PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND PROTESTEERT BIJ DE VERENIGDE NATIES Met para's wellicht artillerie neergelaten JEUGDCENTRUM „ZILVEREN SCHOR": voor hele Nederlandse jeugd N.S.-ers krijgen 5 procent Ministersconferentie over Berlijn in juli Tegen Salan nieuwe aanklacht ingediend INDONESIË PLEEGDE OPNIEUW AGRESSIE" ANTI-JOODSE TERREUR IN ARGENTINIË Wachter even weg drie doden op overweg Ook een dikhuid wil wel eens naar zee 11 Duitse mijnwerkers stellen staking uit G.S. VAN NOORD-BRABANT VOELEN ZICH ACHTERGESTELD Bitter O 0P LEGIONAIRS SPRINGEN IN SUEZ-KANAAL Voor contact met gewapende benden 205e jaargang - no. 148 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer e VllssmgenWalstraat 68-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelb, Zlerlkzee red 'el 7425 adm. tel 2094 Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. f i,— O. A. de Kolt. Abonnementsprijs 6 Dinsdag 26 juni 1962 i dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. „Gelukkig konden we alle drie zwemmen" Pagina 2 Nederland heeft de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, er gisteren van verwittigd, dat Indonesië opnieuw „een daad van agressie" heeft gepleegd met betrekking tot de kwestie-Nieuw-Guinea, aldus deelde een Nederlandse woordvoerder gisteren in New Vork mee. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. W. A Schürmann, vervoegde zich om negen uur gister avond met dat doel bij de waarnemend secretaris-generaal. Volgens de woordvoerder stelde de heer Schürmann Thant in kennis „van de jongste daad van agressie van Indonesische zijde" jegens Neder land in de kwestie-Nieuw-Guinea. jacht, vooral op herten. Naar uit Merauke wordt gemeld ver liep de intrekking van de vergun ning zonder incidenten en toonde de bevolking begrip voor deze maatre- „Bewijs van Djakarta's onwil" Het nieuws van de landing, aldus de woordvoerder, „is niet verontwaardi ging ontvangen op een tijdstip, dat er vooruitzicht was op hervatting van de onderhandelingen". l)e Nederlandse re gering vond het volgens hem moeilijk in dit nieuwe bewijs van agressie geen be wijs van onwil van de zijde van Indone sië te zien om het geschil langs vreed- zume weg op te lossen. De Nederlandse ambassadeur in de V. S., dr. J. H. van Royen, zal vandaag met de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken voor zaken betreffende het Verre Oosten, Averell Harriman, overleg plegen over de nieuwe Indo nesische landingen op Nieuw-Guinea. Leus De Indonesische lcgerchefstaf heeft gisteren bekend dat 100 Indonesische guerilla-strijders dicht bij Merauke per parachute zijn neergelaten, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens Antara werden do Indone siërs op ongeveer 56 km van de grens met Australisch Nicuw-Guinea neergelaten. De legerchefstaf, Dhani, zei dat met deze nlcuwo groep para chutisten „onze leus „van Sabang tot Merauke" is bewaarheid". Gisterochtend hebben de eerste Neder landse patrouilles Merauke verlaten op weg naar do gebieden waar de para chutisten zijn geland. Do resident van de afdeling Zuid-Nieuw-Guinea te Me rauke, mr. F. R. J. Bibrink Jansen, deelde in een telefoongesprek mede dat de toestand in Merauke rustig is. Er werd een iets verhoogde militaire ac tiviteit waargenomen, maar de landin gen hebben verder geen gevolgen ge had voor het algemene beeld. Onder de Europese bevolking, waartoe ongeveer vierhonderd vrouwen en kinderen beho ren, bestaat geen drang tot evacuatie. Voorzorgen Een van de weinige voorzorgsmaat regelen, die te Merauke zijn geno men, is het innemen van jachtwa pens van de Indonesische bevolkings groepen. Het gaat om enkele hon derden jachtgeweren in het bezit van tot deze groep behorende jagers. Zij bestaan van de opbrengst van de Een anti-joodse bende in Buenos Aires heeft een 19-jarige joodse studente ontvoerd en mishandeld uit wraak over de terechtstelling van Eichmann, zo heeft de Fede ratie van Argentijns-Israëlische Verenigingen in een telegram aan president Guido verklaard. Volgens de studente, Graciela Narclsa Sirota, die herstellende is van een ze nuwschok, hadden haar ontvoerders haar toegevoegd: „Dit is een wraak oefening. Jullie joden zijn verantwoor delijk voor Eichmanns dood". De bende leden sneden haar een hakenkruis in de borst en veroorzaakten verscheidene wonden door brandende sigaretten. Sinds Eichmann op 1 juni werd opge hangen. is melding gemaakt van ver scheidene anti-joodse aanvallen, die o.a. bij een schietpartij bij een juridisch in stituut aan een meisje liet leven kostten. Onlangs werd een restaurant met ko gels doorzeefd, waarbij de eigenaar werd gewond. Op vele synagogen, jood se winkels en scholen zijn hakenkrui sen aangebracht. Joodse ouders hebben om politiebescherming voor hun kinde ren gevraagd, nadat deze op school her haaldelijk waren lastig gevallen. Op een spoorwegovergang to Wichelen in de lijn Gent-Dendermonde zijn zon dagnacht drie mensen om liet leven ge komen doordat de ovorwogwacliter zjjn post had verlaten om naar do w.c. te gaan. De 23-;jarige overwegwachter, die on middellijk na het; ongeluk Is aangehou den. heeft verklaard dat hij onwel was geworden op het ogenblik dat hij dc spoorbomen had moeten sluiten voor een trein uit Dendermonde. HU was op de w.c. toen de trein de overweg pas seerde tegelijk met een auto niet drie inzittenden. De auto werd 300 meter meegesleurd. Twee inzittenden werden uit de wagen geslingerd en op slag gt dood. De derde, de chauffeur, werd 16 r dood in de brokstukken van de auto aangetroffen. Ook artillerie Naar onze Haagse redactie in betrouw bare kringen nog heeft vernomen over de landingen is door de marinestaf in Hollandia aan Den Haag gerapporteerd, dat vanuit de lucht zou zijn waargeno men. dat verscheidene parachutes ge bundeld schijnen te zijn geweest. Dat wijst erop, dal de Indonesische Hercu lesvliegtuigen ook artillerie en jeeps en zwaardere wapenen hebben afgeworp Dat zou kunnen betekenen dat de derlandse strijdkrachten in het gebied van Merauke voor een veel zwaardere opgave zullen worden gesteld dan de verdedigende eenheden in andere delen van Nieuw-Guinea te vervullen hebben gekregen. Vliegtuigen uit V.S. De Lockheed Herculesvliegtuigen, waarmee do Indonesische lucht landingsstrijdkrachten zijn aange voerd, zijn door de Verenigde Sta ten aan Indonesië geleverd onder de voorwaarde, dat zij alleen zou den mogen worden gebruikt voor de handhaving van de interne rust en orde in Indonesië, en onder geen enkel beding mogen worden gebruikt voor agressieve doelein den. De vliegtuigen kunnen worden geladen met vrij zwaar müitair materieel, dat door het geopende achtereind van de laadruimte aan parachutes kan worden afgewor pen. Naar het A.N.P. verneemt lieeft zpwel het college van rijksbemid delaars als de minister van verkeer en waterstaat goedkeuring gehecht aan het nieuwe reglement dienst voorwaarden (R.I>.V.) van de Ne- derlandsche Spoorwegen. De geldigheidsduur van dit reglement zal niet lopen van 1 april 1962 tot 1 april 1963, zoals was voorgesteld, maar van 1 april 1962 tot 1 januari 1964. Voorts zal de voorgestelde wijziging van de gemeenteklasse-aftrek eerst in gaan op 1 april 1963. De nieuwe R.D.V. betekent naast een herwaardering van functies een loonsverhoging voor het ge hele spoorwegpersoneel van 5 procent. Het college van rijksbemiddelaars heeft, naar het in een communiqué over de goedkeuring bekendmaakt, zijn beslis sing kunnen nemen, nadat het een ver klaring had ontvangen van de directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, dat de loonkosten, verbonden aan de wijziging van het reglement dienstvoor- waarden 1955 op zichzelf niet zullen worden aangewend als kostenfactor bij' de vaststelling van de prijzen en/of ta rieven. xüil SN. v :rW: is— Als het. zomer wordt wil oolc een. circusolifant wel eens een dagje naar het strand. De olifanten van het Engelse Tower Circus mogen elke week twee keer slurfje ba den. Dat gebeurt dan in de luxe badplaats Blackpool waar de bad gasten ruim baan maken voor de vriendelijk dikhuiden. De dieren gaan er altijd met plezier in bad, want ze hebben er de ruimte. De oppasser zorgt dan, getuige de foto, voor een frisse douche. De staking der ongeveer 400.000 mijn werkers en andere mijnempoyees in het Roergebied en de streek van Aken die morgen zou beginnen voor een loonsver hoging van tien procent, is voor onbe paalde tij<! uitgesteld. 5 5 Provinciale staten van Noord-Brabant .hcbbeii in hun vergadering van 5 gisteren hun ontstemming laten blijken óver het voornemen van minister Toxopeus om do nieuwo salarissen van Gedeputeerde Staten ook in dé toekomst voor Noord- en Zuid-Holland 2000 gulden per jaar hoger te stellen dan voor de overige provincies, namelijk van respectievelijk 22 en 20 duizend gulden. De minister had dit voorstel om advies aan de provin- ciale staten voorgelegd. In hun afwijzend advies ten aanzien van dit ver- 5 schil merken de staten op, dat de ontwikkelingen in Noord-Brabant een zeer reële inhoud hebben en dc arbeid van Gedeputeerde Staten in dit ge- 5 west minstens gelijk is aan die in de beide Hollanden. 5 Tevoren had de katholieke fractievoorzitter, de heer J. Teyssen, de vraag 5 gesteld of dc minister kan aantonen, dat het potentiële welvaartspatroon van Noord-Brabant en in dit geval de taak van Gedeputeerde Staten j anders of beperkter van omvang is dan dat van Noord- of Zuid-Holland. In principe besloten Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag morgen een verklaring afgegeven over de jongste aanvalsdaad van Indo nesië bij Merauke. In die verklaring heet het: „De Nederlandse regering heeft met verontwaardiging kennis ge nomen van de nieuwe daad van agressie, welke door Indonesië is gesteld". Dat klinkt krachtig en alle „goede" Neder landers zullen van harte die verontwaar diging delen. Maar dan volgt een heel akelig bijzinnetje, waarmee de schrij ver van de verklaring het hele effect van die verontwaardiging wegvaagt. Hij voegt er namelijk aan toe „juist op het ogenblik, dat de vooruitzichten voor een gesprek gunstiger leken". Dat klinkt als geweeklaag. De schrijver van de verklaring doet zich plotseling kennen als iemand, die be droefd is, omdat hij zich op een dwaal spoor heeft laten leiden door hetzij onbetrouwbare, hetzij geslepen, hetzij brutale maar in elk geval vastbera den Indonesische politici. W2l hij had zich die droefheid kunnen besparen als hij zich nog duide lijker dan hij thans ongetwijfeld reeds doet, de houding van Soekarno c.s. in het verleden had herinnerd. Dit maal ging het bij het contact met Indo nesië om het plan-Bunker, dat al of niet „in principe" aanvaard zou worden. Ter wijl in Nederland de politieke partijen elkaar in de haren zaten over de woor den „al dan niet in principe" had Soe karno het hele plan- Bunker al overboord geworpen, want hij had voor Nieuw- Guinea een andere vorm van overdracht op het oog, waarbij de bejaarde Ame rikaanse dillettant-diplomaat en verze keringsdirecteur Bunker geen rol van betekenis zou spelen. udere politici in Nederland zullen Succes van Rusk in Europa De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk, heeft gisteren vierentwintig uur van overleg met Britse regeringsleiders afgesloten, en met hen in principe overeenkomst bereikt over een mo gelijke conferentie van ministers van buitenlandse zaken in juli in Genève over de kwestie-Berlijn. De Amerikaanse woordvoerder in Londen Robert Manning, deelde op- een geza menlijke Amerikaans-Engelse perscon ferentie mee, dat Rusk op zijn Europese reis veel steun had gekregen wat betreft het vooroverleg over Berlijn, maar dat geen der geallieerden er haast in had willen leggen. Manning .zei, dat Rusk en andere westelijke ministers van buitenlandse zaken in juli in Genève mogelijk over leg zouden plegen met Ruslands mi nister van buitenlandse zaken Gro- myko. Rusk en zijn Britse collega lord Home zijn voornemens de slot fase bij te wonen van de veertien- landenconferentie over Laos. Die conferentie wordt volgens Manning Schorren bij Arnemuiden behouden oorspronkelijk karakter VOORAL OOK EEN INTERNATIONAAL CONTACTPUNT... In het paleis Soestdijk zijn gis termorgen tijdens een perscon ferentie een aantal gegevens be kendgemaakt over „Het Zilve ren Schor", het toekomstige jeugdcentrum op de nu nog rui ge schorren langs het Veerse Meer bij Arnemuiden. Dit zijn de belangrijkste feiten: Het jeugdcentrum zal een capaciteit krijgen voor ten minste tachtig gasten. Er zal niet één groot ge bouw komen, maar een aantal kleine paviljoenen. „Het Zilveren Schor" is bedoeld voor de hele Ne derlandse jeugd, zonder enig onderscheid. Zoveel mogelijk zal het oorspronkelijke karakter van dit sehorrengebied ge handhaafd worden. Enkele kreken, alsmede de grillige oeverlijn worden dan ook in stand gehouden. De gunstige ligging van dit jeugdcentrum maakt het mogelijk, dat „Het Zilve ren Schor" vooral ook een internationaal ontmoe tingspunt wordt voor de Europese jeugd. Zoals bekend kan dit jeugdcentrum gerealiseerd worden dank zij een schenking van koningin Juliana en prins Bernhard. Dc opbrengst van dc nationale inzameling van het Ne derlandse volk aan hot koninklijk paar (ter ere van het 25-jarig hu welijksfeest) werd grotendeels be schikbaar gesteld voor het jeugdcen trum „Het Zilveren Schor" en voor een tweede jeugdcentrum „De Hun- Op deze nu nog ruige schorren zal mettertijd het koyiinklijk jeugdcen trum Jlet Zilveren Schor" verrij zen. Deze luchtfoto geeft een over zicht van dit ongeveer 5 hectare groot sehorrengebied, dat aangevleid ligt tegen het Veerse Meer. Niet minder dan anderhalf miljoen gulden is uit deze opbrengst ter be schikking gesteld van de stichting, die beide jeugdcentra zal beheren. Bovendien hebben koningin en prins een aanvangskapitaal geschonken en stelden zij de (domein)terreinen be schikbaar. Ook „De llunneschans" krqgt een capaciteit voor tachtig gasten, /.al bestaan uit een aantal kleine paviljoenen en is bedoeld voor de hele Nederlandse jeugd. Niet bij toeval was een vergaderzaal in het paleis Soestdijk gekozen om (Zie slot pag. 3 kol. 3) op 2 juli hervat, maar de ministers zouden alleen naar Genève gaan voor de ondertekening van het akkoord over de kwestie-Laos. E.E.G. In antwoord op vragen zei Russell dat Rusk, Macmillan, Home en onderminis ter Heatli uitvoerig hadden gesproken over Engelands toetreding tot de E.E.G. Rusk deelde aan de Britse bewindslieden mee, dat hg onder de Europese rege ringsleiders meer en meer steun had ge constateerd voor het denkbeeld van En gelands associatie. Wat de ontwapening betreft waren Rusk en de Britse regeringsleiders het er over eens geworden dat gestreefd moest wor den naar totstandkoming van een ver bod op het beproeven van kernwapens, en dat iets tastbaars tot stand diende te komen als enige alternatief voor een ongebreidelde bewapeningswedloop. Rusk, Macmillan en Home vinden vol gens Russell dat gezamenlijk optreden in de N.A.V.O. gewaarborgd moet wor den door voortdurende en elementaire coördinatie van de te voeren politiek. Oorlogsschepen van V.S. bij Formosa Gistermorgen vroeg zijn uit de grote Amerikaanse marinebasis in Yokosoeka, Japan, een Amerikaan- torpedojager en vier hulpsche pen uitgevaren, aldus bericht het Japanse persbureau Kyodo. Vrijdag van de vorige week waren uit dezelfde basis het vliegdekschip „Coral Sea" en een smaldeel onderzeeboot jagers uitgevaren, waarschijnlijk in ver band met de troepenbewegingen aan de kust van de Chinese volksrepubliek en op nationalistisch Formosa. De Ame rikaanse marine zelf weigert de ver plaatsingen van dc oorlogsbodems toe te lichten met een beroep op de militai re geheimhouding. Yokosoeka valt niet onder de bepalin gen van het Amerikaans-Japanse vei ligheidsverdrag, zodat scheepsverplaat- singen van daaruit niet van tc voren aan de regering in Tokio moeten wor den voorgelegd. De zware Amerikaanse kruiser „Provi dence" is op 17 juni uit Yokosoeka uit jevaren. Het schip zette koers naar Formosa met aan boord Amerika's on derminister van marine Paul Fay. Volgens het Nationalistisch-Chinese ministerie van defensie wordt de bur gerbevolking van de kuststreek vóór de Nationalistisch-Chinese eilandjes Que- moy en Matsoe sedert twee weken door de communistisch-Chinese autoriteiten geëvacueerd, terwijl de militaire sterkte wordt vergroot. Volgens waarnemers zijn de communis tische maatregelen op het vasteland meer bedoeld om de nationalisten van een aanval te weerhouden dan als voor bereiding voor een invasie van Formosa. zich nu opeens herinneren hoe ze elkaar in de dagen van het L djati-verdrag, dat in"l947 de onafha'i lijkheid van Indonesië omschreef ook al in de haren zaten. Het ging destijds om het „aangeklede" en het* „naakte" Ling- gadjati. Toen het geveent was afgelopen, bleek, dat de heer Soekarno zich zomin aan een aangekleed als aan een naakt Linggadjati-verdrag zou houden. Hij was alleen maar druk bezig geweest dat verdrag te verscheuren! Later heeft zich bij onderhandelingen tussen Indonesië cn Nederland nog eens zoiets grofs voorgedaan. Het ging over bepaalde economische rela ties en Nederland wilde erg toegefelijk zijnHet aanvaardde de voorstellen van de Indonesische onderhandelaars! Drie dagen later kwamen de onderhan delaars meedelen, dat Djakarta de eigen voorstellen thans verwierp en met nieu we voorstellen zou komen. Een ding was toen duidelijk: Soeifarno wilde niet tot overeenstemming komen! Zoals het vijftien of tien jaar geleden was, zo is het nu nog. Soekarno wil niet tot overeenstemming komen met de Nederlanders en als in het regeringscommuniqué wordt gezegd, dat de vooruitzichten voor een gesprek gunstiger leken, dan !s dat een illusie. Ér zijn voor Nederland nooit vooruit zichten voor een gesprek met het huidi ge staatshoofd van Indonesië geweest, of het zou alleen de eenzijdige vorm van gesprek moeten zijn die besloten ligt in de woorden: „Wg zullen uw bevelen uitvoeren'". Deze man wil aan Nederland de wet voorschrijven, omdat hij bezield is met haat en daartegen is geen en kele onderhandelaar opgewassen. p de vraag hoe het nu verder zal gaan met Nieuw-Guinea kan het antwoord luiden: dat wordt waar schijnlijk in Moskou beshst nu Washing ton alleen maar aarzelt. In Moskou heeft men Soekarno aangemoedigd tot het plegen van geweld jegens Nieuw-Guinea. Moskou zal zonodig ook Soekarno steu nen in de Veiligheidsraad en het zal ook meedoen als in de algemene verga dering van de Verenigde Naties de Afro- Aziatische volkeren zich van de Pa poea's zullen afkeren en Soekarno zul len steunen. Op steun van deze twee wereldinstituten behoeft Nederland dus niet te rekenen. Het zal er dus wel van komen, dat er nog een paar maanden wordt gevochten en dal dan terwijl de geveqhten nog gaande zijn. gestreefd wordt naar een soort „capitulerende" besprekingen over de overdracht van Nieuw-Guinea. Dat wordt dan heel bit ter voor Nederland! Vijftig man van het Franse vreem delingenlegioen zijn gisteren in het Suez-kanaal gesprongen toen hun schip Port Said naderde. Enkelen zijn vermoedelijk verdronken, al dus meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. Volgens dit persbureau zijn 15 legioen soldaten gearresteerd. De militairen, in hoofdzaak Fransen, Duitsers en Oosten rijkers. waren met de ..Ferdinand de T op vfeg naar Madagascar. De leider van de geheime leger- organisatie O.A.S., ex-generaal Salan zal waarschijnlijk binnen enkele weken opnieuw terecht moeten staan wegens zijn O.A.S.- activiteiten, dit keer echter voor een ander tribunaal. De rechter-commissaris, Jean Perez, heeft Salan zaterdag in zijn gevangenis cel te Fresnes op de hoogte gebracht van de nieuwe aanklacht tegen hem. Deze heeft betrekking op het contact dat hij heeft gehad met „gewapende benden", wier doel het is „de vrede in de staat" door middel van opstand te „verstoren". Op dit vergrijp kan volgens artikel 95 De aanklacht is gebaseerd op de brief die gevonden is op de O.A.S. terrorist André Canal, bijgenaamd „Le Monocle". In deze brief, die Salans handtekening draagt, en ge dateerd 4 mei, op welke datum Sa lan zich reeds in de gevangenis be vond, wordt Canal opgedragen 1 miljoen franc uit te betalen aan „mijn opvolger Georges Bidault". De openbare aanklager heeft verklaard, dat de feiten, die in de brief waren vervat, nog niet beschikbaar waren ten tgde van het eerste proces voor het tri bunaal, dat Salan tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde en in ver band hiermee door president De Gaulle werd ontbonden. Salans vier advocaten. Tixier Vignan- cour, Le Correller, Gutermanof en Me nuet, zullen vandaag hun cliënt mogen bezoekej*. Geen van hen heeft na het eerste proces toestemming gekregen Salan te bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1