MÉTESSO BEiTU BBÈUlff VERG(R)UISDE SPORT: SPEEDWAY greep van de angst Klanken uit de ether Mr. AALBERSE VOORZITTER VAN K.V.P. M: 0 Wj PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 1 PAK GRATIS Dr. Paardekooper naar Brussel MOORDEN IN ONDERWERELD VAN CHICAGO Waar zijn onze schepen K AO W G •MAANDAG 25 JUNI 1962 PROVINCI ALE ZEEUWSE COURANT 1 Het speedway heeft een tijdje aan de ketting gelegen. Maar wie het speedway kent en de mensen die er zich mee onledig houden, weet dat het zich nimmer langdurig laat ringeloren. Het is tenslotte een tak van motorsport, die vooral brullen wil en zich wil manifesteren en die door deze op zichtige luidruchtigheid meer aan hangers heeft verworven dan de minnaars der „ware motorrijderij" lief is. Met Pierre Huijskens door de sport VNA\\WVWWVSAWW»VV Wat is „ware motorrijderij"? Is dat snelheidsjacht in de mooie ,bad- kuipjes' zoals men die op het cir cuit van Tubbergen en Assen ziet rondvliegen? Of is het meer het ploeterwerk, waarin de heren Sel ling en Broer Dirks zich zo aardig thuisvoelen: de terreinwedstijden, waarin de filosofische toeschouwer iets van een gemechaniseerd land bouwschap zal ontwaren, een ge zonde boerenjongens-sport, die nooit doden, maar altijd aardige gevechten oplevert? met methyl-alcohol en rijdt het bes te met de bandjes-slap. De rem ontbreekt, wijl op een sintelbaan geen kettingbotsing geriskeerd mag worden. Er moet gewoon worden d o o rgereden, zoals op een baan- fiets. De versnelling bij een Jap ontbreekt, omdat die apparatuur niet nodig is. En wat zo'n installa tie eventueel aan voordelen kan opleveren, moet bij speedway met mankracht worden gefikst. De sin- telbaanridder lévert zich uit aan 42 paardenkrachten, die alleen met een gashandle worden gemend, in getoomd en „uitgevierd". et al deze argumenten, betoogt de anti-speedway-groep dat de gruisrijderij naar de categorie der bastaards dient te worden ver wezen. Maar met dezelfde argumen ten pogen de voorstanders het pu bliek ervan te overtuigen, dat juist de Jap een echte motor is. Hij is „van in den beginne". Hjj is niet bedorven met „degeneratiever- schynselen", als een schakelsysteem en een rem. Hij is in de beste zin van het woord „ongecultiveerd" zoals de motor werd uitgevonden (een voortbewegingssysteem, gegrondvest op een plof boven de cilinder) zo is hij nog. En de pro-betogers voegen eraan toe, dat juist die man bewon dering verdient die het „ongebreidel de oer-principe" zo kordaat in toom weet te houden. Enfin Het één (pro) zowel als het ander (contra) is glad ijs, waarop ik mij niet wagen wil. Laten we vrede heb ben met de omstandigheid, dat de K.N.M.V. ook het speedway een ka mer heeft geboden in haar grote, goede huis. Het heeft er wel eens naar uitgezien, dat de huur van het vertrek was opgezegd wegens bu rengerucht of anderszins. Doch dat was slechts gezichtsbedrog. De K.N.M.V. heeft een groot hart en zeker niet de mentaliteit van een hospita, die tegen heren-bezoek-na- twaalven of tegen fuifjes in de ap- partementen der commensaals gekant is. De vereniging van speedway-rij ders op haar beurt heeft het de „hos pita" nooit zo lastig gemaakt, als men wel eens veronderstelde. De ver eniging betaalde trouw de huur en hield zich aan de regels. Wie dat niet geloven wil wie meent dat speed way en K.N.M.V. op onverzoenlijke wijze met elkaar overhoop hebben gelegen gaat maar eens praten met de Haagse heer Nees van den Berg, die aanvankelijk als lid van f mag óók hei speedway aan spraak maken op verwant schap mei de motorrijderij? Er zijn mensen, die vinden van niet. Zij willen alle relaties doorknippen. Zij betogen dat een J a p-machine waarop de speedway-rijders hun kunsten vertonen van enige wezenlijke dingen beroofd is en zo voor de klassieke formule niet meer in aanmerking kan komen. Een Jap heeft geen rem, geen versnel ling. Het „zaakje" wordt gestookt moederziel alleen het speedway in c oet- Nederland heeft mogelijk gemaakt. dering van de Katholieke Volks- Al zijn vijanden beweren dat hij met 3 nartiï in TTtiwht i« mr P T M de wedstrijden overal in den lande 8 Pa™J m ^reciltlS mr. f. J. M. zakken geld heeft verdiend, zullen zijn Aalberse Uit Den Haag zaterdag- Soog I van aanvankelijk zonder te weten of zijn ue h.\ .Ir. De ilUiaige partlJVOOr- bestedingen enig rendement zouden 8 zitter, mr. H. W. van Doorn, die is Êffomen"- meTl%e%tMl'S,sfen benoemd tot voorzitter van de K. voor de K.N.M.V. eraf dan heeft Jj R.O., legt Op 1 juli zijn functie de heer Nees van den Berg zulks aan nppp het publiek te danken. Waarbij hy er zich wel van bewust mag zijn de toe- in de rede waarmee mr. Aalberse zijn schouwers iets geschonken te heb- benoeming aanvaardde, stelde hij, dat ben waarop zy zaten te wachten: de K.V.P. zich zowel in politiek en orga- wedstryden, verlopend met een ma- nisatorisch als in electoraal opzicht in ximum aan lawaai, spanning, stryd- 5 een opgaande lijri beweegt. Hij meent lust en sensatie. echter, dat men zich moet hoeden voor Het publiek had vóór het speed- ieder gevoel van zelfvoldaanheid, om- way nog nooit een motorwedstrijd j dat een politieke beweging zich geen gezien, die van begin tot eind „aan- 3 stilstand kan veroorloven, schouwelijk" was. De Haagse heer 3 Als één van de taken van de party' ziet Van den Berg bond het publiek als 3 mr. Aalberse het scheppen van de ruim- het ware met de neus op de brand- 3 ste mogelijkheid tot mede-denken en stof-tanks der machines. Hij ver- 5 mede-spreken, zodat de Nederlandse ka- schafte de bezoekers zijner schouw- 3 tholieken hun visie tot gelding kunnen spelen bovendien het „genoegen" 3 brengen ten aanzien van de praktische bochten te zien nemen op ongerijm- 3 politiek. de wijze, en met ogenschijnlijk zeer 3 De ervaringen met nieuwe werkmetho- hoge snelheid. 3 dieken opgedaan, hebben, volgens mr. S Aalberse, de vraag doen rijzen of de aat:p.CI} speedway-coureur, 5 structuur van de party, zoals deze thans die naar links moet, stuurt naar 3 jn de reglementen is vastgelegd, wel rechts. Dat is namelijk de ma- geheel beantwoordt aan de nieuwe lijn nier om door een „platte bocht te van het wérk. De party zal deze vraag komen zonder de kans op een nt- j gaan bestuderen als de Tweede-Kamer zege te verspelen. Bij dat vry eigen- - - - aardige werk fungeert de voet van de rijder net als die van een pica- 5 rwrrHAITWIlir/ieTr dor bij een stierengevecht, i„ een J W ttENTWINIbSIE ijzer slof verpakt als een „derde 5 wiel", waarop even het zwaartepunt 3 VFFMPRflFF van de gehele Jap-apparatuur wordt 3 lYLAiif Al/£r de schielijke spil van de gepantserde 3 {£et wi£eemte kraébt dat de gaskraan dicht moet. s geworpen door een vliegtuig. Het is allemaal aardig om te zien. 3 Een„attractie" is ook de golf van 3 gruis die een schaverend achterwiel 3 opspuit: een essentiële zaak is deze 3 sport omdat men de achterman het j beste kansloos kan maken door hem 8 „blind" te „schieten". Dat is een 3 vakterm voor een overigens onschul- 3 dige bezigheid, behorend tot „the 3 game". Blindschïeten of blindspuiten 5 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. n: zorgen dat de 8 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 JUNI 1962. 6 kc/s. 7.00 wil alleen maar zeggenzorgen dat de 8 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0024.00 AVRO. concurrent geen zicht meer heeft. 8 AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. Zaak is dat het achterwiel het gruis 8 Ï3P wEm1 c zelfs door het kiertje van des ander- 8 nn' mans stofmasker perst. Dan is de 3 Stejpammofoonmuziek. Q jool volledig, aangezien het wegpeu- 3 tend&ymnastle£ voor de vr teren van stof en steentjes de tegen- 5 groenteman 9 15 Oude muziek strever een groot tijdverlies bezorgt. 8 Waterstanden 9.40 Morgenwijding. 3 10-00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor Ik wilde maar zeggen: het speed- 3 de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 way komt er weer aan. De stadion- 8 Instrumentaal sextet en zangsolisten: directeuren iuichen al. „Volle bak" 3 lichte muziek. 12.20 Regeringsuitzen- dat, is zeker. Wie een avondje in het 8 dinS; Uitzending voor de landbouw, geloei wil zitten, met het zweet in 3 12.30 Mededelingen ten behoeve van zijn handen, hy wordt in Eindhoven land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest cn Amsterdam en daarna op meer- 3 met zangsoiiste. 13.00 Nieuws. 13.15 9.00 Och- 9.10 De )- 2129. Het eerste stadium van de Grote Ontmoeting, zoals Sentor hot noemde, was ingetreden en zijn ge dachten ging uit naar zyn kinderen cn vrienden daar beneden en naar Val Marian, die op ditzelfde ogen blik misschien met veel moeite op de Shastar-ruimtebasis landde. Het radio- en visorcontact tussen Valeron en de verschillende ruimtestations raakte steeds erger gestoord. Toch hield men zo lang mogeiyk de ont vangers open, want tussen de ver minkte beelden en gesprekken door kwamen soms opeens glasheldere fragmenten over van particuliere verbindingen in Shastar of elders, die een duideiyk en dramatisch beeld gaven van hetgeen zich daar*afspeelde. Weldra begon de nadering van Planeet X zijn in vloed op de diverse ruimtestations te doen gel den. Hun baan rond Valeron begon steeds meer ellipsvormig te verlopen. Bij de terugkeer van Admiraal Vuldens grote vloot, had Sentor echter de voorzorgmaatregel genomen om alle stations, die zelf niet voldoende voortstuwingskracht be zaten, twee sleepschepen toe te voegen. Uitgerust met magnetische kabels en allerlei ander gereed schap waren deze schepen in staat de nodige correcties aan te brengen, indien de stations te veel werden weggetrokken. door Karl Unselt Als dat zo is. dan is het werkelijk beter, niet meer Grabert te heten, meen de zij bitter. En om zo iets heeft myn dochter zich nu bezorgd gemaakt. Nee, Trudc, zet dat maar uit jc hoofd, dat is de moeite niet waard. Trude liet het hoofd zakken, zodat niemand haar troosteloos gezicht kon zien. De blik van Grabert bleef even wel lang op haar rusten en in zyn peinzende ogen lag een uitdrukking van verwondering, lorwyi er tal van vragen in leefden. Ja, ging mevrouw Braun onverbid- deiyk verder, die heeft zich zorgen om U gemaakt cn alles wat zij vroeger heeft geloofd, heeft zy overboord gewor pen ter wille van U. Omdat U ge arresteerd was, omdat zij de onrecht vaardigheid en onmcnselykheid van het systeem hier heeft ingezien. Want U had immers niets misdreven en geen mens iets gedaan. En nu zit U hier, brutaal en opgewekt, alsof U de hemel weet wat voor een held bent cn U bent nog iets veel ergere dan Trude en Hilde geweest zyn. Nee, meneer Grabert of meneer Buschmann, neemt U die zak gerust maar weer terug en laat U hier alstublieft niet meer zien. Over die teleurstelling zal ik nooit heenkomen. Uw ouders zouden zich in hun graf omkeren, als zij konden zien, wat er van hun zoon geworden is. En, zij liet haar stem dalen tot een gefluister, die zien het van daar boven, daar kunt U zich op verlaten, en God ziet het ook, wat U allemaal uitspookt cn eens zult U daar ook rekenschap van moeten ,-even. Jrabert stond moeizaam op. zyn ge zicht was krijtwit geworden. Hy keerde zich tot Trude cn zij keek naar hem op. Zo bleven hun blikken vragend in elkander rusten. En toen bewogen zich Trude's bloedeloze lippen en smeekten: Zegt U toch iets tot uw verontschul diging. Ik kan niet geloven, dat het al lemaal zo is, zoals moeder denkt. Ik vind ook, liet haar vader zich nu horen, dat U eens wat moest zeggen, meneer Grabert. Ik geloof niet, dat U mij zoudt be grijpen, antwoordde hij vermoeid. Het is moeilyk, U allen duideiyk te maken, waarom ik Buschmann geworden ben, en het is ook niet zonder gevaar, het te weten, want wie het weet, is een deelgenoot, en dat kan hem misschien de vrijheid kosten. Zij zullen niets zeggen, stelde Trude hem gerust, die voelde, dat hy zich vooral tot haar richtte. Bang ben ik ook niet. U had het daarstraks over de leugen, waarmee U zich de vrijheid gekocht hebt. Is dat de sleutel? Hy knikte en keek peinzend voor zich uit Zo is het. Ik heb besloten een leu- aar te worden, omdat het volkomen dwaas is een martelaar te zyn voor de waarheid. De martelaar wordt het zwij gen opgelegd en verliest daardoor de mogelijkheid, aanklager Cn voorbeeld te zijn. Trudc knikte hem aanmoedigend toe, stond op en ging naast hem staan. Ik geloof, zei zij zachtjes, dat ik er iets van begin te begrijpen. Maar ik niet, bromde haar moeder cn verheelde niet, dat zij het maar matig kon waarderen, dat Trude het voor Gra bert scheen te willen opnemen Ik heb een proces-verbaal onderte kend, ging Grabert verder, waarin ik mij zelf beschuldig van allerlei schand daden, waarvan ik er geen enkele heb begaan. Tegeiykertijd heb ik mij ver plicht als vertrouwensman van de Vei ligheidsdienst werkzaam te zijn. Alleen door die verplichting op my te nemen, ben ik vrygekomen. Ik heb heel koel bloedig overlegd, dat ik in de cel geen mens kan behoeden voor de terreur, maar alleen in vrijheid. Nu loop ik met louter leugens op mijn lippen rond. Een heel register van leugens heb ik voort durend by de hand en elke leugen redt misschien een mensenleven. Maar ik weet ook, dat iedere leugen een projec- tiel is, dat mij op een of andere dag kan vernietigen. Ik lieg namelyk tegenover myn opdrachtgevei-s, mevrouw Braun. Mag ik dat doen Of is dat zonde Een leugen blyft een leugen, zei me vrouw Braun streng, maar haar blik verried hem, dat ze de samenhang be gon te begrijpen. U moest die gevaarlij ke leugenachtige bezigheid'maar opge ven. Dat kan ik niet, want ik weet teveel en moet proheren te verhinderen, dat er gebeurt wat men van plan is. Ik moet op zyn minst waarschuwen. Hoe bitter het ook voor mij is, te moeten liegen, er is geen andere weg mogelijk, om achter plannen te komen, teneinde ze te kun nen dwarsbomen. In een gevecht, waar in volgens het woord van Lenin de leu gen-een voortreffelijk politiek strydmid- del is. moet iedereen zich van dat mid del bedienen, die in deze strijd niet het onderspit wil delven. En dat ben ik van plan te doen, zolang als ik kan. Meêr durf ik U niet te zeggen. Moet ik de zak nu nog meenemen? Laat 'm maar hier, zei mevrouw Braun met doffe stem, en toen stak zij hem haar hand toe. Tot ziens, meneer Grabert. Kom gauw nog eens terug, riep Braun opgewekt en opgelucht uit. Hij stond op en hield de fles tegen het licht, er zijn nog wel een paar glaasjes in. Trude bracht Grabert naar buiten. Voor de winkeldeur zei ze zachtjes: Neem me niet kwalyk. Hy drukte haar Qskoude hand. Dat is niet nodig. Ik zou al eerder zyn gekomen om U uitleg te geven, als ik had geweten, dat U zich zo'n zorgen over my gemaakt hebt en dat U zelfs van gezindheid veranderd bent. Boven dien was ik toch ook wel een beetje be schaamd trots alles. Ik ben zo bang, fluisterde zij angstig. Waarom Omdat U zich in een vreselijk gevaar hebt begeven. Dat is niet zo heel erg, zei hij en be gon te lachen. Er zyn onder myn op drachtgevers te weinig mensen met her sens en zy zijn veel banger dan ik. Ik heb immers niets meer te verliezen. Niets? Dat beetje leven, bedoelt U? Dat weegt zoveel niet. Hoogstens de paar gram van cea revolverkogel. Zij zweeg. Het oude hout van de planken kraakte en een muis maakte een ritse lend geluid in het papier. Wie is die Ilse Barenbrook? vroeg zij ineens schuchter. Die? O, dat is een prachtnummer. Dochter van een dokter en, zoals ge zegd, de zuster van een kameraad die vermist wordt. Stilte. Alleen de ouders zaten in de ka mer zachtjes te praten. Die schijnt het toch wel goed met U voor tc hebben, dat zy zich in uw ning waagde. O, daar heb ik eigenlijk nog helemaal niet over nagedacht. Waarschijnlijk is er aan de overkant iets gebeurd heeft zy mij nodig. Zo. Ik moet morgen naar Eva Ramdohr. Zij wil me dringend spreken. Hij spitste de oren. Dat interesseert me. Misschien houdt dat gesprek verband met Ludecke, haar verloofde. Die willen ze hierheen lokken. Ik heb me met die zaak bemoeid. Mag ik morgenmiddag misschien even lanj komen? Bent U dan vrij van dienst? Mijn dienst begint 's middags. Ik heb er helemaal geen trek meer in. (Wordt vervolgd) of ich- ten. 13.30 Meiropole orkest met zangso list. 14.00 Kamerorkest en solist: Klas sieke muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopraan en piano: Moderne liederen. 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel, herhaling van 8 oktober 1961). 16.10 acht orkest (gr.). 16.30 Voor de jeugd. L7.30 Amateursprogramma. 17.55 New, York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Even tueel actueel. 18.20 Pianospel. 18.30 R.V. U.: Van Bach tot Boulez - VI, door Hans Citroen. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Operamuziek (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Discolaria. 20.55 Promenade or kest. 21.35 In gesprek met Simon Vest dijk, gesprek. (12e en laatste). 22.00 Holland Festival 1962: Koorzang: Oude muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Vioolconcert (gr.). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Pianorecital (gr.). 7-30 Voor de jeugd. 7.45 Morgen gebed- en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag (gr.). 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, praatje. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.04 Franse Chansons. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht lunchcon cert (gr.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.35 Dans- orkest en zangsolisten. 14.05 Schoolra dio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Omroepdubbelvrouwenkwartet. 15.00 Radio Filharmonisch orkest: mo derne muziek. 15.20 Populaire orkest muziek (gr.) 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending: Ontwikkelingswerk op Sa ba, door dr. J. Winsemius. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Pianospel (gr.). 18.35 Lich-| te orkestmuziek en zangsolisten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht te verteren (gr.). 20.15 Holland Festival 1962: Zangrecital. 21.00 Brabants half uur, klankbeeld. 21.40 Brabants orkest: klassieke muziek. 22.05 De zilverfluit, 1.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Volksmuziek. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Politieke uitzending: V.V.D. 20.30 De Elleboog- werker, filmpje. 20.45 1001 Tekeningen, komische instructiefilm uit Joego-Slavië. 21.0022.40 Shadow of a doubt (Ach terdocht), Hitchcock-film. VLAAMS-BELGISCHE 19.00 De socialistische gedachte en ac- 19.30 Internationaal jeugdkroniek. .00 Nieuws. 20.30 Eurovisie: Reporta- Tour de France. 20.40 Kroniek over de vrijetijdsbesteding. 21.20 Eenakter. 21.40 Festival van Wenen: symfonisch concert. 23.05 Nieuws. FRANS-BELGISCHE Filosofie en lekenmoraal. 20.00 20.30 Eurovisie: Reportage 19.30 Nieuws. Tour de France. 20.40 Het festival van Saint Hubert. 20.50 Reportage over de tweetaligheid in Canada. 22.10 Culturele uitzending. 22.40 Nieuws. Levensmiddelen financiering maatschappij Zeven Nederlandse voedlngs- en genot middelenindustrieën en twee brouwery en hebben te /.amen opgericht de N.V. Maatschappij tot Financiering van Dis tributie van levensmiddelen („Fidimjf."). De nieuwe N.V. beoogt o.m. de bevorde ring van de exploitatie van ondernemin gen tot uitoefening van distributie van levensmiddelen, vooral van merkartike len, door deelname in of het verstrekken of garanderen van geldleningen aan der- gelyke ondernemingen. Van het maat schappelijk kapitaal van 5 miljoen, ver deeld in 500 aandelen van 10.000, zijn 100 aandelen geplaatst, waarop 20 pet. in contanten zal worden gestort. De N.V. „Nutricia" te Zoetermeer, de N.V. „Venz", fabriek van cacao, choco lade en suikerwerken v.h. H. de Vries Zonen te Vaassen en Koninklijke Ver kade Fabrieken N.V. te Zaandam nemen elk deel voor 15 aandelen, Amstelbrou- wery N.V., Heineken's Erouweryen Ne derland N.V., beide te Amsterdam, Ho nig Merkartikelen N.V. te Koog aan de Zaan, de Erven de wed J. van Nelle te Rotterdam en Douwe Egberts Konink lijke Tabaksfabriek Koffiebranderijen- Theehandel N.V. te Joure elk 10 aande len en Koninklijke Fabrieken T. Duyvis Jz. N.V. te Koog aan dc Zaan vóór 5 aandelen. Tot directeur is benoemd de heer J. C. Evers te Ermeio. het moderne wasmiddel dat hoog boven alles uitsteekt! TIJDELIJK BIJ AANKOOP VAN 2 PAKKEN Profiteer zo lang cfe voorraad strekt Dr. P. C. Paardekooper heeft de uit nodiging van de Belgische minister van justitie, P, Vermeylen, om de moeilijk heden die gerezen zijn na zijn in Leuven gehouden lezing „Er zijn geen Belgen", te bespreken, aanvaard. Zoals bekend, had de Belgische minister bod opgelegd aan de N~ ar. Mr. Maris' reactie op kritiek D.A.F. Naar aanleiding van de kritiek, geuit door de directie van de D.A.F. in een persconferentie van jl. op de officier van justitie in Den Haag, mr. J. C. Maris, deelt deze mede, dat de D.A.F. bij hem geen informaties heeft ingewon nen. Hierdoor voldoet die kritiek zijns in ziens niet aan de minimumeisen van zorgvuldigheid, welke men van een se rieuze directie zou mogen verwachten. In de laatste weken heeft de onderwe reld van Chicago weer een aantal reke ningen „vereffend". Met korte tussen pozen werden in de kofferruimten van hun auto's de lyken ontdekt van hen, die tegen de discipline van het „mis daadsyndicaat", de vakbond der gang- sters, hadden gezondigd. In de eerste helft van dit jaar werden op deze wijze de stoffelijke resten gevonden van tien personen, die op een of andere wijze een functie in de onderwereld van Chicago vervulden. Een van de laatste slachtoffers was de 50-jarige Peter Bludeau, een tipgever by het wedden op paardenrennen. Hy werd dood in de bagageruimte van zijn auto gevonden, ernstig mishandeld en daarna gewurgd. Op zyn lichaam vond men een geldstuk, in de onderwereld een symbool voor een verklikker. Enkele weken later werden de 25-jarige James Miraglia en de evenoude William Mc Carthy vermoord in de kofferruimte van de auto van Miraglia aangetroffen. In de onderwereld van Chicago stonden deze figuren bekend als „zelfstandigen", wat wil zeggen dat zij voor eigen reke ning werkten, onafhankelyk van het „misdaad syndicaat". Aangezien deze organisatie dit ziet als een aantasting van haar monopolie werd Miraglia ge wurgd en Mc Carthy de kneel afgesne den. Volgens het hoofd van de recherche in Chicago is slechts één van de 25 onder- wereldmoorden, die daar in de afgelopen zeventien maanden zyn begaan, opge lost. Moskouse kranten hebben gemeld dat vier mannen tot de dood door de kogel zb'n ver oordeeld voor speculatie op grote schaal in geld en andere waarden. HOOG EN LAAG WATER 26 juni Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 1.73 1.89 203 1.41 1.67 21.03 21.31 21.57 22.11 22.34 2.42 1.89 3.11 2.05 3.40 2.19 3.23 1.70 3.33 1.87 nap uur meter 15.02 1.53 15.29 1.69 16.00 1.83 15.54 1.30 16.01 1.46 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3