VERWEN EENS IOOO 'iTproef- rit Meningen over aanhoudende koers daling in Wall Street lopen uiteen JIM FRATER uit s Domburg 75 jaar U Nederlanders sparen meer dan vorig jaar maak ixi de Indonesië inviteert Papoea-studenten DOW JONES-INDEXCIJFER DAALDE MET 24 PUNTEN DE ZEEPAARDJES" TE WATER Eenheidstarieven voor invoer van reizigersbagage E.E.G. KRIJGT VOORRANG BOVEN ANDERE EUROPESE PROBLEMEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1962 KOERSEN OP LAAGSTE PUNT Nu de koersen In Wall Street donderdag opnieuw gedaald zijn tot het laagste punt, dat bereikt werd tijdens de ineenstorting van 28 en 29 ruei vragen economische kringen zicli opnieuw af, of de aanhoudende koersdaling in Wall Street geen voorloopster is van een recessie. Het Dow Jones indexcijfer voor de industrieaandelen op de effectenbeurs van New York is sedert half december 24 punten gedaald. Deze beweging is de duidelijkste van de zeven voornaamste, die na de oorlog elkaar hebben opgevolgd. Hoewel drie daarvan (die van 1948, 1957 en 1960) door de economisten in verband werden gebracht met de recessies, die er op volgden, lopen de meningen uiteen ten aanzien van de anticipatie- waarde voor de grote koersbewegingen in Wall Street. leen maar kan zijn toegenomen. Ander zijds wordt de waardevermindering van de officieel genoteerde fondsen in de af gelopen zes maanden op 150 miljard dollar geraamd. Op het ogenblik doet dit koersverlies zich voornamelijk ge voelen voor de luxe-bedrijven en voor de bedrijven die werkzaam zijn op het ge bied van de ontspanning vooral voor De officiële stelling van de democrati sche regering is, dat de koersdaling op de beurs geen enkel verband behoeft te hebben met een eventuele economi sche depressie. Dit standpunt is de laat ste tijd herhaaldelijk tot uitdrukking ge bracht door- president Kennedy en zijn voornaamste economische medewerkers. In een dinsdag in Atlantic City gehou den rede heeft de directeur van de sta tistische dienst van het Amerikaanse ministerie van arbeid, Ewan Clague, echter verklaard dat als men zich houdt aan de naoorlogse ervaring, het econo mische herstel tegen het midden van het volgend jaar zijn hoogtepunt zal moeten bereiken om daarna plaats te maken voor een recessie. Deze uiteenlopende zienswijze heeft in Washington sterke reacties ver oorzaakt. Na door zijn chef, de mi nister van arbeid Arthur Goldberg te zijn berispt heeft de directeur van de statistische dienst' getracht draagwijdte van 'zijn rede minder groot te maken. Deze rechtzetting was des te moeilijker omdat volgens alle beurstheoretici, die in de Ver enigde Staten zeer talrijk zijn, Ewan Clague over klaarblijkelijke feiten gesproken had. Berisping Wat er bij deze tegenstelling op het spel staat is belangrijk: het gaat voor de re gering erom het vertrouwen der leiders van het bedrijfsleven te herwinnen, een vertrouwen dat sterk aan het wankelen werd gebracht door het verzet in april j.L van president Kennedy tegen de verhoging van de staalprijzen. Deze za kenlieden houden een oor gericht op Washington en een oog gevestigd op Wall Street. Hun vertrouwen is een be palende factor voor de ontwikkeling van de economische toestand, omdat dit vertrouwen de omvang van de investe ringen bepaalt. Op de dag na de ineen storting van de effectenbeurs op 28 en 29 mei hebben de door de financiële pers ondervraagde bedrijfsleiders over het algemeen te kennen gegeven, dat zij niet voornemens waren wijziging te brengen in hun programma's voor in dustriële uitbreiding. Deze koersdaling schijnt dus niet psychologisch te heb ben gewerkt, maar zij heeft in tegen deel een zekere invloed gehad op de in vesteringsmogelijkheid van de onderne mingen. Geen belangstelling Uit een onlangs door de commissie voor effecten en effectenbeurzen ingesteld onderzoek is gebleken, dat sedert het begin van het jaar kapitaalemissies, die op het programma stonden van on geveer 130 maatschappijen en een to taal bedrag van 500 miljoen dollar om vatten, niet zijn doorgegaan. De reden daarvoor is eenvoudig; de ondernemin gen hebben geen belangstelling voor het uitgeven van nieuwe aandelen als de effectenmarkt gedrukt is. Als de kapitaalvorming door de koers daling in Wall Street ongunstig be ïnvloed wordt dan zal wel hetzelfde gelden voor de investeringsplannen. Een verlangzaming op dit gebied zal eventueel pas na verscheidene maanden blijken, gezien het feit dat plannen voor uitbreiding en voor industriële uitrus ting op meer of minder lange termijn worden gemaakt. Het merendeel van de plannen die op het ogenblik htin vaste vorm krijgen zal in elk geval ver wezenlijkt worden. Het in studie hemen van nieuwe projecten kan echter ver traagd worden niet alleen door de moeilijkheid van de financiering ervan, maar ook doordat een afneming van de consumptie verwacht wordt. Deze laatste heeft op het ogenblik een nieuw record bereikt (de persoonlijke in komens van de Amerikanen bereikten in mei jL op jaarbasis een omvang van 440 miljard dollar. Stijgende lijn Het verbruik, waarop ten slotte het tempo van de economische bedrij vigheid in de Verenigde Staten be rust zal zjjn stijgende lijn blijven volgen zolang de zekerheid van werkgelegenheid niet bedreigd wordt. Een dergelijke bedreiging zou echter zich kunnen gaan voordoen, als de maatschappijen zouden begin nen hun uitbreidingsbegrotingen te beperken. Koersdaling in Wall Street brengt niet alleen de financieringsmogelijkheid van de industrie in gevaar, maar ook de inkomsten van de 15 miljoen Ameri kaanse aandeelhouders. De Federal Re serve Bank van Philadelphia raamde dat eind 1959 effecten bijna de helft vertegenwoordigden van de inkomsten van het publiek en algemeen geeft men toe. dat sedertdien deze verhouding al- het toerisme. Als de koersdaling zich zou voortzetten zou zij echter van in vloed kunnen worden op grotere lagen van de verbruikers. T egenstrijdig De onzekerheid van de deskundigen ten aanzien van het toekomstige beloop van de economie wordt ook veroorzaakt door de nu en dan tegenstrijdige aan wijzingen van de voornaamste barome ters van de economie: in de bouwnij verheid heerste een record bedrijvigheid evenals bij de autoverkopen, waarvoor de cyfers slechts werden overtroffen in 1955 dat een uitzonderlijk jaar was, maar het aantal verladen wagons blijft afnemen en de orders, die producenten van duurzame goederen ontvangen hebben zich kort geleden gestabiliseerd na een daling van twee maanden. Als men met al deze factoren rekening houdt zal de stemming in Wall Street barometer van het vertrouwen in de loop van de komende weken waar schijnlijk een beslissende invloed heb ben op de loop, die de economie in de Verenigde Staten zal gaan nemen. (Door onze economische medewerker) In de eerste vier maanden van dit jaar is er bij de traditionele spaar banken in totaal 356 miljoen gespaard. Dat is 2 miljoen meer dan in de eerste vier maanden van 1961. Groot is het verschil niet maar dat is dan ook helemaal de schuld van de maand april: zowel bij de rijkspostspaarbank als bij de algemene spaarbanken werden de be sparingen gehalveerd. Bij de boerenleenbanken was zelfs sprake van een ontsparïng van 11 miljoen. Alleen april is tegengevallen Het is zonder nadere gegevens moeilijk om de juiste oorzaken van die geringe spaarlust in april aan te geven. Vermoedelijk zal het feit dat dit jaar de paasverkopen april vielen, veel mensen er wel van weerhouden hebben geld naar de spaarbank te brengen, of al thans minder dan zij anders ge- wend zijn. Bij de boerenleenbanken hebben zeker ook andere factoren een rol gespeeld, waaraan wel niet vreemd zal zijn dat de ze banken fflijn uitgegroeid tot algemene banken voor kleine bedrijven en particu lieren. De spaarbanken zijn niet het enige re servoir waar de besparingen terecht komen. Heel belangrijk zijn ook de le vensverzekeringsmaatschappijen. Cijfers over de besparingen in dit jaar in de vorm van premiebetaling zijn nog niet bekend. Wel weten wij dat de produktie van nieuwe verzekeringen voortdurend oploopt. En hoe meer verzekeringen er worden afgesloten, hoe hoger zal het be drag aan premie worden dat moet wor den betaald. Zo blijkt dat in het eerste kwartaal in totaal 'voor 1.565 miljoen aan nieuwe verzekeringen is gesloten tegen 1.476 miljoen in het eerste kwar taal van 1961, een groei dus van 6 pro cent. Pensioenfondsen Zo zijn er nog meer spaarreservoirs: de pensioenfondsen, de particuliere bedrijven, de overheid, de banken. Tellen wij al die besparingen bij elkaar op, dan komen wij voor 1961 op ruwweg 8.800.000,000. De spaar banken namen hiervan ongeveer 13,5 procent voor haar rekening, waaruit blijkt dat zij voor het verzamelen van de besparingen in ons land heel be langrijk zijn maar dat zij anderzijds haar rol ook niet te groot moeten zien. De pensioen- en verzekerings fondsen b.v. trokken 21 procent van de totale besparingen naar zich toe. S.E.R. STELT WEER BEDRIJFSCOMMISSIE IN VOOR METAALINDUSTRIE (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft vrijdag bij verordening opnieuw een be- dryfscommissie voor de metaalindustrie en de elektronische industrie ingesteld. De bedrijfscommissie, die uit veertien leden zal blijven bestaan, wordt door dezelfde organisaties samengesteld als tot dusverre het geval was- Dit bete kent, dat ook deze keer geen zetel zal worden toegekend aan de organisaties •an hoger personeel. In tegenstelling met de vroegere prak tijk om een dergelijke verordening voor twee jaar vast te stellen, zal de nieuwe verordening gelden voor onbepaalde tijd. Honderdeenenveertig zwemmers en zvxemsters hebben vrijdagmiddag deel genomen aam de schoolzwernviedstrij- den van de nog jonge Zierikzeese zwemvereniging De Zeepaardjes". De ze onderlinge wedstrijden in liet zwem bad >rDe Val" betekenden voor de zwem vereniging tev ns de officiële opening van de zomeraciiVlteiten. (Foto P.Z.C.) Gemiddeld tegoed Dat de spaarbanken in de eerste vier maanden van dit jaar 356 miljoen aan besparingen rijker zijn geworden, spreekt ongetwijfeld tot de verbeelding. Toch is het maar 3,5 procent van wat zij reeds van de spaarders bezitten. Eind 1961 hadden alle spaarbanken tezamen namelijk een spaartegoed geregistreerd van niet minder dan 11.191.000.000. Het is een bedrag dat natuurlijk nog veel meer aanspreekt maar dat op de keper beschouwd toch niet zó bijster groot is. Zo blijkt net gemiddelde te goed per boekje bij de rijkspostspaar bank op het eind van 1961 niet gro ter te zijn dan 546 en bij de alge mene spaarbanken 868. Alleen bij de boerenleenbanken was het gemid delde tegoed per boekje 1.936, maar het karakter van deze spaarbanken is dan ook geheel anders. Nog een stap verder ging staatsseereta- Servee Wijsen met polsstok over 5 4.22 meter Servee Wijsen, de 27-jarige onderwijzer uit Maastricht is er donderdagmiddag tjjdens internationale atletiekwedsti-ïj- den in Aken in geslaagd het Nederlands record polsstokhoogspringen met een glasfiberstok op 4.22 meter te brengen. Servee Wjjsen wist daarmee zjjn presta- tie van enkele weken geleden, toen liij J 4.10 meter sprong, aanzienlijk te ver- beteren. Na afloop van de interland België2 NederlandMittelrhein probeerde Wij- sen het voor het eerst met de nieuwe 5 stok, maar hij durfde niet goed, omdat 5 deze te ver doorboog. In Aken was hij J de polsstok dank zij zijn techniek met 5 de stalen stok al spoedig meester. Bij 5 3.60 en 3.80 ging het aanvankelijk wat 5 moeilijk, maar 3.94, 4.04, 4.10 en 4,22 haalde hij bij zijn eerste poging. Drie- maal miste de Maastrichtenaal-, die in J de wolken was over zijn verrichtingen, de hoogte van 4.30 meter. Hij was er na afloop van de wedstrijd van dvertuigd j dat hij de limiet voor Belgrado (4.40 meter) nog kan halen. „HET ZUIDEN" KLOPTE j ZEEUWS TWAALFTAL Ter gelegenheid van de Souburgse i sportweek speelde de Rotterdamse hoofdklasser „Het Zuiden" tegen een J Zeeuws twaalftal, bestaande uit een Swift-, een Tjoba en een Souburgs vak- Het is een aantrekkelijke, snelle wed- strijd geworden met goede combinaties, 5 waarin tenslotte de grotere schotvaar- digheid der Rotterdammers de door- slag gaf. Het werd uiteindelijk 58 na een 3—4 ruststand. ^000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000**0**^ MEN HAD ONS gezegd: Jim Frater is een heel bescheiden man, té bescheiden, want zijn werk is de moeite waard. Om de waarheid te zeggen: we wisten maar heel weinig van deze beeldende kunstenaar. Dat weinige was, dat hij een enigszins conventioneel schilder zou zjjn, die slechts zelden in de openbaarheid kwam. En voorts, dat lüj een groot deel van het jaar in Domburg woonde. „Hjj is té bescheiden", zeiden z'n vrienden ons bjj herhaling en ze voegden er aan toe: „Ga er sens kijken: deze week wordt hjj vijfenzeventig". ris drs. Schmelzer een week geleden op de spaarbankdag van de Nederlandsche 5 Spaarbankbond. Het gaat er niet om dat 5 er gespaard wordt maar ook wie er 5 De genoemde j 546 en ƒ868 zijn gemid- j delden. Maar dit betekent dat er boek- 2 jes zijn, waar meer op staat maar ook 5 boekjes die minder bevatten. Zo blijkt 5 uit het jaarverslag van de Spaarbank J van de Stad Rotterdam dat op het eind j van 1961 het gemiddelde tegoed op ruim 3 400.000 rekeningen ruwweg 600 be- 5 droeg. Maar er blijkt bovendien dat op 42 procent van die rekeningen het tegoed lager lag dan 10. Zelfs stond op 15 procent van de boekjes niet meer dan g 1. Dit werpt wel een heel ander licht 2 op het genoc-mde, gemiddelde spaarte- 3 goed. 5 Hierop baseerde de staatssecretaris dan 5 ook zijn mening dat weliswaar een deel g van onze bevolking niet of niet voldoen- g de kan sparen maar dat anderen wel 5 kunnen sparen. Maar dan moet dat spa- ren ook aantrekkelijk gemaakt worden. 2 Spaarlust bevorderen l Om de spaarlust te prikkelen heeft de 5 overheid speciale maatregelen getroffen; premies bjj de jeugdspaarregeling en de g anibtenarenspaarregeling en een fiscale *i tegemoetkoming bjj bedrjjfsspaarrege- 2 lingen. Andere maatregelen zjjn in voor- bereiding, zoals het verlenen van belas- tingfaciliteiteii bjj aankoop van aandelen J of particïpatiebedrjjven van beleggings- g maatschappijen terwijl ook een algeme- g ne spaarregeling met premies van de overheid op stapel staat. 2 Bij een botsing raakte dc Canadese chauffeur Frank McPherson bekneld in de cabine van zijn vrachtwagen. Po litie en brandweer moesten twee uur zwoegen om de man te bevrijden. Men ging erg voorzichtig te werk, want men vreesde voor het leven van de chauf feur. Achteraf bleek gélukkig, dat McPherson alleen een blauw oog had opgelopen. Daarbij blijft echter de gelegenheid tot het brengen van verandering in leden tal en samenstelling van deze bedrijfs commissie te allen tijde ten volle ge handhaafd. Voorts besloot de S.E.R. de minister van sociale zaken en volksgezondheid te ad viseren de algemene bond van werkers in het mjjnbedrijf, de katholieke vereni ging van mijnbeambten en de protestants christelijke vereniging van beambten werkzaam bij het mijnbedrijf te willen aanmerken als representatieve organi saties in de zin van art. 10, lid 2, der organisatiewet sociale verzekering. Ingevolge een beschikking van de staatssecretaris van financiën zuilen voor het heffen van belastingen aan de grens bjj de invoer van goederen als bagage van reizigers «11 voor kleine zen dingen voor particulieren van 1 juii 1962 af eenheidstarieven worden toege past. Hiermede wordt bereikt dat het opont houd aan de grens tot een minimum wordt teruggebracht: het is dan niet meer nodig de zeer gedifferentieerde tarieven die gelden voor handelsgoede ren toe te passen op de goederen die voor persoonlijk gebruik of als geschenk worden meegebracht. De regeling kan slechts toepassing vin den indien de totale waarde bij invoer van de goederen niet meer bedraagt dan 225. Van de regeling zijn uitge zonderd: boeken, binocles, verrekijkers, fotografie- en cinematografische toe stellen. De bestaande vrijstellingen van belas tingen bij invoer van reisbagage en ge schenkzendingen blijven gehandhaafd. Voor de meeste goederen bedraagt het, invoerrechtentarief 5 pet. wanneer z-ij uit E.E.G.-landen afkomstig zijn en 10 pet, voor invoer uit andere landen. Het omzetbelastingtarief is in de meeste ge vallen op 7 pet. gesteld. Hc-t internationale ballet-ensemble van de Markies De Cuevas zal eind juli, na twee afscheldsvoorstelllngen te Athene, op 27 en 30 Juni, worden ombonden. Het werd 1943 te New York gesticht. Verzoekprogramma voor militairen nu dagelijks Terwijl de voorbereidingen voor het op Nieuw-Guinea, uog in volle gang zijn, heeft de P.T.T. reeds meer dan 1000 aanvragen van ouders, verwan ten, verloofden, vrienden en kennis sen bjj radio-Nederland wereldom roep afgeleverd. Gezien deze enorme belangstelling heeft de Wereldomroep besloten hel: pro gramma niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, tweemaal per week, maar met ingang van maandag da gelijks uit te zenden. Dit zal gebeuren onder de titel „contact met thuis". De Drogramma's worden om half tien 's avonds op Nieuw- Guinea ontvangen. „Contact met thuis" zal omdat de uitzendingen speciaal op het ont- vangstgebied zijn gericht in Ne derland slechts bij uitzondering goed te ontvangen zijn. Deze week, een dag voor zijn verjaardag, zijn we in Domburg 'bij hem op bezoek geweest. En inder daad. het klopte, een bescheiden man, té bescheiden, maar met werk dat de moeite waard bleek! Frater is Zeeuw van Engelse origine. Zijn vader was destijds Engels predikant in Vlissingen en Mid delburg, vertrok la ter naar België, maar bleef zijn vakanties met het gezin op Walcheren doorbren gen. Zo werd met name Domburg voor Jim Frater het oord, waar hfl zich thuis- voelde, een plaats met een schilderkun stig verleden, waar over maar weinig mensen meer kunnen vertellen. Dat is na melijk het verleden van die merkwaardi ge periode in de Ne derlandse schilder kunst, die men later wel „Nieuwe bewe ging" heeft gedoopt, een schilderkunstig réveil aan het begin van deze eeuw, dat zich voor een deel heeft afgespeeld in Domburg, waar de schilders van de „Nieuwe beweging" een tentoon stellingszaaltje stichtten. Die tijd kan Frater zich nog levendig her inneren: hij trok in die dagen op met de groten van Domburg, zo als Toorop en Mondriaan, om er enkele te noemen. En omgekeerd mochten zjj hem bijzonder graag, deze bescheiden Nederlands-En gelse jongeman. „Een knaap met veel talent" zei Toorop van hem en Mondriaan vroeg hem mee er op uit te trekken langs Walche- rens picturale dreven. Maar de grote vernieuwingsdrang, die zich toen al bjj de later zo beroemd geworden kunstenaar manifes teerde, deelde zich niet helemaal mee aan Frater. Nu vijftig jaar later kan hij (met iets wat op een glimlach lijkt) opmer ken: „De driehoeken en de vier kanten lagen mij niet zo goed". Toch is het contact met de schil ders van Domburg niet zonder invloed op zijn werk gebleven: te keningen uit die jaren verraden met name, dat het destijds zo ge prezen „pointillisme" niet zonder gevolg bleef in het werk van Jim Frater. „De mannen van toen waren sterke karakters", zegt hij er nu van, „je nam er ongemerkt altijd wel wat van over". DE DRIEHOEKEN EN DE VIERKANTEN lagen hem dus niet zo goed. Maar hoe is dan zijn verhouding jegens de moderne abstracten „Ik lean hen niet volgen", zegt Frater eerlijk. Maar hjj wil er geen kwaad van horen, want hij voelt wel degelijk de grote ernst waarmee de schil ders van deze tijd aan liet 'werk zijn. In zekere zin is hij jaloers op hen voor zover het woord „jaloers" past bij een terugge trokken en bescheiden figuur als hij want hij is voortdurend op zoek naar de achtergronden van elk schilderkunstigwerk. Er hoe wel hij de achtergronden bij de modernen niet hefemaal door grondt, vermoedt hij ze. „Ik hoop altijd nog weer eens zelf ook zo ver te komen in mijn eigen werk, juist waar het gaat om de ach tergronden van de kunst". En met deze opmerking heeft Frater de kern aangeraakt van ons ge sprek in zijn Domburgse huis: in alle openhartigheid heeft hjj ons van zijn eigen worstelen verteld, ooenhartig en beminnelijk, soms geïllustreerd met een tekening. Hij ziet zich zelf in zijn werk na melijk vooral als een man, die be- menteren: een vreemd gevormde boom wordt snel op papier gezet, het slopen van bunkers aan de kust lcrjjgt gestalte in vlugge ljj- nen, een vreemde opbouw van een landschap, het wordt onmiddellijk vastgelegd. „Ik ben daar niet zo trots op", zegt hij. „Die hang naar het illustratieve heeft mis schien iets te maken met mijn Engelse afkomst. Slechts een enkele maal zeg ik achteraf: ja, hier heb ik me verdiept, hier heb ik iets bereikt waarmee ik voor de dag kan komen. Maar dan nog is het min of meer toe val, want meestal ben ik er aan begonnen omdat ik wilde docu menteren". IN 'N GROTE GEMOEDSRUST heeft Jim Frater ons van zijn schilderkunstige problematiek verhaald. Maar al luisterende klonk ons weer de opmerking in de oren van zijn vrienden: „Pas op, Jim is veel te bescheiden". Die bescheidenheid kwam in zijn verhaal inderdaad naar voren, een verhaal waarin hij zichzelf voorstelde als een kunstenaar, die slechts zelden momenten van een waarlijke visie zou hebben ge kend. Bladerende in de porte feuilles van Frater kwamen we echter vele malen werk tegen dat ver uitging boven het documen taire: een prachtige reeks bij voorbeeld in zwart-wit over het slopen van bunkers, en opvallende landschappen, getekend in een heldere, transparante stijl. „Het doet me genoegen, dat U het mooi vindt" zegt Frater en hij kjjkt zjjn bezoeker aan met een milde glimlach, alsof hjj zeggen wil: voor mjj hoeft U dat niet te EEN BESCHEIDEN, MAAR be gaafd man. Het klopte precies. Zelden kwam deze thans vijfen zeventigjarige in de openbaar heid met zijn werk, nooit drong hij zichzelf op de voorgrond. E11 nóg; wanneer men met hem spreekt, dan vertelt hij het liefst over anderen, over de velen, die hjj in zjjn leven heeft gekend. Men staat er overigens versteld van met hoevelen Jim Frater be vriend was of is. Ook dat Ijjkt ons kenmerkend voor hem: altjjd bereid naar anderen te luisteren en zichzelf naar de achtergrond te schuiven. Zjjn werk toont ech ter, dat het de moeite waard is óók aan hemzelf aandacht te schenken, aan hem en zijn artis- hept is met een neiging tót docu- tieke talenten. 0000*000**0000000*0**0000******0000000000000*000*000000000*0*0000»'000000000000000* Twee cursussen en technisch weekeinde van de Zebra 5 In septembcr-oktolier start de Zeeuws 2 Brabantse Turnkring met 2 verschil- 2 lende cursussen 011 een technisch week- 5 einde voor leiders(sters) en hulpleiders 5 (sters) van de 43 aangesloten vereni- 5 gingen. Op het programma staat een g cursus ritmische- gymnastiek te geven 5 dóór mevrouw Bakkor-Feonstra docente 5 op het technisch weekeinde Ï961 en 2 liaar pianist, de heer Schetter. De cur- 5 sus wordt gehouden in de gymiListiek- 5 zaal aan de Ivreukelniarkt te Goes en 5 begint op zaterdag 13 oktober a.s. 5 Eveneens voor de leiding en dc hulp- s leiding wordt zaterdag 29 en zondag 30 2 september te Vlissingen onder auspiciën 5 van het Koninklijk Nederlands Gym- 5 nastiek Verbond een technisch wèek- 5 einde gehouden. Tjjdens deze bjjoen- 5 komst zullen oen aantal docenten van S het verbond de deelnemers op de hoogte 5 brengen van dc nieuwste ontwikkelln- 2 gen op het gebied van het lesgeven. Voor de hulpleiding van de verenigingen 2 is er weer een voorturncursus derde, 5 tweede en eerste graad. Deze cursus, 5 die onder leiding zal staan van de heer J K. Kooy uit Goes, wordt op zaterdagmid- 5 dagen gehouden in dc gemeentelijke j gymnastiekzaal te Kapclle. De aanvang 2 van deze cursus die bestaat uit 30 lcs- 2 sen, is 111 september, 2 O Uit dc Elbe nabij Hoiorf is het lijk van J een 19-jarige Oost du it se student opgehaald, 2 gekleed in oen verroest builtkostuum. De J student Is waarschijnlijk hij een onUsnup- J pingspoging naar het westen verdronken. 2 9 President De Gaulle zni van 14 tot 17 2 juni zijn zeventiende reis door de provincie 5 maken. Op deze reis zal hij de departe- menteh ITaulc-Saone, Jura en Doubs bezoo- J ken. 5 9 Ten noordoosten van Jamaica zijn vier 5 overlevenden van de Dominicaanse boot 5 „Anna Maria" nungetroften De „Anna Ma- ria" zonk op 15 mei op 240 km ten zuiden i Domingo. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Middelburg (wijkgemeente 3) L. de Vrijer to Eibergen; te Benne- kom H. S. J. Kalf te Bennebroek; be dankt voor Krimpen aan de Lek J. A. de Bruyn te Ernst. GEKEF. KERKEN Bedankt voor Nieuw Vennep H. J. van Duinen te Zwijndrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Leeuwarden (tweede pred. plaats) A. W. Drechsler tc Vlissingen en J. P. Geels te Haarlem-C. De heren C. Harlnck, Valckeslotlaan 91, Goes en W. Suyker, Koningin Juliana- straat 2, Bergambacht zijn beroepbaar. Rusk sprak met Adenauer BONN WEER IN HET REINE MET WASHINGTON Ten gevolge van het eerste bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, aan Bonn heerst opnieuw „funda mentele overeenstemming" tussen de Westduitse hoofdstad en Washington, zo is gisteravond ver klaard door welingelichte Ameri kaanse zegslieden. Rusk en Adenauer dineerden gister avond samen en voerden een gesprek van 2'/» uur. Gistermorgen confereerden zij 3 Va uur. Er werd zeer veel tijd besteed aan de bespreking van aangelegenheden betref fende do Euromarkt. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Gerhard Schrödcr, bracht rapport uit over de onderhandelingen betreffende dc Britse toetreding tot de E.E.G. Rusk beschouwt deze onderhandelingen als zeer belang- rijk. In welingelichte Amerikaanse krin gen werd verklaard dat zowel in Bonn als in Parijs uit Ruslcs woorden was gebleken dat de landen van Eu ropa de reorganisatie van de N.A.V.- O. en de oprichting van een multila terale kernmacht niet ter hand zou den nemen totdat de kwestie van de E.E.G. zou zjjn opgelost. Rusk deelde de leiders in grote trekken de inhoud mee van het antwoord dat de westeljjke bondgenoten volgende week zouden geven op de Russische protest- nota naar aanleiding van de beweerde provocatieve handelingen van het wes ten nabij de muur aari de Berlijnse sec torgrens. Volgens goedingelichte Amerikaanse zegslieden zou in de nota worden ver klaard dat de beste oplossing van de kwestie Berljjn zon worden bereikt in dien de inwoners van deze stad samen zouden komen. Eén is reeds vertrokken Jouwe adviseert jongelui niet te gaan (Van onze Haagse redactie) Drie vertegenwoordigers van de Indonesische ambassade in Brussel en Bonn, de heren Hasan Oedin, Tjondronegoro en Kasim, die de laatste weken verscheidene malen in Nederland op bezoek zijn ge weest, hebben een ernstige poging gedaan om elf Papoeastudenten, die in Nederland studeren, ertoe te bewegen in navolging van de stu dent Frits Kirihio een bezoek aan Indonesië te brengen. De Indonesiërs werden daarbij gesteund door Kirihio zelf. Hoewel zij aanvanke lijk oren hadden naar dit aanbod, heb ben zij in de 'loop van deze week ver scheidene besprekingen gevoerd onder andere met dc vicc-voorzitter van de Niouw-Guinearaad, de heer Nicolaas Jouwe, die hen bijzonder sterk heeft ont raden in dit stadium in te gaan op der gelijke Indonesische adviezen. De heer Jouwe heeft hen uiteengezet, dat hoewel Indonesië het voorstelt, alsof zij do Pa poeastudenten wil laten zien wat zich in Indonesië afspeelt, de werkelijke be doeling van de koortsachtige Indonesi sche inspanning om de jongens naar In donesië te halen Is, tweedracht en ver warring in het Papoeavolk te stichten. De heer Jouwe zei dat de jongens ge heel te'-goeder trouw zijn, maar dat zij in verwarring zijn gebracht door hun Indonesische en Nederlandse ad viseurs. Tot die Nederlandse advi seurs, zei hij. behoren ook bepaalde vertegenwoordigers van de zending. Dc jonger.s zijn nog te weinig poli tiek geschoold om tc hebben kunnen doorzien wat de Indonesische bedoe lingen waren, zei Jouwe. Verdwenen Intussen is de jonge Papoea A. Ron- soembre die in Nederland een opleiding voor radiotolegral'ic en radiotelefonie volgde, kortgeleden uit Nederland ver dwenen. Aan de Noderlandse minister president werd een door Ronsoembre ge tekende brief gezonden, waarin de ver dwenen Papoea meedeelde, dat hij naar Indonesië was vertrokken om daar zijn bloed te zullen geven voor dc bevrijding' van zijn vaderland van tie Nederlanders in het kader van dc Indonesische bevrij dingsacties. Mensen uit de omgeving van Ronsoembre hebben verklaard, dat de Papoeajongen eveneens is bewerkt door Indonesische vertegenwoordigers. De brief die Ronsoembre heeft onderte kend zou geschreven zijn door de Indo nesische consul te Antwerpen N.S.S.F. Bij de voorbereiding van do reis 7.011 voorts betrokken zyu de hoer J. N. Scholten, zevende jnars student in de rechten aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Hjj is voorzitter van de onge veer 300 leden tellende Nationaal Staat kundige Studenten Federatie, een poli tieke studiegroep van pro-christelijke studenten. De N.S.S.F. heeft zich enkele maanden geleden tot opgave gesteld dc in Nederland studerende Papoea's, die daartoe zelf financieel niet In staat he ten te zjjn, van tijd tot tijd by elkaar te brengen. 9 De Britse financier Sir Isaac Wolfeon en zijn vrouw hebben hot Israëlische Weizmnnn- Instituut een miljoen dollar geschonken voor onderzoek naar do oorzaken van kanker. 0 Een werknemer van dc dierentuin te Bangkok heeft een olifant gestolen en aan een „buitenlander verkocht". De poiltle poogt de olifant op t.c sporen, maar zij vreest dal deze reeds met een schip is vervoerd. Ook de dief le spoorloos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4