MET BOEING 111 MENSEN OMGEKOMEN Directie van D.A.F. zal zich nog beraden over aanklacht Sigaren duurder Air France weer getroffen Tweehonderdzestig paras uitgeschakeld Bedrijf leed grote schade Zaak-Tiendeveen POLITIE GAAT VRIJ UIT P.S.P. IN ROTTERDAM ZAL OVER LIJSTAANVOERDER OORDELEN Advies van bestuur om terug te treden Philip pijnen eisen Noord-Borneo op Nazi-misdadiger kreeg levenslang LEXINGTON WINT GEDING Volgens verklaring in Hollandia Utrecht komt maandag naar huis De Nicolaas Jouwe: VOORLOPIG GEEN PAPOEASTAAT STIRLING MOSS UIT ZIEKENHUIS ZATERDAG 23 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ERNSTIGE GRIEVEN TEGEN DAGBLAD EN TEGEN JUSTITIE ede te horen. Uit een dergelijk verhoor kan dan geconcludeerd worden, of tot een formele klacht zal worden overge- (Van een onzer verslaggevers) De D.A.F. verwijt de Haagse officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris ervan dat liij, wetende dat er geen sprake was van enige staalfraude en wetende dat in het Algemeen Dagblad een onjuiste publicatie had gestaan, door een onduidelijk antwoord aan de pers de onzekerheid over de integriteit van de D.A.F.-automobielfabrieken heeft laten voortbestaan en daarna met vakantie is gegaan, zodat het onmogelijk was hem ter verificatie van feiten te benaderen. D.A.F. heeft hierdoor grote schade geleden. De D.A.F. beschuldigt voorts het Algemeen Dagblad ervan, dat het zich niet heeft vergewist van de juistheid of onjuistheid van een een zijdig ontvangen voorstelling van zaken. De D.A.F. beschuldigt het Algemeen Dagblad er bovendien van, dat het in de publicatie van 14 juni behalve van gegevens, door de ver slaggever vernomen in een onderhoud met mr. Maris, ook ongecontro leerde gegevens verwerkt heeft zonder zich van de juistheid daarvan te vergewissen. De D.A.F. voelt zich weliswaar door de vrijdagmorgen door het hoofd van de arrondissementsparket gedane officiële mededeling, dat de gefotokopieerde stuk ken geen aanleiding hebben opgeleverd voor een opsporingsonderzoek en dat de publicatie in het Algemeen Dagblad be treurd wordt, volledig van elke blaam bevr|jd doch meent, dat de zaak hiermee niet de wereld oit is. De directie zet namelijk nog een aantal vraagtekens achter de gehele gang van zaken rond de vermeende en inmiddels onjuist gebleken staalfraude en zal, ge zien de schadelijke publiciteit, een of meer aanklachten indienen te^en de ver oorzakers van deze publiciteit. Emotie Dit zijn, ontdaan van elke emotiona liteit, de beschuldigingen, die een zeer geschokte en zeer geëmotioneer de dr. H. J. van Doorne, directeur van de D.A.F.-automobielfabrieken, op een gistermiddag inderhaast te Scheveningen bijeengeroepen pers conferentie heeft geuit en de maatre gelen, die hij heeft aangekondigd. „Maar nu ga ik eerst slapen. Het hele weekeinde wil ik niets met de zaak te maken hebben. Maandag zal ik met ju risten bijeenkomen, ik zal de beste rechtsgeleerden, die er te vinden zijn, om advies vragen en we zullen om de tafel gaan zitten om uit te maken, wat we precies gaan doen. Wij laten het hier niet b|j zitten", aldus dr. Van Dqorne. Vraagteken De belangrijkste vraag is wat werd besproken in het onderhoud, dat de verslaggever van het Algemeen Dag blad woensdagavond 13 juni ten hui ze van mr. Maris met hem had? De voorgeschiedenis is bekend. De heer Worms werd getipt door een voor malige employé van de D.A.F., die hom fotokopieën van stukken aan bood, waaruit overtredingen van de E.G.K.S.-bopalingen zou biyken. De lieer Worms heeft toen de hoofdin specteur van politie Hasselman te Den Haag ingelicht, die vervolgens de officier van justitie, baron van Imhoff, in Den Bosch inlichtte. Deze heeft de stukken laten ophalen en deze naar zijn collega in Den Haag, mr. Maris, gezonden. Na ontvangst heeft mr. Maris een onderhoud gehad met de heer A. W. Burgert, directeur van de accountantsdienst ran de E.G.K.S. Nog steeds staat niet vast, of by dit gesprek de heer Worms aanwezig is geweest. De heer Burgert heeft de stukken mee nai Luxemburg genomen en aan de Hol. Autoriteit voorgelegd, die reeds op vry- dag 15 juni bekendmaakte, dat het hier niet ging om materiaal, dat onder het K.S.G.-verdrag valt. Tydcns het onderhoud van de verslagge ver van hec Algemeen Dagblad op woensdagavond 13 juni zou, volgens een verklaring van deze verslaggever aun de D.A.F., de heer Maris bevestigd hebben, dat er een onderzoek aan de gang was cn alle feitelijke gegevens hebben ver strekt over deze kwestie. De heer Maris mauktc bezwaar tegen publicatie omdat dit de betrokken bcdryven D.A.F. en Dcmka zou kunnen waarschuwen. Dit nu vormt het eerste vraagteken. Want in de publicatie is gesproken over facturen, chassisbalken cn carrosserie- staal. Hierover kón mr. Maris niet met dc verslaggever gesproken hebben, om dat de vyr stukken fotokopieën waren van correspondentie tussen D.A.F. en Demka, waarin uitsluitend over rond- staal wordt gesproken, aldus D.A.F. Tweede vraag Een tweede vraag is deze: uit de me dedeling van het hoofd van het par ket te Den Haag, donderdagavond 21 juni aan de pers gedaan, blqkt dat „de stukken geen aanleiding zqn of zijn geweest tot het instellen van een opsporingsonderzoek. Wanneer er dus nooit een onderzoek is geweest, hoe kon dan mr. Maris tegenover de verslaggever hebben gesproken over een onderzoek dat aan de gang was Een derde vraag: op donderdag 14 juni verklaarde de heer Maris aan AJM.P. de publicatie te „betreuren en voorba rig te vinden". Naar de mening van de D.A.F. sluiten deze woorden een onder zoek niet uit en konden zij op zijn minst onzekerheid doen ontstaan. Verontwaardigd Deze vragen en nog vele andere ma ken liet voor de heer Van Doorne on mogelijk thans reeds een uitspraak te doen over de stappen, die genomen worden. Hjj meent, dat het bedrijf zeer grote schade heeft geleden om dat de automarkt hard is en scherp- concurrerend. Hem is, zo verklaarde h|j, reeds ter ore gekomen, dat de concurrenten hun produkt trachten te verkopen met het argument, dat wanneer er iets met de D.A.F. zoi gebeuren, de service zou wegvallen. De D.A.F. weet dus nog niet, tegen wie do formele beschuldigingen zullen wor den ingebracht, omdat men de gang van zaken nog niet precies kent. Naar hui dig recht is het niet noodzakelijk, dat deze omstandigheden in een formeel rechtsgeding naar voren komen. Het is namelijk mogeiyk, nog vóór er een in structie wordt geopend, de president van rechtbank te vragen, getuigen onder De wachtmeester der rijkspolitie A. W. (42 jaar) en D. B. O. (36 jaar), beiden nit Beïlen, die betrok ken zijn geweest bij de schietpar tij in Tiendeveen op 4 juni van het vorig jaar, zijn gisteren door de arrondissementsrechtbank in As sen ontslagen van rechtsvervol ging. Op de avond van die dag maakten enige pistoolschoten een einde aan het leven van de dertigjarige Tiendeveense biel zenlegger B. Pekel. Eerst werd de wachtmeester der rijks politie L. Berga ervan verdacht het do delijke schot gelost te hebben. Nadat gerechtelijk was uitgemaakt, dat deze het niet gedaan kon hebben, werden W. en O. gedagvaard. Hun werd primair het opzettelijk toebrengen van zwaar licha- melgk letsel, de dood tengevolge hebben de, ten laste gelegd. Volgens de officier van justitie, mr. E. E. Oosterhuis, was de tenlastelegging wel bewezen, maar er kon niet met ze kerheid worden vastgesteld, wie het do- delgke schot heeft gelost. Mr. Oosterhuis bepleitte vrijspraak. Daarna ontsloeg de rechtbank de wacht meesters van rechtsvervolging. Vrijdag is bij de grenspost Beek bij Nijmegen met medewerking van beide verdachten, een reconstructie gehouden van het tragische voorval waarbij des tijds douanebeambte Spui, door twee jongemannen uit Eerkdricl van hun snel optrekkende auto werd geslarfim, toen hij een onderzoek in de wagen wilde instellen. De inzittenden van de auto smokkelden munitie voor een buks. De heer Sin wordt nog steeds in een zie kenhuis verpleegd en kan nog steeds niet worden verhoord. Foto: De negentienjarige verdachte G. C. V. (met das) wordt door politieman nen naar de later gevopden auto geleid, welke bij de reconstructie werd gebruikt. Naar wij vernemen zal een aantal sigarenfabrikanten, n.l. die welke de desbetreffende prijsovereen- komst hebben getekend, met in gang van 1 juli de prijs van 22 cents-sigaren verhogen tot 23 cent per stuk. Deze prijsverhoging wordt door de be trokken fabrikanten gemotiveerd met te wijzen op de tabaksprijzen, welke de laatste jaren steeds zijn gestegen. De hoge grondstofprijzen kunnen deze fa- naar zij aanvoeren niet In 40-45 voor Duitsers gewerkt Het bestuur van de afdeling Rotterdam van de Pacifistisch Socialistische Partij heeft in aanwezigheid van de hoofd bestuursleden mevrouw SnelWarries, algemeen secretaresse, en de heer A. Smit een spoedvergadering gehouden naar aanleiding van een publikatie in „Het Rotterdamsch Parool" van donder dag, waarin de houding in de oorlogs jaren van de lijstaanvoerder van de P.S.P. bij de gemeeuteraadsverkiezin- gen in Rotterdam, de heer P. J. Troost (37), wordt becritiseerd. De heer Troost zou, aldus „Het Rotter damsch Parool", in de bezettingstijd vry'williger zyn geweest bij de Duitse arbeidsdienst, voor welK feit hy na de bevryding werd geïnterneerd en in 1946 voor tien jaar uit de burgerrechten werd ontzet. Bij het bestuur van de P.S.P. was van deze feiten niets bekend. Pas enkele dagen geleden werd de afde lingsvoorzitter, de heer P. Kruithof, door buitenstaanders ingelicht. In een gesprek, dat hij daarna had met de heer Troost, heeft deze toegege ven voor de Duitsers te hebben ge werkt, maar noemde daarbij als ver zachtende omstandigheid dat hij, van Duitse afkomst zijnde, door de be zetters als rijksduitser zou zyn be schouwd. Aangezien hij geen wapens wilde dragen zou hij tóen zijn toege treden tot de Duitse arbeidsdienst, aldus „Het Rotterdamsch Parool". De heer Troost is reeds geruime tijd lid van de P.S.P. Bij de onlangs gehouden gemeenteraadsverkiezingen behaalde de lijst, waarop hij als nummer één was geplaatst, drie zetels. De heer Troost zou als fractievoorzitter gaan fungeren. Tijdens een besloten bestuursvergade ring is de heer Troost in de gelegenheid geweest een verklaring af te leggen. Het nu in de publiciteit gekomen poli tieke verleden van de heer Troost is voor de P.S.P. een onverkwikkelijke zaak, waarover men een uitspraak van de leden wil hebben. Daarom zal, waar schijnlijk reeds volgende week, een bui tengewone ledenvergadering worden ge houden, waaraan van bestuurszijde het advies wordt gegeven do heer Troost te verzoeken zjjn gemeenteraadszetel ter beschikking te stellen. Ook in deze bij eenkomst zal de lieer Troost een ver klaring kunnen afleggen. KORTE PREDIKATIE Indien zij naar Mozes en de pro leten niet luisteren, zullen zij ook, indien iemand uit dc doden op stond, zich niet laten gezeggen. (Luc. 16 31b) Vrij vertaald staat hier: >rAls de men sen niet willen luisteroinaar hetgeen do bijbel zegt, zullen zij ook, indien iemand uit de doden opstond, zich niet laten gezeggen". Dc bijbel zegt, dat God genade voor recht laat gelden. En de mermen moe ten zich laten gezeggen, dat God re geert. Hierbij zij opgemerkt, dat ge nade slechts wordt verleend op voor waarde, dat schuld beleden wordt. Daarom ziet Gods liefde niets door de vingers. Het is eigenaardig, dat hoewel de dood onze etgste vijand is, wij min of meer met hem vertrouwd zijn geraakt. Op de achtergrond van het leven staat im mers dc onmiskenbare dood. Nog eigen aardiger is eigenlijk, dat tegenover de ze negatieve zijde van het bestaan, de positieve zo weinig op dc voorgrond treedt. Wc zouden ons juist veel meer moeten afvragen wat wij van dit korte en vergankelijke leven maken. Dat nu doet de bijbel, zoals geen ander boek. In de .gelijkenis van ,JDe rijke man en dc arme Lazarus" leeft de rijke alleen maar voor zichzelf, terwijl de arme in al zijn ellende Gode toch de eer blijft geven. Daarom is de <5(5n in feite onge lukkig en de ander niet, omdat Lazarus alleen in Gods gemeenschap leefde en de kansen, die het leven bood, hoe wei nige misschien ook, waarnam. Wie niet naar het woord van God, dat Jezus spreekt, wil luisteren, wordt door de opwekking uit de dood niet tot an dere gedachten gebracht. Bijbel cn ge schiedenis laten daarover geen twijfel bestaan. Nog eens: God is liefde. God regeert door Jezus Christus. Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Zijn regering is genadeheerschappij, ook in 1062, vu weer meer dan ooit, naar het schijnt, zonde cn dood op deze aarde hun krachten tonen. Wie zich aan Zijn leiding toevertrouwt, getuigt van dat nieuwe leven, gezegend en daarom an deren tot zegen. En Gods kracht wordt in zijn of haar zwakheid volbracht. Die mens maakt van het leven wat er van te maken is. omdat de liefde van Chris tus hetn dringt en Zijn Geest in de Waarheid leidt. Zijn Opstanding uit de dood is daarbij het grote Teken, dat ...niets ons kan schelden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus onzen Heer". (Rom. 8 89b) CADZAND W. C. LUUR1NG Gluurders met auto water in geduwd Donderdagnacht heeft de Amster damse politie in zyn woning we gens poging tot doodslag aange houden de 22-jarige monteur K. J. R. Deze R. had 's avonds by het haventje aan de oostoever van de Sloterplas met zijn verloofde ih zijn auto wat zitten vryen. Toen hy aan de overkant twee jonge mannen op de kademuur zag zit ten en hen met n kijker te bespie den werd hy boos. reed met zijn auto om de pla3 heen en duwde met de bumper de nog op het muurtje maai- nu met de rug naar hem toe zittende mannen het wa ter in. De drenkelingen, de 34- jarige G. van Aarle en de 26-ja- rige C. Tinga liepen geen letsel op en slaagden eiin op eigen ge legenheid op het droge te komen, zy zijn onmiddellijk by de politie aangifte gaan doen. President Diosdado Mucapagal van de Philippijnen heeft gisteren in Manilla meegedeeld dat zijn land de soevereiniteit opeist over Noord-Borneo, momenteel een Britse kroonkolonie. Macapagal deelde op een persconferen tie mee dat een nota van deze strekking was gestuurd aan dc Britse ambassade in Manilla. Volgens nazaten van wijlen de sultan van Soeloe heeft Noord-Bor neo deel uitgemaakt van de Philippijnen. Macapagal zaï dat hij in zyn nota aan Engeland onmiddellijke besprekingen had voorgesteld in Londen of Manilla, „ter snelle en vreedzame regeling van de kwestie". Een zegsman van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de aanspraken van dc Philippijnen op Noord-Borneo van de hand gewezen en verklaard dat die aanspraken weerspro ken zullen worden. In zijn kwaliteit van inspecteur- generaal van de Koninklijke 'Luchtmacht heeft Z.K.H. Prins Bernhard vrijdag op de vliegbasis Leeuwarden de prijzen uitgereikt van de vijfde Air cent"-schiet- competitie van de NAVO-lucht- machten, die de afgelopen veer tien dagen op deze basis zijn ge houden. Foto: Prins Bernhard reikt de hoofdprijs, de Guynemer-trofee, uit aan de leider van de winnen de ploeg van de R.A.F., „Squa dron-Leader" Brian Mercer. Staking aan het artisjokken-front Vyfhonderd inpakkers van landbouw- produkten in het Franse Saint Pol de Leon, zijn vrydag in staking gegaan, uit protest tegen het pak slaag dat enkelen liupner van artisjokkenver- bouwers hadden gekregen. De inpakkers verzamelden zich vrijdag morgen voor het spoorwegdepot waar vakbondsleiders hen vroegen zich „rustig" te verzetten tegen ar- tisjokkentransporten. De staking van de inpakkers komt de artisjokkenverbouwers die hun pro- dukten niet tegen de prijs van dit ogenblik willen verkopen, goed ge legen. Bij hun hoofdkwartier staan meer dan honderd vrachtauto's met artisjokken geparkeerd. Het Wereldgebeuren Kiezersgrillen Van John Diefenbaker, de Canadese minister-president, kan gezegd worden dat hij het type is van een gezegd zou naar verluidt geen maatrege len overwegen tegen dit besluit. Binnen kort zullen de gezamenlijke fabrikanten zich beraden omtrent verdere prijsverho gingen. Nader vernemen wy, dat enkele sigarenfabrikanten zich niet hebben aangesloten bq de voorgenomen prijs verhoging. Een Westberlijns gerechtshof heeft gisteren Albert Filbert, com mandant van een Nazi-uitroeiings peloton aan het oostfront, veroor deeld tot levenslange gevangenis straf. Vier andere beklaagden, schuldig bevon den aan de dood van 11.000 mannen, vrouwen en kinderen, werden veroor deeld tot dwangarbeid variërende van drie tot tien jaar. Een der beklaagden werd vrijgesproken. De vice-president van de recht bank in Den Haag, mr. J. H. C. Slotemaker, heeft gistermorgen de eis van de Nederlandse importeur van „Lexington"-sigaretten, om herhaling der publikatie door de Nederlandse Consumentenbond (N.C.B.) van diens rapport om trent het onderzoek naar nicotïne- en teergehalte van sigaretten te verbieden, ingewilligd op straffe van f 10.000 boete per overtreding. De president wees af het verzoek aan genoemde bond te gelasten tot publika tie van cijfers van het onderzoek inge steld in laboratoria in drie verschillende landen vanwege „Lexington" over te gaan. De president was van oordeel, dat deze cijfers daarvoor veel te veel onder linge verschillen vertonen. De president gaf evenwel het advies dat „Lexington" en de N.CJ3. met elkaar overleg zullen plegen omtrent een korte publikatie, waarin erop gewezen wordt, adat, wan neer bij onderzoekingen een andere me thodiek wordt gevolgd, ook andere re sultaten worden verkregen. Indien par tijen ten dezen niet tot overeenstemming zouden kunnen komen, is de president bereid te bemiddelen. De president veroordeelde de N.C.B. in de kosten van het geding, begroot op f 350,—. krachtig en positief mens. Hij werd 66 jaar geleden in Ontario geboren als zoon van een onderwijzer, die tevens boer was. Nog altijd zwerft hy graag over de vlakten en door de bossen van Canada om daar te jagen of te vissen. Zijn studie aan de universiteit moest hij gedeelteiyk zelf betalen door loonarbeid te verrichten. Als jong luitenant vocht hij voor zijn vaderland in de eerste wereldoorlog cn later werd hij een van de bekendste advocaten in Canada. Toen hij ln de po litiek ging gelukte het hem de Conser vatieve Partij op te bouwen, die hg in 1957 naar een grote verkiezingsover winning stuwde. Hy is een man van vaste principes, maar datzelfde kan helaas niet gezegd worden van vele miljoenen Canadezen die by verkiezingen nogal gemakkelijk van de ene politieke partij overwippen naar de andere envan het ene principe naar het andere. In 1957 werd het Canadese parle ment beheerst door de liberalen (die in werkelijkheid conservatief zyn) met 170 zetels, waartegenover de conservatieven die in werkelqkheid een klein beetje progressief zijn) slechts 51 zetels konden stellen. Er werden toen verkiezingen gehoudenen plotse ling verwierven de conservatieven 110 zetels. Een jaar later werd het parlement ont bonden, er werden weer verkiezingen gehouden en toen verwierven de conser vatieven zelfs 208 zetels!! Een ware aardverschuiving in het kiezerskorps! Maandag j.l. zqn de Canadezen opnieuw naar de stembus geweest. Minister-pre sident John Diefenbaker heeft daarna tot zijn teleurstelling moeten constate ren, dat bet Canadese kiezerskorps gril lig reageert. Zijn partij verwierf 118 zetels, waartegenover de liberalen 97 zetels konden stellen, de socialisten 19 zetels en de „Sociale crediet partij" 30 zetels. De laatstgenoemde party heeft een wat vaag programma, maar ze heeft nog al succes onder het Frans sprekende deel van de Canadezen. Zo als bekend zqn er zo ongeveer 5 mil joen Franssprekende Canadezen (op een totale bevolking van 18 miljoen), die voornamelijk in de provincie Que bec wonen en die eigenlijk een grote mate van zelfbestuur voor hun provin cie wensen. Nu zit dan John Diefenbaker met de brokken, want hij heeft geen meerder heid meer in het parlement. Wellicht zal hij enige tyd met een min derheidskabinet het land blijven be sturen om over een jaar een nieuwe uitspraak van de kiezers te vragen in de hoop, dat ze hem dan wat gunstiger gezind zullen zijn. RAMP BOVEN GUADELOUPE Een straalverkeersvliegtuig van de Air France, een Boeing 707, is gisteren met 111 mensen aan boord in een tornado verongelukt iu de bergwouden van het eiland Gouadeloupe (West-Indïë). Een piloot van een plaatselyke vliegclub heeft over het bijna ontoegankelyke ge bied gevlogen en liet wrak zien liggen. Er waren geen tekenen van overleven den. De wrakstukken lagen over het terrein verspreid. De Boeing was met 101 passagiers en tien bemanningsleden onderweg van Parijs naar Santiago de Chili en zou een tussenlanding maken op het vlieg veld La Raizet bij Pointe a Pitre, de hoofdstad van Gouadeloupe. Het vlieg tuig was na de tussenlanding op de Azoren zes uren onderweg geweest. De piloot had reeds gemeld dat hij de lan ding ging inzetten. Gezagvoerder van het vliegtuig was kapitein André Lesieur, een oudge diende van de Air France die ver scheidene malen president De Gaulle heeft vervoerd. Hg is Frans kampioen waterskiën geweest. De kustwacht van San Juan (Portorico) De commandant van de Neder landse strijdkrachten in Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht Reeser heeft gisteren op een persconfe rentie in Hollandia bekendge maakt dat minstens 260 Indone sische parachutisten zijn omge komen of gevangen genomen sinds hun eerste landingen op 26 april op het Onin-schierei- land en het gebied van Kaima- na. In een overzicht van de acties van de Nederlandse strijdkrachten wordt ge zegd dat tot 20 juni 100 parachutisten gevangen werden genomen, 81 zijn ge sneuveld en minstens 80 parachutisten zijn omgekomen. Nadat half mei nog enkele luchtlandin gen hebben plaatsgehad, o.m. in de Vo gelkop bij de plaatsen Masewo en Temi- naboean, waren op 19 mei vrqwel alle parachutisten gelokaliseerd. De verlie zen onder hen waren toen echter nog gering en bedroegen niet meer dan zes gevangenen en acht gesneuvelden. Daar na zijn de verliezen onder de parachutis ten snel gestegen. Zij bereikten het hoogtepunt in de week van 8 tot 16 juni. In deze periode werden 43 parachutisten gevangen genomen en 22 sneuvelden. Begraven Uit de verhoren van gevangenen, uit buitgemaakte documenten en uit mede delingen van dc bevolking is gebleken dat door verwondingen b\j landingen, vuurgevechten, uitputting en ongeluk ken een aantal parachutisten ver dronk nog minstens 80 parachutisten zqn omgekomen. Van slechts een deel zqn later de graven aangetroffen. Dc stoffelijke resten van enkele anderen zqn door het Nederlandse bestuur ter aarde besteld en zo mogelyk geïdentifi ceerd. By de landingen is bovendien een groot deel van de uitrusting verloren gegaan of onbruikbaar geworden. Dc overgebleven parachutisten zijn uit eengevallen en zwerven in groepjes rond, waarvan sommige ongewapend zyn. Alle resterende parachutisten zijn gelokaliseerd. Zij worden opgejaagd waarbij zij ieder gevecht trachten te vermqden „waardoor dc opruimingsactie nog wel enige tyd zal duren". Eigen verliezen Schout hij nacht; Reeser zei dat tot 20 juni de eigen verliezen waren: vyf mili tairen van de koninlciyke landmacht ge sneuveld en een omgekomen als gevolg van een ongeluk met zijn eigen geweer, drie militairen van de koiiinklükc land macht, vyf muriniers en een soldaat van het Papoea-vrijwilligerskorps gewond en drie Papoeagidsen gesneuveld. Een van hen werd door de parachutis ten doodgeschoten, de andere twee sneu velden woensdag bij de actie aan de zuidkust waarbij een tiental parachutis ten werd gedood. Schout-bij-nacht Reeser legde op zijn persconferentie ook de nadruk op de taak van de marine. „Dat er niet meer infiltranten in Nieuw-Guinea zqn, is het resultaat van de voortdurende en effec tieve patrouilles ter zee en in de lucht". Utrecht terug Maandag zal de torpedobootjager ^Utrecht" naar Nederland terugkeren. Omstreeks 10 augustus wordt het schip in Den Helder verwacht. De terugreis wordt gemaakt via Curacao. De „Utrecht" vertrok op 14 januari uit Ne derland en heeft sindsdien 85.000 zeemij len ofwel vier maal de afstand rond de aarde afgelegd. De „Utrecht" heeft bij intensieve patrouilles in de wateren van Nieuw-Guinea o.m. begin juni een prauw met 20 infiltranten opgebracht. heeft gemeld dat het wrak ongeveer 7 km van de noordkust van Gouade loupe ligt. Volgens de maatsehappq had de Boeing 963 vlieguren en was na terugkeer van een vlucht Parijs-Tokio twee dagen aan de normale controle onderworpen. Alles was toen normaal. Het is de vierde maal dit jaar dat een Boeing verongelukt. Op 1 maart kwa men 95 mensen om toen een Boeing in Jamaica Bay bij Long Island neerstort te, even na het opstijgen van hgt vlieg veld Idlewild. Een Amerikaanse Boeing 707 verongelukte op 23 mei met 45 men sen aan boord. Het vliegtuig was onder weg naar Kansas City. Men neemt aan dat het door een dynamietontploffing verongelukt is. Het federale bureau voor de luchtvaart heeft te Washington bekendgemaakt, dat er geen plannen bestaan om de Boeing 707 een vliegverbod op te leggen, „Wij beschikken niet over bewijzen, naar aanleiding van de jongste lucht- ranip of van andere ongelukken, die dit noodzakelijk maken", aldus een hoge functionaris van de F.A A. (Van onze Haagse redactie) De heer Nicolaas Jouwe, vice-voor- zitter van de Nieuw-Guinearaad, verklaarde ons gisteren tijdens een interview te verwachten, dat de Papoea's niet op korte termijn een onafhankelijke Papoeastaat willen uitroepen. Een dergelijke beslissing zou in de huidige fase in landen die ons welgezind zijn, niet als een verstandige daad worden begrepen. Bovendien zou zonder twijfel Nederland ervan beschuldigd worden dubbel spel te spelen, ook al zou Nederland op een der- gelqk besluit geen enkele invloed kun nen uitoefenen. Het gevolg van 'n derge- lyk besluit zou zijn, dat wij onze belan gen meer zouden schaden dan zouden dienen, aldus de heer Jouwe, die zei de overtuiging te hebben dat de leden van de Nieuw-Guinearaad zich zeker door dergelyke overwegingen zullen laten leiden. De heer Jouwe verklaarde er na zijn bc- besprekingen in de Verenigde Staten van overtuigd te zijn, dat de Amerikaan se regering de zelfbeschikking voor de Papoea's het kardinale punt acht van de komende onderhandelingen en dat de Amerikaanse regering een waterdichte garantie voor de zelfbeschikkingswens, die door de Verenigde Naties dient te worden gegeven, noodzakelijk acht. De heer Jouwe verklaarde voorts tot de conclusie te zqn gekomen, dat de be sprekingen over de Bunker-voorstellen zullen leiden tot een conferentie, waar aan een Papoeadelegatie die de bevol king van Nieuw-Guinea vertegenwoor digt als zelfstandige party zal kunnen deelnemen. e Canadese verkiezingsstrijd wordt uiteraard hoofdzakelijk gevoerd langs typisch-Canadese lijnen. Canada is een dun bevolkt land, dat als stuk van het Amerikaanse vaste land sterk afhankelijk is van de Ver enigde Staten. De verhouding tot de Verenigde Staten speelt daarom bq verkiezingen altijd een rol. Op het ogenblik worstelt Ca nada met het probleem, dat vele Ca nadese jongeren naar de Verenigde Sta ten gaan om daar carrière te maken, terwijl Amerikanen naar Canada komen om daar nieuwe filiaalbedrijven vooral industrieën te stichten. De Amerikanisatie van Canada neemt dus toe. Tot de misères van Canada be hoort, dat werkeloosheid er hoog is, dat de immigratie terugloopt en dat voor investeringen te weinig kapitaal be schikbaar is. Er is een duidelqke rustpauze ingetre den na de enorm snelle groei gedurende het tijdvak 1945-1960 toen de wereld blijkbaar sterke behoefte had aan Ca nadese produkten. In het blad „The Financial Times" wordt er op gewezen, dat de koers van de Canadese dollar onmiddellqk gevaar loopt. Alleen al in 1962 is de deviezen voorraad met 25% geslonken en als de politieke situatie slechter blijft wor den moet men ernstig met devaluatie rekening houden. anada worstelt nog met een ande re moeilijkheid: het moet zijn hou ding bepalen tegenover Engelands toetreding tot de Europese Markt. Treedt Engeland inderdaad toe dan kan het niet anders of de relatie met Ca nada wordt zwakker en dat zal onge twijfeld politieke geprikkeldheid veroor zaken bij bepaalde groepen in Canada. Bovendien zal de buitenlandse politiek van Canada, die dc laatste jaren nogal was, zeker niet stabieler worden de verzwakking van de band met het Britse Gemenebest. Een bepaalde gevoeligheid voor holle leuzen op het gebied van ontwapening van ant.i-kolonialisme en een zekere on ervarenheid op het gebied van de bui tenlandse politiek hebben er toe geleid, dat het internationale prestige van Canada onder het bewind van John Diefenbaker opmerkeiyk is gedaald. Nu de uitslag van de jongste verkiezin gen in Canada zo onbe%Tedigend is. dat zij niet de vorming van een krachtige regering toelaat, moet nog met een ver dere daling van dat prestige rekening worden gehouden. JOHN DIEFENBAKER dalend prestige De 82-jarige Engelse coureur Stirling Moss is vrijdag uit liet ziekenhuis ont slagen, acht weken na liet fatale onge luk op eerste paasdag. Stirling Moss verklaarde dat wanneer de doktoren hem geheel fit verklaren hij volgende maand wil deelnemen aan races te Ain- tree. De Britse coureur kan zich nog steeds niets van het ongeluk herinneren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3