vraagt eervol ontslag Gereformeerden van Bruinisse opnieuw ineigen huis' GRIFFIER STATEN Zonneveldrit bracht meer dan f 5,000 op Zeeuwse ALMANAK MEER BELGISCHE VERKOOP DAN AANKOOP VAN ZEEUWSE GROND TENTOONSTELLING JAN TOOROP IN ZEELAND J<yeeblef$i 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1962 RAMPENFONDSDOSSIER IN DE KAST RESTAURATIE NA HALF JAAR VOLTOOID HET DOSSIER van de Gerefor meerde Kerk van Bruinisse kan bij liet Nationaal Rampenfonds in de kast worden opgeborgen. Vrijdag avond waren de kerkgangers na een half jaar van „inwoning" voor de zondagse diensten voor het eerst weer in „eigen huis". De ad viseur van het Rampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel kon de kerkelijke gemeente een smaakvol en bijzonder comfortabel gerestau reerd bedehuis officieel overdra gen en daarmee het zoveelste kerkgebouw na de ramp van 1953 op Sckouwen-Duiveland aan zijn bestemming teruggeven. En die bestemming symboliseerde de gemeenteleden samen met een groot gezelschap genodigden dankbaar in een korte kerkdienst. Ds. G. den Heeten mediteerde daarin over een tekst uit Handelingen 2 vs 42: „En zij bleven volharden bij het onderwijs - der apostelen en de gemeenschap, het breken van het brood en de ge beden". De dankbaarheid van de gemeente uitte zich in het zingen van psalmen en ge zangen, waarin men God loofde voor Zijn hulp en waarin men Zijn zegen vroeg voor de samenkomsten in dit zo keurig vernieuwde gebouw. Die zang werd begeleid door een harmonium, maar ook dat zal tijdelijk zijn, want de heer Van Berkel verzekerde de aanwe zigen in zijn toespraak bij de over dracht, dat het nieuwe kerkorgel is be steld. De adviseur van het Rampenfonds was blij ook in Bruinisse een streep on der de hulpverlening te kunnen zetten. Het moest hem daarbij overigens van het hart, dat de Gereformeerde Kerk daarom maar schoorvoetend had Ere-medaille O.N. in zilver voor C. van Burg Burgemeester A. Schipper van Kruinin gen heeft tijdens een feestelijke bijeen komst ten huize van de heer Joz. Zwee- mer te Kruiningen de eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver uitgereikt aan de heer C. van Burg. Het was deze week namelijk 50 jaar geleden, dat de heer Van Burg in dienst trad op het landbouwbedrijf van de fam. Zweemer in Kruiningen. Na mens de Z.L.M. reikte de heer P. H. A. Polderman de jubilaris een oorkonde uit. Advertentie Centrale verwarm ing S AWE MA nv Nedeulraal 19 - Middelburg - Tel. .01180-2962 Maatregelen Het zal wel niet anders kunnen. We mogen aannemen, dat de vroede vaderen van Vlissingen alle mogelijkheden grondig heb ben onderzocht. Maar het blijft in hoge mate irritant. Het blijft ir ritant. dat de brave, belastingbe talende vaderlandse huisvader de boulevards met zijn simpel brom mertje moet mijden, tenvijl in leer gehulde Duitse knapen die zelfde boulevards voor hun snel- brommers als een soort racebaan kunnen gebruiken. Dat stemt soms een beetje bitter. Zo als dat onlangs het geval was. toen zo'n brave vaderlandse huis vader geheel en al argeloos met zijn simpel brommertje bij het Wooldhuis de boulevard optutte. De man wist kennelijk van loeten noch blazen, althans niet wat het. bromfietsverbod betreft. Het werd hem snél bijgebracht. De mannen in 'net politie-autootje wisten van toeten én van blazen. Vooral van blazen, met de sirene, en zo werd. het mannetje luidruch tig op zijn. overtreding geatten deerd. Een proces-verbaal en een ervaring rijker, kon hij zijn weg vervolgen. Met afgezette motor uiteraard. Nogmaals: het zal wel niet anders kunnen. Naar het schijnt is het met dat bromfiets gedoe maar een ingewikkelde historie, waar zelfs internationale bepalingen aan te pas komen, maar leuk? Nee. dat is het helemaal niet. Een plezierig bericht komt daar entegen uit Cadzand. Het. gaat weliswaar niet over bromfietsen, maar wél over qeruchtverwekhen- de toestellen. Er is een strafver ordening van kracht geworden, met betrekking tot het hinderlijk gebruik maken van draagbare ra dio's op het strand en in de on middellijke omgeving. Een loffelijke maatregel, naar on ze mening. Misschien ook wel iets voor Vlis- sIngen en andere Zeeivuise bad plaatsen. En dan liefst een maat regel. die iedereen omval. Ook vreemdelingen" Een opname, van het vernieuwde inte rieur van de gereformeerde kerk in Bruinisse. (Foto P.Z.C.) keraad om met eenvoudige middelen en een bescheiden bedrag aan geld het ou de gebouw een nieuw interieur te ge ven. En dat is uitstekend gelukt. De heer Van Berkel roemde de prettige contacten met de Gereformeerde Kerk van Bruinisse en sprak de hoop uit, dat het gerestaureerde gebouw de gemeen te veel mag helpen bij haar activiteiten. Dank aan gevers Dominee Den Heeten reageerde op deze woorden door de heer Van Berkel na mens de gehele gemeente de dank mee te geven aan de gevers in het Rampen fonds. En later op de avond betrok hij daarbij allen, die een steen aan deze restauratie hebben bijgedragen: de oud-predikant ds. C. A. Wielemaker uit Nieuw-Loos- drecht, die eigenlijk de eerste stoot had gegeven, de heer J. W. van den Doel uit Zierikzee, de contactman tussen de Schouwse kerken en het Rampenfonds, de architect, de aannemers, de heer S. Beekman, de „motor" achter de res tauratie en de vrouwenvereniging, die I de kroonverlichting bij elkaar had ge spaard. Vele genodigden waren de ver bouwde kerk binnengestapt om deze avond met de gemeente mee te ma ken. Afgevaardigden van het gemeen tebestuur, de zusterkerken op het ei land en van de plaatselijke kerkgenoot schappen. Van hen brachten nog ver schillende sprekers een felicitatie over. Ds. Wielemaker beklom als eerste van hen de kansel, waarop hij verschillende jaren heeft gestaan. De nieuwe preek stoel is namelijk om de oude heenge- bouwd. Namens de classis Zierikzee bracht ds. C. M. Boerma uit Haamstede gelukwensen over. De plaatselijke kerken deden dit bij monde van de hervormde predikant ds. J. v. d. Sar. Burgemeester O. H. v. d. Linde sprak tenslotte namens de bur gerlijke gemeente. Na het zingen van gezang 59 „De dag, door Uwen gunst ontvangenkregen alle aanwezigen de gelegenheid om het vernieuwde ge bouw van alle kanten te bekijken. Houten ton in het Zijpe opgevist In het Zijpe is deze week een hou ten bebakeningston opgevist, waarvan de leeftijd op een eeuw wordt geschat. Personeel van de sloperij M. v. d. Marei te Ouwerkerk bracht het curieuze voorwerp uit de geschiedenis van de binnen scheepvaart boven water bij werkzaamheden in de tramhaven. De historische ton sinds vele jaren worden alleen ijzeren ton nen op de scheepvaartwegen ge- bruikt krijgt een plaatsje in een museum. De rijkstonnenleg- k ger S. Beekman te Bruinisse heeft zich over de vondst ont fermd. Het houten bebakenings- middel uit het midden van de vo rige eeuw zal van alle ongerech tigheden worden ontdaan en keu rig opgepoetst voor het nage slacht worden bewaard. degens gezondheidsredenen Naar wij vernemen heeft mr. J. M. Pilaar, griffier der Staten van Zee land wegens gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd. Mr. Pilaar, die op 24 juni 1902 te Goes werd geboren, was sinds 1951 griffier van de Staten. In die functie was hij de opvolger van dr. B. D. H. Teilegen, die met pensioen ging. In 1928 kwam mr. Pilaar, na het beëindigen van zijn rechten studie in Leiden, naar Middelburg als adjunct-commies ter provincia le griffie. In 1940 werd hij be noemd tot chef van de tweede af deling, welke functie hij tot 1951 bekleedde. In dat jaar volgde zijn benoeming tot griffier. De gezond heid van mr Pilaar was de laatste jaren minder goed, hetgeen hem thans aanleiding heeft gegeven ontslag uit zijn functie te verzoe ken. Mr. J. M. Pilaar PROMOTIE CUM LAUDE In ons bericht over de promotie van dr. P. M. Bakker, vroeger te Middelburg, aan de rijksuniversiteit te Leiden, was niet vermeld dat de promotie cum laude is geschied. De heer Bakker is oud-leer ling van het Stedelijk Gymnasium te Middelburg. Commissie voor de ruilverkaveling in Stoppeldijk Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft dezer dagen de uit vijf leden bestaande commissie benoemd, die zal worden beiast met de uitvoering van de ruilverkaveling Stoppeldijk. Voorzitter is dr. ïr. J. P. M. van de Wolf, directeur van de r.-k. middelbare landbouwschool te Hulst, vice-voorzit- ter de heer J. de Feijter te Hengstdijk, terwijl tot leden van de commissie wer den benoemd de heren B. J. Boeding te Stoppeldijk, W. P- J- Staal te Rapen burg en A. Serrarens te Ossenisse. Zoals reeds eerder gemeld, is in het betrokken gebied enige ontstemming gewekt over het feit, dat op de voor dracht voor deze benoeming de naam ontbrak van de heer Staal, voorzitter van het waterschap Stoppeldijk. Dit leidde op 18 mei j.l. tot een buitenge wone vergadering van het waterschap Stoppeldijk en van de ring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de boeren leenbanken, van welke lichamen de heer Staal voorzitter is. In de eerste verga dering werd het college van G.S. mid dels een resolutie verzocht het water schap Stoppeldijk alsnog in de te be noemen commissie te doen vertegen woordigen. In de tweede vergadering, bedoeld als een protest tegen lopende geruchten, sprak het bestuur zijn vol ledig vertrouwen uit in de ringvoorzit- ter. Thans blijkt, dat de voorzitter van het waterschap Stoppeldijk alsnog in de ruilverkavelingscommissie is benoemd. Ondersteuningsnormen gemeente Zierikzee De ondersteuningsnormen van de dienst voor maatschappelijke zorg te Zierikzee zijn in de raadsvergadering van deze week vastgesteld op de volgende be dragen: Voor gezinnen f 33.50 per week, voor alleenwonenden f 22,50 per week en voor bij kinderen inwonenden ouders f 32,— per week. Dit in tegen stelling tot de woensdag in ons blad ge publiceerde bedragen, waarin abusieve lijk werd gesproken van f 63.50 per week voor gezinnen. GESLAAGDEN H.B.S.-B OOSTBURGS LYCEUM Aan het Koningin Wiihelmina Lyceum te Oostburg slaagden alle zeven eind examenkandidaten van de afdeling h.b.s.-b. De namen van de geslaagden zijn: A. I. van Hanegem Scnoondrjke A. N. P. J. de Hullu (Retranchement), J. J. de Meij CadzandP. A. Ooster ling (Groede), H. A. Pielaat (Hoofd plaat), P. J. Provoost (Nieuwvliet) en J. A. de Putter (Cadzand). STELLINGDEELLOS: TWEE ARBEIDERS GEWOND Twee werknemers op de werf van d< N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" uit Vlissingen zijn vrijdagmor gen vrij ernstig gewond geraakt, toen een deel van een stelling losschoot. De omstreeks 45-jarige baas J. P. van de afdeling scheepsbouw kreeg een gebro ken been, toen er een plank van de stelling tegen aan sloeg. De omstreeks 60-jarige stellingmaker M. viel om streeks twee meter naar beneden. Hij klaagde over pijn aan het hoofd en had enige kneuzingen. Beide slachtoffers zijn na eerste hulp in de verbandkamer op de werf naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht. Het ongeval ontstond omstreeks half twaalf in de afbouwafdeling. De werk nemers waren aan het werk in het ruim van de „Afrim River". Waarschijnlijk is een last bij het hijsen achter de stelling blijven haken. EXAMENS CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL Voor de aan de Chr. kweekschool voor Zeeland te Middelburg gehouden exa mens voor onderwijzer slaagden de da mes A. D- van Wendel de Joode, J. Mast te Middelburg, A. D. v. d. Leek te Kapelle-Biezelinge. P. L. de Munck te Wilhelminadorp, J. Nieuwenhuyse te Krabbendijke, H. P. Noordhoek te Se- rooskerke, alsmede de heren A. P. Kas- se te Veere, J. Kloosterman te Oudelan- de, S. Maljaars te Aagtekerke, C. A. Polderman te St.-Annaland. Er werd niemand afgewezen. Twee Amerikaanse jongeren brengen bezoek aan Zeeland Vandaag, zaterdag, z.ullen twee jonge Amerikanen op Schiphol arriveren voor een bezoek aan Nederland. De reis staat onder auspiciën van de Young's Men's Clubs. De Amerikanen, de 17-jarige Magaret Sehofield en de 16-jarige Bru ce Barrett, zullen tijdens hun verblijf in Nederland ook een bezoek aan Zee land brengen. Zondag 1. juli komen zy in Goes aan. Maandag 2 juli staat er een bezoek aan Schouwen-Duiveland op het programma. Margaret en Bruce zullen op het eiland onder meer de kerken van Dreischor en Scharendijke bezichtigen. Dinsdag 3 juli gaan zij naar Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij zij onder meer het centrum Hedenesse, Aardenburg, Hulst en de Braakman zullen aan doen. Woensdag 4' juli krijgt Zuid-Beveland de aandacht van Margaret en Bruce. Donderdag 5 juli gaan zij naar Wal cheren, waar zij onder meer een bezoek zullen brengen aan Miniatuur Walche ren, Westkapelle, Veere en het Sloe- project. Waarschijnlijk zullen zij ook een ontmoeting hebben met de commis saris der koningin. Vrijdag 6 juli zullen Margaret en Bruce met leden van de YMCA de boomgaarden bij Kapelle in ogenschouw nemen. Zaterdagmorgen 7 juli vertrekken zij weer naar Amster dam. De Zonneveldrit is een doorslaand suc ces geworden Niet alleen succesvol - oor de organiserende M.A.C. Schelde- ouwen, maar ook voor liet comité Sport Jteunt Zonneveld, waaraan de gehele opbrengst ten goede komt. Harry L. Plompen, de secretaris-penningmeester van het comité, en secretaris A. M. van Sabben van de pers- en propaganda- commissie van Schelden ouwen, hebben reden om verheugd te zijn: niet minder dan 5112,35, dat is ruim duizend gul den meer dan het vorige jaar, kon voor het liefdadigheidswerk ten bate van hel gehandicapte kind aan Sport Steunt Zonneveld worden overgedragen. Daar bij komt nog eens 61 gulden van de wandeltocht, die Medioburgi dezelfde dag organiseerde. Evenals vorig j&ar vorr.U uiteraard de opbrengst van de aan de rit verbonden verloting het grootste dec' van dit fraaie bedrag. Die recordopbrengst is onge rechte Amateurs, die nun vrije pinkster dag belangeloos hebben opgeofferd om de bezoekers van Zonneveld bezig t( houden. En dat aantal uezoekers schom melde rond de 4000, die allen flink in de beurs hebben getast om de verloting zo goed mogelijk te doen slagen. De medewerking en c.o offerbereidheid van velen zal het Zonneveld-comité in staat blijven stellen hel werk In het be lang van het gehandicapte kind in Zon neveld, Ipenoord en Klndcrzorg met suc ces te blijven voortzetten en Plompen en zij doen dit ook na mens do ouders van vale gehandicapte kinderen én de kinderen zelf de Zeeuwse sportwereld voor deze daad werkelijke steun. Advertentie Jaag die ondragelijke Rheumatische Pijnen er uit! Dat Inkt U met Kruschen Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloedzuiverende organen krachtiger n werken, daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bleed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid er in wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. Geslaagden „De Ruyierschool" Van de „De Ruyterschool" te Vlissingen slaagden in de maand mei voor net S.W.T.K. diploma A: W. A. de Gardcijn, S. Tamboer. H. Nakken, S. G. Adema, J. F. Bcekmans (met lof). Voor het S.W.T.K. diploma B-I: W. M. Ponse, E. de Vos Burchart, F. M. v. 't Hof. Voor het S.W.T.K. diploma B-H: C. Koelewijn, H. H. Post. Oh. J. Hulst. Voor 3e stuurman G.H.V. slaagden: F. Schaaper, E. J. Schaap, D. Bos, P. A. v. d. Vlies, R. E. Corneille. C. F. Mol. Voor 2e stuurman G.H.V.J. F. Tiemes. Voor Ie stuurman G.H.V.: G. J. Kentin (theor. ged.). L. J. Polderman, J. C. v. Amersfoort. Voor radiotelcgrafist 2c klas slaagden: F. J. Berkemeycr, S. P. Minderhout, M. Spierts, C. v. Noppen. Voor de radarcursus slaagden: L. Er- kens, P. C. Blankenburgh, T. Ras. W. C. E. Bannink slaagde tenslotte voor het examen motordrijver. OM DE ZEEUWSE SCHAAKTITEL (Slot van pag. 1 nen sparen dan hun Nederlandse colle ga's in de afgelopen jaren. Zij zullen Iruk uitoefenen op de prijs van de land bouwgronden". Een tegenovergestelde mening is de heer W. Koster uit Axel toegedaan. Hij is voorzitter geweest van de Z.L.M.-commissie ad hoc, die zich in een onlangs verschenen rapport heeft uitgesproken voor niet-verlenging van de wet. Hij was van mening, dat ver- na verdwijning van de wet een groter aanbod van grond zal komen dan thans het geval is. Wie de grond zal kopen De heer Koster verwacht, dat veel grond in Nederlandse handen zal blijven. Landbouwers, die door kanaaluit breiding, recreatie, industrie- en ge meentelijke uitbreidingen van hun land zyn verdrongen, worden goede concurrenten van eventuele buiten landse kopers. Zij hebben in de mees te gevallen flinke prijzen gemaakt FELLE BRAND IN EEN SLOOT TE OUD-VOSSEMEER Afgewerkte smeerolie e.d., door de riole ring in een stuk open sloot langs de Coentjesweg terechtgekomen, leverde donderdagmiddag omstreeks half twee het merkwaardige schouwspel van een fel brandende sloot. De hitte was zo groot, dat men, om ge vaar voor een tweetal op enige afstand gelegen woningen te voorkomen, de brandweer alarmeerde, die er in korte tijd in slaagde het vuur te doven. De schade bleef beperkt tot'verschroei de heggen en siertuintjes. Universitaire examens Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het kandidaatsexamen Engels mejuffrouw K. Toussaint te Ter- neuzen. Aan de vrije universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen wiskunde en natuurwetenschappen T. de Vlieger (biol.) te Vlissingen. voor hun onteigende grond f 16.000 tot 12.000 per ha is be slist. geen uitzondering zodat zy in de „prijzenslag" mee kunnen. Daarnaast speelt ook een rol, welke bestemming aan de grond wordt ge geven. Is dit tuinbouw of fruitteelt, dan zal de prijs ook hoger zyn. Geen vrees De heer Koster merkte op, dat het ko pen van grond voor de Belgen alleen plezierig is, zolang zij de grond zien als een „groeifonds". Voor het rendement hoeft de Belg het niet te doen, want dat is minimaal. „Ik zie er geen ramp van komen. In de overgangsfase zullen zich wel problemen voordoen, maar ik geloof niet, dat we bang moeten zijn, dat de Belgen met de grond weg zullën gaan", aldus de heer Koster. Desgevraagd verklaarde ons ir. M. A. Geuze, de algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatscliappij, tevens lid van de ~erste Kamor, positieve pun ten te zien in de mededeling van de beide ministers. Hij sprak in dit ver band van „verbeteringen". Met name als het voorkeursrecht van ae pachters goed wordt geregeld, behoeft er volgens ir. Geuze weinig vrees te bestaan. Hij her innerde eraan, dat de ministers thans een periode van twaalf jaar noemen, waarmee de pachtovereenkomst ver lengd kan worden na het tijdstip van de overdracht van de grond. Twaalf jaar acht de Z.L.M.-voorziiter een goede waarborg. Wat er uiteindelijk uit de bus zal ko men, zal blijken als de debatten in de Tweede Kamer achter de rug zyn. Hoe de praktijk zal reageren op liet ver dwijnen van de „wet vervreemding", zal in de nabye toekomst blijken. EINDEXAMEN M.M.S. Donderdag en vrijdag werd aan het Bo trus Hondiuslyceum liet eindexamen voor de afdeling middelbare school voor meisjes gehouden. Daarbij slaagden: E. Hol, R. van Pienbroek en I. van de Vlugt, Ternouzen, E. Kusee en A. de Vos, Zaamslag, Z. Pennings, Axel en H. Heijhonr, Poortugaal. Er werden geen kandidaten afgewezen. '- r1- - BOVENSTAANDE reprOduktie is een van .Jan Toorops apostelen (Somon de IJveraar) aan het Heilige Avondmaal, een krijtteke ning die momenteel in het Zeeuws Museum aan de Middelburgse VVagenaarstraat als onderdeel van de tentoonstelling „Jan Toor- op in Zeeland" is te bezichtigen. De tekening is eigendom van hel .Stedelijk Museum te Amsterdam. De expositie in het Zeeuws Mu seum is vrijdagmiddag door gede puteerde mr. dr. A. J. J, M Mes officieel geopend. Hij merkte daarbij op dat het de eerste maal is dat de Zeeuwse Museum Stich ting sinds de reorganisatie vari het Zeeuws Museum een exposi tie organiseert en hij zei te hopen dat deze ingeslagen weg zal wor den vervolgd. Wal de schilder Toorop betreft merkte de heer Mos onder meer op dat deze kun stenaar lang op erkenning heeft moeten wachten, maar dat er toch weinig Nederlandse schil ders zijn van wie zoveel werk is gereproduceerd. Hij sprak de hoop uit dat de expositie de loop naai het museum weer wat zal stimu leren. Tevoren had museumdirec teur dr. P. K- van Daalen een in leiding gehouden waarin hij stel de da£ de opzet van de tentoon stelling is, de menselijke kant van Toorop naar voren te brengen. Het geëxposeerde werk stamt van Domburg en geprobeerd is na te gaan welke Domburgers voor de kunstenaar hebben geposeerd. Do hoor Jan de Noot. uit Veere droeg enkele gedichten voor, waarondei een van P. C. Boutens over Dom burg. De tentoonstelling „Jan Toorop in Zeeland" is een zeer aantrek kelijke geworden, portretten en landschappen die in Domburg waar de schilder gedurende vele jaren iedere zomer verbleef zijn* ontstaan. Vooral imponeren zijn apostelen, de sterke krijtteke ningen waarin Westkappelse kle ding en typische gelaatstrekken van zijn modellen zijn terug te vinden. Naast dc werken van Toorop is ook een negentiende- eeuwse Walcherse hoerenkamer te bezichtigen. De tentoonstelling wordt maandag voor het publiek opengesteld en zal flat bliiven tot 20 juli. De Zierilczeese notaris J. J. v. d. Ende (rechts op de foto) heeft de Zeeuwse hoofdklas-schaaktitel van ds. P. A. Bohlmeijer (links) van de VHssingse schaakvereniging overgenomen. In 'een gisteravond in Middelburg gespeelde partij tegen de hoofdstedelijke schaker S. Sanders behaalde notaris V. d. En- de het enige punt, dat hem nog van het kampioenschap verwijderd hield. Overigens heeft de overwinning gerui me tijd aan een zijden draad gehangen, want met een toren en drie pionnen voor v. d. Ende en met een loper plus paard voor Sandersleek de strijd re mise te worden. Notaris v. d. Ende is thans voor de zes de maal Zeeuws hoofdklas-kampioen geworden. (Foto P.Z.C.) ZEEUWSE GER. KERKEN: NOG GEEN HERENIGING HERV.- GEREF. MOGELIJK De Particuliere Synode van de Gerefor meerde Kerken in de provincie Zeeland lieeft naar aanleiding van een schrijven van de classis-Axel over het streven naar toenadering tussen hervormden en gereformeerden, zoals dit onder meer is gebleken uit de activiteiten van „De Achttien" (negen hervormden en negen gereformeerden), uitgesproken dat er van hereniging tussen hervormden cn gereformeerden geen sprake kan zijn „zolang in de hervormde kerk mensen in het ambt staan, die Jezus Christus niet belyden naar de Schriften en zolang een leer getolereerd wordt, die de belij denis der Schriften openlijk weer spreekt". De particuliere synode heeft zich cr tevens over uitgesproken, dat een afge vaardigde naar de generale synode al- legn in zeer dringende gevallen mag la ten vervangen door zijn secundus. De af gevaardigde is als persoon gekozen en dient daarom ook, als hy de verkiezing heeft aanvaard, naar de vergadering tc gaan. Blijkt, dat het. werk in de eigen gemeen te wat in het gedrang komt door het bezoeken der synodevergaderingen, dan kan de betrokkene (bedoeld wordt de predikant) via zijn lterkeraad do hulp van de classis inroepen voor het doen verlenen van hulpdiensten in dc ge meente. Maar het is, aldus de particuliere syno de, niet de juiste weg, dat onmiddellijk de secundus wordt gevraagd naar de sy node te gaan. Advertentie f BINNENVER1NGBED j het beste bed ooit gemaakt JjMulwil! i SCHUIMRUBBERBED 1 met versterkte middensector t fabrieken Zevenbergen HET WEER IN EUROPA Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, zwaar bowoint-. Londen, zwaar bewolkt Brussel, licht bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, onbewolkt Nice, half bewolkt Frankfort, half bewolkt Münohen, onbewolkt Genève, onbewolkt Locarno, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Rome, licht bewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorca, onbewolkt STRANDVERWACHTING Vandaag: iets zonnige! en ook iets aan genamer strandweer met een matige zuidwesten wind. Temperatuur in do middag 19 tot 20 graden. Zeewater: 16 graden. Vooruitzichten: tijdens het weekeinde redelijk strandweer met opklaringen en wellicht tot zondagavond droog. ZONNIGE PERIODEN Perioden mot zonneschijn en op do meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige, in de kustprovincies in de middag ai' en toe vry krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering iu temporatuur. ZON EN MAAN. Zon op 4.20 Maan op 1.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2