SALAN STEUNT BESTAND IN ALGERIJE GARDY ZET DE STRIJD WEER VOORT Tyfu s in Amsterdam na fout bij waterleiding Meer Belgische verkoop dan aankoop gronden in Zeeland n Nieuwe aanslagen in Oran na Parijse „vredesboodschap" Financiële steun voor de K.L.M. Drie monteurs gedood bij auto-ongeval D.A.F. Iaat het er niet bij zitten EX-GENERAALS VERKLAREN OORLOG EN VREDE UTRECHT WIL DUIZEND STUDENTENFLATS BOUWEN Ouders omgekomen baby worden voorgeleid WEEKEINDE MET ZON Hollandistisch NOG GEEN ADVIES OVER LOONPOLITIEK MINISTERS GEBRUIKEN CIJFERS ECHTER TEN ONRECHTE ALS MOTIEF \Vandaag.. 205e jaargang - no. 146 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; fr. per post 8.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: ViissingenWalstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg; Markt 51, tel 3841 (b.gg. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213), Oostburg: tel. 2395: Terneuzen: tel 2116; ""A ~A~ Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,—. Ingez med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25). „Brieven bur.oi: n Zaterdag 23 juni 1962 Pagina 3. Zierikzëe red. lel 2425. adm. tel. 2094. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. s: Soekarno benoemt nieuwe stafchef President Soekarno heeft generaal-ma- joor Ahniad Jani benoemd tot chef van de generale staf van het Indonesische leger, zo heeft het persbureau P.I.A. be kendgemaakt. Jani volgt in deze func tie generaal Nasoetion op, die tevens minister van defensie is. De situatie in Algerije is opnieuw in een kritiek stadium gekomen door twee tegengestelde bevelen van de O.A.S., in Parijs en Oran uit gegeven: Ex-generaal Ilaoul Salan, de tot levenslang veroordeelde leider van de O.A.S. in Algerije gaf gisteravond vanuit de gevangenis in Parijs zijn volgelingen bevel de strijd te staken. Ex-generaal Gardy, die de O.A.S. in Oran aanvoert, gaf gister avond laat na de bekendmaking van Salan een tegenbevel uit. Hij draagt zijn commando's daarin op de strijd te hervatten. Een kwartier na de toespraak van Gardy vloog het stadhuis van Oran door een ontploffing in brand. In het centrum van de stad werden weer schoten gehoord. Salan verklaarde iu een brief aan de hadden gebracht zijn stilzwijgen te ver- Hij noemde de overeenkomsten van Al giers een „hersenschim" en verklaarde dat de geheime legerorganisatie haar vrijheid van handelen herneemt. Gardy zei, dat de O.A.S.-commando's nadere instructies zouden ontvangen. Hij gaf de Europeanen de raad het land te ver laten. „Onze commando's zullen blij ven", aldus de O.A.S.-leider. pers in te stemmen met liet akkoord dat op 17 juni tussen O.A.S-leïders in Algiers en de mohammedaanse verte genwoordigers van de overgangsrege ring in Algerije is gesloten. Nieuwe weg Salan bevindt zich in de gevangenis van Fresnes nabij Parijs. Hij verklaart dat de gebeurtenissen van 17 juni hem ertoe Vijf patiënten opgenomen Verkeerde kraan opengedraaid Er zijn de afgelopen weken enkele gevallen van typhus in Amsterdam geconstateerd. Als vermoedelijke oorzaak wordt door het gemeente bestuur genoemd een besmetting van het leidingwater op 21 mei, durende een uur. In totaal zijn vijf patiënten opgenomen, een man en vier vrouwen, allen meerderjarig. Van twee patiënten staat vast dat zij typhus hebben, twee patiënten lijden vermoedelijk aan de ziekte en een wordt als „verdacht" aan gemerkt. Het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft in verband hiermee het volgende communiqué uitgegeven: „Op 21 mei j.l werd door het verrichten van oen onjuiste handeling gedurende korte tijd een foutieve verbinding in de rioolwat erzulverlngslnstallatie-west tot stand gebracht, die de mogelijkheid van infectering van het waterleidingnet in zich hield. Maatregelen Zodra deze omstandigheid bekend werd heeft de directie van de ge- mccntcwatcrlcidingen onverwijld al le maatregelen getroffen om genoem de verontreiniging te doen verwijde ren. Op grond van uitvoerige onderzoe kingen door de gemeentcwaterlcidin- gen in samenwerking met de G.G. en .D. kan met zekerheid worden medegedeeld, dat de normale zuiver heid in het waterleidingnet reeds eni ge tijd is 1^-steld. Hoewel geenszins vaststaat, dat enig verband gelegd kan worden tussen de geconstateerde verontreiniging en enige gevallen van febris thyphoidea (typhus) die in Amsterdam-west uitgezonderd de tuinstad zijn geconstateerd, mag dit ver plaats van één om een filter door te spoelen. Hierdoor kwam biologisch ge zuiverd rioolwater in het drinkwater. Men ontdekte de vervuiling van het wa ter wel, maar aanvankelijk dacht men dat de vervuiling zich beperkte tot een afgesloten terrein. Pas later bleek dat het onzuivere water ooit in dc drink waterleiding is gekomen. Men heeft toen ruim 60.000 kubieke meter water ge bruikt om de leidingen in Amsterdam- west weer schoon te spoelen. Naar de juiste toedracht zal een nader onderzoek worden ingesteld. nogelfjk v\ j directeui en G.D. een brief doen uitgaan naar alle huisartsen en specialisten le Amsterdam waarin op het voorkomen van typhus hier ter stede wordt gewezen" aldus het communiqué Persconferentie Dit werd bekendgemaakt tijdens een spoedconferentie gistermiddag op bet Amsterdamse stadhuis, waar de wethouder voor de volksgezondheid, mr. R. van den Bcrgh, namens het gemeentebestuur verklaarde dat men - hoewel van besmetting van het water allang geen sprake meer is bekendheid heeft willen geven aan deze zaak om te voorkomen dat er patiënten ziek blijven liggen, die mo gelijk besmet zijn, Dc watorbesmottlng op 21 mei werd ver oorzaakt doordat gedurende een uur twee kranen werden opengedraaid in Serradsj wil in terechtstaan Syrië Kolonel Abdocl Humid KerradsU eens de „sterke man" van Syrië, schryft in een open brief in het Egyptische blad „Al Ahram" dat hjj bereid is naar Damas cus terug tc keren om daar in het open haar terecht te staan. Serradsj die in mei uit een gevangenis- hospltual ontsnapte en naar Egypte uit week, beeft de brief aan do Syrische regering gericht. De vroegere vice-president van de Ver enigde Arabische Republiek wil, naar hl schrijft, in het openbaar worden berecht zodat het Syrische volk zijn vonnis over hem kan uitspreken. breken. Ik heb ervoor gestreden Alge rije binnen Frankrijk te houden maar onze verwachtingen zijn niet verwezen lijkt. Laten mijn viienden die twee maanden geleden aan mijn zijde stonden weten dat zij mijn algehele instemming hebben met hun aanvaarding van de be ëindiging van de strijd. Wij moeten thans in het belang van het vader land de moed hebben ons aan de nieuwe toestand aan te passen. Ik raad de Europeanen aan in hun land te blij- j is afgetekend, al- Samenwerking De ex-generaal roept zijn vrienden op van Bone tot Oran, verenigd te blijven zonder plaatselijke programs, in één broederlijk Algerije „waar gij de plaats moet vinden die U toe komt". Salan besluit: „er is te veel bloed bij de twee gemeenschappen gevloeid. Slaat de handen ineen om in een dracht en vrede een gemeenschappe lijke toekomst op te bouwen. Be houdt uw mooie land in nauwe sa menwerking met Frankrijk". De brief was door Salan aan het Fran se persbureau A.F.P. toegezonden met het verzoek deze te publiceren. De O.A.S. in Oran zond gisteravond via een geheime radiozende. en via het ge- luidskanaal van de televisie een toe spraak van cx-generaal Gardy uit, waar- In deze verklaarde, dat de onderzoeken de besprekingen, die enkele dagen te- 5 De Stichting Studentenhuisvesting in Utrecht heeft het initiatief genomen s voor de bouw van een complex van 1000 studentenflats. Deze flats zullen worden gesitueerd op een terrein van 140 bjj 280 meter tussen de oude 2 stad en de Joliannapolder, waar het nieuwe universiteitscomplex zal ver- 5 rjjzen. De architecten ir. G. M. Leeuwenberg en ir. G. Pothoven ontwierpen een 5 plan van ruim tien miljoen gulden, dat in drie jaar gerealiseerd zou kun- 5 nen worden. Het complex bestaat uit drie delen met elk een min of meer 5 gesloten hof. Naast deze hoven zijn meer open ruimten geprojecteerd. 5 Het plan omvat bouwblokken waarin op de begane grond rïjwielbergin- 5 gen, beheerderswoningen en kamers voor zelfstandig gehuisveste stu- 5 denten zijn ondergebracht. Op elk van de vier verdiepingen is een woon- 5 eenheid voor dertien tot vijftien studenten geprojecteerd. Daarnaast heeft 5 5 men bouwblokken, bestaande uit verticale eenheden, elk voor vijftien stu- 5 denten. S 2 Hoge ambtenaren in Italië staken In Italië is vrjjdag de staatsadministra- "ie verlamd tengevolge van een 48-uurs- taking van de hoge ambtenaren, die niet alleen het werk hebben neergelegd voor aanzienlijk hogere salarissen, maar daarmee ook een reorganisatie van de „bureaucratie" 1 Villen bereiken. De trage werking van het administra tieve apparaat in Italië is spreekwoor delijk. Voor een groot deel wordt dit veroorzaakt door reglementen, die vaak ongeveer een eeuw oud zijn. De stakers, die alle vakbonden op hun gebied achter zich hebben hebben ei aan herinnerd, dat reeds jaren een mi nister zonder portefeuille belast is met een hervorming van het bestuursappa raat, zonder dat een merkbare verbete ring is ingetreden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verlening van tijdelijke financiële steun aan de K.L.M. De ministerè van verkeer en waterstaat en van financiën krijgen, wanneer de voorgestelde wet wordt goedgekeurd, de tot 1 januari 1954 geldende machtiging namens de staat garanties te stellen ter verzekering van de betaling van rente en aflossing op door de K.L.M. aar gane geldleningen tot een bedrag ten hoogste in hoofdsom 3/5 miljoen gulden, respectievelijk de tegenwaarde van een nader door hen te bepalen deelte hiervan in vreemde valuta en de K.L.M. leningen te verstrekken tot ten hoogste een bedrag van 50 miljoen gulden ter handhaving van een zodanige liquiditeit bij deze maatschappij als voor de bedrijfsvoering door de ministers noodzakelijk wordt geacht. De bewindslieden hebben voorshands de gedachte van de directie, de produktie op het huidige niveau te stabiliseren, aanvaard, aldus de toelichting. Bij een voortgaande snelle groei van de produk tie zou de kans groot zijn, dat de capa citeit niet zo spoedig mogelijk aan de vraag zou zijn aangepast. Anderzijds zou inkrimping van de produktie tot een verlies van arbeidsterrein leiden, dat in het licht van de concurrentieverhoudin gen zeer moeilijk te herwinnen zou zijn. De Haagse politie heeft het verhoor van de ouders van de vorige week woensdag als gevolg van ernstige ver waarlozing overleden baby thans afge sloten. De dertigjarige steigermaker B. J. van den B. en zijn 28-jarige echtgenote A. van den B.-H. zullen vanochtend voor de officier van justitie in Den Haag worden geleid. Over dc resultaten van het onderzoek in deze zaak heeft de politie zich, na afgelopen woensdag haar eerste in drukken te hebben weergegeven, nog niet uitgelaten. Op de Noordzee wordt de NAVO-oefe- ning ,J?airwind Vil" gehouden. Foto: Een fregat van de Deense marine, een Grumman Tracker van de Nederlandse ine en een Shackleton van de En gelse marine van deze laatste alleen een vleugel zichtbaar) jagen op een onderzeeboot. (Van onze weerkundige medewerker). De laatste junidagen waren wat teleurstellend als gevolg van een te krachtige en koele zuidweste lijke luchtstroom, waarin ook vrij veel bewolking meedreef. De tem peratuur van juni ligt gemiddeld nog 1 graad beneden normaal, al is er voldoende zonneschijn ge weest. De neerslag is nog zeer gering. Tot nu toe behoort juni met juni 1941 tot de droogste van deze eeuw. Tijdens het weekeinde passeert een rug van hoge druk, die wat meer zonnige perioden brengt bij een iets afnemende wind. In geheel midden- en zuid- Europa komt warm en zonnig zo merweer voor. In Spanje en Por tugal worden middagtemperatu- ren van 30 tot 35 graden geme ten. Onze beschouwing in de krant van gisteren over dc Bijlermeer-brief van het Amsterdamse gemeentebe stuur was voor een lezer aanleiding ons er op te wijzen, dat de publiciteitsmedia in het algemeen op een voor Amsterdam bevredigende manier op deze „brief- stunt" hebben gereageerd. Met name noemde hij de televisie. Hij had zich daarover echter verbaasd: noch de in leiding van burgemeester Van Hall, noch het op de transportband plaatsen van de pakken met brieven waren hem bijster indrukwekkend voorge komen. De heer van Hall vertelde immers niets nieuws, zijn activiteit bij het transporteren van de pakken was bar-oninteressant, kortom, dc uitzending was voor onze lezer waardeloos geweest: .-en reportage, waarvan nieuwswaarde nihil was, zo meende hij. Toch had Amsterdam het voor elkaar gekregen, dat t.v.-mensen aan deze weinig spectaculaire vertoning aandacht schonken. En onze lezer vroeg zich nu af: „Indien een soortgelijke actie door de Walcherse gemeentebesturen op touw zou zijn gezet (ze nebben er min stens evenveel aanleiding toe als Am sterdam), zou dan de t.v. ook aanwezig zijn geweest?" Zijn antwoord luidde ont kennend. Hij zag in deze t.v.-publiciteit rondom het Amsterdams.: Bijlermeer een voorbeeld van de tvpiseh „Hollandis tisch" ingestelde mentaliteit van de mensen uit Bussum. en „Hollandistisch" ingestelde men taliteit. Wanneer men deze uit drukking zou moeten omschrijven, dan zou men kunnen zeggen dat men er mee wil aanduiden, dat belangstel lingsfeer van de N.T.S.-mensen een be perkte is. En men kan inderdaad niet ontkennen, dat de interesse voor wat er in de randstad gebeurt bij de televisie mensen groter is dan voor alles wat zich daarbuiten afspeelt. Bovendien is de be langstelling voor zaken r.uiter de Rand stad dikwijls vermengd met de opvat ting als zou er in d. provincie alleen maar folklore zijn. Zo zal men brj uit zendingen over Zeeland voortdurend proberen met klederdrachten te werken. De reportage bijvoor beeld over het ko ninklijk bezoek van vorige maand heeft menigeen de verzuch ting doen slaken, dat het er wel op leek alsof de t.v.-camera- mensen uitsluitend mensen in kleder dracht hadden ontmoet. En wat de in teresse in het „gewone" nieuws betreft: men haalt voor de randprovincie snel ler de schouders op dan voor Amster dam. Zo hoorden we onlangs, dat de. zuidelijke E.T.I.'s hadden gepoogd om de start van hun Benelux-brochure „Bres" voor Nederland minstens zo belangrijk als het geweeklaag van de heer Van Hall op de t.v. te krijgen, maar het was niet gelukt. ergelijke verhalen zijn makkelijk aan te vullen. Onlangs probeerden wij telefonisch contact op te ne men (tijdens de kantooruren) met een afdelingshoofd bij de televisie van een der omroepverenigingen. Met veel moei te kregen we 's maris secretaresse aan de lijn, die eenvoudig weigerde betrok kene aan de telefoon te roepen: „Schrijft U eerst maar eens een briefje, dan we ten we tenminste waarover het gaat", zei het mens. We hebben er maar ver der van afgezien om de godheid overdag te benaderen en hebben hem 's avonds heel laat thuis opgebeld. Uiter aard zal er aan de andere kant wel een plausibele verklaring voor zo'n onbe reikbaarheidsmanie zijn: het schijnt, dat men er heel hard werkt en een schriftelrik stuk is altijd makkelijker te beoordelen dan wat telefonische mede delingen. En wat betreft de belangstel ling voor zaken buiten de randstad, dient men te erkennen, dat men in Bus sum uit de veelheid van mogelijkheden moet selecteren. Desondanks geloven wij, dat men er te centralistisch denkt en handelt. Vorig jaar heeft Henk Schaafsma daarover in het Zeeuws Tijd schrift enige behartenswaardige zaken gezegd en daarbij betoogd dat er nood zakelijk een tegenwicht behoort te ko men tegen de centralistische invloed van de landelijke programma's. Het is wellicht goed om vanuit de provincie hierop nog eens te wijzen, ditmaal naar aanleiding van de „nieuwsloze" opna men over de briefactiviteit van de heer Van Hall uit Amsterdam. Het is nodig zo af en toe er aan te herinneren, dat Nederland groter is dan de randstad. De dood op de weg Kleuter overreden (Van onze correspondent) Op het kruispunt lange Amerikaweg ZwaanStrengweg heeft gistermiddag mstreeks halt vjjf een botsing plaats gehad tussen een militaire vrachtauto, bestuurd door de in Nunspeet gelegerde dienstplichtige M. H. van H. en een per sonenauto uit Den Haag, waarin drie monteurs van de firma Siemens waren gezeten. Bij deze botsing werden de in zittenden van de personenauto, de 46- jarige J. O. Walstijn, de 40-jarige H. Berghuizen en de 28-jarige J. W. Arts op slag gedood. Het ongeluk gebeurde Mevrouw Lopez Mateos, de echt genote van dc. Mexicaanse presi dent, is vrijdag op Schiphol aan gekomen. Zij zal enige dagen in Nederland verblijven als gast van de koninklijke familie. Mevrouw Lopez Mateos werd op de lucht haven verwelkomd door prinses Irene. (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad is giste ren nog niet gereed gekomen met de behandeling van het ontwerp-advies in zake een nieuw systeem van loonvor ming, dat door dc werkgroep-Schouten uit de commissie ontwikkeling nationa le economie was opgesteld. Tijdens de besloten vergadering vun de S.E.R., die met een korte lunchpauze duurde van circa elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags, werden zoveel amendementen ingediend, dat men be sloot deze eerst ln het ontwerp te doen verwerken voor men een beslissing zou De discussie rond de wet op de ver vreemding landbouwgronden, bij na een jaar geleden op gang geko men, is nog lang niet ten einde. De minister van justitie en van land bouw en visserij hebben met hun mededelingen in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer weer hécl wat stof tot bespreking aan de Nederlandse boerenstand gegeven. Een opmerkelijke tütspraak doen de ministers daarin over de buiten- undso grondaankopen in Zeeland. De verhalen hierover zijn schro melijk overdreven, betogen de bei de ministers, zoals deze week in de dagbladen was te lezen. Thans zijn daarover ook cijfers bekend ge worden, cijfers, die in één klap alle „sterke" verhalen buiten spel zet ten. Het bljikt namelijk, dat in de periode 1958-1961 door Nederlandse eigenaren aan Belgen is verkocht 120 ha los land en 139 ha boerderijen 111 Zeeland, totaal dus 259 ha, waar tegenover een verkoop van Belgische eigenaren aan Nederlan ders stond van 81 ha losse grond en 194 ha boerderijen in Zeeland, totaal dus 275 ha. Een „voordelig saldo" der halve van 16 ha. De beide ministers gaan echter iets te ver als zij daaruit de conclusie trekken: „Een sterke prijsopdrijving door buiten landse vraag wordt derhalve niet ver wacht". Want als het voornemen van de ministers wordt uitgevoerd en de wet op de vervreemding van landbouwgron den niet wordt verlengd per 1 januari 1963, komt men met de landbouwgron den in een geheel andere situatie dan thans het geval is. De oude en de nieu we situatie zijn totaal verschillend, zo dat het onjuist is op basis van gegevens uit de jaren 1958-1961 conclusies te trekken voor de periode na 1 januari 1963. Men mag niet vergeten, dat de „wet vervreemding" een sterke rem is op de verkoop van grond. En die rem is ook hard aangetrokken voor de Bel gen, in sommige gevallen misschien wel eens harder dan voor een Nederlandse koper. Niettemin hebben de cijfers van de ver koop van Zeeuwse grond van en naar België afkomstig van (1e Grondkamer in Zeeland bewezen, dat de situatie in de afgelopen vier jaar eerder gunstig dan ongunstig is. In dit licht gezien, kan er zeker enige waarde aan worden gehecht. Het gaat echter te ver de cij fers als motief te gebruiken, zoals de ministers van justitie en van landbouw Druk op prijs Overigens wil dit buitenlanders na 1 januari een sterke prijsopdrijving gaan zorgen. Een dergelijke stelling poneren zou eveneens voorbarig zijn. Hoe denkt men hier in landbouwkringeu over Even als over het wel of niet verlengen van de wet op de vervreemding van land bouwgronden zijn ook hierover de me ningen verdeeld. Dit is het, wat de voor zitter van de Provinciale Commissie Grondgebruik van het Landbouwschap in Zeeland, de heer K. de Buck uit Oost- kapelle, ervan zegt: „Ik deel de mening van de ministers niet. De Belgen zullen na afschaffing van de „wet vervreem ding" een aanslag doen op de Zeeuws- Vlaamse gronden. Belgische beleggers zullen willen kopen en genoegen nemen met een laag rendement, ornaat zij ver wachten, dat hun vermogenspositie wordt verbeterd. Verder is het zo, dat de Belgische boeren meer hebben kun- (Zie slot pag2 kol. 5) doordat de chauffeur van de personen auto geen voorrang verleende aan dc voor hem van rechts komende militaire wagen. Alle slachtoffers waren gehuwd en hadden kinderen. Gistermiddag is op de hoek van de Lucassingel en de Fagotstraat onder Caberg-Maastricht de 46-jarige brom fietsberijder J. Hovens uit Maastricht door een gemeenteautobus aangereden en daarbij zo zwaar gewond dat hij tij dens het transport per G.G.D-ambulan- ce naar het ziekenhuis overleed. De 4-jarige Theo Zwart is gistermid dag, toen hij op zijn step van het ouderlijk erf de Schalwijkerweg in Haarlem oost opreed, door een vrachtauto aangereden en gedood. ...is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse portret-, figuur- en genreschilder, tekenaar, etser en lithograaf Lodewijk A. Vintcent te Den Haag werd geboren. MORGEN ...is het 150 jaar geleden, dat Na poleon met een legermacht van 610.058 man en 18.211 paarden op drie plaatsen de Njemen over trok. Daarmee ving zijn zo sma delijk verlopen Russische veld tocht aan met als doel Moskou. De stad was echter bij Napoleons aankomst op 14 september door de Russen in brand gestoken. Op 18 oktober ving de terugtocht aan, die na de vernietigende slag bij de Beresina en door de strenge vorst in een catastrofe eindigde. Van de hoofdmacht bereikten slechts 400 man voetvolk en 600 ruiters de Duitse grens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1