ZELANDICA WINKELCENTRA: voor en tegen Amersfoortse kunstenaar maakt landkaarten voor blinden BE BOEKENPLANK j PROBLEMEN VAN DE WELVAART „DJAHZ" WINT V IN RUSLAND NIEUWS i\ uJOTEDOP DE PRAKTIJK IN AMERIKA VALT NIET ALTIJD MEE ZATERDAG 23 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 IN HET BOUWCENTRUM te Rotterdam werd 5 juni de tentoonstelling KOPEN EN KNOPEN geopend, die als „ondertitel" heeft „Tentoonstelling over de welvarende mens in zijn stad tussen gisteren en mor gen". De opening viel samen met een tweetal studiedagen, waarop onder meer gesproken werd over koopcentra, winkelcentra en verkeersproblemen. Later volgen nog meer studiedagen. Ook dan zullen verschillende onderwerpen aan de orde komen, die eigenlijk alle gedekt worden door de genoemde „ondertitel". Amerika is het land, waar het koop centrum, „shopping-centre", het eerst toepassing vond en over de ervaringen in de V.S. zal dan ook op een der latere studiedagen worden gerapporteerd. Intussen is over deze ervaringen in Nederland reeds het een en ander bekend. Vorig jaar heeft namelijk een groep Nederlandse architecten, sfedebouwkun- digen, economen en deskundigen op het gebied van de middenstand een studiereis naar de V.S. gemaakt. Met enkelen van hen had een onzer verslaggevers een gesprek. De indrukken, die de leden van het gezelschap tijdens hun reis langs Amerikaanse winkel en koopcentra opdeden geeft hij in bijgaand artikel cUan en voor Aantrekkelijk boek over Verenigde Staten Een boeiende verhandeling over de Verenigde Staten van Noord-Ameri- ka verscheen in de serie „Land-Volk- Cultuur"-boeken van uitgeverij het Wereldvenster in Baarn. Dr. Herbert von Borch, socioloog-journalist in New York geeft in dit werk een dui delijke analyse van Amerika, zoals dit zich manifesteert in de publieke sec tor, de particuliere sector, in land schap en in levensroman. Naar de- laatste drie onderwerpen heeft dr. Von Borch de stof ook gerangschikt. In een hoofdstuk vooraf behandelt de schrijver in het kort het ontstaan van Amerika, zoals dit, in tegenstelling met de historisch gegroeide staten, niet langzaam tot een eenheid werd, maar ontstond uit een „idee", een be lofte. Dr. Von Borch geeft een helde re uiteenzetting van het Amerika, zo als dat er in wezen uitziet. Uit de aard van zijn studies al kan men niet een populair reisboek verwach ten, maar een gedegen, goed gefun deerd werk over het maatschappelijk leven en het gehele bestel van de V.S. De wijze echter, waarop hij zijn Spanje, Frankrijk en Oostenrijk) werd geïllustreerd met verscheidene foto's van de Amerikaanse voorlich tingsdienst U.S.I.S. C. Houwaard zorgde voor een goede vertaling uit het Duits. Het boek „ROOD EN ZWART DE INZET", dat is verschenen bij de Z. Hollandse Uitgevers Maatschappij te Den Haag. betrekt de lezer in de zorgen van een schilder-beeldhouwer, die veel moeite heeft, met zijn gezin tegen de stroom des levens op te roeien. Zijn vrouw schrijft onver moeibaar elke dag aan haar verha len, die nimmer worden gepubliceerd. En dan zijn er nog drie kinderen, twee roodharige jongens en een zwartgelokt meisje. Dit boek van de schrijfster Ctli Wethekamp, is bij uit stek geschikt om enkele onbezorgde uurtjes mee door te brengen. i e mogen ons gelukkig prijzen in Zeeland te yy wonen. „De winter als geheel genomen xoas in Emmen het koudst en in het in West Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen Schoondijke het minst koud. Zeeland is ook in deze winter weer de warmste pro vincie geweest." Aldus dr. H. ten Kate in zijn overzicht van de zeer natte winter 1961- 1962 in de vierde aflevering (1962) van het tijdschrift „Hemel en dampkring", orgaan van de Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkunde etc. Dezelfde aflevering bevat een kort artikel van de heer J. C. Wedts de Swart over „Een reusachtige buienwolk boven het Veerse Meer en Zuid-Beveland". Dit verschijnsel kwam voor op 28 mei 1961 in de namiddag. Een cumuluswolk dreef boven de Veerse dam. „Waarschijnlijk door de opstuwing van de onstabiele lucht tegen het hoge dijklichaam en door verschillende andere factoren (de temperaturen in de hogere lucht lagen waren ook loog) begon de wolk zich plotseling sterk te ontwikkelen in vertikale zin, maar opvallend sterk in horizontale richting, zonder nochtans het buienstadium te bereiken". Op de duur had deze „uit één stuk" bestaande stapelwolk een dikte van 4% a 5 km en een lengte van ca. 22 km. Een zware bui ontwikkelde zich later, die gTOte schade bracht aan de fruitteelt in westelijk Zuid-Beveland. De schrijver had dit ver schijnsel in een twintigjarige praktijk van weerswaarnemingen nooit aan getroffen. In V.E.V. Berichten, tijdschrift van het Vlaams Economisch Verbond, van 15 mei 1962, komen in de rubriek „Actualiteiten" mededelingen voor over het Hydrobiologisch Instituut te Yerseke, het verzoeten van het water en het vervuilen van het Zeeuwse Meer (bedoeld wordt Veerse Meer). De riolering van Middelburg wordt als de schuldige voor het vervuilen aangewezen. „Daarom is het maar goed, dat Middelburg van plan is zijn afvalwater naar de Westerschelde te gaan lozen. Dan kunnen ook de hydrobiologen weer zuivere waarnemingen doen." In de verslagen van landbouwkundige onderzoekingen is een studie ver schenen van de heren G. F. Makkink en H. D. J. van Heemst over „Het berekenen van de waterbalans van de Schroewegpolder op Wal cheren" (1962). Met de Schroewegpolder wordt bedoeld het onderbema- lingsgebied tussen de Schroeweg en de Nieuwlandse weg. Het is een zelf standig bemalingsgebied. dat bemalen wordt door het vijzelgemaaltje aan de Schroeweg. Men heeft getracht uit de maalcrjfers van dit gebied de grootte van de verdamping en de veranderingen van de vochtvoorraad in de grond af te leiden. De berekening over de periode 1952-1959 leverde bevredigende uitkomsten. Van de berekening hebben we niet veel begre pen. maar tot onze troost lazen wij dat „het rekenmodel voor program mering voor een elektronische rekenmachine in aanmerking komt". De persleiding waardoor Middelburg zijn rioolwater in de Westerschelde loost, is 14 juni in gebruik gesteld. PLASTIC ALS MATERIAAL Beter dan welke beschrijving ook geeft deze luchtfoto een beeld van een Regionale Shopping Center in dit geval het Northland Regio nale Shopping Center bij Detroit, Michigan. Het winkelcentrum ligt temidden van enorme parkeerter reinen, die van alle kanten bereik baar zijn via autowegen. De Amerikanen beschouwen de van Northland als „klas voor een winkelcentrum, zo als ook Rockefeller Center in New York het schoolvoorbeeld is van een weldoordachte opzet voor de bouw van een groep wolkenkrab bers, die samen een eenheid moe ten vormen. Bij de opzet van Northland heeft men als doel voor ogen gehad, een compacte marktstad'' voor voetgangers te scheppen met een zodanig gevarieerd aanbod, dat; aanvullende aankopen elders vrij- wel nooit nodig zijn. Er is plaats voor 7500 auto's en zonodig kan nog ruimte gemaakt worden voor 4500 automobielen. Het centrum bereikt een bevolking van ruim een half miljoen zielen binnen een straal van 20 autominuten. winkels leeg en niets is zo fu nest als één lege winkel. Dat% kan al is dat op Broadway niet waarschijnlijk leiden tot een algeheel verval van een win kelstraat. (Van een onzer verslaggevers) Bertus Hylkema kan maar nauwe lijks inzien dat de plastic land kaart die hij maakt ten behoeve' van blinde kinderen, zoiets bijzon ders is. Maar hij heeft uiteindelijk de manier gevonden, waarop men het eenvoudigst en meest doeltref fend deze kaarten voor het lager en uitgebreid lager onderwijs aan kinderen kon maken. Bertus Hylkema: „Niets bijzonders" Hij noemt het bescheiden glimlachend „iets heel gewoons" en hij is er de man niet naar om de resultaten van zijn ex perimenten rond te bazuinen. Tóch zijn het resultaten, die zeker voor het leergierige, blinde kind van groot belang zijn. Tot nu toe werden en wor den nog steeds, papieren landkaarten, uiteraard in reliëf, gebruikt bij het on derwijs. doen deze kartonnen exempla ren hebben onder meer het grote na deel dat ze vlug zacht worden. De plastic landkaarten-in-reliëf, die sinds kort op het Koninklijk Instituut tot onderwijs van Blinden te Bussum worden gebruikt, gaan véél langer mee. Het materiaal voelt prettig aan en de slijtage is tot een minimum terugge bracht. Het lesgeven, en ook liet lesgeven aan blinde kinderen, is Bertus Hylkema niet vreemd. Het i.s al sinds vele jaren een vast onderdeel van het weekprogramma van deze been- en ivoorsnijder, die in de Volmolen te Amersfoort een even rusti ge als aantrekkelijke woonruimte heeft gevonden. Hij houdt van het onderwijzen en speci aal het les geven aan blinden boeit hem. Acht jaar lang al heeft hij in Bussum lessen in het pottenbakken gegeven en heeft hij de handen van de blinden over de boetseerklei geleid. Thuis, op de schouw en zijn boekenkast staan enkele frappante voorbeelden van wat die zien de handen kunnen maken. Het is dus geen wonder, dat de algeme ne interesse van de heer Hylkema voor het onderwijs aan blinde kinderen al sinds lange tijd aanwezig is. In Bussum was men van die brede belangstelling volledig op de hoogte en vandaar het min of meer voor de hand liggende ver zoek aan de Amersfoortse kunstenaar om zich eens bezig te houden met de landkaarten-in-reliëf. Hij vond in het instituut een defecte machine om deze landkaarten te vervaardigen en dank zij wat technisch inzich wist hij dat onmis bare apparaat te herstellen. Hij dokter de met succes aan een matrijs, waarbij hg voornamelijk zink gebruikte, en JVog steeds kritiek, maar minder streng Hoewel de kritiek op jazzmuziek in de Sowjet-Unio nog steeds bijzonder ernstig is, is het „kaliber" van de veroordelingen steeds lichter gewor den in het laatste jaar. Is 1S59 schreef Dimitri Sjostakowits aog over de trompetmuziek van Louis Armstrong, dat deze „vulgair" was. Maar zelfs hij liet al weten, dat I Benny Goodman aanvaardbaar was. Zijn mening was overigens: „de I Sow jet-componisten moeten liederen I schrijven over de daden van ons volk". Maar Leonid Utiosof liet verleden jaar een ander geluid horen. En hij ging daarmee door. „Jazz is geen syno niem voor imperialisme" schreef hij, en „de saxofoon is niet het produkt van kolonialisme". ,v'al ook de opvatting van de partij mag zijn over het verband tussen saxo foons en kolonën, de Russen kun nen tegenwoordig in vele hotels en restaurani s genieten van dansmuziek die duidelijk is samengesteld naar Amerikaans model. Niet alleen dui delijk, maar ook „hard". De arrange menten van Goodman en Glenn Mil ler genieten de voorkeur. kwam na enkele probeersels tot zeer be vredigende resultaten. Op het instituut was men enthousiast over de nieuwe plastic kaarten-in-reliëf. In overleg met de onderwijzers werd vastgesteld wat er op de diverse kaar ten moest staan. Niet lang daarna kon den de blinde leerlingen van de lagere school profiteren van de eerste plastic landkaarten voor blinden in ons land. Het waren drie grote kaarten van Ne derland van ongeveer 50x30 cm; één met de spoorwegen, één met de water wegen en cén met de provincies, de grote rivieren en de hoofdsteden. Te veel op een betrekkelijk kleine kaart is voor de gevoelige handen van de blinde te verwarrend, vandaar dat deze overzicht- kaarten van ons land gesplitst werden. De heer Hylkema is nu bezig met het maken van kaartjes van de provincies afzonderlijk. Deze kaarten worden ong. 20 x 20 cm en zijn met opzet van deze De Russische jeugd kan „djahz" combo's horen ook: enkele keren per week treden combo's op in „jengd"-cafés als „Ileta" en „Melodsjnaja". Over het. geheel genomen is de Russi sche jeugd voor jazz echter aange wezen op programma's van „The voice of America" of van de B.B.C. Op gezette tijden maken Russische bla den melding van een actie van de politie tegen een „zwarte" markt van grammofoonplaten, gemaakt op oude roentgenplaten, van Westeuropese jazzprogramma's die op een bandje werden opgenomen. Een eigen stijl heeft de Russische jazz niet. Sinds kort echter doet er zich een ontwikkeling voor, waarvan men zou kunnen zeggen, dat die in navol ging is van wat zich jaren geleden in de Amerikaanse jazz manifesteer de en daarna ook in Europa. Maar men zou het natuurlijk ook op de po litiek kunnen gooien: de invoering van Cubaanse ritmen in de jazz. de zogenaamde Afro-Cuban jazz. Een van de tophits in Rusland is: „Mid night in Moscow", het liedje dat uit de Sowjet-Unie werd geëxporteerd als een traag deuntje: „Moskouse nachten". Het werd in het westen overgoten met een pikant sausje „Way down yonder" uit New Orleans en kwam terug als een vitaal en springerig mopje. afmetingen omdat ze dan in hun geheel door een kinderhand ineens bestreken en bevoeld kunnen worden. Het werk vordert gestaag cn Bertus Hyl kema heeft de plannen voor nóg grotere kaarten al klaar. Deze zullen bestemd zijn voor de ulo-school van het instituut en uiteraard weer iets meer bevatten. Hij geeft volmondig toe dat het werken aan deze plastic landkaarten een wat ongebruikelijke bezigheid is voor een been- en ivoorsnijder, maar dat neemt niet weg, dat hij met veel genoegen tijd hiervoor vrijmaakt. Zowel in Parijs als in Düren (Duitsland) worden reeds plas tic landkaarten-in-reliëf gebruikt bij 't blinden-onderwijs. In Nederland is het gebruik van deze hulpmiddelen bij het onderwijs nog een bijzonderheid. Gezien echter het enthou siasme bij leerlingen cn onderwijzend personeel is hot te venvachten dat in de naaste toekomst meer instituten over zullen gaan tot de vervaardiging of aan schaf van deze plastic landkaarten. O Eik jaar moet in Ameiika een lid van éen op vier gezinnen psychiatrisch behandeld worden omdat hij ot zij ..zo gek is gaan doen". Deze verrukkelijke waarheid staat in „Men tal illness a guide for the family" van Edith M. Stern. De leraar Hermann, Arnold uit Poikam in Neder-Beieren. socialistisch kandidaat voor het district Kelheint. is in tweede in stantie van de beschuldiging vrijgesproken, dat h»j de Westduitse minister van defensie Franz Josef Strauss heelt beledigd. In een verkiezingsrede in 1961 zou Arnold hebben gezegd, dat Strauss dag cn nacht bad. dat Adenauer spoedig zou sterven. In eerste aan leg was Arnold tot een boete veroordeeld. 9 Een rechtbank in Neumilnster (Sleeswjjk- Holstein) heeft de 24-jaiige leerling-instru mentmaker Karl-Heinz Gores veroordeeld tot drie weken hechtenis wegens het stich ten van een vereniging dit: in strijd is met de grondwet en het aanwakkeren van haat tegen de joden. „Wij willen hetzelfde als de nazi's, maar meer bereiken", zo ver klaarde Gores voor de rechtbank. 0 Het Super Market Institute in de Verenig de Staten heeft het advies uitgegeven: „Kom niet in badpak naar een supermarkt, liet ondermijnt zo de algemene moraal". (Van een onzer verslaggevers) Er zijn nog maar weinig maatschappelijke ontwikkelingen, waar de auto niet een rol in speelt, de schuld van krijgt, of als directe oorzaak wordt genoemd. Dat is in Nederland zo met een autodicht heid van 1 auto op 22 inwoners in het westen 1 15 en dat is in de V.S. in nog veel sterker mate het geval bij een autodichtheid van één op drie. Een van Je dingen, waarvan in Ame rika de auto de schuld krijg' is liet afsterven der binnensteden nis ge volg tan de opkomst der winkelcen- ra. En al is er in Nederland clan nog geen sprake van stervende binnen steden, de winkelcentra aan de peri ferie van de stad zijn het gesprek van de dag, waurhij dezelfde oorzaak wordt genoemd nis in de V.S.: ver keersproblemen in de stadskernen nlaken het Winketen daar zö <»n t:i- trekkeljjk, dut men liever naar de stadsrand rijdt cn daar z.ljn bood schappen doet. Groeiende steden Het is wat al te simpel, het hiermee af te. doen Natuurlijk speelt in de ontwikkeling, die in do V.S. aun de gang is, do auto ccn grote rol, zoa's hij dat doet in het hele Amerikaanse leven. Ma er daar is het toch bepaald niet mee begonnen. Als men beslist een „schuldige" wil vinden, dan is dat in de eerste plaats de ruimte in ccn land ais de V.S. De Amerikaanse ontwikkeling kenmerkt zich door een zeer snelle urbanisatie, stadsvorming. Dc steden breiden zich snel en sterk uit. De Amerikaan wenst zijn eigen huls met een tuin en de grond is betrekkelijk goedkoop. Dc" wel vaart stimuleert deze ontwikkeling cn het resultaat is. dat rond „oude" steden héél oud zyn ze In de V.S. nooit enorme n'cuwe ftndsgeble- den ontstaan. En dat bijgevolg ook «ie afstanden van wijk tot wij): en van wijk naar stadscentrum gróter wor den. „Winkelen in dc stad" w.mgt dus het afleggen van grotere afstan den, maar bovv'-m zijn er veel meer mensen, die de stadskern op zoeken. Nu kan men natuurlek de auto, die deze mensen vervoert dc schuld geven van liet ontstaan van een niet meer op le lossen parkeer probleem maar men zou net zo goed de mensen zelf verwijten kun nen maken of vroede vaderen omdat zij geen oplossing weten voor een probleem, dat onoplosbaar is, zolang men niet héél radicaal te werk gaat. Radicaal: dat wil zoggen, dat men parkoerruimte schept door hele stuk ken city af te breken en door par keergarages te bouwen. Dal is ge beurd in vele steden vu de VS. Maar vaak tc laat en zij zijn cr niet weer levend door geworden. Wanneer men de Nederlanders spreekt, die deze problemen bestudeerden tijdens ccn rondreis door de V.S., dan blijkt, dat zij zeer opgewekt konden praten over de winkelcentra, die zij zagen, maar dat de „dode binnensteden" een diepe indruk op hen hebben gemaakt met hun leegstaande winkels, kale muren na sloop, vensters zonder le ven er achter. Nu is er weliswaar nu» stedenschoon aan de Amerikaanse steden in het middenwesten niet zo vrOBOltJk veel verloren, maar het sterven ervan heeft toch ongetwijfeld een economische betekenis Attractief Dc attractie van dit winkelcentrum is drieërlei: ten eerste onbeperkte parkeerruimte, ten tweede alle win kels bjj elkaar, ten derde de kortere afstand van de woonwijk of ook wel alleen muur de vluggere verbin ding door betere doorstroming van liet verkeer. (De moderne automobi list kjjkt minder naar kilometers dan naar minuten rjjden). Met de goede bereikbaarheid valt of staat het „shopping-center". Men kent in de V.S. drie soorten koopcen tra. het neighbourhood-center", het „community-center" en het „regional eenter". Het eerste is het buurtcen trum, zoals wij dat in nieuwe buur ten eveneens kennen: enkele winkels voor de dagelijkse behoeften bijeen. Ook het „community center" kennen wij In do vorm van wljk-winkelcen- trum, een groter aantal winkels met groter cn gevarieerder aanbod, ge groepeerd om bijvoorbeeld een plein. Het „regional-center" is niet verge lijkbaar, omdat we het nog niet heb ben in Nederland, tenzij men Amstel veen als zodanig bestempelt. Het „regional center" heeft de pretentie een kopie van de binnenstad te zijn. Terwijl men ln de V.S. thans zo'n <1000 shopping-centers telt. zyn er daarvan in feite maar ongeveer 100 werkelijke „regional-centers". Dit is een ontwikkeling van de laatste tien jaar. Zij hebben enkele zeer specifieke ken merken gemeen: builen dc goederen- distributie om hebben bepaalde pro motors de winkelcentra opgezet. De exploitatie van het complex blijft in ■**- hand. het wordt als een eenheid centrum Een l wrede eis is dc harmo nische samenstelling van het distri butie-apparaat van een winkelcen trum. Terwijl historisch de ontwik keling steeds is geweest, dat de win kels het publiek opzochten en bij voorbeeld do wijkcentra hun klanten nog volgden, moeten de regionale centra een klanten-aantrekkend ver mogen hebben. Zij moeten door lig ging, door verkeersfacilitelten en dooi- variatie nog afgezien van attracties als kinderbewaarplaats, bioscoop of kunstijsbaan het pu bliek aantrekken. Auto zoeken De grote vlucht van liet winkelcen trum in de V.S. is intussen mede ver oorzaakt door het feit, dat de Aineri- !m?ri „moderner" koopt. Hij accep teert, dat de goederen hem in grotere dis'ribut:e-eenheden worden aange boden, bijvoorbeeld in de supermarkt. Hij maakt zjjn keuze van de dagelijk se behoeften ook gemakkelijker, li(j is minder conservatief en kiest snel ler. Ook hierdoor konden de grote win kelcentra een succes worden. Zij be vatten steeds een warenhuis, een su permarkt en een groot aantal detail zaken. Zcci vaak ls het centrum architectonisch fraai opgezet en vindt men annex verschillende at tracties, zoals bioscoop en kunstijs baan. De aanvoer van goederen kruist nergens dc wegen van het pu bliek. Zij vindt ondergronds plaats of aan de achterzijde van het com plex. En stoeds ligt er rond het cen trum een enorm parkeerterrein. Vaak is dit zo groot, dat. het terugvinden van do auto moeilijkheden oplevert. Soms zijn dan de parkeerstraten ge nummerd, in andere gevallen zijn zij aangegeven met symbolen of plaat jes, die vooral de kinderen zich goed herinneren. Dit alles is positief: de winkelcentra lopen over het algemeen uitstekend. Dc Amerikaanse winkelier v/as al veel eerder dan de Nederlandse niet meer bang voor concurrentie. Uit concurrentie-angst groeide een con- currentiebehoefte, nu ook een Neder lands verschijnsel. Hij was dus ook al eerder rijp voor het winkelconi- plex. Zo is ook het zelfbedienings principe in de V.S. veel eerdv.' b - burgerd dan in Europa. Behalve attracties kan ',cl w ■!- centrum nog andere faciliteiten bie den in de vorm van vergaderzalen, tentoonstellingsruimten en een res taurant. In feite zou men het winkel centrum kunnen vergelijken met een „middeleeuwse markt". Over dit alles konden de Nederlandse bezoekers zich bepaald positief uitlaten. Maar misschien nog meer dan de Ame rikaan zelf zagen zij ook de an dere kant. Het grote bezwaar van deze ontwikkeling is, dat zij geen re kening houdt met de repercus sies op het distributie-apparaat in de binnensteden. Zelfs op Broadway in New York staan ■Jadat Albanië het Russische communistische blok de rug heeft toegekeerd, vacht het op goede voet te blijven met communistisch China. Foto boven: een Noordkoreaanse boer geeft aan Albanese meisjes aanwij- vingen bij de aanplant van rijst. 5 Foto onder: Moskou verleende financiële bijstand om in Tirana de bouw 3 van een cultureel centrum mogelijk maken. De bouw staat nu stil. Overt- 5 geus staat het standbeeld van Josef Stalin hier nog op zijn plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15