V, Dynamische film over sluiting „Veerse Gat" Omdat II méér eist van uw kostuum erspu\f WALCHEREN N.C.V.B. vierde 40-jarig jubileum DISCUSSIES OVER BOUW VAN GEMEENTEWONINGEN IN DOMBURG AGENDA ZUID-BEVELAND ATLETIEK IN SOUBURGSE SPORTWEEK NIEUWE SCH00LARTSENDIENST WORDT VERDEELD IN 3 RAYONS PLOMPE TOREN" EEN MONUMENT VAN HET MISVERSTAND HONDERDEN R.-K. LEERKRACHTEN OP ZEEUWSE ONDERWIJZERSDAG JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 TWEEDE IN DELTA-SERIE MEER DAN EEN STRIKTE BEDRIJFSREPORTAGE (Van onze Haagse redactie) Volgende week wordt op het festi val voor documentaire films in Venetië „Delta, fase I" vertoond, de kleurenfilm die Bert Haanstra maakte rond de sluiting van de dijk in het Veerse Gat. Gisteren liet de rijksvoorlichtingsdienst in Amsterdam ën Den Haag een an dere film zien over hetzelfde on derwerp, onder de titel „De slui ting van het Veerse Gat". Het is een, in opdracht van de afdeling voorlichting van het ministerie van verkeer en waterstaat vervaardig de produktie van Multifilm in Hil versum. De film is zwart/wit. Bert Haanstra's film is toegespitst op liet invaren en de sluiting van de cais sons in de dijk bij Veere in april van het vorig jaar, met daaromheen romantise rende opnamen van het oude Veere en vastleggen van feiten. Het is een van dag-tot-dag-reportage en omvat boven dien het geheel van de dijkwerken tus sen Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren. Ook de bouw van de (secundai re) dam tussen Noord- en Zuid-Beve land is gefilmd. De eerste opnamen wer den gemaakt in 1958. De film is bijzon der instructief en zal net vooral ook in het buitenland goed doen. De film laat namelijk eerst zien wat precies de be doeling is van de Deltawerken. Men ziet de (getekende) kaart van Europa, daar na vergroot die van Zeeland en door middel van trucopnamen wordt in het kort iets verteld over de overstro mingen die dit deel van het lage land aan de zee hebben geteisterd. Met opna men vanuit een vliegtuig en vanaf de grond krijgt men vervolgens te zien hoe het leven op de drie eilanden, welke thans door dammen verbonden zijn. voor de dijkbouw reilde en zeilde. Er zyn op namen van het vroegere pontveer naat Noord-Beveland, van de rijke landbouw gronden op dit eiland, waarna de inlei ding eindigt met opnamen van Veere en de garnalenvisserij. Do scènes zijn bijzonder dynamisch gefilmd, /e doen niet onder voor het fotowerk van Bert Ilaanstra. Dat is een compliment voor de Multifilmci- neasten Peter Alsemgeest, Charles Brejjer (die ook het draaiboek schreef en de montage voor zyn re kening nam), Pirn Hcijtman, Reggie Naumann en Jan Wiegel, die niet hun tijven, onder supervisie van Haatum Hoving, drie jaar lang door het operatiegebied hebben gezwor ven. Uitvoeriger Uitvoeriger en duidelijker dan in de film van Bert Haanstra wordt vervolgens aan de hand van tekeningen en van op namen in de waterloopkundige laborato ria in Delft en de N.O.-polder, getoond hoe de dijklichamen zijn samengesteld en gebouwd en welke functies de cais sons hebben gehad. Daarby komt dat, waar andere filmers meestal alleen plaatjes schieten bij kalm weer, van de bouw in werkelijkheid ook opnamen zyn gemaakt tijdens storm weer. Woeste golven slaan hoog op te gen de (secundaire) dijk in opbouw. De toeschouwer wordt het door deze opna men sterker duidelijk welke strijd tegen het water gevoerd moet worden, dan door de opnamen van de rimpelloos ver lopende proeven in de laboratoria en van de al evenzeer feilloos verlopende inva ringen van de caissons. Bijzonder verhelderend over het gigan tische werk, dat is verricht, zijn ook de life-opnamen van de eb- en vloedstro mingen welke door de caissons in de Veersedam trokken toen deze nog met omhooggetrokken schuifdeuren lagen te wachten op de laatste sluiting. „De sluiting van het Veerse Gat" is een bedrijfsfilm zonder artistieke aspiraties. Maar in de wijze waarop de camera's zijn gehanteerd, ligt toch zoveel onder- 'ndruk-zijn van het technisch gebeu- dat gefilmd moest worden, dat de documentaire uitstijgt boven die van een strikte reportage in filmbeelden alleen. Kopieën van de film zullen binnenkort te leen zyn bjj de rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag. Van de zyde van het mi nisterie van verkeer en waterstaat kon nog niet worden meegedeeld wanneer de film zal won'en vertoond aan al dege nen, die in Zeeland bij de bouw van de dijken betrokken zijn geweest. Tenslotte zij nog vermeld dat „De slui ting van het Veerse Gat" de tweede film is uit een serie bedrijfsfilms over de Del tawerken, welke als eerste de film „De Braakman dicht" opleverde en waarvan de derde de dijkbouw in het Haringvliet tot onderwerp zal hebben. weet U het comfortabele genot van een „light-weight" te waarderen, of bent U graag in het bezit van zo'n ijzersterk TERLENKA-KOSTUUM. Stijlvol en praktisch gaan altijd hand in hand bij HERENMODEHUIS Lange Delft 11 Slopen voor sanering De sanering van de Oudewijk te Axel gaat langzaam maai- zeker de góede kant uit. Binnenkort zal met de sloop worden begonnen van de panden Ooster straat 28 t/m 40, in totaal 7 stuks. Hoe wel er nog talloze woningen ten offer moeten vallen, kan men hier en daar al grote open plekken aantreffen. MIDDELBURG Autoshow „De Toekomst" Deze week (tot en met zaterdag a.s.) wordt in het automobielbedrijf „De Toe komst" N.V. aan het Seisplein te Mid delburg een show van Renaults gehou den. Deze show biedt het nieuwste, wat Renault op de markt gebracht heeft: zo is er onder meer de Rambler-Renault te zien, de „grote wagen", die de lacune door het stopzetten van de Fregate- produktie heeft opgevuld. Renault as sembleert deze auto krachtens een over eenkomst met American Motors. Voorts zijn er twee nieuwe typen: de Floride S en de Caravelle, beide met een krach tiger motor en schijfremmen op de viei wielen. Alle wagens (dus ook het „viertje" en de Dauphine) hebben thans een geheel gesynchroniseerde versnellingsbak. De Renault-rijdcrs kunnen dus nu van twee naar één terugschakelen zonder de zo genaamde „double clutch" toe te pas sen. Tot slot is er een keur van bestel wagens met een laadvermogen van 300 kg tot 1700 kg te bekijken. De Middelburgse N.C.V.B. heeft woens dagavond in een geheel bezet City-thea ter zijn 40-jarïg bestaan gevierd. Er werd een aantrekkelijk programma af gewerkt, bestaande uit declamatie, zang en muziek, terwijl er ook gelukwensen in ontvangst genomen mochten worden. Nadat mevrouw J. Jongstra, de presi dente. deze bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze geopend had. vertelde zij iets over de historie van de Middelburgse afdeling, die opgericht werd in de pi riode, waarin men nog volop strijd li verde om dc emancipatie van de vrouw. Daarna kreeg de hoofdstedelijke afde ling gelukwensen aangeboden van dc ge westelijk presidente, mevrouw N. Hom burgHoekveld, die dat deed namens het hoofdbestuur van de N.C.V.B. Zü overhandigde mevrouw Jongstra het ereteken. Voorts kwam een goede be kende van de N.C.V.B.-leden aan het woord, namelijk de oud-presidente me vrouw Blaauw, die herinneringen uit „de oude tijd" ophaalde. Met biizondcr veel waardering hebben de jubilerende leden geluisterd naar me vrouw M. WielengaQuelle, die een uitstekende voordraentskunstenares bleek te zijn, voorts naar een zang koortje onder leiding van de heer Van Noppen, naar een menuet, dat werd uit- RAAD BESLOOT TOT BOUW OVER TE GAAN P.v.d.A. raadslid struikelde over „dure" betonconstructie Tijdens de donderdagavond gehouden vergadering van de raad Domburg is enige lijd van gedachten gewisseld over de bouw van twee premiewoningen, die bestemd zullen zyn voor de gemeen tesecretaris en hot hool'd van de open bare lagere school. Het P.v.d.A.-raads- lld, do heer L, Dourleya, protesteerde tegen de kostbare constructie van deze woningen, die samen f 71.000 zul len gaan kosten en vooral kantte hij zich tegen de betonnen plafondcon- structie, die de heide woningen zullen krygen. Hij achtte deze betonconstruc tie niet noodzakelijk en een factor, die de woningen maar onnodig duurder maakte. Zijn fractiegenoot, wethouder A. Pas- senier. was een geheel andere mening toegedaan cn sprak in de geest van (Advertentie) Altijd wéér 100% virgin wool Middelbare City: Afspraakje in september, 20 uur, alle leeftijden; Lleciro: De gemas kerde contra Scotland Yard, 19.30 uur, 18 Juur; Molenwater: Miniatuur Walche ren. 9—18 uur: Abdij: Klank- en lichtspel. 21 en 21.30 uur; Van Ecnthem Jutting: Expositie over Zeeland en Vlaanderen. 9—18 uur. Vllsslngcii Alhambrn: Afspraakje in sep- tembcr. 20 uur, alle leeftijden: Luxor: De vloek van Frankenstein. 20 uur, 18 Jaar. Cioes Grand: Afspraakje ln september, 20 uur. alle leeftijden. Borgen op Zoom Luxor' Vergelding, 20 uur. 18 Jaar. Trineuzen Luxor: Twee beste vijanden, 20 uur. alle leeftijden: Watertoren: Expositie schilderijen Piet de Bodt, 10—12 en 1321 Oostburg Lcdelthcmer. Sebastian Kncipp, de wonderdokter, 20 uur. alle leeftijden. Sas van Gent Olympiaiheater: De woeste hoogte, 20 uur. 14 Jaar, „het ijzer smeden als het warm is": aannemer kan direct met de bouw van dc beide premiewoningen beginnen, en wie weet hoe groot de kosten wor den als men nog langer wacht met dc opdracht aan dc aannemer". Burgemeester mr. W. J. E. Crommelin weerlegde de bezwaren van het P.v.d. A-raadslid uitvoerig en bracht liet of niet laten doorgaan vun de bouw van beide premiewoningen in stemming. Het P.v.d.A.-raadslid Dourlcyn stemde evenals het S.G.P.-raadslid, de heer Joh. de Visser Wz. tegen: dc overige raads leden (5) waren vóór de bouw van bei de woningen in bun oorspronkeihk ont worpen vorm. Z(j waren van mening, dat het betonnen plafond hier geen lu xueus versiersel betrof, maar een vorm van degelijkheid in de woningbouw, waaraan men met de slechte toestand waarin de woningwetwoningen nieuw worden gebouwd, niet meer gewoon is. Het bouwfonds van dc vereniging van Nederlandse gemeenten heeft by de keuze van de woningen geadviseerd door middel van haar deskundigen. Voorts besloot de raad tot aankoop van een gedeelte van de Scheepwcg van dc provincie Zeeland en ging men ak koord met wyzigingen in de kindertoe lageverordening, het algemeen ambte narenreglement en wachtgeldregeling alsmede dc bczoldigingsvcrordcning. aan de huidige bewoners voor de vast gestelde koopsommen. Dc benoeming van een gemeentewerkman werd aan gehouden en de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden werden ak koord bevonden. gevoerd door een aantal leden van dc „jongere garde" en naar een kwartet. Tevens werd er een verloting gehouden, Tijdens deze avond werden ook vier da mes gehuldigd, die vanaf de oprichting lid van de N.C.V.B. varen: de dames Allewijn, Keiler. Koster en Koole wer den allen toegesproken door de presi dente, die hen een aandenken overhan digde. SEROOSKERKE (W.) Eerste zelfbedieningszaak in Serooskerke (W.) Deze week werd onder grote belangstel ling de geheel uitgebreide en gemoder niseerde zaak in levensmiddelen, kan toorboekhandel en drogisterijen van de heer M. Muizelaar aan de Dorpsstraat in Serooskerke (W.) officieel heropend. Doordat de heer Muizelaar de beschik king kreeg over het naast zijn winkel gelegen pand heeft hij hierin een zeer ruime en naar de eisen des tijds inge richte zelfbedieningszaak (uitgezonderd de drogisterijartikelen) gekregen, die voor Serooskerke (W.) en omstreken een aanwinst betekent. De winkel is zeer praktisch ingericht en de artikelen zijn overzichtelijk en op aantrekkelijke wijze geëtaleerd, zodat het voor de klanten niet moeilijk is hieruit een keus te maken. Nadat de jeugdige Anneke Muizelaar de sleutel en een schaar aan haar grootvader de heer ,T. Muizelaar overhandigd had, opende deze de nieuwe zaak waarna hy een korte toespraak hield cn memoreerde hoe hy 35 jaar ge leden in de crisistijd de zaak gesticht had. De heer Van Strien van de N.G.V. verkooporganisatie feliciteerde dc heer M. Muizelaar met deze eerste zelfbe dieningswinkel te Serooskerke (W.) en zei dat men er naar streeft het zelfbe dieningssysteem, dat voor dc klant zc prettig werkt, verder door te voeren. Loco-burgemeester wethouder G. Chris- tiaanse, die met wethouder J. Louwerse Mz. en secretaris W. Brouwer aanwezig vas, noemde deze zaak een aanwinst voor de gemeente, vooral met het oog op het toenemende toerisme. Verder werd nog door enkele sprekers het woord gevoerd. Vele fraaie bloemstuk ken gaven het geheel een feestelijk aan zien. Schoolreisje Dezer dagen maakten de kinderen van de school voor gereformeerd lager on derwijs te Serooskerke (W.) hun jaar lijkse schoolreis. Met een drietal bussen trok men 's morgens naar Brabant waar men een bezoek bracht aan hel bekende „Do Efteling" ook werd de Til- burgsc dierentuin met een bezoek ver eerd. Dank zij het goede weer was het voor dc kinderen een prachtige dag en voldaan keerden allen huiswaarts. ZOUTELANDE „Verantwoorde gezinsvorming" op streekdag N.C.V.B. „Verantwoorde gezinsvorming" is het onderwerp van de jaarlijkse streekver- gadering van de N.C.V.B. in Zoutelandc, op 18 september in liet verenigingsge bouw aldaar. Op de bijeenkomst, die om half acht 's avonds begint, zullen hier over spreken ds. van Herwaarden uit Middelburg en de arts C. F. Frumau, eveneens uit Middelburg. Dit werd mee gedeeld op een dezer dagen gehouden bijeenkomst van de afdeling Zoutelandc der N.C.V.B. in het verenigingsgebouw. Ds. C. A. Korevaar te Rotterdam sprak over „Mogen onze jongeren hun geloof kiezen?" Na do inleiding volgde een discussie. De bijeenkomst stond onder leiding van de predikante, mevrouw P. de Kok-Verhagc. Schouwse chr. agrariërs maken ,.Delta"-rondvaart Honderdvyflig leden van de christelijke plaltclandsvcrenigingen op het eiland Schouwen-Duiveland zullen op de mid dag van 26, 27 cn 29 juni met de salon boot „Lodewijk" rond de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse deltawerken koersen. In verband met liet grote aantal aanmel dingen is men genoodzaakt geweest de ze excursie naar de Grevelingendam en de Haringvlietbrug in drieën te splitsen. De boot „Lodewyk" met de deelnemers aan de excursie aan boord vertrekt van uit Bruinisse en keert daar ook weer na vyf uur varen terug. De Deltadienst van rijkswaterstaat zorgt voor deskun dige voorlichting in de persoon van de heer J. van der Veen. COÖPERATIE TE WEMELDINGE BOUWT SILO Do algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Ver koopvereniging te Wemeldinge heeft be sloten de ontvangst-, droog- en opslag capaciteit voor eonsumptiegranen op korte termijn belangrijk uit te breiden door de bouw van een nieuwe silo. Do opslagcapaciteit zal hiermee worden uit gebreid inct 2100 ton. In de nieuwe silo komen zogenaamde laugbouwcellcii, die alle met buitenlucht kunnen worden ge ventileerd. Do bouwvergunning voor dit project is inmiddels verkregen. Deze uitbreiding van opslagcapaciteit van de Aan- en Verkoopvereniging werd nodig, omdat de twee aanwezige silo's onvoldoende capaciteit bezitten om de steeds toenemende graanstroom op te nemen. Bovendien komen door verdere mechanisatie by de graanoogst de pro- dukten in zeer korte tijd beschikbaar, hetgeen speciale eisen stelt aan verzor ging en ook meer bergruimte vraagt. Omdat naar verwachting binnen enkele jaren ook het Zuidbcvciandsc graan overwegend los zal worden gestort, heeft de algemene vergadering van de C.Z.A.V.V. besloten het bedrijf hierop in te stellen. Zowel door de bestaande als de nieuw te bouwen silo wordt een overdekte grote dubbele stortput ge bouwd met een ontvangstcapaciteit van 80.000 kg per uur. Een dubbele hydrau lische herinrichting verzorgt de lossing van de niet los graan geladen land bouw wugens en vrachtauto's. Zodra deze nieuwe inrichting is voltooid staat de toepassing van do moderne oogstmethode en het los afleveren van graan in het gebied van dc C.Z.A.V.V. niets meer in ae weg. Met het in de voormalige veilingsgebou wen tc Goes inmiddels gereed gekomen moderne zaaizaad- en peulvruchtenbe- drijf beschikt, de C.Z.A.V.V. bovendien over een moderne outillago voor zaden cn peulvruchten. H. van Iwaarden te Sluis ter aarde besteld Onder grote belangstelling vond don derdag de teraardebestelling plaats van wijlen de heer H. van Iwaarden, rustend landbouwer te Aardenburg. Dit gebeurde op de algemene graafplaats te Sluis waar vele bloemen de baar bedekten cn waar ds. L. F. Blom, Nederlands hervormd pre dikant te Aardenburg de plechtigheid leidde. Uit de grote belangstelling bleek welk een belangrijk figuur overledene in landbouwkringen is weest. In vele organisaties bekleedde liij functies, zowel in als buiten Zeeland, Zijn aandacht ging daarby vooral uil naar de agrarische sector. Op de begraafplaats bleef het aantal sprekers beperkt tot de zoon van overledene, de heer J. van Iwaarden die allen namens de familie danlcte de getoonde belangstelling. Aan deze plechtigheid was een rouw dienst voorafgegaan in de St.-F kerk te Aardenburg, eveneens geleid door ds. Blom. Door de verschillende sprekers werd gewezen op de grote stuwkracht welke de thans overledene tijdens zijn leven wist te ontwikkelen en op de bijzondere wijze waarop hij de landbouwbelangen heeft behartigd. Achtereenvolgens spraken de heer Dekker, vice-voorzitter van de Coöpera tieve Aankoopvereniging „Landbouwbe lang" West Zeeuwseh-Vlaanderen, dc heer G. F. Blom, lid van de raad van toezicht van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaar- dingen, de heer J. Houterman, voorzit ter raad van toezicht van de Coöperatie „Rotterdam" en de heer M. d. Boer de rectcur van de Coöp. Aankoopvereni ging „Landbouwbelang", waarvan, dc heer Van Iwaarden twaalf en een half jaar voorzitter was. Ju het kader van de sportweek zyn don derdagavond in Souburg atletiekwed strijden gehouden, georganiseerd door „Marathon" uit Vlissingen. Deze wed strijden waren niet zozeer gericht op het leveren van „schokkende" presta ties, maar meer bedoeld als „demonstra tie" voor het maken van propaganda voor deze tak van sport. 60 m. meisjes C: 1. N. van Uden, Mar.. 9,2 sec.; 2. C. de Looze, A.V. 56, 10,1 sec. 100 m. jongens A: 1. P. Wildcrom, Mar., 13,1 sec.; 2. R. Wilderom, Mar., 13,1 sec. 600 m. jongens C: 1. A. Tholenaar, Dyn., 1.3S.9; 2. W. van Noppen, Dyn., I.43,3; 3. C. v. d. Bulck, Z. S., 1.45,4; 4. W. de Schrijver, Dyn., 1.53,3; 5. M. Weezepoel, Z. S., 1.58,3. 1000 m. heren: 1. C. Mulder, Dyn., :,S; 2. P. Zwartepoorte, Dyn., 2.40,4; 3. H. Bostelaar, Dyn., 2.46,4; 4. F. Brou wer, Dyn., 2.48,0; 5. A. Bouwens, Mar., 2.50,6. 100 m. jongens B: 1. K, Schetters, A.V. 56. 12.1 sec.: 2. K. Roose, AV 56, 12,2 sec.: 3. R. Franken, AV 56, 12,6 sec.; 4. M. Kerkvoort, AV 56, 12,8 sec. 80 m. meisjes B: 1. F. Blijdenstein, Mar., II,3 sec.; 2. W. Ballegooien, Dyn., 11,4 sec.; 3. I. ten Hacken. Z.S., 13,1 sec. 100 m. dames: 1. A. Roose, Z. S. 13,5 sec.; 2. J. Niesthoven, Dyn., 14,8 sec. 600 m. jongens B: 1. M. Kerkvoort, AV 56, 1.40,3; 2. Dc Vlieger, Dyn., 1.41,2; 3. Maartense, Dyn., 1.42,1; 4. F. Reierse, AV 56 1.49,4; 5. P. Sturm, AV 56. 1.50,1. 100 m. heren: 1. Tribbensee, ASV Köln, 11,1 sec.; 2. P. Vcrsluijs, Dyn., 11,6 sec.; 3. J. Broere, Z. S. 12,5 sec. 60 m. jongens C finale: 1. A. Tholenaar, A.WATTEL PROMOVEERDE TE GRONINGEN Drs. Anthonïe Wattel, geboren te Se rooskerke W.), is donderdagmiddag aan de rijksuniversiteit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de economie op een proefschrift getiteld „Vorming voor leidinggevende arbeid in de onder neming" en met als ondertitel „het eco- nomisch-organisatorisch vraagstuk vat management development". De promovendus is sinds 1961 werk zaam op de afdeling sociale zaken van de N.V. Philips te Eindhoven. De verdediging geschiedde op gezag van de pro-rector der academische se naat, prof. dr. H. de Vos. De oppositie bestond uit de hoogleraren prof. ïr. D. A. C. Zoethout van de technische hoge school te Eindhoven, prof. dr. P. J. Bouwman, prof. dr. A. I. Diepenhorst en prof. dr. J. L. Meij, allen van de univer siteit te Groningen. Toen na drie kwartier opponeren en ver dedigen het „hora finita" was afgeroe pen, trok de senaat zich terug voor be raad. Daarna machtigde de rector de promotor prof. dr. J. L. Meij de promo vendus met de waardigheid van het doc toraat in de economische wetenschappen te bekleden. Prof. Meij zei, dat dit de tweede keer was, dat iemand, die aan de in 1948 aan de Groninger universi teit toegevoegde faculteit in de econo mische wetenschappen zijn volledige studie had gedaan hier ook promoveer de. Prof. Meij was de eerste, die de jon ge doctor feliciteerde. Dr. Wattel is 35 jaar. Na zijn studie in de economie (doctoraal examen in 1953) werkte hij enige tijd bij een coöperatie in Rotterdam. Vervolgens bestudeerde hij in Amerika in een 20-tal onderne mingen de structuur der interne orga nisatie en de problemen van staf- en kadervoering in het bedrijf. Na terug keer in Nederland was dr. Wattel enige tijd assistent bij professor Meij. In sep tember 1957 werd hij benoemd tot hoofd van het planbureau van de T.H. in Eind hoven. Voorjaar 1959 werd hij daar we tenschappelijk hoofdambtenaar. Op het ogenblik heeft dr. Wattel, naast zijn functie bij Philips, een onderwijsop dracht onder de eerdergenoemde prof. Zoethout. Paranimfen bij de bevordering waren de doctorandi K. E. Krolis en H. Willems. Van onze adverteerders Hotel „Internationaal" uit as herrezen Burgemeester F. G. Sprenger van Oost- kapelle heeft donderdagmiddag de offi ciële opening verricht van hotel-café- restaurant „Internationaal", dat bij een brand op 13 december 1961 werd ver woest en nu gemoderniseerd en ver- oot uit de as is herrezen. genaar A. S. Helmstrijd ontving vele gelukwensen van collega's en zakenrela ties met zijn nieuwe hotel op de hoek van de Oude en de Nieuwe Domburgse- weg. Tot voor kort had hij een noodca- fé in de sociëteit voor bejaarden. Het nieuwe hotel „Internationaal", dat werd ontworpen door architect Tuinhof te Vlissingen en werd gebouwd door de fa. -febrs. Walraven uit Middelburg, bevat .0 kamers met in totaal 20 bedden, een bar, eethoek en biljard. Het oude „In ternationaal" telde 16 bedden. Dyn., 8,2 sec.; 2. W. van Noppen, Dyn., sec.; 3. W. de Schryver, Dyn., 8,4 4. B. Hofman, Mar., 8,5 sec. 3000 m. heren: 1. C. Mulder, Dyn., 9.18.2; 2. H. Bostelaar. Dyn., 10.17,8; 3. A. Bouwens, Mar., 10.43,4; 4. L. Arend- se, Z. S., 11.08,6. VOORSTEL AAN Z.-VLAAMSE GEMEENTERADEN Aanstelling 3e schoolarts maakt uitbreiding mogelijk schoolartsendienst voor Zeeuwseh- Vlaanderen heeft de gemeenteraden in dit gebied een voorstel doen toekomen tot het treffen van een nieuwe gemeen- schappelyke regeling inzake het genees kundig schooltoezicht. In een begelei dend schrijven spreekt de dienst de wens uit, het schooltoezicht uit tc brei den tot alle schoolkinderen in Zeeuwseh- Vlaanderen. Met name wil men het uit gebreid (echnisch onderwijs en fa cultatief het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs onder de nieuwe regeling brengen. De schoolartsendienst wil liet mogelijk maken deze leerlingen hetzelfde onderzoek te geven jds op de kleuter- en lagere scholen. Een aanstelling voor eer, derde school arts voor Zeeuwseh-Vlaanderen maakt dit mogelijk, aldus het schrijven. Ook het rijk en de provincie biy'ken door drongen van de noodzaak van een der de schoolarts en hebben reeds te kennen gegeven daarvoor de normale bijdrage te zullen verlenen. Men gaat daarbij uit een maatstaf van 6000 kinderen per arts. De instructie van de school arts, zo vervolgt het senryven, zal aan een grondige herziening worden onder worpen, hetgeen praktisch neerkomt, op een geheel nieuwe instructie. Overigens moet deze nog vastgesteld worden in overleg met de inspecteur van volksgezondheid ca goedgekeurd worden door het. college van gedepu teerde staten. In de nieuwe instructie zal de taak van de schoolarts hoofdza kelijk bepaald worden tot de medische controle. Op Dsychologisch gebied zul len de schoolartsen de kinderen naar een psycholoog moeten verwijzen. Er zal naar gestreefd worden om alle leer lingen minstens tweemaal per jaar aan een geneeskundig onderzoek te onder werpen. Als voornaamste bezwaren van de huidige regeling v. orden genoemd het tc weinig contact in bestuurlijk opzicht tussen vertegenwoordigers van de gemeenten en de schoolartsendienst. Verder zyn de bestuursleden te kc' lid van de commissie van beheer, terwijl zij de gang van zaken slechts kennen door de toegezonden begrotingen en re keningen. In de nieuwe opzet neeft men zich voor ogen gesteld, dat het noodza- kelyk is de gemeentebesturen in dat van dc schoolartsendienst te laten deel nemen. Algemeen bestuur Dit wil men trachten te bereiken door het instellen van een algemeen bestuur ?n tc bepalen, dat daarin elke gemeente loort durend is vertegenwoordigd. Voor het contact tussen provincie en school artsendienst wordt hel wenselijk ge acht ook de provincie in het. algemeen bestuur te doen verteeenwoordigen. Aangezien het algemeen bestuur hierdoor zal gaan beslaan uil dertig gemeentelijke en 1 provinciale verte genwoordiger, heeft men ook ge dacht aan een dagelijks bestuur dat zou moeten bestaan uit twee verte genwoordigers uit elk van de drie toekomstige rayon, oost, west, en midden Zeeuwseh-Vlaanderen. Deze rayons zullen zodanig worden afge bakend. dat de drie schoolartsen een gciyke taak zullen krijgen. Als richt- lyn voor indeling van de rayons heeft men gedacht de West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten onder te bren gen in rayon één, Sas van Gent en ac oostelijk daar-an gelegen ge meenten m rayon twee, terwijl dc overblyvende gemeenten Axel, Hoek, Tcrneuzen, westdorpe en Zaamslag rayon drie zouden moeten vormen. gerekend onder meer de bijdrage van gemeenten, provincie en. rijk. Elke ge meente draagt bij naar verhouding van het aantal inwoners. Hc-t algemeen be stuur. maakt elk jaar een begroting van inkomsten en uitgaven op voor het volgend jaar met daarbij een memorie van toelichting. Het algemeen bestuur brengt verder jaarlijks voor 1 mei ver slag uit aan de gemeenten, gedeputeer de staten en de" inspecteur van volks gezondheid over de werkzaamheden in iet afgelopen jaar. De schoolartsen worden benoemd, geschorst en ontsla gen door het algemeen bestuur in over leg met de inspecteur. Op hen zal het ambtenarenreglement van de gemeente Terneuzen van toepassing zyn. Het al gemeen en het dagelijas Destuur zullen de zestiende eeuw herhaaldelijk door onbarmhartige stormvloeden werden bedreigd. Dijk door dorp In Schouwens Koudekerke kwam het' zelfs zover, dat de bevolking in het jaar 15S1 een dijk dwars door de dorpskern legde. De kerk en de toren kwamen aan de binnenkant daarvan te liggen. In 1583 werd de kerk ge sloopt. Aan de oostkant van de toren is nog een moet van de verbinding tussen kerk en toren te vinden. In de afgelopen eeuwen is de Plompe Toren herhaaldelijk met verval en degene ratie bedreigd. Maar telkens waren er weer liefheb bers van de oudheidkundige resten op Schouwen-Duiveland, die ook dit monument: een vierkant basement uit drie geledingen met een achtkan tige bovenbouw wilden bewaren. Als een herinnering aan de strijd van Schouwen-Duiveland tegen het water, die niet uit 1953 dateert, maar vele eeuwen daarvoor. Zo gezien is deze toren een even n kante herinnering aan de historie van Schouwen als b.v. de even ver der gelegen caisson in de dijk van Schelphoek: monumenten van strijd tegen het water. De hengelaars langs de Oosterscheldedijk in de buurt van de Plompe Toren vissen Zierikzee haalde avondvierdaagse in Met bloemen en muziek heeft Zierikzèe donderdagavond ruim 700 deelnemers aan de zestiende avondvierdaagse de poorten van deze stad binnengeloodst. Onder vrolijke klanken van de koninklij ke harmonie „Kunst en Eer" trok de stoet naar de finish van de 8 of 15 ki lometer lange parcoursen. Op de Blokwcg voor de poorten van Zierikzee had bijna iedere deelnemer wel een boekot bloemen in de handen gestopt gekregen. Rond het Havenplein werd nog een ererondje gemaakt. De monumenten van Zierikzee waren voor het eerst in het seizoen door schynwer- pers verlicht, wat een aardig effect sor teerde. In hotel „Concordia" kregen de deelnemers de medailles, kruisjes, cij fertjes en kransjes uitgereikt. Het aantal uitvallers onder de 730 wan delaars bleef ditmaal beperkt tot een tiental. De laatste avond wandelde men ook te Terneuzen gevestigd zijn. Bij ir zomers weer, een dag tevoren was er inwerkingtreden van dc nieuwe ge-1 tijdens de route over Dreischor en de meenschappelyke regeling houdt de Bettewaerdsedijlc nogal wat regen ge- oude op te bestaan. vallen. In Schuttershof te Goes De plompe Toren" aan Schou wens zuidkust. (Foto P.Z.C.) in water, dat de restanten van ver schillende welvarende dorpen ver borgen houdt. Hoe interessant zou het zijn, deze historie in het gebouw, dat op het Schouwen- Duiveland van thans nog een baken voor de vissery is, opnieuw tot leven te laten komen. Op het ogenblik is de sleutel daarvoor eerst op een halve kilometer afstand te vinden. Een monument als dit ver liest veel van zijn waarde als het aan zijn lot wordt overgelaten. En zoals het witte bordje op de torenmuur op het ogenblik zyn aspirant-bezoekers aanspreekt dreigt de Plompe Toren eerder het monument van de misverstanden te worden dan een correctie van de historie op ae legende... Marktberichten EIEBVElLING BARNEVELD. Coöperatieve Veluwso eierveiling. Weekaanvoer cn. 1.000.000 stuks, waarvan 392.840 in veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 36 tot 43 gr. 3.75—5r.ll: van 43 tot 50 gr. 5.50—7.53: 50 tot 57 gr. 7.96—8 96: van 57 tot 64 gr. 8.969.45: van 64 tot 70 gr. 9.4110.32. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 600.989 stuks, handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 36 tot 44 gr. 3.99—6.27: van 51 tot 53 gr. S.35—8.44: van 57 tot 61 gr. 8.78—3 85; van 61 tot 65 gr. 10.21—9.42. Eendeëieren van 60 tot 66 gr. 7.50—8.39; van 67 tot 75 gr. 8.90—9.81. Eiermarkt. Aanvoer 2.200.000 stuks, handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 59 tot 65 a 9.20—10.10. alg. prijs 9.60, kiloprijs 1.56, basis 61',4 gr. Henneëleren van 40 tot 55 gr. 4.90—9.00, kiloprijs 1.23—1.64. VEILING V.V.Z.B. GOES 21 juni. Kruisbessen export 57, idem fabriek 5961. Aardbeien per doos extra 76—79, I 60—77, II 4060, van 250 gram III 3947. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM 21 juni. Aanvoer 15.000 kg. AA extra 3.20, AAI 3,00. A extra 2.80. AI 2,40. B extra 3,00, BI 2.40. C extra 1.80. Cl 1,65. Dl 1.30. EI 0.60. EU 0,90. FI 2.10, stek 0,60. ondereind 1,22. VEILING KAPELLE 21 juni. Kruisbessen onrijp 55'—57, kleine kruisbessen 58. VISMIJN COLIJNSPLAAT 21 juni. 2016 kg exportgamalen 3,01—3,64. 231 kg schar. 496 kg bot. '3 kg schol. 86 kg wij ting. 341 kg tong. 14 kg rog 79 kg paling. 2 kg tarbot.. 4 kg griet. 21 kg ongesorteerde Expositie van leermiddelen Enkele honderden leerkrachten vim r.-k. kleuter-, lagere- en uloscholen in Zee land hebben donderdag de jaarlijkse Ka tholieke Ouderwijsdag voor Zeeland te Goes, die voor de dertigste maal werd gehouden, tot een succes gemaakt, 's Ochtends werd er in de Schouwburg zaal van het Schuttershof geluisterd naar drs. VV. de Hey van het Katholiek Pacdagogisch Bureau, die enkele facet ten van het leraarsberoep behandelde, waarna het middagprogramma de opvoe ring van het toneelstuk „Valstrik voor een heer alleen" vermeldde. Tussen de erschillende programmapunten door waren de leerkrachten op (leze leerzame dag voorts in de gelegenheid zich op een tentoonstelling op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkeling op het ge bied van leermiddelen. De schouwburgzaal van het Schutters hof was 's ochtends zo goed als tot dc laatste plaats bezet, toen de heer J. Ver- wilghen uit Terneuzen deze dertigste katholieke onderwijsdag opende cn hul de bracht aan de Zeeuws-Vlaamse leerkrachten, die indertijd het initiatief lot deze onderwijzersdagen namen. Drs. W. dc Hey bepaalde de verzamelde leerkrachten vervolgens by één van de belangrijkste facetten van het onderwij zer zijn. namely k het leren kennen van de leerlingen. In dit leren kennen van de leerlingen zag drs. De Hey een taak voor de onderwijzers by hel; tot ontwik keling brengen van de leerling tot mens. Als leerkracht dient men volgens inlei der voortdurend af tc tasten waar bij de leerlingen hiaten zitten in dc leerstof en waar niet. Ook moet men letten op wel ke wyze de leerlingen deze leerstof ver werken en waar deze aangevuld moet worden. „Hiertoe kan men alleen komen als de leerling voortdurend geobserveerd wordt", betoogde drs. De Hey, die het zelfde, zij hot in mindere mate, van toe passing achtte voor de kleuters. EERSTE VEREISTE Bij deze categorie leerlingen dient de leerkracht er op te letten of het kind oen opdracht aandurft, of het kind al rjjp is voor het. lager onderwijs, of ze speels zijn en of zc zich kunnen concen treren. Samengevat: waar zitten de goe de en waar de zwakke plekken bij het kind, omdat men hierop liet ondenvys moet afstemmen. Het Ieren kennen van de leerlingen noemde drs. De Hey hier toe een eerste vereiste. Verder vestigde spreker de aandacht op de adviezen die leerkrachten soms moe ten geven over de verdere opleiding van het kind, waartoe het kennen van de leerlingen ook uitermate belangryk is. De opgave is ora dan zo zorgvuldig en verantwoord mogelyk advies te geven, zo hield hij zyn gehoor voor. „Hoe kan de leerkracht de hiervoor benodigde ken nis verwerven?" Volgens drs. Do Hey door de omgang met het kind, het obser veren en vooral te letten" op de toewij ding van de leerling voor zijn werk en zijn interesse. Maar dit vraagt een ge oefend oog", zo betoogde hij. Voorts waarschuwde hij de leerkrachten bij liet adviseren van dc ouders over bepaalde problemen van de leerlingen niet op hel pad van de r.iaatschappelyk werker of werkster te komen, want dit zou zijns inziens te ver gaan. Na deze inleiding was er voor de leer krachten gelegenheid om de aan deze onderwijzersdag verbonden tentoonstel ling van leermiddelen te bezoeken, waarna het middagprogramma de op voering van het toneelstuk „Valstrik voor een heer alleen" door het Amstel- toneol vermeldde. Nagekomen advertenties Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje HENDRIK HERONEHÜS L. F. C. Koster. V. G. Koster-Marchand. Leendert en Nelleke. Rotterdam, 21 juni 1962. Waalhaven Pier 8. Tydelyk St. Franciscusgast- huis kamer 27 Rotterdam. Heden overleed plotse ling onze lieve moeder, behuwd- en grootmoe der, AALTJE CATHARIXA FKANSO weduwe van S. J. Paul in de ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam: C. N. Meyer-Paul. Middelburg. 21 juni 1962. Oud Arn. voetpad 3. Condoleantieaöres Kon. Julianastraat 38. De begTafenis zal plaats vinden op maandag 25 juni a.s. te 12.30 uur, vanaf Kon. Juliana straat 38. Heden ontsliep in Zijn Heer en Heiland mijn ge liefde man, onze lieve vader, behuwd- en groot vader, JACOB BOEK in de leeftyd van 73 jaar. K. Boer-Wisse. J. Boer. E. C. Boer-van de Putte. En kleinkinderen. Goes, 21 juni 1962. „Schild en Hof". Voorstad 80. Condoleantïeadres: Leliestraat 71. De begrafenis zal plaatshebben op maandag 25 juni. Vertrek van „Schild en Hof" om 14 uur. Geen bloemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9