AGIO Gymnasium-B zonder klassieke talen - alleen 4-jarig M.A.V.O. Zes jaar fraude geëist voor bank bij DE MAMMOET sleept zich voort OFFICIER UIT KRITIEK OP CONTROLE BIJ AMSTERDAMSCHE BANK Karei Prior heeft impressario aangeklaagd SUPER 14et NEDERLANDSE BELANGSTELLING VOOR BRITS ATLANTIC COLLEGE TWEE DODEN, TWEE GEWONDEN BIJ ONGEVAL IN SUSTEREN K.N.L.C. tegen exportverbod op nieuwe aardappelen Softenon-smokkel naar België AKKOORD OVER E.E.G.-HULP AAN AFRIKA Jfeense dokters staken O VRIJDAG 22 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER WORSTELT VERDER MET MAMMOET H.A.V.O. ZONDER ECONOMIE (Van onze parlementaire redacteur) Het gaat niet goed met de behan deling van de mammoetwet. Na drie lange middagen vergaderen is de Tweede Kamer toegekomen aan artikel 10. In totaal telt de wet 117 artikelen. Men kan dus nagaan, hoelang men nog zal be zig zijn, als de Kamer in ditzelfde tempo doorgaat. Om tot de nodige spoed te komen, legde de voorzitter, dr. Korten- horst, gisteren hei denkbeeld in de vergadering om eerst een aan tal hoofdpunten te bespreken en daarna de bijzaken te behandelen en daarbij te volstaan met uiterst korte discussies, of korte verkla ringen. Als hoofdzaken noemde hij o.a. het Frans bij het voortgezet onderwijs, de genootschappen of geestelijke grondslag, de bekosti ging van het voortgezet onderwijs en de handhaving van het auto matisme bij het L.A.V.O. en het M.A.V.O. Hiertegenover sielde de heer Kleywegt van de P.v.d.A., voor zitter van de commissie, die de mondelinge behandeling van het wetsontwerp heeft voorbereid, voor om door deze commissie te laten onderzoeken, met minister Cals, op welke wijze de behande ling van de mammoetwet bespoe digd kan worden. De Kamer ging hiermee akkoord. Volgende week dinsdag zal de commissie met voorstellen komen. EN HANDELSWETEN SCHAPPEN (Van onze parlementaire redacteur) Het staat vast, dat liet onderwijs aan het gymnasium, zoals dit in de mammoetwet wordt omschreven van een bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen leerjaar af zal worden gesplitst in een afdeling a, waarin de studie van de klassieke talen en een afdeling b, waarin de studie van de wiskunde en de natuurwetenschappen op de voorgrond staat. Dat wil zeggen: in de b-afdeling behoeven niet beslist de klas sieke talen onderwezen te worden. De Tweede Kamer verwierp namely k gisteren het amendement van mevrouw Van Someren-Downer (v.v.d.) en prof. Versteeg (a.r.), dat de verplichting wil de vastleggen om in de afdeling b ook onderwijs te geven in de Griekse taal en letterkunde en in de Latijnse taal en letterkunde. Vóór het amendement stemden 44 afgevaardigden de V. V.D., de A.R.P., de C.H.U., de S.G.P., een klein deel van de K.V.P. en een klein deel van de P.v.d.A. en 69 er tegen. Het atheneum Nadat minister Cals de verzekering ge geven had dat de mammoetwet de mo gelijkheid openlaat om zowel een athe neum (de vroegere h.b.s.) met uitslui tend de a-richting als een atheneum met uitsluitend de b-richting in het le ven te roepen, trokken mevrouw Van Someren-Downer en de heer Versteeg een amendement in, dat deze schoolty pen uitdrukkelijk atheneum a en athe neum b wilde noemen. De wet bepaalt in artikel 8: „hoger algemeen voortgezet onderwijs wordt gegeven aan scholen met een cursus- Acht ton naar buitenland i)e 47-jarige ex-employé van de Amsterdunisehe Bank J. E., die Vorig jaar oktober naar Duitsland vluchtte, nadat hij zijn werkgever voor ongeveer 800.000 gulden had benadeeld, heeft zich gisteren voor de rechtbank in Amsterdam moe ten verantwoorden wegens, vals.- heid in geschrifte, subsidiair op lichting te zamen en in vereniging met de 57-jarige Franse zakenman G.-R. De 'officier van justitie mr. H. Lager waard eiste tegen de bankbediende we gens twee gevallen van valsheid in ge schrifte, het eerste ten bedrage va/i Straatveger voor één dag als een vorst in Ascot De 50-Jnrlge uit Jamaica afkom stige Victor Foster veegt gewoon weer «Ie straten aan in Londen cn niemand die het hem aan kan zien, «lat hij dinsdag in jacquet, met grijze hoge hoed, een anjer in het knoopsgat, het grootste evenement heeft meegemaakt van het Britse uitgaansleven, de paar denrennen te Ascot. Foster was hiervoor samen met twee vrienden, eveneens straatve gers, uitgenodigd door de eige naar van een verhuurbedrijf van herenkleding in Londen, Louis Young. Young wilde hen eens een dienst bewijzen, omdat zij het plaveisel voor z(jn winkel altijd zo mooi schoon hielden. De A.V.lt.O.-t.v.-produeer Karei Prior, heeft, naar thans is bekend geworden, in december 1961 bij de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam een aanklacht, ingediend tegen de Ani- Ifsterilamse impresario Henri Hofman „wegens aantasting in eer cn goede naam." Naar het oordeel van de Avro-directic beeft de heer Hofman deze beschuldi ging niet behoorlijk kunnen bewijzen, daarop heeft Karei Prior zijn aanklacht ingediend. De heer Hofman heeft daar omtrent slechts gezegd dat hij de be taalde bedragen steeds in zfln boeken beeft opgenomen. Er bestonden reeds enige tijd geschillen tussen de heer Hofman en de A.V.R.O.- directie.- De heer Hofman heeft in een gesprek met de A.V.R.O.-directie volgens deze directie de heer Prior ervan beschuldigd steekpenningen to hebben aangenomen bij het afsluiten van contracten onder andere mét de Franse artiesten voor Priors t.v.-pro- gramma „Domino". Mr. P. Kokosky, de advocaat van dei hoer Hofman, vertelde desgevraagd dat die beschuldiging moet zijn begrepen uit een uitlating van de heer Hofman tegenover de A.V.R.O.-directie die in hield dat hij (Hofman) steeds gelden moest betalen aan Karei Prior om de relatie met dezen in stand te houden. HONDENLEVEN. Het leven van dc honden in Lancaster, Pennsylvanië, is nog hondscr geworden dan het al was, nu de gemeenteraad heeft besloten, dat honden al of niet aan de lijn geen „ge bruik" meer mogen maken van bomen die particulier eigendom zyn. ruim 650.000 gulden, het tweede ten be drage van 10.000 gulden, zes jaar ge vangenisstraf met aftrek. De Fransman die wegens ziekte in het huis van bewa ring in Amsterdam wordt verpleegd, zal pas na de vakantie terecht staan. Als employé bij de Amsterdamsche Bank was E. belast met de behandeling- van de rekeningen van buitenlandse par ticulieren. In deze functie kwam hy in contact met G. R. De hechte vriendschap tussen de twee resulteerde tenslotte in de opzienbarende bankfraudc, die in ok tober werd ontdekt. Toen bleek dat E. regelmatig grote bedragen van buiten landse cliënten op Zwitserse nummer- rekeningen had overgeschreven, nadat G.-R. daartoe uit het buitenland valse opdrachten had verzonden. De opbrengst bedroeg ruim 800.000 gulden, welk Be drag het tweetal broederlijk verdeelde. Zes ton terug Mede dank zij de medewerking die E., na zyn arrestatie in Baden-Baden aan het onderzoek verleende, kon ruim zes ton worden achterhaald. De rest is in kleine bedragen verspreid over ee groot aantal Franse banken. Kort na de aanhouding van E. ont dekte de Amsterdamse politie G.-R. in het Spaanse plaatsje Alicante. Vorige week is de Fz-ansman, die aan een leverziekte lijdt, door do Spaanse regering uitgeleverd. In een requisitoir, dat minder tijd in be slag nam dan het voorlezen van de dag vaarding, kwam de officier, mr. H. La gerwaard, tot een els van zes jaar met aftrek. Mr. Lagerwaard sprak van „een der grootste fraudes uit de Nederlandse ihtsgeschiedenis". Hij vroeg zich af of de interne controle bij de Amsterdam sche Bank niet deugdelijker had kunnen functioneren en zei het te betreuren, dat men pas vier dagen na het ontdekken van de fraudes aangifte by de politie had gedaan. Weinig spijt De verdediger, mr. J. C. Pons uit Zand- voort, bestreed enige punten uit het re quisitoir van de officier op juridische gronden. Hy gaf een zeer uitvoerige be schrijving van de persoorlijke omstan digheden van zijn cliënt. Mr. Pons deel de dc kritiek van de officier op de con trole bij de Amsterdamsche Bank niet. „Zoiets kan by iedere bank gebeuren", vond hij. Mr. Pons zei te kunnen begrij pen dat E. weinig spyt betoonde jegens de houders van de slapende rekeningen. V ergelijking Do raadsman (rolt vergelijkingen met de zaak van het „Zwijndrcehtse heertje" en met een andere zaak, waarby een Gooise functionaris van de Amsterdamsche Bank betrokken was. Hij vestigde er de aandacht van de rechtbank op dat zij in de laatstgenoemde zaak na een eis van eveneens zes jaar een vonnis van <lrie jaar had uitgesproken. Mr. Pons hoopte de rechtbank een betere indruk van «le verdachte gegeven te hebben, dan «Ie officier gedaan had, hetgeen hij tot uit drukking gebracht wilde zien in dc op te leggen straf. De rechtbank zal op 4 juli uitspraak doen. duur van vijf jaren". Mevrouw Van Someren (v,d.d.) verdedigde een amen dement om de zelfstandige H.A.V.O.- school deze school leidt op voor de maatschappij te laten vervallen en mogelijk te maken een driejarige scl voor voorbereidend wetenschappelyk onderwijs met daarop een „kop" van twee jaar H.A.V.O. Leerlingen van wie zou blijken, dat zij het voorbereidend wetenschappelijk ohderwijs en naar alle waarschijnlijkheid later dus ook het uni versitaire onderwys moeilijk kunnen volgen, zouden na drie jaar dus nog een andere richting uit kunnen. H.A.V.O.-school Minister Cals bestreed het. Hy had veel minder bezwaar tegen eer amendoment-Tans (p.v.d.a.) dat het zelfde beoogde als het amendement- Van Someren-Downer, maar daar naast ook de zelfstandige H.A.V.O.- school liet bestaan. Mevrouw Van Someren trok daarop haar amendement in. De Kamer nam het amendement-Tans by zitten en opstaan aan. Een groot deel van de K.V.P .-fractie was tegen. Mejuffrouw Nolte van de K.V.P. verde digde een amendement om aan de H.A. V.O.-scholen enkele exacte vakken sa men te trekken, namelijk handelsweten schappen en recht en verder wis- en na tuur- en scheikunde en biologie, die vol gens het wetsontwerp aparte vakken zullen zijn. Mejuffrouw Nolte voerde aan, dat dit ook op de middelbare meis jesscholen gebeurt en dat daardoor de mogelijkheid geopend wordt om het zwaartepunt desgewenst naar culturele en literaire vakken te verleggen. Minister Cals kwam haar tegemoet door de toezegging dat hij een nota van wij ziging zou indienen, die de wensen van mejuffrouw Nolte in vervulling doet ~aan. De katholieke afgevaardigde trok laarop haar amendement in. Opnieuw succes Een tweede succes boekte zij met een amendement, dat beoogde om niet al leen op de meisjes-H.A.V.O.-school de verplichting op te heffen zoals het wetsontwerp dit doet om on derwijs te geven in economie en handelswetenschappen, maar ook op H.A.V.O.-scholen, die door jongens bezocht worden. De Kamer nam dit amendement by zitten en opstaan aan. Enige P.v.d.A.-leden stemden tegen. Een amendement om uitsluitend de vier jarige M.A.V.O.-school M.A.V.O. be rekent middelbaar algemeen voortgezet onderwijs en een M.A.V.O.-school kan ongeveer gelijk gesteld worden met de tegenwoordige ulo-school mogelijk te maken en niet ook de driejarige, zo als het wetsontwerp doet, kreeg me juffrouw Nolte er niet door. De Kamer verwierp het met 40 tegen 59 stemmen. Tegen verklaarden zich de P.v.d.A,, de V.V.D., de C.P.N., de P.S.P., de A.R.P. op één lid na, enige K.V.P.-ers en een lid van de C.H.U. KWALITATIEF AAN DE SPITS 'n lekker sigaartje SENORITAS Marinepersoneel ontevreden over permissieregeling De permissieregeling, die bij de marine in verband met de invoe ring van de verkorte werkweek is getroffen, heeft onder het marine personeel zeker geen algemene in stemming gevonden. Aangezien 65% van het marineperso neel buiten de standplaats woont en de beroepsschepelïngen per vier weken eenmaal op zondag en eenniaal zater dag wachtdienst moeten vervullen, kan slechts een klein gedeelte van het per soneel de vruchten van de verkorte werkweek plukken. De voorzitter van de Militaire Belan- ;envereniging van Beroepsschepelingen iy de Zeemacht (V.B.Z.), de neer W. Doornheim, zei dit onder andere bij de opening van de zestiende algemene ver gadering van deze organisatie, die gis teren en vandaag te Amsterdam wordt gehouden. De verlangens ten aanzien van deze kwestie formulerende zei de heer Doornheim dat „de mogelijkheid geschapen moet worden om hun, die alleen in het weekeinde thuis kunnen eenmaal per vier weken verlof te geven van vrijdagavond tot de eerste reisgelegenheid op maandagochtend". Internationale school Eenwording van het onderwijs De Britse luchtmaarschalk b.d. Sir Luwrance Darvall heeft gisteren op een persconferentie in Den Haag meegedeeld dat de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, hem heeft meegedeeld veel belangstelling te hebben voor het Atlantic College te Glamorgan tassen Swansea en Cardiff, een in ternationale school die op 19 sep tember wordt geopend. De staatssecretaris zal trachten één of twee jongens te vinden die in september naar deze school voor jongens van zes tien tot negentien jaar kunnen gaan, een financiële regeling treffen. Prof. Janssen meent dat wel een regeling kan worden gevonden voor de technische kwestie van de geldigheid van de di- De dood op de weg Vader zag zoontje onder auto komen Bij een verkeersongeval te Suste- ren zijn gisteren twee personen gedood, één zwaar gewond en één kreeg een shock. Alle vier zijn Duitsers. Na ernstig beraad over de gang van zaken met betrekking tot de consumptie-aardappelvoorziening heeft het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité als zijn oordeel uitgespro ken, dat het voortbestaan van het exportverbod voor aardappelen van de nieuwe binnenlandse oogst niet verantwoord is. Door deze exportstop zal de natuurlijke afzet en prysvorming, speciaal van vroege aardappelen, worden gehinderd. Voorts dreigt het gevaar, dat de nor male aardappelafzet gedurende het ko mende seizoen in het gedrang komt. Door de exportstop niet tydig op te heffen zal men verantwoordelijk zyn voor een eventuele overschotsstituatie aan het einde van het seizoen. Het hoofdbestuur van het K.N.L.C. meent dan ook, dat de geldende export beperking onmiddeliyic dient te verdwy- Het ongeluk gebeurde op een weg waar het verkeer wegens werkzaamheden die in uitvoering zyn over één baan wordt geleid. Een truck met oplegger komen de uit de richting Roermond, remde te laat voor een aantal stilstaande auto's. De truck reed achter op de laatste wa gen. De oplegger schoof hierdoor op het andere deel van de rijbaan. De Duitse personenauto die uit de tegen gestelde richting kwam, botste op de op legger. Eén van de slachtoffers was di rect dood. Een ander overleed korte tijd later in het ziekenhuis te Sittard. Naar dit ziekenhuis zijn ook de beide andere slachtoffers overgebracht. Op de grote verkeersweg te Hoog halen in de gemeente Beilen is gister morgen een verkeersongeluk gebeurd met dodelijke afloop. De 16-jarige H. Dekker stak zonder op het verkeer te letten per fiets de autoweg over. Hij werd gegrepen dooi- een auto en werd zodanig gewond dat vrijwel on- middellyk de dood intrad. Op de Oploseweg in Overloon is gis termiddag het vijfjarig zoontje van de heer C. Verhoeven te Overloon nabij zijn woning door een vrachtauto, bestuurd door de heèr A. uit Oploo, aangereden en vrijwel op slag gedood. De vader zag het ongeluk gebeuren. Hy waarschuwde het ventje nog, maar het was te laat. In een Amsterdams kaaspakhuis werd deze foto gemaakt van de medewerken den aan „Say Cheese", de nieuwe show van Playhouse International, welke op 9 juli a.s. in de brakke grond in Am sterdam in première gaat. Tussen 'de kazen zien we hier van boven naar be neden Gary Collins en James Irtoin, op de trap Ricardo Sarroga, midden Ro bin Fitzgerald en de twee Nederlandse meisjes Hedy D'Ancona cn Natascha Emanuels Geen intrekking exportverbod aardappelen t,Van onze Haagse redactie) Naar \vy vernemen is een intrekking van het exportverbod voor aardappelen van de nieuwe oogst de eerstkomende dagen nog niet te verwachten. Intrek king van het verbod kan eerst worden verwacht, wanneer met zekerheid kan worden aangenomen, dat zich daarna weer geen situatie zal voordoen, die op nieuw maatregelen van de overheid no dig zullen maken. Het bestuur van het produktschap voor aardappelen zal dinsdag a.s. de situatie op de aardappelmarkt onder de. loep nemen om aan de hand daarvan te be slissen of met de minister van landbouw in overleg kan worden getreden om te komen tot intrekking van liet export verbod. Volgens het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" is aan de Bel gisch-Duitse grens een sluikhandel ontstaan in Softehon. Dit kalmeringsmiddel, dat de vorige week in België verboden werd na de ge ruchtmakende euthanasie-moord in Luik, zou in België nog steeds aftrek vinden als slaapmiddel, ondanks de vele berichten van de laatste tijd volgens welke misvormde kinderen zyn geboren waarvan de moeder tijdens de zwanger schap Softenon had gebruikt. De Belgische Vrouwenbond voor de Ver dediging der Consumentenbelangen heeft naar aanleiding van het Softenon- drama aangedrongen op een doeltref fend toezicht op geneesmiddelen. De bond betreurt onder meer dat een offi ciële commissie van toezicht die twee jaar geleden is ingesteld, nog nooit ver gaderd heeft. De Sowjet-Unie heeft oan Amerika de uit levering gevraagd van een zekere Antanas Ludvikas Impulavichus, die een oorlogsmis dadiger wordt genoemd Hij zou duizenden Russen en joden ter dood hebben laten brengen. ploma's die do leerlingen na een studie tijd van twee jaar zullen kunnen verwer ven. Sir Lawrence deelde mee dat de Scandinavische landen hef programma aanvaarden, terwijl de Duitsers voor en kele vakken een aanvullend examen wil len afnemen. De school zal dadelijk een internatio naal karakter krijgen en met zestig leerlingen beginnen. Men hoopt dit aantal in drie jaar tijas uit te breiden tot 450, onder wie twintig Nederlan ders. Een derde van de leerkrachten zou uit hei buitenland moeten komen. Over de aard van het onderwijs zei sir Lawrence Darvall dat beoogd wordt zo wel de nodige kennis by te brengen als het karakter te vormen. Dit laatste wil men onder meer doen door aan het insti tuut, dat aan zee ligt, een reddingsdienst en andere organisaties voor hulpverle ning te verbinden. De leidende gedachte is dat men in deze tijd van eenwording ook aandacht be steedt aan de eenwording op onderwijs terrein. De bedoeling is dat men ook in andere landen dergelijke Atlantic Colleges op richt. Waarschijnlijk zal het tweede in stituut in de Verenigde Staten of in West-Duïtsland worden gevestigd. De kosten per leerling per jaar bedra gen vijfduizend gulden. Men wil voor namelijk leerlingen met een studiebeurs. De E.E.G.-ministers hebben giste ren in Brussel in beginsel overeen stemming bereikt over financiële hulp van in totaal 780 miljoen dol lar aan de geassocieerde overzeese gebieden in de komende vijf jaar. Dit is bijna 200 miljoen dollar meer dan deze landen in de jaren 1958-1962 hebben gekregen. Naar verluidt zal de Nederlandse bij drage in de komende vyf jaar minder zijn dan in de eerste periode, n.l. 66 mil joen dollar tegen 70 miljoen. Officieel is er over de akkoorden van de ministers (zij zijn het ook in grote trek ken eens geworden over «le handelspoli tiek t.a.v. de geassocieerden) niets be kendgemaakt. Voor de E.E.G.-ministers 4 en 5 juli met hun collega's uit de geassocieerde Afrikaanse landen aan de onderhandelingstafel plaats nemen, zullen zij nog enige detailpunten moeten regelen. „Mercurius" voor winkelsluiting op zaterdagmiddag „Het bondsbestuur heeft zich vierkant achter het standpunt van de groep detailhandel gesteld dat. er een winkel sluiting op zaterdagmiddag zal moeten komen, als enig effectief middel om de mogelijkheid te scheppen voor het win kelpersoneel een soort vijfdaagse werk week met ee» vry weekeind te genieten. Royaal en loyaal heeft ook het N.V.V., de grootste consumentenorganisatie in ons land, zyn steun toegezegd." Dit deelde de voorzitter van de Algemene Bond „Mercurius", de heer C. Z. de Vries, donderdagmorgen mede by de opening van het negende (drie-jaarlïjk- se) congres van de bij het N.V.V. aan gesloten bond in Bellevuc te Amster dam. De- dokters in Wenen zijn gistermorgen in staking gegaan uit protest tegen ëen nieuw ontwerp voor sociale verzeke ring, waarbij hun positie wordt gelijk getrokken en zij vastgestelde, maande lijkse toelagen zullen ontvangen. De staking is totaal, alleen ernstige ge vallen worden in de ziekenhuizen be handeld. Gistermorgen is een afvaardi ging naar de kanselarij gegaan om de bezwaren van de dokters uiteen te zet ten. Het Wereldgebeuren Aftocht In oude tijden leefden er in Afrika negervolken, <3ie verzot waren op het koloniale stelsel. Dat klinkt vreemd in deze twintigste eeuw nu de meeste negervolkeren dat stelsel beu zyn voor zover het althans door Europese volke ren werd en wordt toegepast. Maar in een nog niet eens zo heel ver verleden zwierven strijdbare negerstam men, die tot de Nilo-Hamieten behoor den uit over Oost- en Midden-Afrika. Hun indrukwekkende krijgers de mannen waren 1.90 m tot 2 m. lang onderwierpen andere negervolken en ze stelden een koloniaal bewind in. Hier en daar in Afrika bestaat nog altijd dat bewind. Daardoor kon 't zelfs gebeuren, dat over een bepaald gebied eerst een negergolf van kolonisatie ging en vervolgens een of twee golven van Europese kolonisatie en dat toch de Nilo-Hamieten een heersersvolk bleven. Zo'n bijzondere plek is het land Roe- anda Oeroendi in de nabijheid van het Victoriameer. Toen het Duitsland van de Habsburgers in de vorige eeuw last kreeg van ver traagde koloniale aspiraties, maakte dat Duitsland zich meester van het zo genaamde Duits-Oost-Afrika en daartoe behoorden ook de landjes Roeanda en Oeroendi. De Duitsers troffen er een negerbevol king aan, die voornamelijk bestond uit Hoetoes. De meesters van het land ech ter waren de grote, breedgeschouderde Toetsi. die slechts 15 van de bevol king uitmaakten, maar die de Hoetoes in een ijzeren greep hielden. De Duitsers hebben die toestand gelaten voor wat hij was. In 1914 echter brak de eerste wereld oorlog uit en toen hebben de geallieerde mogendheden het Duitse koloniaal bezit geliquideerd. Belgische troepen uit de Kongo slaagden er in Roeanda-Oeroendi te bezetten. Ze mochten er na het uit breken van de vrede in 1918 rustig blij ven, want België kreeg Roeanda-Oe roendi als mandaatgebied toegewezen door de toenmalige Volkerenbond. Ook de Belgen lieten de overheersing van de Hoetoe door de Toétsi voor wat ze was. maar ze onderhielden er toch wel een bescheiden troepenmacht en een tamelijk uitgebreid ambtenarenkorps om de vrede te handhaven en de vooruiU gang te bevorderen. p 1 juli a.s. zal nu Roeana-Oeroendi onafhankelyk worden. Dat betekent, dat er waarschijnlijk grote onrust in het land zal ontstaan. Tijdens een conferentie onder leiding van de Ver enigde Naties konden leidende figu ren uit Roeanda-Oeroendi het niet eens worden over de wijze waarop de nieuwe staat georganiseerd moest worden. Oude meningsverschillen uit de tijd van de stammenoorlogen, speelden plotseling weer een rol en het liet zich voorzien, dat er in Roeanda-Oeroendi iets soort gelijks zou gebeuren op 1 juli a.s. als er kort geleden gebeurde in de Kongo toen het Belgische gezag verdween en stam mentwisten. moordpartijen, plundering enz. de begeleidende verschijnselen wa ren van de pas verworven vrijheid. Omdat de Belgische regering en het Bel gische volk leergeld hadden betaald in de Kongo deelde de Belgische minister Spaak mede, dat bij het vertrek van de Belgische troepen uit Roeanda-Oeroendi ook alle Belgische ambtenaren enz. zou den vertrekken want voor hun veilig heid kon dan niet meer worden inge staan. Hy stelde de toekomstige regeerders van Roeanda-Oeroendi voor de keus de aan wezigheid van de Belgische troepen nog enige maanden te dulden totdat de nieu we regeerders de orde konden handha ven en zo niet, dan wilde hij geen Belgi sche levens riskeren. Die toekomstige regeerders echter ver langden de ogenblikkelijke aftocht per 1 juli a.s. van de Belgische troepen. Dat was namelijk het enige punt waarover ze overeenstemming hadden bereikt. Alle andere geschilpunten zouden ze wel onder elkaar bepraten ofuitvechten als de Belgische troepen vertrokken Deze week heeft de beheerscommissie van de Verenigde Naties het geval behandeld en daarin heeft zich de merkwaardigheid voorgedaan dat de Kongolese onderminister voor buiten landse zaken, Matiti, heeft gepleit voor een geleidelijke invoering van zelfbe stuur in Roeanda-Oeroendi en niet voor een plotselinge aftocht van de Belgen. Hij wees er op, dat de Kongo met een ramp geconfronteerd werd toen de Bel gen plotseling vertrokken .en hij wenste !at aan geen enkele andere natie toe. Zelfs de altijd-aarzelende V.N.-secreta- ris, Thant, heeft de vertegenwoordigers van Roeanda-Oeroendi aangeraden de Belgische troepen enz. nog enige tijd te laten blijven tot de nieuwe regeerders er komt geen eenheidsstaat maar er komen twee dwergstaatjes met twee re geringen de orde kunnen handhaven. Waarmee dan erkent zou worden, dat niet elk volk zo maar in staat is de weelde van de vrijheid te dragen! Het gebied Roeanda telt ongeveer 2,2 miljoen inwoners en het gebied Oeroendi ongeveer 2,2 miljoen. Beide gebieden samen beslaan iets minder oppervlakte dan Nederland en België samen. Als de bewoners het nu maar niet al te bont maken met stammenoorlogen enz. dan kunnen ze rekenen op hulp van de Europese Economische Gemeenschap, die al 5 miljoen dollar toestond voor verbetering van landbouw, veeteelt, enz. BRIEF AAN HONDEBAZEN VAN ..OPGERUIMD STAAT NETJES" .et actie-comité „Opgeruimd staat netjes" te Amsterdam heeft 160.00., brieven verstuurd aan de bazen van honden in het gehele land. De laatste 28.000 brieven, aan Amsterdamse bondenbazen, zijn gisteren ver zonden. de brief wordt erop gewezen, dat in alle steden en daarbuiten de ver vuiling van de trottoirs door honden ernstige afmetingen heeft aan genomen. Geconstateerd wordt dat helaas niet alle honden blijk geven van burgerzin en verantwoordelykheidsgevoel, ondanks de bescherming, die de dieren tegenwoordig genieten. .ïelukkig is het probleem niet onoplosbaar. Alle deskundigen zijn het er over eens dat met weinig moeite elke hond geleerd kan worden zijn behoefte in de straatgoot, naast het trottoir te doen", aldus de brief. Er wordt bij de hondenbazen op aangedrongen de honden in deze richting te instruéren. 'WVWwWWWVWWWVWl/VWWUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5