FAAM Waterschap Tholen verkoopt grond voor bungalowpark bij Strijenham BILT Zeeuwse provinciale diaconale conferentie Subsidie restauratie Grote Kerk Zierikzee Plannen voor ongeveer 30 houten en stenen zomerverblijven aan de dijk ALMANAK RAAD GOES IN MINEUR OVER WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN Krediet voor Goese stadhuisrestauratie WEGAANLEG EN DEMPEN HAVEN ST.-MAARTENSDIJK AANBESTEED PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 JUNI 1962 fijn fantastisch Aan N.V. „Scheldezicht'* Den Haag VOOR DE AANLEG van een bungalowpark oostelijk van de haven van Strijen ham heeft het Waterschap Tholen woensdagmiddag in zijn algemene vergade ring van hoofdingelanden besloten om een weiland van 3/2 hectare, gelegen aan de zeedijk in erfpacht uit te geven aan de N.V. „Scheldezicht" te Den Haag. Via de Bergen op Zoomse vertegenwoordiger van deze vennootschap, de heer A. Duym, was het dagelijks bestuur hierover benaderd. Wanneer ook de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland en de gemeenteraad van Poort vliet hun fiat geven aan de plannen van de N.V. „Scheldezicht", ligt het in de bedoeling, dat hier ongeveer dertig houten en stenen zomerverblijven zullen worden opgetrokken. Het dagelijks bestuur van het water schap had in zijn voorstel de erf pachtcanon op een bedrag van 125 per jaar gesteld, voor een termijn van dertig jaar, ingaande 1 januari j.l. Daartegen werden aanvankelijk uit de kring van de hoofdingelanden in het „Holland-Huis" te Scherpe- nisse bezwaren aangevoerd. Men zag de verhuur van bungalows langs de Thoolse kust in verband met de aan trekkingskracht op de toeristen, met name op de sportvissers, als een lucra tieve bezigheid. Dijkgraaf H. van Gor- sel en burgemeester W. J. van Doorn lichtten de heren daarop duidelijk in over de situatie ter plaatse. Het gaat hier om een stuk weiland, een karreveld van geringe waarde. Voor pacht of huur hebben zich geen andere gega digden gemeld. Bovendien zal de N.V. „Scheldezicht" grote en dure voorzie ningen moeten treffen eer de bunga lows bij Strijenham kunnen worden ge bouwd. Het terrein moet bouwrijp ge maakt worden door ophoging, er zullen toegangswegen moeten worden aan gelegd en verhard. Kortom, de eerste recreatieve outillage van belangrijke omvang op het eiland Tholen zal met het nodige pionierswerk gepaard gaan. Tegelijk met haar verzoek voor het ter rein voor de bungalowbouw had de Advertentie Zeeuwse VOORLICHTING..... Het beroep van straatmaker heeft ons altijd, een weliswaar bijzonder nuttigmaar daarnaast ook bij zonder hard beroep geleken. Veel harder bijvoorbeeld dan, laten we zeggen dat van pianostemmer. Nuttiger misschien, maar vooral harder. Dag-in-dag-uit op de knieën langs de openbare weg, dat gaat je niet in je kleren zit ten. Dachten wij soms, wanneer wij ergens een straatmaker in de weer zagen. Wij moésten er weer aan denken, toen die fleurige folds' uit de re dactie-post kwam. Een folder over de opleiding tot straatmaker. Nou, het is dat de journalistiek ons nog altijd uitstekend bevalt, maar anders wisten we het wel. Zelfs zonder de tekst uit die fol der gelezen te hebben, want al leen al het kleurige voorplaatje is zo'n wonder van suggestieve wer vingskracht, dat* we ons onmid dellijk gewonnen zouden geven. Twee straatmakers zie je ér op. een oudgediende, eenvoudig ge huld in een blauwe kielhet ver weerde hoofd gedekt door een nette pet, en een jeugdige straat- maker-nieuwe-stijl. Een vrolijke krullébol in een keurig overhemd, de gebruinde en gespierde armen onbedekt, de kraag van het hemd overigens onberispelijk gesloten en afgedekt door een fraaie strop das. Zo maakt hij straat. En fu rore Want er staat nog iemand op dat plaatje. Een allerchar- mantst meiske. dat bevallig tegen haar fiets geleund het zonnige straatbeeld vervolmaakt en dat één en al oog is voor onze jeug dige straatmaker, die daar stoei en stralend zit bij te dragen tot ie Nederlandse stads- en land sr.hapsschoonheid. Dit laatste is een snufje tekst uit de folder. Een heerlijk brokje voorlichting. N.V. „Scheldezicht" het waterschap ook benaderd voor de huur van het aangren zende stuk zeedijk over een totale op pervlakte van 2Vz hectare. Op voorstel van het dagelijks bestuur wilde de al gemene vergadering hiertoe voorlopig voor de tijd van een jaar toe overgaan tegen een prijs van 40 per hectare. Publieke interesse Enige reserve toonden de hoofdinge landen ten aanzien van de verpach ting van een deel zeedijk in de ge meente Poortvliet en bij de haven van Strijenham aan de heer J. P. van Houdt. Terughoudendheid be stond er in de algemene vergadering over de duur van de pachtovereen komst. die het dagelijks bestuur op zes jaar wilde stellen. Vooral ook met het oog op de publieke belangstelling voor dit dijkvak vonden de hoofdingelanden het raadzaam om de pachtovereenkomst telkens voor een jaar vast te stellen. Men was al gemeen van oordeel, dat de grondka mer aan deze gang van zaken zijn goed keuring zal hechten gezien het grote ge wicht van de aan te voeren argumenten. Aan de gemeente Sint-Maartensdijk kon het waterschap woensdagmiddag na dat daarover tussen het dagelijks be stuur en het gemeentebestuur een in tensief overleg was geweest een per ceel grond verkopen voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Het ging hier om een perceel gelegen aan dc provinciale weg St.-Maartensdijk- Stavenisse. De waarde van het stukje was bepaald op een bedrag van f 1275. Bij de verkoop was evenwel bedongen, dat Sint-Maartensdijk in de kosten van lozing van gezuiverd afvalwater in de polderleidingen een som van 300 per jaar zal bijdragen. Voor de berekening van dit bedrag was uitgegaan van een gemiddeld verbruik per inwoner van 100 liter per dag. Eerder was het wa terschap uitgegaan van 150 liter per inwoner per dag, gerekend over een inwonertal van 3000. De nieuwe bere kening van de gemeente achtte het wa terschap later billijk, zodat er in deze vergadering geen verdere bezwaren bestonden. Lasten omhoog Twee rekeningen over de dienstjaren 1959 en 1960 gingen deze middag onder de hamer van dijkgraaf Van Gor- sel door. De eerste wees op de gewone dienst een netto batig saldo van 60.629,87 aan en op de k apitaalsdienst een bedrag van 118.746,61. Het batig saldo op de gewone dienst in 1960 beliep een bedrag van 12.517.44 en de kapi- taalsdienst gaf in dat jaar een nadelig slot te zien van 78.135,94. In zijn openingswoord aan het begin van deze algemene vergadering voorspelde de heer Van Gorsel de hoofdingelanden nog, dat de lasten in de naaste toekomst met een be drag van 7,50 per hectare zullen stijgen. Als datum voor de jaarlijkse schouwing van sloten en waterlopen binnen het waterschap Tholen kon digde de dijkgraaf 1 augustus aan staande aan. r Advertentie) HOE KNOBBELS AAN DE GROTE TEEN TE BESTRIJDEN Knobbels of zwel- j lingen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinder lijke kwaal. Geluk- j kig bestaat er nu i een productdatsnel verlichting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem! Dalet Balsem heeft een drievoudige werking: 1) verjaagt de pijn; 2) heft de aandoening op; 3) vermindert de hinderlijke opzwelling. Neem de proef met Dalet Balsem, haar uit werking is verrassend. Bij apothe kers en drogisten. BURGEMEESTER BRACHT f 4700,75 BIJEEN VOOR DORPSHUIS Burgemeester C. N. F. van Sas van Wemeldinge heeft in enkele weken tijds eeu bedrag van f 4700,75 bijeengebracht voor de bouw van een dorpshuis in We meldinge. Dit deelde hij zelf mede tijdens de woensdagavond gehouden verga dering van de stichting, die er naar streeft een dorpshuis in We meldinge te bouwen. Burgemees ter Van Sas heeft dit bedrag bij 23 inwoners bijeen gecollecteerd. Burgemeester Van Sas gaf tij dens deze vergadering voorts een uiteenzetting van de plannen en reikte aan 35 vrijwilligers collecte- lijsten uit. Deze vrijwilligers zul len de collecte voor het dorps huis in de week van 1 t/m 7 juli voortzetten. Het streefbedrag is f 12.000. GESLAAGD VOOR AKTE NAALDVAKLERARES Aan de vakschool voor meisjes te' Goes zijn geslaagd voor het eerste deel van de Akte Na (naaldvaklerares): M. C. L. Boogaard, M. A. de Doelder en I. N. Scheele, allen te Terneuzen; J. M. Dron- kers, Kruiningen; P. de Jager, Oudelan- de; C. E. van de Ree, Zaamslag. Eveneens slaagden voor de akte Na (naaldvaklerares): A. P. Jacobse, Mid delburg; D. G. Kloet, Nieuw- en Sint- Joosland; M. D. Sturm, Goes; A. Vlie ger. Grijpskerke; T. A. Wesdorp, Hans- weert, Begrip voor positie b. en w. Om twintig woningen te kunnen bouwen PROEFVAART OP KANAAL TERNEUZEN-GENT De Rotterdamse reder W. Koelman heeft dinsdagmiddag met zijn nieuwe motor- spits „Energie" een geslaagde proef vaart gemaakt op het Nederlandse ka naalgedeelte tussen Terneuzen en Sas van Gent. Bijna honderd genodigden maakten deze proefvaart van het gepa- voiseerde schip mede. De 378 ton meten de spits werd gebouwd op een scheeps werf te Peronnes in België, waarna er een 175 pk. sterke MWM-dieselmotor werd ingeplaatst bij de machinefabriek „De Schroef" te Terneuzen. In café „Monopole" te Terneuzen, waar de genodigden na afloop van de proef vaart een diner werd aangeboden, maak ten velen van de gelegenheid gebruik om de heer en mevrouw Koelman him gelukwensen aan te bieden. Geslaagden h.b.s.-b Terneuzen Voor het 18, 19 en 20 juni gehouden eindexamen van de afdeling li.b.s.-b. van het Petrus Hondiuslyceum te Ter neuzen slaagden de volgende kandida ten: J. de Jonge, T. Kemper, A. Klaas- sen, P. de Leede, P. Leroux (allen Ter neuzen), W. Elenbaas, en L. Scheele (beiden Zaamslag), H. Hettema, Sas van Gent, en A. Wechgelaar, Sluiskil. Afgewezen: geen. Collecte De te Oud-Vossemeer gehóuden collecte voor de beide sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren bracht 241,10 op. „HET DIACONAAT IN BEWEGING" In zyn vergadering van woensdag avond heeft de gemeenteraad van Goes zijn bezorgdheid uitgesproken over de bouwactiviteiten in de gemeente. Iu uitbreidingsplannen nioeteu steeds wijzi gingen worden gebracht, werd betoogd waardoor van de oorspronkelijke opzet weinig overblijft. De aanleiding tot deze opmerking vormde een voorstel van b. en w. tot vaststelling van een partiële herziening van het uitbreidingsplan- Zuid, waardoor ook de bouw van wo ningwetwoningen mogelijk wordt. Als eerste sprak de heer A. G. Heijboer (c.h.u.) hierover zijn teleurstelling uit, waarbij de heer J. H. Roose (k.v.p.) zich aansloot. Opgemerkt werd dat het plan-Zuid in opzet een bijzonder aardig en aantrekkelijk plan was, maar dat er op deze wijze niets van overblijft. Vol gens de. heer Roose wordt het zelfs een ratjetoe als duurbouw, minder duurdere bouw en flats hier in elkaar overgaat, terwijl dit niet de opzet was. Volgens hem zou er een betere verdeling moeten worden opgezet, die dan met de stede- bouwkundige nog eens zou moeten worden doorgenomen. De heer Heijboer zag liever, dat er een nieuw uitbrei dingsplan zou worden opgezet voor de woningwetbouw. Ook de heer F. P. J. Polderman (c.h.u.) was deze mening toegedaan. Ondanks deze opmerkingen kon de raad toch begrip opbrengen voor de moeilijkheden van het college. Volgens burgemeester mr. F. G. A. Huber was deze herziening noodzakelijk door het de premiebouw krijgt Goes geen 40 pre miewoningen, maar slechts 20 woning wetwoningen als compensatie, hetgeen de burgemeester maar een schamel aantal noemde. Daardoor moet men het plan wijzigen om deze woningen te kun nen realiseren. Een gang van zaken die ook het college verdriet, zoals de raads voorzitter betoogde, waarna hij tevens enkele nieuwe verrassingen op dit ge bied aankondigde, die tijdens een beslo ten ritting naar voren gebracht zouden worden. Ook was de burgemeester van mening, dat Goes op het gebied van de woning bouw in een noodsituatie verkeert en dat men praktisch zal moeten overgaan tot flatbouw en de bouw van een ge zinswoningen. ENIGE MANIER Ook had volgens de heer Roose de raad geen alternatief cn zou tot wijziging van het uitbreidingsplan moeten v"—- den besloten. Dit is de enige manier deze woningeu te realiseren. Wel drong heer Roose bij het college aan de di verse uitbreidingsplannen nog eens he lemaal onder de loep te nemen. Met bet voorstel tot wijziging van het uitbrei dingsplan-Zuid, alsmede dat van Valcke- slot I kon de raad zich verenigen. Eervol ontslag verleende de raad aan de heer W. J, H. Noordermeer als on- OVER ENKELE JAREN Kerkvoogdij kreeg van monumentenzorg toezegging DE KERKVOOGDIJ van de Ne- derlands hervormde gemeente te Zierikzee is van de zijde van de rijksdienst voor monumentenzorg een aanzienlijk subsidie toegezegd om binnen enkele jaren te komen tot een grondige restauratie van de Grote Kerk. Het voornemen om het grote, hoekige kerkgebouw naast de Sint-Lievensmonsterto- ren een flinke opknapbeurt te ge ven bestaat al lang. Zowel het exterieur als liet inwendige van het gebouw is daaraan hard toe. Welke onderdelen bij de toekomstige restauratie onder handen genomen zul len worden, is thans nog niet bekend. De plannen zijn nog maar in het beginsta dium en er zal nog veel overleg met mo numentenzorg en andere instanties no dig zijn eer de ambachtslieden het ge bouw onder banden kunnen nemen. De Grote ot Nieuwe Kerk van Zierikzee dateert uit de veertiger jaren van de vorige eeuw. Het gebouw, opgetrokken in neo-klassicistisehe stijl, kon op 21 mei 1848 in gebruik worden genomen, nadat voor de bouw een bedrag van f156.000 werd uitgetrokken. Een som, die voor de op handen zijnde restauratie zeker niet toereikend zal zijn. De blokkige bouwtrant van het bedehuis, de grote zullen - grauw gepleisterd - en het op merkelijke fronton, daterend uit het laatst van de achttiende eeuw, worden door vele oudheidkundigen beschouwd als een dissonant in het architectonische latroon van Zierikzee. De Grote Kerk :wam namelijk nu ruim een eeuw gele den in de plaats van de indrukwekkende Sint-Lïevensmcnsterkerk. die in de „Levend Erfdeel" niet in Middelburg, maar in Goes De reizende tentoonstelling „Levend Erfdeel", die aanvankelijk deze maand in Middelburg te zien zou zijn, zal niet in de Zeeuwse hoofdstad, maar in Goes worden opgesteld. Op zaterdag 30 juni wordt de expositie in de Gróte Maria Magdalena Kerk in "Goes voor het pu bliek geopend. De reizende expositie is thans aangevuld met een aantal panelen mei foto's van Zeeuwse monumenten, die ofwel verdwenen zijn ofwel geres taureerd en in hun oude luister weer te zien zijn. De expositie blijft tot 12 jui in Goes. nacht van 6 op 7 oktober 1832 door een brand, naar het heet te wijten aan „na latigheid des loodgieters", werd vernield. Het houtwerk en het dak van het ge bouw toen de grootste kerk van Zeeland ging in vlammen op. Over herstel in de oude trant van het oude, gebouw tegen de toren met een totaal oppervlakte van 4200 vierkante me ter werd geen ogenblik gedacht. Men besloot tot de rigoureuze maatregel om alle restanten van het trotse mid deleeuwse bedehuis af te breken en de eerste tekeningen voor de Nieuwe Kerk gaven een kruisvorm te zien met eer koepeltorentje. Eind 1835 werd met de bouw begonnen, maar het heeft tot 1848 geduurd ccr de kerk kon worden overgedragen. De bouwgeschiedenis was er een van financiële moeilijkheden, faillissementen en processen. De opzet voor het nieuwe gebouw werd herhaaldelijk gewijzigd en resulteerde tenslotte in de huidige uit voering. Het andere kerkgebouw van de her vormde gemeente van Zierikzee, de Gasthuiskerk aan het Havenplein, is en kele jaren geleden uit de steigers geko men. Een beeld van de opmerkelijke voorge vel van de Zierikzeese grote kerk. Het gebouw zal binnen afzienbare tijd wor den gerestaureerd. (Foto P.Z.C.) DR. GILHUIS: RICHTLIJNEN BIJ BEJAARDENZORG De jaarlijkse Zeeuwse provinciale dia conale conferentie die woensdag in „De Schakel" te Middelburg is gehouden trok een grote belangstelling: beide bijeen komsten de morgen- en de middag- bijeenkomst- werden door vele tiental len diakenen van de gereformeerde clas sis uit geheel Zeeland bezocht. Tevens gaf een aantal predikanten acte de pré- sence. In de morgenbijeenkomst hield de heer L. A. Hartman, directeur van de gereformeerde stichting voor maat schappelijk werk in Zeeland, een refe raat over „Het diaconaat in beweging" onder het motto „Aantreden of aanpas sen". In de middagbijeenkomst sprak dr. C. Gilhuis, gereformeerd predikant te 's Gravenliage over het onderwerp „Diaconaal bejaardenwerk". De heer Hartman pleitte uitvoerig voor een groter aantal diaconale vergaderin gen in klassikaal verband, teneinde zich plaatselijk beter te kunnen bezinnen op het werk. Volgens hem zouden op de provinciale conferentie de plaatselijk opgedane ervaringen kunnen worden uitgewisseld en besproken. De héér Hart man stelde vervolgens, dat de vragen, die momenteel aan het diaconaat wor den gesteld anders zijn dan enkele jaren terug. Er is een andere visie, doch de taak is dezelfde gebleven. Naast het diaconaat is een sterke ont wikkeling van het maatschappelijke werk te bespeuren: „vandaag aan de dag stelt de samenleving zoveel eisen aan bet individu, dat het in de knel komt te zitten", aklus de heer Hartman, Voorts stelde bij de vraag: moet het diaconaat aan de veranderende omstan digheden worden aangepast óf heeft het een eigen benadering!. De heer Hartman gaf daartoe een over zicht van de taken van het maatschap pelijk werk en die van het diaconaat cn de grotere samenwerking, die er tussen beide lichamen moet komen: „door ge zamenlijk overleg kan het maatschap pelijk werk haar taak bewuster vol brengen". De heer A. de Poorte, voorzitter van het provinciaal comité van de gereformeer de diaconie deelde in aansluiting op het referaat van de heer Hartman me de, dat deze winter reeds diaconale ver gadering in klassikaal verband zijn ge houden. BEJAARDENZORG dering een aantal richtlijnen met trekking tot de diaconale bejaarden zorg. Hij wees er op, dat het bier slechts om één sector gaal in de steeds Dr. Gilhuis tekende daarbij aan, dat niet ieder die 65 jaar is „oud" be hoeft te zijn. Op de achtergrond van deze moeilijkheden staat duidelijk af getekend het afhankelijk worden van anderen en de vereenzaming: de grootste noden onder de bejaarden. Ten aanzien hiervan gaf hy enkele voorbeelden en richtlenen om de ver eenzaming te doorbreken. Tevens was liij van mening, dat de diaco nale bejaardenzorg formeel dient uit te gaan van het feit, dat nog veel van de bejaarden is te leren, dat be jaarden nog wel wét kunnen en voorts moet men rekening houden met de psychische situatie, waarin de bejaarde komt te verkeren. Verder was de inleider van mening, dat het bouwen van een rusthuis niet num mer één moet zijn, maar dat men hem of haar het beste kan helpen in eigen huis en eigen omgeving. „Wanneer in derdaad een rusthuis zou moeten wor den gebouwd, dan een christelijk rust huis", aldus dr. Gilhuis. Naar aanlei ding van beide referaten werden een groot aantal vragen gesteld. De heer A. de Poorte te Middelburg werd bij de be stuursverkiezing herkozen als voorzit ter van 't diaconale comité van de Ge reformeerde Kerk in Zeeland. In het kort werden nog de rusthuis- kwestie van de Gereformeerde Kerk te Middelburg aangestipt. Zoals bekend is een studiecommissie in het leven geroe pen, die zicli in september intensief zal gaan bemoeien met dc plannen om een nieuw gereformeerd-hervormd rusthuis te stichten dat 100 bedden zal tellen. In u-elke vorm het zal verrijzen en in welk verband het wordt geëxploiteerd is nog niet bekend. De gemeenteraad van Goes heeft woens dagavond besloten een krediet van f70.500 uit te trekken voor liet verder uitwerken van de restauratieplannen voor het stadhuis. Zoals bekeiul zal naar een voorlopige raming van de architect met deze restauratie ruim één miljoen gulden gemoeid zyn. Hoewel de heer D. van Loon (p.v.d.a.) zich wel met de plannen van b. en w. kon verenigen, sprak hij toch zijn be zorgdheid uit, dat ook na deze werk zaamheden de secretarie te klein behuisd zal zijn. Vooral met het oog op de ver wachte groei van Goes. Graag zou dit raadslid de mogelijkheden van nieuw bouw nog eens door b. en w. bekeken zien. Burgemeester mr. F. G. A. Huber wees er naar aanleiding van deze opmerkin gen op, dat nieuwbouw niet in hot cen trum van do stad verwezenlijkt kan wor den, terwijl een stadhuis hier toch thuis hoort. Wat de ruimte in het stadhuis aangaat zag de raadsvoorzitter voorals nog weinig moeilijkheden. Met de res tauratie en verbouwing wordt namelijk ook een vergroting van ruimte verkre gen, terwijl, wanneer nodig, ook nog enkele aangrenzende panden aan een noodzakelijke uibreiding ten offer zou den kunnen opvallen. Met het gevraagde krediet kor de raad zich vorder vereni gen. Na enige discussie werd voorts besloten met uitzondering van de p.v.d.a.-frac- tie de motie van de gemeente Aar denburg inzake verlenging van de wet vervreemding landbouwgronden niet te steunen. „Plan verbindingsweg" „Vuilnisbelt" verdwijnt nu eindelijk uit het centrum derwijzer aan de Burgemeester van Dusseldorpschool; werd de heer C. J. Hoek met algemene stemmen benoemd tot directeur van de Keuringsdienst van Slachtdieren en Vlees van de kring Goes, tevens directeur van het Open baar Slachthuis te Goes, en ging men akkoord met een voorstel tot verhoging van de keurlonen van de Keurings dienst. Met algemene stemmen benoemde de raad voorts tot lid van de Evenements commissie de heren J. de Grip, A. Pen- nings en J. Faberij de Jonge en ging ak koord met de aankoop van het pand M. Smallegangesbuurt nummer 21. KUNST Holland Festival, Middelburg Quadro Amsterdam, Burgerzaal. Voor het „Quadro Amsterdam" was gisteravond Bach het begin en het ein de: het programma, dat dit Amsterdam se viertal in de Middelburgse Burger zaal uitvoerde, had namelijk een tweetal triosonates van Bach als hoekdelen. Daartussen klonken Couperin, Guille- main, alsmede onze eigen Pieter Hellen- daal. Men ziet: het speelde zich gister avond allemaal af in de achttiende eeuw, in menig opzicht een hoofse en sierlijke tijd, óók in de muziek. Bij het luisteren naar deze klanken was er gis teren naar ons gevoel een zeker con trast tussen de elegante muziek, zo sier lijk en zo weinig doel in zichzelf, en de praktijk van een hedendaags concert. Naar zulke muziek althans naar een groot deel ervan behoort men ont spannen te luisteren, liefst met een glas wrjn in de hand; terwijl tussen de onder delen van het programma een luchtige conversatie past. Maar instede daarvan zitten we met ernstige gelaten te luiste ren, genieten nadrukkelijk en letten on dertussen goed op, dat we op tijd begin nen te klappen.... Dit echter terzijde: ons uitgangspunt was Bach, die dus het be rin en het einde van dit concert was. Naar ons gevoel ook in figuurlijke zin en daarom waren wij althans bijzonder dankbaar, dat deze twee trio-sonates (in G groot en in c klein) op het program ma stonden. Het Quadro Amsterdam wist deze Bachmuziek voortreffelijk uit te voeren, wist trouwens in het alge meen uitmuntend wat musiceren is. Frans Brüggen, fluit, Jaap Schroder, viool, Anner Bijlsma, cello en Gustav Leonhardt, clavecimbel, legden de gehe le avond door bewijzen af van hun groot talent: zij vormden een homogeen musicerende groep, die deze achttiende eeuwse muziek gedistingeerd en zeer muzikaal wist uit te voeren. Een woord van bijzondere vermelding verdient cellist Anner Bijlsma, die begeleid door Gustav Leonhardt van Hellen- daal een cellosonate in F groot uitvoer de. Zijn spel was bewonderenswaardig, al leek het (van onze plaats af ge hoord) dat Bijlsma in verhouding tot de delicate klank van het clavecimbel zich te weinig bekommerde om een kamcr- muzielctoon. Niettemin maakte zijn spel grote indruk. Er was helaas voor deze avond niet de belangstelling, die vorige jaren voor deze Holland-Festivalmanifestaties werd getoond. Het publiek gisteravond was zeer enthousiast, waarvoor de „vier van Amsterdam" dankten met een uitermate okfluitpavtij (van Frans Brüggen) hier speciaal moet worden ge noemd. Er waren tenslotte bloemen: één ruiker voor alle vier. Misschien aanlei ding voor een van hen om variaties in achttiende eeuwse stijl te schrijven over „Eerlijk zullen we alles delen". Dat is dan mooi voor het concert van volgend jaar. Het volgende concert in deze reeks als vanouds georganiseerd door dc ge meente Middelburg met de Z.V.U. is vrijdag 6 juli. Dan treedt op het Neder lands Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg. de K. Advertentie Alle nieuwtjes op foto- en filmgebied in een speciale catalogus. Bekijk thuis op uw gemak deze schitterende catalogus. 64 pagina's vol foto's, beschrijvingen en tips van ulles op fotogebied. Op aanvraag zenden wij U deze catalogus toe. Prijs 1,25... en dit bedrag ontvangt U terug wanneer U een camera koopt. Schrijf of bel ons vandaag nog. FOTO VERSCHOORE Goes Tel. 6159 Vlissingcn Tel. 4081 Kruiningen Tel. 232 In Sint-Maartensdyk is woensdagmiddag een project, aanbesteed, waarnaar deze gemeente al verschillende jaren onge duldig heeft uitgekeken. Binnenkort zal dan eindelijk de oude haven, uitmon dend in de reeds in 1957 afgesloten „Pluinipot" worden gedempt. Er zal een dijk worden afgegraven en een straat worden aangelegd van het centrum van de Smalslad naar het industrieterrein en de. sportvelden en tennisbanen, die in de toekomst in deze zelfde omgeving zullen worden aangelegd. De beide werken zijn geraamd op een bedrag van ongeveer 280.000, waarvan het ministerie van sociale zaken in verband met de positie van Sinb-Maartensdtfk als kernge meente 84,3 procent of 237.000 voor zijn rekening zal nemen. Een t Advertentie) MOTTENPLAAG bescherm uw bezit. Bespuit uw kleerkasten met Nourycid, direct effect, lange nawerking. NOURYCID DOODT SUBIET. maand geleden heeft de raad het resterende krediet voor dit werk uit getrokken. Het „plan verbindingsweg" zal er dus nu voor zorgen, dat Sint-Maartensdijk een bijna droogstaand haventje uit zijn centrum ziet verdwijnen, dat dc laatste jaren steeds meer op een vuilnisbelt rin£ lijken. De bordjes „geen vuil storten" werden zo veelvuldig over het hoofd ge zien, dat de bodem van de oude haven een vergaarplaats werd van oude dozen met huis- en ander vuil Dat alles ligt daar op een modderige ondergrond te midden van hoog opwassende hossen onkruid te verteren. Vaak heeft men zich m do raad van b. en w. over deze „kwaal" het hoofd gebroken. De Smalstad beschikte zelf niet over de middelen om tot een rigou reuze maatregel van demping over te gaan. De industriële faciliteiten voor do gemeente in verband me» de aanleg van de verbindingsweg naar het terrein voor de nieuwe fabrieken brachten tenslotte uitkomst. Met, behulp van het subsidie voor de zogenaamde infrastructuur van het ministerie van sociale zaken raakt Sint-Maartensdijk dus van een onhy giënische kwaal in zijn centrum af. Er werd voor deze aanbesteding, na mens b. cn w. door het N.V. advies- en ingenieursbureau „Irs. Wittcveen Bos c.i.", in het verenigingsgebouw be legd, als volgt .ingeschreven Firma J. van Vossen, Sint-Annaland 309.000; Gebr. Suijkerbuïjck, Hooger- heide 310.000; fa. Moerland, Sint-An naland 311.500: S. Zijlstra v. d. Dies, Gorkum 317.000; fa. v. d. Werl'f, Sint- Maartensdijk f 318.700; fa. v. d. Velde, Bruinisse 319.740: A. \V. Wandel. Dui- veland 325.000; J. de Oude, Biervliet 350.000: West Nederland N.V.. Pa- pendrecht 352.000: Zeeland N.V,, Mid delburg 360.00O HET WEER IN EUROPA Oslo, regen 16 gr. C. Kopenhagen, half bewolkt 18 gr. C. Londen, zwaar bewolkt 19 gr. C. Brussel, geheel bewolkt, 19 gr. C. Luxemburg, zwaar bewolkt 19 gr. C. Parijs, zwaar bewolkt 22 gr. C. Nice, zwaar bewolkt 23 gr. C. Frankfort, half bewolkt 23 gr. C. MUnehen. zwaar bewolkt 17 gr. C. Genève, half bewolkt 23 gr. C. Locarno, licht bewolkt 26 gr. C. Wonen, huif bewolkt 25 gr. C. Innsbruck, zwaar bewolk. 16 gr. C. Rome, half bewolkt 30 gr. C. Madrid, licht bewolkt 33 gr. C. Mallorca, zwaar bewolkt 30 gr. C. VERWACHT. STRANDVERWACHTING VANDAAG iets beter strandweer met aanvankelijk nog veel Itewolking, maar later ook enkele opklaringen. Iets war mere lucht. In de middag ongeveer 20 graden, zeewater 15 graden. Matige zuidwesten wind. VOORUITZICHTEN: nog niet stabiel, maar wel perioden van góed strandweer, met, normale junitemperatimr. ZACHT WEER Veel bewolking met enkele verspreide opklaringen, maar geen regen van be tekenis. Matige, langs de kust af cn toe krachtige zuidwestelijke wind. Vrij Warm. ZON EN MAAN. 22 juni Zon op 4 19 onder 21.04 Maan op onder 9.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2