Recherche onderzoekt incident in Wormer Tweede Kamer tegen instelling maatschappelijke organen Para's voelen zich in de steek gelaten AMENDEMENT VAN BENNEKOM OOK DOOR K.V.P, GESTEUND ERDOOR EERSTE KAMER aanvaardt begroting volkshuisvesting „GEEN TWIJFEL AAN EENHEID" Senaatscommissie voor schrootnota NATIONAAL THUISFRONT VOOR N1EUW-GUINEA OPGERICHT PANTER Hoge Autoriteit onderzoekt zaak D.A.F. Wnd. directeur Vlaamse televisie weer vrij Hagenaar overleed aan hersenbloeding WOENSDAG 20 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BELANGRIJKE WIJZIGING MAMMOETWET (Van onze parlementaire redacteur) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Cals heeft op de eerste middag van de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, de zogenaam de mammoetwet, een nog al pijnlijke nederlaag geleden. Dat was bij de behandeling van artikel 3 van het wetsontwerp, dat de instelling regelt van maatschappelijke organen, die als adviescolleges zullen moeten optreden bij het oplossen van problemen, die uit de uitvoering van de mammoetwet voortvloeien. onderwijs ten doel stellen. Deze gelegen heid zal uitsluitend verleend worden aan de organisaties, die naar het oor deel van de minister voldoende repre sentatief zijn. Er zullen dus geen speciale organen fevormd worden, maar men zal ge- ruik maken van bestaande organi saties, die toch al wel door de onder wijsraad werden geraadpleegd, als deze raad een advies moest uitbren- fen. De motie van de heer Vermeer edoelt deze organisaties meer bij het werk van de onderwijsraad te betrekken. Verworpen De Kamer verwierp bij zitten en op staan vóór waren alleen de A.R.P., de C.H.U., de S.G.P. en de V.V.D. een amendement van de antirevolutionaire prof. Versteeg op artikel 1, dat beoogde te omschrijven wat onder „voortgezet onderwijs" verstaan wordt. Hij wilde namelijk voorkomen, dat vormen van onderwijs, die thans nog niet bestaan, maar misschien eens zullen worden in gevoerd, onder de werking van de wet zullen vallen. Ook verwierp de Kamer een amende ment van dezelfde afgevaardigde om de omschrijving van een „scholengemeen schap" op een andere plaats in het wetsontwerp op te nemen. Vóór waren de A.R.P., de C.H.U. en de S.G.P. Tenslotte verwierp de Kamer een amendement van de heer Tilanus (c.h.)om in artikel 2 van de mam moetwet niet te gebruiken de term „basisonderwijs", maar „algemeen vormend gewoon lager onderwijs' zoals tot nu toe dit soort onderwijs genoemd wordt in de Nederlandse wetgeving. Vóór waren de C.H.U., de A.R.P. en de S.G.P. Al eerder had de minister laten weten, dat hij de verwerping van dit artikel in hoge mate zou be treuren, al ging hij niet zo ver die verwerping onaanvaardbaar te noemen. Desondanks heeft de Ka mer een amendement van de anti revolutionaire heer Van Bennekom aangenomen, dat artikel 3 door een ander artikel, dat de maat schappelijke organen in wezen over boord gooit, vervangt. Dat dit nieuwe artikel zelfs geen flau we afschaduwing is van wat de minis ter wilde, blijkt o.a. uit het feit, dat de felste tegenstander van 's ministers ar tikel vóór het amendement van de heer Van Bennekom stemden. Kernpunt Deze afgevaardigde noemde artikel 3 een van de kernpunten van het wetsont werp. Misschien, zo zei hij, is het wel het knelpunt. Dr. Albering van de K.V. P. had de aanneming van dit artikel bij de algemene beschouwingen over de mammoetwet een gebiedende voorwaar de voor de K.V.P. genoemd om voor het wetsontwerp in zijn geheel te kunnen stommen. Later is hij daarvan enigszins teruggekomen, maar voor 't gisteren tot stemmen kwam, verklaarde hij onder diepe stilte van de vergadering, dat het debat over do maatschappelijke organen zijn fractie zeer teleurgesteld had, om dat zij deze kwestie zeer belangrijk acht. Hjj had zolf een door velen be streden amendement ten aanzien van de maatschappelijke organen ingediend, dat hij introk, nu hem bleek, dat het geen meerderheid zou verwerven. Dan maar het amendement-Van Bennekom, vond hij. Maar hot deed hem pijn. Het amendement-Van Bennekom werd bij zitten en opstaan aangeno men. Daarna nam de Kamer artikel 3 van het wetsontwerp aan. dat dus de tekst gekregen had. zoals deze in hot amendement-Van Bennekom was geformuleerd. Geheel overbodig stemde de V.V.D. tegen artikel 3. Zij was tegen hot oorspronkelijke ar tikel 3, zoals do minister het in de mammoetwet had gebracht. Maar dat waf. er nu uit en or voor in de plaats stond een tekst, waartegen zij weinig bezwaren had Motie-Vermeer Door doze gehele affaire heen speelde dc indiening van een motie door do so cialistische afgevaardigde drs. Vermeer. Doze motie, die b(j zitten en opstaan met dc stemmen van dc P.v.d.A., de V.V.D., de C.H.U., de C.P.N, en de P.S. P. vóór werd aangenomen, nodigt de regering uit om een herziening van de wet op do onderwijsraad voor te berei den, waarin tegemoet gekomen wordt aan do wens van de Kamer om de orga nisaties, die zich de behartiging van het onderwijs ton doel stellen, in te schake len bij de adviosverlening aan de rege ring. Do bedoeling is dus, dat de onder wijsraad een bredere samenstelling zal krijgen en dat hij in de plaats treedt van de maatschappelijke organen, die de minister zich voor ogen gesteld had. Het artikel, zoals dc bewindsman het in het wetsontwerp had opgenomen luidde: „Wij (dat is de Kroon, dus in feite de regering) kunnen b(j alge mene maatregel van bestuur, de ón derwijsraad gehoord, de onderwer pen aanwezen, waaromtrent aan re presentatieve organen, die zich de Diiisdaymiddag heeft de Tweede Kamer de openbare behandeling van de mam moetwet verder voortgezet. Foto: mi nister Óals iverd achter de regerings tafel bijgestaan door mr. J. O. M. Broekman (links), directeur-generaal het ondertvijs. Het amendement van de heer Van Ben nekom maakte ervan, dat de gelegen heid om advies te geven wordt geboden aan organisaties van ouders, van lera ren of van gemeente- of schoolbesturen of van twee of meer van deze groepen, die zich de behartiging van de -belangen van een of meer vormen van voortgezet Advertentie haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! NAASTENLIEFDE. Do 26-jarige Te rence Bransfield uit Ealing in Engeland is maandag vrijgesproken van de be schuldiging, dat hij uit een plaatselijke winkel een droogapparaat zou hebben willen stelen, nadat dc rechter hel mo tief had vernomen. „Ik vond", aldus Bransfield, „dat de winkelier zo verveeld keek en wilde zijn dag daarom wat minder kleurloos ma ken". behartiging van het voortgezet on derwijs ten doel stellen, de gelegen heid wordt gegeven onze minister van advies te dienen. In deze orga nen hebben in ieder geval zitting vertegenwoordigers van hen, die als ouders, leraren en bevoegd gezag betrokken zijn bij scholen voor voort gezet onderwijs". Verder bepaalt het artikel, dat een ad vies slechts kan worden uitgebracht binnen drie maanden, nadat de gelegen heid daartoe is geopend, tenzij de mi nister een andere termijn heeft gesteld. Wijziging ITALIAANSE FABRIEK WIL DEELNEMEN IN ST AALPROJECT ÏELIATE De Italiaanse staalfabriek „Falck", die een jaarproduktïe heeft van 800.000 ton, heeft de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. toestemming gevraagd voor deelneming aan de staalfabriek door de „Sidemar" te Zelzate zal wor den gebouwd. De „Falck"-fabriek is de laatste zelf standige staalonderneming in Italië. Al le andere fabrieken van enige betekenis maken deel uit van de groep „Italsider" die door de staat wordt gecontroleerd. Naar verluidt zou „Falck" voor 5 a 6 procent in het Sidemarproject willen deelnemen. De Hoge Autoriteit moet hiervoor toestemming geven aangezien zij moet waken over de naleving der antikartelbepalingen van het E.G.K.S.- verdrag. 0 Zuid-Slavië is in plaats van volledig lid, waarnemer bij de Europese Organisatie voor Kernonderzoek (Cern) geworden. Het land had hierom verzocht om een beter evenwicht verkrijgen tussen zijn inspanningen op het gebied van kernonderzoek op nationaal en internationaal niveau. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermid dag met 46 tegen 2 stemmen de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid goedgekeurd. De twee communisten waren de te genstemmers. Vorige week had de Kamer deze begro ting behandeld. Maar de stemming was toen uitgesteld, omdat de communist Haken hoofdelijke stemming vroeg, die echter toen niet kon worden gehouden, daar het quorum ontbrak. Voor de stem ming van gisteren verklaarde de heer Broeksz (p.v.d.a) nogmaals, dat zijn fractie het beleid van minister Van Aartsen onjuist acht. Dat had de frac tie bij het debat duidelijk laten merken. Ook wees de heer Broeksz nog op de motie-Andriessen, die de Tweede Kamer destijds met grote meerderheid had aan genomen. Onder deze omstandigheden had de fractie geen behoefte tegen de begroting te stemmen. Omwille van objectiviteit Politie haalde film uit camera in luilaknacht (Van onze correspondent) De districtscommandant van de rijkspolitie te Amsterdam heeft, naar wij vernemen, aan de dis trictsrecherche opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar een recent incident op de luilak- markt te Wormer, waarbij de 17- Rusk bij De Gaulle Na afloop van de bespreking welke gisteren heeft plaats gehad tussen president De Gaulle en de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, werd uit be voegde Amerikaanse bron het vol gende vernomen: „na die bespre king bestaat bij ons Amerikanen geen twijfel aan de eenheid tussen Amerika en Frankrijk wat betreft de kwestie van onze fundamentele verplichtingen en onze vastbeslo tenheid enigerlei dreiging voor de alliantie het hoofd te bieden". Het gesprek tussen De Gaulle en Rusk duurde ruim een uur. „We hebben onze bespreking over de U bekende kwesties voortgezet", vertelde Rusk aan dc pers. De vraag van een journalist of dc kwes tie van de atoomwapens aan dc orde was gekomen, beantwoordde Rusk be vestigend. Na het bezoek van Rusk aan de Franse president, voorspelden Amerikaanse bronnen dat een ontmoeting tussen De Gaulle en Kennedy „voor het einde van het jaar" waarschijnlijk was. (Van onze parlementaire redacteur) B(j de aanvang van dc gisteren gehou den vergadering van dc Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, mededeling gedaan van de instelling van een bijzondere commissie, die de senaat zal moeten adviseren met betrekking tot de vraag wat er moet gebeuren met dc bij do Kamer ingekomen nota van minister Beerman inzake do zogenaam de scbrootai'i'aire. jarige Bob Ketzer zijn fototoestel moest afgeven aan de politie, om dat hij foto's zou hebben gemaakt van het optreden van de politie ter plaatse. Mot het onderzoek is een begin gemaakt. De districtscommandant deelde mede, dat men niet alleen de lezing van de politie wilde weten, maar ook die van getuigen. Dat waren Bob Ketzer zelf en een reserve-politieman. Het was in Wormer rumoerig tijdens deluilaknacht. Ketzer nam foto's van politiefunctionarissen, terwijl zij be zig waren de orde te herstellen. Hij zou juist een foto nemen, terwijl een agent een jongen een klap met een gummistok wilde geven. Men dwong hem de camera af te geven en toe te staan, dat de film uit het toe stel verwijderd werd. De jongeman heeft er verder, kennelijk onder de indruk van de bewering, dat „dergelijke foto's niet mochten worden genomen" geen werk van gemaakt. De zaak kwam aan het rollen, toen er berichten over in de pers verschenen. De districtscommandant vindt de maat regel van de rijkspolitie te Wormer niet juist, maar hij gelooft niet, dat het thans uit te brengen rapport voor de betrokken politiemannen ernstigo gevol gen zal hebben. Een onderzoek acht hjj nodig omwille van de objectiviteit. DOOR DRIE VERENIGINGEN Stelt zich boven godsdienst en politiek Het enige weken geleden door de Koninklijke Vereniging „Onze Luchtmacht" genomen initiatief om tot een nationale actie voor de Nederlandse militairen in Nederlands-Nieuw-Guinea te komen, heeft geleid tot de op richting van een nationaal thuisfront Nieuw-Guinea (N.T. N.G.). De drie koninklijke verenigingen „Ons Leger". „Onze Vloot" en „Onze Luchtmacht" zijn reeds in vergade ring bijeengeweest. Iedere vereniging stelde 1000 voor het thuisfront ter Panter doet een NIEUWE doos open! 'Ï>.S n centimeter tong! De Hoge Autoriteit zal een onder zoek instellen naar de prijsconces- sies, die door de Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens bij de ver koop van carosserieplaten aan de auto-industrie werden gedaan. „Hoogovens" heeft weliswaar bij de le vering van koudgewalste dunne platen en kleine balken aan de Nederlandse autofabriek D.A.F. en de Duitse carosse- riebouwers Karmann welke aan de D.A.F. levert de in Luxemburg aan gemelde lijstpryzen berekend, doch ge lijktijdig aanzienlijke kortingen, gaande tot 30 procent, toegestaan. Er wordt thans onderzocht, of dit overtredingen n van het discriminatie-verbod van het E.G.K.S.-verdrag, of zogenaamde veroorloofde „aanpassingstransacties" aan offertes van concurrenten. De „Hoogovens" heeft op de vraag van het A.N.P. naar commentaar op boven staand bericht verwezen naar haar mededeling van 15 dezer van de volgen de inhoud: onze leveringen van hoogwaardig carosseriemateriaal wordt in overeen stemming met dc regels van het E.G.K.S.-verdrag, door ons gebruik ge maakt van het recht tot prijsaanpas sing. Bij deze transacties is geen sprake van dubbele facturen. Een gedeelte van onze leveringen aan de D.A.F. vindt op aanwijzing van de D.A.F. rechtstreeks plaats aan buiten landse persbedrijven. De daaruit ver vaardigde carosserieonderdelen komen in veredelingsverkeer naar Nederland terug. Ten behoeve van de door de dou ane opgelegde materiaal-identificatie worden grensdocumenten opgemaakt, waaronder een factuurformulier. De daarin opgenomen geldwaarde staat los van de te betalen invoerrechten over de toegevoegde waarde en behoeft dus fis caal gezien en mede om commerciële redenen, niet overeen te stemmen met de factuurwaarde. Het gaat hierbij derhalve niet om dub bele facturen, doch om een werkelijke factuur en een grensdocument". waarnemende directeur van de Vlaamse televisie, D. W., is maandag voorlopig in vrijheid gesteld- Hij werd de vorige week gearresteerd omdat hij 350.0000 franken zou hebben aangenomen van een Nederlander, J. van S., voor propaganda voor een loterij die deze organiseerde. Deze S. zit in voorarrest op beschuldiging van vals heid in geschrifte, oplichting en bedrieg lijke bankbreuk. 0 Naar schatting 100.003 kinderen en vijf maal zoveel volwassenen in de Verenigde Staten hebben een infectie van de nieren die niet is gerubriceerd en niet onderkend, aldus de Amerikaanse National Kidney Disease Foundation. beschikking. Het comité, waarin ver tegenwoordigers van de drie ge noemde organisaties zitting hebben genomen, zal worden uitgebreid met vertegenwoordigers van onder an dere het Veteranen Legioen Neder land, de Nederlandse Sportfederatie, en het Nationaal Olympisch Comité. Vertegenwoordigers van de bestaande thuisfronten (Protestants Christelijk, Rooms-Katholiek en Humanistisch) zullen eveneens aanwezig zijn op een vergadering welke dezer dagen te Den Haag zal worden gehouden. Na mens het ministerie van defensie zal de directeur sociale zaken de verga dering bijwonen. Niwin De initiatiefnemers hebben zich van de medewerking verzekerd van de oud directeur van de Niwin, ir. F. F. van Rhijn, die als adviseur zal optreden. Het N.T.N.G. zal ongeveer in de zelfde vorm worden opgezet als de Niwin, de organisatie die in de tijd toen onze militairen in het voorma lige Nederlands-Indië hun taak ver vulden, voor bijna 40 miljoen naar overzee verzond. Hét N.T.N.G. stelt zich, naar ons van die zijde wordt bericht, boven de po litiek en de godsdienst en wil alleen maar een coördinerend lichaam zijn om op korte termijn de Nederlandse militairen in Nederlands Nieuw- Guinea moreel en materieel te steu nen. De factor tijd dwingt tot snel en gecoördineerd handelen. Van publiek en bedrijfsleven wordt op grond van tot nu toe reeds binnen gekomen reacties, grote medewer king verwacht. Als centrale voor het' storten van bijdragen is voorlopig aangewezen giro no. 87400 ten na me van de penningmeester van de Koninklijke Vereniging „Onze Luchtmacht" te Den Haag. Het v lopig secretariaat is eveneens in Den Haag gevestigd: Boreelstraat 6. GROTE HORLOGESMOKKEL VIA HOEK VAN HOLLAND NAAR ENGELAND De Britse douane heeft maandag eer goede vangst gedaan toen zij de 29-ja- rige Australische, Elizabeth Ann Mor gan aanhield, die met de boot uit Hoek van Holland in Engeland aankwam. In haar Jaguar sportwagen werden 10.000 horloges ter waarde van 50.000 pond sterling gevonden. Zij is gisteren voorgeleid voor een rechtbank te Harwich. Een functionaris van de douane verklaarde, dat duidelijk bleek, dat hier een zeer grote organisa tie achter moest staan. VERMISTE JONGEN UIT DELFT TERECHT De 14-jarige Robert Frens, die vorige week woensdag de ouderlijke woning te Delft had verlaten en wiens opsporing door de Delftse politie was verzocht, is terecht. De jongen heeft zich maan dagavond laat gemeld bij de politie te Dieren. In Musis Sacrum te Arnhem is de fi nale gehouden van de Nederlandse kap- kampioenschappen. Foto: Haarkunste- naar W. A. C, Spronlc uit Aalsmeer deed zijn uiterste best om zijn model tnet een prachtig kapsel aan de jury te kunnen tonen. Buitgemaakt dagboek van luitenant Simodo onthult: Helft van infiltranten uitgeschakeld Meer dan honderd Indonesische parachutisten zijn sinds de Ne derlandse strijdkrachten half mei op Nieuw-Guinea een tegen- aktie begonnen, gesneuveld en een iets kleiner aantal is gevan gen genomen. Dit blijkt uit een gisteren te Hollandia uitgege ven communiqué waarin wordt gezegd dat „de helft van het ge schatte totaal aantal para's thans is uitgeschakeld" en dat de Indonesische militairen zich in toenemende mate overgeven Daarbij wordt aangenomen dat reeds ó(j de landingen een zeker percenta ge van dc para's is omgekomen. Wat verder de door de para's geleden verliezen betreft is volgens de offi ciële mededeling ongeveer 50 procent gesneuveld en de andere helft gevan gen genomen. Hoewel de ramingen over het aantal op Nieuw-Guinea ge lande parachutisten uiteenlopen wordt aangenomen dat het cijfer tus sen de vier en vijfhonderd ligt. In het communiqué wordt voorts ge zegd dat nabij Klamono, waar de vo rige week twee Nederlandse militai ren zijn gesneuveld, zich maandag uit eigen beweging tien Indonesische parachutisten hebben overgegeven. b(j- wie een sergeant en twee korpo raals. Dit is, na de overgave van een volledige para-eenheid de vorige week op het schiereiland Onin, hel grootste aantal dat zich tegelijk bij de Nederlandse militairen heeft ge meld. Bij de ondervraging is geble ken dat zij gehandeld hebben onder de druk „van de algemene ellende en van de honger die zij sedert hun lan ding in het oerwoud hebben geleden maar vooral omdat zij het gevoe hadden dat het commando parachu listen in de steek was gelaten". De moeilijkheden en de teleurstellin gen, welke het deel waren van de ge lande para's, blijken ook uit het dag boek van luitenant Hiro Sirnodo, die een groep para's in de omgeving van Kaimana commandeert en bekend slaat als een fanaticus. Opdracht In dit door de Nederlandse strijd krachten buitgemaakte dagboek schrijft Hiro Sirnodo volgens de „Nieuw Guinea Koerier" dat: zjjn in structies waren: a. contact maken met de bevolking, b. het organiseren Over de ervaringen en moeilijkheden neldt het dagboek o.m.: „Er kan niet voldoende gezorgd worden voor onze ;e\vonden, Onze kaarten zijn onvolle Jig en onbetrouwbaar. Onze radio «verkt niet meer. Het lukte ons niet contact te krijgen met andere groe ien para's. Het moreel van mijn nanschappcn is laag. In dit opzicht Jadden wij beter moeten worden „ge screend" voor de aanvang dezer mili taire campagne. Ik was de enige die •en behoorlijke opdracht met instruc ties („briefing") had ontvangen vooi wij dit avontuur begonnen. Het is vrijwel onmogelijk en nutteloos om een oorlog als deze te voeren met sol daten die zich hiervoor niet vrijwillig hebben gemeld en te hooi en te gras zijn aangewezen, hoe goed zij zich ook in Indonesië als soldaat hebben getoond. Papoea's vijandig In het dagboek wordt verder gezegd: „de Papoea-bevolking is ons vijandig gezind en wij moeten dikwijls unifor men en andere stukken van onze uit rusting ruilen tegen voedsel. Ik ben er nu van overtuigd dat de piloot van ons vliegtuig onvoldoende geïnstru eerd was want het terrein, waar wij gedropt werden, bevond zich te ver van Kaimana en maakte de dropping gelijk aan een poging tot zelfmoord. De ons beloofde fouragering door droppings is niet geschied, wij heb ben althans niets ontvangen. Onze staf in Indonesië had gezegd dat wij te Kaimana een betrekkelijk kleine •Militaire bezetting, aangevuld met politiepersoneel, zouden aantreffen, naar deze opgave bleek misleidend. Wij ontmoetten namelijk Nederlandse ioldaten op tientallen kilometers bui ten Kaimana". Aldus enkele passages uit het dag boek van luitenant Hiro Sirnodo. Het Wereldgebeuren Minder divisies D'e Amerikaanse minister van oor log de heer Robert Mac Namara, beleefde op 16 juni een vreugdevol le dag. Hij werd eredoctor van de univer siteit in Michigan. Die universiteit was hem wel bekend, want toen hij nog bij d eFordfabrieken werkte, woonde hij op het universiteitsterrein en hij reed iedere dag van dat terrein per auto naar Ford. Dat deed hij om zijn „intellectuele con tacten" aan te houden, terwijl hij bezig was de Fordfabrieken te reorganiseren en weer tot een winstgevend object te maken. Bij Ford in dienst getreden als „quiz- kidd" (raadseloplosser) voor de bedrijfs- reorganisatie. kreeg hij de smaak van het grootbedrijf te pakken. Hij bracht het spoedig tot vice-president. Toen haalde president Kennedy hem weg. De president wilde aan het hoofd van het departement van oorlog, dat 45 miljard dollar per jaar besteedt, een intelligent zakenman zetten. Dus werd Mac Nama ra minister van oorlog. Nu zou het voor een land als Nederland wat ongewoon zijn wanneer een minister van oorlog bij het ontvangen van een eredoctoraat een grote rede zou houden vol „nieuws" over de defensie van zijn land, over de bondgenootschappen met andere landen, over de atoombewapening enz. Niet alzo echter in de Verenigde Staten. Daar grijpt men het aanvaarden van eredoc toraten wel meer aan voor het lanceren van belangrijk politiek, militair en an der nieuws. Mac Namara zwaaide in zijn rede lof toe aan de Westeuropese sta ten, die zich na de jongste wereld oorlog zo snol hersteld hebben. Hij wees op de betekenis van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie en daarbij trachtte hij een antwoord te vinden op drie vragen. Maakt het economische herstel in West-Europa dit gebied min der afhankelijk van Amerikaanse mili taire hulp bij zijn verdediging? Maakt de Amerikaanse kwetsbaarheid in- een atoomoorlog Amerika minder bereid tot het verlenen van effectieve militaire hulp aan West-Europa? Zijn onafhan kelijke en nationale atoomwapens vol doende voor de Europese landen om zich zelf te verdedigen? Bij het beantwoorden van deze drie vragen merkte de heer Mac Namara op, dat nog altijd het doel van elke oorlog moet zijn het vernietigen van het vijan delijke militaire potentieel en niet de vernietiging van de burgerbevolking. Hij achtte nauwe samenwerking tus sen West-Europa en de Verenigde Staten nog altijd een absolute nood zaak, maar hij waarschuwde ernstig te gen de opbouw van eigen atoom-strijd machten door elk der Westeuropese landen. Het was duidelijk, dat hij zich hier keerde tegen Frankrijk en Enge land. Die kleine atoomstrijdmachten zou den gevaarlijk en duur worden, zo zei hij. West-Europa moest wat de atoom macht betreft maar liever op de Ver enigde Staten vertrouwen, waar men zo ongeveer 50 miljard gulden per jaar besteedt aan de ontwikkeling van kern wapens en wat daarbij hoort, zo meende Mac Namara. Amerika beschikt over genoeg „slagkracht" om zowel West- Europa als de Verenigde Staten te be schermen en om zo nodig ook na een Russische „verrassende aanval" nog met de resterende krachten een dodelij ke slag aan Rusland toe te brengen. Dat en nog veel meer zei Mac Namara. Wanneer men weet, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk maandag gereed stond om naar Europa te vertrekken om te gaan be raadslagen over de werkwijze van de Noordatlantische verdragsorganisatie, dan is het wel duidelijk met welke bood schap de heer Rusk komt. Hij wil aan de Westeuropese landen de verzekering geven, dat zij toch echt wel volledig op de Verenigde Staten kunnen vertrouwen op het in zetten van kernwapens en voorts wil hij die landen overhalen zich niet verder bezig te houden met het ontwikkelen van eigen wapens op dit gebied. Waarschijnlijk zal hij daar tegenover enige concessies van de Amerikanen stellen. Dat zou men althans kunnen af leiden uit een artikel van prof. Kissin ger een adviseur van president Ken nedy in het Amerikaanse blad „Fo reign Affairs". Prof. Kissinger is van mening, dat de Westeuropese landen thans een weinig dankbare taak hebben in de Noordatlantische verdragsorgani satie. Het streven naar dertig Navo-dï- visies op het Europese vasteland is wel licht onjuist. Wil de Navo beperkte con flicten in of nabij Europa uitvechten zonder gebruik van atoomwapens dan is dertig divisies veel te weinig. Wil men direct bij het uitbreken van een conflict reeds tactische atoomwapens inschake len dan is dertig divisies te veel en dan verspillen de Europese landen hun geld. Prof. Kissinger zou willen dat de ver bonden mogendheden thans een keuze doen en als zij kiezen voor minder divi sies en direct gebruik van tactische atoomwapens, dan zou hij men kan dat althans afleiden uit zijn betoog de tactische (Amerikaanse) atoomwa pens, welke zich thans in Europa be vinden, onder commando van een Euro pese generaal in dit geval een Frans man willen brengen. Daarmee zou aan de Westeuropese landen wat meer zeggenschap over het gebruik van de (Amerikaanse) atoomwapens worden gegeven en zou het gevoel van eigen verantwoordelijkheid voor het atoom- wapengebruik toenemen. ^'vwVW\AAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAA/W\AAAAAAAAAAI\AAAAAAAAA/*AAArtAAAAAAAA/\AAAAAAAArtAAAA/\A/%AAAAAAIW\^\AIVWW\/VWWVWW\nAAAA/VW\AAAAAAAA/W\AAA/W\AAA/WW\AAAAAAAAAAA/WWWWV-' Mac Namara.geen Europese kermvapenfabricage De 41-jarige loswerkman J. B. Hendriks, die zaterdagnacht tij dens een vechtpartij met twee broers op de hoek van Het Spui en de Bierkade in Den Haag ernstig werd gewond en zondagmorgen bleek te zijn overleden, heeft 's nachts een hersenbloeding ge had. Het sectierapport heeft uitgewezen dat de schedel aan *de linkerzijde boven het oor was gescheurd, waardoor de hersen bloeding is ontstaan. De twee gebroeders V., die in verband hiermee zijn gearresteerd, zullen nu dus worden vervolgd wegens zware mishan- cle dood tot gevolg hebbend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3