PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DJAKARTA VRAAGT V.N. NAAR STANDPUNT VAN NEDERLAND Federatief karakter voor Zeeuwse Muziekschool wordt thans overwogen Dr. Soebandrio doet aanval op mr. Luns Akkoord over C.A.O. kleinmetaal Kamer tegen toelating Spanje tot E.E.G. Vopo's fotograferen aan zonegrens Verwarde berichten over antwoord van Soekarno O.A.S.-COMMANDO VAN ORAN HEEFT HET OFFENSIEF HERVAT Mortieren op olietanks VIER DUITSE STRAALJAGERS NEERGESTORT Vandaag... LABOUR ROYEERT LORD RUSSELL Derde program Da Socialistische motie aanvaard De Indonesische ambassadeur bij de V.N., Soekardjo Wirjopranoto, heeft gisteren een onderhoud gehad met secretaris-generaal Thant van de V.N., over de hervatting der Nederlands-Indonesische onder handelingen over Nieuw-Guinea. Een woordvoerder van de Indonesische V.N.-delegatie zei na het gesprek, dat men nog geen antwoord van president Soekarno op het jongste beroep van Thant om de besprekingen met Nederland „zonder verder uitstel" to hervatten, had ontvangen. Het bezoek van Wirjo pranoto aan de secretaris-generaal had volgens hem alleen tot doel, van Thant een „verduidelijking" van het Nederlandse standpunt te krijgen. Hij beschuldigde minister Luns van het verspreiden van onjuiste berichten. „Het is de schuld van minister Luns. Hij meent nog dat hij superieur is aan de Aziaten. Maar hij heeft het mis en hij houdt geen rekening met de feiten en de wereldopinie", aldus Soebandrio. „Belangrijke rede" President Soekarno van Indonesië zal vrijdag ter ere van de 435ste gedenkdag van de stad Djakarta een „belangrijke boodschap" uit spreken, aldus heeft Radio Indone sië gisteren bekendgemaakt. Radio Djakarta meldde gisteren dat president Soekarno de jongste bood schap van secretaris-generaal Thant wel reeds heeft beantwoord. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, deelde aan journalisten eveneens niec dat Soekarno gisteren via de Indonesische vertegen woordiger bij de V.N. schriftelijk had geantwoord op het beroep van Thant. der ontleende dr. Soebandrio dat een aantal Indonesische parachutisten in westelijk Nieuw-Guinea zich had over gegeven. Minister Soebandrio zei dat „zich nooit parachutisten hadden over gegeven". „Geringe verliezen" „Het is waar dat enkele Indonesische vrijwilligers gevangen waren geno men na de landing op de eilanden Gag en Waigeo, maar sedert begon nen was met het neerlaten van para chutisten in West-Irian hebben wij slechts geringe verliezen geleden. Deze waren veel geringer dan de ver liezen die de Nederlanders werden toegebracht". Sedert kort fotografeert de 5 Oostduitse volkspolitie alle 5 personen, die zich dicht in de buurt van de.zonegrens op- S houden. 5 Partijen, betrokken bij de c.a.o. (eigenlijk negen c.a.o.'s) voor de kleine metaalnijverheid hebben gisteren een akkoord bereikt. Dit heeft tot gevolg, dat per 1 mei jongstleden een dubbeltje loons verhoging per uur is toegestaan. Per 1 januari 1963 zal tot integra le invoering van een werktijdver korting tot 45 uur worden overge gaan. Op 1 april 1963 zal een loonsverhoging van 5 cent per uur worden gegeven. Met ingang van die datum zal branche- gewijs tot invoering van diploma-toesla gen en werkclassificatie worden over gegaan. Voorbereidende besprekingen daartoe kunnen nu al beginnen. De C.A.O. zal tot oktober 1963 gelden. Zoals bekend was door de werknemers organisaties. met uitzondering van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond, een overeenkomst gesloten met een deel der betrokken werkgeverspartijen en aan het college van rijksbemiddelaars ter goedkeuring voorgelegd. De voorzitter van het college heeft in de loop van het overleg een aantal suggesties gedaan, die door partijen, betrokken bij het voor gelegde contract, na amendering in het voorstel z(jn overgenomen. De nog niet aan het contract deel hebbende partijen, dc Algemene Nederlandse Metaal Be- drljfsbond, de Algemene Vereniging van dc Centrale Verwarmingsindustrie en de Vereniging van Isolatiebedrijven hebben zich thans bereid verklaard mede partij te zjjn bij de betrokken overeenkomst. Het voortbestaan van de georganiseerde samenwerking in de tot de kleine me taalnijverheid behorende bedrijfstakken, die in gevaar scheen te zijn, is thans voor de duur van deze c.a.o. gewaar borgd, zo wordt van de zijde van het college meegedeeld. Gisteren zijn bij een mortierbe schieting door de O.A.S. in Oran 18 Franse soldaten gewond. De aanval was in de eerste plaats munt op de reusachtige olietanks van de plaatselijke Shell maat schappij, waarin zich ongeveer 20 miljoen liter brandstof bevond. Hoewel een der 10 bommen een voltref fer was op een tank, ontstond geen brand. De soldaten werden gewond, toen een der mortiergranaten terecht kwam op een tent. in een Frans legerkamp in dezelfde wijk van Oran. In Algiers was het gisteren zo rustig, dat dc politie voor het eerst sinds het uitbreken der eerste vijandelijkheden, op 16 maart 1956, de avondklok op? hief. Bovendien hief de politie de wegversperringen op en maakte een einde aan de beperkingen op het par keren en rondrijden van particuliere voertuigen. De aankondiging van het O.A.S.-c mando in Oran van plan te zijn te strij den voor een autonoom territoriaal ge bied in het westen van Algerije, heeft in geheel Noord-Afrika polemieken uitge lokt. Te Kfiro deelde premier Ben Khedda van dé voorlopige Algerijnse regering in Tunis verslaggevers mede: „tien da gen voor het referendum wordt Algerije nog beheerst door ernstige problemen betreffende "net bewaren der orde en be dreigingen van afscheiding, vooral in Oran! Ben Khedda sprak voorts de beschuldi ging uit, dat in de legioenstad Sidi-Bel- Abbes. 60 kilometer ten zuiden var Oran, het vreemdelingenlegioen een „ge wapende interventie tegen de Algerijnse bevolking" was begonnen, „een flagran- Dienstplicht voor zeventienj arigen in Rusland De Russische regering heeft de leeftijd waarop Russische jongens in dienst kunnen worden opgeroepen verlaagd, van 18 op 17 jaar, ahlus is te Moskou bekend geworden. ZUIDAMERIKAANSE PYTHON NIET j WELKOM IN LIMBURGS CAFE (Van onze correspondent) l)e echtgenote van de caféhouder A. II. Geurts, wonende op de Zuidsingel 5 j Ie Venlo schrok gistermorgen op een reuze manier toen zij de cafédeur 5 opende en een slang in levende lyve voor haar voeten in liet cafélokaa! s s vu 5 5 Z(j riep haar man te hulp, waarna deze de slarig met een stok de straat op 5 werkte naar buiten en vervolgens de politie waarschuwde. Deze was spoe- 5 5 dig ter plaatse en heeft de slang gevangen en ze ter beschikking gesteld 5 van de bioloog pater Miltenburg van het St.-Thomascollege, die van ooi- 5 deel is met een pythonslarig te doen te hebben. De pythonslang behoort 5 5 tot de soort reuzenslangen die zelfs tot elf meter lang kunnen worden. N Dc slang die 75 cm lang was lag op een richel die aan de buitenzijde op j de cafédeur is bevestigd en viel toen de deur werd geopend naar binnen in 5 het lokaal. De verklaring hoe de slang daar is gekomen ligt voor de hand. 5 Tegenover het café aan de overzijde van de straat is het magazijn van een zuidvruchtengroothandel. Maandag is daar een wagon bananen ge- 5 lost, afkomstig uit Equador in Zuid-Ameiïka. De slang moet in een van 5 de kisten bananen hebben gezeten. Beu Khedda's verklaring heeft onmid dellijk tot ontkenning geleid van een Franse woordvoerder op het regerings centrum Uocher Noir en van kolonel Roger Vaillant, commandant van het •reemdelingenlegioen te Sidi-Bel-Abbes. Treinen naar Parijs vertraagd door staking Tengevolge van stakingen in Frankryk zal vandaag de D-trein Amsterdam- Parijs B niet verder rijden dan Aul- noye. De D-117 van Parijs via Brussel naar Amsterdam, verti'ekt uit Brussel. De overige D- cn T.E.E.-treincn tussen Frankrijk en Nederland rijden wel, maar de reizigers zullen rekening moe ten houden mót enige vertraging. Vier Starfighter F 104 straalja gers van de Westduitse lucht macht, die deel uitmaakten van een stuntploeg, zijn gistermiddag met elkaar in botsing gekomen en neergestort op het terrein van een bruinkolenmijn in de buurt van Keulen. Alle vier de piloten zijn volgens een ver klaring van het ministerie van defensie te Bonn om het leven gekomen. Het is niet bekend of de toestellen ten tijde van de botsing stunts aan het uit voeren waren. De Starfighter F 104 zal uiteindelijk alle F 84 F Thunderstreaks vervangen waarmee de Luftwaffe momenteel is uitgerust. Vandaag zou het eerste squadron dat volledig met 50 Starfighters was uitge rust officieel te Nörvenich in werking treden. De plechtigheid is echter na het vernemen van de vliegramp uitgesteld. ..as het 125 jaar geleden, dat Vic toria Alexandrine door het over lijden van haar kinderloze oom Willem IV werd uitgeroepen tot koningin van Groot-Britannië en Ierland. Haar bewind, dat bijna 64 jaar heeft geduurd, is bekend ge bleven als het Victoriaanse tijd perk. EENENTWINTIGSTE PROEF IN STILLE OCEAAN Iu de serie Amerikaanse atoomproeven die momenteel in liet gebied van d« Stille Zuidzee wordt genomen, is giste ren de 31-ste ontploffing ontketend. Een atoomtoestel van geringe sterkte werd afgeworpen uit een vliegtuig. SCHOOLREISJE PER VLIEGTUIG Negenhonderd schoolkinderen uit Parijse voorsteden zullen per vliegtuig in groepen van 90 telkens één dag naar ons land ko men. De eerste groep van 90 kinderen arriveerde dinsdagoch tend op Schiphol. Met bussen maakten zij daarna een uitstapje naar de Axlsmeerse veiling, Madurodam en andere bezienswaar digheden. Kroesjtsjew in Roemenië „Amerikanen zullen zelf de rode vlag hijsen' Premier Kroesjtsjew van de Sow- jet-Unie heeft gisteren in Boeka rest gezegd, dat „morgen" de rode vlag boven de Verenigde Staten zal waaien, en dat de Amerikanen haar zelf zullen hijsen. Kroesjtsjew zei dit in zijn eerste rede op zijn achtdaags bezoek aan Roemenië, ten overstaan van een gehoor van arbei ders in Boekarest. De Sowjet-premier beschuldigde de Ver enigde Staten ervan dat ze geen over eenkomst wilden over Duitsland en West-Berlijn. Zou dit zo blijven, zei hij, dan zou de Sowjet-Unie met Oost-Duits- land een afzonderlijk verdrag sluiten. „Een termijn stellen we daaraan niet", aldus Kroesjtsjew. „Als de tijd rijp is zullen we het vraagstuk oplossen. Wij willen een akkoord met de Amerikanen over het Duitse vraagstuk en het pro bleem Wëst-BerlHn regelen ter beëindi ging van de bezettingsstatus in die stad en haar veranderen in vrije stad". Volgens Kroesjtsjew wil het westen een oorlog over Berlijn.,„Wij hebben daartoe geen reden, zij die praten over oorlog zouden zich moeten realiseren dat het indrukken van de knop in feite tegen henzelf zou zijn gericht." De Britse Labourpartij heeft gis teren besloten graaf (Bertrand) Russell wegens zijn steun aan een in Moskou te houden vredesconfe rentie te royeren, zo is verklaard in welingelichte kringen. commissie van de partij uitte de mening dat het lidmaatschap van de 90- jarige Nobelprijswinnaar \yas vervallen omdat hij had geweigerd te antwoorden op vragen inzake zijn steun aan de con ferentie. Het wereldcongres voor algemene ont wapening en vrede zal in juli worden ;choudcn. De Labourpartij meende dat iet congres voor communistische propa gandadoeleinden werd gehouden en ver zocht Russel geen steun aan de confe rentie te verlenen. Er is een bescheiden radiostrijd gaan de in Nederland.. Bescheiden in die zin, dat de gemoederen lang niet zo heftig in beroering zijn als tijdens de grote radiostrijd van de dertiger jaren, waaruit Nederlands unieke radio- (en televisie-) bestel is geboren. Nederland kan thans via een F.M.-net de beschik king krijgen over een derde radiopro gramma en nu zijn er stemmen opge gaan om van dat derde programma een commercieel programma te maken ofeen nationaal programma zoals het „Third Program" van de BJB.C. Dit Britse programma ligt op een wat hoger cultureel en wetenschappelijk ni veau dan de gewone B.B.C.-program- ma's. Tegen de beide verlangens keren zich de Nederlandse omroepverenigin gen, die ook dat derde programma on derling willen verdelen. at is eigenlijk jammer, want ook als men geen tegenstander is van deze omroepverenigingen, dan nog kan men het betreuren, dat er in Nederland niet naast de eigen radio-activiteiten van verschillende bevolkingsgroepen een nationale omroep bestaat, of althans iets, dat in die richting gaat. Geen land ter wereld heeft een radiobestel zoals in Nederland en het zou een uiting van zelf- overschatting zijn, wanneer men het Ne derlandse systeem tot het beste verklaarde en zich niet afvroeg of er wellicht juist tekortkomingen zijn in het Nederlandse systeem, waardoor wij zo'n uitzonderlij ke positie innemen. Er is door een van de mannen, die zich voor een „Third Program" naar Britse trant inzet ten een argument gebruik? dat mis schien niet geheel juist is, maar dat toch een goede aanduiding vormt van het tekort waaraan het Nederlandse ra diobestel lijdt. Hij had het in dit ver band over de openbare school. Het is heel gelukkig, dat in Nederland ouders hun kinderen kunnen sturen naar een school, welke past in het kader van hun levensbeschouwing. Maar daarnaast is er een algemene school, namelijk de openbare school, waar alle ouders te recht kunnen, die het met het sehool- bestel in hun woonplaats niet kunnen vinden. Zo is het niet in onze radiowereld. De overheid voorziet niet in een „algemeen" programma, waar ieder altijd terecht kan als men het niet kan vinden met de programma's, die op een bepaald ogen blik door de twee thans bestaande ra diozenders worden verspreid. Het wordt naar onze mening hoog tijd, dat er zo'n programma komt en of dat nu een „third program" of een commercieel programma is kan in het midden blijven. Hoofdzaak is, dat de Nederlandse ra dioluisteraar niet naar buitenlandse zenders gedreven moet worden als het „aanbod" van de beide Nederlandse zenders hem niet bevredigt. r is over deze radiokwestie nog een opmerking gemaakt door de heer Meyer Sluizer in „Vrij Nederland" ten gunste van het huidige radiobestel. Hij ziet daarin een verworvenheid op het stuk van de vrije meningsuiting. Die opmerking is goeddeels juist. Momenteel past de Nederlandse regering het toe zicht op de radio, de televisie en de film zodanig toe, dat men voor die commu nicatiemiddelen heel aardig in de rich ting komt van de vrije meningsuiting, zoals die vrijheid geldt voor de dagblad pers. Toch is'het zó, dat alleen maar de vrijheid van drukpers is vastgelegd in de grondwet. Ieder kan zonder toe stemming van de overheid zijn ge dachten via de drukpers verbreiden. Dat geldt echter niet voor radio, televi sie, film enz. Op die communicatiemid delen bestaat preventief overheidstoe zicht en waar toezicht bestaat daar be staat ook verantwoordelijkheid. De Ne derlandse regering is dus mede-verant woordelijk voor alles wat met haar in directe goedkeuring de ether wordt inge- slingerd. En zou het nu niet op de weg van de overheid liggen juist omdat ze mede-verantwoordelijk is voor alle radio-activiteiten een derde program ma te brengen, waarvoor zij meer open lijk de verantwoordelijkheid draagt en dat ten allen tijde bestemd is voor ge heel Nederland? K.V.P.-motie afgestemd Zoals te venvachten was, heeft de Tweede Kamer gisteren de motie van de socialistische heer Goed hart, mede-ondertekend namens de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U., die de regering uitnodigt zich te gen de toetreding van Spanje en andere niet-democratische landen OPNIEUW wordt de Zeeuwse Muziekschool bedreigd door een be langrijke financiële aderlating nu b. en w. van Goes aan de ge meenteraad hebben voorgesteld uit de gemeenschappelijke rege ling inzake de verdeling van de kosten van deze school te treden. De bijdrage van Goes is voor het cursusjaar 1962-1963 geraamd op 25.800 gulden, terwijl b. en w. niet verder willen gaan dan 20.000 gulden. Deze dreigende aderlating doet bij het bestuur de vraag rijzen of het wellicht wenselijk is thans de opzet van deze muziek school ingrijpend te wijzigen. Nu staat de school nog onder een centrale leiding: één directeur cn één centrale administratie. Zo langzamerhand wordt echter overwogen een federatief karakter aan de school te geven. Dit zou betekenen, dat het een school moet worden met zelfstandige plaatselijke (of regionale) afdelingen, die slechts door een administratief centrum federatief verbonden wor den. Voor de lieer Mes is het een belang rijke overweging, dat de voormalige directeur van de school, de heer Henk G. Stam, zo zeer in beslag werd genomen door administratieve beslommeringen, dat hij daardoor minder aandacht kon wijden aan de artistieke leiding van de school. FINANCIËLE ADERLATING DREIGT WEER Ook voor de heer Mes doet dit de vraag rijzen of het daarom niet wen selijk is de plaatselijke afdelingen zelfstandigheid te geven en een le raar van iedere afdeling aan te stel len tot (plaatselijk of regionaal) di- In dit geval zou het overi- 5 wel noodzakelijk zijn enige uit- Over het al of niet wcnseiyk zijn van deze wijziging hebben w(j mr. dr. A. J. J. M. Mes uit Heinkenszand, vice- voorzitter van het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeuwse Muziek school, geraadpleegd. Inderdaad heeft ook dit bestuur deze mogelijkheid overwogen, zonder nochtans reeds tot een definitief standpunt te zijn gekomen. breiding te geven aan het admini stratieve centrum van de school. On getwijfeld zou deze wijziging een be langrijke financiële besparing bete kenen: er behoeft dan immers geen salaris uitgetrokken te worden voor Daarmee zou tegemoet worden gekomen aan de wensen van en kele Zeeuwse gemeenten, die op een minder dure exploitatie heb ben aangedrongen. „Maar uitge smeerd over alle afdelingen in de Zeeuwse plaatsen is deze bezuini ging toch eigenlijk niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat", meende de heer Mes Niet de doodsteek Inmiddels komt reeds vandaag in de Goese raadsvergadering het voorstel van b. en w. aan de orde om uit de Zeeuwse Muziekschool te treden. „Een besluit in die richting van de Goese raad zou ik ten zeerste be treuren", aldus de heer Mes, „maar liet zou toch niet de doodsteek bete kenen voor deze school". Omdat de bezwaren van Goes echter uitsluitend op financieel terrein liggen de be zwaren richten zich niet tegen de Zeeuwse Muziekschool als zodanig meent de heer Mes, dat er een op lossing gevonden moet en kan wor- CZie slot pag. 5 kol. 6) als geassocieerd lid of volwaardig lid tot de Europese Economische Gemeenschap te verzetten, aange nomen, nadat zij een motie van de heer Schuyt van de K.V.P., die Spanje niet met name noemde, had verworpen. De Kamer nam de motie aan met 88 te gen 41 stemmen. Tegen verklaarden zich de K.V.P. behalve mejuffrouw Knol, en de heer Schmal van de CJEï.U. De motie van de heer Goedhart luidt: „De Kamer, van mening, dat de integra tie van de Europese landen het bestaan van democratische instellingen in de landen, die zich aanmelden veronder stelt, van oordeel, dat dit in overeen stemming met de Europese conventie van de rechten van de mens en het Eu ropees sociaal charter bekent: a. De aanwezigheid van een democra tisch gekozen volksvertegenwoordiging, opdat de regering berust op de vrije wil van de burgers: b. Een doelmatige beveiliging van de rechten van de mens in het bijzonder, het recht van individuele vrijheid en vrije meningsuiting hetgeen veronder stelt het opheffen van regeringscen- suur; c. Het recht zich op democratische grond slag in vakverenigingen te kunnen or ganiseren en de erkenning, dat de werk nemers hun fundamentele rechten moe ten kunnen verdedigen, hetgeen het recht van staking niet mag uitsluiten; d. Erkenning yan de vrijheid van ver eniging en het recht zich in politieke partijen te organiseren en erkenning van de rechten van de oppositie. van oordeel voorts, dat liet noodzakelijk is aan dit uitgangspunt bijzondere aan dacht te geven in verband met de aan vrage van Spanje om toe te treden tot de E.E.G., verzoekt de regering zich bij de beoor deling; van aanvragen tot toetreding tot de EJ3.G. door bovenstaande overwegin gen te laten leiden, en gaat over tot de orde van de dag". De Kamer verwierp de motie-Schuyt met 40 tegen 89 stemmen. Vóór warén de K.V.P., behalve mejuffrouw Knol, en de heer Schmal van de C.H.U. Het viel sterk op in de Kamer, dat mejuffrouw Knol zich aan de zyde schaarde van de grote meerderheid en tegen de motie van haar fractiegenoot stemde. Examenkandidaten op herhaling pagina 2 205e jaargang - no. 143 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrecue: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct- W. de Pagter. Hooldredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6)40 (b g.g. red. 7853. adv. 5213). Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; Zierikzee: red. tel 2425 adm. tel. 2094 ft Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4.Ingez med. 3 tarief kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25 .Brieven our. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 20 juni 1962

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1