LEZERS SCHRIJVEN Zomers bezoek aan de ongerepte vlietjes achter Hoek S DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN BAAI Ex-president Bank van Argentinië in arrest Kodacolor Kodak Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoening DE TIJDEN VERANDEREN EN DE... WOENSDAG 20 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Herinneringen aan de oude schorren Vandaag is het de eerste echt zo merse dag in juni en we kunnen het dan ook niet laten deze namid dag vol zonneschijn te gebruiken dm eens te gaan grasduinen in de vegetatie aan dê overkant. Het is bar rommelig rondom Terneuzen, maar als we langs een bordje: „Richting Hoek" de nog onestetisclie werkterrei nen de rug toekeren zyn we plotseling weer in de landelijke schoonheid van Zeeuwsch-Vlaanderen terug. Er zijn weer slingerende weggetjes, waaraan de vreetgruge muilen van de draglines nog niet hebben geknaagd, kleine kleurige en schilderachtige huisjes naast forse boerderijen, waaromheen echter nergens de enigszins artistieke entourage ont breekt, die ze als by de natuur behorend in het landschap inbed. Met BAREND ZWERFMANS op stap Heel vaak vinden we tot onder het erf nog ongerepte stukken van heel oude „vlietjes" op een lyn te stellen met de lange en de ronde „welen" van Zuid-Be veland. Maar er is veel meer van het De voormalige president van de Nationale Bank van Argentinië, Julian Freaza, is gearresteerd in verband met een onderzoek naar onregelmatigheden die bij deze bank zouden hebben plaatsgevon den. De arrestatie was het gevolg van een gerechtelijk onderzoek %vaarom Freaza zelf verzocht had. Do regering heeft admiraal Lorenzo Arufe benoemd om de bankzaken te controleren. Als gevolg hiervan zijn twee functionarissen in voorarrest ge steld. Elektriciteitsbedrij ven in Italië genaast I)e Italiaanse regering heeft besloten bedrijven die elktricitcit leveren te na tionaliseren. Dit is maandagavond in Rome bekendgemaakt. Het kabinet besloot tot deze maatregel na een urenlange vergadering. Men zal aan het parlement een ontwerp van wet voorleggen waarbij een staatsdienst voor elektrische energie wordt ingesteld, die alle particuliere elektriciteitsmaat schappijen zal omvatten. De regering zal alle aandelen van deze maatschap pijen overnemen. TOESTAND VAN ACTEUR ROBINSON BEVREDIGEND De toestand van de maandag tijdens de opnamen van een film in Kenia aan de grens met Tanganjilcn ziek geworden Amerikaanse acteur Edward G. Rohin- son, is „bevredigend". Volgens niet officiële berichten werd de 68-jarige „zware jongen" van het Ame rikaanse witte doek door een hartver lamming getroffen. De artsen die Ro binson behandelen maken hun diagnose niet openbaar, maar volstonden met de mededeling dat hun patiënt „een goede nacht" had genoten. oude, zilte karakter van de kreken tus sen de eerstbewoonde opwassen bewaard gebleven. Er zitten nog allerlei eigen schappen in de grond, die bij het betre den er van herinneren aan de oude scho ven. Dat neemt niet weg, dat er tureluurs wonen, kluten, misschien zelfs grutto's; dat de geeIgorzen en gele kwikstaarten er rondtippelen, leeuweriken er nestelen en zo nu en dan een futen- of bergeen- denpaar er zijn woonplaats zoekt. De jonge kluten hollen er langs de smalle voet van dë vlietoever om zich, zo tus- sn de bedrijven door, achter een gras pol te „drukken", terwijl de ouders met machtig misbaar en veel vertoon van potsierlijke mankementen aan poten en vleugels trachten de verstoorder van hun rust weg te lokken. Het woord „gras" moet men daar met een korreltje zout nemen, want naast de (echte) grassen, die voor een beetje zout in de grond niet bang zijn, vindt men er plantesoorten, die geheel ten onrechte de naam gras dragen, er hoogstens 't lange smal le blad mee gemeen hebben, al is dat voor wat de vorm betreft, van dicht bij bekeken, toch verder ook weinig grasachtig. Fraai afgeronde pollen maakt het zout- gras. De vorm van de bloeistengel, de bloemen inbegrepen, doet denken aan een in 't zaad geschoten weegbreesten gel. slechts öe witte stempelpluimpje op de korrels geeft er een bloemachtig ka rakter aan. Weer heel anders staat het met het Engels gras, dat ook afgeronde pollen kan vermen, maar meest voor komt in een zode waartussen ook gewoon gras is gemengd. Deze plant draagt ech ter hoofdjes van opvallend teer gekleur de bleek-roze bloemen, deze zitten bui tengewoon goed ingepakt in schubben, doorschijnend als plastic, met bruin-rode koppen. Ze zijn een waar sieraad in een omgeving, waar de zoutminnende plan ten met hun weinig opvallende bloem pjes meest niet veel anders doen dan speciale tinten groen tussen de andere strooien. Zee-melkkruid Besteedt men nu de nodige aandacht aan dit Engels gras, waarvan do lila dubbelganger nog al eens als rand- gewas voor bloemperken wordt ge bruikt, dan \indt men er soms vlak bij, de bodem als met een tapijtje be dekkend. de roze bloempjes van het zee-melkkruid. Glaux Maritima is de Latijnse naam voor dit rijkbloeiende gewasje. Niet zo ver er vandaan kan men dan weer een andere combinatie van rood en groen aantreffen, de nog maar pas uit de grond gekomen bolvormig-gelede scheu ten van de bekende schorregroente het Voor kleurenafdrukken op papier: Film DANKZIJ INGEBOUWD CORRECTIEMASKER liggen alle kleuren feilloos vast. Metéén! Met Kodacolor Film bent u zeker van uw zaak! Mochten desondanks, om welke reden ook. de kleurenafdrukken niet aan uw gerechtvaardigde verwachtingen voldoen, dan geeft u ze gewoon weer aan uw fotoliandelaar terug. U hoeft ze dan niet te betalen! KLEURENFILMS voor mensen van nu! voor mensen als ttl WANDSCHILDERING VOOR A.K.F. DE VL1SSINGSE kunstschilder Frans Maas heeft ze3 weken gewerkt aan een opdracht voor de Apparaten en Ketelfabriek in Goes: een wandschildering van enkele vierkante meters voor de hal van dit nieuwe gebouw. Het Is een semi- abstracte kleurige schildering geworden. Eigenlijk Is zyn kunstwerk er niet volledig mcc omschreven, want het gaat om een combinatie van linoleumsnede en wandschildering. Frans Maas heeft zijn vormen ontleend aan de industrie, zoals raderwerken en drijfstangen in linoleum snijdend gecomponeerd, waar na hij de vormen met borstel en verf heeft bewerkt. Bovenstaande foto toont het resultaat. F^fo P-Z.C.). zeekraal. Tot berstens toe gevuld met jonge levenssappen glanzen ook zij in het zonlicht en ze maken de indruk van miniatuurcactussen in een vestzak woestijn. Ze staan graag op kale plekjes maar men zou eer moeten stellen, dat de andere planten niet graag staan, waar het zeekraal zich nog thuis voelt. Zeekraal behoort immers tot de pioniers van onze uit het water oprijzende slik ken! Bekoring Dergelyke gebiedjes zo klein als ze zijn, hebben grote bekoring voor de planten- kenner. Men kan als het ware aan het voorkomen van de planten nagaan in hoeverre de plaatsélijke ontzilting van de bodem vorderingen heeft gemaakt, alles binnen zeer klein bestek. Een hoge kluit aarde kan op z'n top reeds zout- schuwende planten dragen terwijl dicht bij z'n voet het zeekraal nog met ach tergebleven zoutrestanten speelt. De Zeeuws-Vlaming is ons bepaald sym pathiek, omdat hy blijkbaar behoefte heeft zo'n stukje onaangetast land als een kostbare schat dichtbij zijn woning te hebben, ten behoeve van de vogels en de planten, blijkbaar, omdat hij zich ge lukkig voelt te midden van vogelgelui den en jong lenteleven in de natuur vlak om hen heen. Voor hemzelf, voor de planten en dieren en ten slotte toch ook voor onszelf hopen wy dat hij zich daar in gelukkig zal blyven voelen. VERMANING (IX) De diverse meningsuitingen in uw blad van zaterdag 1.1. gelezen hebbend, ver oorloof ik mij naar aanleiding daarvan het volgende op te merken. Zonder op elk dezer artikelen in het bij zonder in te gaan, meen ik allereerst, dat wij ons moeten hoeden voor scherp slijperij jegens elkaar. Scherpslijperij kan alleen de dictator Soekarno e.s. welgevallig zijn, en onze zaak in het buitenland en met name in Amerika schaden. Aan één front hebben we meer dan genoeg. Het is m.i. noodzakelijk vooral de kern van deze aangelegenheid in het oog te houden. In wezen gaat het om de verdediging van het recht, de vrijheid, de democratie en de opinievrij heid van een volk waaraan wij een plechtige belofte deden. Het is m.i. juist de gewetensvolle wijze, waarop onze regering deze moeilijke materie behandelt, waardoor zij zich enerzijds veel kritiek op de hals haalt en welke haar anderzijds in geweten doet zoe ken naar een oplossing welke de door mij genoemde beginselen recht doet we dervaren. Van onze grote Willem de Zwijger zal wel niemand willen ontkennen, dat hij een gewetensvol mens was. Toch vielen duizenden in een strijd tegen het schijn baar oppermachtig Spanje, om niets dan de vrijheid, en de democratie waar voor hij streed. Een opmerking als, straks wast de regering evenals Pilatus haar handen in onschuld is m.i. daarom onwaardig, omdat onze regering juist het recht wil verdedigen en Pilatus wil lens en wetens het verraad steunde. Niemand zal kunnen ontkennen, dat de ze en vorige regeringen om wille van de vrede, niet veel wellicht te veel in casseerden. Ik denk bijvoorbeeld aan het kapen van Nederlandse schepen met hun lading, het vermoorden van Jung- schlaeger e.a.. het uitmoorden van vrouwen en kinderen op Ambon etc. Thans gaat het om het met geweld on derdrukken van het Papoeavolk waar tegenover wij een belofte deden. Nog niet zo heel lang geleden zeide een Ne derlands staatsman, dat het de Neder landse regering onwaardig zou zyn, om met een man als Soekarno aan een tafel te zitten. De Nederlandse rege ring heeft zich ondanks alle scheidin gen van overeenkomsten bereid ver klaard door onderhandelingen tot een oplossing te komen. Hierbij stelt hij slechts een voorwaarde, namelijk, dat zij niet „onthoofd" wordt voor de be sprekingen beginnen. Au fond geloof ik, dat wij allen het in wezen eens zyn, dat de beginselen van het recht de vrij heid en democratie verdedigd moeten worden. Het is bekend dat juist ons volk overal waar het recht geschonden werd, te vuur en te zwaard tegen de rechts- schendlng stelling nam. Treurig, diep treurig is het als hiervoor slachtoffers moeten vallen. Ik meen evenwel, dat men zeker onze regering hiervan on der de gegeven omstandigheden geen verwijt mag maken. Vlissingen. Lezer. VERMANING (X) Voor wat betreft de uitlatingen van dr. mr. Schaap t.a.v. de door onze rege ring gevoerde Nieuw-Guineapolitïek kunnen we kort zijn. Ongetwijfeld zullen we er allemaal onze eigen mening op na houden en die op gebruikelijke tyden ook wel openbaar maken. Dat dr. mr. Schaap wel heel erg scherp in z(jn uitspraak is geweest moet betreurd worden, liet had beslist op een andere manier gezegd kunnen worden, mogeltjk dat velen van de lezers heel anders hadden gereageerd. Velen zouden zo de indruk kunnen krijgen, dat zeer binnenkort de O.A.S. een filiaaltje g$at beginnen in Nederland. Het klinkt na melijk zo vreselijk scherp wanneer we lezen dat het zgn. Oud-Strijders-Legioen of nog grootser De Federatie van Oud strijders (allebei hetzelfde) dit niet zal „nemen" of dat ze (OSL) daar eens een stokje voor zullen steken. Het heeft er alle schijn van dat we hier te doen zul len gaan krijgen met een zeer sterke militaire eenheid, belast met het toe zicht op de beslissingen van de rege ring. Het Oud Strijders Legioen is ge lukkig niet zo'n groots legioen. Een slordige 500 leden, voornamelijk be staande uit inwoners van Dordrecht, 's- Gravenhage en Zeist. Velen van deze leden zyn slechts lid. omdat ze gaarne met een trommel op de buik of een toeter in de mond ka baal maken. Hun principes zijn ver te zooken. Drumband voor alles, music- first. We kennen in ons land verschillende or ganisaties van oud-militairen, we den ken daarbij aan de B O S. (Bond van Oud-Strijders) en het Veteranen Legioen Nederland. We weten zeker dat ook de ze organisaties een juiste koers trach ten te vinden in het Nieuw-Guineabeleld om de regering op sommige plaatsen van advies to dienen of suggesties in die richting te doen. Maar weést U er voor al van overtuigd geachte mijnheer Schaap, dat dit weldoordacht en zonder (overigens loze) dreigementen gaat. Verschillende prominenten uit het O.S. L. kennende, meen ik te moeten betwij felen, of deze wel zo erg gelukkig zijn met uw gekozen bewoordingen. Of zijn ze misschien, achteraf bezien, een wei nig uit de hand gelopen tijdens een ag- gressleve gemoedstoestand? Zoiets kan elkeen wel overkomen. Al zijn de reac ties minder leuk. Middelburg. P. J. J. Harthoorn, L. Noordstraat 8. VERMANING (XI) Naar aanleiding van het door majoor b.d. H. P. Schaap ingezonden stukje „Vermaning aan het thuisfront" d.d. za terdag 9 juni en zijn toelichting „Ver maning I" van zaterdag 16 juni, en de reacties van enkele lezers hierop, zou ik graag eens mijn mening hierover geven. Ik heb de ingezonden stukjes van ma joor b.d. H. P. Schaap d.d. zaterdag 9 en 16 juni en de reacties van enkele le zers hierop, met belangstelling gelezen. Ik ben het jn grote trekken eens met wat majoor b.d. Schaap in deze 2 stuk jes geschreven heeft. Zelf ben ik als dpi. sld. in Nw.-Guïnea geweest en heb dus enige ervaring met land en volk opgedaan. Allereerst dit: Verreweg de meeste Pa poea's moeten niets van Indonesië heb ben, omdat ze weten vandaar weinig goeds te mogen verwachten; er heerst daar toch armoede en hongersnood? Hoe zou Indonesië dan land en volk van Nw.-Guinea tot grotere welvaart kun nen brengen? Integendeel, het zou er een chaos van maken zoals het bij hen zelf is. Een lezer schrijft, dat het verdedigen van Nw.-Guinea door de V.N. zou moe ten gebeurendeze geeft echter duidelijk blijk van onwil. De V.N. wil niet eens waarnemers naar Nw.-Guinea zenden, (dan zouden ze n.l. moeten erkennen, dat Indonesië niets dan leugens ver spreidt over het Nederlandse beleid daar), laat slaan, dat de V.N. Nw.-Gui nea daadwerkelijk zouden beschermen tegen de Indonesische agressie. Alleen als ons volk geheel achter de re gering gaat staan zullen de V.S. en de V.N. ons meer het oor lenen, en kan voor Nw.-Guinea het zelfbeschikkingsrecht een feit worden. Met financiële hulp van en van de andere landen die hulp onderontwikkelde gebieden geven zou het dan zelfstandig kunnen worden; b.v. in samenwerking met Australisch Nw.-Guinea en Australië zelf. Het is daarom dleptreurig, dat velen Nw.-Guinea maar klakkeloos willen uit leveren, en uitvluchten bedenken om de ze laffe houding goed te praten. Ik ben er niet vóór om zomaar wat oor log te gaan voeren, maar als wij in Nw.- Guinea een voldoend grote strijdmacht op de been hebben, kunnen wij vele in filtratiepogingen al ter zee of in de lucht onderscheppen en hiermee voorko men dat onze soldaten moeizame en ge vaarvolle patrouilles moeten lopen om in het oerwoud do infiltranten te pakken te krijgen, met het risico dat aan onze kant ook vele doden zouden kunnen val len. Maar bij het zenden van de nodige versterkingen wordt de regering helaas tegengewerkt door een deel van ons volk. Laten we liever een voorbeeld ne men aan Israël, dan zal ook Amerika meer respect voor ons hebben, en zullen de zaken tot klaarheid gebracht kunnen worden. Westkapelle. C. van Loo. SOUVENIRJAGERS TE MIDDELBURG In een gemeenteraadsverslag j.l. te Mid delburg las ik een opmerking van de heer Baars om in de politieverordening op te nemen, dat op het Molenwater te Middelburg ook niet gevent mag worden met souvenirs. Omrede, dat de souve nirkooplieden daar de toeristen aanval len met souvenirs. B. en w. zou het on derzoeken of dat waar was. Nu weledele heer Baars U hebt A ge zegd, nu moet U met B komen ook. Komt U nu eens met toeristen als getui gen, dat wij de toeristen aanvliegen met souvenirs op geen nette wijze. Wat Jan, Piet en Klaas zegt zijn geen bewijzen. U moet bewijzen met toeristen. Daar heb ik maar een paar woorden voor nodig, dat kunt U niet. Wy zyn geen souvenirs jagers. Dat zyn de toeristen zelf. Wat U doet en voorstelt is de midden stand bevoordelen en \vy, de kleine koop lieden, de genadeslag toedienen. Ik wil als christelijk mens U dit zeggen, lees eens goed de tien geboden na „Hebt U naasten lief, steunt en draagt elkanders lasten". Wat U doet is onze lasten zwaarder maken. Zijn wy, geacht college van b. en w., dan helemaal niet meer in jjjkj. van n-eti anders zou er (Advertentie) Een pijp schenkt U veel rookgenot Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebttoch ook een pijp? De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruinetabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. anders gehandeld worden. Als bewijs wij mogen niet meer op de markt vem ten en ook niet meer in omliggende stra ten, maar dit wil ik er nog aan toevoe gen; wij zijn maar gesjochten, de ande ren zijn ryk, toch zyn wij allen gelijk, je kijkt naa rde hemel, je ziet het meteen, de zon sehynt voor een iedereen! Geen souvenirjagers maar wel een koopman, die op nette en eeriyke wijze zijn waar aanbiedt. Middelburg J. R. Dille INCIDENTEN TIJDENS VLISSINGEN-XERXES Ondergetekenden, voorzitter H. F. J. Keeven van R.F.C. „Xerxes" en Jan Bens, oefenmeester, lossen hiermede hun beloften in een gemeenschappeiyke verklaring af te leggen na het onder zoek over de incidenten van maandag 11 juni j.l. tydens de rust bij de wed strijd Vlissingen-Xerxes. Beide partyen verklaren door dit in cident diep geschokt te zyn en het voor gevallene ernstig te betreuren en ver zoeken allen, die er kennis van hebben genomen, een en ander te beschouwen als een ontmoeting met het noodlot. Alhoewel op zichzelf een onvergeeflijk voorval, verzoeken zij om begrip, omdat het gebeurde op een moment van on- draaglyke spanning en oververmoeid heid. Zy geven volmondig toe, dat de voetbal sport en de sport in het algemeen niet zyn gebaat met een dergelijk exces. Oefenmeester Bens wil zich daarom openiyk tegenover allen, die hij heeft gekwetst verontschuldigen. Het bestuur van Xerxes wil speciaal haar vertrouwen uitspreken in haar lid van verdienste en elftalcommissielid, de heer Kees van der Peppel. Allen, die zyn prachtige sportcarrière kennen, zullen dit vertrouwen zonder meer rechtvaardigen. Gezien de feiten mag het niemand ver wonderen, dat het van beide partyen een wijs besluit was uit elkander te gaan. Zij doen dit in de overtuiging, dat het voor sommigen beter is een nieuwe weg in te slaan. Rotterdam, H. F. J. Keeven, voorzitter. Jan Bens, oefenmeester. MENSEN MET HEN Aan het spreekwoord „Dc tijden anderen, en de mensen met hén", dacht ik toen ik In de P.Z.C. het verslag las van het ringrijden op Walcheren in het nummer van 13 juni, vooral hetgeen vermeld stond over de ringryderij te St.-Laurens. Doch eerst een paar opmerkingen. Het ringryden op Walcheren is van zeer oude datum. Op zo goed als elk dorp werd met Pinksteren naar de ring ge stoken, als zynde een van de volksfees ten op die dag. Er is echter een groot verschil van vroeger met tegenwoordig, al is natuurlijk het doel de ring aan de lans te rijgen hetzelfde gebleven. Het behoorde by de folklore, thans is het oen sport geworden. Zoals by elke sport ls het nu oen strijd om de meéste ringen. Op het verdere verschil tussen vroeger en thans zullen wy niet nader ingaan. Bij oude lezers is dat bekend. Toen in 1913 ook te Middelburg onafhankelyk- heid werd gevierd, had op 29 juli op het Abdyplein een ringrydery plaats, denkelijk de eerste in Middelburg, later gevolgd door vele andere, als is het op een ander, meer doelmatig terrein. In de Middelburgse Courant, d.d. 26 juli 1913, dus bijna een halve eeuw ge leden schreef ik een artikel over het ringryden in vroegere dagen. De stof hiervoor had ik opgetekend uit de mond van mijn schoonvader B. Coppoolse, landbouwer te Serooskerke (W.). Daar hy in 1840 geboren was. had hij als jongeling menigmaal „do ring gereden". Zeer waarschynlyk werd door mijn ar tikel voor het eerst in de pers melding van het ringrijden gemaakt. In latere jaren heb ik menigmaal over de ringrijderij in de courant geschre ven. De geschiedenis leert, dat op de dorpen vooral by het ringryden, maar ook by andere volksfeesten vele „wulp- sche en ongerijmdheden van drinkerijen" plaats hadden. De plattelandsbevolking, altyd ingetogen levend, sprong dan wel eens uit de band. In de kerkeraadsno- tulen is nog te leren, dat een of meer personen werden gecensureerd omdat zij ring hadden gereden. Het was echter meer, omdat zy dronken waren geweest. Zij hadden de suikerkom te veel aange sproken. De classis Walcheren vernam zulke toestanden „met droefheid" en besloot „op middelen bedacht te zyn" om de ringrydery tegen te gaan. Zy wendde zich daarom in 1687 en ook latei- tot verschillende overheidspersonen, doch niet altyd met gunstig resultaat. Zo werd b.v. te Sint-Laurens door de kerkeraad van de kansel gewaar schuwd tegen het ringrijden. De am bachtsheer echter (destijds was tussen de kerkeiyke en de wereldiyke overheid wel eens wrijving) nodigde de ringrij- ders van het dorp uit in een der lanen van zyn kasteel Popkensburg de ring te steken. Geen overheidspersoon kon dat verhinderen. Wel een verschil tussen een ringrydery van vroeger met die van thans. Daar om schreven wy boven dit artikel „Tempora mutantur", al is dit gezegde in vele andere gevallen ook van toe- B. J. de Mey. TE WEINIG RUIMTE VOOR VOETBALJEUGD OOSTBURG Voor de le maal in de 35 jaar dat de S.V. Oostburg nu bestaat (opgericht 4 juni 1927) zijn de pupillen ook eens aan een toernooi gekomen dank zij het tegen woordig jeugdbestuur, dat bestaat uit de heren A. H. Overdam, voorzitter, Joh. v. Dommelen, secretaris-penningmeester, commissieleden H. Tas en G. Loof. Bij de meeste clubs in Zeeuwsch-Vlaanderen is het jammer dat de pupillen dit zijn jongens van 8 t-m 12 jaar vaak het stiefkind zijn. De jongens mogen hun contributie per maand betalen er krijgen dan lx per week een uur trai ning, goed zij mogen dan, wanneer het le of 2e elftal speelt gratis de wedstrijd bijwonen maar deze jongens worden toch lid van een voetbalvereniging om ook eens in wedstrijdverband uit te ko men, wanneer wij dan zien dat clubs „van de overkant" rijk in hun pupillen zitten en deze jongens steeds in wed strijdverband uitkomen, moet dat toch ook hier mogelijk zijn. Het jeugdbestuur echter krijgt vaak te horen wanneer men iet3 wil organiseren „Dat hoef je hier niet te proberen, want hier kan niets bestaan". Dit is natuurlijk onzin- Het is de weg van de minste stand kiezen. Toen het jeugdbestuur vorig jaar start te, moest het onder zeer moeilijke om standigheden beginnen met 18 pupillen (dit aantal is nu gegroeid tot 45) en in kas 1 cent. Praktisch geen medewerking van het grote bestuur of gemeentewege- Door stug doorzetten is bereikt: Een geslaagde St.-Nicolaasavond voor de BI en BH en pupillen. Voorwed strijden van pupillen voor het grote elftal. Een pupillentoernooi onder elk aar. En nu dit pinkstertoernooi. Hiermede is bewezen dat het hier in Oostburg ook kan, mits men de moeite er voor wil doen. Jammer is het echter, dat men niet altijd over het terrein kan beschik ken. B. en w-, die graag van het sport park een gazon willen maken, schijnen niet te kunnen beseffen, dat de jeugd van Oostburg, die men zo graag van de straat houdt, ook recht op ontspanning en lichamelijke oefeningen heeft buiten school. Geef otis meer mogelijkheden om het sportpark te benutten de jon gens zijn hierdoor van de straat en de ouders hoeven geen bekeuringen te be talen, omdat hun jongens op straat voetballen. Dat er van b- en w. hiervoor weinig begrip is blijkt uit het volgende: voor het pinkstertoernooi werd aange vraagd om over het.grote veld te mo gen beschikken daar bekend was dat dit half juni gesloten zou worden, om het gras gelegenheid te geven om aan te groeien waarvoor wij als jeugdbe stuur begrip konden hebben. Hoewel er iedere avond thans op gespeeld wordt door de bedrijven (zomeravondvoetbal) kregen wij geen toestemming om van het grote veld gebruik te maken, maar als compensatie zouden wij het grote trainingsveld en een bijveldje mogen ge bruiken. Op het kleine veldje was ech ter de moeilijkheid dat hier maar één doel op staat- Maar op verzoek van de voorzitter in een persoonlijk onderhoud met de burgemeester om hout voor een tweede doel, werd dit door 'de burge meester toegezegd en zouden wij (het jeugdbestuur) dit -doel zelf maken en plaatsen. Vrijdagmorgen belde de voorzitter de burgemeester op en verzocht alsnog op het: grote veld te mogen spelen. De bur gemeester antwoordde: „Dit mag niet, U moet nu tevreden zijn met hetgeen U is toegezegd. U mag het grote en kleine trainingsveld gebruiken. Wij zul len voor hout zorgen zodat U eèn 2e goal kunt maken en daar is de zaak mee af. Op het grote veld mag U be slist niet komen." Dus trok het jeugd bestuur zaterdagmiddag gewapend met schop, zaag, hamer enz. haar het sport veld om de bestaande goal te verplaat sen en te vermaken en de tweede goal. waarvoor de gemeente dus hout be schikbaar stelde te gaan maken. Wij kregen echter een bittere ontgoocheling. Inderdaad er was hout aanwezig, maar schijnbaar weet de gemeente niet, waar ze hun brandhout naar toe moeten bren- WESTERSCHELDEBRUG Westerschelde- en Oogterscheldebrug noodzakelyk: dat zyn de woorden en de gedachten van ir. Lange van de Pla nologische dienst van Zuid-Holland. Mijn compliment voor uw vooruitziende blik. Naar myn mening zou eerst de Westerscheldebrug of tunnel er moeten komen om de internationale plannen vlugger te kunnen verwezenlijken. Het zou aan te bevelen zijn om de autowe gen boven elkaar te bouwen om zo wei nig mogelyk agrarische gronden te ont nemen. U zult zeggen, dat is te fantastisch en te kostbaar, geen van beide is echter waar, tegenover de miljarden, die er aan vele andere objecten besteed wor den. Zoals dit plan van ir. Lange in ver schillende dagbladen heeft gestaan kan het volgens my niet te vlug genoeg ver wezenlijkt worden. U komt uit Engeland door de Kanaaltunnel en de wereld staat voor U open: dat wil zeggen op het vasteland. Dan is ook de Europese Benelux zoals ir. Lange zegt geboren. Het autoverkeer neemt steeds toe, er wordt vlugger gereden dus is het grote project van ir. Lange de toekomst. Zelfs om in alle landen vriendschapsbanden te smeden en met de tientallen jaren zal er dan ook, niet meer over wraak en nog eens wraak gesproken worden dat wil zeggen in groot verband. Ook het oorlogsgevaar zal er door ver minderen. Wie goed nadenkt zal het er dan ook volkomen mee eens zijn. Ook het dubbele rydelt op de autowegen heeft zyn charme door het panorami sche uitzicht, wat het rijden zal be voordelen, waardoor ook een beetje ho gere kosten voor het autoverkeer niets uitmaakt, vooral niet als de kosten uit gestreken worden over al deze landen die er mede verbonden zijn. Laat men zo spoedig mogelijk contact opnemen met de planologen uit al deze landen om eens deze materie te bespre ken. Er moet een begin gemaakt wor den voor het welzyn van de mens in zyn geheel. Kleine bedrijven smelten samen tot grotere en de groten bundelen zich samen; waarom zouden dan ook al deze landen zich niet laten verenigen met een prachtig wegennet, dus de wereld open voor iedereen? Het is dan ook te hopen, dat dit mooie plan van ir. Lange spoedig verwezen lijkt mag worden. Ik ben geen plano loog, maar zie in myn gedachten wat de prachtige bedoelingen zyn. Ben dan ook ten alle tijden bereid, om myn ge dachten hierover naar voren te bren gen, hetzy dat ze goed of niet goed zijn. Het zal veel tyd en moeite kosten om deze plannen tot stand te brengen, maar doorzetten. Aan U ir. Lange veel succes toegewenst! Retranchement, H. J. S. jen en gaven ze het dus maar aan de jeugd van S.V. Oostburg. Er lagen n.l. 2 verrotte steigerpalen vol met grote spijkers en scheuren. Ook was er voor de bovenlat een oude vlaggestok die over het geheel gescheurd was. U zult begrijpen dat wij dergelijk mate riaal niet konden verwerken. Tijdens ons pinkstertoernooi hebben wij dit hout aan verschillende, vooraanstaande men sen uit Oostburg getoond ook aan de leiders en officials van de bezoekende clubs en hun meningen gevraagd. Allen waren van mening dat indien dit hout tot goalpaal verwerkt was, het zeker gevaarlijk zou zijn en dat het niet onmogelijk was, dat indien een bal er hard tegen geschoten zou worden, de keeper de brokken op zijn hoofd zou krijgen. Daar ik als voorzitter dergelij ke risico's niet wilde lopen heb ik dit brandhout maar rustig laten liggen en hoop ik maar dat het gemeenteperso- neel die dit brandhout gebracht heeft het maar weer gauw op komt halen. Ondanks al is ons pinkstertoernooi toch geslaagd. Bezoekende clubs waren vol lof over de organisatie en Drijzen, die door verschillende middenstanders ge schonken waren en hopelijk treft Oost burg het ook nog eens dat het gemeen tebestuur meer medeleven toont met het wel en wee in zijn gemeente wanneer het de jeugd aangaat. Oost burg, voorz. S- V. Oostburg afd. jeugd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11