PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VREDE IN ALGERIJE WEER IN GEVAAR Den Haag neemt een soepeler standpunt in Geheime leger en de F.L.N. beiden verdeeld over akkoord Denken in miljoenen bij Braakmanbekkens Vand aaq DON JU AN DISTANCIEERT ZICH VAN RESOLUTIE IN MUNCHEN VOPO DOOR COLLEGA GEDOOD BIJ JACHT OP VLUCHTELINGEN AMERIKA STELT KERNPROEF 24 UUR UIT Propaganda 205e jaargang - no. 142 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde en F. Vlissingen: Walstraat 58-60. tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, te Zierlkzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,Ingez. med 3 w.; Ir. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. 0 Bureaus: red. 7853, adv 5213), Oost'ourg: tel. 2395; Temeuzen: teL 2116; tariel Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. ƒ1.25). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 19 juni 1962 Tuinen in Z.-Afrika dank zij 10 x 10 pag. 3. O.A.S. ALGIERS „Verzoenen met moslims" O.A.S. ORAN: „Strijd, wordt voortgezet" De afdelingen van de O.A.S. in de steden Oran en Bone hebben bekend gemaakt dat zij zïcli niet gebonden achten door het bestand dat j.l. zondag in Algiers is gesloten tussen de geheime legerorganisaties en de mohammedanen. Dit is bekendgemaakt via een radio-uitzending in Oran en door middel van vlugschriften in Bone. In de uitzending in Oran werd het akkoord van Algiers „nutteloos en illusoir" genoemd. „Het opperbevel van de O.A.S. is de mening toegedaan dat de bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de F.L.N. en de O.A.S. in Algiers alleen de zone Algiers binden, waar de situatie verschilt van die in het gebied van Oran en Constantine", werd gezegd. De voorlopige Algerijnse regering in Tu nis schijnt verdeeld te zijn over de over eenkomst die in Algerije met het gehei me leger is gesloten. Vice-premier Mohammed Ben Bella deelde verslaggevers te Tunis mede: „ik lieb nooit ingestemd met de onderhande lingen met een stelletje misdadige avon turiers, vai de O.A.S. Bovendien heeft de voorlopige Algerijnse regering eind mei Categorisch geweigerd onderhandelingen met deze bende aan te gaan. Dit blijkt uit de notulen van de zitting.'" Drie andere leden van de voorlopige re gering gaven ook uitdrukking aan hun misnoegen over de overeenlcomst. Dit warén de staatsministers Mohammed Khider en Rabah Bitat, die beiden met Ben Bella vijf jaar in Franse gevangen schap hebben doorgebracht en Moham med Aid, een der hoogste militaire lei ders bij dc nationalisten. Naar verluidt hebben vice-premier Bel- kacem Krim en vice-premier Moham med Boudiaf zich voorstander getoond van het vergelijk. Oproep De president van het voorlopige be stuur in Algerije, Abderrahman Fa res, heeft er gisteravond in een radio boodschap bij de Algerijnen en Euro peanen op aangedrongen massaal „ja" te stemmen voor een onafhan kelijk Algerije, bij de volksstemming van 1 juli. Hij drong er bij hen op aan in het be lang van een „grote verzoening" tussen dc beide gemeenschappen hun weder zijdse achterdocht, te laten varen. Over het akkoord tussen de F.L.N. en dc O.A.S. zei Fares, dat de amnestie én an dere voorwaarden reeds vervat waren in het vredesakkoord van Evian. Radio-boodschap lil een radio-uitzending gister avond in Algiers, heeft de O.A.S. bekendgemaakt dat de vroegere studentenleider Jean Jacques Su- sini vanavond een radiotoespraak tot de bevolking zal houden. Hij zou toelichten dat een grote stap was gezet in de richting van Euro pees-mohammedaanse verzoening. Susini is de leider geweest van de 0 Dc begin mei naar Oostenrijk gevluchte Hongiinnjo luitenant van de geheime dienst Bcln Lapusnyk is oen natuurlijke dood ge storven Dit blijkt uit een door hel Oosten rijkse ministerie van binnenlandse zaken be kendgemaakt medisch rapport. is het 75 jaar geleden, dat te Scheveningen het huidige Kur- haus in gebruik werd genomen. is het 25 jaar geleden, dat te Londen de Engelse toneel- en romanschrijver sir James M. Bar rio overleed. Sir James Barrie is vooral befaamd als auteur van hot toneelstuk „Peter Pan". delegatie van de O.A.S. in de on derhandelingen met de F.L.N. wel ke tot het akkoord hebben geleid. Akkoord met stappen van Thant Plan-Bunker in principe toch aanvaardbaar Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat minister Luns, via de permanente vertegen woordiger bij de V.N., mr. Seliur- mann, aan de waarnemend secre taris-generaal Thant heeft laten weten, dat Nederland geen ver schil ziet tussen de verschillende formuleringen die door Nederland en Indonesië worden gebruikt ter voorbereiding van de besprekingen over het plan-Bunker. Dit, betekent, dat Nederland akkoord gaat met dé verklaring van Thant, dat Nederland in principe dc voorstellen van ambassadeur Bunker aanvaardt. De woordvoerder liet weten, dat de Ne derlandse regering haar standpunt reeds op 12 juni aan de secretaris-gene raal bekend heeft gemaakt. Dit bete kent derhalve vier -dagen na de bijeen komst van de ministerraad van 8 juni, toen ambassadeur Van Rojjcn in Neder land was ter consultatie over de ont wikkelingen inzake de interpretatie van het plan-Bunker, waarvan de Neder landse regering tot voor die dag alleen nog had gezegd, dat zy het plan kon ac cepteren als basis voor een gesprek. De woordvoerder van buitenlandse zaken, die zich niet begaf in een in terpretatie van de verandering wel ke kennelijk heeft plaats gevonden in de inzichten van minister Luns, zei wel, dat do regering het geheel eens is met het beroep dat secreta ris-generaal Thant op president Soekarno heeft gedaan „en met de daarin vervatte weergave van het Nederlandse standpunt". Bestudering Radio Indonesië heeft gistereti volgens een in Tokio beluisterde uitzending ge zegd, dat Indonesië momenteel de Ne derlandse „aanvaarding in principe" van het plan-Bunker bestudeert. De Indonesische regering heeft beves tigd dat zij in het bezit is gekomen van I liet telegram dat de waarnemend secre taris-generaal Thant. zondag aan pre sident Soekarno heeft gestuurd.. De Indonesische radio deelde mee dat vice-premier en minister van buiten landse zaken Soebandrio, eerst de Ne derlandse aanvaarding van het plan- Bunker zal vergelijken met de Indonesi sche, alvorens een besluit zal worden genomen. Een woordvoerder van do Amerikaanse regering heeft gisteren als particulier persoon gezegd, dat niet langer een excuus ban worden aangevoerd voor het langer uitblijven van Nederlands-Indo nesische besprekingen over de toekomst van Nederlands Nïeuw-Guinea. De woordvoerder zei «lat liij het alge meen gevoelen van de Amerikaanse re gering vertolkte. De woordvoerder sprak do hoop uit dat de Indonesische onderhandelaar nog deze week in de Verenigde Staten zal aankomen. GIL ROBLES UIT „PARTICULIERE RAAD" Gil Robles, leider der Spaanse rechtse Christen-Democraten, heelt zich, door zich bij dc confe rentie van de Europese Beweging te Müncheu aan de zijde der Spaanse ballingen te scharen, hui ten de „particuliere raad" van Don Juan de Bourbon, de pretendent naar de Spaanse troon, geplaatst. Dit wordt gezegd in een nota van Don Juan aan de Spaanse regering. Af schriften van deze nota werden gis teren aan buitenlandse persvertegen woordigers in Madrid ter hand ge steld. Dc graaf van Barcelona ver klaarde hierin voorts, dat hij tevoren niet op dc hoogte was van de bespre kingen in MUnchen en dat hij van dr gebeurtenissen aldaar vla ae radl' had gehoord. Hij legde er de nadruk op, dat niemunt tijdens deze conferentie namens hem was opgetreden en dat elk lid van zijn „particuliere raad", dat aan de bijeenkomsten van MUnohen heeft deelgenomen, zich buiten deze raad heeft geplaatst. Volgens waarnemers moet deze verkla- Uier is 'l pas gehuwut) paar Don Juan ring' eerder worden uitgelegd als een Carlos van Spanje en prinses Sophie uitnodiging aan Gil Robles zlcli uit van Griekenland vrolijk lachend op het du „particuliere raad" terug te trek- vliegveld van Rome tijdens doorreis ken dan als een onto""»1 aar New T)*'1' De Deense filmmaker Henning Carlssen heeft met de Zweed Arne Lagercrantz in Zuid-Afrika opnamen gemaakt voor een film, gebaseerd op de novelle van Nadine Gordimer „A world of stran gers". De Zuidafrilcaanse autoriteiten hadden alleen toestemming gegeven om opnamen te maken van het dagelijks le ven in Johannesburg. De Deen en de Zweed lieten elke dag een open wagen met camera's door de straten rijden, zodat de politie dacht dat alles in orde was, maar deze getoonde camera's bevatten geen film. Uit een auto met gordijntjes werden stiekum wel films gemaakt, welke later het land uit ge smokkeld werden. Foto: een scène uit de film; een demon stratie van blanken en kleurlingen voor het stadhuis in Johannesburg. Bij vier opgehangen poppen, staan op borden de redenen van hun terechtstelling. Acteur Robinson had hartaanval in Nairobi Vernomen is dat de 68-jarige filmacteur Edward G. Robinson een hartaanval heeft gehad cn is opgenomen in een zie kenhuis te Nairobi, waar hij was om een nieuwe film te maken. Toen hij naar Afrika vertrok, was zijn bi. Bij ongeluk met autobus in Kashmir 23 doden In totaal 23 mensen zyn om het leven gekomen en 47 gewond toen een bus met Hiudoe-pelgrïnis gistermorgen vroeg op rond 100 km van Jntnmu in Kashmir In een ravyn stortte. VROUWEN EN KINDEREN ONTKOMEN DOOR TUNNEL NAAR WESTEN Bij een Oostduitse poging om zes vrouwen en drie kinderen die door een tunnel naar West-Berlijn wil den vluchten tegen te houden is gisteravond een Oostberlijnse grenswachter door een andere Vopo doodgeschoten. Twee vrouwen en twee kinderen wisten West-Berlijn te bereiken. De andere vluchtelingen werden blijkbaar door Oostduitse grenswachters gegrepen. Westberlijnse ooggetuigen zeiden Gat de vluchtelingen vanuit een kazemat door een Oostduitse grenswachter werden beschoten. Terwijl de beschie ting aan de gang was rende een an dere Vopo naar de ingang van de tunnel en wierp traangasgranaten naar binnen. Hij werd blijkbaar per Aan Westberlijnse zijde werd niet schoten. De gedode grenswachter op ongeveer 23 meterafstand van de muur, nabij een leeg gebouw, neergeval len. De ingang van de tunnel bevond zich in de buurt van het gebouw. Ongeveer een half uur nadat de Vopo was neergeschoten, werd het lichaam weggenomen. Onmiddeliyk nadat de schoten waren gevuurd werden Amerikaanse militaire lolitiemannen toegevoegd aan de West- lerlijnse politie, die in staat van paraat heid was gebracht. De communisten stuurden 20 bewapende grenswachters naar de plek waar de man was neerge schoten maar het kwam niet tot een vuurcontact. Adenauer meende het niet zo erg De Westdultse regering is gisteren enigszins teruggekomen op de onlangs door kanselier Adenauer afgelegde ver klaring betreffende de Europese een heid en heeft bekendgemaakt geen for mele plannen te hebben voor de organi satie van een politieke unie van Frank rijk, Italië en West-Duitsland. Perschef Felix von Eckhardt deelde op een persconferentie te Bonn mede, dat Adenauer alles zou doen wat in zijn vermogen lag om een politieke unie van Europa tot stand te brengen, op basis van de zes E.E.G.-landen. Naar aanleiding van Adenauers recen te verklaring dat hij wellicht een poli tieke unie zou overwegen van Frankrijk West-Duïtsland en Italië als de Bene- luxlanden de politieke eenwording van de zes E.E.G.-landen in de weg zouden staan, zei Von Eckardt: „om dit als een plan te omschryven is een veel te pre- ciese formulering". GEMEENTEKOELKASTEN VOOR SCHOONHOVENS FLATBEWONERS De gemeenteraad van Schoonhoven heeft een voorstel aanvaard dat de verhuur door de gemeente van ijskasten aan bewoners van flatwoningen of huizen zonder behoorlijke kelder beoogt. De verhuur zal geschieden op basis van een verordening en zal geen ver lies opleveren bij een prys van 4,50 en 7,50 gulden per maand voor een koelkast met een inhoud van resp. 135 en 190 liter. Het voorstel is een gevolg van verzoeken van flatbewoners en de verhuurregeling is in samen werking met plaatselijke installateurs tot stand gekomen. DR. MANSHOLT loopt weg uit ministerraad Dr. S. L. Mansholt, de Nederland se vice-voorzitter van de E.E.G.- commissie, is gisteravond in Brus sel woedend weggelopen uit een bijeenkomst van de E.E.G.-nünis- terraad. Hij verklaarde dat lüj geen genoegen kon nemen met de manier waarop de E.E.G.-mïnis- ters een aanvullende begroting (nodig voor het aantrekken van 300 man nieuw personeel) be knotten. Hij zei dat hij zonder voldoende gekwalificeerd personeel niet de verantwoordelijkheid voor de uit voering van de E.E.G.-landbouw- politiek kon nemen en dat hij van daag aan de ministers van land bouw der zes landen zou moeten voorstellen de invoering van de landbouwreglementen uit te stel len. De E.E.G.-commissie had om 300 man personeel extra gevraagd voor de uitvoering van de land bouwreglementen en de kartelbe palingen van de E.E.G. Daarvan waren er 69 nodig voor de top functies, de zogenaamde a-func tionarissen. Nederland wilde die wel toestaan, doch de anderen, die niet verder dan 55 wilden gaan, overstemden de Nederland se vertegenwoordiger. De com missie had voorts 77 b-functiona- rissen gevraagd. Nederland wilde er 67 toestaan, doch de anderen niet meer dan 52. Toen het ernaar uitzag dat zij bij de stemming weer in de meerderheid zouden zijn. sprong dr. Mansholt woe dend op en verliet hij na zijn bo vengenoemde verklaring de zaal. SLACHTOFFER EXPLOSIE GOUDA OVERLEDEN De 33-jarige heer J- Blind uit Gouda die vrijdagavond by de explosie in de kaarsenfabriek in Gouda ernstig werd gewond is zaterdagavond. In het Van Iterson-ziekenhuis aan zijn verwondin gen bezweken. Het slachtoffer was ge huwd en had twee kinderen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren aangekon digd dat de kernproef die vandaaj op grote hoogte boven de Stille Oceaan zou .worden genomen we gens de weersomstandigheden 24 uur is uitgesteld. Zonder euigo overdrijving kan wor den gesteld, dat momenteel in de Braakmanpolder met de aanleg van de zoetwatèrbekkens iets groots wordt verricht. Om 'n juist idee van dit werk te krijgen moet men in mil joenen denken. Miljoenen kubieke motors grond zyn namelijk nodig om do enorme dijken rondom het sta- dionachtlgc bassin te bouwen. Mil joenen kubieke meters helder en zui ver drinkwater zullen dan binnen de gigantische dijklichamen worden op gespaard ten behoeve van de indus trie en voor consumptiedoeleinden. Miljoenen guldens zullen zijn ge ïnvesteerd vooraleer de N.V. Water leidingmij. „Zeeuwsch-Vlaanderen mot gerechtvaardigde trots kan zeg gen: „W'ü zijn gereed". Mochten deze getallen nog niet het juiste beeld ge ven over de ontvang van dit reusach tige werk. dan zal deze luchtfoto dit wel volledig maken. Het is inmiddels al weer ruim twee jaar geleden, dat in de Braakman een proef.spaarbekken werd aange legd om te onderzoeken of men in natte tijden drinkwater kan verza melen cn opsparen om de behoefte in dc droge maanden te dekken. De proef voldeed en er werd geen en kele klacht vernomen toen het opge spaarde water in de consumptie werd gebracht. Medio augustus 1961 word gestart met do bedijking van een op pervlakte grond van 25 ha; drie maanden later had de Ned. Heide Mij. 300.000 m3 grond verwerkt. Toen Ineen do nodige dijken op ze- A.Ï»., ■—--*» -- ,_.i het bas bedroeg. houd van het bassin 1 miljoen m3 Gezien dc industrialisatiemogelijkhe den in de kanaalzone, drong de mi nister van economische zaken aan op een grotcie spaarmogelijkheid door de dijken ie verhogen tot 12 meter plus N.A P.. waardoor een inhoud zal worden verkregen van 2\<3 mil joen m3. Aan deze dijkverhoging is men nu volop bezig met draglines, zware vrachtwagens en bulldozers. Byna de helft van de dijken heeft het 12-merer niveau reeds bereikt, zoals op de foto gedeeltelyk is te zien tussen het grote en kleine bas sin. Met het grondwerk hoopt men op 1 abgustus aanstaande gereed te komen. Om het doorsijpelen van het zoetwa ter tc voorkomen. heeft men de spaarbokkenbodem belegd met plas- ticstrokcn van 2 meter breed, die aan elkaar geplakt worden. Op deze „vloerbedekking" werd weer een laag van 30 centimeter zuiver zand ge stort. Het «lljktalud werd belegd met drie asfaltlagcn, aan elkaar gekit met bitumen. Het proefbassin heeft aangetoond, dat hiermede de zaak waterdicht is. Wel gaat er wat water Mag verkiezingspropaganda mis leidend zijn? Er behoeft dunkt ons niet te worden gediscussieerd over het antwoord op deze vraag: het is een eis van democratie dat men de kie zer geen verkeerde inlichtingen ver strekt. Helaas wordt in de praktyk aan deze regel niet altijd de hand ge houden, hetgeen vorige week is geble ken in de raad van Krabbendijke. Op een vraag van een der raadsleden heeft de burgemeester in niet mis te verstane bewoordingen de propaganda gehekeld van de z.g. lijst-Weststrate en tegen over de mededelingen in de verkiezings folder van deze groepering een aantal concrete feiten gesteld. Hebben wij deze zaak goed begrepen, was er zelfs een zo duidelyke tegenstelling tussen de in houd van de folder en de werkelijkheid, dat de burgemeester het woord „leu gens" in de mond durfde te nemen. Een duidelijker veroordeling is wel niet mo gelijk. Dit geval-Krabbendijke ligt duidelijk en er behoeft dus niet verder over de toelaatbaarheid te worden ge discussieerd: de propaganda was er naast. Er komen echter in de verkie zingsstrijd weieens methoden voor. waar in de feiten niet onjuist worden weerge geven, maar waarbij de waarheid tóch geweld wordt aangedaan. Daarvan heeft de jongste verkiezingsstrijd in Mid delburg een voorbeeld gegeven. De avond voor de raadsverkiezing werd door de P.v.d.A. een folder verspreid, waarin de V.V.D. werd aangevallen en waarbij met name een pamflet van deze party aan een beschouwing werd onder worpen. De P.v.d.A. nam daarby stel ling tegen de door de V.V.D. verkondig de opvatting als zou deze party de stoot hebben gegeven tot de bouw van een moderne openbare school (school J). Die bestrijding was uiteraard het goed recht van de P.v.d.A., maar zij koos daarvoor naar onze mening niet de juiste methodiek. Zij betoogde namelijk, dat de V.V.D. in fei te niet op de bres had gestaan voor het openbaar onderwijs omdat deze partij zo wel in 1949 als in 1952 (dertien en tien jaar geleden!) er aan had meegewerkt dat een verzoek van Volksonderwijs om een openbare kleuterschool op het Zand te bouwen door de raad was afgewezen. En voorts stelde de P.v.d.A. vast, dat ten 'aanzien van school J. de V.V.D. een open deur had ingetrapt, omdat b. en w. zelf een föantlijH verloren door verdamping, maar dat verlies bedraagt by ultzonderlyke warmte niet meer dan 1 centimeter per dag. Heeft men het water nodig voor de consumptie of andere doel einden, dan wordt het uit het bassin gepompt en via de zuiveringsintalla- tic ihct gebouw links op de foto) in distributie gebracht. Het kleine bassin is al een keer leeg gepompt. Het water van het grote bekken dat nu nog maar met een laagje water van 250.000 m3 is ge vuld zal vermoedeiyk nog deze zo mer voor consumptiedoeleinden wor den gebruikt. Het ligt in de bedoeling, zo vernamen wij, dat in dc nabye toekomst nog twee bekkens van dezelfde grootte als waaraan men nu bezig is, wor den gebouwd. Daarmee zal dan de totaalcapaciteit van gespaard zoet water op circa 8 miljoen kubieke me ter zijn gebracht. De dijken, die voor deze bekkens nodig zyn, zullen wor den opgetrokken uit gronden afkom stig uit de kanaalverbredingswer- ken. By de uitvoering van het twee de bestek van deze werken aan besteding op 4 juli aanstaande zal voor dat doel 2.7 miljoen kubieke me ter vrijkomende grond in de Braak manpolder in depot worden opgesla gen. Een gedeelte van die gronden wordt verder gebruikt om de toekom stige bodems van de bassins te ega liseren. Tegelijk met de twee volgen- Ie bekkens zal een nieuwe zuiverings installatie dienen te worden gebouwd, omdat dc huidige niet voldoende ca paciteit bezit voor de drie spaarbek kens tegelijk. (Luchtfoto Central Aviation) gentieplan-scholenbouw hadden opge steld, in welk plan het college waarin drie leden van de P.v.d.A. zitting hadden nieuwbouw voor school J. werd voor gesteld. Wanneer men echter de feiten kent, dan moet men helaas constateren dat hier een methode van een zodanige vereenvoudiging is toegepast, dat van de werkelijkheid een vertekend beeld wordt gegeven. Hoe waren de feiten Toen Volkson derwijs in 1949 het gemeentebe stuur verzocht een kleuterschool op het Zand te stichten, betoogde de meerderheid van b. en w., dat het onver antwoord was deze school door de ge meente te doen bouwen, omdat de finan ciële situatie van Middelburg uiterst precair was („We hebben nog 13.000 in kas", zei de wethouder van financiën) terwijl een wettelijke regeling kleuter- onderwys in voorbereiding was. Dat laatste betekende dus dat voor de fi nanciering van het kleuteronderwijs in de nabye toekomst een beroep op het rijk zou kunnen worden gedaan. Op grond van deze overwegingen stemde de V.V.D. hoewel nadrukkeiyk ver klarend voorstandster van het openbaar onderwijs te zijn tegen. Eenzelfde si tuatie deed zich in 1952 voor: de wet op het kleuteronderwijs was er nog niet door, waarop een meerderheid van b. en w. (ditmaal naar aanleiding van een verzoek door de Nederlandse Onderwij zersvereniging) de raad voorstelde met de bouw te wachten. Het pikante van de zaak was ditmaal, dat de toenmalige burgemeester lid van de P.v.d.A. en de zaak van het openbaar onderwijs van harte toegedaan tydens de raadszit ting meningsverschil kreeg met zijn twee P.v.d.A.-wethouders, omdat zij het standpunt van het college afvielen. De burgemeester betoogde namelijk, dat b. en w. het binnenskamers wel er over eens waren geweest dat het verzoek moest worden afgewezen en hij toonde zich verstoord over de naar zyn mening gewijzigde houding van de twee wet houders. Toen daarop van de zy'de der P.v.d.A. een motie werd ingediend om het verzoek tóch in te willigen, werd die motie verworpen, waarby niet alleen rechts plus V.V.D. tegen de motie stemden, maar ook een P.v.d.A.-wethouder én een P.v.d.A.- raadslid! Niemand echter zal het nu in zijn hoofd halen deze twee leden van de P.v.d.A. er van te betichten, dat zy de zaak van het openbaar onderwys niet wilden dienen: hun houding was op dat ogenblik zeker te verdedigen. Gezien evenwel tegen deze achtergronden wordt de mededeling van het verkie zingspamflet, dat de P.v.d.A. vorige maand de avond vóór de verkiezingen in Middelburg deed bezorgen. enigszins dubieus: er is hier al dan niet opzette lijk de kunst van het weglaten beoe fend. De kwestie van school J. is al even zeer vereenvoudigd in de bewuste folder. Zij dateert uit 1959, toen de V.V.D. by de begrotingsbehandeling een motie indiende, waarin werd aangedron- fen op de bouw van een nieuwe open- are lagere school. Van de zijde der P.v. d.A. werd in deze zelfde vergadering een onderwijsnota gevraagd, die na veel aarzeling door de betrokken wethouder werd toegezegd, echter op voorwaarde dat de V.V.D. haar motie zou intrekken. Aldus geschiedde. Toen half mei daarop de nota kwam, bleek dat b. en w. voor school J. geen nieuwbouw voorstelden, doch slechts verbetering. Op 19 juni echter volgde een aanvulling, waarin het college verklaarde na nader over leg te hebben besloten tóch een urgen- tieverklaring aan te vragen voor de bouw van een nieuwe school J. Ziehier dus de feiten. Wanneer nu vorige maand de P.v.d.A, in haar laatste ver kiezingsfolder meedeelde, dat reeds nieuwbouw door b. en w. was voorge steld vóórdat de V.V.D. in dit opzicht activiteiten ontwikkelde, dan is dat geen honderd-procent voorlichting. Evenmin is juist, dat het college op dat moment uit drie leden van de P.v.d.A. bestond: de hier aan de orde zijnde zaak speelde zich af in 1959, toen mr. Bolkestein als burgemeester reeds naar Deventer was vertrokken. Het kan geen kwaad, wanneer men in de verkiezingsstryd elkaar har de waarheden zegt. Maar men zal er goed aan doen daarby inder daad met waarheden te komen. Dat is een zaak van politiek fatsoen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1