PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O.A.S. STAAKT DE ACTIES IN ALGERIJE Weer twee Nederlandse soldaten gesneuveld Pankowlaat Nederlander vnj Amnestie-voorstel van F.L.N. aanvaard Soekarno staat onder druk van Rusland Hagenaar lag dood in bed na vechtpartij Vlissingse stadhuisbouw in vogelvlucht DE GAULLE INSTEMMING EN VOORBEHOUD Eén april-beeld in Zandvoort onthuld „Moskou dringt aan op oorlog" NIEUW BEROEP VAN THANT OP SOEKARNO NIEUWE GOLF VAN ARRESTATIES ONDER SPAANSE OPPOSITIE Vand aag. Marlène Dietrich s trad op in Scheveningen 205e jaargang - no. 141 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 juni 1962 „Geen Karei Appel naast Rembrandt" (pagina 5) Zierik7ee. red tel 2425 adm tel. 2094 ft Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per'adv f 4.—. 'ngez med 3 v' tarief kleine adv. (max. *8 regels) 25 ct per regel 1,25). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 3 P.Z.C.. Middelburg. AKKOORD NA ONDERHANDELINGEN MET MOSLIMS: De moslems en de Franse kolonisten in Algerije hebben gisteren een vredesovereenkomst gesloten. De O.A.S. heeft zijn vernietigings campagne afgelast en het bevel aan de Fransen om Algerije te ver laten, ingetrokken. Tevoren had een mohammedaanse leider via de radio bekendgemaakt, dat de nationalisten bereid waren de Franse terroristen amnestie te verlenen en kolonisten op te nemen üi het beveiligingsleger. President De Gaulle, die gisteren na een tournee van vier dagen door Oost-Frankrijk in Parijs is teruggekeerd, heeft zijn instemming met het akkoord betuigd. De O.A.S. heeft overigens nadrukkelijk ver klaard, dat Frankrijk aan de totstandkoming ervan part noch deel heeft gehad. Meer dan 150.000 kolonisten zijn inmiddels al naar Frankrijk uitgeweken. 'soonlijke boodschappen. De eerste was: „de sigarettenaansteker mag niet branden". Volgens luisteraars betekent dit, dat de olie- en gas bronnen in de Sahara niet in brand zullen worden gestoken. De tweede boodschap was: „Het zwembad moet vol blijven". Dit wordt be schouwd als een opdracht aan het 3.A.S.-personeel de stuwdammen ntact te laten. Het opperbevel van de O.A.S. gaf gisteren opdracht om middernacht de strijd te staken, De Gaulle heeft inmiddels reeds verklaard, dat de amnestie-overeenkomst tus sen de O.A.S. y de F.L.N. de Fran se regering niet zal binden wat be treft haar houding jegens Franse officieren en burgers die verraad hebben gepleegd of andere misda den hebben begaan. Waarnemers leiden uit deze mededeling af, dat de herberechting van Salan vol gens plan za ldoorgaan. In de radio uitzending van de O.A.S. vin het geluidskanaal van de te levisie zei de O.A.S. het amnestie- voorstel te hebben aangenomen, dat eerder door Tsjawki Mostcfai is ge daan. Mostefai is een nationalisti sche vertegenworodiger in het voor lopige Algerijnse bestuur. De O.A.S. heeft, aldus cie omroeper, dit voorstel helpen opstellen. Het zou „vrede in ere en waardigheid" brengen. Broe derschap zou nu de plaats gaan in nemen van verschroeide aarde en uittocht van Europeanen. Toen de omroeper zijn communi qué had beëindigd, verzocht hij te blijven luisteren naar enkele per- bijzondere king vnn leraren en klasgenoten, 5 die baar op vele manieren hebben 5 bijgestaan om haar handicap te overwinnen. Bij de uitreiking werd een tele- 5 gram met gelukwensen van dr- H. 5 Janssen, ae staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten- 5 schappen, voorgelezen. De burge- 5 meester van Venlo, dr. L. de Gou, 5 woonde de uitreiking bij. s De directeur van de njks-h.b.s., 5 dr. J. Vrijling, benadrukte dat 5 aan de blinde leerlinge dezelfde b normen en eisen zijn gesteld als 5 aan de overige leerlingen en dat 5 zij bij het eindexamen ook pre- S ciès dezelfde behandeling heeft ondergaan. Mej. Caps Is van plan in Nijme- 5 gen sociologie te studeren. Operazanger Gee Smith in Scheveningen overleden In zjjn woning te Scheveningen is vrij dagnacht na een langdurige ziekte op 58-jarige leeftyd overleden de opera zanger (bas) Gee Smith. Sedert 1950 was hij verbonden aan de Nederlandse Opera te Amsterdam. Hij vertolkte talloze rollen, waarvan de operaliefhebbers zich zeker die zullen herinneren in La Bohème en Katja Kabanova tijdens het Holland Festival 1959. In 1961 zong hjj in het Holland Festival zijn laatste rol in Le Nozze di Figaro onder Giulini. De heer Smith begon zijn artiestenloopbaan bij de operette. Daarna trad hij een reeks van jaren op in de kleinkunst bij de Song Singers. De crematio van het stoffelijk overschot is vastgesteld op dinsdag 19 juni op Westcrvcld. Twintigste kernproef De Verenigde Staten hebben gisteren hun twintigste kernproef gehouden bij Christmas Island. De bom had een ex plosieve kracht gelijk aan ongeveer 100.000 ton t.n.t., en werd uit een vlieg tuig geworpen. Delftse jongen vermist Uit de Sasboutstraat te Delft, waaruit do vorige week een zestienjarig meisje an huis wegliep dat inmiddels in Rot terdam is gevonden, is thans de veer tienjarige scholier Robert Frens ver dwenen- Sinds woensdag j.l. is hij spoorloos. Om kwart over vier die dag verliet hg de ouderlijke woning en is daarin sindsdien niet teruggekeerd. De jongen was in het bezit van 285,en een zwartgelakte Merklo's-herenfiets. Men heeft hem vermoedelijk donderdagavond in Arn hem gesignaleerd. De regering heeft bekendgemaakt dat tijdens gevechtsacties met In donesische infiltranten in Nieuw- Guinea op 16 juni bij Mariat zwaar gewond werden en tijdens trans port naar een hospitaal zijn over leden, de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige korporaal L. F. Pliijl uit Vaals en de 20-jarige on gehuwde dienstplichtige soldaat eerste klas V. A. Pouw uit Utrecht. Een van de de vier gebieden in Nieuw- Guinea waar in april en mei Indonesi sche parachutisten zijn geland is nu vrijwel gezuiverd. Het betreft de omge ving van Teminaboean op de „Vogel kop", waar naar schatting destijds een honderdtal Indonesiërs landde. In een officieel te Hollandia uitgegeven com muniqué is dit zaterdag meegedeeld. Verenigde Staten geloven \V. Averell Harriman, de Ameri kaanse assistent minister van bui tenlandse zaken voor aangelegen heden die hel Verre Oosten betref fen, heeft in een vraaggesprek voor de radio verklaard dat de Verenigde Staten redenen hebben te geloven dat de Sowjet-Unïe er hij president Soekarno op aan dringt militair geweld te gebrui ken om tot een regeling van het geschil om Nederlands Nieuw-Gui- nea te komen. „Ik geloof dat ze (de Russen) Soekarno ophitsen. Ik geloof dat zij daar een veldslag willen zien, omdat zij weten dat de gehele vrije wereld of in elk geval dc Verenigde Staten en vele an dere landen zich zouden kanten te gen een regeling door middel van ge weld. De Indonesiërs zouden dan nog meer afhankelijk zijn van de Sowjets dan ze nu reeds zijn", aldus Harriman. De bewindsman zeide te geloven dat de Nederlanders en de Indonesiërs, ondanks welke Russische inmenging dan ook. een akkoord al een flink eind zijn genaderd. Beide partijen hebben er mee ingestemd het plan van de Amerikaan Bunker te aan vaarden als een basis voor onderhan delingen. Soekarno heeft zaterdag te Djakarta verklaard, dat hij zyn plan om Nieuw- Guinea voor het einde van dit jaar te bevrijden, niet heeft opgegeven. Tegen over verslaggevers verklaarde de pre sident: „in do komende zes maanden van dit jaar zullen vvg VVest-Irian heb ben bovrjjd", aldus Soekarno volgens een uitzending van Radio Indonesië- Thant, de waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren telegrafisch een be roep gedaan op president Soekar no om de besprekingen met Neder land over Nieuw-Guinea „zonder verder uitstel" te hervatten. In zijn telegram zei Thant dat hij „door de permanente vertegenwoordiger van Nederland ervan in kennis gesteld is dat zijn regering in principe de voorstellen van het plan-Bunker aanvaardt". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in antwoord op een verzoek om commen taar, gezegd, geen commentaar te heb ben. SCHOLIEREN VEGEN DE VUILE STRATEN VAN BREDA Ernstige klachten over de vervuiling van de stad hebben de directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf te Breda doen besluiten een actie op touw te zetten om scholieren bij wijze van bijverdienste als straatvegers te laten optreden. De eerste groep, bestaande uit middelbare scholieren, die speciale overalls dragen, Is al begonnen. Vijfentwintig hebben er zich tot dusver gemeld. Do jongelui kunnen in een vijfdaagse werkweek een netto loon variërend van f 45 tot f 60 verdienen. Do gemeente Breda hoopt op deze manier het nijpend personeelstekort in dc reinigingssector enigszins te compenseren. Het „Paaseiland-beeld", waarmee de Zandvoortse beeldhouwer Edo van Tetterode op één april van dit jaar de Zandvoortenaren en vele andere Nederlanders l>ij de neus heeft genomen, toen hij spoeld, is zaterdag in Zandvoort deponeerde als ivas het aange spoeld, is zaterdag in zandvoort onthuld door Mies Bouman. Het zal in het vervolg als „één april- beèld" de Zuidboulevard sieren. Foto: Bij het pas onthulde bèeld beeldhouwer Van Tetterode en Mies Bonman. Ook in Italië kinderen zonder armen geboren Italiaanse bladen hebben gemeld dat in veertig dagen tijds te Turijn vyf kin deren zonder armen z\jn geboren en dat minstens drie van de moeders kalme rende middelen op basis van thalidenide hadden gebruikt. Prof. Guassardo van het kinderzieken huis van Turijn heeft meegedeeld dat de verklaringen van dit verschijnsel zou kunnen zijn dat die stof een tekort aan vitamine B veroorzaakt. Twee Milanese farmaceutische fabrie ken hebben de verkoop van dergelijke middelen gestaakt, aldus het blad „II Giorno". Franco's tegenstanders zoeken asiel Van welingelichte zijde te Madrid is gisteren vernomen dat de politie te Sevilla de dichter Miguel de Ni colas en de schilder Agustin Ibar- rola in hechtenis heeft genomen. De twee socialistische kunstenaars Kroesjtsjew praat over nieuwe kernproeven Premier Nikita Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft een beroep van 65 Britse labour-parlementa- riërs om geen proeven- met kern wapenen te houden, afgewezen en voorspeld dat er een nieuwe „ket tingreactie" van kernontploffingen zal komen „waaronder ook die van Rusland". Evenals dat in een recent schrijven aan de Japanse premier Hayato Ikeda be schuldigde Kroesjtsjew president Ken nedy van plannen om een verrassings aanval op de Sowjet-Unie te lanceren. Politie arresteert twee broers De echtgenote van de zaterdag avond bij een vechtpartij gewonde Hagenaar J. B. Hendriks vond hem gistermorgen in bed dood naast zich liggen. De man schijnt bij een straatgevecht met de 19- en 21-jarige broers V. zodanig inwen dig letsel te hebben opgelopen, dat de gevolgen fataal voor hem wa ren. Het kinderloze echtpaar Hendriks bracht de zaterdagavond tot half twaalf door in een café aan de Nieuwe Haven dat dicht bij hun woning aan de Nieu we Hekkelaan is gelegen. Nadien gingen de 41-jarige man en zijn vrouw patates frites eten in een eta blissement aan het Spui. Daar waren vier jongelieden bezig met het spelletje „handjedraaien". De man mocht op zijn verzoek mee doen en verloor een rondje bier. Toen hij niet direct betaalde werd hij ge sard, omdat hij niet tegen zijn ver lies zou kunnnen. Aangezien deze woordenwisseling dreigde te ontaar den in een vechtpartij zette de ka~ telein zgn klanten buiten de deur. .is het 150 jaar geleden, dat de Verenigde Staten van Ame rika de „tweede vrijheidsoorlog" tegen Engeland aanvingen. Deze oorlog verliep allesbehalve gun stig voor de Amerikanen en le verde hen niet de gehoopte ver overing van Canada op. Wv\ajvwwwi/v/vwwwwwwwwvwvuw\/v Daar zetten Hendriks en de broers V. de strgd voort. Hendriks ging tegen de grond en kreeg nog een paar trappen na. Zijn vrouw sleepte hem vervolgens naar huis, bracht hem naar bed en was te enige verwondingen aan de rechter kant van zijn hoofd schoon. Toen zij gistermorgen om een uur of negen ont waakte kon zij hem niet wakker krij gen. Een buurman en later de G.G.D. constateerden, dat H. dood was. De jongste broer heeft inmiddels erkend de oudere man geslagen en geschopt te hebben. De oudere broer beweert slechts gepoogd te hebben de vechtersbazen te scheiden. Ondergedoken soldaat heeft zich gemeld dienstplichtig soldaat M. H. uit Oterleek die zich veertien dagen gele den door onder te duiken onttrok aan uitzending naar Nieuw-Guinea heeft zich thans uit eigen beweging gemeld op de secretarie van zijn gemeente. Hij is kort daarop door de militaire politie aangehouden. Jongetje verdronken Gistermiddag Is het zesjarig zoontje nit het gezin Sunder, wonende aan de Gaagweg te Schipluiden verdronken. Het kind was in een onbewaakt ogen blik te water geraakt in een langs de weg lopende sloot bij de ouderlijke wo ning. De Beierse douane heelt in de bagage ruimte van de auto van een 24-jarige vrouw uit Oversehleissheim een 13-jarige machine bankwerker en een 19-jarlge elektromonteur ontdekt, die de vrouw over de grens wilde smokkelen. TRAPSGEWIJS vordert de bouw van het nieuwe Vlissingse stadhuis. Stapje voor stapje, steeds hoger. Ook vanuit de lacht is dat goed te zien. Waar voor enige maanden nog een kale vlakte was, daar ver heft zich nu de eerste verdieping van het kantoor gedeelte. Op de foto links is de begane grond van een tweede kantoorvleugel, iets noordelijker is het derde kantoorgedeelte te itien, langs de Paul Kru- gerstraat. Rechts daarvan moet het representatieve gedeelte komen, en lange uitloper in de richting van de oude Engelse Kerk. Daar komt ook de ingang van het stadhuis. Zo is de bouw trapsgewijs te volgen van rechts af, waar de fundatie van vleugel A is gestort, naar links gaande de lange vleugel A-B, kantoorruim ten, waar nu de kolommen voor de eerste verdieping zijn gestort. De begane grond is daar dus al klaar. Weer iets verder de vleugel tegenover het r.h.b.s.- gebouw aan de Brouwenaarstraat, vleugel C, daar van zijn de kelders klaar en daar is de begane grond gestort. De vloer van de eerste verdieping staat nu in de kist. Vleugel D aan de P, Krugerstraat be staat alleen nog maar uit kelders. ZESTIGDUIZEND uur is er nu sinds het begin aan liet nieuwe stadhuis gewerkt. Er is iets meer dan duizend kub beton gestort. De bouw is eclit nog een zaakje van betonwerkers, timmerlui, vlechters, grondwerkers en kraandrijvers. Er is nog maar één metselaar aan het werk en sinds kort een loodgie ter. Het zal nog tot omstreeks het najaar duren, voordat liet beton- en baksteendeel klaar is. Dan komen de inrichters eerst goed op gang. Ieder op hun beurt. Het stadhuis staat dan als een massieve kolos van twee vleugels, met een binnenplaats tussen Paul Krugerstraat, de Vlissingse verkeersslagader en de Singel. De Paul Krugerstraat krijgt er een mooi bouwwerk bij. Rond de bouwput is nu nog een braakliggend terrein, met een grote hoop zand, dat onder meer dient om de grond rondom het stad huis op te hogen. Ongeveer een meter. (Foto Central Aviation) zijn gisteren overgebracht naar de gevangenis van Carabanchel bij Madrid. Een advocaat uit Bilbao, Isidro Infantes, die liberale opvattingen heeft en deei nam aan de bijeenkomst in München, is vrijdagavond gearresteerd, zo is uit betrouwbare bron in de Spaanse hoofd stad vernomen. Voorts is de 38-jarige liberale Spaan se schrijver Ruiz Garcia door de po litie in Madrid aangehouden omdat hij als journalist de te München gehouden bijeenkomst van leden van de Spaanse oppositie heeft bijge woond. Verder zouden twee andere leden van de oppositie. José Luis Ruiz Navarro en Inigo Cavero, leden van de Spaanse afdeling van de „Vereniging voor Euro pese samenwerking", naar een van de Canarische eilanden zijn overgebracht. Het precieuze aantal van naar de Ca narische eilanden verbannen Spanjaar den is niet bekend- Een aantal personen heeft asiel ge zocht in Zuïdamerikaanse ambassades. Onder hen ïs de rechtsgeleerde Ignacio Fernandez de Castro, die doorgaat voor de theoreticus van het Volksbevrydings- ït", een uiterst linkse beweging. Val van 700 meter overleefd De 32-jarige valschermspringer Armand Dichwald uit Califórnië heeft een val van 700 meter gemaakt en die over leefd. Dichwald had een sprong gemaakt uit een vliegtuig en zou een vrije val maken voordat hij zijn valscherm zou openen. Toen hij zijn valscherm wilde openen, weigerde het trekkoord. Hij greep toen met beide handen in de tas, maar ook dat hielp niet. Daarna trok hij aan de noodparachute, die wel ontplooide, maar te laat open ging om van veel nut te kunnen zijn. Dichwald kwam met een klap op de grond terecht. Zijn rug kreeg de volle kracht van de val te verwer ken. Hij liep een ruggegraatfractuur op, ir verloor het bewustzijn niet. Uit de verste hoeken van Neder- Jj land zijn bewonderaars van Mar- 5 lene Dietrich zondag naar Sche- veningen gereisd, om getuige te zijn van het ticeede optreden in Nederland van de vrouw, die zich J door regisseur Joseph Von Stern- 5 5 berg in 1930 met de film „Der 5 blaue engel" haar naam tot een 5 begrip maakte. Zonder top-hat, zonder de karak- 5 teristieke smoking heeft Mariene 5 Dietrich in een ononderbroken 5 s optreden van bijna twee uur met s de monumentale vorm welke haar 5 5 show-business heeft gekregen, de b 5 uitverkochte Kurzaal tot vervoe- S S ring gebracht. j Foto: Mariene Dietrich bij haar 5 aankomst zondagmiddag op i 5 Schiphol. 5 De Nederlander Henri Pierrot, die in september vorig jaar in Oost-Berlyn tot drie-en-een-half jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is zaterdag vrij gelaten op grond van een gratiebesluit van de voorzitter van de Oostduitse staatsraad. Pierrot was ervan beschuldigd dat hg een Oostduitse naar West-Berlgn wilde smokkelen. De Nederlandse zakenman kreeg zijn auto terug en keerde daarin via West- Berlijn, waar hg het Nederlandse con sulaat-generaal van zijn vrijlating ver wittigde, naar zijn woning in Amster dam terug. Hij verklaarde dat hij in de gevangenis goed was behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1