WILLEM RUYS Aan betrouwbaarheid van asfalt in tijzone wordt ernstig getwijfeld LEZERS SCHRIJVEN WALCHEREN LANDBOUWER - ONDER INVLOED REED MET AUTO IN EEN SLOOT ZATERDAG 16 JUNI 1962 PROVING IALE ZEEUWSE COURANT WERKGROEP GESLOTEN DIJKBEKLED1NGEN" ONDER HOOGWATERUJN AANTASTING DOOR ZEEPOKKEN EN ALGEN Onlangs is het voorlopig verslag verschenen van de werkgroep „Ge sloten Dijkbekledingen", een groep deskundigen, die zich sinds 1956 intensief heeft bezig gehouden met de asfaltbfckledingen voor dijken. Uit het onderzoek door deze werk groep is gebleken, dat de toepas sing van bitumineuze materialen in vergelijking met die van de klassieke steenglooiingen ver schillende voordelen biedt. Daarte genover staat dat de tot nu toe op gedane ervaringen niet overal even gunstig zijn gebleken en wel met name bij de toepassing bij tijwerk. De rapporteurs menen zelfs, dat het ernstig moet worden betwij feld of een deugdelijke uitvoering van een asfaltbekleding in de tij zone mogelijk is. In liet rapport heeft men getracht een analyse te geven van de problemen bij asfaltbekleding in de waterbouw Uitvoerig gaat men daarbij on de ma teriaal-eigenschappen van bitumineuze mengsels, de belasting van het riaal door golfklappen. de waterdruk tegen de onderkant van de bekleding, de erosie en de aantasting door organis men. Aan het slot van haar rapport komt de werkgroep tot een aantal conclusies en aanbevelingen, die bepaald waard zijn tot een grotere kring door te drin gen dan waarin het voorlopig verslag toegang heeft gekregen. „Daar de prijs van asfaltbekleding in dezelfde orde van grootte ligt als die van een steenglooiing en aanzien lijk hoger dan die van een grasmat, is de bekleding met asfalt slechts verantwoord onder heonalde omstan digheden'. zo begint de eindconclu sie. Onder die omstandigheden wordt gerekend de vereiste van een volko men waterdichte bekleding in ver band met de veiligheid van het ach terland. Verder Kunnen die omstandigheden zich voordoen indien grote oppervlakten in korte tijd bekleed moeten worden. Door het steeds groter wordend te kort aan steenzettors en door transportmoeilijk heden kan die snelheid niet bereikt wor den bij andere bekleding. Onder de an dere omstandigheden worden genoemd de hoge prijzen van een steenbekleding en van de klei voor een grasmat. Lagere dijk Heeft r.ien eenmaal asfalt gekozen, dan dienen de voordelen in het gehele dijk- project tc worden uitgebuit. Ten gevolge van de grote zekerheid tegen doorbraak, zo vervolgt het rapport, geeft bijvoor beeld een geheel met asfalt beklede dijk meer veiligheid aan het achterland'dan een hoge dijk van het traditionele tyne Een asfaltbekleding geeft derhalve de mogelijkheid met een lagere dijk te- volstaan. Vooral in die gevallen dat een vrij grote wateroverslag geen bijzondere bezwaren met zich meebrengt. De samenstellers menen «lat bij ieder werk van enig belang e<-n grondme- chanisch onderzoek vooraf dien' te "i>n« (afschuivingen, e.d.). Is de ondergrond te slecht, dan dient die eerst te worden verbeterd. Een asfaltbekleding is zeer gevoelig voor bewegingen in de onder grond, waardoor een rek van enige pro centen in tie bekleding kan optreden. Een andere conclusie is, dat een asfalt bekleding bij voorkeur moet worden ge fundeerd op zand of op keiloem. Er moet vertier rekening worden gehouden met de drult, die de opgesloten lucht onder de bekleding kan uitoefenen. Deze druk kan worden vermeden door hel aanbrengen van ontluchtingskokertjes- op daartoe geschikte plaatsen. Znndas-I falt komt voor blijvend werk niet in aan merking. wel ais werkvloer. Bij dijken in het tïjgebied, zo i volgt het rapport, moet de teen van een asfaltbekleding bij voorkeur niet lager liggen dan gewoon hoogwater en zeker niet lager han halftij. De samenstellers van het rapport menen namelijk dat liet ernstig moet wor den betwijfeld of een deugdelijke uit voering van een asfaltbekleding in de tijzone mogelijk is. In die tijzone treedt aantasting op door algen er ook door zeepokben. Deze organis men komen niet voor boven hel niveau van gewoon lioog water. Bij lage ligging van de teen nemen de waterdrukken tegen de onderzijde van de bekleding onevenredig sterk toe. ten zij een goed werkende drainage wordt toegepast- Volgens het rapport verdient het weinig aanbeveling in de tijzone en daar beneden, de traditionele ver dedigingsconstructies geheel door as faltbeton te vervangen. Golfklappen In deze zone moet de constructie zo danig zijn dat de kans op beschadiging door golfklappen en door waterdrukken tegen de enderzijde zo klein mogelijk is, zodat een goed in elkaar verankerde, doch niet absoluut waterdichte bekle ding met een hoog soortelijk gewicht de voorkeur verdient- Eventueel nood zakelijke reparaties moeten gemakkelijk uit te voeren zijn. terwijl relatief grote vervormingen mogelijk moeten zijn zonder dat de samenhang in gevaar komt- Als constructies, die aan deze eisen het best voldoen, noemt het rapport al of niet met gietasfalt gepenetreerde steenglooiing of steenbestorting, dan wel bepaalde systemen betonblokken. Beneden de laag waterlijn verdienen kraagstukken, zonodig gepenetreerd met gietasfalt, de voorkeur. De teen van een asfaltbekleding moet in het algemeen worden voorzien van een afsluitende damwand, niet te lang daar anders de waterdrukken tegen de onderzijde van de bekleding te hoog kunnen oplopen. Teneinde een oordeel te kunnen vormen over mogelijk optredende waterdrukken tegen de onderzijde van de bekleding, hevelen de rapporteurs aan voor ieder geval afzonderlijk een onderzoek te doen verrichten door middel van een elek trisch analogon. Aanbevolen wordt verder de dikte van een asfaltbekleding nimmer kleiner te kiezen dan 0.15 m, ook al zou de be rekening aantonen dat met een gerin gere dikte zou kunnen worden volstaan. Ten aanzien van gesloten asfaltbekle- dingen, aldus het rapport, bestaat in Nederland slechts een ervaring van nog geen 15 jaar. Het grootste deel van deze werken werd ui*°-^voerd na 1953- Verkeersovertreders voor de kantonrechter Bergen op Zoom Voor de kun tonrechter te Bergen op '/oom moest zich dezer dagen verant woorden do üoesennar M. A. v. d- L„ die- op het kruispunt Parts! runtArnoldus Asselbergsstrnat ,1e Bergen op Zoom met zijn auto geen voorrang had ver leend mui een bromfietser. De officier van justitie vond het rijden van v. d. L. „heel vreemd" onidat hij te maken had gehad niet een vnorrangsweg waarop hij een goed uitzicht had: hij eiste geldboete van 40,subs. 8 dagen, De kantonrechter vonniste v. d. L. na enkele opmerkingen tot 25.— subs. 5 dagen. De autobuschauffeur J. P. H. uit Oud-Vossemeer wilde op 29 januari op de rijksweg nuar Roosendaal een voor hem rijdende vrachtauto passeren, toen de automobilist F. C V. uil Bergen op Zoom deze beide auto's ook nog eens wilde passeren: een zaak van tripleren dus. „V. wilde twee vliegen in een klap vangen aldus de officier, „maar had moeten wachten". Hij eiste een geld boete van 50.subs. 10 dagen: uit spraak 40.subs. 8 dagen. Verder stond terecht de automobilist J. v, d. V. uit Terneuzen, die op de Wouwseweg bij Bergen op Zoom achter een andere auto naar links was afgeslagen, geen voorrang had verleend, op het linker- gedeelte van de weg was gaan rijden en had Ingehaald op een kruising of split sing van wogen. De officier van justitie achtte een verkeeraovert recline bewezen en veroordeelde de Terneuzennar tol een hocte van 15,— subs. 3 dagen: de uitspraak van de kantonrechter wns con form. P. v. L- uit Oud-Gastel kreeg dezelfde straf opgelegd, maar zit nog met dc brokken, daar de Terneuzenaav met zijn tankauto op hom was ingere den: de schade liep In de duizenden guldens MIDDELBURG EINDEXAMENS HANDELSSCHOOL De heer J. W. Kögeler heeft als voorzit ter van de vereniging voor handels onderwijs te Middelburg de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen van de hoofdstedelijke middelbare han delsavondschool. Evenals de directeur van de school, de heer C. Alirahamse, wees de heer Kögeler de leerlingen op het belang van een voortgezette studie. Hij dankte gecommitteerden en perso neel van de school voor hetgeen zij in liet belang van het handelsonderwijs gedaan hebben. Namens de leerlingen werd een dankwoord gesproken door Ivarel Laport. De uitslag van de examens luidt: 3-jarïge cursus: Jannie Abrahamse, St.- Laurens: Janis Bliek, Middelburg: Ria Geldof. Souburg: Wim Jagt, Middel burg; Dini Jobse, Middelburg: Cisca Ketelaars, Middelburg: Jenncke van der Kuijl, Middelburg; Piet Sinke, Grijps- kerke; Rinus van der Slot, Middelburg: Freddy Verniel, Middelburg: Henk de Voogd, Middelburg; Willem Wcsterbeke, Westkapelle; Wim Weststrate, Middel- Jo Willemse, Middelburg en Mar- Wolf, Souburg. Van de 21 kandida ten slaagden cr 15. 5 werden er afge wezen en 1 moet herexamen doen. i-jarige cursus; Piet Boonman, Driewe- :en; Aarnout Cyvat, Koudekerke; Leen lobse, Grijpskefke; David Koole, Sou burg; Karei Laport, Goes: Riet Leijnse, Souburg: André van Schalk, Middel burg; Quinten van de Vrie, Blezelinge; Willy. Wllloboordse, Middelburgs Piet Wisse. Koudekerke. Van de 13 kandida ten slaagden er 10.' terwijl er 3 werden afgewezen. Gecommitteerden waren dc heren J. P. van 't Hof. J. H. W. van Bouzekom, A. Imanse. J. J. van der Hofstede, dra. J. K, de Jong en W. de Haan. ZILVEREN JUBILEUM BIJ VITRITE FABRIEK Donderdag was de heer A. F. A. M. de Paauw een kwart eeuw bij dc Vitrite Fabriek te Middelburg werkzaam, welk feit in een bijeenkomst met directie, chefs en naaste medewerkers feestelijk word herdacht. Tijdens deze bijeenkomst sprak de directeur, dr. J. P. Berdenis van Berlekom, de jubilaris toe en ty- G RIJPSKERKE loerde hem als een accurate medewer ker, die ook onder moeiiyke persoon lijke omstandigheden zijn plichtsbetrach ting niet uit het oog verloor. Tenslotte dankte de heer Van Berlekom de heer De Paauw voor de wijze waarop hij de belangen van de Vitrite heeft behar tigd en overhandigde hein een enveloppe met inhoud. Mevrouw de Paauw kreeg een boeket bloemen aangeboden. De heer J. J. Claas, administrateur, re leveerde de verdiensten van do jubilaris en sprak de hoop uit. dat de heer De Paauw ook de komende acht Jaren, die hem nog scheiden van de pensioenge rechtigde leeftijd, in goede gezondheid bij de Vitrite mag doorbrengen, Dc heer Chv. do Vlieger bood hierna na mens de ondernemingsraad zijn geluk wensen aan en liet zijn woorden ver gezeld gaan van een polshorloge. VI.ISSINGEN Christelijke Besturenbond: in Vlissingen te weinig ondernemingslust Uit liet jaarverslag over 1961 van de Christelijke Besturenbond Vlissingen blijkt, dat liet ledental van deze bond iets is teruggelopen. Waren er in 1960 nog 1283 leden, in 1961 bedroeg dit aantal 1231. Met name in de groep me taal was er enige teruggang: van 555 naar 518. Het financieel verslag sluit met een tekort van 240.53. maar omdat het begrotingsbedrag over 1961 niet geheel is opgenomen kan het werkelijke tekort op ruim 82 bepaald worden. Ruime aandacht wordt in dit ver slag besteed aan de ontwikkeling van Vlissingen. „Wij kunnen van Vlissingen niot zeggen, dat het een stad is, die wordt gestuwd door dy namiek en ondernemingslust", aldus hel algemeen overzicht. Voor ver betering van deze situatie acht doze bond overigens niet alleen kritiek, maar vooral Initiatieven noodzake lijk. In dit verslag wordt geploii voor meer woongelegenheid in het ontwerp sane ringsplan tweede fase. Met name wordt aangedrongen op een streven naar nog grotere woningbouw. HOOG EN LAAG WATER •r nap nap nap nap Ï'T juni uur meter uur mot ei uur meter uur neie. Vlissingen 1.19 1.94 13.47 1.98 7.49 1.91 20.08 1.90 Terneuzen 1.45 2.10 14 15 2.14 815 2.07 20.35 2.06 Hans weert 2.18 2 24 14.50 2.26 8.47 2,21 21.08 2.20 Zierikzee 2.52 1.33 15.29 1.35 833 1.49 20.50 1.46 Wemeldinge 3.1 J 1 61 15.42 1.67 852 1.72 21.09 1.67 18 juni Vlissingen 1.58 2.08 14.22 2.04 8.23 1.92 20.46 1.99 Terneuzen 2.25 224 14 54 2.20 8.51 2.08 21.15 •2.15 Hansweert 3.03 2.34 15,32 2.29 9.25 2.22 21.48 2.29 Zierikzee 3.35 1.43 16.04 1.35 9.07 1.46 21.24 1.52 Wemeldinge 3.52 L.73. 16.21 1.69 9.28 1.71 21.44 1.73 Bejaarden bezochten de vliegbasis Woensdrecht Deze week hebben de bejaarden van Grijpskerke hun jaarlijkse reisje ge maakt, dat hen ditmaal via de dam door het Veerse Gat naar Noord-Beveland voerde, waar in Colijnsplaat werd ge pauzeerd om koffie te drinken. Vervol gens ging de reis over de dam door de Zandkreek en door Zuid-Bevoland via Kattendijke, Wemeldinge en Yerseke naar Noord-Brabant waar een bezoek werd gebracht aan de vliegbasis Woens drecht. Van hieruit werd de terugtocht ondernomen, die in Lewedorp even werd onderbroken om de voorzitter van het comité rijtoer ouden van dagen burge meester A. W. Cevaal en éen der be jaarden in de gelegenheid te stellen hun grote waardering over dit jaarlijkse tochtje uit te spreken. Scheepvaartberichten Vlissingen nangekomen op 14-6: London-Con fidence van (proefvaart) zee, Denzo van Lon den, Pregei van Antwerpen. Hildegard-Pe-ters Gent, Alfred-Everard van Antwerpen, 15-6: John-V van Antwerpen. Strib van Bar celona. Vlissingen vertrokken op H-6: Pregcl naar Lubeck, Alfred-Everard na;-r Aalborg, Hilde- gard-Peters naar Oslo. 15-6: John-V naar Londen. Strib naar Norway. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 14- C: La-Paloma van Ipswich. Lydia van Lon den. Menje van Londen, Vcendam van Lon den/Gent, Hijnlcerk van Amsterdam, Netty van Visbny", Juvaltn van Rotterdam. 15-6: Prins Frederik Hendrik van Rotterdam. Cor nelia B 1 van Middlesboroiigh; Makkum van Grangemouth, Eagle van Londen, Donau van zee, Morag van Garston, 1 riton van Londen, Cornelis van Rotterdam Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 14- 6: Sont naar Londen. Hndo naar zee. Gazelle nuar Londen. Looiersgracht naar Abo. 15-6: Agnes naar Londen, Gaasterdijk naar Rot terdam. Koningin-Juliana naar Liverpool. Vaar uit met de J5 voor een verkwikkende vakantie op één der SUNSHINE CRUISES naar: Engeland, Spanje, Portugal, Italië en Nöord-Afrika. jj van Rotterdam 4 aug. terug te Southampton 18 aug. 2 sept 17 sept. -BOEKINGEN EN INLICHTINGEN BIJ DE ERKENDE PASSAGE- EN REISBUREAU* EN DE KANTOREN VAN RUYS CO.. HOOFDAGENTEN VAN DE KONINKLIJKE RQTTERDAIVISCHE LLOYD Agenten Passage- en Reisbureau „VLISSINGEN" Boulevard de Ruyter 14 - Telefoon 2353 - Vlissingen. ZUID BEVELAND „Rillandia" bracht dirigent J. Rijnberg serenade Dezer dagen heeft de muziekvereniging „Rillandia" te Rilland-Bath met de tam boers een serenade gebracht aan de dirigent, dc heer J. Rijnberg, in verband met het behalen van de eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid op het concours van de Bond van Fanfare- en Harmonieverenigingen in Zeeland te Kortgenc. De voorzitter, de heer J. Kop- pejan, feliciteerde de dirigent met het behaalde succes en bood hem een ro kertje en een enveloppe met inhoud aan. Mevrouw Rijnberg-Weijers ontving een bloemstuk. In zijn toespraak zei de voor zitter dat het in de 72 jaar, dat „Rillan dia" bestaat, nog niet is voorgekomen dat een dergelijke prijs werd behaald. Tenslotte sDrak de voorzitter de hoop uit dat de dirigent met „Rillandia" nog grotere prestaties zal leveren. Hierna gingen de muzikanten met hun dames naar het dorpshuis, waar men nog ge ruime tyd gezellig bijeenbleef. YERSEKE Tweede wijkzuster in Yerseke benoemd De besturen van de Groene Kruisvereni ging „Ziekenzorg" en de Chr. Wijkver pleging te Yerseke hebben per 1 juli a.s. als tweede wijkzuster benoemd me juffrouw R. Koopman, thans in Den Haag. VEILING ST.-ANNALAND OP TUINBOUW-EXCURSIE In de 32ste algemene vergadering van de Veilingsvereniging St.-Annaland en omstreken is deze week nog weer eens de nadruk gelegd op de perspectieven voor Tholen in de tuinbouw. „De samen werking tussen de gezamenlijke veilin gen op het eiland en de opleiding aan de land- en tuinbouwschool in Scherpenisse geeft ons een garantie voor een gunstige ontwikkeling", zo stelde de voorzitter de heer C. J. J. Kooyman in zijn ope ningswoord. Hij gewaagde' verder van de nuttige besprekingen met de waterleidingmaat schappij op het eiland, speciaal met het oog op de glascultuur en de tuinbouw- gronden. Overigens werd de vergadering een korte uiteenzetting gegeven van de ruilverkaveling in de Bommelerwaard. Een gebied met glascultuur in aanleg, waarheen op 22 juni aanstaande een excursie zal worden gemaakt. De omzet van de St.-Annalandse veiling beliep in het afgelopen jaar een bedrag van ƒ2.534.043,25. Het totaal gewicht aan veilingprodukten kwam tot 15.836.333 kg- De exploitatierekening vermeldde aan inkomsten en uitgaven één eindbe drag van 201.224,31 dit over het 32ste boekjaar.- De balans pér 31 maart sloot met een bedrag van ƒ279.457,60. Met algemene stemmen werd in deze vergadering de heer A. L. C. Kooyman tot bestuurslid gekozen. Het ledental van de veilingvereniging is van 369 te ruggelopen tot 367- Op voorstel van het bestuur werd besloten om het aantal kisten uit te breiden tot honderdduizend. Over de algemene gang van zaken toonde de voorzitter zich tevreden. Al leen de verkoop van aardappelen buiten de veiling om noemde hij beslist onjuist- Hij deed dan ook een beroep op de aan wezige leden om ook de late aardap pelen steeds via de veiling op de markt te brengen. „EENDRACHT" IIV NIEUWE UNIFORMEN De muziekvereniging „Eendracht" in Scherpenisse zal zich vanavond voor het eerst in het nieuwe uniform presente ren. Bij wijze van dankbetuiging aan de bevolking van Scherpenisse zal de ver eniging een muzikale rondgang maken door het dorp. Onder meer door het inzamelen van oud papier is men geslaagd 25 uniformen aan te kopen. NIEUWE INVALSWEG NAAR KANAALKADE TE AXEL Op 28 juni a.s. wordt in het stadhuis van Axel de openbare aanbesteding ge houden van de nieuwe invalsweg naar de Kanaalkade en van het veranderen van het kruispunt Zeestraat - Kanaalka de - Kinderdijk - Zuidsingel. Als het project is uitgevoerd, zal het een be langrijke verbetering betekenen van de verkeerssituatie. Aan de huidige Ka naalkade komt namelijk een tweede weg voor het verkeer naar Hulst. Komende van Hulst kan men gebruik maken van de bestaande weg. Men hoopt nog dit jaar met dit vrii omvangrijke pro ject gereed te komen. In Les Jar dins dn Luxembourgin Parijs zijn de eerste scènes opge nomen voor de nieuwe film over het leven van de vrouwenmoorde naar Landru. Het scenario voor de film is van Frangoise Sagan. Dc mannelijke hoofdrol wordt vertolkt door Charles Denner, de vrouwelijke door Michele Morgan, Daniele Darrieux en Giuietta Massina. Op de foto Charles Den ner als Landru en Daniele Dar rieux als Berthe Heon. Twee aanrijdingen tussen bromfietsers te Kapelle Donderdagmorgen hadden er te Kapelle twee aanrijdingen tussen bromfietsers plaats. Op de kruising Dijkwelsestraat Weg nnnr het Stomme Kruis kwam de krantenbezorger H. S. uit Kapelle in botrlng met de hoer E. C. M. uit Kwa- dendaimm'. S., ciie do overweg over wilde rijden gaf geen voorrang aan de van rechts nade rende bromfietser M. S. liep een hoofd wonde op: M. moest naar het zieken huis Oostwal to Goes worden gebracht met vermoedelijk een polsbreuk. Op de kruising Oude BosstraatCores- straatWarreTjcs kwamen enkele uren later L. K. uit Kapelle en C. K. uit Oudelande met elkaar in botsing. De uit de Ceresstraat naderende L. K. ver leende geen voorrang aan de in de rich ting v. d. Biltlaan rijdende C. K. De bromfietser uit Oudelande Hop verwon dingen aan zijn hand op. L, K. kwam met: de schrik vrij. POLITIERECHTER MIDDELBURG Tuiee weken gevangenisstraf en zes maanden ontzegging Dc Middelburgse politierechter beeft donderdagmiddag weer enkele automo bilisten veroordeeld, die onder invloed van sterke drank een auto hadden be stuurd. De hoogste straf kreeg de land bouwer J. A. W. uit Kortgene. die werd veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf en 6 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De officier van justitie, mr. A. W. Itosingh, had 2 weken gevange nisstraf en I jaar ontzegging geëist. W. had op 25 maart een tochtje haar Bel gië gemaakt en daarbij had de alcohol rijkelijk gevloeid. De gevolgen bleven niet. uit,: bjj Hontenlsse reed de land bouwer met zgn auto in een sloot- De chauffeur P K. uit Oostkapelle be stuurde op 27 februari in Vlissingen onder een Invloed een vrachtauto. In Zoutelande en Vlissingen had hij wat bier en borrels gedronken. Twee weken gevangenisstraf, oen voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van drie jaar en toezicht van de reclassering, eiste de officier van justi tie. In zijn vonnis veranderde de politie rechter. mr. B. S. Sieperda, de gevan genisstraf in 1 week. Voor de rest. ver oordeelde .hg conform. Onder invloed reed de transportar beider De W. uit Terneuzen op een bromfiets. Twee wielrijders werden hiervan de dupe: hij bolste tegen hen op en zij kwamen te vallen. Conform de cis werd De W. veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en 4 maan den ontzegging. Met een handkar was de bejaarde Mid delburger W. G. op 8 maart in zijn woonplaats tegen een stilstaande per sonenauto gereden. Na de botsing was G. doorgereden. De bejaarde verdachte verklaarde, dat de lading zo hoog was, dat hij er niet overheen kon kijken. G. kreeg een boete van 20. In een café te Koewacht had de winke lier G- A. E. uit Sas van Gent een an dere cafébezoeker de woorden „dief" „oplichter" toegevoegd. Het resultaat was een boete van 25. waartoe hij don derdag conform dc eis werd veroordeeld. De los werkman J. C- uit Vlissingen was ten laste gelegd dat hy een dames- rijwiel bad gestolen i» het VHssingse woonwagenkamp. Verder zou hij over hemden en ondergoed hebben ontvreemd in zijn kosthuis. De officier achtte een psychiatrisch onderzoek gewenst, zaak werd verwezen naar de rechtbank- ziting van vandaag (vrijdag). De recht bank zal deze zaak dan waarschijnlijk verwyzen naar de rechtcr-commissaris. Vermaning (I) „Wie zwijgt stemt weliswaar niet toe, maar het is toch ook waar, dat hij niet ontkent", zegt de grote Romeinse jurist Paulus. Vandaar deze korte repliek op uw „brief" in het nummer van de Prov. Zeeuwse Courant van zaterdag 9 juni j.l. Het lezerspubliek zou anders kun nen denken, dat ik door dien „brief" be keerd ben of overtuigd van uw gelijk en mijn ongelijk. Ik weet, dat de plaats ruimte in een dagblad niet gedoogt te lang te blijven uitweiden over een zelf de meningsverschil, maar in dit geval stelt U mij een aantal kennelijk ironisch bedoelde vragen, waarop ik U het ant woord niet schuldig mag blijven. Welnu dan: Of ik wil voorkomen dat het Nederland se volk met het „probleem Nïeuw-Gui- nea" in het reine tracht te komen? zo ■raagt ge. Antwoord: integendeel! Maar niet met mes op de keel, en niet in de positie „weerloos slachtoffer" van de chan- „ï-pleger Soekarno en in een positie van „staakt-het-vuren" eenzijdig aan on ze kant. Daarom schreef ik ook heel dui delijk in mijn stuk: dat wij als één man achter de Nederlandse regering moeten gaan staan. En onze onderhandelingspositie niet la ten ondergraven door een weifelmoedig en défaitistisch „thuisfront", dat onze strijdkrachten veelal met minder fraaie, politieke, nevenbedoelingen in de wielen rijdt. „L'Histoire se répète". denkt U slechts aan de gammele vloot waarmede de Hollandse kooplieden en duitendieven Mich iel Adriaensz. de Ruy ter naar de Middellandse Zee lieten ver trekken: en uit de jongste geschiedenis: het laten stranden van de twee politione le acties van nu wijlen generaal Spoor in Indië, door de schuld en de onnozelheid van de politieke scharrelaars van het „thuisfront". „Dreigt gij, wanneer in alle oprechtheid en eerlijkheid over deze zaken wordt ge sproken?" zo vraagt ge verder. Antwoord: Neen! als er werkelijk „in alle oprechtheid en eerlijkheid" over de ze zaken zou worden gesproken quod non! dan zou er geen reden voor ons zijn om dreigend de vuist te ballen aan het adres van de „weg-met-ons"-Iieden, e.t.q., waarvan er een aantal voor een bijzonder gerechtshof verdient terecht te staan. Zoals de Franse generaal Van de Walle (lees: De Gaulle) Salan en Jou- haud liet berechten. Dat is dus nu juist het tegenovergestelde van hetgeen uw „Kantlijn-schrijver" mij speculerende op de bijval van de tribune (nog al „goedkoop!") en mijn oud-strijdmak kers in de schoenen tracht te schuiven. Onder deze te berechten politieke verra ders zouden ook wel eens een aantal dagblad-scribenten kunnen behoren. Wees U overigens gerust: mijn jonge en minder-jonge makkers-oudstrijders, waarvan de meesten jarenlang in het v.m. Nederl. Indië hebben gestreden en honderden kameraden hebben zien sneu velen, bewandelden steeds de „legale weg" en zij zullen dit ook blijven doen. Er zijn echter nog tal van andere metho den, ook in een ware „democratie", om druk te oefenen en de publieke opinie te bewerken. Uw opmerking aan ons adres over „loos ferme-jongens, stoere kna- pen-gebral" is werkelijk beneden peil, en onwaardig voor een zich zelf respecte rend groot dagblad. Dergelijke kwalifi caties werken meestal als een boeme rang. dr. mr. H. P. Schaap Vermaning (II) Naar aanleiding van uw kantlijn van j.l. zaterdag op het ingezonden stuk van dr. mr. Schaap vraag ik mij af of het nodig was dat U zo kleinerend hierop moest reageren (vergelijking o.a. met Salan). Heeft inzender het dan niet bg het rechte end met „een dolkstoot in de rug" door sommige politieke partijen? Moet men dan maar toegeven (om des lievens vredes wil) aan de eisen van een chanteur? Dit is in 1938 t/m 1940 ook al eens gebeurd. Toen liepen er ook pro pagandisten met een gebroken geweer tje rond in de westelijke landen. Die wa ren toen beter op hun plaats geweest in Duitsland. Laten ze nu actie gaan voeren in Djakarta of misschien nog beter in Moskou. De Nederlandse regering heeft de Pa poeabevolking zelfstandigheid beloofd en moet dit zonder meer nakomen, met of zonder goedvinden van Amerika. Maar men zal het wel weer toegeven en dan later om het geweten te sussen, maar een schip rijst sturen, evenals in 1956 met Hongarije toen deze via de radio een radeloze kreet om hulp de wereld inzon den. Of de Hongaren toen een trein met dekens en melk bedoelden meen ik te moeten betwijfelen. Colijnsplaat C. P. Kievit Wij Vermaning (III) 'at bezielt onze regering om Nieuw- Guinea te willen verdedigen?" Dat is toch de taak van de V.N., die komt toch op voor het zelfbeschikkingsrecht der volken en in haar handen moeten wij on ze geschillen geven? Juist hierom zijn wij daar toch lid van Waarom ook zou den wij een taak op ons nemen, waartoe wij niet in staat zijn en waarmee de Papoeabevolking toch niet geholpen zou worden, omdat onze kracht te gering is, wanneer de V.N. ons niet terzijde staat. Wij burgers hopen dan ook dat onze re gering ten spoedigste in onderhandeling treedt met de V.N. voor overdracht aan haar of wie zij daartoe aanwijst. Opdat onze jongens niet nutteloos worden op geofferd, voor een zaak die niet in de eerste plaats de onze is maar die van de V.N., die is toch opgericht om geschillen op te lossen. Dat vinden wij niet oneer vol, dat is niet als schapen weglopen. Nuchter blijven en vooral niet dreigen dat is ondemocratisch en een Nederlan der onwaardig. Blezelinge J. v. Sparrentak Vermaning (IV) Met enige verbazing las ik het ingezon den stukje van majoor b.d. dr. mr. H. P. Schaap „Vermaning aan het thuisfront" van zaterdag j.l. Geachte majoor, we le ven in een andere tijd als toen U nog ac tief dienst deed. Nederland heeft het niet alleen voor het zeggen in de zaak Nieuw-Guinea. Vandaag of morgen zegt Amerika stop en de zaak is afgelopen. En daarom is het ook zinloos wat onze regering doet. Er mogen voor Nieuw- Guinea geen jongens vallen, want die zaak is al bij voorbaat éen verloren zaak. Het is jammer voor de Papoea e.a. bevolking maar het is zo. Dat was ook zo bij ons voormalig Ned. Indië, wij moesten het ontruimen. De mensen zijn toen naar Nederland gekomen, naar ons koude klimaat maar ook vooral onze koude Nederlandse bevolking. Ik ging eens voor een Indische vrouw staan in een autobus en de stakker durfde bijna niet te gaan zitten. En zo zal het ook nu weer gaan, er zullen mensen uit Nieuw- Guinea komen, en hoe zullen wjj ze ont vangen? Vergeet nooit dat het onze mensen zijn! En de regering moet ver der zinloos bloedvergieten voorkomen, dit is geen zaak van „eigen wil doordrij ven!" We kunnen nog wel snorren dra gen als onze grote Michiel de Ruyter, maar de daden kunnen we niet meer doen. Het is nu oorlogvoeren met raket ten, wie eerst schiet heeft gewonnen, en dus kan Amerika ook niet dulden dat we in Nieuw-Guinea de „grote jongen" gaan uithangen, want we spelen en wel zeer gevaarlijk met vuur!!! Oud-Vossemeer Adriaan Mast Vermaning (V) Met groot genoegen heeft ondergeteken de de kantlijn van maandag 4 juni j.l. gelezen. Met nog voel groter genoegen echter werd door mij de kantlijn van za terdag 9 juni gelezen. Deze kantlijn was dan het antwoord op een brief van de f eachte heer dr. mr. H. P. Schaap, ma- oor K. L. b.d. thans woonachtig te Zierikzee. Mocht dr. mr. Schaap werke lijk met plannen lopen zoals b.v. ccn Sa lan of een Jouhaud dan kan hij gerust zijn. Wij lusten hem als „koek". Geluk kig zal het zover niet komen. Enerzijds omdat in Nederland zeker 80^4 ver standige mensen wonen. Anderzijds om dat hetgeen dr. mr. Schaap naar voren brengt niets maar dan ook niets anders is dan wat loos ferme-jongens, stoere- knapen-gebral, waarover wij helaas NIET onze schouders kunnen ophalen. De bewuste briefschrijver houdt schijn baar nog steeds vast aan zijn ideaal van een koloniaal leven. Dat hij ons anders denkenden uitmaakt voor averechtse pa cifisten en verpolitiekte kansel-hans worsten, zij hem overigens vergeven. Een meelevende moeder met de familie van de gesneuvelden. Vermaning (VI) Zaterdag j.l. was er een ingezonden stukje van dr. mr. majoor b.d. Schaap, die het had o^er „Vermaningen aan het thuisfront". Nu is het niet m'n bedoe ling in te gaan op het onderwerp „thuis front", of te denken over de betekenis daarvan. Het is nu eenmaal zo dat ik zo dra ik hoor of lees over „Oudstrijders- legioen" het gevoel krijg van „enige korrels zout", „niet ernstig nemen", ja soms zelfs medelijden. Ziet U, meneer Schaap, als gewoon en eenvoudig den kend mens, (ik ben. maar gekomen tot soldaat, nadrukkelijk op „dienstplichtig" wijzendvalt het mij op dat, dr. mr. ma joor Schaap, die toch eigenlijk thuis hoort by de groep „intellectuelen", niet intellectueel doet. H ijbegint n.l. als een man, die kwaad of jaloers is, met woor den als „politieke verraders" (in de leer by Lunshof?) „halfzachte en averechtse pacifisten", „weg met ons-idealisten", „verpolitiekte kanselhansworsten", (hoe komt U er op majoor, vooral al dat laat- ste«.is aardig verzonnen, het is weer eens wat anders dan dominee's en pastoors), en dan als klap op de vuurpgl „de dolk steek in de rug", die doet' het hem, de goedgelovige gemeente is nu wel over tuigd! Het door dr. mr. Schaap aange haalde dat Nieuw-Guinea een deel van ons koninkrijk is, gelooft gelukkig haast niemand meer! De O.A.S. zei dat ook: Algerije is een deel van FraDkrijk. Me neer Schaap wil terugslaan, en nogal liefst hard! De O.A.S. sloeg en slaat hard terug. Een kleine demonstratie dat de groep van de heer Schaap, ogen schijnlijk bewust" levende mensen, zich zelf toch onbewust, en uiteindelijk kun nen laten verleiden tot facisme. Door de eenvoud en het daardoor onderdanig willen zijn, >s de Papoea nog niet „op standig" geworden. O. zeker, wij slaan niet op de Papoea's, wij slaan op Indone siërs. Overigens voor hard slaan op Pa poea's zou men geen ogenblik terugdein zen als b.v. de Papoea's over 10-15 jaar „opstandig" zouden worden. Gelukkig bij na een onmogelijkheid, want hard slaan gaat niet zo gemakkelqk meer omdat er dan een grote groep mensen in ons land, en de rest van de wereld, en ik doel hier niet enkel op „halfzachte en averechtse pacifisten", zich ermee zou den bemoeien. Heel grappig, hoewel niet toepasselijk, noemt majoor Schaap die groep „tokkelaars op het klavier der zgn. volksconsciëntie". Ziet U, meneer Schaap U denkt waarschijnlijk dat ad miraal de Ruyter, en de heer P. Hein, om enkele voorbeelden te noemen, groot se zonen waren van ons vaderland, U zingt vol overgave ,,'t is plicht dat iedere jongen". Wij denken en zingen dat niet. Laat ik alweer niet zeggen waarom, 't zou overbodig zgn U zult daar toch nooit in kunnen komen. Tenslotte is het wel eigenaardig dat wg beiden elkaar het zelfde verwijten, n.l. een onchristeiyke houding. Hierop is maar éénantwoord 's H.-H.k. M. Schipper Jr. Vermaning (VII) Toen ik het schrijven van dr. mr. H. P. Schaap, majoor K. L. las, dacht ik direct aan een schaap in wolfskleren, doch ook aan een wolf met de naam van SCHAPP. Dit kan allebei hetzelfde be tekenen. Mijnheer Schaap wil het thuis front het zwijgen opleggen, door ons, ik voel mij zelf er ook bij, als half zachte en politieke verraders te betitelen. Dit is de gewoonte van vele groten wan neer zg' iemand het zwijgen op willen leggen, dat zal dan wel democratisch zgn. U kunt wel rekruten zo uitschelden, maar geen mensen die het op willen ne men voor de rechten van de mens. Wij willen broeders zgn en geen Kains. U wilt doorgaan met geweldige fouten te maken en zeggen sla er op los, dit komt in uw kraam te pas. U hoeft ons niet te zeggen hoe wij moe ten slaan, want van nature kunnen wij dit goed en kest het ons moeite dit niet te doen, dit werd ook Petrus gewaar, doch Jezus, misschien vonden de joden deze ook half zacht, gebood: steek uw zwaard in de schede. Doch wie zich zelf overwint is sterker clan degene die een stad inneemt, wanneer U de moed hebt zich zelf te overwinnen zult U beslist van walgen geen last meer hebben. Onze regering speelt een spel als Pila- tus. zij probeert op politieke basis, via offers van onze jongens en onze toe komst, hun handen strakjes te wassen in de onschuld. Dit is dan een waarschu wing aan onze christelijke en democrati sche wereld. A. Blankenburgh. Vermaning (VIII) De schrijver van het ingezonden schrij ven onder de titel „Vermaning aan hét thuisfront" is dr. mr., zoals voor zijn naam staat. Doctor meester dat is heel wat! Gepromoveerd in de rechts wetenschappen. Als men zoiets na lezing van een dergelijk stukje vindt schrikt men toch wel. Maar er staat meer. De schrijver is ook nog maioor van de Koninklijke Landmacht. Hij behoort dus tot die groep mensen, die tot taak heb ben de jeugd van ons volk op te voeden. De schrik wordt alleen maar heviger. Maar dan staat er nog iets. De schrijver is majoor K.L.-b.d. Voor wie niet weet kan gezegd worden, dat die laatste twee letters betekenen „buiten dienst". Kijk, daarop heb ik weer adem kunnen halen. Het heeft me bijzonder verheugd, dat deze twee letters niet weggevallen of weggelaten zijn! De schrijver is „huiten dienst", gelukkig maar. Zijn „onchriste lijk. ondemocratisch en kortom, walge lijk" geschrijf kan gedeponeerd worden Burgh, F. Don. sergeant K.L., predikant. PLAATSEN TEKORT Vele M-brigadiers uit Middelburg heb ben een prettige middag gehad op woensdag 6 juni. Maar ook waren er tientallen kinderen die er niet van ge noten hebben. Mijn zoontje o.a., leerling van de b.l.o.- school, was bg de teleurgestelden. Wij hadden voor hem een dag vrijgevraagd van de school. Mijn vrouw ging naar het Schuttershof. Daar stond een hele rij kinderen, waarbij ons zoontje (11 jaar oud). Hij had een officiële uitnodiging over de post, dus een toegangsbewgs. Bertje zou naar binnen gaan. maar de zaal was vol. Bertje verdrietig en hui len. Wanneer men nu zo iets organi seert, zorg dan clat er voldoende plaat sen zgn! Of stuur de kinderen geen toegangsbewijs. Middelburg, L. Joosse, Kinderdijk 58 (boven).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15