«omtuzun! EEN FIETS hoor niets! Poes in Grouw kent spoorboekje en slaat over uit de kop geen trein JUNI EERSTE ZOMERMAAND Energiepolitiek van E.E.G. gericht op lage prijzen Cape Canaveral wordt te klein CUBANEN BRENGEN LEVEN IN DE BROUWERIJ OP PORTO RIC0 ALLEEN BELANGSTELLING VOOR DE RESTAURATIEWAGENS VRIJDAG 15 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT •n de meteorologie geldt juni als de eerste zomermaand, maar dat wil I nog helemaal met zeggen, dat ons nu ook de zomer te wachten staat. Een belangrijke factor is in juni de windrichting. Daar de Noordzee nog erg koud is de temperatuur van het water is in volle zee op het ogenblik nauwelijks 10 (tien) graden veroorzaakt een windrichting naar het xoesten of noorden een sterke afkoeling. Speciaal aan de kust waar de vroege strandgasten rillend de benen nemen. Tevens kan lage bewolking zeedamp binnendrijven, wat de situatie nog onaangenamer maakt. Maar oostemcind kan ook al grote zomerhitte brengen vanuit Midden-Europa. Een maand van grote tegenstellingen dus, tegenstellingen tussen kust en binnenland, tussen dag en nacht, zeker in dit jaar nu het zeewater bij zonder koud is na een periode van bijna 100 koude dagen! Koud kan het dus in juni zijn en nachtvorsten komen voor, bij nachtvorst, die vooral optreedt in windstille, heldere nachtendaalt de te.mperatuur bij het aardoppervlak tot onder het vriespunt, maar op normale waar nemingshoogte (ooghoogte) hoeft het tezelfdertijd NIET te vriezen. Wami kan het echter ook zijn in deze eerste zomermaand. De hoogste ooit te De Bilt waargenomen temperatuur bedroeg 37 graden en wel op 27 juni 19^7. In België werden op die dag temperaturen van 40 graden gemeten, eveneens een record. (Ter verduidelijking: de hoogste ooit in Nederland waargenomen temperatuur bedroeg S8,5 graden (Warnsveld, 23 augustus 1944)- Bekijken we de temperatuurcurve dan valt ons een terugval omstreeks het midden van de maand op. We hebben hier te maken met een moesson achtig verschijnsel: het binnenland van Europa is al flink warm geworden (met als gevolg lagere luchtdruk) terwijl boven de koele oceaan vrij hoge druk heerst. Er gaat dan een zeewind waaien die afkoeling brengt, soms met koude buien gepaard gaande. Hoewel er in juni al wat meer regen valt dan in maart, april en mei, behoort deze maand juni gemiddeld tot de droogste van het jaar. Met gemiddeld zeven uur zon per dag, met lange avonden, weinig regen, zes zomerse dagen (gem. te De Bilt) behoort juni tot de mooiste maanden van het jaar. jriinrniTiiiin iu nr miun llllll Leden van het Rottei'damse toneel wer ken mee aan „een reportage uit studio Vitus", welk programma vanavond door de V.P.R.O.-t.v. zal worden uitge zonden. Foto v.l.n.r.: Ina van der Molen, Willem Nijholt, Trins Snijders, John Lanting, Petra Verbeek en Guido de Moor (Advertentie) lopen wel om haar heen, over haar heen de trein in. Je kimt zien, wat ze denkt: „Mij een zorg, dat je haast hebt". Poeke richt zich niet alleen naar de spoortijd, doch ook naar de melk- Advertentie) ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (t/m 30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets (plus •toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE NEGENDE WEEK ZATERDAG U MEI mej. J. B. A. Smit Zaagmolenkade 14 bis. Utrecht MAANDAG 28 MEI de heer Van den Akker Jan Bouwmeesterstraat 27, Zaandam DINSDAG 29 MEI de heer M. Bosma Houkeslootstraat 7, Sneek WOENSDAG 30 MEI de heer W. Ruob Villapark 10, Rotterdam - 12 VRIJDAG 1 JUNI de hoer D. van der Haak Mahustraat 173, Hoek van Holland. STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) tijd. Ze drinkt na het melken uit de melkzeef. Vaak, als.de koeien in het land zijn en daar gemolken worden, draaft ze de heer Hosper tegemoet, als ze verwacht, dat die met zijn wagen nadert. Vanwaar hij ook komt, zij blijkt steeds de juiste richting te kiezen, het zuiden of het oosten in, waar de koeien worden geweid. Staan de koeien op stal, dan hoort ze aan het rammelen van de melk emmers wel, dat er wat te halen is. Soms drinkt ze haastig, teneinde op tijd bij de eerstvolgende trein te kun nen zijn. Poeke Hosper de Wagons-Lits heeft het best Haar vel is glanzend. Des ondanks werd mevrouw Hosper eens opgebeld, door een medelijdende me vrouw, die toezegde de rondzwerven de poes mee te zullen nemen naar het asiel, teneinde de driekleur onder dak te verschaffen. Gelukkig kon haar duidelijk worden gemaakt, dat zulks voor poes meer een straf dan een redding zou betekenen. En zo leeft de driekleurige lappenkat voort op en bij de perrons van het station Grouw, telkenmale kijkende op haar onzichtbare klok, steeds op tijd bij de restauratiewagens, tot vermaak van de bedienden, de spoor- mannen en de reizigers. En wie het allemaal niet mocht willen geloven, wel, die reize naar Grouw en kan dan het levende, driekleurige bewijs van de waarheid zien rondstappen op het perron. Nederlands student gearresteerd Een Nederlands student in de me dicijnen die zijn Zweedse vakan tie hoopte te financieren met de verkoop van narcotische midde len, die hij uit Nederland had meegebracht, is in Zweden ge arresteerd, aldus heeft de poli tie van Stockholm bekendge maakt. Volgens de politie was de derde jaars student, wiens naam hangende het onderzoek niet bekend werd gemaakt, vorig jaar op het idee gekomfen op deze wijze zijn vakantie te verlengen, toen hij Zweden voor de eerste maal bezocht. Toen had hij voor eigen gebruik ver dovende middelen meegenomen. Hij ontdekte echter, dat de tabletten ge makkelijk tegen een hoge winst ver kocht kenden worden. Hij werd aan gehouden toen hij, nog in het bezit van 1268 tabletten enige hiervan over wilde doen aan een Zweedse hande laar. Skelet gevonden onder vloer van Amersfoorts huis B(j een proefgraving voor de fundering van zjjn nieuwe huis aan de Breestraat te Amersfoort is een inwoner van deze stad één meter beneden de vloer te rechtgekomen op een menselijk geraam te, dat in een kist met ongebluste kalk lag begraven. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat het stoffelijk over schot hier drie tot vier eeuwen geleden aan de. schoot der aarde werd toever trouwd. Het geraamto is vermoedelijk dat van een man op rijpere leeftijd. Het was oost-west georiënteerd. Men veronder stelt, dat het hier een heimelijke begra ving heeft betroffen, wellicht van een priester die zich in de tijd van de ver volging kort na de invoering van de re formatie ter plaatse heeft schuilgehou den. Dat waren in hoofdzaak paters Franciscanen en Jezuïeten. Werd een priester aangebracht en gegrepen, dan wachtte hem de gevangenisstraf, ge volgd door verbanning, terwijl degenen die hem gehuisvest hadden, eveneens aan strafvervolging blootstonden. Bekend Is, dat priesters, die in deze moeilijke tijden op hun onderduikadres kwamen te overladen, in het geheim werden begraven, soms in de tuin van de gastheer, soms op een binnenplaats of gewoon onder de vloer. (Advertentie) 0 Frankrijk zal dit jaar veor N. Frs. 540 mil joen (ongeveer 400 miljoen gulden) technl- sehe hulp aan onderontwikkelde landen bieden Hierbij is N. Frs. 427.9 miljoen voor de Frans sprekende landen in Afrika en N. Frs. 62.4 miljoen voor Marokko, Tunesië. Cambodja. Laos cn Vietnam. De E.E.G.-commissie is tot de conclusie gekomen dat de gemeenschappelijke energiepolitiek van de Euromarkt ge richt moet zijn op lage prijzen en een gegarandeerde voorziening. De commis sie zal daarom in het kader van de voorstellen voor een gemeenschappelijke energiepolitiek vragen om vrije invoer van ruwe olie cn een laag invoerrecht op olieprodukten uit derde lauden, zo heeft (le Franse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, Robert Marjolin, don derdag in Iveulen verklaard. Marjolin zei dit in 'n rede voor 't energie instituut van de universiteit van Keulen, waarin hij een uiteenzetting gaf van denkbeelden die men zich in Brussel heeft gevormd over de toekomstige ge meenschappelijke energiepolitiek Na een overgangsperiode die in 1970 moet aflopen, zullen ruwe olie en olie produkten vrij en zonder douanerechten of contingentering binnen de gemeen schap moeten kunnen worden verhan deld. zo verklaarde hij. De invoer van ruwe olie en olieprodukten uit niet- E E.G.-landen dient dan vrij te zijn- Al leen voor de olie uit communistische landen is volgens de E.E.G.-commissie een gemeenschappelijk contingent nodig. „Vaderdag begint al vroeghet beste is net goed genoeg" Amerikaantje met aangenaaide arm" uit ziekenhuis De 12-jarige Everett Knowles is uit het Massachusetts algemene ziekenhuis te Boston ontslagen, waar op 3 mei chirurgen in een opzienbarende operatie van 7y> uur zijn rechterarm die door een trein was afgerukt, weer aannaaiden. Volgens de artsen was een dergelijke operatie nog nooit te voren met suc ces bekroond. Ten tijde van de ope ratie kreeg Everett een kans van „één op de miljoen" dat hij zijn arm zou behouden en er nog in enige mate gebruik van zou kunnen maken. De doktoren zijn momenteel hoop voller gestemd „het gaat zo goed, dat het beangstigend is", aldus ver klaarde een van hen. Nu deze eerste operatie zo goed is ge slaagd zal de volgende stap zijn de zenuwen van zijn arm weer in ver binding te brengen met die van zijn schouder, die naar het centrale ze nuwstelsel leiden. Volgénde maand zal men het gipsver band verwijderen en vaststellen ir hoeverre de zenuwen in zijn arjn be schadigd zijn. Als de beschadigingen meevallen zullen de zenuwen weer met elkaar verbonden worden, maar het zal nog een jaar of anderhalf duren voor men zal weten of deze tweede operatie geslaagd is en de zenuwen weer zijn aangegroeid. De directeur van het Amerikaanse Na tionale Bureau voor de Lucht- en Ruim tevaart (NASA), James E. Webb, heeft de ruimtevaartcommissie van de senaat woensdag verzocht de ruimtehaven te Cape Canaveral met ongeveer 6000 ha te mogen uitbreiden om de lanceerin- richting van de Titan III te huisvesten. De uitbreiding zal 32.000.000 dollar kos ten. De Nasa had reeds eerder verzocht het terrein van de ruimtehaven te mo gen uitbreiden ten behoeve van de lan cering van raketten van het type Saturn en Nova. Indien aan dit verzoek zal worden voldaan, zal het terrein vijf maal zo groot worden als thans. VLUCHTELINGEN DOEN HET GOED Eigen bedrijven gesticht en aanvaard door bevolking (Van onze correspondent Robert Brouer) De ruim 8000 naar Porto Kico gevluchte tegenstanders van Fidel Castro gaat het beter dan ooit tevoren. Op dit eiland in de Caraibische Zee bestaat geen vluchtelingenprobleem. Want de ge dwongen emigranten hebben zich goed aangepast, hun eigen industrieën en be drijven in het leven geroepen en zich een plaats veroverd in het openbare leven. Een steun hierbij was dat de vluchte lingen zich met de Spaanssprekende be volking van Porto Rico onmiddellijk op hun gemak voelden. Bovendien bleek ook al spoedig dat de geschoolde en on geschoolde arbeidskrachten van Cuba in elk opzicht produktiever waren dan de inheemse bevolking van het eiland. Zij vonden dus op Porto Rico een ter rein braak liggen dat ze goed konden bebouwen. Thans kunnen de Castro- vluchtelingen de eerste vruchten van hun arbeid oogsten. Tot hun bloei heb ben de befaamdheid van Porto Rico als toeristenparadijs de betekenis van de hoofdstad San Juan als zetel van een opvoedkundig- en kunstcentrum en de voortdurende economische vooruitgang van het land bijgedragen. Niet minder dan 27 ex-Cubanen be zetten een leerstoel aan de univer siteit van San Juan. En bovendien vonden nog 21 vluchtelingen een plaats in het bestuur van de univer siteit. Onder de nieuwe professoren bevinden zich dr. Roberto Agramon- te, een lid van het eerste kabinet van Castro, en de voormalige rechter van het Cubaanse hoge gerechtshof dr- Emilio Menemdez. Enkele honderden Cubaanse emigran ten vonden een plaats in regeringsbu- reau's w.o. 50 artsen. Niet minder suc cesvol waren voormalige Cubaanse in dustriëlen en zakenlieden, die 100 nieu we bedrijven hebben gesticht. Deze vari eren van banketbakkerijen tot nacht clubs, van fabrieken voor cosmetische artikelen tot warenhuizen. Enkele reeds bestaande automobielzaken werden door Cubanen gekocht en uitgebreid. San Juan beschikt over 2 Cubaanse ra dioprogramma's- Caspar Pumarajo, een vroeger populaire radioster van Havan- is verantwoordelijk voor een dage lijks programma van 5 uur, waarin hy bewijst niet alleen een politiek com mentator van formaat te zijn maar ook een uitstekend „entertainer". Ameri kaanse bezoekers vinden in vrijwel alle grote hotels een verstrooiingsprogram ma, dat gebracht» wordt door kunste naars die vroeger deze plaatsen in Ha vanna innamen. Een belangengroep van Cubanen houdt zich bezig met het uit brengen van een filmjournaal, het eer ste van dit land, een andere groep heeft de eerste produktie van grammofoon platen ter hand genomen. Cubanen maken de mode Zelfs de damesmode staat onder in vloed'van begaafde Cubaanse vluch telingen. Het is zelfs waarschijnlijk dat Porto Rico binnenkort mode artikelen voor de export op de markt zal brengen. De voormalige staats president van Cuba, dr. Charles P. Socarras houdt zich bezig met de op richting van een nieuw woonhuizen- project, dat niet ver van de hoofd stad San Juan gebouwd zal worden. De Cubaanse vluchtelingen leven in de beste verstandhouding met de in heemse bevolking. Ze dragen bij tot de bloei van het land, zonder daarbij hun superioriteit naar voren te schuiven of arrogant op te treden. De Portoricanen zijn niet jaloers op het welverdiende succes van de emigranten, daar ze zelf profiteren van de situatie. In tegen stelling tot de Cubaanse vluchtelingen in Florida willen die op Porto Rico niet naar hun vaderland terugkeren, wan neer het regime-Castro eenmaal ten val is gebracht. Het aantal nieuwe vluchtelingen is de laatste tijd tot een minimum gedaald, maar elke Cubaan die wil en kan wer ken, vindt binnen enkele dagen iets naar zijn gading. Men krygt hier de indruk dat Porto Rico nog een aanzienlijk aan tal ondernemende nieuwe emigranten zou kunnen gebruiken. De ervaringen die men met de vaktechnisch-geschoolde Cubanen en met de zakenpioniers heeft opgedaan, zullen ongetwijfeld blijven bijdragen tot de verhoging van de le vensstandaard op het eiland, die thans reeds een aanzienlek niveau heeft be reikt. Advertentie) (Van onze correspondent) U en poes van de veehouder G. Hosper, die bij het station te J-' Grouw woont, heeft de hele dienstregeling in de kop van alle treinen, die bij het station stoppen of doorrijden. Dit houdt uiter aard niet in, dat de ongeveer zeven jaar oude lapjeskat de reizigers van dienst kan zijn met het verstrekken van inlichtingen over ver trek- en aankomsttijden door die in uren en minuten af te miau wen, maar wel, dat de poes precies weet op welke tijden zij iets van haar gading kan afhalen bij de restauratierijtuigen van de Wagons- Lits, die in de treinen meerijden. Het personeel van de Wagons-Lits kent poes en poes kent het per soneel al jaren. Tegen de tijd van aankomst slentert ze kalmpjes naar een van de perrons en altijd naar het goede. Is ze wat aan de vroege kant, dan gaat ze al naar gelang van haar kattige humeur lekker in de zon liggen rollen, of peinzen in de schaduw van een bank. Mocht het regenen, dan zoekt ze de bescherming van een abri. Maar ze is er vrijwel altijd. Slechts bijzondere omstandig heden zoals de uitoefening van de liefde kunnen haar nopen een trein te laten schieten. Nog kieskeurig ook De regelmatige reizigers kennen Poeke ook. Sommige reizigers bren gen iets mee, een stukje worst, een velletje of iets anders lekkers, maar noodzakelijk is dat niet, want de driekleurige (wit, zwart en oranje geel) is goed doorvoed en kan zich kieskeurig tonen. Als ze iets krijgt, wat haar niet helemaal bevalt, laat ze het liggen op het perron en loopt met een afkeurende blik in haar geel-groene ogen weg. Dan maar een volgende trein. Poeke Hosper de Wagons-Lits weet ook wanneer er geen restauratiewa gen in de trein zit- Dan komt ze niet. Ze weet ook, wanneer er een doorgaande trein komt. Dan komt ze evenmin, of ze gaat al te voren ,op het perron iets verder naar achteren zitten om de tijein te laten voorbij stuiven. Als ze bij een restauratierij tuig is geweest en even is verwend, wacht ze vaak de volgende trein af. zich de moeite niet gevend tijde lijk naar de boerderij of een wach tende vriend te gaan. Ze mocht an ders die trein eens missen. Kalm en waardig steekt ze de spoorbaan over, dikwijls vlak voor een binnenrijdende locomotief langs. Ze haast zich hele maal niet, zelfs niet wanneer de treinbestuurder met zijn sterke claxons signaal geeft. „Rem maar af," denkt de driekleur kennelijk. Vasfe klant Vaak ook zit ze wat te dommelen en te soezen op het perron of in omgeving. Pas als de trein stilstaat en de reizigers in- en uit stappen wandelt ze naar het restau ratierijtuig. Soms heel langzaam. Soms enigszins gehaast, als ze zich wat heeft verlaat door een vriende lijke reiziger of een conducteur kop jes te geven. Meestal staat dan de bediende van Wagons-Lits al klaar met een stukje afval of een minder mooi uitgevallen plakje ham of roastbeef. Ziet ze niemand, dan miauwt Poeke flink. Vaak betekent dat voor de bediende een schok: „Warempel, we zijn al weer in Grouw." Zo lang de heer G. A. Ruysenstein, stationsbeambte te Grouw, op het station zijn standplaats heeft gehad, zo lang ook kent hij de poes- De eerste kennismaking dateert van vijf jaar geleden en daarvoor al moet Poeke een goede bekende zijn ge weest van alle bedienden van de restauratierijtuigen. Een van de res tauratiebedienden, de heer Mathieu Antonius van der Hoorn uit Amster dam, die al vier jaar op Leeuwarden rijdt, kent de poes van de eerste dag af. Om de andere dag, als hij dienst heeft, ziet hij tweemaal op vaste tijden des morgens de driekleu rige verschijnen, om 10.03 uur als hij onderweg is naar Leeuwarden, en om 10.39 als de trein op de terugweg is. „Ze meldt zich altijd zelf al' vertelt hij. „Ze krijgt altijd wat, een stukje vlees, ham of roastbeef. Een enkele keer laat ze het liggen. Dan is het niet naar d'r zin en dan moe ten we maar raden, wat er aan man keert." Daar staat ze al Het gesprek, dat we met hem voeren in de trein, moet worden afgebroken. De trein nadert Grouw. De heer Van der Hoorn kijkt door een raampje. „Daar staat ze al", glundert hij. Zodra de trein tot stilstand is ge komen, stapt hij uit en offreert de lappenlcat een plakje lekkers. Poeke Hosper de Wagons-Lits Iaat het zich best smaken. Ze verzet geen poot om Miauiv, waar blijft de bediende T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5