Iets anders dan aardappelen! Middelburgs rioolwater nu naar Westerschelde Nieuwe ingenieurs voor Deltadienst Zierikzee •3^- dE BILT Middelburgse raad koos de heer W. Baars tot vierde-wethouder WAS DE GOLF IN UW HAAR POLY-LOCK SCHUIM-WAVE MEUWSEN Zeeuwse ALMANAK EEN SENSATIE: MET Een nieuw fiscaal voordeel in een nieuwe beleggingsvorm Beleggingsfonds ,,Vast Goed" VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE HET TOP CADEAU PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 JUNI 1962 IN DE PLAATS VAN DE HEER KALAND V.V.D.-RAADSLID HESSELINK ZEI NUT TE BETWIJFELEN DE GEMEENTERAAD van Mid delburg heeft tijdens een buiten gewone vergadering van donder dagavond de heer W. E. J. Baars van de C.H.U.-fractïe gekozen tot wethouder in de plaats van de heer A. J. Kaland, die gekozen werd tot gedeputeerde. Daarmee is het college van b. en w. van de Zeeuwse hoofdstad na een korte onderbreking weer aangevuld tot vier wethouders. Een strijd over de vraag of Middelburg een colle ge moet hebben van drie of vier wethouders is er tijdens deze ver gadering niet gevoerd. Het bleef slechts bij een korte schermutse ling tussen de heren B. A. Hesse- link (v.v.d.) als voorstander van een college van drie, en mr. F. van Empel (c.h.u.) als voorstander van vier wethouders. Aan het begin van de vergadering sprak burgemeester mr. J. Drijber gelukwen sen aan het adres var. oe twee Middel burgse raadsleden, die tot lid van het college van Ged. Stalen zijn gekozen: oud-wethouder Kaland en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. Aan die vreugde over de benoeming voegde mr. Drijber voorts zijn spijt toe over het vertrek van beide heren. Tijdens de eerstvol gende raadsvergadering op 25 juni a.s. zal er van de heren Kaland en Schorer afscheid genomen worden. Vervolgens stelde de burgemeester de benoeming van een wethouder aan de orde, in dit geval dus voor de zittingsperiode van de oude raad, tot september a.s. De heer Hesselink opende de discussie over het voor stel. Hij merkte op. het momenteel niet juist te vinden een uitgebreid betoog te houden ever de vraag of het college moet bestaan uit drie of vier wethouders. Daar zijn voor stel om drie wethouders te kiezen in 1958 verworpen werd, meende de heer Hesselink zich uit politiek fat soen bij deze beslissing te moeten neerleggen. Het antwoord op de vraagd was volgens de V.V.D.-afge- vaardigde een zaak voor de nieuwe raad, die in september zijn werk be gint. TOCH BEZWAREN Toch waren er voor de heer Hesselink praktische bezwaren aan dit voorstel verbonden. Hij vroeg zich af of het in het belang van de gemeente èn van het college is om de heer Baars in het college op te nemen. De heer Hesse link verklaarde, dat het wethouder schap een bepaalde vooropleiding eist, die ongeveer twee tjt drie maanden kan duren. „Als ik het goed begrepen heb wil de heer Baars zijn wethouderschap niet continueren in de nieuwe raad", be toogde de heer Hesselink, die het om deze reden niet juist vond een wethou der eerst op te leiden en hem dan na drie maanden weer af te voeren. Wanneer de heer Baars zich niet bin- VADERDAG Vader verdient het ver wend te worden! Moeder en de jongelui kiezen bij MEUWSEN iets extra's. Want vader is tóch eer. beetje ijdel. Een das, overhemd, sok ken, een weekend-shirt? Alles voor Vader! bif kunt u uitstekend terecht! VLISSINGEN: WALSTRA AT 66 Plannen... De jonge predikant, die in een der Zeeuwse dorpen zijn intrede had gedaanwas zoals dat een jong predikant betaamt, met geestdrift geladen. Hij liep over 'van de plannen tot vernieuwing en Verdieping van het kerkelijk leven en op een goeie dag besloot hij de kerkeraad van zijn plannen in kennis te stéllen. Men kwam 's avonds in plechtige zitting bijeen. Zes dorpelingen en dominee. Nadat de sigaren waren opgestoken, stak oolc dominee van wal. In een vurig betoog zette hij zijn bedoelingen enthousiast uiteen. De mannen luisterden ge boeid. Er was er niet één die een opmerking maakte. ,J3at gaat goed", wist dominee. „Ze zijn het er allemaal mee eens". En hij ging bezield verder, gesterkt door de intense aandacht van zijn ge hoor. Aan het slot van zijn betoog sprak hij blijmoedig: ,J>us jullie zijn het er allemaal imee eensf Dat is dan akkoord". Dat wil zeggen", sprak de oud ste ouderling „dat wil zeggen. We moeten eerst nog stemmen". „Goed, goed, even stemmen", riep de predikant luchtig en hij maakte een gebaar alsof hij die formaliteit wegwuifde. Ze waren alle zes tegen. ,J)aar begrijp ik niks van!", riep dominee in opperste verbazing uit. Jullie hébben al die tijd niets gezegd, alleen maar geluisterd. Ik ducht dat jullie het er alle maal mee eens vxiren en nou zijn jullie er allemaal tegen!" De oudste ouderling gaf sober uitleg: Ziet u, dominee. Praten kenne we niet. Maar stémmen"! den wil, achtte de heer Hesselink het eenvoudiger en redelijker om de vaca ture in de oude raad niet te vervullen. Hij voegde hieraan toe, dat er geduren de de zomermaanden minder werk voor het college zal zyn, terwyl door het zomerreces van de Tweede Kamer wethouder Westerhout volledig be schikbaar is. Het criterium voor de heer Hesselink was dus: „Zullen wij het genoegen heb ben de heer Baars ook in september te mogen begroeten als kandidaat-wet houder, of niet". De heer Hesselink ver zekerde, dat hij wanneer nu met 3 wethouders gewerkt wordt dit in september niet als argument zal ge bruiken voor een pleidooi voor 3 wet houders. Tot slot deed de heer Hesse link met klem een beroep op de raad om het politiek argument opzij te leg gen en het gezond verstand te laten spreken. ONPRAKTISCH Mr. Van Empel merkte op, dat het standpunt van de rechtse groepe ring: vier wethouders, nog onver kort gehandhaafd blijft. Hy achtte het onjuist om bij het scheiden van de markt hierin verandering te bren gen. Hy vond het bovendien on praktisch oin in de nu volgende pe riode (met vakanties enz.) drie wet houders te handhaven. „We moeten blij zijn, dat de heer Baars bereid is gevonden om de opengevallen taak op zich te nemen en ik acht het heel plezierig, dat hij nu kennis kan nemen van het werk van b. en w. Des te beter kunnen we in sep tember beraadslagen met de lieer Baars, die dan weet waarom het gaat", aldus mr. Van Empel. Hij achtte het niet juist om de heer Baars te vragen wat hy in september wil gaan doen. Ook de heer Baars zelf zei het voorbarig te achten om nu reeds zijn standpunt bekend te maken, daar hij het nieuwe raadscollege daar aan niet wilde binden. „Voor de pe riode na september zal mijn persoon echter geen aanleiding tot moeilyklie- den geven", voegde dc heer Baars hier aan nog toe. De heer Hesselink bleef echter het nut van een benoeming niet inzien, wanneer de heer Baars volgens hem zich niet wenste te binden voor de toekomst. De heer Hesselink wilde voorts de argu menten van het college van b. en w. weten. „Daarover is in het college niet gesproken", antwoordde burgemeester Drijber. „De beslissing ligt bij de raad". Daarna werd het voorstel in stemming gebracht: De heer Baars kreeg de stem van 12 van .de 16 raadsleden; vier stemmen werden blanco uitgebracht. Tot slot werden de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, mevrouw S. van Duyne-Mensen, onderzocht en in orde bevonden. Mevrouw Van Duyne komt in de plaats van jhr. Schorer (p.v.d.a.). De geloofsbrieven van me vrouw E. Strubbe-Var Veen, die de heer Kaland als raadslid opvolgt, wa ren nog niet volledig. blijvende natuurlijke golf verrukkelijke schuim-wassing kan beslist niet kroezen voor elk modieus kapsel thuis doen zonder tijdverlies Normale verpakking 4.95 Voor kort haar 2.95 Speciale POLY- LOCK - wikkels 2.50 Doe het thuis - doe het zélf! MUZIEKCONCOURS ZONDAG IN WESTDORPE In het verenigingsgebouw te Westdor- pe wordt zondag een federatief bonds- concours van de r.-k. Bond van Har monie- en Fanfaregezelschappen in het bisdom Breda, gehouden. Het concours wordt georganiseerd door de plaatse lijke fanfare „Eikels worden Bomen" Het concours wordt om 13.45 uur ge opend door mr. J. M. v. d. Meer, voor zitter van de r.-k. Bredase Bond. Vanaf twee uur 's middags spelen 5 Zeeuws-, Vlaamse en 4 Brabantse harmonieën en fanfares eerst het verplichte en daar na het keuzewerk. Om kwart voor zes wordt het concours gesloten. so D00 DDR @0 DO vraag inlichtingen bij uw commissionair of bank of bij de directie; Gebr. Teixeira de Mattos/Postbus 392 Amsterdam i$T g0^ NIEUW GEMAAL GEOPEND EXAMENS Aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rot terdam slaagden voor het propaedeu- tisch examen in de economische weten schappen de heren J. van Helleman, Middelburg (.zeer goed) en J. M. Vaan- J~omburg. „V/atertrein" van 3600 ton in zes kilometer lange persleiding De heer A. J. Kaland heeft gisteren zyn eerste daad als gedeputeerde ge steld en daarmee tevens zyn Middel burgse wethouderscarrière afgesloten. Hij verrichtte namelijk de opening van de nieuwe centrale rioolzuiveringsinstal- latie van de Zeeuwse hoofdstad en stel de daarbij de nieuwe persleiding naar de Westerschelde bij Ritthem in ge bruik. In die pijpleiding van ruim zes kilometer bracht de gedeputeerde met een druk-op-de-knop (in het gemaal aan het klein-industrieterrein) een enorme „watertrein" van 3600 ton in beweging, terwyl hij tevens een inge bouwde „stationchef" aan het werk zet te, die er zorg voor draagt, dat de „watertrein" op tijd stopt en weer ver trekt. De officiële opening van het gemaal was eïgenlyk de taak van burgemeester mr. J. Drijber geweest. Maar omdat de bur gemeester juist in de periode van de ingebruikstelling de waarneming van de portefeuille van openbare werken (die dc heer Kaland als wethouder be heerde) op zich genomen had, wilde hy nu graag de taak (begroeting en over zicht) van de oud-wethouder overnemen de burgemeesterlyke taak aan de uwe gedeputeerde delegeren. Zo gaf mr. Drijber dus tijdens een bijeenkomst in de recreatiezaal van de beschuttende werkplaats te Middel burg een overzicht van de totstandko- Met een druk-op-de-hnop, die tevens zijn eerste daad was als gedeputeerde en het einde betekende van zijn vjethou- scliap, heeft de heer A. J. Kal donderdagmiddag ten overstaan van groot aantal genodigden in het gemaal op het klein-industrieterrein te Middel burg de nieuwe centrale rioolzuiverings installatie van Zeélands hoofdstad in bedrijf gesteld. Tevens stélde gedepu teerde Kaland met deze druk-op-de-knop de ruim zes kilometer lange persleiding, die bij Ritthem in de "Westerschelde uit mondt, in gebruik. Door deze leiding zal Middelburgvoortaan zijn rioolwater in de Westerschelde lozen. (Foto P.Z.C.j bouw noodzakelijk was geworden om dat Middelburg door de uitvoering van Deltawerken niet meer op het Veer- Gat (in de omgeving van Veere) kon lozen. Bijna honderd jaar lang heeft het Middelburgse rioolwater zijn gang naar het Veerse uitmondingsgebied ge maakt. „Van Middelburgse kant von den we, dat het allemaal keurig ver liep", zei mr. Drijber, „maar in Veere dacht men er wel eens anders over". Dank zij de uitvoering van de Delta werken kon de nieuwe rioolafvoer naar Ritthem als „aanpassingswerk" aange legd worden. Vóór men er in 1960 mee kon begin nen waren evenwel vele besprekin gen gevoerd, welhaast evenveel als in de periode, toen het kanaal door Walcheren en de spoorlijn van Mid delburg naar Vlissingen tot stand kwamen, twee werken, die de aanleg van de rioolafvoer naar het Veerse Gat tot gevolg hadden. Toen rond 100 jaar terug kostte dat de gemeente 125.000 gulden, thans het gehele werk begroot op f 3.125.000, waarbij Middelbr rigens op een belangrijke sidie aanspraak mag maken. Verantwoord Mr. Drijber noemde het nieuwe pro ject een hygiënisch en een voor lange tijd verantwoorde voorziening, die vlak bij de monding in het wijde deel van de Schelde loost, waardoor men pro fiteren kan van veel doorstroming, ter wijl de lozing toch ver genoeg van de stranden geschiedt. In zyn dankwoord aan de instanties, die hun medewerking verleenden bjj de bouw, richtte de burgemeester zich spe ciaal tot de heren A. J. W. Mathyssen en H. Minderhoud, de directeur en de technisch hoofdambtenaar van gemeen tewerken. De lange tijd van voorberei ding (van 1954 tot I960) van dit pro ject wilde mr. Drijber symbolisch zien voor het vele werk, dat nog wacht. „We zullen daarom het uiterste moeten geven om datgene te bereiken, dat we in mooie redevoeringen zo gemakkelijk voor ogen toveren", eindigde de burge meester. Vervolgens gaven de heren Mathijssen en Minderhoud een technische uiteenzet ting over het project. De heer Mathijs sen zei daarbij bewondering te hebben (Advertentie) VOORBEREIDING VAN OBJECTEN voor „onze voorouders", die vroeger reeds een ingewikkeld stelsel opbouw den om hun rioolwater kwijt te kunnen raken. Hij wees er voorts op, dat nog gedacht is om te lozen via Vrouwen polder of via de Schone Waardin, maai door te verwachten moeilijkheden in verband met de verkrijging van parti culiere grond werd uiteindelijk besloten de pijpleiding naar de Westerschelde te voeren. Obstakels De pijpleiding moest heel wat ob stakels passeren: via een zinker werd hij onder het kanaal door Wal cheren gevoerd, vervolgens moesten drie spoorlijnen gepasseerd worden, de rijksweg Middelbnrg-Goes cn de Trekdijk moesten doorboord worden, daarna moest dc leiding onder de toekomstige rijksweg Nieuwland- Vlissingen gebracht worden, onder de toekomstige Sloeweg, waar een extra voorziening nodig was met een aparte duiker, en tenslotte over de zeedijk. De toren van het gemaal die bjj gemeentewerken al de bij naam „roompijp" heeft gekregen dient om de extra krachten op te vangen, die benut moeten worden om het water in beweging te bren gen. De heer Minderhoud ging vervolgens nader in op een aantal technische de tails, waarbij hij opmerkte, dat Middel burg thans een pijpleiding heeft, die Walcheren doormidden snijdt: de water leiding van Oranjezon naar de hoofd stad, en de thans aangelegde perslei ding. Daarna begaven de genodigden zich naar het rioolgemaal, waar gedeputeer de Kaland de opening verrichtte. Te voren had de heer Kaland het gemeen tebestuur „als burger ik neem aan, dat de burgerij dat goedvindt geluk gewenst met de totstandkoming van dit project. „Tk hoop, dat de gemeente er nog vele jaren profijt van zal mogen trekken", aldus de gedeputeerde. Afsluiting Oosterschelde en Brouuiershavense Gat NU het bureau uitvoering en voor bereiding van waterstaats Delta dienst in het Zeeuwse territoir te Zierikzee is gevestigd, zijn aan dit centrum inmiddels een tweetal in genieurs toegevoegd, die zich zul len belasten met de directie van de twee volgende objecten: de dam door het Brouwershavense Gat en de afsluiting van de Oosterschelde. Voor de voorbereiding en het toe zicht op de uitvoering van het eerstkomende Deltawerk is be noemd ir. M. J. Loschacoff te Den Haag. De voorbereiding van de plannen voor de Oosterschelde- darn zal onder leiding staan van ir. J. van Malde, eveneens afkom stig uit Den Haag. Ingenieur eerste lilas Loschacoff is reeds verscheidene jaren aan de directie zuid van de Deltawerken verbonden. Hy was daar belast met de waterloopkun dige en andere voorbereidende werk zaamheden voor de afsluitingen van de Zeeuwse zeegaten. Sinds enige tijd legt hy zich speciaal toe op de uitwerking van het „krijgsplan" voor de dam door het Brouwershavense Gat. Zoals bekend moet de dam tussen de inham bij de duinen van Scharendijke op Schouwen en de zuidkust van Goeree volgens het tijdschema van de Delta dienst in 1970 gereed zijn. De primaire dam zal een tracé volgen, dat van zuid naar noord loopt door het Brouwers havense Gat, over de Middelplaat, door »eul, die Kous wordt genoemd, over Kabbelaarsplaat en tenslotte door het Springersdiepnaar de Goereese (val. Op 17 april werd in Den Haag de aanleg-van de eerste werkhaven bij Den Osse in het openbaar aanbesteed. Deze werkhaven komt op ongeveer vijf kilo meter van de belde sluitgaten in de Deltadam te liggen, enkele honderden meters oostelijk van het oude landbouw- haventje, dat thans wordt afgesloten. Er waren voor dit bestek no. 105 van de dienst 1962-1963 twaalf inschrij vers. De bedragen op de briefjes van de aannemersbedrijven liepen ruim 361.000 uiteen. Zo schreef de Aanne- mingscompagnie Zinkwerken te Slie- drecht in voor een bedrag van ƒ2.531.000. De hoogste „gegadigde" voor het werk was Baggermaatschappij Fjaart van der Molen N.V. te Gronin gen voor dc som van 2.890.000. De gunning werd toen aangehouden en dat is zij op het ogenblik nog steeds... Dc werkhaven bij Den Osse is een van de drie punten, vanwaar de operaties rondom dit werk tussen Schouwen en Goeree zullen worden ondernomen. TWAALF ORKESTEN OP ACCORDEONFESTIVAL Zaterdag zullen op een accordeon-festi val van de Nederlandse Aecordeonbond in Goes tWaalf aecordeónorkesten uit Zeeland en West-Brabant. In de „Prins van Oranje" aantreden. Het festival wordt georganiseerd door dc Nederlandse Aecordeonbond in sa menwerking met „Polyhymnia" te Hans- weert en „Dansende Vingers" te Goes. Voorafgaande aan het festival, dat van 's ochtends elf tot 's middags vijf uur duurt, zal het gemeentebestuur van Goes een aantal vertegenwoordigers van dit festival in het stadhuis officieel ontvangen. Ingenieur Van Malde, die in Zierikzees „Delta-hart" dus een sleutelpost zal be heren met betrekking tot de afsluiting van de Oosterschelde, heeft er zich reeds gevestigd. Hy is sinds enkele maanden weer by rijkswaterstaat in dienst, na enige jaren "in Afrika te heb ben gewerkt. Ir. Van Malde was vi heen by rijkswaterstaat verbonden de studiedienst voor de bovenrivieren. Aanleg haven en overdracht handelshaven te Breskens Onder leiding van Gedeputeerde Staten zal op dinsdag 26 juni, des avonds om 7.15 uur in het Verenigingsgebouw „De uitkomst" te Breskens een bespreking worden gehouden met belanghebbenden over de aanleg van de derde haven en de overdracht van de handelshaven in Breskens. In deze bijeenkomst zal de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat, een uiteenzetting geven. Tot het bijwo nen van deze vergadering zijn uitgeno digd het dagelijks bestuur van de com missie ontwikkeling West Zeeuwsch- Vlaanderen, het college van b. en w. van Breskens, een vertegenwoordiger van de colleges van burgemeester en wethou ders van elk der overige dertien West Zeeuws-Vlaamse gemeenten, en de hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat. (Advertentie) Afwisseling van spijs doet eten. Verras uw gezin morgen eens op iets anders. Verrukkelijk idee: macaroni, 'n rijst- of eiergerecht, vervolmaakt met nieuwe Knorr Tomatensaus. Kant-en-klaar! Tips en menu's op ieder zakje. Dat wordt g-e-n-i-e-t-e-nf85« De heer W. P. J. De nieuwbenoemde wethouder van Mid delburg, dc lieer W. P. J. Baars, werd in 1918 te Vlissingen geboren. In 1948 ves tigde hy zich in Middelburg, waar hij in september 1953 in de gemeenteraad gekozen werd. In het middenstandsleven neemt de heer Baars een belangrijke positie in: hij is voorzitter van dc Middelburgse middenstandscentrale (de M.M.C.) de overkoepelende instantie van do drie middenstandsorganisaties en hij is voorzitter van de christelijke midden standsvereniging. Als lid van de Kamer van Koophandel is de heer Baars voor zitter van de winkelsluitingscommissie van de kamer. Voorts is de heer Baars onder meer ouderling van de Ned. Herv. Kerk, ter wijl hij ook bemoeienissen heeft met het Zonnebloem-werk Verkiezing hoofdingelanden van waterschap Schouwen-Duiveland De algemene vergadering van het wa terschap „Schouwen-Duiveland" heeft tot hoofdingelanden benoemd in district IV, dc. heer C. Legemate, te Kerkwerve (vacature A, M. den Boor) en de heer J. J. van den Ende, te Zierikzee (vaca ture J. J. Stola). (Advertentie) Beroep van Breskens op 17 juli voor de Raad van State De gemeente Breskens en het bestuur van het calamiteuze waterschap Oud en Jong-Breskens hebben beroep inge steld tegen het besluit van Gedeputeer de Staten van Zeeland van 23 mei 1961, waarbij de pachtwaarde werd vastge- 'd van de in genoemd waterschap ge in gronden. De Raad van State zal dit beroep behandelen in zijn op dinsdag 17 juli a.s. te houden zitting. Advertentie 4-KLEUREN BALLPOINT 12.50 - 15,75 - 17,50 - 19,75. HET WEER IN EUROPA Oslo, geheel bewolkt, Kopenhagen, zwaar bewolkt, Londen, licht bewolkt. Brussel, onbewolkt. Luxemburg, half bewolkt. Parijs, onweer. Nice, zwaar bewolkt. Frankfort, half bewolkt. München, onbewolkt. Genöve, zwnar bewolkt. Locarno, geheel bewolkt, Wenen, zwnar bewolkt. Innsbruck, zwaar bewolkt, Rome, geheel bewolkt. Madrid, regenbui. 18 gr. 21 gr. 23 gr. 27 gr. 27 gr. 28 gr. 21 gr. 30 gr. 26 gr. 25 gr. 23 gr. 24 gr. 29 gr. 28 gr. 21 gr. VERWACHT.. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en warm weer, maar in de hogere niveaus meer bewolking, vooral in liet noorden van liet land een kleine kans op een onweersbui. Zwakke tot matige, af en toe vry krachtige wind tussen zuid en zuidwest, maar langs de kust tydcl|jk zeewind. STRANDVERWACHTING (Van onzo weerkundige medewerker) VANDAAG zonnig cn fraai strandweer met een matige wind tussen zuid en zuidwest. In de middag ongeveer 20 gra den met later iets koelere zeewind. Zee water ruim 12 graden. VOORUITZICHTEN: achter zwak oce aanfront, dat tegen zaterdag kan pas seren, bereikt ons iets minder warme lucht, weer gevolgd door zonnige perio den. ZON EN MAAN. 16 juni Zon op 4.19 onder 21.02 Maan op 19.08 onder 3.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2