PEKELZONDEN VOORTAAN CONTANT BETALEN niet te voorspellen DE BOEKEXPLAXK Tendenzen in het weer de 1LFORD SPORTSMAN VELDHANDBAL Supralux Voor VADERDAG kiest U natuurlijk Met f 2.50, f 5,- of f7,50 IN VLISSINGEN STARTTE EERSTE ETAPPE RONDE VAN WALCHEREN ILFORD VRIJDAG 15 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Advertentie) Donderdag is de eerste etappe gehouden van de Ronde van Walcheren. Op de foto ziet men een overzicht vlak voor de start op de Grote Markt te Vlissin- gen. (Foto P.Z.C.) vaan naar Souburg. Daar moesten de renners een vaardigheidsproef afleggen. Deze proef bestond uit het werpen van ringen om vier paaltjes, terwijl de deel nemers met de fiets over een streep reden. Slechts één renner gelukte het om alle vier de paaltjes een ring te gooien. Na dit oponthoud in Souburg, ging men verder naar Ritthem en Nw.- en St.-Joosland- Tussen Ritthem en Nieuwland deed zich een nieuw opont houd voor. Een paard, een veulen en een groot aantal koeien, die uit de wei op de weg waren gelopen, versperden de renners de doorgang. De ploeg num mer 6 maakte zich hier verdienstelijk en kreeg extra punten door de dieren terug in de wei te brengen. Van Nieuw- en St.-Joosland ging het verder naar Arnemuiden en Middelburg. Via Souburg reed de stoet terug naar Vlis- singen, Onderweg konden de jongelui nog punten verdienen door de vraag „Wat is de afstand tussen Breskens en Vlissingen?" te beantwoorden: In Vlissingen bleek tenslotte, dat ploeg 6 de eerste dag het beste team was ge weest met 3325 punten. De beste indi viduele renner was Geert Leydekker met 1310 punten. Dicky Roelofs was de ongelukkigste renner van de eerste dag. De tweede etappe wordt vandaag, de derde en laatste morgen verreden. De Poel is een wedstrijd tussen t' bijna gelijkwaardige tegenstanders, d we geven de thuisclub iets meer k; In 3A kan Atlas haar laatste wedst van Stormvogels 2 winnen, terwijl Ondo 3 iets sterker achten dan Swif Dos' 55 heeft kans op twee winstpur nu Vedo 2 op bezoek komt. In de avondklasse krijgt Swift 4 bez van Ondo 2. De laatsten hadden goede start, doch zijn teruggevallen ook dit keer zullen ze wel aan het k ste eind trekken. In 3B kan Vopo van VZOD winnen, d ze zullen de laasten zeker niet moe onderschatten. Elto 2 is goed voor punten in .Goes tegen Togo 4. Prognose: 1: Togo 1—Top (1); 2B: Vios 2—W (3), Luctor 1Blauw Wit 1 (1), Visco se—De Poel (1); 3A: Dos '55—Vedo 2 (1), AtlasStormvogels 2 (1), Ondo 3 —Swift 5 (1): 3B: VZOD—Vopo (2) Togo 4—Elto 2 (2). Adsp. A: Swift A—Vedo (1); C: Swift KwiekAnimo D (1); D: LuctorTogo (2), Tjoba A—Elto (1); E: Volharding Zeelandia (1). Pup. B: Olympia AElto (1), Olym- pia BTogo (2). 19 juni: 1: Animo 1Zeelandia 1 (1). 2A: Zuidwesters 2Vedo 1 (3); Pup. B: Blauw Wit A—Tjoba (3). 21 juni: Swift 4—Ondo 2 (1). GEEN FOUTLOZE KOLOM INDESPORTTOTO Er zijn bij het bureau van de sporttota- lisator geen meldingen binnengekomen van deelnemers aan de sporttoto die alle uitslagen goed hadden. De eerste prijs groot 87.379,80 wordt dus toegevoegd aan die van de tweede prijs 58.253,20, zodat een totaal van ƒ145.633 wordt verdeeld over 39 totoïsten. Zij krijgen ieder een bedrag van ƒ3173,90. De strijd om de onderste plaatsen in de overgangsklas B veldhandbal gaat in alle felheid door. Marathon verraste on langs vriend en vijand, maar zal nu te gen Verburch toch moeten capituleren. Walcheren kan zich helemaal- veilig stellen, indien dit team wint van V.H.C. en die ,kans is aanwezig. Zeeland Sport, dat zeer wisselvallig speelt, zal voor een verrassing moeten zorgen om te winnen van D.W.S. Bij de heren moet Tonido nog wachten op zijn laatste wedstrijd, maar toch zul len de Goesenaren vol aandacht de ver richtingen van Hellas 'n, E.B.H.V. en Dynamo volgen. Hellas II ontvangt Volt en zal kunnen winnen. Dynamo en E.B. H.V. zullen elkaar treffen en waar schijnlijk zal Dynamo winnen, zodat E.B.H.V. en Tonido met één punt ver schil weer dicht onderaan komen te staan. In de districtsklas dames en heren staan enkele inhaalwedstrijden op het programma. Hontenisse by de dames krijgt bezoek van SIOS en de dames uit Bergen op Zoom zullen dit wel winnen. Hellas dames en heren krijgen bezoek van SOA en zullen de volle winst beha len. In de 2e klas heren kan Were Di uit Tilburg kampioen worden als het wint van Marathon n. Tenslotte kan bij de dames 2e klas Zeeland Sport n winnen van Luctpr. Programma: Overgangsklas B dames: Animor.-k. Swift, r.-k. VerburchMarathon, V.H.C. —Walcheren, D.W.S.—Zld. Sport. Overgangsklas B heren: AnimoEsca, Hellas n—Volt, Dynamo—E.B.H.V. District Zuid B. Dames le klas: Honte nisse— SI.O.S., Hellas—S.O.A. Heren le klas: HellasS.O.A. Heren 2e klas: Were DiMarathon II, Tonido H—S.I.O.S. Dames 2e- klas B: LuctorZeeland Sport n. Afdeling West Brabant. Heren le klas: LongaK.S.B. Afdeling Zeeland. Heren le klas: Mara thon III—S.I.O.S. II. Dames junioren: WalcherenO.D.I., FortunaE.M.M. Heren junioren: WalcherenSXO.S. II, VolhardingOlympus. Jongens 1415 j.: HellasMarathon, FortunaE.M.M. Jongens 1213' j.: HellasO.D.I., Fortuna AE.M.M., Fortuna BS.I. O.S. Meisjes 1415 j.: MarathonO.D.I. Meisjes 1213 j.: WalcherenO.D.I. Advertentie verf en lak Een '18-jarige hoofdboekhouder van een grote industriële onderneming in de omge ving van Karlsruhe heeft in 14 jaar tijd rond 5 miljoen mark ten nadele van zijn werkgever verduisterd. Al die jaren is hij zeer voorzichtig geweest. Hij deed nooit buitensporige uitgaven, maar belegde het geld op voorzichtige wijze in onroerende goederen en aandelen van handelmaatschap pijen. Hij schijnt zelfs rekening te hebben ge houden met een eventuele ontdekking, want hij heeft belangrijke bedingen in het buiten land belegd. Historische roman over Indianenoorlogen Over de Indianen-oorlogen is heel wat geschreven in allerlei talen, maar het meest toch wel in het Engels en dan meestal in de vorm van jongensboe- kon. Dat mag ons echter niet doen vergelen, dat er ook lil liet Duits vele Indianen-boeken zijn gepubliceerd, die tot de betere gerekend mogen worden. Bij de uitgeverij Ten Brink, Amster dam, verscheen zo pas een vertaling van een Duits boek, dat niet direct een Indianen-boek is in de algemene betekenis van het woord, maar een historische roman. In dit boek wordt het leven beschreven van het beroem de Dakota-oppcrhoofd „Zittende Stier". Rudolf Daumann heeft er een uitge breide studie van gemaakt en daar door is zijn boek over de laatste In dianen-oorlogen behalve een roman tische vertelling ook een zedenschilde ring geworden. waarbQ de Indianen er beter af komen dan vele blanken, die de Indianen van hun oude jacht- gronden verdreven. Een goed boek voor jong en oud. Mocllnh Moestafa al Hnrzanl, de leider van de mislukte opstand van de Koerden tegen de regering van Irak, die in september van hel vorig jaar uitbrak, is volgens het bla'd .Al Jadeed" in vrouwekleren gevlucht uit de Noordiraakse stad Agra, toen de poli tie zijn lijfwacht had gearresteerd. Aanhoudend goed weer na eerste gunstige periode niet onmogelijk (Van onze weerkundige medewerker) De volkswetenschap kent ook ten aanzien van het weer diverse standaarduitdrukkingen die weliswaar een grote grond van waar heid hebben maar waarmee de „echte" wetenschap niet zo maar ge noegen neemt. „Als het wil vriezen, vriest het bij aUe windrichtingen" kan men in de winter dikwijls horen beweren. Op het waarom heeft men geen antwoord. Een bewering die wij de laatste dagen hoorden was „Als het niet regenen wil dan regent het niet hoeveel depressies er ook aankomen". Dit is niet zo maar een bewering in het wilde weg. Er komen situaties voor waarbij het met of nauwelijks regent, ook wanneer er af en toe fronten ons land passeren. Wij zien dit dikwijls in stabiele en droge zomers zoals in 1947, 1955 en 1959. Wij spreken liever van bepaalde tendensen in het weer. Een dergelijke tendens kan aangenaam maar ook zeer onaangenaam zijn. In slechte zomers zoals die van I960 en 1961 regende het by wijze van spreken uit het kleinste wolkje. Het weer had een bekende westci roulatie met een stationair hogedrukgebied bij de Azoren en een stroom van depressies naar Scandinavië en West-Europa ge- Advertentie) richt. Het kwam daarbij af en toe voor dut zicli door een rug van hogedruk een tijdelijke verbetering aankondigde. De weerverwachting luidde 's avonds nog dat het de volgende dag tot de avond nog wel droog zou blijven (23 augustus 1960 is cr een voorbeeld van), maar reeds de volgende morgen om acht uur regende het in vrijwel het hele land. Daarbij is sprake van een hoogst onbe trouwbare tendens waarbij de weerkun dige nauwelijks meer een kleine verbe tering durft aan te kondigen. Totaal anders ligt deze tendens in sta biele perioden. Hiervan hebben wij in deze nog droge en liogedrukgebieden met „alles in een" sneitransport, 2,8 lens en ILFORD brengt een serie SPORTSMAN camera's van 79.50 tot 130.- Met ingebouwde belichtingsmeter van 172.50 tot de volautomatische SPORTSMASTER 295.- rijke junimaand al enkele voorl Voorbeeld. Zo naderde zaterdag voor Pinksteren over de Noordzee en Schotland een frontje ons land. De verwachting was dat dit front op eerste pinksterdag met enkele regen en onweersbuien zou passeren. Zondags passeerde het front maar met slechts op een enkele plaats een licht buitje. In het groot ste deel van ons land passeerde het front met enkel een windruiming naar noordwest en aanvoer van wat drogere en koelere lucht. Hier hebben wij een typisch voorbeeld van een gunstige tendens. Nu wil het, zonder op het verdere ka rakter van deze zomer vooruit te lopen (al is het alleen maar uit vrees dat net toch nog weer omslaat) dat een derge lijke tendens niet van korte duur is maar zich dikwijls enige weken zo niet maanden achtereen weet te handhaven. In 1959 konden wq er van mee praten. Elke depressie-aanval werd afgewim peld en een enkel front dat passeerde bracht vrijwel steeds minder regen en minder buien dan men er van verwacht te. Hoopvolle start Tegen half juni was er op de meeste plaatsen nog niet meer dan 1 tot 5 mm regen gevallen. De hogedrukgebieden geven een meridionale ontwikkeling te zien door zich van hot Azorengebicd naar West-Europa en Scandinavië uit te breiden waarop prof. Baur in zijn prognose reeds wees. De ontwikkeling van deze eerste helft van juni, wanneer de tendens die hier in ligt zich weet te handhaven, geeft de burger, vakantie ganger, landbouwer, ijsverkoper etc. moed. Natuurlijk moet er zo af en toe een regenlrontje passeren dat ook werkelijk regen brengt want een droogte als in 1959 is te erg, maar overigens zijn w(j het lange koude voorjaar al vergeten, althans de meesten van ons, en gaan wij de komende 10 zomerweken met opti misme tegemoet. MET 150 DEELNEMERS Advertentie Vanaf vandaag in Zeeland NIEUW RECORD 2000 M VOOR FRANSMAN JAZY Tijdens internationale atletiekwedstrij den in Parijs heeft de Fransman Michel Jazy donderdagavond het wereldrecord op de 2000 meter verbeterd. Hij legde de afstand af in 5 min. 1,6 sec. en bleef daarmee 0,6 seconden beneden het oude record, dat sinds 2 oktober 1955 op naam stond van de Hongaar Istvan Roszavolgyi, die toen in Boedapest 5.02.2 liet noteren. Raf Gtjsel zesde in eerste rit Ronde van Zwitserland De Italiaan Dino Bruni heeft donderdag de eerste etappe gewonnen van de Ron de van Zwitserland van Zürich naar Diessenhofen over een afstand van 212 km. De Nederlander Martin van der Borgh werd derde in dezelfde tijd a winnaar. Raf Gijsel eindigde op de plaats, eveneens in dezelfde tijd Bruni. (Advertentie) MET INGANG VAN VANDAAG zullen ook in Zeeland de man nen van de rijks- en gemeente politie lichte overtredingen met transacties af kunnen doen. De overtreder betaalt aan de poli tieman een bedrag van f 2,50, f 5,of f 7,50 en hij is overal van af. Gisteren is bij konink lijk beslnit bepaald, dat in het arrondissement Middelburg (ge heel Zeeland) dit systeem zal worden ingevoerd. Tot nu toe was dit reeds in zeven van de negentien arrondissementen in Nederland van kracht. De over tredingen, waarvoor deze tran sacties gelden, zijn hoofdzake lijk verkeerszonden. Er zijn echter twee voorwaarden: de overtreder moet minstens 18 jaar zijn en het feit moet op heterdaad zijn geconstateerd. Het doel van dit alles is de lichte overtredingen sneller af te doen. Er zijn 3 categorieën ingesteld. Voor voetgangers en wielrijders bedraagt 't transactiebedrag f 2,50, voor motor rijders en bromfietsers f 5,en voor automobilisten f 7,50. Van de overtredingen, die voor een dergelyke transactie in aanmerking komen is een lijst opgesteld. Op deze lijst komen onder meer voor: het oversteken zonder gebruik te maken van een zebrapad (voetgangers), het ontbreken van een gele plaat (voor bromfietsers) en overtredingen van het wachtverbod (voornamelijk voor automobilisten). Bij overtredingen van het wachtverbod wordt een briefje on de voorruit van de auto geplakt. Later kan het aangegeven bedrag dan betaald worden. De overtreders die het transactiebe drag betaald hebben, krijgen van de politie een soort kwitantie. Het is in enkele plaatsen echter ook mogelijk om de dag daarna op het politiebu reau te betalen (bijvoorbeeld wan neer men geen geld bij zich heeft). In Zeeland is dit mogelijk in Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Zierikzee, Oostburg, Hulst, Axel en Sas van Gent. Men is niet verplicht te voldoen aan de aangeboden transactie. Ook de po litie heeft in dit opzicht echter geen enkele verplichting. Men kan dan nog ingaan op een eventueel schik kingsvoorstel van het Openbaar Mi nisterie of voor de kantonrechter ver schijnen. Tot nu toe zyn de ervaringen in an dere delen van liet land bijzonder gunstig geweest. De politie hoeft minder processen-verhaal te schry- ven en heeft dus meer tyd over voor de straatdienst. '«VWVWWVVWVWWN/UWVWX/UWVVWVVVVVVX/WWVWVVVVVVAOrt/WVVVVWVVVWWVVVWVWXAAnn/VWWWV Koeien versperden doorgang tussen Ritthem en Nieuwland Op de Grote Markt te Vlissingen heer ste donderdagmiddag een grote drukte. Honderdvyftig jongens stonden daar ge reed voor de start van de eerste etappe van de Ronde van Walcheren over een afstand van ongeveer 30 kilometer. De kledy van de jeugdige „coureurs" rennerstruitjes met daarop de naam van de firma voor wie zij ryden en de re clamekaravaan, die hen vergezelde, deed denken aan een miniatuur „Tour de France". Toch gaat deze vergelijking niet op: want snelheid speelt in deze ronde geen rol. Het gehele peloton rijdt aaneenge sloten in een tempo, dat voor iedere deelnemer gemakkelijk is bij te houden. Waar in deze ronde wel op wordt gelet zijn bijvoorbeeld gedrag, behulpzaam heid en dergelyke. Even na vijf uur klonk op de Grote Markt het sein voor het vertrek. Na een kleine rondrit gemaakt te heb ben door Vlissingen trok de kara- D.H.C. IN DE FINALE VOOR DE K.N.V.B.-BEKER In het sportpark „Do Vlier" te Den Bosch is donderdagavond de voetbalwed strijd PSV-DHC gespeeld, een van de halve finales van liet toernooi om de KNVB-beker, die met 1-0 door DHG is gewonnen. Pas in de verlenging' na tweemaal drie kwartier voetbal was de stand nog steeds 0-0 slaagden de Delftenaren erin het winnende doelpunt te scoren. DHC komt in de finale uit tegen de win naar van de ontmoeting Sparta-Wage- nlngen, de andere halve eindstrijd, die voor zaterdag 16 juni a.s. in het Gof- fertstadion in Nijmegen op het program ma staat. MOEILIJKE GANG VAN ZAKEN BIJ „TWENTHE" De gang van zaken by de N.V. Stoom spinnerij „Twentlie" is niet bijzonder gunstig. De wevery verdient de afsclirij- vingen „nauwelyks", de spïnnery „niet goed" en de vooruitzichten bij het post orderbedrijf „De Postduif" zijn onzeker. Dit heeft de voorzitter, de heer J. C. Wurfbain, in de jaarvergadering desge vraagd medegedeeld. De directie staat niet afwijzend tegenover een eventuele fusie of samenwerking. De toestand in de textielindustrie Is, aldus de voorzit ter, op het ogenblik bijzonder slecht. „Twenthe" wanhoopt niet om op een rendabeler basis te komen. In Genève is een bijeenkomst van de In ternationale arbeidsconfcientie geopend, waarop de problemen van bejaarden zullen worden besproken. Meer dan duizend afge vaardigden en waarnemers wonen deze con ferentie, die in het Palais des Nations wordt gehouden, bij. Korfbal In de eerste klas van de korfbalcompe titie staat voor zaterdag alleen op het programma Togo 1TOP, hetgeen na- tuurlyk een flinke overwinning wordt voor de thuisclub, waarmee dan tevens de degradatie van de Arnemuidenaren bezegeld is. Op dinsdag 19 juni speelt Zeelandia 1 in de sportweek te Souburg tegen Animo 1, hetgeen een zege voor de thuisclub zal worden, waarmee ze weer een stap dichter bij het kampioen schap komen. Op dezelfde avond spe len Zuidwesters 2 en Vedo 1 tegen elkaar, waarby we grote kans hebben op een puntenverdeling. In 2B is voor de onderste plaats belang rijk de ontmoeting Vios 2—WKV. Bij verlies van de eersten is hun lot ver bezegeld, doch dit is nog lang niet ze ker. We houden het voorlopig op een puntenverdeling. Voor de bovenste plaats is belangrijk: Luctor 1Blauw Wit 1. Indien de Terneuzenaren één punt uit deze wedstrijd weten te halen en dit moet mogelijk zijn, kunnen ze de kampioensvlag in top hy'sen. Vitesse fAdvertentie BIGBEN - de enige plastic regenjas met garantie onmisbaar voor uw vakantie! van 6.90 tot 15.75 BIG BEN-zo klein... zo licht... zo waterdicht! President Modibo Keita van Mali (voormalige Franse Soedan) heeft een staatsiebezoek gebracht aan de bondsrepubliek. Een dag was hij de gast van de firma Krupp in Essen. Foto: president Keita en Alfried Krupp tijdens de ontvangst in villa Hügel. de legendarische fijnkorrelfilm voor de mooiste foto's van Uw leven. ...naÜactZ^/:/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11