Bouwproduktie is dit jaar 250 miljoen lager dan geraamd Minister wijzigt ontwerp mammoetwet Middenstand ongerust over actie grootwinkelbedrijf AFGIFTE RIJKSGOEDKEURINGEN WORDT NOG STERKER BEPERKT ten Taak van Nederland aanzien van ontwikkelingslanden Bejaarde moordenaar kreeg vier jaar PROTEST IN FRANS PARLEMENT TEGEN DE GAULLES POLITIEK BANNELING GIL ROBLES MONARCHIE IS VOOR SPANJE DE BESTE OPLOSSING Daar is vader blij mee! ant Reactorcentrum Petten in Tweede Kamer Beraad over eventuele maatregelen DONDERDAG 14 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Woningbouw vindt normaal doorgang (Van onze parlementaire redacteur) Volgens recente ramingen zal in 1962 de bouwproduktie 250 miljoen gulden op de ramingen van het bouwprogramma achterblijven. De afgifte van rijksgoedkeuringen zal daarom dit jaar sterker worden beperkt dan voorheen. De woningbouwwelke meer dan de helft van het bouwprogramma betreft zal normaal doorgang vinden. Dat geldt ook voor het op de bouwmarkt zijnde werk in de overige gebouwensectoren .terwijl tevens het goedkeuringsvolume voor Ideine werken niet verder zal worden beperkt. Een en ander heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, gisteravond meegedeeld, in de Eerste Kamer tijdens de verdediging van zijn begroting. Op het departement liggen op het ogen blik aanvragen voor een rijksgoedken- ring voor bouwwerken uitgezonderd de woningsector ter waarde van 1,8 miljard gulden. Hiervan zijn 470 miljoen De minister deelde mee, dat in het eer ste kwartaal van 1962 het aantal pro- duktieve uren slechts 285 bedroeg tegen 435 in hetzelfde tjjdvak van 1961. De produktie in dat kwartaal bedroeg f 526 miljoen tegen f 649 miljoen in het eerste kwartaal van 1961. In het ge hele jaar 1961 bleef de produktie f 100 miljoen achter bij de ramingen van het bouwprogramma. In 1962 zal de pro duktie volgens recente ramingen f 250 miljoen op de ramingen van het bouw programma achterblijven. Volgens de minister is het duidelijk dat, naarmate het reeds op de markt zijnde werk in de afwerking een ze kere vertraging ondervindt, het nieuw op de markt te brengen werk moet worden beperkt, teneinde een ont wrichting van de bouwmarkt te voor komen. „Wij zullen dus genoodzaakt zijn de af gifte van rijksgoedkeuringen in 1962 sterker te beperken dan voorheen". An derzijds was de bewindsman van oor deel, dat de continuïteit niet zodanig mag worden verstoord, dat bij de huidi ge gespannen bouwmarkt, incidenteel werkloosheid in bepaalde gebieden en/of beroepen zou gaan optreden. Mij. Nijverheid en Handel over Onder zeer grote belangstelling heeft de Nederlandse .Maatschappij voor Nijver heid en Handel woensdag in het Con certgebouw te Haarlem haar 179ste al gemene vergadering gehouden. De bij eenkomst kreeg een bijzonder karakter doordat koningin Juliana met haar aan wezigheid in de ochtendzitting van haar belangstelling voor het werk van de maatschappij en voor liet in deze jaar vergadering behandelde onderwerp blijk gaf. Het onderwerp was: „De taak van Ne derland ten aanzien van de ontwikke lingslanden". waarover onlangs op uit nodiging van het bestuur der maat schappij vier prominente personen pre adviezen hebben geschreven. Het poli tieke aspect werd behandeld in een pre advies van mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer. De infrastructuur van de ontwikkelingslanden was het onder werp van het preadvies van prof. dr. J. J. Hanrath, buitengewoon hoogleraar in de niet-westerse economie aan de rijks universiteit te Utrecht. Derde preadvi- seur was ir. H. J. A. Hendrikx, oud president-directeur van de Nederland- sche Heidemaatschappij te Arnhem, wiens preadvies beschrijft „De prakti sche mogelijkheden en moeilijkheden, die naar voren nomen bij het scheppen van de infrastructuur". De taak van het be drijfsleven werd behandeld door mr. A. J. Guepin. vice-president van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven. Europese debat in Tweede Kamer begonnen (Slot van pag. 1 tarieven succes hebben opgeleverd. En wat heeft de bewindsman gedaan om een eind te maken aan de vertikale prijsbinding? Landbouw Dc liberale heer Van Dijk informeer de o.a. welke consequenties dc inter nationale verordeningen zullen heb ben voor dc Nederlandse landbouw politiek en of wat de gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke arbeid aangaat wei aan het E.E.G.- verdrag is voldaan. Dc christelijk-historischc heer Van der Mei meende met dc heer Van Dijk, dat Spanje eerst de democratische voor waarden zal moeten scheppen waaron- E.E.G. zal ki der het aan de 1 kunnen deel nemen. Voor de vorming van de politie ke unie zal men Engeland in het ge meenschappelijke overleg niet kunnen missen, betoogde hij. Gelijke beloning De heer Nederliorst van de P.v.d.A., die eveneens de Europese conjunctuurpoli- tiek ter sprake bracht, was van mening dat het met de aanpassing van het mo netaire beleid niet naar wens gaat. Het kon allerminst zijn instemming hebben, dat de Nederlandse regering naar ver plichtingen tot. toepassing van het be ginsel van de „equal pay" pas wil na komen, als andere landen dat ook doen. Vandaag antwoordt de bewindsman. GE1TERIG. De politieman aan het scha kelbord in Newport kreeg dezer dagen de volgende ongewone noodkreet van een man uit een telefooncel te horen: „Ik ben geadopteerd door een grote geit en mag van haar niet aan het werk". Toen een gealarmeerde politicauto de bewuste telefooncel naderde bleek daar inderdaad een geit voor cipier te spe len over een angstig uitziende persoon van mannelijke kunne. Het dier werd gearresteerd, althans, tij delijk, zodat de man op de bus kon stap pen die hem naar zijn werk vervoerde. PECH. Dieven namen er dc tjjd voor om in een kantoor in de Engelse stad Leeds de rechtse van twee brandkasten open te breken. Toen er niets bleek in te zitten zetten ze het op een lopen. In de linker safe zaten loonzakjes met geld tot een bedrag van veertienduizend pond sterling. voor de sector handel. gasvergiftiging Mevrouw J. Hulleman-Tjeerdsma woensdagmorgen ten gevolge van een gasvergiftiging in haar woning aan de Piet Heinstraat te Almelo overleden. Het ongeluk werd door haar echtge noot ontdekt. Mevrouw Hulleman laat drie kinderen achter, waarvan jongste twaalf en de oudste twintig jaar is. Zy is 50 jaar'geworden. Het slachtoffer had dinsdagavond de was op het gasstel op een laag pitje gezet. Ze is woensdagmorgen om zes uur opgestaan om de was te doen. Men vermoedt dat het gas 's nachts is uit gegaan, zodat de hele keuken er 's mor gens mee gevuld moet zijn geweest. De heer Hulleman stond een half uur later op dan zijn vrouw. Gewoonlijk werd hij geroepen, omdat dit niet was gebeurd, ging hij uit eigen beweging naar bene den. Daar ontdekte hij het lichaam van zjjn vrouw. De dood was toen reeds getreden. Na mondeling overleg Aantal amendementen sterk afgeraden Na mondeling overleg met de bij zondere commissie voor het onder wijs uit de Tweede Kamer heeft minister Cals op grond van amen dementen van de heren Albering (k.v.p.) en Van Bennekom (a.r.) een nieuw artikel (3) over het ad viseren door representatieve orga nen (maatschappelijke organen) in zijn mammoetwet gevoegd. De ze organen bestaan tenminste uit vertegenwoordigers van ouders, leraren en bevoegd gezag bij de scholen betrokken. Dc amendementen Van Someren- Downer (v.v.d.) en Tans (arb.) om het bestaan van zelfstandige havo-scholen onmogelijk te maken, (thans v.g.l.o.), riepen bij de minister ernstige bezwaren op, evenals het amendement-Nolte (k.v. p.) nopens het vervallen van de 3-jarige mavo-school. Dé minister verklaarde zich bereid de mogelijkheid open te laten om Frans in de eerste klassen van gymnasia, athenea en lycea te geven met beperk te mogelijkheden van een proef in an dere richtingen. De minister bleef, evenals een deel van de commissie, bezwaar houden te gen het opnemen van dc opleiding van kleuterleidsters bij het beroepsonder wijs. Scholengemeenschap De minister nam een amendement- Versteeg (a.r.) inzake mogelijke wij ziging van de cursusduur bij avond en dag-avondscholen over. De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag de 73-jarige rustende kap perspatroon G. A. de G., die op 24 maart van bet vorig jaar eerst zijn 73- jarige vrouw worgde en later zijn 41- jarige debiele zoon met een aantal ha merslagen dodelijke verwondingen toe bracht, wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest en daarna ter beschikkingstelling van de regering voor verpleging in een psychiatrische inrich ting. De officier van justitie had tegen de ex-kapper een gevangenisstraf van vyftien jaar met aftrek geëist. De dood op de weg Gistermiddag is in Heeze het achtjarig jongetje -J. van der Velden uit die plaats door een auto van de gemeentereiniging overreden en op slag gedood. Het jongetje wilde naar zfjn zusje aan dc overkant van de straat lopen. Hij werd gegrepen door de langzaam ach teruitrijdende vuilniswagen. De minister bleek geen bezwaar hebben tegen een goede redactie ter regeling van het instellen van een eenhoofdige, centrale leiding ener scholengemeenschap, waarvan mins tens een school tot het voortgezet onderwijs moet behoren. Tegen een amendement-Kleijwegt (arb.) inzake een vergaande regeling van va kantiespreiding hadden minister Cals zowel als vele leden van de commissie bezwaren. De spreiding zal bij aparte wet geregeld moeten worden. De minis ter wilde de beslissing over een amen dement-Kleijwegt, dat experimenten bij examens over de gehele linie mogelijk wil maken, aan de Kamer overlaten. Een amendement-Vermeer (arb.) inza ke rechtsongelijkheid bij het oprichten van openbare en bijzondere scholen kon minister Cals niet aanvaarden, omdat de verschillen een noodzakelijk gevolg z|jn van de grondwettelijke vrijheid tot schoolstichting voor het bijzonder on derwijs. Tegen een amendement-Engelbertink (k.v.p.), beogende vertoning en verla ging van getalsnormen voor het opne men van scholen in het scholenplan had de minister ernstige bezwaren. Aange zien uitstrekking van het bjj het lager onderwijs bestaande „automatisme" mavo en lavo inbreuk zou maken op de keuze-vrijheid der ouders, wilde mi nister Cals een desbetreffend amende- ment-Roosjen (a.r.) niet aanvaarden. Afgevaardigden lopen weg Grote meerderheid tegen plan voor nieuw Europa Een driehonderdtal leden van de Franse nationale vergadering heb ben gisteren boos een parlements- zitting verlaten, uit protest tegen de Europapoütiek van president Charles de Gaulle. Het incident deed zicli voor tijdens de beraad- LEGER STAAT NOG AAN FRANCO'S KANT Leg Jose-Maria Gil Robles, de leider van de Spaanse christen-demo craten, heeft tijdens een inter view voor het Franse dagblad „Figaro" gezegd, dat „de beste oplossing voor Spanje een mo narchie zou zijn, die met de re gels van de democratie rekening houdt". Gil Robles heeft de verbanning ver kozen boven een gedwongen verblijf op de Canarische eilanden. Voor deze keus werd hij door de regering te Madrid gesteld na zijn deelneming aan het congres van de Europese be weging te Münclien. Als essentieel zag hij, dat „de ge- emigreerde Spanjaarden hebben be grepen, dat de grondslagen voor een discussie, die door de binnenlandse oppositie waren voorbereid aanvaard baar zijn" De gezichtpunten bleken overeen te stemmen voor wat be treft een geleidelijke en geweldloze politieke evolutie. er Eon verandering inSpanje hangt volgens Robles af van de houding van het leger. „Dit staat nog altyd aan de zjjde van generaal Franco". „Het is niet mogelijk zich een beeld te vormen van de werkelijke kracht van de verschillende oppositionele stromingen in Spanje". Gil Robles gelooft echter, dat de christen-demo craten op de steun van velen kunnen rekenen. „Helaas is iedere politieKe beweging in Spanje op het ogenblik ondergronds. Dit is een voordeel voor uiterst links, de meer gematigde po litieke elementen worden hierdoor echter benadeeld". Kerk Gevraagd naar de houding van de Spaanse clerus, zegt Gil Robles, dat volgens hem deze en in het bij zonder de jonge priesters sympa thie heeft voor een politiek, die door dc leerstellingen van de kerk is ge ïnspireerd en die zich er op toe legt vrede en rechtvaardigheid in de toe komst te verzekeren. Tenslotte merkt Gil Robles nog op, dat hij geen snelle evolutie in de politieke toestand in Span je verwacht. slagingen over de buitenlandse po litiek. De weggelopen depute's protesteerden ook tegen premier Pompidou's weige ring om het gistermiddag begonnen en twee dagen durende debat met een stem ming te mogen afsluiten. Nadat de Franse minister van buiten landse zaken Maurice Couve de Murvil- le een langdurige regeringsverklaring over de buitenlandse politiek van De Gaulles regering had afgelegd, las Mau- rice-René Simmonnet, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van assemblee en lid van de katholieke sterk Europees denkende Republikeinse volksbeweging, een door 280 afgevaar digden ondertekende verklaring voor, waarin werd gepleit voor vroegtijdige creatie van een volledig geïntegreerd, politiek verenigd Europa. De verklaring Krotesteerde tegen het feit dat men aan et eind van het debat over buitenlandse zaken niet zou mogen stemmen. Onthutst Toen Simmonnet klaar was, verliet hij de zaal, gevolgd door vrijwel de gehele M.R.P.-fractie, alle communis ten, socialisten en uiterst rechtsen, en een groot deel van de onafhanke- lijken (conservatieven). Alleen de af gevaardigden van de Gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek (U.N.R.) bleven, onthutst, in hun banken zitten. Premier Pompidou, in verlegenheid ge bracht. zei dat hij niets anders had ge daan dan zich houden aan „een strikte uitleg" van de grondwet van de vijfde republiek. Hij herinnerde eraan dat de Kamer pas twee maanden geleden haar vertrouwen in de regeringspolitiek had uitgedrukt, en hij sprak de hoop uit dat dat nu nog zo was De zitting werd hierna onderbroken. In Couve de Murvilles verklaring stond dat Frankrijk zijn plannen voor een po litiek verenigd Europa zou doorzetten, ongeacht al of niet toetreden van Enge land tot de Euromarkt. In het manifest van de 280 stond, dat nu geen uiting kon worden gegeven aan de heersende gevoelens door middel van een stemming, men op deze manier uit drukking wilde geven aan de wens dat Frankrijk de weg van de Europese een heid inslaat, een eenheid die een demo cratische gemeenschap van volkeren, en niet zoals De Gaulle wil een reeks conferenties tussen regeringen in de di plomatieke trant van weleer, inhoudt. Met Fant haarcrème! Die geeft vlug keurig verzorgd haar. Fant is niet vet. Fant voorkomt en be strijdt roos. Fant is 'n welkom geschenk op Vaderdag! 4 -jn Forse tube 1 n produkt van INDOLA Met alleen de stemmen van de commu nisten tegen heeft de Tweede Kamer gisteren haar fiat gegeven aan het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 25 juli 1961 in Brussel tussen Neder land en de Europese gemeenschap voor de atoomenergie (Euratom) gesloten overeenkomst betreffende de vestiging in Petten van een inrichting van het gemeenschappelijke centrum voor on derzoek op het gebied van de kern energie. De minister zegde toe dat hij de Ka mer op de hoogte zou houden van de besprekingen met de contactgroep na tuurbescherming en van de oplossing van de problemen die met de recreatie en de natuurbescherming samenhangen. Hij vreesde niet dat er van de hoge Europese salarissen jonge door Euratom gehonoreerde wetenschappe lijke werkers genieten inderdaad een hoger salaris dan de Nederlanders in een overeenkomstige positie het ver schil bedraagt ongeveer zeventig pro cent een te grote zuigkracht zal uit gaan op het personeel van het Reactor Centrum Nederland en van andere Ne derlandse instellingen. De afspraak is gemaakt dat het Euratom Centrum geen Nederlandse krachten zal aanne men dan na overleg. Engelse militairen in Amsterdam aangehouden De Amsterdamse gemeentepolitie heeft dinsdagavond twee in Duitsland geleger de Britse militairen aangehouden die in de nacht van maandag op dinsdag met een jeep uit hun legerplaats in Bielefeld zyn gevlucht met het plan naar Enge land terug te keren. By hun aanhouding zeiden de 23-jarige soldaat Gerald Shaw uit Birmingham en de 20-jarige soldaat Lesley Patrick Griffin uit Leeds dat zij him verlofpe riode hadden willen gebruiken om van uit Nederland via Italië naar Engeland te vluchten. Zij zijn overgeleverd aan de Koninklijke Marechaussee. De Amsterdamse politie kwam op het spoor van de militairen door een tip dat twee soldaten probeerden een jeep tus sen de bomen van het Vliegenbos in Amsterdam-Noord te verbergen. Later konden de mannen, lopend op de Hem- weg in de richting Zaandam, worden aangehouden. De soldaten hadden 'reeds jetracht de tekens op de jeep te verwij- leren. In het voertuig werden zes jerry cans met benzine aangetroffen. Het Wereldgebeuren Stemrecht Ondanks de felle protesten van En geland zal waarschijnlijk de „kwestie Zuid Rhodesia" in de al gemene vergadering van de Verenigde Naties aan de orde worden gesteld. Zuid Rhodesia is een zelfbesturend ge bied, waar orde en rust heersen en waar naar Engelse opvatting de Ver enigde Naties dus niets te maken heb ben. Maar een aantal leden van de Ver enigde Naties heeft er bezwaar tegen, dat een blanke minderheid het land re geert en dat de negerbevolking slechts een beperkt stemrecht heeft Het valt niet te ontkennen, dat hier van discri minatie sprake is, en in bepaalde lan den, waar men het kweken van rassen haat tegen de blanken tot een hoofd element van het politieke leven heeft gemaakt, wordt er druk met die discri minatie geschermd. Wanneer men echter de zaak niet beschouwt van een „rassenstand- punt", maar zuiver algemeen, dan moet de formele vraag gesteld worden of de Verenigde Naties het recht hebben zich te bemoeien met de regeling van verkiezingen in een land, waar orde en rust heersen. Er zijn op deze aardbol tientallen sta ten en dan vooral de jonge staten waar de regelingen voor de verkiezin gen bijzonder slecht endiscrimine rend zijn. Staten waar gehele bevol kingsgroepen nooit naar de stembus kunnen gaan, staten waar het ene volk het andere overheerst en waar men ook rustig vergeet verkiezingen te houden. Indien de Verenigde Naties zich daar mee zouden bemoeien, dan zouden er juist uit de kring van de jonge Afri kaanse en Aziatische staten, waar men zich thans het propaganda-hoofd breekt over Zuid Rhodesia woedende protesten opgaan, omdat ze vrijwel stuk voor stuk door de Verenigde Naties berispt moeten worden voor hun gebrekkige kiesstelsel. Als een merkwaardig voorbeeld van een land met een heel slecht kies stelsel willen we hier Peru noe men, waar zondag a.s. een presidents verkiezing wordt gtehouden. Van de elf miljoen Peruanen zullen er een dikke twee miljoen naar de stembus mogen gaan. De overigen zijn van het kiesrecht uitgesloten, omdat ze anal fabeten zijn. Die uitgeslotenen zijn voornamelijk de Indio's, die in het hooggebergte wonen en de Indianen, die zich nogal ver van de beschavingscentra ophouden. Deze discriminatie wordt toegepast ten bate van de „leidende klasse" in Peru, welke bestaat uit militairen, groot grondbezitters, industriëlen en een deel van de intelligentsia. Er heerst een feodaal regime, waarbrj vooral de dorpsbevolking in een staat van grote armoede moet leven. Om in Peru iets in de politiek te betekenen moet men zo mogelijk generaal zijn of van een generaal afstammen. De huidige president Manuel Prado hij is 73 jaar had het geluk, dat hij behalve een man van bijzondere intel lectuele begaafdheid ook zoon van een generaal was. Zijn voorganger was ge neraal Odria, en daarvoor had een maarschalk het bestuur in handen. Zo nu en dan was er een staatsgreep, maar altijd ging het tussen tegenstan ders uit de „leidende laag" en kwamen de miljoenen bergbewoners en platte landers er niet aan te pas. De heer Prado is in 1956 via een echte stemming en dus bij meerderheid tot president gekozen. Hij legde tijdens de verkiezingscampagne nogal links-ge richte beloften af en kreeg zelfs de steun van de „Revolutionaire Volksal liantie" (de Apra) maar zijn bewind was in werkelijkheid erg gematigd. Prado sprak zich uit tegen net commu nisme, voor de samenwerking met de Verenigde Staten en.hij gedroeg zich vriendelijk tegen de Amerikaanse en Engelse industriëlen, die in Peru vrij veel te vertellen hebben. De drie kandidaten, die zondag tegen elkaar in het strijdperk zullen tre den zyn generaal Odria, de archi tect Belaunde en de heer Haya, leider van de reeds genoemde Apra. Generaal Odria heeft zich bij de kiezers gemeld als socialist. Het feit, dat hij toch ook de kandidaat van de groot grondbezitters enz. is, geeft aan zijn so cialisme wel een typisch Peruaanse kleur. De architect Belaunde is voorstander van omvangrijke bedrijfsnationaliserin- gen, openlegging van het binnenland, produktieopvoering enz. De „leidende groep" in Peru beschouwt hem als een lastige buitenstaander. Tenslotte is er de heer Haya met zijn Apra, welke partij ook socialistisch is, maar tegen nationaliseringen enz. De heer Haya verwacht overigens ook alle heil van industrialisatie, openlegging van het land enz. Degenen, die niet zullen meestemmen, de ruim acht miljoen berg-, bos en plat telandsbewoners verwachten weinig heil van deze verkiezingen. Zij zijn bepaald ontevreden en geneigd tot extremisme. Velen van hen menen, dat Fidel Castro, die op Cuba een communistisch bewind instelde en de rijken van hun bezit ont deed, een kranige man is. De grote taak van de president, die zondag in Peru gekozen wordt, zal moeten zqn het levenspeil van deze mil joenenmassa op te voeren. Dat zal ove rigens een werk van enige tientallen jaren zijn. Op elke vijf Amerikaanse arbeiders begeven er zich drie per auto naar hun werk. Op elke acht maakt er èèn gebruik van het gemeen tevervoerbedrijf en van elke tien gaat er één te voet naar fabriek of werkplaats. fUvnA/WUVWUWWWUVWVWWWWUWIAIVUWUVWUVWWUWVUWWWWWUV (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse middenstands bond maakt zich zorgen over de omvang en de wijze waarop en kele grootwinkelbedrijven pro beren hun klanten te binden met acties, waarbij gebruiksar tikelen, die volkomen „branche vreemd" zijn, tegen zeer lage prijzen ter beschikking worden gesteld. Nog deze week zullen de drie middenstandsbonden zich beraden over deze situatie in de commissie van overleg en hun standpunt bepalen, c.q. „te genmaatregelen" overwegen. Koelkasten De Idantenbinding door grootwinkel bedrijven als o.a. Albert Heyn en Si mon de Wit wordt, zo menen de mid- denstandsbedrijven in de voedings middelensector thans gestimuleerd met middelen, waarvan men zich af vraagt of deze nog wel te tolereren zijn. Zoals bekend uit de adverten ties stellen deze bedrijven het publiek in staat met zegels, waarvoor men betaalt, te sparen voor het aanschaf fen van duurzame gebruiksgoederen, zoals koelkasten, tuinmeubelen, keu kengerei, centrifuges etc. met name de koelkasten, die tegen by'zonder la ge prijzen worden aangeboden, wer ken sterk op de fantasie van het pu bliek. Deze koelkasten worden recht streeks en in grote partijen geïmpor teerd buiten de officiële importeurs om. Niet alleen dus de middenstands zaken in voedingsmiddelen ondervin den hierdoor een scherpe concurren tie van de grootwinkelbedrijven, doch ook de detaillisten in koelkasten en andere huishoudelijke artikelen. Op de grens Naar buiten toe hebben de midden standsbonden nog geen standpunt be paald. Er zyn uiteraard echter wel reeds meningen. De middenstands organisaties beschouwen het als het goed recht van de grootwinkelbedrij ven, hun klanten te binden en zy kunnen hiertegen ook weinig doen, zolang het niet valt onder de bij de wet gestelde verbodsbepalingen. Tegen het spaarsysteem, dat de klant grotendeels zelf betaalt, hebben zij ook geen bezwaar, doch wel tegen het feit, dat de via dit sparen te ver krijgen artikelen ver onder de winkel- prys worden aangeboden. Een actie met koelkasten, zo meent men, grenst aan oneerlijke concurrentie en oefent druk uit op de normale distributiekanalen. Het grootwinkel bedrijf biedt artikelen aan, waarin het niet handelt en is dus ook niet gebonden aan de normale „wetten" van de handel. Als de kosten er uit komen is men tevreden, de winst be hoeft niet uit het geboden artikel te komen doch uit de „eigen"- artikelen, die door deze acties meer verkocht worden. De middenstandsorganisa ties vrezen vooral ook een versto ring van de markt. Zo bijvoorbeeld dat het publiek zy'n koopgewoonten zal gaan veranderen ten koste van de kleinere bedrijven, iets, dat door de supermarkten toch al wordt be vorderd. Overheid De overheid neemt in deze kwestie nog geen stelling. Men onderzoekt tot dusverre slechts, of bepalingen betreffende het cadeaustelsel worden of zijn overtreden. Uiteraard wordt de ontwikkeling wel met belangstel ling gevolgd. Reden tot ingrijpen acht men nog niet aanwezig, aldus het voorlopig antwoord van „econo mische zaken", hetgeen overigens niet ïnhondt dat niet op de duur wel regelend kan worden opgetreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5