Vacantie Na 60 jaar vaandel vol medailles BILT ASPRO Zeeuwse ALMANAK PRIJS VERLAGING SERVICE VOOR EEN GEBRUIKTE AUTO? PROBLEMEN ROND LOSGEBROKEN VARKEN OP EEN WEG TE GOES GEDUPEERDE KANAALVERBREDING KRIJGT GEEN SCHADEVERGOEDING Raad Sas van Gent op excursie naar Schouwen en Tholen STAGNATIE IN DISTRIBUTIE VAN DRINKWATER OP ST.-PHILIPSLAND i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 JUNI 1962 FLIPLANDS „C0NC0RD1A" GEEFT MUZIEKFESTIVAL VOLGENDE WEEK zaterdag zal in Sint-Phïlipsland duchtig de trom worden geroerd. Negen harmonie- en fanfarekorpsen zullen daarvoor zorgen en bo vendien zal er een goed stuk muziek bij geblazen worden. Allemaal ter ere van „Concor dia", het korps dat afgelopen winter zestig jaar bestond en dat dit jubileum nu met een groot festival in de letterlijke zin van het woord zal uitbazui- Van 's middags twee uur tot laat in de avond zullen de muzikanten zich laten horen. In concerten, in een rondgang door alle straten van het dorp en niet te vergeten in een mas sale uitvoering van de jubileummars, de „zebra-mars", speciaal voor de festiviteiten gecomponeerd door de Steenbergse directeur van „Concor dia", de heer C. W. Delhez. Op het ogenblik worden de program maboekjes gedrukt voor het festival, waarbij de zestigjarige muziekvereni ging van Sint-Philipsland er even op wil attenderen, dat de vrolijke noot in het dorp in de afgelopen pe riode echt niet heeft ontbroken. Maar daarmee is nog niet alles ge zegd. Behalve de opluistering van de festiviteiten in het dorp aan de Slaakdam en de honderden aubades en serenades, die er zijn „weggege ven". heeft de thans 32 werkende le den tellende harmonie zich in haar prestaties opgewerkt tot een v< beeldig niveau. In de zes decennia van haar bestaan werden in totaal vijftig festivals en concoursen be zocht. Als vaandeldrager heeft men een potige man nodig: zo zwaar is het geworden van dé medailles. „Concordia" is op 25 februari 1902 met veel enthousiasme opgericht en de werkende leden doen nog steeds hun best om het korps telkens weer zo goed mogelijk voor de dag te laten komen. Zij worden daarbij spontaan geholpen door de bevolking van het dorp. Want achter de keurige uni formen, die de muzikanten zich be gin vorig jaar lieten aanmeten, schuilt het werk van een nijver ac tie-comité. Een actieve groep ingeze tenen, die ervoor zorgden, dat de fi nanciering van de uniformering in zegge en schrijve vier weken was bekeken. Het jubilerende „Concordia" heeft vooral vroeger sterke banden met Tholen gehad. Oude ledenlijsten ver melden nog typisch Thoolse namen zoals Engelvaart en Schot. Wie er de oudste muzikanten van het ogenblik naar vraagt zal nog smakelijke anek dotes uit deze periodes te horen krij gen. Onder de leden telt „Concordia" een klein groepje „oude getrouwen". Man nen uit de eerste jaren van haar be staan. Ere-voorzitter F. P. Feleus bijvoorbeeld is 57 jaar lid. De heer M. L. Everaers blaast al van 1933 mee en de muzikanten A. M. Eve raers, M. A. Stols en H. van Nieu- wenhuizen sinds 1929. En voor de toekomst heeft „Concordia" dit jaar enkele flinke steuntjes in de rug ge kregen. Boven de kluis Met de officiële opening van het nieuwe raadhuis werd de vereniging een keurige muzieknis boven de gemeentekluis in bruikleen gege ven. Bovendien zegde de commissa ris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot bij die gelegenheid toe, dat het korps een bedrag van twee duizend gulden zal krijgen voor re visie van de instrumenten. „Concordia" zal er volgende week zaterdag vast en zeker een extra feestnummertje voor blazen. Het pro- gramma voor het muziekfestival ziet er als volgt uit: 's Middags om twee uur recipieert het jubilerende muziekkorps in de bovenzaal van hotel „De Druiven tros". Voorzitter A. A. Rystenbil zal daar een en ander uit de geschiede nis van „Concordia" lichten. Van half vier tot half vijf wordt een rondgang door het dorp gemaakt. Alle voor het festival ingeschreven korpsen mar cheren daarin mee. Daarna-. zal de „zebra-mars" massaal in hoge en la ge stemming worden uitgevoerd. Om vijf uur volgt de verloting van de prijzen. Van zes uur tot tien uur 's avonds geven alle negen muziekgezelschap pen in de nieuwe nis naast het raad huis een kort concert en om tien uur wordt het festival afgesloten met een show van de drumband van „Amicitia" op de Voorstraat. Negen korpsen Het jubileum-festival van volgende week wordt ook gesteund door eer actie-comite, zodat men in Sint-Phi- lipsland over het succes van de mu zikale dag echt niet meer in het on zekere verkeert. Zoals gezegd, negen korpsen uit de omgeving van Sint-Philipsland ne men aan het festival deel: het mu ziekgezelschap „Con Amore", even eens uit Flipland, „Amicitia" uil Steenbergen, de muziekvereniging uit Nieuw-Vossemeer en van het eiland Tholen de gezelschappen uit Scher- penisse, St.-Annaland, St.-Maartens- dijk, Oud-Vossemeer en Tholen. (Advertentie) vrijetijdsverf kwaliteitsverf 47 kleurstalen 10 ct in de winkel Sonrenir Na drie maanden verblijf in ons goéde vaderland en meer in liet bijzonder in Zeeland, wilde de vreemdeling toch niet vertrekken zonder- een souvenir aan de lage landen bij de zee. Een mooi sou venir moest het worden, typerend voor ^Holland". De man nam er ruimschoots de tijd voor om iets goeds te vinden. Menige etalage onderwierp hij aan een nauwkeurige inspectie en tenslotte werd zijn speurwerk be loond. Hij vond een écht Hollands sou venir. Een molentje. Goed, bijster origineel was het dus niet, maar het moet gezegd vwrden dat het een alleszins fraai molentje was. De man was er blij mee en hij liet het door de win keljuffrouw heel zorgvuldig in pakken. Tenslotte moest hij met het molentje nog een lange reis maken en hij ivilde niet het ri sico lopen om met een beschadigd souvenir thuis te komen. Toch pakte hij het nog een keer uit, voordat hij vertrok. Om het aan zijn Nederlandse vrienden te laten zien. Het echte, pure Hol landse souvenir. Iedereen vond het prachtig. Vooral toen iemimd het handels merk ontdekte. Dat luidde: „Made in Switzer land." Advertentie Alle vakkennis, alle service. Om'een gebruikte auto te inspecteren én-te- kunnen garanderen, moet men deze door en doorkennen. Elke Volkswagendealer kentde Volkswagen als zijn broekzak. Hij zal zich in zijn expertise en waardering nóóit vergissen. Daaróm kunt u vol vertrouwen bij hem een gebruikte Volkswagen kopen. Want de be roemde Volkswagen-service staat óók ach ter zo'n gebruikte Volkswagen. Bovendien ontvangt u. bij-aankoop een gewaarmerkt rapport, waarop voluit de toestand van de wagen omschreven staat. U koopt dus nim mer een kat in de zak. Het teken dat hier naast staat afgebeeld geeft u op alle punten zekerheid. Koop 'daarom bij een Volkswagendealer uw gebruikte Volkswagen. NATIONAAL CONCOURS „EUPHONIA" VREDERUST Tergelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de fanfare „Euphonia" van de inrichting Vrederust bij Bergen op Zoom heeft de vereniging van de Bond van Christelijke muziekverenigingen in Nederland de opdracht gekregen om op 27 juni a.s. een groot nationaal con cours te organiseren. Aan dit concours nemen 10 verenigin gen van verschillende klasse uit ons land deel, de concerten zullen worden uitgevoerd in de stichtingskerk. Het concours begint om 1 uur. Tot de deelnemende verenigingen be horen: „Vlijt en Volharding" uit Berkel en Roderijs; „Excelsior" uit Cadzand; „Prinses Juliana" uit Klaaswaal; „Het Geklank des Konings" uit Zwijndrecht; „Harpe Divids" uit Ridderkerk: „Cre- sendo" uit Oud-Beijerland; „Arti et Religione" uit Alphen aan de Rijn; sior" uit de Lier en de Christelijke Residentie Harmonie uit 's-Gravenhage. De jury bestaat uit de heren R. van Yperen uit Den Haag; P. Westerhoud uit Zutphen en A. Posthumus uit Venlo. NIEUWE AARDAPPELEN EN AARDBEIEN INKAPELLE De veiling te Kapelle lieeft gisteren een tweetal primeurs te verwerken gekre gen. Door de heer XV. J. Pouwer uit Hansweert werden de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Het betrof een partytje van 24 kilo, die van de hand gingen voor een prgs van 92 en 109 cent per kilo. Kopers hiervan waren de heren J. M. Fraanje uit Biezelinge en C. J. Adriaan- se uit Goes. Ook werden de eerste aard beien van de koude grond aangevoerd. De kweker hiervan was de heer M. J. Vleugel uit Wemeldinge. Voor zijn par tij van 44 doosjes van het ras Regina werd een prijs besteed van 58 tot 62 cent per doosje. De aardbeien werden door diverse handelaren gekocht. EXAMENS Op het te Goes gehouden vakexamen kappersbedrijf slaagde voor het diploma dames- en herenkapper, de heer A. Len- sen te Zaamslag. KANTONRECHTER MIDDELBURG Landbouwer veroordeeld tot een boete van f 15,- De Middelburgse kantonrechter heeft zich woensdagmorgen geruime tjjd be ziggehouden met de problemen rond eeïi losgebroken varken. Het dier eigendom van de landbouwer D. M. R. uit Goes was ontsnapt en liep midden op de rijweg. Een automobolist moest voor het varken stoppen en de bestuur der van de achter hem rjjdende auto B. M. uit Lewedorp kon zijn voertuig niet tjjdig tot stilstand brengen, zodat een aanrijding ontstond- Voor het los lopende varken werd de landbouwer R. veroordeeld tot 15 boete subs. 3 dagen (de officier had ƒ25 subs. 5 dagen ge- eist).- Explosies opruiming bunkers op Schouwen Het wordt nu menens met de opruiming van de bunkers in de zeewering van Schouwen-Duiveland. Woensdagmorgen zijn op het strand van Westenschou- wen, even ten noorden van de trap over de duinen, de eerste klappen gevallen. Brokken beton vlogen naar alle kanten, toen de eerste dynamietladingen tot ont ploffing werden gebracht. De laatste weken heeft het personeel van het aannemingsbedrijf Gebrs. Hof stede uit Rotterdam de grote, grauwe bunker, die sinds de oorlog op het strand hij Westenschouwen staat, als eerste onder handen genomen. Er werd een honderdtal gaten in het gevaarte ge boord. Dynamietladingen kregen daar in een plaatsje en woensdagmorgen was het zover, dat iedereen uit de buurt moest blijven. Met de regelmaat van de klok zullen deze explosies de komende maanden in de dijken en duinen rond Schouwen-Duiveland te volgen zijn. Het eerste opruimingsbestek van het water schap „Schouwen-Duiveland" omvat na melijk 55 objecten, die in een ring rond het eiland zijn gelegen. BIOLOGIEPRIJS VOOR N. H. LYSEN TE BURGH Voor zijn verdiensten in de amateur- biologie is aan de heer N. H. Lysen te Burgh (gemeente Westerschouwen), op ziener in het domaniale duingebied van de Sehouwse Westhoek, de Heimans- Thjjsse prijs over 1961 toegekend. De besturen van de Heimansstichting en het- dr, Jac. P. Thijsse-fonds reiken deze aanmoedigingsprijzen ieder jaar uit aan liefhebbers van de biologie, die een pu- blikatie inzenden, gebaseerd op eigen onderzoek of ervaringen. Het werk moet in de geest van de bio logen E. Heimans en dr. Jac. P. Thijsse zijn verricht. Over het afgelopen jaar is aan vier enthousiaste amateurs deze eer ten deel gevallen. De heer Lysen te Burgh kwam reeds in de dertiger jaren naar Schouwen-Duiveland, waar hij be noemd werd tot opziener van de dienst der domeinen. Zijn interesse richtte rich het bijzonder op de flora en fauna het Haamsteedse bos- en duinge bied. Tien jaar geleden was hij één van de initiatiefnemers tot oprichting van de „vogelwacht Schouwen-Duiveland", een bloeiende vereniging, waarvan hy thans nog actief secretaris is. De heer Lysen verzorgt in de Sehouwse West hoek iedere zomer een aantal vogel excursies, die veel belangstelling trek ken. Op Schouwen-Duiveland en ook daarbuiten staat hij bekend als een thousiast natuurvorser. IN SAS VAN GENT Kritiek op regeling van rijkswaterstaat in raad Tijdens de woensdag op een zeer mali- heer L. F. S. de Meijer (g.b.) de rege ling van rijkswaterstaat gehekeld in verband met liet niet uitbetalen van een vergoeding aan een gedupeerde van de breding van liet kanaal Terueuzen Gent. De gedupeerde, mejuffrouw A. Neeteson, had hierover een .schrijven ge richt aan de raad. Naar aanleiding van een door de gemeente aan de toekomsti ge gedupeerden van de kanaalverbre ding verstuurde circulaire, waarin hun werd aangeraden zo spoedig mogelijk naar een andere woongelegenheid, res pectievelijk naar grond uit te zien, had mejuffrouw Neeteson ongeveer een half jaar na dit schrijven, te weten medio mei 1961, een woning gevonden. Kort nadat mejuffrouw Neeteson de woning aan de St.-Anthoniekade had verlaten, heeft de eigenaar de woning weer verhuurd. Deze nieuwe huurder v/as er van op de hoogte, dat hij de wo ning te zijner tijd zou moeten verlaten. Nu blijkt rijkswaterstaat de vergoeding De Sasser gemeenteraad heeft er zijn traditionele „dagje-uit" weer opzit ten. Voor de jaarlykse excursie had het ge meentebestuur uit deze Zeeuws-Vlaamsc grens plaats ditmaal de eilan den Schouwen-Duive land en Tholen uitgeko zen. In de loop van de morgen arriveerde het dertien leden tellende gezelschap woensdag in Zierikzee. Daar" werden burgemeester R. A. J. den Boer, de wethou ders, raadsleden en ge meentesecretaris G. A. van den Hemel ontvan gen in de trouwzaal van het stadhuis. Burge meester mr. irge- Th. Dijckmecster, wethou der H. Koevoets en se cretaris R. van Omme ren wachtten hun gas ten op. Zierikzees eerste burger vertelde de heren uit Sas van Gent een en an der over de historie en de ontwikkeling van Zierikzee. Men bezich tigde het gemeentehuis en het museum op de- zolders en daarna maak te het gezelschap onder leiding van de Zierikzee- se gidsen een rondwan deling door het centrum van de stad. Oude gebouwen werden bekeken, men wees elk aar de industrieën en de nieuwe wijken van Zie- riiczee en veel belang stelling toonden de he ren voor de restauraties aan poorten en torens. In restaurant „Mondra- gon" werd de lunch ge bruikt, waarna, de trip werd voortgezet over Schouwen in de richting Brouwershaven. Op het programma voor de ex cursie stond daar een bezichtiging van de ge* restaureerde Grote Kerk. In de loop van de middag arriveerde de Sasser raad in de Sehouwse Westhoek om tenslotte over Tholen weer op huis aan te gaan. voor verhuizen en dergelijke te betalen aan de laatste huurder. Mejuffrouw Neeteson maakte in haar schrijven te gen deze gang van zaken bezwaren. Volgens burgemeester R. A. J. den Boer heeft rijkswaterstaat voor schriften om de schadevergoedinger aan de laatste huurder uit te betalen. De burgemeester antwoordde de heer De Meyer, dat destijds bij hem van deze regeling niets bekend was. Hij heeft getracht met de tegenwoordige huurder, op advies van ir. C. A. de Vlie ger van rijkswaterstaat, voor beide per sonen de schade-uitkering op „fifty- fifty" basis te regelen. De heer De Meij er vond dit absoluut fout en vroeg zich af waarom b. en w., hoewel zij wisten dat het pand uiteindelijk voor sloop was bestemd, nog toestemming voor bewo ning hebben gegeven. Indien zij dit niet hadden gedaan, dan was er geen sprake van onrechtvaardige uitkering geweest, was de heer De Meijer van mening. Hij vreesde, dat hieruit wel weer eens een kwestie, zoals by het geval „Elegeert" zou kunnèn voortvloeien. „Tot bij de minister Ook de heer J. J. Bockstael (katli. par ty) was van mening, dat men deze wo ning niet meer voor bewoning had moe ten uitgeven. De heer. M. P. de Groff (p.v.d.a.) zag niet in, dat b. en w. in deze kwestie „fout" zijn geweest. „Rijkswaterstaat is fout én desnoods moet deze kwestie maar tot by de mi nister worden gebracht", was zijn me ning. Besloten werd tenslotte, dat b. en w zullen trachten deze kwestie met rijks waterstaat te regelen. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten medewerking te verlenen aan de bouw van een vierde lokaal voor de nieuw te bouwen kleuterschool aan de Westdam van de r.-k. kleuterschool „St.- Michael". Eveneens zonder hoofdelijke stemming werd de begroting over 1961 gewijzigd van de gemeenteiyke instel ling van sociale zorg. Na de vergadering begaf de raad zich op excursie naar Schouwen-Duiveland. Ook de bestuurder B. M- stond woens dag terecht, omdat hij zijn auto niet tijdig tot stilstand had gebracht. Deze zaak werd echter aangehouden voor het horen van getuigen. Conform de eis werd de chauffeur P. J. G. uit Goes veroordeeld tot ƒ40 boete subs. 8 dagen. Op een kruispunt in Goes gaf G. met een vrachtauto geen voorrang aan een scooterrijder- De chauffeur A. J. de V. uit Heinkens- zand had met zijn vrachtauto in een bocht te Wolphaartsdijk niet goed rechts gehouden. Daardoor was een botsing ontstaan met een personenauto. Con form de eis kreeg hij 35 boete subs. 7 dagen. Ongeveer 50 kilometer per uur reed de machinist R. G. B- uit Middelburg op een bromfiets in de bebouwde kom. Dat kostte hem een boete van 40 subs. 8 dagen. De leraar P. J- van D. uit Middelburg liet op zijn brommer een dame mee rijden, die in de zogenaamde „ama- zonezit" op de duo zat. vyf gulden boete was de uitspraak. Achterop de brommer van de scholier J. W. uit Middelburg zat een duopassa- per, die aan de hand een defecte brom fiets meevoerde. Zo reed het tweetal over het Jaagpad te Souburg. De kan tonrechter, mr. J. Moolenburgh, sprak van een „eircusstunt" en veroordeelde W. tot 5 boete. Op do avond van de 18de mei reed de Haagse vertegenwoordiger G. M. v. d. Z. met een personenauto, waarvan slechts de stadslichten brandden, over de ryksweg bij Krabbend jjke. Uitspraak: 10 boete- De brander J. A. de P. uit Vlissingen bad een zoontje en een dochtertje en kele dagen niet naar school laten gaan. Dat kwam hem op een boete van twee maal 4 te staan. Tot 25,boete subs. 5 dagen werd de winkelier .T. M. van L, uit Middel burg veroordeeld, die by het rechts af slaan met zijn personenauto de door gang naast zich niet had vrijgelaten voor een wielrijder. De vertegenwoordiger J. M. uit Sou burg reed in een onoverzichtelyke haak se bocht te Kamperland met zijn per sonenauto niet genoeg rechts, waar door een aanrijding ontstond met een andere personenauto. M. kreeg 15,- boete subs. 3 dagen. Grote waterski-show op Schelde bij Walsoorden Het actieve comité „Walsoorden" or ganiseert zondag 17 juni een grote wu terski-show op de Westerschelde nabij Walsoorden. Dit lcccr zuilen skiërs van de waterski-vereniging „SIcianna" uit Antwerpen hun beste beentje voorzet ten in gedurfde demonstralies, die zul len bestaan uit p.vrnmïdespringen, schansspringen, slalom en ook enkele humoristische nummers, bij welke laatste vooral de clown Pif een niet onbelangrijk aandeel levert. Om de tocht naar de „Walsoordense" Schelde nog aantrekkelijker te maken heeft het comité het toegangsbewijs tevens geldig verklaard tot lot, waar voor toestemming is verleend door het college van b. en w. van de gemeente Hontenisse. Als de weergoden meewerken zal er voor liefhebbers van deze mooie, mo derne sport volop te genieten zyn, want vijftien van de beste Belgische skiërs verlenen hun medewerking aan dit evenement. Gezien het succes van de vorige keer, belooft het zondag 37 juni a.s. weer een spectaculaire water sportshow te worden. Heb comité heeft naast het organiseren van dergeiyke shows „nog meer pijlen" op zyn boog staan. DOOR OVERBELASTING Ongunstige ligging ten opzichte van leverancier SINT-PHILIPSLAND en Anna Jacoba- polder liggen, wat de drinkwatervoor ziening betreft ongunstig ten opzichte van hun leverancier, de N.V. Waterlel- dïngmaatschappy „Noord-West Bra bant". Op dagen, die met een piek in de verbruiksgrafieken staan geregis treerd, levert deze positie aan het eind van het Brabantse buizennet het kleine Zeeuwse schiereiland nogal eens moei lijkheden op. In Anna Jacobapolder, en met name in het veerhuis van de R.T. M. aan de tramhaven aldaar gebeurt het dan, dat de kraan urenlang niet meer dan een paar druppels levert. Dat is ook het afgelopen pinkster weekend weer voorgekomen, toen men in het enige etablissement in deze hele omgeving de grote stroom van automobilisten by het veer, zon der water toch op hun wenken moest bedienen. De, laatste twee dagen van de vorige week noteerde de waterlei- dingmaatschappy „West-Noord Bra- Zeeuwse poliopatiëntjes naar toogdagen in Den Haag Ingevcer duizend gebrekkige kinderen die verpleegd worden in de Nederlandse poliöcentra, zullen op uitnodiging van het Prinses Beatrix Poliofonds op 4 en 5 jnli de traditionele toogdagen in Den Haag houden. Voor de tiende maal zul len deze kinderen, onder wie een aantal spastici, in Scheveningen worden ont vangen. Een aantal van de deelnemer- tjes komt van het revalidatiecentrum „Zonneveld" te Oostkapelle. Woensdag 4 juli zullen de gehandicapten worden onthaald op een lunch. De kin deren zullen een bezoek brengen aan de pier en 's middags zullen ze een strand feest meemaken op een voor deze ge legenheid afgezet deel van het strand. Het kindercircus ,,'t Kraaiennest" heeft zyn medewerking toegezegd. Wanneer het weer niet mocht meewerken dan is het circusgebouw beschikbaar om de kinderen te ontvangen. Des avonds heeft in de Houtrusthallen een jubileumdiner plaats. Aan dit diner zullen naast de duizend kinderen, allen die aan deze dagen medewerken, aan zitten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ge zorgd voor enige honderden veldbedjes voor de kinderen die in de rechterhal van Houtrust overnachten. De tweede dag. donderdag 5 juli, begint 's ochtends met een ontbijt in de Hout rusthallen, gevolgd door een autotocht langs de duinen en tenslotte een groot feest op de Eekhoorn-rolhockeybaan, waar een rolschaatsshow. zal worden gebracht door de vereniging „Hollan- dia". Tegen vier uur 's middags worden de toogdagen beëindigd. Examen In Bergen op Zoom heeft de Stichting Landelyke Vakopleiding Schildersbe drijf gedurende de afgelopen week het gezel-examen voor het zuid-westeiyk deel van Nederland gehouden. Van de schilderscursus van de Goese ambachts school slaagden: W. Corstanje, Borsse- le; M. Meyer, Goes; W. Weststrate, Wil- helminadorp; C. Schipper, Kloetinge; G. de Kok, 's-Gravenpolder; de, Kortgene. Dit werd voornamelijk toegeschreven aan het droge weer van de afgelopen week: men was druk in de weer met het besproeien van aardbeienvelden en gazons, terwijl de huisvrouwen hmi woningen voor de pinksterdagen plot seling allemaal tegebjk nog even een goede beurt wilden geven. Dat wreekte- zich bij de Brabantse waterleidingmaat- schappy in de levering naar de meest afgelegen gebieden. Zo ook in Sint- Philipsland en omgeving. „De waterto ren hier was finaal leeg", zo vertelde ons het districtshoofd van de maat schappij in Steenbergen. „Dat was ook in Sint-Philipsland het geval." In normale gevallen wordt de druk op het buizennet over Sint-Philipsland verkregen door de Steenbergse water toren met 600 kubieke meter vol te pompen, het water halverwege deze stad en Sint-Philipsland aan te jagen en dan de toren aan de ryksweg aldaar te vullen met 125 kubieke meter water. Op volle toeren Sint-Philipsland betrekt zyn leiding water uit het pompstation in Seppe bij Roosendaal, vanwaar het via Ouden bosch, Oud-Gastel, Kruisland en Steen bergen wordt aangevoerd. Plet is ook mogelijk om het water buiten de torens om naar het Zeeuwse schiereiland te transporteren. Om de beide watertorens tijdig te vul len was op de bewuste tijdstippen even wel niet voldoende druk. Dit ondanks het feit, dat alle pompen op volle toe ren draaiden met een totale capaciteit van 1150 kubieke meter per uur. Het hoge verbruik zorgde er evenwel voor, dat de aangevoerde hoeveelheden water in korte tijd „verslonden" waren. De torens waren in drie tót vier uur leeg. De waterleidingmaatschappij „West- Noord Brabant" wijt de euvelen in de distributie van vorige week dus aan een overbelasting. Daarbij komt dus nog dat de uiteinden van liet buizen net in dergelijke omstandigheden de eerste stagnatie in de levering on dervinden. v. d. Hey- Oudheidkundige vondsten in Aardenburg In verband met de bouw van enige woon huizen op de Oude Vlasniarltt te Aarden burg heeft de Rijks dienst voor Oudheid kundig Bodemonder zoek in mei met behulp van een dragline een ca 30 «n lange sleuf gegraven, teneinde een aanvullend onderzoek in te stellen naar de in 1957-'o8 door do heer J. van Hinte gevonden cultuurlaag uit do Ro meinse tyd. Het blijkt dat het Romeinse ni veau naar het westen toe door een waar schijnlijk in ongeveer noord-zuid richting lo pende kreek, daterende uit de vroeg-middel- eeuwse transgressie- periode, is verspoeld. Op de bodem van deze reeds in de vroege mid deleeuwen grotendeels weer verlande kreek, liggen tal van Romein se scherven, weinig of niet afgesleten, botten en houtresten. Op het niet verspoelde Ro meinse niveau is een vry dik pakket over wegend zavelig materi aal gesedimenteerd. De vondsten op de Oude Vlasmarkt omvatten een opvallend hoger percentage terra sigil- lata en geverniste waar dan elders tot nu toe in Aardenburg werd gevonden. Daar vormt de meer lokaal gefabri ceerde terra nigra- achtige waar de over grote meerderheid. By het graven van de sleuf op de Oude Vlasmarkt is ook de waarschyn- lijk voor 1299 gedolven en reeds lang gedemp te „oude stadswater- gang" nader gelokali seerd. De oever hier van was met hout be- schoeid; grote, min of meer rechthoekige blokken natuursteen vormden een soort be- kading. Op het opgravingster- tein ten zuiden van de St.-Bavo kon de platte grond van een soort Romeins gebouw door het graven van nieuwe putten verder worden uitgebreid, zo wordt verder in het overzicht van de R.O.B. medege deeld. Voorts werd een aan vang gemaakt met het onderzoek van de fun- dcrlngsresten van een vierkant „gebouwtje", dat vermoedelijk een Romeins tempeltje is geweest. Het tempeltje wordt ontgraven vol gens de kwadranten- methode. Tot de vond sten hieruit behoren tot nu toe twee grote wryfschalcn en enige munten. (Advertentie) zonder hoofdpijn neem 'A'SPRO' mee. GESLAAGD Mej. M. J. T. E. Versluys te Oud-Vosse meer slaagde vorige week vrijdag te Hervormde pastorie in Kloetinge wordt raadhuis Dc raad van Kloetinge heeft tijdens de woensdagavond gehouden vergadering besloten de voormalige pastorie van de Nederlands hervormde gemeente te la ten verbouwen tot raadhuis. Gedeputeer de Staten hebben inmiddels hun goed keuring gehecht aan de eerste fase van de totale verbouwing van de, pastorie. Voor de verbouw is een bedrag van 52.250,gevoteerd. Na definitieve goedkeuring van dit bedrag on ver kregen rijksgoedkeuring zal met de verbouw worden begonnen. De verbouw van do voormalige pastorie tot raad huis word in de raadsvergadering vcr- duidciykt door een toelichting van de architect M. J. de Clcrq. Let bij aankoop van Uw, LADDER VRIJE naadloze nylons op dit herkenningsembleem. U loopt dan geen enkel rislcol rt runex HET WEER IN EUROPA Oslo, regen. 15 gr. Kopenhagen, geheel bewolkt. 18 gr. Londen, licht bewolkt, 23 gr. Brussel, half bewolkt. 23 gr. Luxemburg, half bewolkt. 23 gr. Parijs, licht bewolkt. 26 gr. Nice, geheel bewolkt. 21 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 26 gr. MUnchen, zwaar bewolkt. 23 gr. Genève, 7.wonr bewolkt. 24 gr. Locnrno. zwaa rbewolkt. 27 gr. Wenen, licht bewolkt, 20 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 26 gr. Rome, half bewolkt, 26 gr. Madrid, onweer, 22 gr. Mallorca, zwaar bewolkt. 25 gr. VERWACHT. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar ook een kleine kans op een onweersbui. Zwakke tot iatige wind, overwegend tussen zuid oost en zuidwest. Vrjj warm. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) VANDAAG perioden van zonnig strand weer met zwakke zuidelijke wind. Tem peratuur rond de 20 graden; zeewater 12 graden. VOORUITZICHTEN: zomers strand weer maar later iets onstabieler met een onweerskans. ZON EN MAAN. 15 juni Zon op 4,19 onder 21.01. Maan op 17.59 onder 3.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2