INDONESIË OEFENT NIEUWE DRUK UIT MET DREIGEMENTEN Actie tegen O.A.S. in Frankrijk Vandaag wellicht weer strijd om Middelburgs vierde wethouderszetel Van Royen terug naar V.S. Geen aparte garanties voor Europeanen Kritiek in Tweede Kamer op de Europese plannen van Frankrijk Deur op kier VOORNEMEN TOT FLUORIDERING GEFUNDEERD EN VERANTWOORD Bedrijfsleven en taal Directeur openbare werken geschorst Standpunt fracties nog niet veranderd Vandaag... 205e jaargang - no. 138 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Veide en F. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hootdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, f8,00 per kw.; ir. per post ƒ8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen Waistra_ai_58 60, tel. 2355 'ö.g.g red. 3508/3546. adv. 3647/3643), Middelburg. Markt 51 tel. 3841 (b.a.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes:-Grote Markt 2. tel 6140 ib.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; ~m. Min. per adv f i.— 'rgez med v tarlei Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. f 125). Brieven bur. ven dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 14 juni 1962 De eerste nieuwe in Kapelle! pagina 2 Zlenkzee- red tel 2425 adm. tel 2094 O Adv. pr. 27 ct per n De Indonesische minister Soeban- drio van buitenlandse zaken heeft gisteren na een bijeenkomst van de „bevrijdingsstaf voor West- Iriau" aan journalisten te kennen gegeven, dat het moeilijk zal zijn de kwestie Nieuw-Guinea te rege len als niet eerst het militaire ver mogen van de Nederlanders daar wordt gebroken. De Franse minister van binnen landse zaken, Roger Frey, heeft aan het Franse kabinet rapport uitgebracht over het gevaar van hernieuwde O.A.S.-acties in Frank rijk zelf, nu de O.A.S. in Algerije slag na slag te verwerken krijgt. De Franse regering heeft daarop besloten een aantal zeer geheime voorbereidingen te treffen 0111 deze O.A.S.-opleving te voorkomen. In Parijs zijn berichten ontvangen, dat extremisten van de O.A.S., onder wie een aantal kolonels die de leiding heb ben in de O.A.S., besloten hebben om in Frankrijk acties te voeren, die uitein delijk moeten leiden tot de val van De Cautie. De Franse minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, deelde na afloop van de kabinetsvergadering mee dat Frey „zeer volledig" wa3 geweest in zijn ver slag over de siutatie bij de O.A.S. in Frankrijk en de maatregelen die nodig waren om deze organisatie onder de duim te kunnen houden. „Het spreekt vanzelf dat deze maatregelen geheim gehouden worden", aldus Peyrefitte. ie Franse staatssecretaris /oor repa triëring, Robert Boulin, deelde mee, dat in totaal 92.000 Europeanen uit Algerije in Frankrijk waren teruggekeerd. „Lege" auto vervoerde 5100 kg boter Keu Nederlandse douane-ambte naar van het grenskantoor Wem- hout vertrouwde liet niet, toen gistermorgen om vier uur de chauffeur van een grote Belgi sche vrachtwagen zich aan de post vervoegde met papieren, die vermeldden, dat onder verzege ling ledige kisten werden uitge voerd. De gewekte argwaan werd be vestigd, toen de ambtenaar in samenwerking met zijn Belgische collega van do grensovergang Wuustwezcl tot visitatie, van de lading overging. Behalve uit lege kisten bleek de vracht te bestaan uit 5100 kg boter. De chauffeur, een zekere V. uit de omgeving van Gent, is door de Belgische douane aangehouden. De vracht wagen met boter werd door de Nederlandse ambtenaar naar ons land teruggebracht. Het kunhti.'enootsclinp van de Ameri kaanse stad Atlanta Is vun plan anderhalf inlljocn dollar bijeen te brengen voor de bouw van een kunstacademie ter nagedach tenis van zijn ruim honderd leden, die bU de vliegramp op het Parare vliegveld Orly om het leven kwamen. Op uitnodiging van de stoom vaartmaatschappij Nederland" heeft een groep van 85 bejaarde zeelieden, die allen Kaap Hoorn not) met een zeischip hebben ge rond, woensdag een bezoclc ge bracht aan het m.s. „Kaap Hoorn" waar zij hartelijk werd ontvan gen. Tijdens het bezoek bood de heer Ti. van der Horst, bestuurs lid van de vereniging van Kuap- Hoornvaarders de kapitein van de „Kaap Hoorn", de heer A. de Graad, een vlag aan: deze vlag wordt internationaal door Kaap- Hoor nvaar der s gebruikt. Op de bijeenkomst heeft president Soe- karno gezegd, dat het zenden van Ne derlandse versterkingen naar Nieuiv- Guinea er niet op wjjst, dat Nederland bereid is, het geschil op vreedzame wij zen bij te leggen, aldus Soebandrio. Indonesië's operationele chefstaf, gene- raal-majoor Achntad Jani, heeft giste ren namens president Soekarno in Dja karta verklaard, dat de strijdkrachten is opgedragen op elk ogenblik gereed te ziin om een invasie op grote schaal op Nieuw-Guinea uit te voeren. Op de vraag of dit betekende dat de deur voor onderhandelingen met Neder land was dichtgeslagen, antwoordde Jani: „De deur blijft open, al is het min der wijd". Jani zei dat Indonesië's standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea „onwrikbaar als voorheen" was. PARA GAF ZICH OVER AAN NEDERLANDERS In een te HoIIandia uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat een Indonesische parachutist zich dinsdag op het schiereiland Onin aan de Zuidwestkust van Nieuw- Guinea aan een Nederlandse pa trouille heeft overgegeven met een oproep tot overgave in de hand. Deze oproep is, zoals gemeld, vervat in pamfletten die boven de gebieden waar zich Indonenische parachutisten ophouden, worden uitgeworpen. Dc parachutist, een sergeant, was uit geput door de in het oerwoud onder- xachtcn uit te voeren. Het is nu bijna een maand geleden dat de laatste lan ding van Indonesische parachutisten geschiedde cn de opkomende maan aic men nodig heeft voor oriëntatie van uit de lucht zou eventuele nieuwe In- donesiche acties kunnen inleiden. Er zqn verdere voorzorgsmaatregelen langs de kust genomen en de luchtver dediging is versterkt om zoveel moge lijk te proberen, nieuwe landingen te voorkomen. Overigens beschikt men niet over aanwijzingen dat de Indone siërs inderdaad een nieuwe actie voor bereiden. MAATSCHAPPIJ DER GENEESKUNST: Het hoofdbestuur vertrouwt er op, dat doelbewuste veranderingen in de sa menstelling van het drinkwater niet al leen op hun wetenschappelijke, doch ook op hun maatschappelijke aanvaardbaar heid zullen worden getoetst. Ten aan zien van de fluoridering van drinkwater dient naar zijn oordeel hierbij in aan merking genomen te worden, dat het gaat om het verantwoord aanvullen van een bestanddeel, dat reeds varf nature in dit water aanwezig is. Het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Sociale Ge neeskunde heeft zich niet deze verkla ring verenigd. Mits voorzichtig toegepast Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst deelt mede dat het met belangstelling de discussies over de fluoridering van het drinkwater, ook die in de Eerste Kamer, heeft ge volgd. Het meent er goed aan te doen zijn inzichten dienaangaande bekend te maken. Het hoofdbestuur spreekt als zijn oordeel uit, dat de door de centrale en lagere overheden overwogen maatre gel inzake fluoridering van drinkwater wetenschappelijk voldoende gefundeerd en verantwoord is. Zoals reeds van de zijde van de over heid naar voren is gebracht, blijft ech ter voorzichtigheid geboden, wanneer de effectuering van op de volksgezond heid gerichte maatregelen geschiedt door middel van media, waarop ieder een voor zijn dagelijkse levensverzor ging is aangewezen. Jongen door trein gegrepen Op de spoorbaan tussen Hengelo en Almelo is gistermiddag tegen rijf uur de 12-jarige J. Bergman nit Hengelo door een sneltrein aangereden. Tijdens het transport naar het zieken huis is de jongen overleden. Hij was met een 7-jarïg broertje de spoorbaan opgegaan om naar oud ijzer te zoe ken. Blijkbaar is hij voor de naderende trein overgestoken voor de veiligheid van zijn broertje. De vierjarige Michel uit de Amsterdam se van Bossestraat heeft vriendschap gesloten met een miniem wild konijntje. Hij heeft het beestje gevonden in een bunker op de heide onder Hilversum. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de Neder landse ambassadeur in Washing ton, dr. J. H. van Roijen, het voor nemen heeft vanmiddag om half drie van Schiphol te vertrekken om naar zijn standplaats terug te keren. „Overijssel" naar Nieuw-Guinea In het kader van de aflossingen der schepen zal de jager „Overijs sel" op 15 juni. naar Nederlands Nieuw-Guiuea vertrekken. De uitreis zal gemaakt worden via liet „Panamakanaal". Het schip staat onder bevel van kapitein lui tenant ter zee A. van der Moer. Algerijnse verklaring in Tunis: Hervormingen in de landbouw aangekondigd De Algerijnse rebellenregering heeft gisteren in haar hoofdkwar tier te Tunis een verklaring uitge geven, waarin zij weigert de Euro pese bevolking van Algerije extra waarborgen te geven als het ge bied zijn onafhankelijkheid heeft verkregen. De Europeanen werd meegedeeld geen andere garanties te zoeken dan die in de overeenkomst van Evian waren ver vat en die, „wij zeggen het U duidelijk en plechtig, de poort zqn naar de toe komst, de weg naar de verlossing". De verklaring werd bekendgemaakt, kort nadat premier Ben Khedda van de rebellenregering voor zijn vertrek uit Tunis naar Cairo had meegedeeld, dat de Europeanen geen verdere garanties zouden krijgen. Deze verklaringen hebben bij de Eu ropese bevolking van Algiers het schrikbeeld doen opdoemen van een hervatting der terreur. „Tracht geen uitweg te vinden, staakt het'najagen van schimmen en weest realistisch", aldus de regeringsver klaring. „De bladzijde der koloniale geschiedenis is omgeslagen", /andaag strekt het t de hand toe en biedt tocht deelname aan haar inspanningen voor de herbouw aan". De regeringsverklaring bevestigde de berichten, dat de rebellen een groot scheeps landhervormingsprogramma zul len ondernemen als zij na 1 juli de macht in Algerije overnemen. IN DEVENTER Naar wij vernemen is de directeur van openbare werken te Deventer, ir. E. A. Bierdrager, door burge meester en wethouders geschorst in de uitoefening van zijn functie in afwachting van nader te nemen maatregelen. De heer Bierdrager heeft onverwacht afscheid genomen van een aantal leden van zijn staf. B. en w. onthouden zich van commentaar. Zij willen het bericht zelfs niet bevestigen, Ir. Bierdrager is sinds 1956 in functie. Voordien was hij vier jaar adjunct-direc teur van openbare werken te Heemste de. Hij is 54 jaar. „Politieke onafhankelijkheid zal onver mijdelijke gevolgen voor dc Algerijnse economie met zich meebrengen. In de eerste plaats zal deze een werkelijke her vorming van de landbouw omvatten en het zal de eerste laak zijn van de Alge rijnse staat 0111 deze hervorming in het. voordeel van het volk, de arme boeren en de landarbeiders te verwerkelijken en niet ten behoeve van de bevoorrechten of de bevoorrechte klasse. Grote Europese debat begonnen VOOR OPNEMING VAN ENGELAND, TEGEN TOETREDEN VAN SPANJE (Van onze parlementaire redacteur) Ouder precies gelijke omstandigheden als verleden jaar begon de Tweede Kamer gisteren haar grote „Europese debat", dat wil zeggen lvaar bespreking van de verslagen van de werkzaamheden van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) van de Europese ge meenschap voor atoomenergie (Euratom). Achter de regeringstafel zat weer o.a. de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, en als eerste woordvoei der trad op dr. Schuyt van de K.V.P. Minister Luns kwam er echter heel wat beter af dan in 1961, want toen werd hij tot grote consternatie van de Kamer in het allereerste begin van de rede van de lieer Schuyt onwel en moest hij ijlings naar het zieken huis worden gebracht. Naast mr. Luns zat de minister van landbouw en visserij mr. Ma- rijnen. De heer Schuyt sprak zijn bezorgdheid uit over de houding van Frankrijk in de Europese integratie en over het steeds dieper worden van de kloof tussen de leden van dezelfde gemeenschappen. Dringende behoefto bestaat, zo vond lift, aan geregelde samenspraken teneinde de opvattingen inzake de buitenlandse politiek le vergelijken, de politiek te harmoniseren en tot. gemeenschappelijke denkbeelden te komen. We moeten niet afwachten, niet de ijskast-theorie aan hangen, maar eerder een noodbrug slaan, die het zo noodzakelijke verkeer tussen de landen mogelijk maakt. Prof. Vondeling van de P.v.d.A. Infor meerde of de maatregelen, die de minis ter van economische zaken heeft getrof fen om te komen tot een verlaging van het binnenlandse prijsniveau althans van een aantal produkten als ge volg van de verlaging van de (Zie slot pag. 3 kol. 1 Nog meer Spaanse ballingen Naar van welingelichte zijde in Madrid wordt vernomen, is aan nog zes leden van de oppositie in Spanje het eiland Fuerteventura in de Canarische Archipel als ge dwongen verblijfplaats aangewe zen. Het gaat om Ramon Gaspar, Mateo Po- veda, Plaza, Jaime Moreno, Antonio Garrido en Gregorio Garcia, die vorige week hebben deelgenomen aan het con gres van de Europese Beweging in Miin- chen. Het aantal oppositieleden dat naar Fuerteventura is verbannen, is nu tot twaalf gestegen. Dit is een uit fiber-glas en balsahout vervaardigd model schaal 1 op J/0 van een bijzonder snel nieuw straalver- keersvliegtuig, dat door ingenieurs van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa" is ontioorpen. De machine welke rond 1970 in produktie kan wor den genomen, krijgt een snelheid van mach. 3, d.w.z. ongeveer 3600 km per uur en zal plaats bieden aan 100 tot 150 passagiers. Het toestel heeft vier moto ren, opgehangen onder de Delta-vleu gels, wélke achteraan de romp zijn be vestigd. Het is niet onmogelijk, dat er van avond (donderdag) tijdens de bui tengewone zitting Van de Middel burgse raad weer slag geleverd wordt om de vierde wetlioudersze- tel. Want ongetwijfeld zal de vraag: of Middelburg drie of vier wethouders nodig heeft, aan de or de komen wanneer de raadsleden in de wethoudersvacature, die ont stond door de benoeming van de c.h.-wcthouder A. J. Kaland tot gedeputeerde, moeten voorzien. De standpunten, die de diverse raads fracties innemen over de noodza kelijkheid van een vierde wethou der, zijn in de afgelopen jaren be paald niet veel veranderd: de P.v.d.A. en de rechtse groeperin gen (e.h.u. en a.r.) willen de vierde wethouder handhaven, de V.V.D.- fractïe blijft van mening, dat Mid delburg met drie wethouders kan volstaan, waarbij deze groepering steun krijgt van de K.V.P. Dit bleek nadat we de fractie-voorzit ters uit de raad de vraag hadden voorgelegd of zij inderdaad een vierde wethouder nodig achtten. Overigens zal deze kwestie in sep tember (het betreft nu immers een verkiezing voor de oude raad) nogmaals bijzonder actueel wor den, wanneer de nieuwe raad in functie treedt en de wethouders herbenoemd of gekozen moeten worden. Het zou niet de eerste maal worden, dat er strijd geleverd wordt over de vierde wethouderszetel. Bij de verkie zingen in 1958 was de slag zelfs vrij vinnig met als resultaat dat de be slissing ten gunste van de vierde wet houder viel. De vierde Middelburgse wethouder is kort na de bevrijding van de Zeeuwse hoofdstad benoemd. Bq de verkiezingen van 1940 werden toen alle vier de zittende wethouders herkozen, omdat de raad van oorueel was, dat de naoorlogse tijd Middelburg nog voor grote problemen (wederopbouw enz.) (Zie slot pag. 5 kol. 6) ftdhtlijK Steeds meer gaat men in breder kring beseffen dat er nog wel het een en ander schort aan net gebruik van de Nederlandse taal. Zo heeft zeer on langs het blad „De Nederlandse Indus trie", het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers het taalge bruik in advertenties op de korrel ge nomen. „Men behoeft geen taaipuritein te zijn om zich dikwijls te ergeren aan het feit, dat er tekstschrijvers van ad vertenties zijn, die de woordenschat van onze taal blijkbaar zo ontoereikend achten, dat zij herhaaldelijk hun toe vlucht menen te moeten nemen tot vreemde woorden, die wanneer men althans zijn taal kent door gelijk waardige Nederlandse woorden vervan gen hadden kunnen worden. Of dit een vorm van snobisme, onkunde of gees telijke luiheid is, zullen wij in het mid den laten, maar een feit is dat hierdoor de eerbied voor de eigen taal op ontoe laatbare wijze wordt ondermijnd", aldus deze beschouwing. In gelqke zin heeft zich onlangs ook „Ariadne" uitgelaten, het blad van de „reclamewereld". En dat achten wij een verheugend verschijnsel, want juist déar in die wereld wordt er met al die vreemde en vreemdsoortige woor den in eerste instantie gegoocheld. De auteur van het artikel in „Ariadne" stelde vast dat al die vreemde woorden door de lezer van de advertentie niet begrepen worden en ter onderstreping van zijn betoog citeerde hij het Alge meen Handelsblad, dat onlangs een paar schone voorbeelden gaf van merk waardige opvattingen over vreemde woorden bq diverse bevolkingsgroepen. Bij een taalexperiment vroeg men een groep eerstejaarsstudenten naar de be tekenis van het woord „chlorofyl". Drie van de vijf ondervraagden dachten dat het een verdovingsmiddel bij operaties was. Het woord „superieur" omschre ven zij als „de baas", op de betekenis „beter dan iets anders" kwam men niet. Een andere proef werd genomen bq een willekeurige groep mensen met uiteenlopende school opleiding. Gevraagd werd naar de betekenis van het woord „occasion": bijna de helft namelijk 45 moest het antwoord schuldig blqven of kwam met omschrijvingen als „iets wat je zo lang thuis mag heb ben en gebruiken". Eveneens opmerke lijke antwoorden gaven proefpersonen met einddiploma h.b.s., grafische school en mulo. Allen zwegen toen werd ge vraagd .wat „retributie" was, voorts was voor zeventig procent van hen „oc- taangetal" een totaal onbekend begrip, terwijl het verschil tussen „delicaat" en „delicieus" slechts aan veertig procent van de proefpersonen bekend was. Maar zelfs bepaalde Nederlandse woor den kregen een vreemde uitleg: „pluim strijkerij" werd beoordeeld als „met iemands veren pronken" en een hele mooie! „het werk van iemand, die kippen houdt". Het overigens zo opgewekte ..Ariad ne" moest er van zuchten: „En wij maar doorgaan met ons Frans, Italiaans en Engels reclamejargon, toch maar woorden gebruiken waarvan wij zeker weten dat tachtig procent van de Nederlandse bevolking er niets van be grijpt en er misschien door geïrriteerd raakt". Het blad illustreerde dit met enkele (slecht Nederlands) sprekende voorbeelden: een advertentie voor over hemden, die geheel in het Engels was gesteld, het toppunt van snobisme. Uit een andex-e advertentie werden de vol gende woorden gevist: impermeabili, scotchguard procédé, rhodiatoce, „woor den die in de lucht blqven hangen". Af gezien nog van het gebruik van al die vreemde elementen is er een ander ver schijnsel, dat in advertenties ook de aandacht trekt: de kolder. Ook daarvan troffen we in het bewuste artikel een fraai staal aan: „Psychologen dringen aan op een cultiveren van de slaap" (in een meubeladvertentie). Wanneer men een dergelijke zin leest, dan heeft men neiging om dit vrouw en kroost voor te lezen: „Weten jullie wat psychologen doen? Die dringen aan op het cultiveren van de slaap!" Tjonge, tjonge, die psy chologen toch. Het is een gelukkige zaak, dat deze onrustbarende verschijnselen steeds nadrukkelijker worden gesigna leerd, óók in de bladen van diegenen die deze taal voortbrengen. Maar terecht heeft „De Nederlandse Industrie" erop gewezen, dat niet alleen de tekstschrij vers voor het taalgebruik in adverten ties verantwoordelijkheid dragen, óók het bedrijfsleven doet dat. En daarom hebben wij met grote instemming het slot van de beschouwing in dit blad van het Werkgeversverbond gelezen, waar in de hoop wordt uitgesproken dat de ondernemers „hun reclame-adviseurs opdracht zullen geven hun produkten in de Nederlandse taal te beschrijven". is het 150 jaar geleden, dat 8 de Nederlandse portret- en land- X 5 schapschilder, tekenaar en litho- x graaf Willem Troost te Arnhem g c werd geboren. g s^C<X»0CCCO00C^^ ADENAUER WILDE NEDERLAND EN BELGIË WAARSCHUWEN In regeringskringen in Bonn is gisteren gezegd, dat de opvatting van West-Duitsland, over de Euro pese eenheid een unie van alle zes Euromarktlanden is en geweest is. Gezegd werd, dat de opmerkingen van bondskanselier Adenauer over een unie van Duitsland, Frankrijk en Italië slechts was bedoeld als een waarschuwing aan Nederland en België. Men zette uiteen dat Adenauer weinig ingenomen was met wat hq noemde de obstructie van Nederland en België te- ~en de unificatie van Europa. Vooral 'aul Henri Spaak, de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, zou het bq Adenauer verkorven hebben. De Duitse bondskanselier wil niet mee gaan met de Benelux-gedachte dat de unificatie van Europa pas kan worden voortgezet als eerst Engeland lid is ge worden van de E.E.G.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1