PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HUREN GAAN PER 1 SEPTEMBER OMHOOG Personele belasting zal worden verlaagd Mevrouw Polak ™vS zet „kruistocht" voort THOLEN BOUWT AAN ZIJN SCHOLEN Regering acht compensatie voldoende Jongetje vermist in Dordrecht PROF. VONDELING fractieleider P.v.d.A. Na onderhoud in paleis Soestdijk PRINS BERNHARD trekt woorden aan adres van Elsevier in Vandaag... TWEEDE-KAMERLID KOERSEN IN HAAGS ZIEKENHUIS OVERLEDEN Opvallende complexen met speelse en ook gedurfde aardigheidjes Kritiek DE E.G.K.S. WIL MET ENGELAND ONDERHANDELEN 205e jaargang - no. 137 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F van de Velde en P. B. den Boer Adjunct: W de Pngter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent ner week, ƒ8,00 per kw.ir. per post ƒ8,25 per lew. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vllssjngen: Walstraai 58 60, tel 2355 'b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395: Temeuzen: tel. 2116; zierikzee- red tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. ƒ4.—. Tngez. med. 3 tariel. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 125). .Brieven "bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Woensdag 13 juni 1962 (Van onze parlementaire redacteur) De hureu zullen met ingang van 1 september aanstaande met 10 pro cent worden verhoogd in de eerste gemeenteklasse, met 11 procent in de tweede en derde gemeenteklasse en met 12 procent in de vierde en vijfde gemeenteklasse. De Tweede Kamer nam namelijk gisteren met 72 tegen 46 stemmen het desbetreffende wetsontwerp aan. Tegen stemden de P.v.d.A., de P.S.P., de C.P.N, en van de K.V.P. mejuffrouw Knol en de heren Bogaers en lïoolvink. Aangenomen moet worden, dat ook de Eerste Kamer het wetsontwerp zal goed keuren. INGANGSDATUM VERSCHOVEN Aanvankelijk stond in het ontwerp, dat de huurverhoging: op 1 juli 1962 in wer king zou treden. Deze datum kan echter niet meer gehaald worden, aangezien ook de Eerste Kamer het wetsontwerp nog moet behandelen. Daarom had de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid mr. Van Aartsen nog op de laatste dag van de behandeling in de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend, waardoor de ingangsdatum zal zijn 1 september in plaats van 1 juli 1962. Minister Van Aartsen deelde mee, dat er een ontwerp gereed ligt voor verla ging van de personele belasting, zodat de huurverhoging niet tot een hogere aanslag zal leiden. Ontheffing Een van de bepalingen van het wets ontwerp luidt, dat een huurder kan verzoeken om van de huurverhoging ontheven te worden, als hij kan aan tonen, dat hij voor eigen rekening, aanzien Hjke verbeteringen aan woning heeft laten aanbrengen. De minister beloofde dat hij alles zal Omstreeks zeven uur maandagavond kwam een zenuwachtige mevrouw Bras bij het hoofdbureau van de politie in Dordrecht vertellen, dat haar 3-jarig zoontje Bostiaau niet thuis was geko men. De moeder had gedacht, dat het ventje met enkele kameraadjes was gaan spelen. Ze had enige tijd gezocht maar de jongen bleek onvindbaar. Bewoners van ie Marien Bornstraat, waar Bastiaan's huis staat, hadden hem 's middags om drie uur voor het laatst gezien. Direct na de aangifte kwam de politic in actie. In de havens rond de straat, waar Bas- tiaan woont, werd gedregd, leegstaande panden, waaraan de Dordtse binnenstad heel rijk is, werden afgezocht en ten slotte werd ook een speurhond inge schakeld. Al deze pogingen liepen op niets uit. Ook de pogingen van de vele buurtbewoners, die de gehele avond en een groot deel van de nacht hadden in gezet om het vermiste jongetje te vin den, zijn zonder resultaat gebleven. Minister J. van Aartsen doen om de bouwkosten te drukken en althans op het huidige peil te handha ven. De Kamer verwierp een motie-Bommer (p.v.d.a.) die tot strekking had een excessieve stijging van de huren der woningwetwoningen door een extra sub sidie te laten opvangen met 44 tegen 73 stemmen. Vóór stemden alleen de P.v.d.A., dc P.S.P. en de C.P.N. Ook een amendement van dezelfde socialis tische afgevaardigde om de grootte der huurverhoging voor de woningwetwo ningen niet bjj de wet. maar bjj mini steriële beschikking te bepalen, zulks om voor gelijksoortige woningen onge lijksoortige huurprijzen te voorkomen, kon geen meerderheid vinden. Liberalisatie De regering wil in heginsel wel de weg op van de liberalisatie van de wonlnghuren, zo betoogde de minis ter. In overeenstemming met de grote meerderheid van de Kamer, die destijds op grote voorzichtigheid heeft aangedrongen, vond echter ook de minister dat de tijd nog niet is aangebroken voor de doorvoering van de liberalisatie. Opheffing der huurwet zou ook betekenen ophef fing van de woonruimtewet. Compensatie De minister van sociale zaken en volks gezondheid dr. Veldkamp erkende dat niet in alle gevallen door de loonmaat regelen. die dc regering heeft aange kondigd, een volledige compensatie voor de huurverhoging wordt verkre- „Tegen roof van huisdieren" Stichting zal handelaren moeten controleren „Iii Nederland floreert een wijd vertakte organisatie van hande laars in huisdieren. Een organi- Dinsdag begon bij de Stads schouwburg in Amsterdam de verkoop van de plaatsbewijzen voor de uitvoeringen van het Holland Festival, die daar zullen plaatsvinden. In de vroege ochtend werden al vele wachtenden gesignaleerd, die tijdig naar de Schouwburg waren gekomen ten einde een goede en misschien ook voordclir/e plaats te bemachtigen. satie met eriniinele en illegale praktijken met onderafdelingen en internationale contacten. Het is een gangsterbende die een be staan heeft door diefstal, roof en heling van tienduizenden huisdieren per jaar". Zij werkt samen met vervalsers van stambomen, treedt op met een sa distische wreedheid, koopt ambtena ren om en verkoopt de dieren voor vivisectie aan de kosmetischc indu strie en aan Indische restaurants. Dat deze bende op klaarlichte dag kan opereren is een hoogst abnorma le zaak. Zo ongeveer schetste een uiterlijk kalm, maar innerlijk diep verontwaardigde professor dr. F. J. Polak in Utrecht de praktijken van malafide hande laren in huisdieren, die in ons land vrijwel ongestoord hun gang kunnen gaan en die Nederland op dit gebied een slechte naam in de wereld gaan bezorgen. Terwijl professor Polak bijna geduren de drie kwartier aan het woord was om in vogelvlucht maar niet onvol ledig in Utrecht aan de Nederlandse dagbladpers opening van zaken te geven zat naast hem zijn echtgenote mevrouw L. PolakrMoor, die deze op zienbare zaak aan het rollen heeft gebracht. Enkele maanden geleden diende me vrouw Polak de dierenhandelaar Heinz Vieten op de dierenmarkt te Tilburg een klinkende oorvijg toe. Prof. Polalt, die als woordvoerder voor zijn echtgenote optrad, schetste in het kort en in chronologische volg orde de gevolgen van die klap. Dc Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft overi gens een volkomen afwijzende hou ding aangenomen tegenover wat het „geval-Polak" wordt genoemd. Om nu een soort controle óp handela ren en asiels uit te oefenen, zal zeer binnenkort een Nederlands-Duitse stichting worden opgericht. Hot stre ven van de nieuwe stichting zal er op gericht zijn een eigen korps actie ve inspecteurs met politionele be voegdheden tc creëren, aldus pro fessor Polak. gen. Die maatregelen dragen namelijk een globaal karakter. Als geheel echter achtte de minister eerder een overcom pensatie aanwezig dan een ondercom- De minister deelde mee, dat de rege ring voor de actief dienende ambtena ren een overeenkomstige maatregel, wat de looncompensatie aangaat, zal treffen als voor de loontrekkenden in het bedrijfsleven zal gelden, met dien verstande dat geen loongrens zal wor den toegepast. Voor de gepensioneerde overheids dienaren beneden 65 jaar zal de re gering een zodanige compensatie maatregel treffen, dat voor deze groep een situatie ontstaat zoals voor de gepensioneerden die in het genot zijn van een compensatie A.O.W. of A.YV.W. In verband met het voornemen van mr. Burger om met ingang van het volgende parlementaire jaar te be danken als lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal heeft de P.v.d.A.-Tweede Kamerfractie ter vervulling van de alsdan ontstaan de vacature van voorzitter van de fractie benoemd prof. dr. ir. A. Vondeling. Zie voor gesprek met prof. Vondeling pagina 7. Hoofdredacteur Lunshof: „Misverstand nit de weg geruimd" Het secretariaat van prins Bern- hard heeft gisteravond het vol gende meegedeeld: „Na het onderhoud dat zijne koninklijke hoogheid heden avond met de heer Lunshof, hoofdredacteur van Elseviers Weekblad over de strekking van een door deze geschreven arti kel heeft gehad, is zijne konink lijke hoogheid van mening, dat de heer Lunshof het betreffen de artikel in diens blad ten op zichte van hem te goeder trouw heeft geschreven. Zijne koninklijke hoogheid heeft een verklaring van de heer Lunshof dat hij noch de prins noch de Bilder- berg-groep in een verkeerd daglicht heeft willen stellen, als waar aan vaard. De heer Lunshof heeft toegegeven dat hij zich in dit artikel uitgaande van dc ten dele onjuiste informaties minder gelukkig heeft uitgedrukt, waardoor een verkeerde indruk bij de prins is gevestigd, hetgeen door de heer Lunshof bijzonder wordt be treurd. is het 25 jaar geleden, dat te Den Haag de oud-koetsier Anton Kabelaar overleed. Kabelaar red de ons vorstenhuis, toen op 19 fe bruari 1887 de twee paarden van het rijtuig, waarmee koningin Emma en de toen zesjarige prin ses Wilhelmina 's middags vanaf het paleis in het Noordeinde een rijtoer maakten, bij de toenmalige tol aan dc oude Scheveningse weg op hol sloegen. De op een van de paarden gezeten jockey werd af geworpen en het onbemande rij tuig werd in wilde vaart door de Zeestraat gesleurd. Bij het Sche veningse veer wist de met een zweep gewapende Kabelaar de paarden tot stilstand te brengen. John Ireland overleden Dc beroemde componist John Ireland is gisteren in zijn woning te Washing ton, Engeland, op 82=jarige leeftijd overleden. John Ireland, een van de belangrijkste componisten in het hedendaagse Enge land, schreef veel muziek voor piano, maar ook veel voor orkest. Hij compo neerde ook veel kerkmuziek. De prins heeft zijn opmerkingen inge trokken en zijn verontschuldigingen aan de heer Lunshof aangeboden". De heer Lunshof verklaarde gisteravond in het N.T.S.-journaal, - dat het on derhoud met prins Bernhard bij zonder aangenaam was geweest. Hij had de prins ervan kunnen over tuigen, dat hii er in de verste verte niet aan heeft gedacht deze ih het geding te brengen in het bewuste artikel. Overigens ken de heer Luns hof de aanvankelijke misvatting van prins Bernhard w. 1 begrijpen. Met het onderhoud op Soestdijk is het. misverstand uit de weg geruimd, zo zei de heer Lunshof nog. KORT NA HUURDEBAT Voorzitter parlementaire enquêtecommissie (Van onze pari. redacteur) Diepe verslagenheid heerste giste ren onder de Tweede-Kamerleden, die tot het einde van de vergade ring waren gebleven en omstreeks kwart voor zeven het gebouw ver lieten. Zij vernamen toen dat hun medelid de heer Th. D. J. M. Koer sen, die zij kort tevoren nog in het midden gehad hadden, was over leden. ADENAUER EN EEN POLITIEK EUROPA VAN 3 Voor het bestuur van de West- duitse christendemocratische par- lementsfractie heeft bondskanse lier Adenauer gisteren voor het eerst op de mogelijkheid gezin speeld van de vorming van een „politiek Europa van drie" dat wordt gevormd door Frankrijk, Italië en West-Duitsland, als eer ste stap naar een Europese Unie. De bondskanselier legde de nadruk op de betekenis van zijn aanstaande bespre kingen met president De Gaulle van Frankrijk. Adenauer brengt begin juli een officieel bezoek aan Frankrijk. Hjj vestigde verder de aandacht op de nauwe vriendschap van West-Duitsland met Frankrijk, die niet tegen de V.S. en het Noordatlantisch bondgenootschap ;ericht is, integendeel. In de loop middag werd de heer Koersen, die deel uit maakt van de fractie van de K.V.P., ir bibliotheek van Kamer, waar hij te werken, onwel. Onmiddellijk raad pleegde men het Tweede-Kamerlid van de P.v.d.A., H. Lamberts, die arts is. Deze oordeelde overbrenging naar een ziekenhuis nodig. Met een ziekenauto van het Rode Kruis werd de heer Koersen naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo aan het Westeinde in Den Haag vervoerd. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed hij. Naar wij van dr. Lamberts vernamen, moet zijn dood waarschijnlijk worden toegeschreven aan een bloeding aan de basis van de hersenen. De heer Koersen, die in Amsterdam woonde, werd op 13 januari 1901 ge boren. Hij is dus 61 jaar geworden. Hij bezocht een handelsschool en daarna de rijksschool voor kunstnij verheid en ontving verder een gra fische opleiding. Hij was drukker-uit gever. Hij was lid van de defensie commissie en lid van de raad van toezicht en advies voor het staats drukkerij- en uitgeverijbedrijf. Op 4 juni 1946 deed dhr Koersen zijn in trede in de Tweede Kamer, waar hij een buitengewoon gezien lid was door zijn hartelijkheid en zijn vriendelijk optreden. Met de heer Koersen is een onbaatzuch tig man, die nimmer zich zelf zocht, maar altijd eerlijk en naar zyn beste kunnen zijn land en zijn party diende, heengegaan. Hij leverde met de inzet van zijn gehele persoonlijkheid zijn aan deel in de vaak slopende parlementaire arbeid. Voorat heeft hij bekendheid ver worven door zijn voorzitterschap van de parlementaire enquêtecommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het re geringsbeleid kort voor, gedurende en vlak na de tweede wereldoorlog. Europeanen (Algiers) en Algerijnen Parijsin de rij Foto boven: in Algiers staan Europea nen in de rij om naar Frankrijk te worden teruggevlogen. Foto onder: in Parijs staat een rij Al gerijnen om geregistreerd te worden voor het komende referendum. RIGOUREUZE VERNIEUWING VAN ACCOMMODATIE PRAKTISCH alle categorieën van do schooljeugd in Tholen zyn gehuisvest in moderne gebouwen of zullen dat binnen afzienbare tjjd zyn. Wanneer men de stad aan de Eendracht binnenkomt, wordt de aandacht onmiddellijk ge trokken door de nieuwe schoolcomplexen. Het laatste jaar zijn de deuren van twee nieuwe scholen officieel opengezwaaid: een juweeltje van een do mein voor de christelyke kleuters aan de Oudelandse Poort en „De Oester schelp", do in strakke, moderne lyuen opgetrokken landbouwhuishoudschoo) van de Z.L.M. Een paar honderd meter verderop, langs de Singel, wordt op het ogenblik de curieuze, stervormige nieuwe ulo afgewerkt en in het stad huis liggen do tekeningen voor do nieuwe gecombineerde lagere scholen op goedkeuring te wachten. In enkele jaren zorgt Tholen dus voor een rigoureuze vernieuwing van de ondcrwysaccoinmodatie binnen zyn poorten. Do nieuwe scholen worden ais liet ware in serie neergezet. Het zyn bovendien opvallende, gedurfde bouwsels. Een speelse opzet van de architect, die het eens anders dan anders wilde doen, bezorgde Tholen bijvoorbeeld een primeur met het stervormige ulo-gebouw, dat in alle lokalen behalve aan do noordkant licht en zon vangt. De aanstaande huisvrouwen van het eiland zyn een jaar geleden ver huisd naar een hypermodern ge outilleerd model voor hun toekomst dromen: want dat is de landbouw- huishoudschool aan de Simon Lind- houdstraat wel ongeveer. Een func tioneel totaal van leslokalen, vak lokalen, directieruimten en een gym nastiekzaal makend „De Oester schelp" tot een voorbeeld in deze tak van onderwijs. Het gebouw, dat ir. M. A. Geuze op 9 februari, geze ten op een landbouwtrekker, offici eel „openbrak", heeft een slordige acht ton gekost. Maar dat is het dan ook aan te zien. Bij de scholenbouw in Tholen goo chelt men met allerhande nieuwe snufjes en architectonische aardig heidjes. Het effect daarvan is niet alleen een verraste reactie van be woners en bezoekers, maar ook vaak een bijzonder handige oplos sing van kleine problemen, die be sturen, gemeente en gebruikers al veel hoofdbrekens hebben gekost. „Verschuifbaar" Zo is bijvoorbeeld het in het plan voor de bouw van de nieuwe „twee ling" lagere school aan de Molen- vlietsedyk, vlak bij het sportterrein een verschuifbaar lokaal opgeno men. „Huizen onder hetzelfde dak" is voor het personeel en de kinderen van de uhoolse openbare lagere school en die van de Vereniging tot het. Verstrekken van Lager Onder wijs op Gereformeerde Grondslag geen novum. Sinds jaren zijn beide onderwijsinrichtingen ondergebracht in hetzelfde gebouw aan de Dalem- sestraat-Doelweg. Het negen loka len tellende complex, dat net archi tectenbureau Wesselo en Van Voorst e Bussum op papier heeft gezet voor de nieuwe dubbele lagere school, gaat nog een stapje verder. In het midden van het in de vorm van een omgekeerde, hoekige S ontworpen geheel is namelijk een scheiding ge projecteerd, die het mogelijk maakt de lokalen-verhouding naar behoefte te variëren. Een verplaatsbare en tegelijk beweegbare wand, waarmee men aan de ene school vyf en aan de andere vier, maar ook aan de ene zes en de andere drie lokalen be schikbaar kan stellen. Naar het leerlingental vergt. Of zoi in de officiële stukken heet: et„ mo biele separatie in de centrale oost west gang. In zijn jongste vergade ring heeft de raad van Tholen tot een grondruil voor de gecombineer de school besloten. Op net ogenblik berusten de bouwplannen bij de in spectie van het lager onderwijs. De gemeente Tholen hoopt zo snel mo gelijk tot de aanbesteding te kunnen overgaan. Intussen wordt in strak tempo door gewerkt aan de voltooiing va- nieuwe „ster"-u!o op de hoek de Molenvlietsedyk en de SingeL Het laatste half jaar is de maquette van (Zie slot pag. 2 kol. 2) ftantlijit Prins Bernhard heeft zich boos ge maakt op Elseviers Weekblad en daarbij heeft hij enkele niet mis te verstane beschuldigingen geuit aan het adres van deze krant en haar hoofd redacteur. Wij willen thans niet nader ingaan op het geschil zelf, maar wel willen wij op een interessant aspect van deze discussie wijzen. De prins heeft het in verband met deze zaak namelijk gehad over de naar zyn mening nu ook in Nederland in zwang komende „sport" om leden van het koninklijk huis aan te vallen, „aanvallen, waar tegen wij ons niet kunnen verdedigen", zoals de prins het formuleerde. Het is dit punt, waarop wij vandaag in deze rubriek nader willen ingaan. Immers, de opmerking van de prins zou er op kunnen wijzen, dat hij van opinie is dat de leden van het koninklijk huis in het algemeen onschendbaarheid ge nieten, een onschendbaarheid die dan gebaseerd zou zijn od de overweging, dat verweer onmogelijk is. Wij geloven dat een dergelijke zienswijze aanleiding tot misverstanden kan geven. In onze monarchie is uitsluitend de koning on schendbaar, een onschendbaarheid, waarbij de ministers verantwoordelijk zijn, maar deze regel geldt niet voor de overige leden van het regerende huis. Hun optreden geschiedt onder eigen verantwoordelijkheid, waarbij dus de mogelijkheid van kritiek op henzelf aanwezig is. Men is daarmee in Neder land uiterst spaarzaam gelukkig is dat mede te danken san het optreden van de leden van het koninklijk huis zelf maar in theorie is kritiek niet uitgesloten. Het is, dunkt ons, goed dat deze mo gelijkheid aanwezig is. Iemand als prins Bernhard bijvoorbeeld is er niet de man naar om uitsluitend deco ratieve functies te bekleden. Integen deel, in de afgelopen vijfentwintig jaar heeft hij bewezen een harde werker te zyn in onderscheidene sectoren van het openbare leven. Hij trad en treedt op als „industrie-ambas sadeur", hij is inspec teur-generaal van leger, vloot en lucht macht en ook deze functie oefent hij metterdaad uit. Maar dat betekent te vens, dat hij verantwoordelijkheid aan vaardt, een verantwoordelijkheid, die kritiek van buiten insluit. Gelukkig: ook een prins is een mens. Wanneer hij in een van zijn vele functies aanleiding zou geven tot openbare kritiek, dan moet die worden geuit: hij is niet on schendbaar, doch draagt de verantwoor delijkheid voor eigen optreden. Ook hier weer een voorbeeld: de prins heeft verklaard aan president Kennedy te hebben meegedeeld er verheugd over te zijn, dat de Nederlandse regering en parlement het plan-Bunker voor Nieuw- Guinea als basis hebben aanvaard. Het is nu denkbaar, dat felJe tegenstanders van dit plan de prins over zulk een instemmende verklaring zullen kapitte len. Een tweede voorbeeld: de feitelijke kritiek van prins Bernnard is, zoals uit een. nadere verklaring is komen vast te staan niet houdbaar gebleken. Het zou dus mogelijk zijn om de prins een te snelle reactie te verwijten. Blijft de vraag: kan iemand zich in zulk een hoge functie verde digen? Hebben wij de prins goed begrepen, dan meent hij van niet. Wij menen echter, dat een weerwoord van zijn kant wel degelijk mogelijk en op zijn plaats is. Trouwens, zijn jongste opmerkingen bewijzen het: de prins heeft van zijn hart heus geen moord kuil gemaakt en ongezouten gezegd hoe hij over een bepaalde krant dacht. Der gelijke opmerkingen Drengen de prins werkelijk niet in een onmogelijke posi tie: hij is er ons zelfs nog sympathieker door. In het buitenland is men trou wens heel wat vlugger met kritiek op leden van een vorstelijk huis, bijvoor beeld in Engeland. In de vorige eeuw heeft de pers het bij herhaling koningin Victoria duidelijk gezegd, dat zij eens moest ophouden met al te nadrukkelijk haar weduwenstaat te voeren, omdat het koningschap nu eenmaal eist, dat de draagster van de kroon zich in het openbaar vertoont. De oude koningin was namelijk jarenlang niet in het openbaar verschenen na de dood van prins-gemaal Albert. Ook haar zoon. de prins van Wales, de latere Edward VH, moest het in vele kranten o.a. in de „Times" ontgelden omdat zijn le vensstijl niet door iedereen werd be- .wonderd. En laatstelijk heeft prins Philip het aan de stok gehad met En gelse Itranten: oorzaak was zijn verkla ring vorige week tijdens het diner van „World Wildlife Fund", van welke in stelling prins Bernhard' president is. Prins Philip had aan deze maaltijd kri tiek geleverd op mensen die uit pres- tige-overwegingen op groot wild jagen, waarop de „Daily Mirror" een foto plaatste van de prins, waarop hij was afgebeeld met een dode tijger, die hij vorig jaar tijdens een bezoek aan India schoot. Het onderschrift: „Heeft de prins bij zyn rede ook aan deze tijger gedacht?" Over het algemeen is men in Neder land huiverig voor dergelijke dis cussies. De onschendbaarheid van de koning wordt in het Nederlandse le ven met name zo stint nageleefd, dat er vrijwel nooit kritiek op het staats hoofd wordt uitgeoefend. Terecht. Overigens is het zelfs in Nederland mo gelijk gebleken, dat binnen de verant woordelijkheden van de constitutie het staatshoofd repliceert op bepaalde be merkingen. Wij denken in dit verband aan de kerstboodschap van 1956, waar in de koningin enige zeer persoonlijke woorden sprak. Maar nogmaals: het is juist dat de onschendbaarheid van het staatshoofd in Nederland zulk een gul den regel is. Wat echter de overige leden van het koninklijk huis betreft, zal men moeten erkennen dat in het alge meen in theorie kritiek niet is uitgeslo ten, al hopen wij dat zij zelden of nooit gehanteerd zal moeten worden. De ministerraad voor de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, is er gisteren in Luxemburg in geslaafd overeenstemming te bereiken over on derhandelingen met Engeland. De mi nisters hebben besloten een brief aan premier Maemillan te sturen, waarin de datum van 17 juli voor het begin der onderhandelingen wordt voorgesteld. De grote tegenstelling die op de vorige byeenkomst van de E G.K.S.-ministers bleek te bestaan tussen Frankrijk en de andere partnerlanden is overwonnen door een toegeven van de Fransen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1