FAAM „DERDE VLOOT" VOOR VEERE Koninklijk gezin zwierf op Zeeuwse wateren BILT Zeilwedstrijden op het Veerse Meer Ze ALMANAK N.V. „Het Sloe" te Vlissingen opgericht VERKEERSONGELUKKEN TIJDENS HET PINKSTERWEEKEINDE SPAREN VOOR HET HUWELIJK STRANDVERWACHTING PROVINCIALE ZEEUWSE C OURANT DINSDAG 12 JUNI 1962 F38 JE F? M U W-T. fantastisch Een vreedzame invasie van onge veer tweehondèrdvijftig zeiljach ten uit Nederland, België, Frank rijk en Duitsland heeft tijdens dit pinksterweekeinde vertier ge bracht in Veere. Het was een „der de vloot" voor Veere, dat na het verdwijnen van de handelsvloot en de vissersvloot nu drie dagen lang het middelpunt was van de internationale zeilwedstrijden, die op het Veerse Meer werden gehou den. Deze wedstrijden georga niseerd door twee Nederlandse (Y.C.V en W.S.V.W.) en tw ee Bel gische clubs (B.B.S.C. en R.Y.C.- B.) waren de grote proef voor Advertentie het verleden en de nog niet zo lang ge leden vertrokken vissersvloot nu een zeïlersvloot er de toon aangeeft. De voormalige vissershoven op de foto laat duidelijk zien dat er in korte tijd veel is veranderd. Dit kwam vooral bij de grote zeilwedstrijden van het afgelopen weelceindc tot uiting toen vele zeilers uit verschillende landen zich als deel nemers hadden gemeld. (Foto P.Z.CJ euwse Identificatie Het ging allemaal razendsnel in zijn werk. Het geval van de kip en de taxi bedoelen we. Razend snel. De Vlissingse chauffeur pro beerde nog te remmen. Die druk te hij het pedaal in en wild draai de hij aan zijn stuur. Maar er was geen redden meer aan. Een wild gefladder onder de auto en toen niets meer. De taxichauffeur zette zijn auto netjes aan de kant van de rustige zonnige weg en stapte vervuld van ptëteitsgevóel uit. Enkele meters achter de auto lag de kip: een wittige stille vlek. De chauffeur vond het een vervelend geval. Kip overreden. Hij drentelde nog even rond en zag toen een bejaarde boer nader bij komen. De chauffeur wachtte even, wees toen op de kip en vroeg de boer of het inmiddels overleden dier misschien van hem De boer trok de wenkbrauwen op, staarde een poosje naar de kip en begon toen ernstig van nee te schudden. „Nee"zei hij na een tijdje, „nee, ons hebben viel kippen mae nie van die platte...." De chauffeur is doorgereden en nadenkend tot de conclusie geko men dat de identificatie van over reden kippen toch wél een een voudige zaak is. het Veerse Meer als centrum voor de zeilsport. Na afloop van deze drie dagen kon men uit de opmer kingen van de deelnemers en des kundigen opmaken, dat deze proef bijzonder goed is geslaagd. Allen waren enthousiast en prezen het Veerse Meer als een uitstekend zeihvater, vooral voor de grotere jachten. Zaterdagmiddag tijdens een perscon ferentie aan boord van het Belgische motorjacht „Llanthony" sprak de voorzitter van de Belgische zeilbond (K.B.Y.V.), de heer H. de Vos, zelfs van een „glorieryke dag". De heer H. van Kuyck, voorzitter van de R.Y.C.B., zette uiteen, hoe de twee Belgische clubs het initiatief genomen hadden hun acti viteiten naar het Veerse Meer over te planten. Oorzaak hiervan was vooral het feit, dat de Westerechelde zo gevaarlijk is, vooral voor kleinere jachten. De Neder landse clubs verleenden alle medewer king. Na diverse besprekingen met de gemeentebesturen van Veere en Wol phaartsdijk, heeft men uiteindelijk Wol- phaartsdijk als thuishaven gekozen, vol gens de heer Van Kuyck, omdat de ha ven dicht bij de sluis van Katseveer ligt. Veere kan dan het doel zijn voor dag tochten. De heer A. J. Dragt, voorzitter van de Nederlandse bond (K.V.N.W.V.) meen de dat de watersport op het Veerse Meer een grote toekomst tegemoet gaat. Hij zei, dat het een mooie gelegenheid is de Nederlandse en Belgische zeil sport te coördineren. Prinsessen Dat de internationale zeilwedstrijden op het Veerse Meer in het middelpunt van de belangstelling stonden, blijkt wel uit het feit, dat de prinsessen Beatrix, Ire ne en Margriet zondag de wedstrijden vanaf het jacht „De Groene Draeck" gadesloegen. De Vlaamse televisie wijd de zondagavond een korte reportage aan de wedstrijden. Het is gedurende het gehele week einde prachtig zeilweer geweest. Za terdag was er een lichte wind en veel zon, zondag was de wind sterker (waardoor de R.O.R.C.-jachtcn en platbodems een unieke kans kregen) en maandag was er weer een lichte wind. Door de sterke wind van zon dag sloegen tientallen jachten om, maar er waren genoeg motorjachten om de drenkelingen te hulp te komen. Zaterdagmiddag verzamelden de deelne mers aan de pulkster-stertocht zich ter hoogte van de Goudplaat. Het Veerse Meer bood toen een prachtige aanblik. patrouillevaartuig vari de rijkspolitie te water, dat onlangs in het Veerse Meer is gestationeerd cirkelde als een her dershond om de „kudde". Vanuit het Kanaal door Walcheren en uit de rich ting Wolphaartsdijk voeren steeds meer jaenten aan om zich bij dc vloot to voe gen. Tegen het einde van de middag lie pen de schepen de jachthaven van Veere binnen. Slechts enkele wedstrijden wer den zaterdagmiddag gehouden, en wel in de eenheidsklassen. In het voorlopige clubhuis van de Jachtclub Veere vond zaterdagmid dag een ontvangst plaats van de be sturen en genodigden van de J.C.V. Deze ontvangst werd onder meer bij gewoond door de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de voorzitters van de K.V.N.W.V. en de K.B.Y.V., bur gemeesters en wethouders van Veere en Wolphaartsdijk en besturen van watersportverenigingen in Zeeland. Na het openingswoord van de heer J. P. Berdenis van Berlekom, v< zitter van de J.C.V., hield de comi saris der koningin die zitting had in het erecomité een toespraak, waarin hij gewag maakte van de prettige samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse water sportverenigingen. Zaterdagavond werd in het verenigingsgebouw een geanimeerd zeilersbal gehouden. In een tent op de Veerdam te Wol phaartsdijk werd zondagmiddag voor afgaande aan de prijsuitreiking een receptie gehouden. Zowel de heer G. de Jager, voorzitter van de W.S.V. Wol phaartsdijk, als de heer H. van Kuyck, voorzitter van de R.Y.C.E., hielden een korte toespraak, waarin zij hun vreugde uitspraken over de Belgisch-Nederlai se samenwerking op zeilsportgebied. Tydens de wedstrijden van zondag .slaagden enkele Nederlanders erin zich bij de eerste vier te klasseren. In de klasse van de ronde- en platbodemjach- ten werd de heer Th. H. de Meester van de Jachtclub Veere tweede en dr. Van Ravesteïjn van „De Maas" derde. De heer A. C. Schiltman van de J.C.V. werd eerste in de klas R.O.R.C. IV. Bij dc R.O.R.C. Hf werd de heer G. A. Pro voost van K.D.R.Z.V. tweede en de heer J. van Mechelen van „De Schelde" der de. De andere eerste plaatsen werden voornamelijk bezet door Belgen. By de Flying Juniors behaalde de heer F. A. Meeuwissen van W.S.V. „Het Witte Huis" een derde prys. Zijn clubgenoten, de heren J. van Helmond en B. J. Lode- wijk, werden respectievelijk vierde en zesde. De prijzen werden in Wolphaarts dijk en Veere uitgereikt. Radio-politiebericht uit Bruinisse had snel succes Dat politieberichten snel succes kunnen opleveren, is op tweede pinksterdag in Bruinisse bewe zen. Om elf uur 's morgens liet adjudant Pipping van de rijkspo litie aldaar een radiobericht om roepen van de volgende inhoud: „Op het Veerplein te Anna Jaeo- bapolder is een plastic koker met 50 tabletten verloren. Wanneer kinderen van deze tabletten twee of meer stuks innemen, is dit le vensgevaarlijk". Nog geen vijf minuten later meldde zich op het groepsbureau de vinder, de heer J. van Zuidland uit Bruinisse. De eigenaar, een Rotterdamse auto mobilist, werd van de vondst in kennis gesteld. Zijn tabletten wa ren niet alleen gevaarlijk, maar ook duur: 500. Duitse toeristen ongewenst in Vlissings café In het Vlissingse café L. aan het Bel- lainypark dreigden maandagmiddag moeilijkheden te ontstaan toen zich daar een groep Duitse toeristen tussen Vlis- singers zette. De Vlissingers maakten de luidruchtige Duitsers duidelijk dat hun aanwezigheid in het café beslist niet op nrys werd gesteld. De caféhouder verzocht rle toeristen het établissement te verlaten, maar daar aan werd geen gevolg gegeven. Het dreigde op een handgemeen uit te lo pen, maar de Vlissingse politie was tijdig ter plaatse. Toen pas waren de. buitenlanders geneigd de zaak te verla ten. Intussen bleek zich voor het café jen volksoploop te hebben gevormd. Met een maatschapplijk kapitaal van 1.5 miljoen, verdeeld in 106 priori- teits- en 1.394 gewone aandelen ad 1000, is opgericht de N V. Metaal- en Bouwmaterialenhandel „Het Sloe" te Vlissingen. Geplaatst zijn 93 prioriteits- en 257 gewone aandelen, waarop tien tot vijftig pet in contanten is gestort De nieuwe vennootschap beoogt o.m. de handel in ijzer en staal en metaalwaren en allerhande bouwmaterialen. Tot di recteuren zijn benoemd de beide oprich ters, de heren E. A. I. M. G. Tytgadt te Brugge (België) en J. E. E. M. G. Tyt gadt te Maldegem (België). TILBURGS GEZELSCHAP GEMOLESTEERD Achter de Sint-Jacobskerk in Vlissin gen zijn zondagavond drie families uit Tilburg door Vlissingse Inwoners ge molesteerd. Een cliauffeur van een auto werd uit zijn wagen gesleurd. Hij werd onder handen genomen en zijn kleding werd beschadigd. De Vlissingse politie heeft de daders, De W. en C. uit Vlissin gen, die onder invloed van sterke drank waren, aangehouden. De Tilburgenaren, die met twee auto's waren en logeerden op een camping in Domburg hadden een café Achter de Kerk bezochtt. Het gezelschap bestond uit een gehuwd paar en twee ongehuwde paren. Toen zij het café omstreeks tien uur uitkwamen, deden De W. en C. on eerbare voorstellen aan de dames uit het gezelschap, waarop een handgemeen ontstond. IN ZEELAND Vrouw dodelijk verongelukt na botsiug tegen boom Zondagavond is de landbouwer A. H. Talloen uit St.-Kruis niet grote snelheid met zijn auto tegen een boom gereden. Zijn naast hem zittende echtgenote kwam bij de botsing om het leven. Het ongeval gebeurde omstreeks elf uur in de Biezenstraat te Aardenburg-Eede. In de auto bevonden zich ook enkele kinderen van de heer Talloen, van wie er één met een gebroken arm naar het ziekenhuis te Oostburg moest worden overgebracht. De bestuurder bleef evenals de andere kinderen ongedeerd. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. Uit do remsporen is komen vast te staan dat de auto over enige afstand links van de weg heeft gereden en daarna aan de andere zijde tegen een boom tot stilstand kwam. De arts N. Rijk uit Aardenburg verleende eerste hulp. De auto werd zwaar beschadigd. De soms overstelpende pinkster- drukte heeft in het afgelopen week einde op verschillende plaatsen tot moeilijkheden op de Zeeuwse wegen teleid. Op de rijksweg 58 ontston- en verschillende kettingbotsingen. De botsing ontstond toen K. L. V. met zijn auto plotseling moest remmen voor een voor hem rijdende auto. De achter hem rijdende A. H. uit Rotter dam remde niet tijdig en botste tegen de auto van K. L. V. Op die onver wachte ontwikkeling bleek de heer T. de L. uit Waalre niet berekend, zodat zijn personenauto in schadelijke aanraking- kwam met die van K.L.V. De auto's raakten beschadigd. Geen van de inzit tenden liep enig letsel op. (Advertentie) de spaarbank met volledige bankservice 10 KULPAWN RIVER" VOOR GHANA TE WATER Op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „Dc Schelde" te Vlissin gen heeft mevrouw Odilia Erzuah, echt genote van de Ghanese ambassadeur in Yankrijk,zaterdag 9 juni te 11-.45 uur het motorschip „Kulpawn River" te wa ter gelaten. Het schip is bestemd voor de Black Star Line Ltd te Accra en het zal onder Ghanese vlag gaan varen. Het heeft een draagvermogen als gesloten schutdek- ker -van 9.532 ton. De voortstuwing ge schiedt door een Schelde-Sulzer hoofd motor, type 5 RD 68 met een vermogen van 4.500 apk. De Kulpawn River zal In november 1962 worden opgeleverd en is het zevende van 8 schepen, waarvan er 6 door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" worden gebouwd. Onmiddellijk Op de foto: mevrouw Odilia Erzuah, tij dens het verrichten van de plechtig heid. Links de president-directeur vim de „Schelde", de heer J. W. Huplces. (Foto P.Z.O.) na dc tewaterlating werd de kiel gelegd voor het achtste schip, bouwnummer 316. HET KONINKLIJK GEZIN heeft de afgelopen pinksterdagen op de Zeeuwse wateren doorgebracht. Met de standaard in top hebben het witte motorjacht „Piet Hein" Advertentie DAGBLAD COBOUW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) •Vooreen gratis proefabonnement. COBOUV/. POS73US 1067, DEN HAAG en het zeil-motorjacht „De Groene Draeck" van prinses Beatrix twee dagen lang tussen de eilanden rondom de Oosterschelde en liet Veerse Meer gezworven. Talloze zeilers, hengelaars en wandelaars ontdekten en wezen elkaar de vor stelijke vaartuigen. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Marijke bevonden zich aan boord Beatrix, Irene en Margriet den aan boord van „Dc Groene Draeck" hun hart op aan de watersportgenoegens van de Zeeuwse stromen. Zondagavond ontmoetten de drie prin sessen hun ouders en jongste zusje in de haven van Zlerikzee. De „Piet Hein" lag al ongeveer een uur aan de voor malige steiger van dc provinciale boot; bij 't Luitje gemeerd, toen om acht uur de hoge mast van „Dc Groene Draeck" voor het havenhoofd verscheen. Binnen een kwartier had het ranke vaartuig de keersluis al achter zich gelaten en met een ruime boog vlijde het zich aan bak boordzijde tegen dc „Piet Hein" aan. Enkele honderden Inwoners van Zlerik zee zagen deze ontmoeting van een af standje. Twee politievaartuigen, dc RP- 25 en dc RP-9, het escorte van de beide koninklijke jachten, kozen langs de kade erachter een ligplaats- In de haven van Zlerikzee werd overnacht. De üPiet Hein" was 's morgens uit Rot terdam vertrokken. Het witte jacht maakte op deze stralende zondag een tocht tussen de Zuidliollandsc en Zeeuw se eilanden. Aan het eind van de middag passeerde het vorstenpaar en de Jongste prinses het Zijpe. Tegen zes uur werd op de Oosterschelde de steven gewend naar het langgerekte havenkanaal van Zierikzcc, waar het witte plezierjacht een ligplaats koos aan de steiger, die havenmeeester I'. v. d- Doe op deze zon dag voor de koninklijke gasten had ge reserveerd. IN ZYPE De drie oudste prinsessen arriveerden zaterdagavond al voor de kust van Schouwcn-Duiveland. „De Groene Draeck" zocht voor de nacht een plaats je in de vluchthaven te Zijpe om op de morgen van de eerste pinksterdag in zuidelijke richting af te buigen naar het Veerse Meer. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, vergezeld van een vrolijk groepje studiegenoten gin rond het middaguur voor Wolfaarlsdijk voor anker en waren toen "t middelpunt geworden van de vele tientallen jachten, ale in dit besloten watersportgebied deelnamen aan de internationale zeil wedstrijden. Later maakte „De Groene Draeck" nog een zeiltocht tot Geersdijk om aan het begin van dc avond het Veerse Meer te verlaten via de sluis in de Zandkrcck- dam. Maandagmorgen tegen negen uur verlieten de beide jachten Zierikzcc. Buiten liet havenkanaal zetten de beide vaartuigen koers naar Namansdorp. Het koninklijk paar en prinses Marijke arri veerden daar met de „Piet Hein", ge ëscorteerd door de RP-25, belangrijk eerder dan de drie andere prinsessen en hun gezelschap. In deze Zuidhollandse haven wachtte men <>i> elkaar, want daar ging het ge zin uiteen, na zorgeloze pinksterdagen' op hot Zeeuwse water. De prinsessen Beatrix en Irene vertrokken naar Leiden en prinses Margriet naar Zuid-Frankrijk waar zij in Montpellier studeert. Konin gin Juliana, prins Berliard en prinses Marijke voeren met de „Piet Hein" nog door naar Gorkiim, waar zij zich ont scheepten voor de thuisreis naar paleis Soestdijk. Eveneens zaterdagmorgen onstond by Rilland-Bath een botsiug doordat een Duitse personenauto, bestuurd door O. II.S. uit Wattenschcid met flinke snel heid botste tegen twee personenauto's, eveneens uit Duitsland afkomstig, die voor de overweg stonden te wachten. Mevrouw J. S. uit Wattenscheid liep verwondingen op. Eerste.hulp werd ge boden door dokter Donker uit Krab- bendyke. Zaterdagmiddag waren nog eens drie personenauto's op rijksweg 58 bij een kettingbotsing betrokken. Het gebeurde bij Krabbendijlce, waar een tot nu toe onbekende automobilist plotseling zo krachtig remde dat twee achter hem rijdende Duitse personenauto's met elkaar in aanrijding kwamen. Beide auto's moesten worden weggesleept en de bestuurder van de laatste auto, P. H. D. uit Keulen, raakte licht gewond. De pinksterdrukte heeft zaterdag morgen om kwart over elf ook op de Nieuwlandseweg in Middelburg een kleine kettingbotsing ten gevolge gehad. Drie auto's, een Fransman, een Duitser en een Nederlander wa ren erbij betrokken. De botsing ont stond doordat de file moest stoppen. De wagens kregen materiële schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. LIT DE BOCHT. Zaterdagavond omstreeks half zeven is opnieuw een auto uit de bocht gevlogen by de Oranjedijk tussen Schoondyke en IJzcndijke. Deze keer was het een Bel gische sportwagen, die het gevaarlyke knikje in de weg met een snelheid van over de honderd kilometer probeerde te nemen. De auto vloog door de grote snelheid over de rechts van de weg gelegen sloot en bleef in het bouwland liggen. De chauffeur, J. R. uit Antwerpen, bleef ongedeerd. De auto werd zwaar bescha digd. BROMFIETSER TEGEN WIELRIJDSTER. Op de hoek NoordDoortstraat en Noord- poortplein in Middelburg reed zaterdag middag omstreeks drie uur de brom fietser A. P. uit St.-Laurens tegen de ufïialriiHafnr \7J R nif en kwam daardoor op het linker weg- deel terecht. De wielrijdster werd tegen de grond geworpen en keerde, na een behandeling in het Middelburgse gast huis naar haar woning terug. Zaterdagavond, tien over half acht botsten in Middelburg cp het kruispunt Seissingel en Sandberglaan de brom fietser J. D. B. uit Al.ddelburg en de auto van W. A. D. uit Dordt. De brom fietser verleende geen voorrang aan de auto. B. kreeg een vleeswond aan het linkerdijbeen en werd in het ziekenhuis behandeld. De auto werd flink bescha digd. Terugkomend van de kermis in Schud- clebeurs zijn in de nacht van zondag op maandag drie Zierikzeeënaars op de Blokweg, ongeveer ter hoogte van de Nobelpoort, met hun auto pardoes in de sloot gereden. In de bocht kon de bestuurder, P. B. uit Zierikzee zijn auto niet meer onder controle houden. Eén van zijn passa giers, J. de J. uit Zierikzee, liep daarbij aan zijn gezicht verwondingen op, zo dat hij naar het Rode Kruisziekenhuis moest worden overgebracht. „Operatie duif" De bekende duivenhouder O. Scherp uit Kortgene heeft tweede pinksterdag een geslaagde opera tie uitgevoerd op een postduif. De heer Scherp had één van zijn beste duiven meegegeven voor een vlucht van 505 km vanuit Frank rijk. Het dier keerde echter niet terug en hij' waande het reeds verloren, toen de duif maandag morgen enkele dagen te laat op het hok neerstreek. Het dier had een grote wond aan de hals en ieder ander zou de duif uit haar lyden verlost hebben. Maar de heer Scherp ontsmette dc wond, naaide met zeer fijn garen de wond dicht en plakte er een pleister op. Ondanks deze onge twijfeld pijnlijke ingreep knapte de duif weer snel op en 's middags reeds deed zij zien weer tegoed aan graan. Advertentie Zend een briefkiart aan K2r. Sin(cl 44 Amsterdam (a(d. 2o) en U ontvangt om gaand de Vlekkon- Vraagbaak K2r. (Plak --- do 0.25 haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen HET WEER IN EUROPA Oslo, regenbui. Kopenhagen, regenbui. Londen, geheel bewolkt, Brussel, regen, Luxemburg, regen, Parijs, geheel bewolkt, Nico, zwaar bewolkt Frankfort, motregen, MUnchen, regen. Genève, geheel bewolkt. Locarno, geheel bewolkt, Wenen zwaar bewolkt. Innsbruck, regenbui. Rome, onbewolkt. 17 gr. 15 gr. 10 gr. KI gr. 13 gr, IC gr. 20 gr. 15 gr. 18 gr. 21 gr. 24 gr. 21 gr. 18 gr. 22 gr. VERWACHT. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Matige tot vry krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere tem peraturen. VANDAAG matig strandweer met tij delijk vrij veel bewolking en een kleine knns op wat lichte regen. Matige wind tussen zuid-west en west. Iets zachter Overdag 15 tot 17 graden. Zeewater 12 graden. VOORUITZICHTEN: licht onbestendig, maar iets zachter. Pinkstermaandag bleef hot aan de kust te koud met in Zeeland temperaturen, die niet hoger dan 13 graden Celsius kwamen. 13 juni ZON EN MAAN. Zon op 4.20 onder 21.00 Maan op 15.44 onder 2.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2