Verschillende meningen over voorkeurstemmen Ontslag van rechtsvervolging geëist in zaak-Tiendeveen Oostduitsers overmeesteren kapitein en vluchten met schip „RIJKSPOLITIE SCHOOT UIT NOODWEER OP BEREND PEKEL" „ACTIE IN NIEUW-GUINEA VORM VAN VERSTOPPERTJE SPELEN" Na beeld ook nog ereketen BINNENKOMST SPIJTOPTANTEN ONDERVINDT GEEN STAGNATIE ZATERDAG 9 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Getuige-deskundige„moeilijk te bepalen door welke kogels slachtoffer werd geraakt" Moeder vergiftigde mismaakte baby Op 22 mei werd in een kraamvrouwen kliniek in de omgeving van Luik een meisje geboren, dat geen armen en mis maakte voetjes liad. Op 29 mei verlieten moeder en kind de kliniek buiten weten van de artsen. Op 30 mei vervoegde de politie zich na een anoniem telefoontje bij de woning van de moeder. Zij troffen daar slechts het lijkje van de baby aan. Later zei de moeder dat zy de volledige verantwoordelijkheid voor de dood van het kind op zich nam. „Ik heb gedaan wat anderen niet wilden doen", zei zij. Zij vertelde voorts dat zij bij het begin van de zwangerschap een tube rust gevende middelen, in België bekend on der de naam „Softenon", had gebruikt. Dit middel zou in Engeland en Frank rijk al diverse misgeboorten veroorzaakt hebben. In België mocht het niet ver kocht worden. Toch kan men het in verschillende Luikse apotheken krijgen. De moeder is gearresteerd omdat zij het kind gedood zou hebben, de vader om dat hij hierin zou hebben toegestemd, een tante omdat zij het vergif had ver schaft, de grootmoeder van de baby om dat zij contact had opgenomen met de arts, die beschuldigd wordt van mede plichtigheid en deze laatste omdat hij de tien pilletjes had "voorgeschreven, die de dood van de baby veroorzaakt zouden hebben. Dader van aanslag op kruidenier Een 18-jarige glazenwasser uit Otter- sum heeft gistermorgen tegenover de recherche van de Nijmeegse politie toe gegeven, de dader te zyn van de aan slag, die donderdag werd gepleegd op een kruidenier in Nijmegen. De kruidenier was 's avonds laat uit zijn huis gebeld door een onbekende jon geman, die twee pakjes shag wilde heb ben. maar niet bereid bleek te zijn te betalen. Toen daarover een woorden wisseling ontstond, haalde de jongeman een pistool te voorschijn, waarmee hij de kruidenier bedreigde. Er ontstond een worsteling, waarbij de kruidenier met het wapen op het hoofd werd geslagen en ernstig werd gewond. Schout-bij-nacht Reeser Thuisfront heeft belangrijke taak De commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, heeft gisteren op een bijeenkomst met de pers te Hollandia, de positie der Indone sische parachutisten „vrij hope loos" genoemd. Hij voegde hieraan echter toe: „ik heb niet het minste idee wanneer de actie zal aflopen". In antwoord op vragen zei de heer Ree ser dat. uit een militair oogpunt, ei geen kwestie kan zijn van een Indone sisch bruggehoofd of een demarkatie- lijn in Nieuw-Guinea, „dat zou dan ze ker moeten zijn onder een boom in het oerwoud". 1-Iij zeide d-t in antwoord op vragen, die hem werden gesteld naar aanleiding van de Indonesische verkla ring te New York. «int Indonesië tn Nieuw-Guinea verschillende gebieden zou hebben bezet. V erstoppertje" Over het verloop van de actie tegen de parachutisten dceJ-.ie de heer Ree- op mede. dat deze thans neerkomt „verstoppertje spelen". Wy zijn daarbij, zeide hij, in een goede positie. Om aan voedsel te komen, moeten de parachutisten naar de groentetuinen van de bevolking komen en wij hou den hen daar en var. andere plaatsen, waar zij kwaad kunnen doen, van daan. De actie tegen de parachutisten is geen spectaculaire veldslag, maar een kwestie van stap voor stap vor deren. Schout-blj-nacht Roeser zei, dankbaar te zijn, dat aan Nederlandse zijde het aantal slachtoffers tot dusver laag is. De verliezen zijn twee doden en zes ge wonden, van wie twee zwaar. Een hun ner wordt met een ernstige beenwond naar Nederland overgebracht, doch de medische conclusie in Nieuw-Guinea is, dat amputatie niet noodzakelii zal zyn. De andere gewonden hebben kogelwon- den opgelopen aan do benen of in de kaak. KORTE PREDIKATIE Natuurlijk zijn er mensen, die niet we ten dat cr een Heilige Geest is, net als in Paulus' dagen. Het zijn er selfs veel en het is nog de vraag of die velen alleen buiten de herken te vinden zijn. IVeZ heeft iedereen, die enigszins in de kerlc meeleeft over de Heilige Geest ho ren spreken. Maar karvelen weten het werkelijk, dat die Geest er is en als een machtige kracht in ons kan werken f Toch is het zo: als wij God uit de liefde van ons hart. Vader noemen, dan is dat. het. werk van Zijn Geest. Als er in ons leven iets te bespeuren is van die liefde, die goed is voor de ander en geduld met hem heelt, die zich niet laat gelden en niet verbitterd wordt, als er echte blijd schap leeft in ons hart dan is dat de vrucht van de Geest. Want die Geest is cm kracht, die het hart vernieuwt van lien die in verbondenheid met Jezus Christus God willen toebehoren. Maar als dat waar is, dan is dit hot be langrijkste wereldnieuws (lat. in deze krant staat! Het is natuurlijk geen nieuw nieuws. maar het is er niet min der actueel om. Want alle spanning in de wereld, alle wantrouwen en geweld vindt zijn grond in de angst en de machtswaan van ons mensenhart, dat God heeft losgelaten. Als het waar is, dat. God Zijn Geest on der ons heeft gegeven om ons opnieuw met Hem te verbinden en ons daardoor te. genezen dan is niets zo dringend nodig als het doorwerken van die Geest in de wereld. Wie weet dat het waar is kan niets beters doen dan zich openstellen voor de vernieuwende wer king van de Geest. Wie het niet weet zal toch in ieder geval deze zaak met ernst moeten onderzoeken tenoille van de toekomst van de wereld. MIDDELBURG A. H. A. BAKKER De officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft gistermiddag ontslag van rechtsver volging geëist tegen twee verdachten in de zaak-Tiendeveen, de wachtmeesters der rijkspolitie Albert W. (42) en Doede Bernardus O. (36), beiden uit Beilen. De uitspraak is over veertien dagen. Mr. Van Oldenbeek zeide in zijn requisitoir onder meer, dat hij van beide verdachten noodweer onherroepelijk bewezen achtte. Naar zijn mening was de man, die op 4 juni van het vorig jaar in Tiendeveen door enkele pistoolschoten was gedood, de dertigjarige bielzenlegger Berend Pekel, een gevaarlijk man, gezien diens vroegere veroordeling tot drie maanden voorwaardelijk wegens messentrekkerij. of ik schiet". Hij bleef doorlopen en stortte vervolgens zwaar gewond op de grond, waarna hij in het Hooge- veense ziekenhuis overleed. Wacht meester Berga werd ervan verdacht het dodelijke schot afgevuurd te heb ben, doch hij werd op 22 november van het vorig jaar door de recht bank te Assen vrijgesproken, daar het gerechtelijk onderzoek had aan getoond, dat Berga het schot niet gelost kon hebben. Vervolgens werden de wachtmeesters W. en O. gedagvaard. De rechtbank in As sen verwierp aanvankelijk het bezwaar schrift van de verdachten, doch in raad kamer besloot ze hen buiten vervolging te stellen, wegens noodweer. Het open baar ministerie tekende tegen deze be slissing beroep aan. Het gerechtshof in Leeuwarden verwees hierop de zaak terug naar Assen, met de toelichting, dat de noodweer tijdens de openbare zit ting diende tc worden vastgesteld. Drie, vier kogels De anatoom-patholoog dr. Zeldenrust, verklaarde gistermiddag dat Pekel door minstens drie en waarschijnlijk wel door vier kogels geraakt moet zijn. De getuige-deskundige B. Bijde- vier, technisch hoofdambtenaar-A bij de Haarlemse gemeentepolitie en tevens de man, die de pistolen had beproefd, verklaarde er vrij wel zeker van te zijn, dat Pekel niet geraakt is door een kogel uit het pistool van Berga. Hij kon ech ter niet zeggen door welke pistool kogels Pekel dan wel geraakt was. „Dat is enorm moeilijk te bepa len", zei hij. Wachtmeester Berga verklaarde nadrukkelijk, dat hij, nadat men naar het café was te ruggegaan niet opnieuw had ge schoten. Nadat men nog enige vroegere getuigen had gehoord, kwam de officier van justitie tot zijn eis. SCHIETPARTIJ BIJ CAFE Zoals bekend werd Pekel dodelyk ge troffen tijdens een schietpartij by café Slomp in Tiendeveen. De wachtmees ter der rijkspolitie L. Berga, die thans gedetacheerd is iii Zuid-Laren, wilde daar een jongeman ophalen, die eerder op de dag in het dorp meisjes had las tiggevallen. Hij had tevoren naar het groepsbureau in Beilen getelefoneerd om assistentie. Toen wachtmeester Berga het café bin nenkwam en de jongeman Lamber- tus O. vroeg mee te gaan, weigerde deze en ging bovendien Pekel zich met de zaak bemoeien. Wachtmeester Berga besloot te wachten en keerde naar huis terug, doch daarbij werd hij gevolgd door een aantal cafébezoekers, waaron der zich ook Pekel bevond. De dreigen de houding van laatstgenoemde was voor wachtmeester Berga aanleiding zijn wa pen te trekken en enige schoten in de lucht te lossen. Nadat de wachtmees ters W. en O. uit Beilen waren gearri veerd, begaf wachtmeester Berga zich met hen naar het café. Vrijspraak In de nabijheid daarvan gekomen za gen ze een groep, door Pekel aange vuurde mensen uit de schuur van het café komen. Pekel gaf geen gehoor aan 'n sommatie: „handen omhoog Verliezen De heer Reeser deelde verder mede, dat de verliezen der parachutisten een veelvoud belopen van de verlie zen aan Nederlandse, kant, tien tot twintig maal zo groot. Metgrote waardering sprak de com mandant dor strijdkrachten over het aanpassingsvermogen van de jonge Ne derlandse militairen en de wijze, waarop zij snel routine en kennis opdoen van het gevecht in de rimboe. Hij noemde de combinatie van Papoea-polltie be stuur marine en leger „een goed ge balanceerde strijdmacht voor deze ope raties". In antwoord op een vraag verklaarde hy dat het enige wat het „thuisfront" doen kan is, geen onrust zaaien en dat men zich in Nederland m de correspon dentie niet slechts beperkt tot de vraag over het tydstip van het naar huis terug keren. Desgevraagd verklaarde de heer Reeser, er voor de 'militairen inderdaad be hoefte bestaan aan transitor-radio's, filmvertoningen en ontspanningspro- gramma's. ZWITSERSE MAGNAAT DUTTWE1LER OVERLEDEN De Zwitserse magnaat Gottlieb Dutt- weiier is gisteren op 74 jarige leeftyd in het kantonziekenhuis van Zurich over leden. Duttweiler, een der bekendste zakenlie den in Europa, heeft zich op het gebied van olie, scheepvaart, verzekeringen, toerisme, zelfbedieningswinkels, banken en zelfs de politiek bewogen. Vorig jaar bedroeg zijn inkomen meer dan 970 mil joen dollar. Hij was een der eersten die zich in Zwit serland bezighield met het onderwys voor volwassenen. Vorig jaar waren 120.000 Zwitsers op zijn scholen inge schreven. ?a. 25 jaar lang leidde hy zyn eigen lolitieke party, de kring der onafhan- telykcn en werd de woordvoerder der consumenten in de Nationale Raad. Kroesjtsjew had „grapje" over Nederland Premier Kroesjtsjew van de Sow- jet-Unie heeft te Moskou in het kader van een felle aanval op de Europese Economische Gemeen schap met bedekte termen aange geven dat „een onverhoedse bewe ging op een Russische raketbasis" voldoende is om een land als Ne derland van de aardbodem weg te vagen. Kroesjtsjew zei dit tydens een ontvangst in de Russische hoofd stad ter gelegenheid van het be zoek van de Italiaanse minister van handel Luigi Pretï, waarop hij zich onder meer liet ontvallen de Euromarkt als een „tegenna- tuuriyk huwelyk" te beschouwen. Het gesprek verplaatste zich naar de internationale geschillen die de wereldvrede bedreigen toen Kroes jtsjew opeens zei: „er zijn te veel raketbases en er lopen teveel men sen rond". Als grapje vertelde de Russische leider een verhaal over een re- cruut die naar een raketbasis komt en een onhandige beweging maakt. „Stommeling", zo roept een collega hem toe, „sta stil, zie je niet dat Holland verdwenen KLACHT TEGEN VAN DER PUTTEN INGEDIEND De adjudant-onderofficier H. B. heeft bij de officier van justitie te Amsterdam een M-nklacht ingediend „wegens smaad in geschrifte en aantasting van de eer en goede naam" tegen de ontslagen technische hoofdambtenaar van het de partement van defensie, F. H. van der Putten. Een afschrift Ajui deze aan klacht is ingediend hij de minister van defensie, ïr. S. H. Visser. De adjudant is tot het indienen van zijn klacht overgegaan, omdat Van der Putten een memorandum, dat in 1950 is opgesteld door de toennïalige kapitein D. H. Rijhiner en waarin ernstige be schuldigingen worden geuit mot betrek king tot het gedrag van de adjudant ge durende de eerste na-oorlogse jaren ïn Indonesië, openbaar heeft gemaakt. De adjudant heeft zich in zijn aanklscht bereid verklaard de officier van justitie authentieke documenten en fotocopieën over te leggen, waarmee volftens hem alle beschuldigingen kunnen worden weerlegd. Frank Sinatra bij gehandicapte jeugd De beroemde zanger Frank Sina tra, die in het Lido in Parijs een gala-voorstelling heeft gegeven 'ten bate van liefdadige instellin gen, heeft in de Franse hoofdstad een tehuis voor gehandicapte jon geren bezocht. Foto: Met dit jon getje was hij al gauio zeer goede vrienden. „MOET GEKOZENE TOESTEMMING VRAGEN?" Overige partijen veroordelen het K.V.P.-standpunt Het blijkt, dut de K.V.P. met haar opvatting, dat een kandidaat voor een vertegenwoordigend lichaam, die met voorkeurstemmen gekozen is, geen zitting in dat vertegen woordigend lichaam mag nemen zonder de uitdrukkelijke toestem ming van het partijbestuur, niet alleen een van de andere grote politieke partijen afwijkend stand punt inneemt, maar dut deze op vatting door de andere partijen ook veroordeeld wordt. Het Centrum voor Staatkundige Vor ming, liet wetenschappelijk bureau var de K.V.P-, heeft een studie aan deze kwestie gewijd- Zij kwam in het dezer dagen verschenen rapport tot de conclu sie, het reglement, dat een kandi daat, die met voorkeurstemmen gekozen is, verplicht toestemming aan het partij bestuur te vragen om zitting te nemen, juridisch aanvaardbaar is. Aan het niet-naleven van de desbetref fende regelen kan zelfs als sanctie worden verbonden het royement van het lid en de uitsluiting van de gekozene uit de fractie van de partij. Ook politiek acht het rapport het wenselijk de voor afgaande toestemming om zitting te ne men tc eisen. Principieel onjuist Het rapport zelf geeft het antwoord op de vraag, boe men in de V.V.D. over de ze kwestie denkt. Het vermeldt namelijk dat prof- Oud, de voorzitter van de V.V. D- en de fractieleider van de liberalen in de Tweede Kamer, in Elseviers Week blad van 1 april 1959 te kennen heeft gegeven, dat het principieel" onjuist is een met voorkeurstemmen gekozene te verplichten aan zijn partijbestuur verlof te vragen de benoeming te aanvaarden. In de C.H.U. laat men met voorkeur stemmen gekozen kandidaten geheel vrij. De voorzitter van de C.H.U., mr. Beernink, vertelde ons. dat het hoogst zelden voorkomt, flat oen kan didaat voor de Tweede Kamer met voorkeurstemmen in het parlement gebracht wordt- Donderdag is in het Rijksmuseum ont-,een keten met portretpenning, dekt, dat er nog een diefstal is j/e- voerd in licht goud met groen en pleegd: uit een vitrine is een 132 cm email, dateert uit 1618 en heeft t lange ereketen verdwenen. Het sieraad.{schrift* 2500 De Anti-Revolutionaire opvatting heeft het dagblad „Trouw" weerge geven In een hoofdartikel. „Ieder partijbestuur zal dat inzicht van de kiezers respecteren, omdat het an ders een deel van het verwante kiezers corps van zich vervreemdt. En dat kan een partijbestuur zich niet permitteren. Een correctie op de wens van de kiezers door een partijbestuur gaat bovendien ook in tegen de geest van de kieswet die het stemmen op personen mogelijk maakt". In de P.v.d.A. denkt men over de vrij heid, die een 1-v.ndidaat moet bezitten om zitting in een vertegenwoordigend lichaam te nemen, als hij door de kie zers met voorkeurstemmen daarvoor wordt aangewezen, zoals in de V.V.D. de C-H.U. en de A.R.P. De Partij van de Arbeid kent geen afspraken, dat een kandidaat eerst toestemming Mfin het partijbestuur moet vragen. ARREST HOGE RAAD Prij zenbeschikking bouwbedrijf rechtsgeldig (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft gisteren de prijzen- beschikking bouwbedrijf 1960 rechtsgel dig verklaard ook voor aannemingsover eenkomsten met een z.g-n. „risicoclau sule". die reeds waren gesloten toen de beschikking werd uitgevaardigd. De Hoge Raad overwoog in zijn arerst, dat de minister van economische zaken zijn bevoegdheid gegeven in de prysöp- drijvings- en hamsterwet 1939 niet heeft overschreden. In de zaak van de gemeente Den Hel der tegen de firma Koorn en De Jong te Medemblik vernietigde de Hoge Raad het arrest van het Amsterdamse rechtshof, waarin was beslist, dat pryzenbeschikking onbevoegd was g< ven. De Hoge Raad heeft de zaak ver wezen naar het Amsterdamse gerechts hof teneinde haar met inachtneming van het door de Raad gewezen arrest verder te behandelen en te beslissen. In de zaak van de Staat der Nederlan den (rykswaterstaat) tegen de aanne- mingsfirnsa P. C.. Zanen te Heemstede werd het arrest van het gerechtshof te Den Haag vernietigd, waarby eveneens de Staat in het ongelijk werd gesteld. De dood op de weg Enkele kilometers bniten Ruurlo op de rijksweg naar Groenlo is gistermorgen de 37-jarïge veehandelaar J. W. te Stra- te uit Winterswijk met zijn auto tegen boom gereden en aan de gevolgen van deze botsing overleden. Het Wereldgebeuren Vele monden i lk LAATSTE VISUM IN SEPTEMBER Ambonezen wachten nog op inreisvisum voor Indonesië (Van onze Haagse redactie). Ondanks de zich steeds meer toe spitsende situatie in Nieuw-Guinea, blijkt dat de Indonesische autori teiten de uitreis van spijtoptanten op het ogenblik, anders dan in fe bruari toen de stroom enige tijd heeft stilgestaan, geen hindernis sen in de weg leggen. Regelmatig komen spijtoptanten na in Bang kok te zijn opgevangen, in Neder land aan. De volgende cijferreeks geeft een beeld van het verloop van de uitreis uit Indo nesië van spijtoptanten: januari 331, fe bruari 62, maart 142, april 431, mei juiste aantal nog niet bekend, maar ongeveer gelijk aan dat van april. Op het ogenblik staan nog ongeveer 500 visa open, voor in totaal ongeveer 1800 zielen. Bovendien worden nog steeds nieuwe visa verleend. Naar ver luidt houdt het ministerie van justitie er rekening mee, dat eerst in september het laatste visuir verslrekt zal worden. De terugkeer van Ambonezen naar Indonesië verloopt moeilyker. In fe bruari heeft •'en groep van 189 Am bonezen uit Delfzijl en Arnhem slechts op het nippertje, en eerst in Italië, de Italiaanse boot die hen naar Djakarta zou brengen, kunnen halen omdat de Indonesische ambassade in Brussel niet tijdig afkwam met de nodige voorlopige verblijfsvergunnin gen. Regel was de laatste lijci dat elke twee maanden een groep Ambonezen toe stemming kreeg Indonesië binnen te ko men. Een drietal weker, geleden heeft een groep van 198 Ambonezen uit het woonoord Golflinks in Arnhem, die op het punt stond te vertrekken, echter als tweede gemerkt dat er stagnaties zyn. Naar wij uit kringen van de betrokke nen vernemen, is er in de opvangcentra te Djarkarta momenteel een al te grote concentratie van repatrianten, daar scheepsvervoer naar Ambon ontbreekt. rijstplanten. Hy staat dan wel niet op blote voeten in het water van de rijstvelden en hy draagt ook niet de grote zonnehoed van de Japanse boer, maar... hy is er by! Keurig met Euro pese hoed op het hoofd en de benen ge stoken in waterlaarzen. Voor vele Japanners betekent deze kei zerlijke ceremonie ongetwyfeld nog. dat de zegen wordt afgesmeekt voor het verkrijgen van een goede oogst. Wel, die goede oogsten heeft Japan in derdaad nu al jaren achtereen gehad. De regering van Japan heeft jaren gro te aandacht geschonken aan de opvoe ring van de voedselproduktie en zy is daarin geslaagd. Een medewerker van het Engelse dagblad Guardian eheft daarop on langs nog eens de aandacht geves tigd. Vijfentwintig jaar geleden moest een veel kleinere bevolking gevoed wor den en toch was men verplicht een vyf- de deel van de benodigde rijst uit het buitenland aan te kopen. Na de oorlog is er een drastische landhervorming doorgevoerd, er is gemechaniseerd en het gebruik van kunstmest werd sterk gepropageerd. Hoewel er nu in Japan 24 miljoen mensen meer leven dan voor de jongste wereldoorlog, kan het land vrijwel in de eigen rijstbehoefte voor- Wat ook merkwaardig is in het naoor logse Japan is de volkomen nieuwe ori ëntering van de export. Een derde deel van de Japanse uitvoer gaat thans naar de Verenigde Staten en Canada, terwyl vroeger de Japanse uitvoer hoofdzake- lyk op Aziatische landen was gericht. Japan is het Aziatische land, dat het sterkst gebonden is aan de Westerse economie. Overigens is ook het gebruik van industrieprodukten in het eigen land sterk toegenomen. Gezegd moet worden, dat het verslagen Japan zich thans in een welvaart verheugt, welke het voor 1940 nog nimmer had gekend. Dat heeft niet nagelaten diepe indruk te maken op verscheidene Aziatische volkeren. Er is in de Aziatische landen iets herleefd van het respect, dat Japan voor 1940 reeds had als de „top"-natie van Azië. Men ziet Japan als een voor beeld! Juist het feit, dat het als versla gen natie uit de oorlog kwam vergroot de bewondering en men trekt ook wel paralellen met West-Duitsland, dat zich ook zo snel in nieuwe welvaart mocht verheugen. et is duidelijk, dat Japan in de na bije toekomst van dit herwonnen aanzien gebruik zal maken om zo snel mogelyk zyn handelsbetrekkingen met de Aziatische landen uit te breiden, om daardoor toch iets te verwerkely- ken van de droom, die de vooroorlogse militaire leiders koesterden namelyk de droom van een Japan, dat een overheer sende positie zou innemen in Azië. En nu die milftaire leiders ter sprake ko men, moet wel even opgemerkt worden, dat zij destijds het land in een domme en agressieve oorlog konden storten, omdat ze konden profiteren van de ta- melyk agressieve vaderlandsliefde, wel ke kenmerkend is voor het Japanse volk. Vanzelfsprekend raakt een volk zo'n karaktertrek niet spoedig kwyt. Ook de hedendaagse Japanner geeft zich nog graag over aan vele vormen van natio nale zelfverheeriyking. Hy is nog al tijd sterk overtuigd van een zekere ras- superioriteit, maar de militaire (en maritieme) stimulansen ontbreken thans en dat is rustgevend. De huidige leiders van Japan richten zich meer op het scheppen van een welvaartsstaat, die voor het ogenblik nog buiten elke oorlogsdreiging wil blyven. Toch bestaat er bij een grote vryheid van meningsuiting in Japan nog slechts een zwakke democratie, welke zeker niet vergeleken mag worden bij de democratie in Westerse landen. het gebied Van de buitenlandse politiek hebben de na-oorlogse Ja panse regeringen een uiterst gere serveerde houding aangenomen. De voornaamste activiteiten op het terrein van de buitenlandse politiek waren wel licht de protesten tegen proeven met atoombommen. Daarnaast toonde Japan nauwelijks eni^e belangstelling voor de Verenigde Naties. De Japanse diploma ten waren van de diplomaten der grote naties de minst reislustigen. Wel reis lustig waren Japanse handelsdelegaties en in verband daarmee kan geconsta teerd worden, dat ook Japan tot de lan den behoort, die de vorming van de Eu ropese Economische Gemeenschap met grote argwaan hebben gadegeslagen, omdat het beducht is voor zyn handel met de Westeuropese landen. Die be duchtheid is in zoverre juist, dat deze Westeuropese landen nimmer een zo grote exportvrijheid aan Japan kunnen toestaan als dit land thans geniet in de Verenigde Staten en Canada. En toch zal Japan "moeten exporterenof ar moe lijden, want het land zal in 1968 honderd miljoen mensen moeten voeden. Ziedaar het allergrootste probleem waarmee Japan heeft te worstelen! Hc Op A#VV\A/VWVVl/W\n/\/\A/WV\AAAAAA/IAAAAS\S\AA/%AftAAAAAAAAAAA'\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAnMU«AAftAAAAA^AA^WAAMAAAAAAAAA/W\AA/\A/WV%AAA/V\ASWVWVVV\/W\AAASW«AiVW\AAAAAAAA/WVV Bestookt door rivierpolitie met machinegeweren Gezagvoerder en stuurman dronken gevoerd Een groep Oostduitsers heeft de kapitein van een riviervaar tuig dronken gevoerd, zich van het schip meester gemaakt en is gisteren vroeg door een regen van Oostduitse kogels naar West-Berlijn gevaren. Hoewel de vluchtelingen door de Oostduitse waterpolitie met machine geweren werden bestookt, wist de groep acht mannen, vijf vrouwen en een kind de oever van een Westberlyns kanaal ongedeerd te be reiken. De Westberlijnse politie beantwoord de het vuur der communisten. West- beriynse politiefunctionarissen ver klaarden dat niet één der 14 vluchte lingen letsel had opgelopen en dat de Oostduitse en Westberlijnse politie mannen evenmin verwondingen had den gekregen. Escorte De kapitein en de stuurman van het schip, de „Friedrich Wolf", brachten liet vaartuig terug naar Oost-Berlijn. Zy werden op de terugtocht begeleid door drie vaartuigen van de Oost duitse waterpolitic. Een van de vluchtelingen, die t7eiger- de zijn achternaam op te geven om dat hy verwanten in Oost-Duitsland had, vertelde hoe men by de ont vluchting te werk was gegaan. Iiy zei dat hy en een aantal anderen de plannen reeds een week geleden hadden gemaakt. „Wy lieten onze vrienden in West-Berlijn weten dat wy hoopten op maandag te kunnen komen. De Westberlynse politie werd gewaarschuwd", zo zei hij. Daar de route naar West-Berlijn via de rivier de Spree echter door een vaartuig was versperd, moest de po ging om de eerste vlucht aan boord van een schip te ondernemen worden uitgesteld. Fuifje Woensdag werden twee mensen dié transformators op het schip instal leerden in het vertrouwen genomen. Donderdagavond gaven de vluchte lingen een fuif waarby champagne, bier en jenever werd gedronken. De kapitein en de stuurman werden der- n^ate dronken dat zy in slaap vielen, „wij sloten hen op in hun hutten", zo zei de vluchteling, „wy konden de hut van de stuurman afsluiten maar twee mannen moesten voor de hut van de kapitein op wacht blijven staan om dat wy de sleutel niet konden vin den". Nadat men zich meester van het vaartuig had gemaakt werden twee andere mannen, vijf vrouwen en een kind aan boord van het vaartuig ge bracht. In de jachthaven van Trep- tow bemerkte men niet dat er iets ongewoons aan de hand was. De vluchtelingen zetten koers naar het Landwehr-kanaal, dat uitkomt in de rivier de Spree en in Westber lijnse handen is. Toen de communisten zagen in welke richting het schip voer begonnen zij het vaartuig te beschieten. Het schip werd onder vuur genomen door grenswachters, gewone politieman nen en de waterpolitie. De Westber lynse politie vuurde terug. 200 schoten Nadat de vluchtelingen in West-Ber lijn waren aangekomen werd de ka pitein bevrijd, lly en de stuurman brachten het schip terug naar Oost- Berlijn. De communisten, die volgens de Westberlijnse politie 200 schoten hadden gelost, hielden op met schie ten. De Oostduitsers zijn in het vluchtelingenkamp te Mariënfelde ondergebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3