PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Gaulle blijft volk raadplegen EERST GARANTIES DAN REFERENDUM TOENAME VERVUILING WESTERSCHELDE Na Eems en Waterweg onderwerp van studie OOK OVER OPVOLGER O.A.S. herhaalt eisen: Aanslagen op banken in Algerije ZUIVELARBEIDERS IN FRIESLAND WILLEN HET WERK NEERLEGGEN Staat van beleg in Pakistan opgeheven RUSLAND WAARSCHUWT HET WESTEN Brie! SPAANS VERBROEDERINGSFEEST HOOGTEPUNT IN MUNCHEN Vandaag... JONGEREN DOEN BEROEP OP DEN HAAG EN DJAKARTA 205e jaargang - no. 135 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ',r mm Mlr" "or ori" r"°w 9 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,20). „Brieven bur, van cüt biad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.O., Middelburg. Zaterdag 9 juni 1962 Zierikzee red tel 2425. adm. te. 2094 Adv. pr. 27'ct per mm. Min, per adv. 4.-:BIngër med; 8™" tarief Kilinradv. (m^ l President Charles de Gaulle heeft zijn volk gisteren in een toespraak over radio en televisie gezegd dat het zal worden gevraagd om over grondwetswijzigingen te stemmen die de Franse republiek „in stand zullen houden" en haai- „kracht orde" zuilen zekerstellen. Do Franse president zei dat directe vertrouwensstcmmingen door het volk „in deze moderne tijd voor een repu bliek noodzakelijk" waren geworden. De Gaullc gebruikte weliswaar niet de term „grondwetswijzigingen" maar bet was duidelijk dat liij dit bedoelde. De Gaulle legde niet uit welke wijzigin gen hij in gedachten had. Regerings- zegslieden verklaarden echter dat hij van mening was dat een Franse presi dent middels een directe volksstemming" diende te worden gekozen, in plaats van door een college van kiesmannen, zoals nu de bepaling is. olgen Gaulle op Amerikaansi presidentschap. Meer dan de helft van De Gaulles te voren opgenomen rede' was gewijd aan een overzicht van de Algerijnse kwes tie. De president beweerde dat dit pro bleem alleen kón worden opgelost om dat „de staat door de nieuwe ontwikke lingen actie heeft kunnen nemen". De president verklaarde dat de eenheid tussen staatshoofd en volk ook nadat de kwestie-Algerije zou zijn geregeld gehandhaafd moest blijven. De president, die nu 71 jaar oud is zou zich zorgen maken over opvolging. MUITERSOP WEG NAAR SEATTLE Volgens deze zegslieden streeft 3 voorts naar de instelling van een leest geschoeid vice- Staking met Pinksteren Conflict tussen fabrieken en de A.N.A.B. In do coöperatieve zuivelindustrie van Friesland dreigt met de pinksterdagen een staking uit te breken als gevolg van een loonCOlifiict. De Algemene Agrari sche Itedrjjfsbond eist van de zuivelfa brieken een nabetaling van 156 gulden per zuivelarbeider, aanvulling op het voorschot dat is gegeven op de invoering van een nieuw loonsysteem. Dat sy steem is overigens nog niet ingevoerd. De A.N.A.B. zegt hiervan dat er toe-, zeggingen zijn gedaan tot betaling. De beide andere zuivelarbetdersbonden wij- zan lil' aet.ii! \an de A.N.A.B. af, om dat 2ij het streven naar deze aanbeta ling als een streven naar zwart loon beschouwen. Hot lijkt er nu op dat de zuivelfabrie ken een lijn zullen trekken en geen na betalingen zullen verrichten. In een gistermorgen gehouden bui tengewone ledenvergadering van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken in Friesland, waar alle afdelin gen op één na vertegenwoordigd wa ren, hebben de leden zich met alge mene stemmen achter het standpunt van het bestuur van de bond gest dat geweigerd heeft, in te gaan op dc door de A.N.A.B. gestelde voor aarde tot uitbetaling van de na- uitkering van 156 gulden. De Friese Zulvelbond heeft verklaard tot het laatste moment bereid te blij ven tot onderhandelingen. Mocht staking, waarmee de A.N.A.B. heeft dreig'd, dit weekeinde doorgaan, zullen de leden-fabrieken van de Friese zuivelbond gezamenlijkde schade dra gen, welke het gevolg zal zijn van deze staking. Het bestuur van de Friese Zui velbond is gemachtigd alles te doen, wat het in de gegeven omstandigheden het beste acht. Tijdens een vergadering van de afde- lingsafgevaafdigden van de A.N.A.B. in Friesland, die gisteravond in Leeuwar den werd gehouden, heeft de voorzitter van deze bond de lieer S. van der Ploeg, meegedeeld, dat het hoofdbestuur van de A.N.A.B. gistermorgen tijdens een vergadering in Utrecht unaniem het be sluit Heeft genomen zich achter de sta king te stellen. Stakingsleider J. Kos ter, secretaris van de A.N.A.B., kreeg een blanco volmacht van het hoofdbe stuur. Naar aanleiding van de mededeling van A.N.A.B. de Friese Zuivelbond, dat de in geval van-staking juridisch aanspra kelijk zou worden gesteld voor de scha de die hieruit voor de Friese Zuivel bond zou-voortvloeien, deelde de heer Van der Ploeg mee, dat het gehele bezit van de A.N.A.B. gistermorgen is ge schonken aan een andere vereniging met rechtspersoonlijkheid. De staking zal zich beperken tof i 20-tal bedrfjven met een gezamenlijke aanvoer van anderhalf miljoen kilo gram melk per dag. Als de staking doorgaat, zal de aetie van de A.N.A.B. worden aangemerkt als een onrechtma tige daad en zal daarover een civïel- rcchterlijke uitspraak op korte termijn worden gevraagd. Een beeld van de situatie in Nieuw- Guinea. Een Papoea-jongetje draagt trots het geweer van een van de leden ■van een Nederlandse patrouille, wellce uit de jungle in Uollandia tbrugkeert. Concertgebouworkest terug uit Wenen Van een succesvolle tournee naar We nen is het Amsterdamse Concert gebouworkest vrijdagmiddag een gecharterd K.L.M.-toestel Schiphol teruggekeerd. Een der dirigenten van het orkest, Ber nard Haitink, verklaarde daar dat het succes in de Oostenrijkse hoofd stad geweldig geweest is. „Fenome naal", zo voegde hij daaraan toe. De andere dirigent van het orkest, Eugen Jochum, was, evenals een dertigtal orkestleden per trein te ruggereisd. Pinksterweer iets koeler (Van onze weerkundige medewerker). Het hogedrukgebied, dat ons de laatste dagen stralend weer heeft I Van de oceaan nadert een nieuw hogedrukgebied, dat zich in de S richting van Schotland en de 5 Noordzee uitbreidt. Hiertussen 5 ligt een zwak oceaanfront, dat 5 langzaam naar het zuidoosten 3 trekt en togen zondag met enige 3 bewolking zal passeren. Achter dit front wordt wat koele- re lucht aangevoerd, maar neer- g slag van enige betekenis ver- g wachten wij de eerste dagen niet. 5 De zon zal ons tijdens de pink- S sterdagen niet in de steek laten, 3 maar middagtemperaturen van 3 15 en 17 graden ztfn voor juni 3 toch te laag. fMWWWMWWm*WW3MM>rWWWMWW* Jfi Een natuurgetrouwe nabootsing <3 gj van het achttiende-eeuwse Britse S oorlogsschip H.M.S. >MgMW' ligt S S hier m de hanen van Long Beach, N Californië. Het schip dat is ge- S bruikt bij de nieuwe verfilming §j van het oude verhaal over de muiterij op de ,J3ounty" is. spe- S daal voor dit doel gebouwd op een S werf. Het wordt op het ogenblik g van Tahiti, waar het, voor de ver- g filming, van de werf heenzeilde S viahet Panamakanaal naar S Seattle gesleept om te toerden g tentoongesteld op de wereldten- g toonstelling in deze stad. r//////////////////f////f//////////////ï SOEBANDRIO „NEDERLAND MOET PLAN-BUNKER IN PRINCIPE AANVAARDEN" De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren gezegd dat Indone sië de besprekingen met Nederland over de kwestie-Nieuw-Guinea niet wil hervatten tot het er zeker van is dat Nederland het plan-Bunker in beginsel heeft aanvaard. Minister Soebandrio zei dat elke bespre king zonder dat de Nederlanders de be ginselen van het plan-Bunker aanvaar den, zou kunnen leiden tot een debat over het plan zelf. President Soekarno was echter van me ning dat het voornaamste onderwerp van de komende besprekingen niet moet zijn het plan-Bunker zelf maar de uit voering daarvan, aldus Soebandrio. De president meende voorts dat „als wij haastig besprekingen beginnen, het ;evolg zou kunnen zijn dat zij zich zou- len voortslepen zodat zij voor alle par tijen en in het bijzonder voor de V.S. schadelijk zouden worden. President Soekarno heeft gisterochtend een onderhoud gelrad met do Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta, Ho ward Jones. In Pakistan is vrijdag de staat van be- leg opgeheven, die daar twee jaar en acht maanden gelede» was afgekon digd. President Mohammed A.joeb, die vrjjdag als president beëdigd werd, verzocht de 156 leden van de nieuwe nationale vergadering de nieuwe grond wet, die nu van kracht is geworden, „een eerlijke kans" te geven. In 1958 werd de staat van beleg af gekondigd door de toenmalige president Iskander Mirza, die bij de afkondiging verklaarde, dat de integriteit van 't land „ernstig bedreigd werd door de mee dogenloosheid van verraders en politie ke avonturiers" en dat de toestand niet in de hand kon worden gehouden door de regering. In een uitzendingvan de O.A.S. gisteravond, welke de redevoering van De Gaulle op de televisie over stemde, doch op de radio niet stoorde, heeft een woordvoerder van de geheime legerorganisatie verklaard dat de O.A.S. stevige waarborgen voor de Europeanen wil hebben voor op 1 juli de volks stemming wordt gehouden. Na schietpartijen in Berlijn In nota's die naar Amerika, Enge land en Frankrijk zijn gestuurd, waarschuwt de Sowjet-Unie dat zij misschien „noodzakelijke maatre gelen" moet nemen om te voldoen aan haar verplichtingen jegens Oost-Duitsland, zo de incidenten aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn voortduren. In de nota's wordt een opsomming ge geven van een aantal incidenten en wordt gezegd dat de Sowjet-Unie niet kan toestaan dat West-Berlijn gebruik blijft maken van op revanche beluste militaire kringen voor doeleinden vijan dig aan de vrede. Het bestuur van West-Berlijn heeft op de nota gereageerd met een verklaring waarin wordt geconstateerd dat het drei gement van Moskou „maatregelen" te nemen, neerkomt op de erkenning dat de stad nog steeds, onder viermogend- hedenbeheer staat. „Verwelkomd dient te worden dat de Sowjet-Unie zich be wust is van haar per verdrag genomen verantwoordelijkheid vcor het onwettig en provocerend schieten door de volks- politie, aldus de verklaring. Vrouw valt in sloot en verdrinkt Gistermorgen is mevrouw Pruissen ippel bjj het grassnyden in de tuin ach ter haar linis te Werkendam in de sloot gevallen en verdronken. Zy was 58 jaar oud. 0 Een uitvoerig onderzoek door de directeur van het pathologisch-anatomisch instituut van Napels, prol. Varga, heeft aangetoond dat de Italiaans-Amerikaanse gangster „Lucky" Lu ciano in januari j.l. inderdaad aan een hart verlamming is overleden. Hij sprak tegen dat er tweedracht bin nen de O.A.S. heerste. De O.A.S. was „streng gedisciplineerd en nauw ver enigd", zeide hij. In Oran heeft ex-ge neraal Paul Gardy, titulair hoofd van de O.A.S. sedert de arrestatie van ex-gene raal Raoul Sal an, in een vlugschrift ver klaard dat de Europeanen van Oran nog steeds splitsing van het land na streven. V er schroeide aarde De geheime legerorganisatie blijft zich nog steeds vastklampen aan de tactiek van de verschroeide aarde in Algerije. Gisteren werden in Algiers een belastingkantoor, twee scholen, een postkantoor en een telefooncen trale opgeblazen en in brand gesto ken. Voorts werden invallen gedaan in kleine postkantoren en bankagent- schappen. Drie van deze invallen le verde een buit van in totaal 38.000 nieuwe franken op. F.L.N.-programma Volgens Algerijnse zegslieden te Tunis heeft het „parlement" van de F.L.N. donderdag te Tripolis zijn programma voor een nieuw Algerije opgesteld. Vol gens de zegslieden begonnen de afge vaardigden van de Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie hun zitting op 27 mei. Onder voorzitterschap van hun premier Youssof ben Khedda bespraken zij voorts de op handen zijnde volksstem ming over de toekomst van het omstre den gebied. Het officiële persbureau van de rebel- „Algerie Presse" meldde dat het programma door een onder leiding van vice-premier Ben Bella staande commis sie was voorbereid. Een lezer heeft gereageerd op onze kantlijn van maandag jongstleden, waarin wij met grote ernst betoog den dat het sneuvelen van militairen op Nieuw-Guinea voor de regering een vermaning diende te zijn de zaak Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk af te werken. Nederland staat immers met zijn politiek vrijwel alleen, voor welke realiteit niemand de ogen kan sluiten. Onze briefschrijver echter is een vol strekt andere mening toegedaan en daarom kwalificeert hij ons betoog als een „dolkstoot in de rug", daarbij vast stellend dat slechts één antwoord kan worden gegeven: „zo hard mogelijk te rugslaan". Wij bevelen de lezing van deze opvallende brief, afgedrukt op pa gina vier, van harte aan. e bewuste briefschrijver houdt, zo als bij kennisneming zal blijken, er zeer stellige opvattingen op na, opvattingen die geen nuances toela ten en die er van uitgaan dat wit ten slotte wit is en zwart zwart. Aldus den kend komt hij tot een gespierde taal, waarin hij dus oproept tot „hard slaan", maar waarin ook allen, die daarmee enige moeite hebben, worden uitgekreten voor „weg-met-ons-idealis- ten, politieke verraders, halfzachte en averechtse pacifisten en verpolitiekte kansel-hansworsten". Men ziet: het is een taal, die er niet om liegt. Men zal ove rigens kunnen begrijpen, dat wij dit ge schrijf maar laten voor wat het is. Het is welsprekend genoeg. De r is echter één zin in het bewuste stuk, die ons noopt enkele vragen te stellen, namelijk de volgende zin: „Wij oud-strijders, zullen niet dul den dat de Schout-bij-Nacht Reeser in Nederlands Nieuw-Guinea de handen gebonden wordt door de politiekelingen van het zogenaamde „thuisfront" en de grootnijveraars". Wij zouden de geach te inzender, dr. mr. H. P. Schaap, ma joor K.L.b.d., willen vragen: Wat be doelt gij daarmee? Wenst gij te voor komen dat het Ne derlandse volk met het toch waarlijk niet ftdiltlijn Op congres Europese Beweging HET VIERDE INTERNATIONALE CONGRES der Europese Beweging, dat donderdag en gisteren in Miinchen gehouden is, heeft een spectaculair hoogtepunt gekregen, door het onverwachte optreden van een tachtig man sterke delegatie uit Spanje. De reactie van het congres op de ver broederingsscène, die de Spaanse politici onder leiding van Gil Robles en de in exile levende Spanjaarden gisteren opvoerden, was ondubbelzinnig. Uit alle hoeken der zaal werden de Spanjaarden langdurig toegejuicht, nadat ze gemeenzaam hun resolutie hadden toegelicht, waarin het herstel van de democratische verhoudingen in Spanje als voorwaarde voor een toetreding van het land tot de Europese gemeenschap werd gesteld. Plechtig proclameerde prof. De Madariaga het einde van de Spaanse burgeroorlog. De als ontwerpresolutie voor de vergadering ingediende verklaring werd niet in stemming gebracht. Geen der Spanjaarden drong hier verder op aan. Integendeel verklaarde Gil Robles in de wandelgan gen, dat zijn gezelschap reeds uiterst tevreden was met de warme ont vangst die de verklaring in het congres was ten deel gevallen. De Span jaarden beschouwden deze instemming als een voldoende ondersteuning van hun actie. is het 150 jaar geleden, dat f de Duitse sterrenkundige J. G. i Galle, de ontdekker van drie ko- J meten, te Pabsthaus bij Witten- berg werd geboren. Galle was de i eerste, die de planeet Neptunus waarnam. wordt prins Philip van En geland 41 jaar. wordt koningin Fabiola van België 34 jaar. Kc De 79-jarige lord Clement Attlee, die in Londen in het koning Edward VII ziekenhuis voor officieren is geopereerd in verband met maagstoornissen, heeft het ziekenhuis verlaten. Hij wordt hier uitgeleide gedaan door een verpleegster. VOLKSGEZONDHEID (NOG?) NIET BEDREIGD ,WIJ ZIJN UITERST BE VREESD, dat, indien de overheid niet regelend optreedt en bijvoor beeld voorschrijft, dat het riool water gezuiverd moet worden al vorens de Westerschelde in te gaan, er binnen enkele jaren spra ke zal zijn van bijzonder veront reinigd zeewater. Met het veront reinigde water van de nieuwe in dustrieën in het Sloegebied .erbij, zou dit nadelige gevolgen kunnen hebben voor de recreatieve ont wikkeling langs onze kust". De Provinciale Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer van Zee land maakt zich zorgen. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1961. Het Westerscheldewater wordt in toenemende mate veront reinigd door industrieel afvalwa ter en door rioolwater uit België en Zeeland en in de toekomst wel licht uit Brabant. „Gevaarlijke dingen", zo licht de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale V.V.V. toe. „Wanneer niet gezorgd wordt voor voorafgaande zuivering, dan ziet het er voor de recreatie langs de Westerschelde (strandverontreini- ging, vuil water) niet bijster ge zond uit". Zuivering bewesten Tilburg loopt vast ZIET HET ER NIET GEZOND UIT? Kunnen voor de toekomst moeilijkheden worden verwacht? Hoever is de vervui ling- van de Westerschelde gevorderd? De/.e ea andere vragen hebben wy voor gelegd aan in de eerste plaats de arts L. C. Buysert, directeur van de Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid in Middelburg en vervolgens aan ir. F. J. Ribbius in Voorburg, hoofdingenieur A by het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, het R.I.Z.A. in Voorburg. Dit instituut ressorteert onder rijkswa terstaat en adviseert inzake zuivering van afvalwater en rioolwater. Het R.I.Z.A. heeft, een zeer belangrijke stem in deze zaak, het controleert onder meer de verontreinigingsstand van het Wes terscheldewater en werkt samen met de provinciale Zeeuwse gezondheids diensten en met rijkswaterstaat. De zuivering bewesten Tilburg vanaf de lijn Roosendaal-Steenbergen-Bergen op Zoom, en Zeeland loopt momenteel vast. Wanneer het Deltaplan eenmaal gereali seerd is, blijven maar drie uitwegen over voor de lozing van het afval- en rioolwater in ons land: de Eems, de Waterweg en de Westerschelde. Miljoe nen kubieke meters water met allerlei afvalstoffen van industrieën en van de steden en cïorpen moeten een uitweg vinden naar zee. Daarover z\jn de deskundigen het wel (Zie slot pag. 7 kol1 reine tracht te ko men? Dreigt gij als oud-strijder, wan neer in alle oprechtheid en eerlijkheid over deze zaken wordt gesproken? En wat bedoelt U met uw kreet: „Wy zul len niet dulden"? Wilt ge soms naar het voorbeeld van de patriotten Salan en Jouhaud een O.A.S. oprichten om daarmee moord „nd en brandstichtend het land door te trekken? Of gaat het hier slechts om wat loos ferme-jongens, stoere-knapen-gebral, waarover men de schouders moet ophalen? We zullen dat laatste maar aannemen. Eén Salan is genoeg in deze wereld. omende tot de zaak-Nieuw-Guinea zelf willen wij nogmaals als onze mening naar voren brengen, dat het te hopen is dat Nederland en Indo- i nesië over deze slepende zaak tot rede- 1 ,!jk overleg zullen komen. Weinigen in 'ederland zullen enthousiast zijn over de heer Soekarno en diens politiek, wei nigen ook geneigd om aan zijn kant het recht te zien. Desondanks kan men op basis van dé ontwikkeling der laatste weken oprecht van mening zijn, dat een felle strijd daarginds niet de oplossing zal brengen van het probleem Nieuw- Guinea. Het is deze mening, die wij maandag naar voren brachten, een me ning waarin wij door brieven als de hier besprokene worden gesterkt. Het bestuur van de Moderne Jeugdraad heeft in een telegram een dringend beroep gedaan op de regeringen van Nederland en Indonesië om onmïd- dellijk een eind te maken aan „het Beide regeringen worden in het tele gram uitgenodigd om door middel van aanvaarding van het plan-Bun ker een vreedzame oplossing van het geschil ten spoedigste te bewerkstel ligen. De Moderne Jeugdraad is van mening dat de ware betekenis van het con flict tussen Indonesië en Nederland over de toekomstige status van Nieuw-Guinea is geen enkele verhou ding staat tot de offers die aan men senlevens worden gebracht. In de Moderne Jeugdraad werken sa men de jongerenorganisatie van het N.V.V. „Jonge Strijd", het jeugd en jongerencentrum „Ruimte", de jon gerengroepen van het Nederlands Instituut voor Ontwikkeling en Na tuurstudie, clubhuiswerk ,,'t Anker", de Humanistische Jongeren Gemeen schap en de Nederlandse Culturele Sportbond. INVASIE VAN TOERISTEN BEGONNEN Gezien het zomerse weer en gezien het feit dat rond het middaguur gisteren alleen al aan de grenspost Zevenaar maar dan 300 wagens met toeristen, voornamelijk uit Scandinavië en Duitsland, ons land zijn binnengekomen, verwacht de A.N.W.B. dat dit pinksterweekeinde vele tienduizenden binnen- en bui tenlandse kampeerders in Ne derland hun tenten zullen op slaan. Van gistermorgen zéven uur af staat de kampeerinformatiedienst van de A.N.W.B. en A.N.V.V. in voortdurend contact met de kam peerterreinen in onsland om de binnenkomende stroom kampeer ders snel en efficiënt op de hoogte te stellen van de bezetting van alle in ons land gelegen kampeer- en caravanterreinen In verband met de te verwachten nog grotere drukte, en om kam peerders teleurstelling te bespa ren, dringt de A.N.W.B. er bij kampeerders op aan. zich van te voren van de bezetting van ter reinen op de hoogte te stellen. Dit kan gebeuren bij de A.N.W.B. (in de tijd dat de kantoren van deze toeristenbond gesloten zijn bij de alarmcentrale van de A.N.W.B.) en bij de V.V.V.-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1