Zierikzeese sportlieden weer naar St-Hilaire R.I.Z.A. bestudeert toename van verontreiniging Westerschelde WALCHEREN ^rouge/baiser ZUID-BEVELAND HERVORMD SLUISKIL KRIJGT EEN NIEUW KERKGEBOUW NOORD-ZEELAND ZATERDAG 9 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (Slot van pag. 1 eens. De Westerschelde neemt hierbij een zeer belangrijke plaats in: voor West-Brabant, voor Zeeland zelf. Daar bij komt het water van de Schelde, waarin zich veel afvalstoffen bevinden van Belgische industrieën. Bacteriolo gisch, chemisch en radio-actief (reactor centrum Mol in België!) is de Wester schelde verontreinigd en die vervuiling wordt groter naarmate in Zeeland meer mensen komen wonen en zich meer in. dustrieën zullen vestigen of uitbreiden. Geen alarm ER IC momenteel nog geen reden tot alarmering. De arts L. C. Buysert, di recteur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Middelburg zegt: „op onze qui vive zijn; als er geen vol doende biologische zuivering is. kunnen er misstanden optreden. Dat moet wor den voorkomen". Van de zijde van rijkswaterstaat, Vlissingen zei men ons „het loopt nog zo'n vaart niet". De gemeenter moeten vergunningen vragen bij de Rijkswaterstaat om te mogen lozen en die vergunningen krijgt men niet direct: het R.I.Z.A. heeft een belangrijk-, stem in het kapittel. Dit instituut stelt de criteria en adviseert de waterbeheerder omtrent de aan lo zingsvergunningen te verbinden voor waarden. Ir Ribbius van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater heeft waar dering voor de actieve belangstelling van de provinciale V.V.V. in Zeeland. „Wanneer in vroeger jaren de publieke opinie overal zo bij voorbaat gericht zou zijn geweest op de spanningen in de ontwikkeling van het afvalwater- eD waterverontreinigingsprobleem, dan zou den veel misstanden in den lande zhn voorkomen"." Het verbreiden van begrip waar 't om gaat in dit probleem van bot sende belangen (dé één moet afvalstof fen kwijt, de ander wil ze niet hebben), blijkt altijd zeer bevorderlijk aan het in goede banen leiden van de publieke belangstelling en stuwkracht, zo meent hü. In groter verband gesteld is het pro bleem aldus: in ons land moeten de afvalstoffen van steeds meer mensen en vooral ook steeds meer fabrieken worden verwijderd. Steeds groter stromen afvalwater moeten worder geloosd in kanalen, rivieren of in dt zee. Maar juist in een zo dicht be volkt land als het onze moet steeds meer aandacht worden besteed aan de hygiëne van het levensmilieu, waarin het oppervlaktewater zo'n grote rol speelt. Zuiderzee- en Deltawerken sluiten bo vendien de uitvalspoorten af en beper ken het ontvangende water, waardoor het probleem van drie zijden op de spits wordt gedreven. Zo blyven drie poorten open: Eems, Waterweg en Wester schelde. Onderzoek „HET ONDERZOEK, waarmee drs. L. Rodrigues de Miranda, als bioloog aan ons instituut verbonden, in uw provincie bezig is, is nog maar kort op gang ge komen, maar we kunnen zeggen, dat de Westerschelde de volle aandacht heeft van ons instituut". Op de jaarvergade ring van de Vereniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging dezer dagen in Utrecht, sprak ir. Ribbius over de lozing van afvalwater in zee. waarbij h(j de Westerschelde kenmerkte als een „circa 70 km lange „darm", die relatief nauw is maar dankzij hoge tijverschil- len een groot tyvermogen heeft, bij Vlissingen omstreeks 1000 miljoen m3". De kop, zo ging spreker in zjjn rede verder, is duidelijk vervuild door af voer uti België met een equivalentie van enige miljoenen inwoners. Hier, bjj de grens en bij Batik zijn zuur- stofgehalt"n van 1 a 2 milligram per liter gemeten. Verontreiniging wordt uitgedrukt in een bevolkingsequivalent, dat Is een aantal mensen, dal eenzelfde verontreiniging veroorzaakt door het normale gebruik van water voor allerlei doeleinden. Zo wordt bijvoorbeeld voor tien bukken af valwater van een vlasrotcrjj een bevol. kingsequivalcnt van een dorp met 10.000 inwoners gcrokend. Het zuurstof gehalte van water wordt uitgedrukt in milligrammen per liter; het verzadi gingspunt ligt b(j 10 mg/liter. Tot mi nimum 5 mg/liter mag de afbraak van het zuurstofgehalte in het water voort- Bij Bath is het zuurstofgehalte te laag: 1 milligram per liter is al ge meten. De omstandigheden voor rot ting cn vissterfte zjjn dus aanwezig. Westelijk van Kruiningen Is de zuur- stofverhouding tot nu toe In orde be vonden. Bacteriologisch z\]n nog lo kale verontreinigingen aantoonbaar, met name bj| Terneur.cn. Badstrnn- den v.yt. er eerst voorby de lijn Vlis- singen-Breskeiis, 25 km beneden Ter- Er zijn in d"i Westerschelde geen oester- en mossclculturcs en weinig andere vis- scrHbelangen. aldus meent lr. Ribbius. Wel is er nog garnalenvisserij in de Westerscheldenlona. „Hoe we ons moe ten instellen op de sterke aandrang van Brabants afvalwater naar Rllland-Bath cn van Vlaams afvalwater naar Terneu- zen, vormt nog oen onderworp van stu die". Het brakke water hoeft geen dienst te doen voor drinkwatervoorzie ning, boezemverversing enz. Al met al een zeer gunstig ontvangend water, waarin de natuur in staat cn bereid is grote dingen te doen voor het opruimen van afvalstoffen, zonder andere be langen te schaden. bekend, in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een project van ruim 10 miljoen gulden, voor de afvoer van afvalwater en riool water uit de Kanaalzone naar de Wes terschelde. Dat is maar één van de vele leidingen. Middelburg, dat tot voor kort zijn af valwater loosde bij Veere, legt nu een Ieidinc naar liet Sloegebied, Vlissingen loost al op de Westerschelde, leidingen zijn geprojecteerd vanuit Biezelinge, Rilland, Kruiningen, Goes en St.-Phi- iipsland. In uitvoering zijn afvalwater leidingen vanuit Domburg, Kloetinge, Westkapelle en St.-Maartensdyk. Ten dele komen deze leidingen uit op de Westerschelde, die daardoor het groot ste „rioolwaterbekken" van Zuid-West- Nederland wordt. Het afvalwater wordt tot nog toe onge zuiverd in de Westerschelde geloosd, zuiveringsinstallaties zijn kostbaar en het wordt nog niet nodig geacht. Ook niet van de fabrieken. „Wij beginnen altijd met de lozing ongezuiverd water. Zo kunnen we stap voor stap verder gaan". De lozing van afvalwater kan in twee fasen geschie den: a. door een bezinkingsinstallatie, waar de zwaardere bestanddelen uit het water worden gehaald: b. door een biologische zuiveringsinstal latie, waey ai een korte tijd en in een kleine ruimte de organische bestandde len uit het water verdwijnen. Het principe van waterzuiveren is, dat de organische afvalstoffen worden afge broken, gemineraliseerd; die afbraak gebeurt door bacteriën. De organische stoffen komen terug in de natuurlijke kringloop, de anorganische stoffen, gif ten bijvoorbeeld, worden in zee geloosd. Probleem HET PROBLEEM is nu hoe die afval stoffen zonder gevaar voor de volksge zondheid kunnen worden kwijtgeraakt. „Het levensmilieu moet intact worden gehouden. Er komt echter via een nieuwe leiding •anuit Brabant nog afvalwater by voor een bevolkingsequivalent van rond 1 (via de Schelde) zal de Westerschelde dan verontreinigd zijn door een bevol kingsequivalent van omstreeks twee miljoen mensen. Kreekrakplan en Sloegebied daar nog by: over een jaar of tien zouden onaf zienbare problemen ontstaan, als het R.I.Z.A. en de Zeeuwse gezondheidsdien sten in samenwerking met het arrondis sement Vlissingen van rijkswaterstaat, dat de beheeraer van de Westerschelde is, en met de Zeeuwse overheid zich nu niet deze problemen terdege voor ogen stelden. Zelfs is al de mogelijkheid geopperd, dat Vlissingen zijn badstrand zou kunnen bevuilen met eigen afvalstof fen. „Daar moet nog erg naar wor den gekeken", zegt de hoofdinge nieur van het R.LZ.A. Waterloopkun- digen en bacteriologen houden één en ander goed in de gaten. Op gang SYSTEMATISCH onderzoek van de mo gelijkheden en beperkingen van het ont vangende water, zoals dit ook reeds voor de Waterweg en de Eems gaande is, is thans ook voor de Westerschelde op gang gebracht. Nederland zit al met 't afval waterprobleem sinds 1893. De wetgever althans. Sinds die tijd zijn officiële wet telijke regelingen in de maak. Tot nu toe wordt alles regionaal en plaatselijk geregeld. Zoals in Zeeland bijvoorbeeld via waterschappen en rijkswaterstaat. Ir. Ribbius van het R.I.Z.A. gaf ons als zyn oordeel te kennen, dat de provinciale V.V.V. gelukkig geen reden heeft .uiterst bevreesd" te zyn. De waterbe heerder kan en zal regelend optreden. De noodzaak, zowel uit hygiënisch als uit economisch oogpunt, om hierby aan Moeder Natuur een ruime mate van zelf werkzaamheid te bieden, vereist een ver standig beleid, gebaseerd op zorgvuldige waarneming en overweging. „Onder dankzegging aan de V.V.V. voor het tijdig hijsen van de rode vlag, kan ver zekerd worden, dat de belangen, die zij dient, de volle aandacht hebben van alle betrokkenen". VLISSINGEN Jubilarissen „De Schelde" Bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zullen in de maand juli weer enkele jubilea worden lerd. Veertig jaar in dienst zijn de :n L. TD. Nijssen (plaatwerkerij) op 17 juli, C. W. Kent in (cascomontage) 26 juli en G- v. d. Vliet (bewaking) op 28 juli. Vijfentwintig jaar in dienst zijn de heren A. N. Blomme (bouw- en onder- houdsbureau) op 6 juli, L. de Nooijer (plaatwerkerij) op 9 juli, L. Roelse (montage en stelplaats) op 17 juli. J. van Schijndel (koperslagerij) op 18 juli. T. P de Vlieger (afbouw voortstuwing) op 24 juli, en C. de Munck (metselaars) op 24 juli. Kantongerecht Bergen op Zoom ONDER INVLOED TEGEN BOOM GEREDEN Studie DE WESTERSCHELDE is nog manr zeer kort onderwern van studie, omdat het probleem zich niet eerder aandiende Eerst de laatste jaren is Zeeland op de voorgrond getreden door industrialisa tie ln hoog tempo en door de Deltawer ken. Het R.I.Z.A. is al een jaar of zeven bozig met dergelijke studies in de Eems (met Oost-Gronlngen en Duitsland als bclangrijksto lozlngsgebledenen met do Waterweg (al twintig Jaar). Eerst •sinds kort is het systematisch onder zoek van hei Westerschelde.estuarlum (wijde riviermond) Ingezet. Het instituut adviseert belde partijen: de producent, die afvalstoffen kwijl moet als de be heerder van het aangewezen ontvangen de water. „Na do oorlog zyn de problemen op ons afgestormd", vertelt lr. Rihhitis. In enkele tientallen Jaren is er een enorme ontwikkeling geweest in de studie van het afvalwater. Hel insti tuut, dul sinds 1935 In-slaat, kreeg handenvol werk. Er is voor de nieu we wetenschap over afvalwater nog geen universitaire opleiding. De vorming krijgen de afgestudeerde bacteriologen, scheikundigen, enz. nan het rijksinstituut in Voorbufg aan het Westeinde in een verbouwd en uitge breid herenhuis mot kantoren, tekenka mers e - laboratoria Omstreeks 70 men sen werken daar. Het instituut heeft voorts nog enige medewerkers „op pad", dlc onderzoekingen verrichten in bepaal de streken, zoals drs. De Miranda ln Zeeland. De eerste lange afvalwaterleiding in Ne derland werd In 1926 gelegd ln Gronln. gen. 28 km naar de Eems. Een dergelij ke leiding zal ook worden gelegd, zoals Wel of niet onder de invloed een auto bestuurd was de vraag, die de kanton rechter in Bergen op Zoom donderdag in d«' zitting kreeg te behandelen ten aanzien van verdachte W. K. uit 's-Hee- reuhoek. K. had met een auto, waarin enkele vrienden, op II december links over de Zoomweg in Bergen op Zoom gereden en was by het uitwijken voor een luis, bestuurd door J. C. II. uit Hal steren, met zyn wagen tegen een boom gereden. K. was niet ter rechtzitting verschenen. Wel aanwezig was de verbalisant, die K. „een grensgeval" noemde wat be treft diens nuchterheid. De bestuurder van de autobus wist niet of K. zelf de auto had bestuurd of één van de drie inzittenden, die ook niet geheel nuchter meer waren. De officier van justitie eiste f 50. subs. 10 dagen De kantonrechter ver oordeelde conform. Van verdere rechtsvervolging werd af- ;ezlen in de zaak tegen Th. den D. uit heskens, dlc ten laste was gelegd, dat hij op 2 november op de Antwerpse- straulweg in Eergen op Zoom een aan rijding had veroorzaakt en was doorge reden. De verdediger vroeg deze zaak niet ontvankelijk te maken, aangezien verdachte op 31 januari al voor twee za ken was voorgeweest en in beide ge vallen was vrijgesproken. De rechtbank ig vtöi verdere rechtsvervolging af. Grond- en rioleringswerken in Oostburg aanbesteed In het gemeentehuis van Oostburg is donderdag door het ingenieurs- en ar chitectenbureau v/h J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen namens het ge meentebestuur van Oostburg aanbesteed het maken van grond- riolerings- en ver- harrlingswerken met opjaaggomaal en persleiding tn het bungulowpark ,,'t Schuttebocht" alsmede de aanleg van riolering en straten in het uitbreidings plan ten noorden van „Kroomvjjk". De inschrijving geschiedde in 2 percelen cn in massa. Dc inschrijvingen waren als volgt: 1. fa. J, dc Oude, Biervliet, f 228.700, (massa), f 168.154; (le per ceel), ,f 64.000, (2c perceel: 2. Leen- houts' aannemingsbedrijf. Sluis f 257.000 f 183.000, f 74.000; 3. fa. Dc Ruysscher, Biervliet f 229.900, f 169.200. f 67.200; 4. fa. „Elk", Schoondijke. f 263.000 f 190.000, f 66.300; 5. P. Mollet. Hoofd plaat f 235.500, f 175.000. f 60.500; 6. fa, Geldof, Serooskerke (W.) f 232.000, (alleen massa); 7. wed. P. Touissaint Zn,, Cadzand f 237.000, f 179,000, f 63.000. De gunning werd aangehouden. Verbeteringen aan boulevard van Breskens aanbesteed In het gemeentehuis van Breskens is donderdagmiddag door 't ingenieurs-en architectenbureau v/h J. van Hasselt, en Dc Koning te Nijmegen namens het ge meentebestuur van Breskens in het openbaar aanbesteed het aanbrengen van verbeteringen aan de boulevard. Er schreven negen aannemers in De uit slag was als volgt: 1. fa. Geldof, Se rooskerke (W f 161.050; 2. fa. J. de Oude. Biervliet f 161.900; 3. fa. wed. P. Toussaint en Zn., Cadzand f 163.200; 4. fa. De Ruysscher, Biervliet f 163.300; Mollet Hoofdplaat f 166.000; 6. d. Sande Breskens f 168.000; 7. N.V. „Elk". Schoondijke f 169.000; 8. Aunncmingsbccirh'f „Zeeland" N.V., Mid delburg f 175.000; 9. fa. Lukassc, Wul- soorden f 177.000. De gunning is aan gehouden. Mutatie bij A.N.M.B. Met ingang van 1 juni is, na het ver trek van de hoer Th. dc Geus uit dc bondsdienst van dc A.N.M.B., tot zijn opvolger benoemd dc heer P. A. Kats. WESTKAPELLE Brandje in friteskraam Donderdagmorgen is brand uitgebroken in de patates-friteskraam van de heer P. de Witte te Westkapelle. De brand weer, die spoedig met loeiende sirene ter plaatse was, behoefde geen hulp meer te verlenen. Omwonenden hadden het vuur met een snelblusser bedwon gen. De vermoedelijke oorzaak van het brandje is kortsluiting geweest. Bejaarden maakten reisje De Westkappelse bejaarden hebben dinsdag hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Ditmaal zochten zij het dicht bij huis. Noord- en Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen was het doel van de reis. Toch was het al laat in de avond, toen allen huiswaarts keerden. Scheepvaartberichteh Vlissingen aangekomen 7-6: Sirenes v. Jurgen Stahmer v. Middelburg. Vlissingen vertrokken 7-6: Sirlus n. Helen n. Pulham: Jurgen Stahmer den: Sirenes n. Narvik; Democraat Londen IJmui- i. Sheer- Gepasseerd naar Antwerpen 7-6: Glessenkerk v. Mombasa: Garoot v. Hamburg; Metrl v zee; Baarn v. Hamburg; Hendrik Holwcrda v Lissabon; Spes Mayor v. Londen; Nike v. Londen n. Gent; Amstelland v. Rotterdam n. Vllssingenrede; Spolunda v. Le Havre; Olym- pia v. Rotterdam; Rozenburgh v, Rotterdam Lauwersborg v. zee n. Sluiskil; 8-6; Irazu v Hamburg; Oriënt v. Waterford; Venus v. zee Tlmca v. Amsterdam; EUcwoutsdijk v. Amster dam; Lungkoeas v. Liverpool. Gepasseerd van Antwerpen 7-6: Seabreeze n. Londen: Baltic n. Amsterdam; Holland n. Gloucester v. Terneuzen; Regina n. Esbjerg; Lnarderkcrk n. Londen; Phidias n. Rotterdam; Gersom n. Frederlkstad v. Gent; WiUem Cor nells n. Rotterdam; Diemerdijk n. Rotterdam; Adine n. Rotterdam; Calchas n. Klaipeda, i: Anrdenburgh n. Rotterdam; Musketier Silloj.h; Arnoudspolder n. Rotterdam; Spar- n. Copenhagen; Amstelland n. Rotterdam Gent; Sherntan n. Se villa; Tara n. Ham burg: Jongkind n. Beifast v. Gent; Batavier n. Gdynia v. Gent; Polaris Aalborg v. Gent. Verdrinkingsgeval in Westerschelde In het bericht in de krant van vrijdag over het tragische verdrinkingsgeval van de jeugdige Vlissinger A. Duinhou wer in de Westerschelde bij Bath is een storende fout geslopen. Abusievelijk meldden wij, dat de heer Duinhouwer ge huwd was en vader van een kind. Dit laatste was onjuist. De heer Duinhouwer was alleen gehuwd. Patiënten „Vrederust" maken reisjes Omstreeks honderd patiënten en leden van het verplegend personeel van „Vre- denoord" in Bergen op Zoom maakten dezer dagen een bustocht naar België. Om half negen vertrok men van de in richting. Vervolgens reed het gezel schap naar het Nachtegalenpark te Ant werpen waar een kopje koffie werd ge dronken. Verder ging het over de grote weg naar Brussel, langs de koninklijke tui nen en het paleis te Laeken en naar het Zoniënwoud aan de weg naar Namen Daar werd in het Rode Klooster de maaltijd gebruikt. In het woud werd een wandeling gemaakt. De tocht werd ver volgd via het Kamerbos naar Dender- monde langs Hamme naar St. Nicolaas. Op donderdag 14 juni zullen de patiën ten en Het verplegend personeel een rondrit maken over Walcheren en Noord-Beveland. Op 19 en 20 juni is een tocht uitgestippeld naar Breda, dan via Turnhout en langs Herentals naar Lier. In Turnhout zal men een bezoek brengen aan het stadspark. Van Lier gaat de tocht langs Mortsel weer naar St. Niklaas en via Antwerpen terug naar Bergen op Zoom. Schouweus „Stad en Lande" trekt naar Aardenburg De vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" houdt haar zo mervergadering en excursie dit jaar in Aardenburg. Volgende week zaterdag vertrekt men *s morgens vroeg per bus naar de Zeeuws-Vlaamse stad. In Oost burg en Aardenburg wacht de leden van „Stad en Lande" een bezichtiging en een ontvangst. In Aardenburg staan de „St.-Baaf" en het opgravingsterrein voor een bezoek op het programma. WESTERSCHELDEWATER, strand en de stad Vlissingen zijn op deze foto te zien. Vlissingen loost zijn afvalwater in de Westerschelde. De mogelijkheid is geopperd, dat het daardoor zijn eigen strand zou bevuilen. „Onwaarschijnlijk" de conclusie van de wetenschapsmen sen. Foto P.Z.C.) E.H.B. O.-diploma's Dezer dagen zijn in Borssele de diplo ma's van de E.H.B.O.-cursus uitgereikt. De cursisten waren opgeleid door dok ter H. M. J. Kievit. Examinandus was de heer Wouda uit Kloetinge. Aan 10 cursisten kon een diploma worden uit gereikt. Uitslag koeienkeuring Kalf koeien: Mina C. v. d. Velde, le prijs. Kalfkoeien: 2e kalf: 2. Dora, wed. .T. Dekker 2a; 3. Boerinne: J. Steketee, 3b. Kalfkoeien 3e kalf. 4. Zeeuwtje. Uthuist: la: medaille van gemeente" Borssele: 5. Atje: wed. J. Dekker, 2a: 6. Nora: C. v Velde, 2b. Oudere koei- 7. Boutje: wed. J. Dekker, la, me- raille Hollandiafabriek; 8. Welly: wed. Dekker, 2a: 9. Aaltje, Alhuist, 2b. Enkele geschonken geldprijzen werden verdeeld. Vaarzen: Dora, J. Steketee, 2a; vaars: 2. J. Steketee, 2b. (Advertentie) twee lipstick creatie's: Kiss-Proof f 1,95 f 2,95 Semi-Gras f 3,95 (niet te vet, niet te droog) GOES NIEUWE VOORZITTER WIT GELE KRUIS GOES Het Wit-Gele Kruis In Goes heeft een ave voorzitter. Tijdens de donder dagavond in „Do Landbouw" gehouden buitengewone algemene ledenvergade ring is de heer J. P. van Laar tot voor zitter benoemd. Ilij komt in de plaats van de heer H. A. Weijens, die onlangs naar Helmond is verhuisd. De vergadering stond onder leiding van de vicc-voorzitter. de heer L. de Kok, die slechts enkele leden kon verwelko men. Hij wees er in zijn openingswoord op, dat het werk van het Wit-Gele Kruis zich In de toekomst mogelijk zal uitbreiden tot Wolpliaartsdijk en Ka- pelle. Een en ander zal mede tot ge volg hebben, dat de contributie zal moe ten worden verhoogd. Voorts deelde de heer De Kok mede, dat de subsidie PLAATS MAKEN VOOR KANAALWERKEN ACTIES VOOR STEVIGE FINANCIËLE BASIS De Nederlands hervormde ge meente in Sluiskil is hard aan een nieuw kerkgebouw toe. De tegenwoordige kerk aan de Ka- naalweg-noord voldoet al lang niet meer aan de eisen, de mu ren zijn bijzonder vochtig en bij het plaatsnemen op de banken moet men voorzichtig te werk gaan, anders zakt men er door. De behoefte aan een nieuw Godshuis is de laatste jaren nog urgenter geworden omdat het huidige kerkgebouw moet wijken voor de kanaalverbre- dingswerken. Op de plaats waar de hervormde gemeente van Sluiskil nu 's zondags zit te luisteren naar de preek van do minee Cupédo, zullen binnen weinige jaren enorme zeesche pen hun weg van en naar Gent vinden Hervormd Sluiskil maakt geen drama van deze gedwongen verdwijning. Eerlijk gezegd, vindt men het niet zo verschrikkelijk erg dat dc kerk binnen de kanaalplannen valt. Een redelijke schadevergoeding en die mag men toch zeker verwachten kan een nuttig beginkapitaal zijn voor nieuwbouw. En daarop zijn de plannen in Sluiskil ook gebaseerd. Daarnaast zal nog een enorm be drag nodig zijn om de hele nieuw bouw te kunnen realiseren Natuurlijk kan op steun worden gerekend van de landelijke kerkbouwactie. Maar ook in de eigen gemeente zal men moeten helpen de zaak financieel rond te krijgen. Met de benodigde duwtjes hiervoor be last zich sinds geruime tijd de „her vormde kerkbouwactie Sluiskil". On der meer bezoeken zij de gemeehte- leden thuis om hen voor zover dat nog nodig is warm te maken voor een vrijwillige bijdrage op basis van één procent van het jaarloon. De resultaten verlopen bevredigend. Meer dan de helft van de bezochte leden heeft zijn steun toegezegd. Daarnaast worden speciale acties on dernomen zoals bijv. een prima ge slaagde bazaar met verloting. Prettig is in Sluiskil bij dit soort acties de uitstekende samenwerking en weder zijdse hulp tussen rooms-katholieken en protestanten. Thans worden plan nen uitgewerkt voor het houden van een „braderie" (mogelijk begin juli), terwijl juist dezer dagen wordt ge start met een 14-daagse papier-op haaldienst. Alles ten behoeve van de nieuwe kerk! Plannen gereed Zo gauw de financiële basis stevig ge- inoeg ls, kan ook een begin worden gemaakt met de uitvoering van de bouwplannen. Want ook die heeft men op een enkel detailpunt na klaar liggen, De nieuwe kerk komt op de hoek Louisastraat-Spoorstraat, tegenover het wit gele kruisgebouw. In de kerk- zaal zal plaats zijn voor 275 perso nen (momenteel 175). Daarbij Is reeds rekening gehouden met de toe komstige uitbreiding van de gemeen te. De aaal zal te bereiken zijn via een ontmoetingshal waarin tafels en stoelen komen te staan en waarin, ook vergaderingen kunnen worden gehouden. Langs de achterwand van de kerkzaal loopt een lage galerij, voorlopig de plaats voor het koor- Het huidige orgel krijgt na revi sie een plaats in de nieuwe kerk. Tussen kerkzaal en het bestaande jeugdgebouw, die één geheel gaan vormen, komt een vergaderzaaltje voor circa 30 personen. Verder is er plaats voor een consistorie, gardero be, toiletten, keuken en een buffet. Dit laatste omdat kerk en jeugdge bouw één complex gaan vormen. Dut jeugdgebouw heeft een grote zaal met plaats voor 180 200 per sonen, waarin diverse evenementen kunnen plaatsvinden. Daarom is er ook een keuken én een buffet met dcorgecfruimte voor spijzen en dran ken naar de grote zaal. De verschil lende zalen zullen zo gelegen zijn, dat bij gelijktijdig gebruik geen ge luidshinder kan optreden. de gemeente over 1961 f 1516,96 be draagt. De vice-voorzitter las een schrijven vnor van de penningmeester, de heer M. Verbeem, waarin deze voor zijn functie bedankte per 30 juli a.s. wegens omstandigheden. Spreker herinnerde eraan, dat de heer Verbeem sedert de oprichting, nu zes jaar geleden, de fi nanciën op voortreffelijke wijze heeft beheerd. Hi) zei hem daarvoor dank baar te zijn. In de opengevallen be- stuursvacature werd benoemd de heer M. F. M. Migchielsen. De heer Van Laar werd bij enkele kandidaatstelling gekozen. De nieuwe voorzitter verklaarde het als een van zijn eerste taken te zien om de huisvesting te verbeteren. Het gebouw, waarin het Wit-Gele Kruis zetelt, is na melijk aan verbetering toe. De heer L. A. van Opstal vroeg in de rondvraag nog aandacht voor de bejaardenzorg. Van de zijde van het bestuur werd toe gezegd. dat deze aangelegenheid nader zal worden bekeken. Leerlingenuitvoering Zeeuwse Muziekschool Dc afdeling Goes van de stichting Zeeuwse Muziekschool heeft donder dagavond in de „Prins van Oranje" een leerlingenuitvoering gegeven. Een groot aantal vaak zeer jeugdige leerlingen heeft hieraan meegewerkt. Er werd vaak vlot gemusiceerd, wat bij het publiek bijzonder in de smaak viel. De afdeling Goes telt ongeveer 350 leden, waarvan een selectie tijdens deze avond optrad. De adjunct-directeur, de heer A. Kousemaker er is nog steeds geen vervanger voor de heer H. Stam gevonden vond het verheugend, dat er ook een blazersklas optrad. Deze klas werd gevormd door het jeugdor kest „Jong Euterpe" uit Heinkenszand onder leiding van de heer J. Mannaert. De heer Kousemaker wilde deze klas als voorbeeld stellen voor andere har monie- en fanfareverenigingen in Zee land. De oudere leden van de afdeling konden niet optreden wegens de voor bereidingen voor de examens. De heer Kousemaker deelde voorts mede, dat binnenkort een ouderavond zal worden ;ehouden voor tweede jaars-leerlingen. )p deze avond zal men tevens adviezen geven omtrent de keuze van instrumen ten. Daarna voerden de leerlingen hun ver schillende nummers uit. De balletklas danste een wals onder leiding van me vrouw C. Lijnis-Huffenreuter. Hoogte punten van de avond waren onder meer de uitvoering van het vioolconcert in G van Vivalai en de sonate van Porpo- ra. Ook het optreden van dc A.V.M.O.- leerlingen onder leiding van de heer J. Kousemaker was zeer geslaagd. WISSENKERKE Eindles moedercursus Te Wissenkerke is de eindles van de Moedercursus gehouden. Op deze eindles waren ook een achttal echtgenoten van de moeders aanwezig, die door de cur susleidster zuster Dirksen uit Goes har telijk welkom werden geheten, Wissen kerke spande met dit aantal de kroon, want op vele plaatsen in Zeeland was ondanks haar vriendelijke uitnodiging nog niet zo'n aantal mannen aanwezig deze eindles de eindles vertoonde zuster Dirksen de film „Er dreigt gevaar", een film ongevallen bij kleuters. Namens de 34 deelneemsters aan deze cursus bracht mevr. W. den Boer-Heuseveldt de harte lijke dank over voor de leerzame cur sus en overhandigde zuster Dirksen eon boekebon. De plaatselijke wijkzuster Koster ontving een doos chocolade. Dokter V. 't Hart sprak namens het be stuur van het Groene-Kruis. De baten van een verloting worden bestemd voor het kleuterbureau, dat weer met enkele stukjes speelgoed voor de wachtende kleuters kon worden verrijkt. In sep tember start zuster Dirksen met een grootmoedercursus in Wissenkerke. „Jumelage-gezin" reist ook mee VOOK DE VIJFDE KEER treden dit ninksterweekeinde de voetbal elftallen van Zierikzee en het Franse Saint-Hilaire du Harcouet tegen elkaar in het veld. Gister morgen (vrijdag) voor dag en dauw zijn 42 deelnemers aan de lustrum-sportuitwisseling in de Normandische tweelingstad in de bus gestapt voor de bijna acht honderd kilometer lange tocht Het was al laat in de avond, toen het gezelschap op de plaats van bestemming arriveerde. Het is een gevarieerde groep Zie- rikzeeënaars, die tijdens de Pinkster dagen in Saint-Hilaire gastvrij wordt ingehaald: de oudste buspassagier is de 62 jaar al gepasseerd en de jong ste maakt de trip mee bij moeder op schoot. Met de voetballers en de vertegenwoordiging van de Zierik- zeese Sportraad reist namelijk ook het eerste „jumelage gezin" mee, Simone en Jacobus Lokker-Bénard met hun eerste telg Twee jaar geleden, juni 1960, werd de verbroedering tussen de beide steden in Saint-Hilaire symbolisch vastgelegd in LUSTRUM-UITWISSELING Voetbaltoernooi Federatie Personeelsverenigingen Voor het voetbaltoernooi van de Fede ratie van Personeelsverenigingen te Goes, dat zaterdag 23 juni 1962 op het gemeentelijk sportterrein zal worden gehouden, hebben 12 elftallen inge schreven. Deze zijn ingedeeld in drie poules van vier ploegen. De winnaars van deze poules en de best geklasseerde tweede komen in een finale-poule. De deelnemende elftallen zijn. Garage Louisse; gebr. Wattez. Hollestelle „Ho- maco". wasserij „De Zon", Haringman, Inter-Scaldes, Typo's A.K.F. 1 en 2, P. T.T., N.S., en E.V.A.K./G.A.K. OVEZANDE Sirene voor de brandweer Ten behoeve van de alarmering van de brandweerlieden ingeval van brand is op de christelijke school te Ovezande een sirene geplaatst. Deze zal in het vervolg in geval van brand worden gebruikt. Iedere maandagmiddag om 12 uur zal de sirene gedurende korte tijd worden geprobeerd. Dinsdagavond om 12 uur zal de sirene eveneens gedurende een paar minuten worden geprobeerd. een monument. Toen de Fransen vorig jaar met een deputatie en een voetbal ploeg in Zierikzee te gast waren, ont hulde burgemeester C- Cheval in het plantsoen op de hoek van het Kraan- §lein en de Oude Haven een kopie van e granieten zuil in zijn eigen stad. De wapens van de beide steden en het jaartal 1955 herinneren de inwoners zo over en weer aan de onderlinge vriend schapsbanden. De sportieve pinkster- bezoeken zijn langzamerhand uitge groeid tot een traditie, die een vaste plaats op de evenementenkalender heeft gekregen. Wanneer de bus met de gasten in aantocht fB heeft men een aantrekke- - lijk programma klaar. Men laat elk aar stad en omgeving bekijken, de bezoekers worden in de familiekring opgenomen, er is uiteraard een offi ciële ontvangst en bij de verschillen de sportwedstrijden gaat het niet om «Je knikkers, maar om het spel Het spel van de verbroedering, van de internationale contacten. INTOCHT Overigens blijft de „jumelage" niet al leen bij een sportuitwisseling. Er is nog veel meer: kort na de ramp van 1953 hebben Zierikzeese kinderen in de Nor mandische stad een vakantie doorge bracht. In het najaar van 1959 maakte de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" er een triomfale intocht. Aan het begin van dit jaar kreeg het bestuur van de Zierikzeese muziekvereniging opnieuw invitatie om de festiviteiten tijdens de pinksterdagen op te luisteren. Het muzikale bezoek van twee jaar terug was er bijzonder in de smaak gevallen. Maar de financiële positie van de har monie gedoogde ditmaal geen buiten landse trip, zodat het bezoek voorlopig is uitgesteld. Het gezelschap, dat gisteren met de bus twee grenzen is gepasseerd staat in Saint-Hilaire weer heel wat te wachten. Vandaag (zaterdag) bieden de Nonnan- diërs hun Zierikzeese gasten een uit stapje naar de bekende Mont St.-Michel aan- Het officiële tintje aan het bezoek speelt zich zondag af. Na de kerkdiens ten is er een ontvangst in het gemeen tehuis. Het „verbroederingsmonument" is daarop het middelpunt van een korte plechtigheid en in de middaguren treden de spelers ran het Zierikzee-elftal aan tegen hun Franse vrienden. 's Avonds wordt een vuurwerk afge stoken en is er een bal. Op tweede pinksterdag zal het tweede Zierikzeese elftal, Mevo zich meten met de sport club uit Saint-Hilaire. De derde dag van het bezoek wordt besloten met een feestelijke bijeenkomst Dinsdagmorgen stappen de Schouwse reizigers weer in de bus om zich door de vertegenwoor digers van de sportraad, de heren dr. J. C. Röhner en L. Dey naar Zierikzee te laten leiden. Namens het gemeente bestuur wordt deze uitwisselingstrip- 1962 meegemaakt door wethouder M. C. Verheyen. ZIERIKZEE „LINOLEUM"-EXPOSITIE VOOR SCHOUWSE JEUGD De schooljeugd van Schouwen-Duive land kan de komende weken heel wat te weten komen over de linoleum» industrie in ons land. Onder de hoge, re houten binten van het Zierikzee- 's-Gravensteen dan en niet in de schoolbanken.... Daar is namelijk don derdagmiddag de onderwijsexpositie „De linoleumindustrie" van de Stichting Onderwijstentoonstellingen officieel ge opend. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester had al eerder ervaringen opgedaan met de reizende materialen van de stichting en de uitstekende explicatie van de vaste onderwijskrachten tijdens de rondleidingen langs de stands en de lichttafels met foto's en kaarten, met monsters van grondstoffen .en kleine stukjes van de produkten uit de fabrie ken. Daarom noemde hij de tentoonstel lingen de stichting maakt op het ogenblik haar 41ste expositie uiter mate instructief voor de jeugd van een eiland, die weinig met een gevarieerd aantal industrieën in aanraking komt. „De jongelui kunnen er veel opsteken". De bvj de officiële opening uitgenodigde leerkrachten van verschillende scholen op het eiland maakten daarop met een van de vertegenwoordigers van de stichting een wandeling langs het uit- estalde materiaal. Een wandeling igeniyk door de gehele industrie en alles wat ermee te maken heeft. Zij kregen de historie van het linoleum te i, die zo parallel loopt met de ge schiedenis van de vloeren. Een van de stands toonde hen de verspreiding van deze typische vorm van vloerbedekking over de gehele wereld. Weer een andere lichttafel zal in de komende weken de scholieren laten zien, waar de grond stoffen hout. lijnolie, kurk, Kleur stoffen vandaan komen. Van de ta fels kunnen zij het verwerkingsproces aflezen. Van het begin tot het einde: hoe de lijnolie de fabriek binnenkomt en hoe de grote rollen linoleum deze verlaten op weg naar binnen- en bui tenland. Tot 25 juni aanstaande kan het onder wijzend personeel van Schouwen-Dui veland zijn pupillen in het Zierikzeese 's-Gravensteen een Nederlandse tak van industrie binnenleiden, waarheen^ zelfs het maken van een schoolreisje nog niet eenvoudig is. SINT-MAARTENSDIJK NIEUWE RIOLERINGEN IN ST.-MAARTEN SDI JK In een spoedeisende vergadering met één agendapunt is de raad van Sint- Maartensdijk donderdagavond akkoord der gemeente aan de laagste inschrij ver (f233.500). de firma gebrs. v. d. Werf te St.-Maartensdijk-Scherpenisse. Het betreft hier riolering en bestrating op de Hogeweg. Achterbos. Bosstraat, Groencdijk en Haven. Het gemeentebe stuur hoopt nog deze zomer- de werken gereed te krijgen. Het wachten is nu op de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten. De hoogste Inschrijver voor de werken was dc Firma Moerland en Zo nen uit St.-Annaland voor f243.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15