GOLF HOOFDPIJN Subsidie voor invoer aardappelen Museum m, museum uit voor zomerzegels 1962 O.A.S. heeft de terreuractie in ALGERIJE hervat ASPRO KLANKBORD NATUURLIJKE ECHTPAAR UIT V.S. VERDWENEN Tiel eet meer en beter brood ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG FRANCO WIL SPAANSE RESOLUTIE IN MUNCHEN TEGENHOUDEN jjxst* ydlvlTlIL - Onderzoek naar invloed roken op gezondheid OUD-N.S.B.-BURGEMEESTER VAN LEERDAM IN RAAD GEKOZEN CURIEUZE SERIE IS NOG TOT MORGEN VERKRIJGBAAR POLY-LOCK KAN NIET KROEZEN VRIJDAG 8 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 AVONDKLOK weer ingesteld DE GAULLE SCHORT BESLISSING OVER JOUHAUD OP TOT JULI L»e geheime legerorganisatie O.A.S. lijkt in Algerije de tactiek van de „verschroeide aarde" weer toe te passen. Gisteren is het hoofdge bouw van de universiteit van Algiers in de as gelegd. De brand werd gesticht door middel van drie brandbommen. Uren later was het gebouw nog slechts een rokende puinhoop. Voorts heeft de O.A.S. twee scholen, het stadhuis van een voorstad van Algiers, een postkantoor en, twee andere gebouwen van overheidsdiensten in brand gestoken Woensdagavond was door de O.A.S. in een radio uitzending gedfêggd dat men de tactiek van de verschroeide aarde opnieuw zou volgen. Hoewel bij de genoemde gevallen van brandstichting, waarby steeds met bom men werd gewerkt, geen slachtoffers vielen, werd door het hoofd van de po litie de avondklok weer vervroegd. Eer der deze week was als gevolg van het „bestand" dat door de O.A.S. werd toe gepast, het uitgaansverbod verlaat tot middernacht. Nu is het weer tot half negen 's avonds teruggebracht. De terreur tegen personen bleef betrek kelijk gering van omvang. Tot zes uur gisteravond was het dodencijfer als ge volg van daden van terreur nog „slechts" zes. Van de zijde van het Algerijnse Na tionaal Bevrijdingsfront (F.L.N.) is verklaard dal zo de Europeanen die in Algerije wonen wensen te pro fiteren van de waarborgen vervat in het akkoord van Evian, zij moeten deelnemen aan de volksstemming van 1 juli. Inmiddels heeft president De Gaulle er mee ingestemd zijn besluit over het lot van de ter dood veroordeelde voormalige generaal Edmond Jouhaud uit te stel len tot na de volksstemming van 1 juli in Algerije, zo is uit betrouwbare Fran se regeringsbron vernomen. De president zou deze toezegging hebben gedaan aan leden van zijn regering die hadden bepleit dat hij het leven van de op één na hoogste leider van het geheime leger O.A.S. In grensgebied van Tsjecho-Slowakije Het Amerikaanse echtpaar Raimo- nus en Martha Harold, dat in een Oostenrijks hotel in het grensge bied tussen Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije met vakantie vertoefde, is verdwenen. Het echtpaar maakte veelvuldig wan delingen in het grensgobicd, waar het ook foto's nam. Al zijn bagage bevindt zich nog ln het hotel, Het Oostenrijkse ministerie van buiten landse zaken en do Amerikaanse am bassade in Wonen hebben gepoogd langs diplomatieke weg inlichtingen over het lot van de verdwenenen te krijgen. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben hier echter nog niet op gereageerd. zou sparen. De Gaulle zou echter met klem hebben verklaard dat de definitieve beslissing alleen door hem moet worden genomen. Die beslissing zou in sterke mate af hangen van de vraag of er weer ernstige terreur zal zijn in Alge rije in de komende drie weken. (Van onze verslaggever) In Tiel eten de mensen thans meer, be en lekkerder brood dan voorheen het geval was. Dat is het resultaat van de proefactie, die in de maanden maart, april en mei ïn deze gemeente werd gehouden en die was georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten in samenwerking met de Nederlandse Bakkerij-Stichting. Doel van de actie was na te gaan hoe het broodverbruik kon worden verhoogd en welke middelen daartoe moesten worden aangewend. De proef is een succes genoemd. Berekend naar de ge gevens van de omzetmeting ten opzichte van de nul-meting de omzet in de twee weken voor de proefactie is in de eerste twee weken van mei de omzet van het grote brood met vier procent gestegen, terwijl wat het kleine brood betreft de omzetvermeerdering zelfs met 44 procent de nulmeting heeft over troffen. Tabaksaccijns in april minder dan vorig jaar In de afgelopen maand april is er z tabaksaccijns een bedrag van 37.1 mil joen ontvangen door het ministerie van financiën. Dat is 3.1 miljoen minder dan in april van vorig jaar. In maart 1962 was echter het verschil veel gro ter; toen werd met een totaal aan in komsten van 36.5 miljoen liefst 9 miljoen minder ontvangen dan in maart 1961. Over februari van dit jaar kwam nog 3.2 miljoen meer binnen. In januari was er nagenoeg geen verschil met de opbrengst van een jaar tevoren: op on geveer 42 miljoen slechts 400.000. De Consumentengids van juni vindt ove rigens, dat haar te veel eer wordt bewe zen. wanneer de daling van de tabaks- haar conto wordt geschreven. De gevol gen van de activiteiten, die de Consu mentenbond op het gebied van het teer- en nicotineonderzoek heeftontplooid, zullen zich namelijk pas op langere ter mijn doen kennen. De opbrengst van de accijns hangt n!-.( zo zegt de nieuwe Consumentengids, af van de omvang der bestellingen aan banderolles van enkele maanden tevoren. De accijns moet uiter lijk eerst vier maanden na de bestellin gen worden voldaan. Advertentie neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. 2 'ASPRO's -eti tfi&itnreeb fit/ IN NOORD-BRABANT VOOR HET EERST P.v.d.A.-GEDEPUTEERDE In Limburg socialistisch protest By de samenstelling van Gedeputeer de Staten heeft zich in dc provincie Noord-Brabant een politieke ver schuiving voorgedaan. Daar werd de heer Van Lienden van de Party van de Arbeid gekozen in «le nlants van dc lieer Pliilippart vau «le Katholieke Volkspartij. Het is voor het, eerst dat een P.v.d.A.- vertegenwoordiger in de Noordbra bantse gedeputeerden zitting heeft. Iri Limburg verlieten de acht socialis ten demonstratief dc zaal, toen de fractieleider van de K.V.P. had ver klaard, dat alle leden van Gedepu teerde Staten uit de eigen fractie zouden worden gekozen. De K.V.P. bezet in Limburg vijftig van de 59 zetels. Provinciale Staten van Zuid-Holland vergaderden in Seheveningen. Rond om de (her)verkiezing van de socia listische gedeputeerde dr. J. P. van Praag ontstond een moeilykheidje. Van de 69 uitgebrachte geldige stem men waren er 41 op dr. J. P. van Praag uitgebracht, terwijl 24 Staten leden hadden volstaan met de naam Van Praag zonder meer. De moeilijk- heid was, dat in de Zuidhollandse Staten nog een heer Van Praag zit ting heeft, de heer G. van Praag van de C.P.N. Na enige discussie werd besloten de ze 24 stemmen ongeldig te verklaren, omdat niet duidelijk was wie bedoeld werd. Daardoor bleven er 45 geldige stemmen over, waarvan dr. J. P. van Praag er 41 kreeg. Handel en consument vragen minister HET BEDRIJFSCHAP voor de kleinhandel in aardappelen, groen ten en fruit heeft gistermiddag in een telegram aan de ministers van economische zaken en van land bouw en visserij zijn verontrusting uitgesproken over de stagnerende aardappelvoorziening. Het bedrijfschap geeft de minister in overweging, de import van aardappe len van oogst '1961 door middel van een subsidie te stimuleren. De importeurs dan moeten garanderen, dat deze aard appelen inderdaad op de binnenlandse markt komen, en niet duurder worden verkocht dan voor de maximumprijs, die, zoals bekend, op het ogenblik voor de groothandel 30 en voor dc kleinhan del 35 cent per kilo is. Het Consumenten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad hebben een telegram verzonden aan de minis ters van economische zaken en van landbouw en visserij. Zij verzoeken de ministers eveneens maatregelen te ne men ter bevordering van de invoer van aardappelen, zodat deze aardappelen tegen een aanvaardbaar prijspeil ter be schikking van de consument komen. Advertentie Jongen dodelijk gewond door vallend fietsenrek By het spelen op de gemeentelijke O) slagplaats in Waalwijk is de zesjarige 1 van de Gouw uit Waalwijk onder een omvallend stalen fietsenrek terechtge komen. De jongen, die zwaar gewond werd, is gisteren in het „St. Nicolaas- ziekenhuis" in Waalwijk na operatief in grijpen overleden. CONGRES EUROPESE BEWEGING DELEGATIES BEPLEITEN Tcnvijt de voormalige A merikan presidenten Herbert C. Hoover (links) en Harry Truman rechtstoekijken, hangt burgemeester Robert Wagner van New York tijdens een lunch in die stad een ere-mcdaille om dc hals van Amerika's derde ruimtevaarder Mal colm Scott Carpenter. Mevrouw Rene Carpenter staat trots glimlachend aan de zijde van haar man. TINT* Zend een briefkaart **n K2r. Slny.cl 44 Amsterdam (afd, 23) haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen HEKSENJACHT. Johann Vogel, een 26-jarige Duitser uit het dorp Mailach, heeft bekend twee jaar geleden het huis in brand te hebben gestoken van de „dorpsheks". Elisabeth Hahn. Vogel zei, „steeds als ik haar tegenge komen was, overkwam mij een ongeluk". Hij verzekerde „zij was een heks. Soms werd ik 's nachts wakker, drijfnat van transpiratie". Dc burgemeester van Mailach. du 71-ja- rige Fritz Schlegel, zei dat ook hij ge loofde dat Elisabeth Hahn een heks was geweest. „Het feit, dat zij aan het vuur ontkwam bewijst het", oordeelde hij. Dc „heks" ontkwam aan het vuur. Zij overleed een jaar nadien. Vader en vijf kinderen in brand omgekomen Een vader van 28 en zijn vijl kinderen van respectievelijk 7, 5, 4. 3 en I zijn gisteren omgekomen toen het landhuisje «lat zij bewoonden aan Swatara Creek nabij Palmyra, in brand vloog. De moe der kon aan «lo vlammen ontkomen. De 25-jarige Margaret Neiswender zei, dat haar man haar opgedragen had uit het raam te springen, hetgeen zij had gedaan. Hij was zelf met dc kinderen op weg gegaan om de deur te bereiken, om dat er geen tijd meer was geweest alle kinderen via het raam in veiligheid te )e vader had voorop gelopen met het ongste kind in de armen. De andere tinueren hadden achter hem gelopen. „DEMOCRATISCHE TOESTANDEN" De activiteit van een Spaanse de legatie op het congres van de Europese Beweging in München heeft tot een diplomatieke in terventie van de regering van generaal Franco geleid. De Spaanse groep de in ballingschap wonende zowel als de uit 'Spanje overgekomen politici hebben een ontwerpresolutie opgesteld. Daarin wordt van het congres gevraagd zich er voor uit te spreken, dat Spanje met de Europese gemeen schappen kan worden geassocieerd, solutie doet een beroep op de Spaan se regering om op deze wijze de grondslagen voor het toetreden tot Europa te vestigen. De Spaanse regering heeft nu de mede werking van «le regering AMERIKAANS INITIATIEF De directeur-generaal van de volksgezondheid in de Verenigde Staten, dr. Luther Terry, heeft be kendgemaakt, dat hij een advies commissie zal benoemen die de*1 vraag zal bestuderen of het roken nadeel voor de gezondheid ople vert. zijn korte verklaring noemde dr. Terry longkanker niet met name, en evenmin sprak hij over een eventueel verband tusen deze ziekte en het roken van sigaretten. De adviescommissie zal worden samen geteld uit speciaal uitgezochte des kundigen, na beraadslaging met de be trokken groepen. verzoek van de Spaanse regering aan de congresleiding overgebracht, doch deze heeft tot dusverre nog geen beslissing genomen over de houding die zij zal aannemen. In elk geval is de leider van de Spaan se groep, Salvador de Madariaga, voornemens de resolutie ter sprake te brengen. Hij wordt hierin door een uit Spanje gekomen afgevaar digde ondersteund en kan ook reke nen op de steun van andere delega ties, waaronder de Nederlandse. De Spaanse resolutie is tot stand geko men in een gesprek tussen veertig Spanjaarden, die twee dagen vóór de aanvang van het congres naar München zijn gekomen'met twintis Spanjaarden, die daar reeds vertoef In de groep van veertig uit Spanje ge komen politici zijn verscheidene oud-falangisten, liberalen, christen- democraten en studenten. Er zyn ook drie Baskische pastoors onder hen. Het is voor het eerst sedert de Spaanse burgeroorlog, dat politici uit Spanje een gesprek hebben aan geknoopt met de geëmigreerde Spaanse politici. DELFTENAAR krijgt 2150 gulden voor goed idee De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft gistermid dag aan de heer L. van der List een bedrag van 2150.uitge keerd voor een door hem ingezon den idee. Het is het hoogste be drag, dat door de ideeënbus van de gemeente Delft tot nu toe werd gegeven. De heer Van der List, die als op zichter-a werkzaam is bij de ge meentebedrijven in Delft, had ge constateerd, dat de elektrische verwarmingsapparaten, die zich in de transformatorstations bevinden om kortsluiting door vochtneer- slag als gevolg van condensatie te voorkomen, zonder bezwaar een half of een heel uur per dag tij- half of een heel uur per dag (tij dens de piekbelastïng) kunnen worden uitgeschakeld. Dit be spaart de gemeente per jaar netto ongeveer 35.000.terwijl de stroom gedurende de piekperiode voor andere doeleinden kan wor den gebruikt. Granaat ontplofte 2 huzaren gewond Donderdagavond zijn in de legerplaats „Oirschot" twee huzaren gewond ge raakt by de ontploffing van een oefen- Tranaat. De negentienjarige dienst- ilichtige huzaar C. P. van Dongen uit )en Haag werd onder meer aan een oog gewond en brak een been. De twintigjarige dienstplichtige huzaar J. Albert uit Geleen liep onder meer buikverwondingen op. Beiden behoren tot het A-eskadron van het 11e tankbataljon, gelegerd in Oir schot. Voor lijst gemeentebelang Van Leer beschouwt zijn benoeming als eerherstel Willem van Leer, de thans 67-jarige oud-N.S.B.-bnrgemeester van Leer dam, zal vanaf september weer gere geld verschijnen in het gemeentehuis, maar nu als lid van de gemeente raad, waarin hij vorige week is be noemd via de lijst.gemeentebelang. „Ik heb geen enkele reden tot zelf- onteriug", zei de heer Van Leer, toen wy hem vroegen of hij zich in zyn nieuwe functie op het raadhuis wel op zijn plaats zal voelen. „Niemand kan mij van een onvaderlandse hou ding of van onmenselijke daden be schuldigen", voegde hij eraan toe. Iets meer dan een jaar is Van Leer in de bezettingstijd burgemeester ge weest van het stadie, nl. van april 1943 tot mei 1944. 'Dat zijn ambts periode zo kort heeft geduurd kwam volgens hem, omdat hy de Duitsers, (Van een onzer redacteuren) Honderd jaar Frans Hals-Museum te Haarlem cn het internationaal con- gres van museumdeskundigep, dat van 4 tot en met 11 juli onder auspiciën van dc International Council of Museum in ons land wordt gehouden, vestigen dit jaar extra de aandacht op cultureel Nederland. Twee culturele gebeurtenissen van dc eerste orde, die voor P.T.T. aanleiding waren een speciale serie postzegels uit te geven, die het Nederlandse cultuurbezit tot onderwerp hadden. De keuze viel daarby op de traditionele serie Zomer- postzegels, die ieder jaar mot een speciale toeslag worden uitgegeven. Zoals bekend komt die toeslag ten goede aan culturele instellingen en aan orga nisaties voor maatschappelijk werk en volksgezondheid van alle gezindten i- ons land. Delfts blauw Voor de 8-cents-zegel dacht Van Weelo eerst aan een object van Delfts blauw. Tenslotte kwam hy te recht in het Rijksmuseum voor de ge schiedenis der Natuurwetenschappen in Leiden. Uren lang dwaalde lm" er rond en liet zyn ogen spiedend rond gaan over «le meest vreemdsoortige voorwerpen uit vervlogen jaren. De door Christiaan Huygens uitge vonden slingerklolt fascineerde Cor van Weele. Muar clan' moest het ook die klok worden en niet de kop van Huygens. „Want dat zou weer te veel postzegel zijn geworden", zegt die museumserie heeft hij niet alleen de P.T.T. en het Zo- merzegelcomité een grote dienst bewezen, maar bovenal een be langrijke bijdrage geleverd om ons cultuurbezit in het buiten land meer bekendheid te geven. De Zomerpostzegel is tot mor gen bij de postkantoren en de overal aanwezige plaatselijke comité's verkrijgbaar. De kat uit het Winschoterdiep op de Jj cents zegel. De Zomerzegels gingen een museum- serie vormen, uniek in uitvoering, dank zy de grote zorg, waarmee «le ontwerper, «le 44-jarige Amsterdamse fotograaf Cor van Weele, zyu werk heeft gedaan. Postzegels ontwerpen is geen eenvoudige taak. Zo moeten aan zoveel eisen voldoen, en mogen in geen enkel opzicht iemand onaan genaam treffen. Maar Cor van Wee le /.ei zonder aarzelen „ja", toen hem begin 1961 «le opdracht werd ge il y wist niet waaraan hy was begon nen en wist toen evenmin, dat ons land 350 musea telt, waarvan hij er een groot deel bezocht, soms meer malen, om toch maar alle onderdelen van ons museumbczit in die vjif post zegels tot uitdrukking te kunnen Voor 't grijpen „De onderwerpen liggen er voor hel grypen, maar het is moeiiyk om er geen „postzegel" van te maken", zegt Van Weele. Want dat was juist dc taak die hy zich stelde. Dr'io maal bezocht hij b.v. het Haarlemse Frans rials-Museum. Tenslotte viel keus op twee koppen uit een be roemd schuttersstuk.3.24 x 1.75 m zijn do afmetingen van het schilderij; Van Weele wilde een detail daarvan weergeven op de postzegel van 25 x 35 millimeter, zonder dat er iets ver loren ging. Dat het stuk daarvooi uit zyn lijst moest om in de tuin var het museum bij zonlicht te kunnen worden gefotografeerd, vond de di rectie van het museum goed. En nu pryken die twee koppen op de indigf 30-cents-zegel met tien cent toeslag Weg was Van Weele van het beeldje van een kat, vernxoedelyk uit de Ro maansc tijd, dat vier jaar geleden ui! het Winschoterdiep wei'd opgevist en nu in het museum te Groninger staat. Het was moeiiyk te zeggen onder welke categorie het moest wor den gerangschikt. Tenslotte werd het volkenkunde en diende het als beeld voor de 4-cents-zegel. Het scheg- u-ajg H "zegel heeft gehoude Zyn ogen hadden zich als het ware Van Weele weken bezig gehouden vastgezet op dit beeld, dat hij ontdek te op het model van het fregat van Cornclis Evertsen in het Ryksmu seum te Amsterdam. dikwyls de wind uit de zeilen nam. „Het was een tijd waarin ik gedurig met de Duitsers overhoop lag. zodat tenslotte de gevolmachtigde van Seys Inquart in de provincie mij ont sloeg, nadat de N.S.B. mij al eerder had geadviseerd het burgemeester schap eraan te geven". Ook na zijn ontslag lieten de Duitsers hem niet met rust. Van Leer zegt te zijn ondergedoken, omdat de Duit sers een arrestatiebevel zouden heb ben uitgegeven met de opdracht hem „dood of levend" in handen te krij gen. Met dit en ook andere verha len verdedigt Van Leer zyn houding in de bezettingstijd. 430 stemmen Waarom zijn er in Leerdam 430 inwo ners, die hun stem gaven aan Van Leer en hem das ondanks zijn verle den waardig keurden voor het raads lidmaatschap De oud-N.S.B.-burge- meester verklaart in zyn fun«rtie voor veel ingezetenen de uitzending naar Duitsland te hebben voorkomen. Voorts zegt hij geen enkele joodse ingezetene te hebben doen arresteren, hoewel naar hij verklaart hy wist waar velen van hen waren on dergedoken. Het tribunaal, dat na de bevryding over Van Leer te oordelen kreeg, dacht toch blykbaar niet zo gunstig over de oud-N.S.B.-burgemeester. Tot vier jaar kampinternering werd Van Leer veroordeeld. Van Leer beschouwd zyn benoeming als lid van «1e raad als een rehabilitatie. Sommigen vinden hem brutaal, maar Van Leer wijst op zijn democratische rechten. „Als ik niet stem krijg ik een boete van drie gulden. Ik heb myn straf uitgezeten en de mensen hebben nu uitgemaakt, dat ik in de raad moet". Het Wereldgebeuren Geheim Leger Zondag 10 juni begint in Algerije de campagne voor de stemming over bet zelfbeschikkingsrecht. De poli tieke partijen die aan deze campagne willen deelnemen, moeten zich uiterlijk vrijdag a.s. aangemeld hebben en zij moeten toestemming ontvangen van de centrale controlecommissie. Die toestemming kan beschouwd wor den als een soort wettelijke erkenning. De Algerijnen bereiden zich actief voor op deze verkiezingen, maar wat de Fransen betreft is de toestand nog on- duideiyk. Het Geheime Leger kan als zodanig niet aan de verkiezingsstryd deelnemen, want het is een verboden beweging. Het zou echter wel als spits van een algemene Franse party kunnen funge ren, maar dan zou toch dat Geheime Leger in Algerije zijn terreur moeten staken en zich moeten verbergen achter de camouflage van een algemene party. De klemtoon moet hier wel vallen op het woord algemene, want de Algerijn se opstandelingenregering heeft al la ten weten, dat een zuiver Franse Dartij onbestaanbaar is in Algerije. Zij meent dat het oprichten van zo'n partij ras sendiscriminatie zou betekenen. In het toekomstige Algerye zullen volgens de opstandelingenregering alleen partijen mogen bestaan, waartoe alle Algerijnse burgers ongeacht hun ras kunnen toe treden. De F.L.N. (de party van de op standelingenregering) staat open voor iedereen, maar in werkelijkheid bestaat zij uitsluitend uit Mohammedanen. Het gerucht wil, dat tot nog toe slechts één Fransman lid van deze partij werd. De vi'aag is nu maar wat er bij dit jongleren met politieke en godsdiensti ge begrippen overblijft van de politieke vrijheid, welke aan de Franse i nen van Algerije zou worden j deerd. De wapenstilstand, welke in Algerye ongeveer een week lang door het Ge heime Leger in acht werd genomen, moet vermoedelijk ook in het licht van de politieke aspiraties van de OA..S. worden gezien. Het heet, dat er in die week ondei'han- deld is tussen mannen van het Geheime Leger en leiders van de Algerijnse on afhankelijkheidsbeweging. De berichten daarover zijn uiterst vaag gebleven. Het is op zich zelf wonderlijk, dat een ver boden terreurbeweging zou onderhande len en dat de justitie dan niet zou in grijpen, maar zulke wonderlyke dingen zyn in Afrika mogelijk. Volgens de vage geruchten zou er eni ge tweespalt heersen in het Gehei me Leger. De „kolonelsgroep" zou onverminderd de terreuractie willen voortzetten, maar de Franse burgers de kolonisten dus wilden liever 'n po ging wagen om met de Algerijnen tot 'n ondershands akkoord te komen. Twee zaken zouden daarby vooropstaan: de kolonisten wensten, dat hun toekomstige vertegenwoordigers in de openbare col leges een soort vetorecht zouden krij gen, wanneer die colleges by meerder heid van stemmen beslissingen zouden nemen, welke zouden ingaan tegen „de rechten van de mens" en daarnaast wensten zij een soort internationale con trole op de rechtspraak in samenwerking met... de Noordatlantische "Verdrags organisatie. Er is ook nog een gerucht als zouden de mannen van het Geheime Leger verdeling van Algerye wensen in die zin, dat er zones afgebakend zou den worden met een Europese meerder heid in het bestuur van enkele zones. Daarbij werd Cyprus als voorbeeld ge noemd. Op dat eiland bestaan Griekse en Turkse zones, maar dat verdelings systeem werk daar nogal verlammend op de sociale ontwikkeling. HDe het ook zij, de besprekingen tus sen het Geheime Leger en de Al gerijnse leiders zijn blykbaar woensdag in het slop geraakt want don derdag is de terreuractie in volle hevig heid hervat. Er vallen weer doden, zo wel aan de Algerijnse als aan de Fran se kant. De vlucht van Fransen uit Al gerije duurt onverminderd voort. Zij ko men geheel berooid in Frankrijk aan, want zy moeten hun gehele bezit ach terlaten. Behalve in Frankrijk beseft men in de meeste Europese landen te weinig wat dat voor deze vluchtelingen betekent. De Franse bevolkingsgroep in Algerije bestond niet uit een groep ko loniale bestuurders met enige entourage daaromheen. Zij was een echte volks planting van mensen, die zich van ge neratie op generatie gebonden wisten aan hun Algerijns-Franse geboorte grond. Vandaar de wanhoop, die zich van deze groep heeft meester gemaakt nu men zich realiseert, dat het voortbe staan van de volksplanting straks voor- namalyk zal afhangen van de Algery nen. Het schijnt, dat de besprekingen van 't Geheime Leger er op gericht wa ren aan de Franse „kolonisten" wat meer zekerheid en veiligheid te geven dan de door generaal De Gaulle ge sloten akkoorden met de Algerynen Mammoetwet 19 juni weer in Kamer (Van onze parlementaire verslaggever). In «le gisteren gehouden vergadering van «le Tweede Kamer heeft de voorzit ter «Ir. Kortcnliorst meegedeeld, dat hij goede hoop lieeft, dat het mondeling overleg, dat over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs de mammoetwet gevoerd wordt, zo tijdig beëindird zal zijn, dat de open bare behandeling van het ontwerp op dinsdag 19 juni a.s. kan worden voort gezet. f Advertentie) lil UULI -GEEF UW HAAR THUIS EEN SCHUIM-WAVE De Algerynen zyn daar wij moeten dat althans aannemen niet voor te vinden geweest. ZO vertrouwen er blyk- baai op, dat het Franse leger in Alge rye aan de actie van het Geheime Leger een einde zal maken en dat de vruch ten van die actie hun als rype appelen in de schoot zullen vallen. De Franse regering is intussen zowel in Algerije als in Frankrijk zelf druk bezig met de liquidatie van 't Geheime Leger. Er zyn in Frankryk de laatste drie weken weer verscheidene generaals ontslagen, die sympathie koes terden voor 't Geheime Leger. Een van die ontslagen hield verband met een rondreis, welke ex-kolonel Argoud commandant van het Geheime Leger in Frankryk heeft gemaakt langs de Franse garnizoenen in Duitsland om propaganda te maken. De ex-kolonel zou pas kortgeleden het commando op zich hebben genomen na geïnstalleerd te zijn door de „Nationale Raad van het Ver zet". In die raad zouden onder meer de oud-premier George Bidault en oud minister Jacques Soustelle zitten. Aan gezien de raad in het buitenland zetelt zal het voor De Gaulle niet zo gemak kelijk zyn met deze heren af te rekenen. BIDAULT ...Wie leidt de O.A.S.T j Australië heeft met succes een „Long "om"-raket gelanceerd van de basis in de Woomerawoestijn. De raket is uitgerust met *TXjf camera's. Twee in uniform gekiede leden van de Oostduitse volkspolitie zijn bij Bremke naar West-Duitsland gevlucht. Zij werden overge bracht naar he vluchtelingenkamp te G<jt- tingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5