PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STUK DICHTER BIJ OVERLEG ZEELANDS STATEN KOZEN NIEUW COLLEGE VAN G.S. Protest tegen prijzen O.A.S. verbreekt wapenstilstand Geen tentje op eigen terreintje „Geen conflict met Luns" Staatsbelang nummer een DE GAULLE NAM NOG GEEN BESLISSING OVER LOT JOUHAUD PRINSES BEATRIX SCHENKT MONUMENT AAN MADUR0DAM JOUWE VOND „MEER BEGRIP" IN AMERIKA Nieuwe boot Nieuwe ploeg Prof. mr. Polak over zelfstandigheid gemeenten 205e jaargang - no. 133 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. P van de Velde en P. B den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteuren. W. Leertouwer en G. A. de Kok. ft Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; fr. per post ƒ8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. ft Bureaus: Vlisslngen. Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213) Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; Zierik'/ee red el '425 adrri. tei 2094 ft Adv. pi. 27 et per mm. Min. per adv. f 4.Ingez. tned 3 s tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. ƒ1,25). Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro Donderdag 7 juni 1962 (pagina 2) P.Z.C., Middelburg. Dr. Van Royen op Schiphol in Amsterdam Ruim 150 leden van het 250 man tellende stuwadoorspersoneel van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland hebben gistermiddag om één uur het werk neergelegd. Enkele uren later, terwijl de directie van de maatschappij zich nog beraadde over te nemen maatregelen, hadden allen hun werk weer hervat. De stakers wil den, naar zij verklaarden, protesteren tegen de stijging van de levensmiddelen- prijzen. Twee bejaarden in badkamer gestikt Twee bejaarden zijn gistermorgen ïn hun woning aan het Van Deventerplein in Voorburg om het leven gekomen. Het zyn de 92-jarige J. J. van li. en zyn 88- jarige bij hem inwonende schoonzuster J. J. VV. Een buurmeisje dat huishoudelijke hulp verleent, kreeg aan de woning geen gehoor, waarop de politie werd gewaar schuwd. Deze verschafte zich aan de achterzijde van de woning toegang en trof beiden levenloos in de badkamer aan. De oorzaak wordt door de politie toegeschreven aan gebrek aan zuurstof tengevolge van onvoldoende ventilatie van de badkamer. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen. is gistermiddag om precies half vier op Schiphol aangekomen. Dr. van Royen was vergezeld van zijn echtgenote. De ambassadeur was vanuit Washington via New York en loonden naar Schiphol gereisd. Hij heeft deze omweg moeten ma ken, omdat hij in New York de aansluiting op de rechtstreekse K.L.M.-dienst miste. De ambassadeur zei tegenover journa listen dat hij „hoogstens kon zeggen geen enkele mededeling te doen". De ambassadeur zei wel, dat hij in een krant gelezen had dat hij zelf behbeftc had gevoeld om naar Ne derland te komen. „Dit is niet waar", zo zei hij. „Ik ben ontboden door de Nederlandse regering. Ook een ander misverstand wilde (Jr. Van Royen uit de weg ruimen, toen hy verklaarde dat er tussen Luns en hem „absoluut geen tegenstelling bestaat". Op een vraag hov. lang hij in Nederland zou blijven kon de ambassadeur geen antwoord geven. „Daarover moet ik eerst overleg plegen mei minister Luns". Ongevraagd merkte de ambassadeur daarna op dat hy vlalt voor zijn vertrek kennis genomen had van het antwoord van president Soekarno op de brief van secretaris-generaal Thant. „Hoewel dit antwoord weinig hoffciyic gesteld is, ge loof Ik dat we wel een stuk dichter by do onderhandelingen gekomen zijn", zo verklaarde hy. „Mag ik hiermee be ëindigen?" zo vroeg dr Van Royen aan de persvertegenwoordigers. Een laatste vraag, ot' hij de verklarin gen die de heer IS. Jouwe *s ochtends op .Schiphol had gedaan, namelijk dat de Amerikaanse politiek t.o.v. de kwestic- Nleuw-tiuinea 'le laatsto dagen veran derd is, kon bevestigen, wilde hij niet beantwoorden. „Wel wil ik zeggen «lat ik de lieer Jouwe zoveel mogelyk heb geholpen 0111 hem te, introduceren by hoge Amerikaanse functionarissen". -. J. II. van Royen legde, op sijn verklaring voor de micro- Eerder op de dag had generaal De Gaul le in een kabinetszitting van drie uui verklaard, dat hy nog geen besluit heeft genomen over liet lot van ex-generaal Jouhaud, die ter dood is veroordeeld, maar een verzoek om gratie heeft inge diend. De Gaulle verklaarde, dat. mensen en handelingen uitsluitend dienen te worden beoordeeld op basis van de ho gere belangen van de staat. Uit de woorden van De Gaulle, aan de pers overgebracht door dc minister van voorlichting Alain Peyrefitte, valt op te maken dat Jouhaud voor het vuurpeloton zal worden gezel, tenzy Dc Gaulle meent dat dc belangen van dc staat beter zijn gediend met gratie. Volgens onbevestigde berichten heeft Salan vanuit de-gevangenis het beroep dat Jouhaud op hem heeft gedaan te ruggestuurd met door hem voorgestelde wijzigingen. Volgens andere berichten heelt Jouhaud tenminste tweemaal een boodschap aan Salan gestuurd. Peyre fitte zei dat, voor zover hem bekend, Salan nog niet had geantwoord. Roto: D Schiphol foons af. ZON DEED 400 BALLONNEN EXPLODEREN Het goede weer in Belgie' heeft gisteren een ongewoon ongeluk veroorzaakt in Charleroi. De blakende zon bleek daar omstreeks het middaguur te machtig te zyn geworden voor 400 kinderbalionne- tjes, gevuld met waterstofgas, in een vrachtauto. Het gevolg was dan ook dat de wagen, die deel uitmaakte van een roclamestoet, met een donderende exp'osio openbarst te. Dc bestuurder liep door de in het rond vliegende brandende vellen van de ballonnetjes zo zware verwondingen op, dat hy in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Jongetje verdrinkt voor ogen van vader in sloot Dc tweejarige G. Havik uit Stryen is gistermorgen voor de ogen van zyn va der verdronken in een sloot, te Maas dam. De man had het kind meegenomen om naar liet. vee te gaan kjjken. In een on bewaakt ogenblik is het jongetje te wa ter geruakt. DOE WAT TERUG bracht acht ton op Tijdens een radio- en televi siebijeenkomst van de Ne derlandse Christelijke Radio Vereniging in het „Concert gebouw" te Haarlem is gis teravond meegedeeld, dat de actie „Doe wat terug" ten bate van het Leger des Heils dat dit jaar zijn 75-jarig be staan viert, 801.757,53 heeft opgebracht. De uiterst-rechtse verboden organisatie van het geheime leger heeft gisteravond in een piraten-radio-uitzending verklaard dat zij, met ingang van middernacht (gisteren), haar vrijheid van handelen zou hernemen. De omroeper, die zich de „woordvoerder van het geheime leger" noemde, verklaarde dat de onderhandelingen tussen vertegen woordigers der Europese en mohammedaanse gemeenschappen in Algerije in het slop waren geraakt. Strijd om garanties liet lijkt dat de pubiikatie door de Franse regering van Jouhauds bood schap aan Salan, mede ten doel heeft de vredesbesprekingen te helpen die 'hans aan do gang zijn tussen de mohammedaanse president van dit bewind, Abderrahman Fares, en Europese leiders. De Europeanen wensen nanvullende waarborgen voor de veiligheid van het miljoen Euro- pennen in Algerye na uitroeping dc onafhankelijkheid. Meisje verdrinkt in zwembad Gistermiddag is in het openluchtbad „De Zien" in Uitgeest de twaalfjarige Anne ke Schram uit Castrieum verdronken. Het kind, dat niet kon zwemmen, was in het diepe bassin terechtgekomen. Twee Neder landers in Nieuw-Guinea gewond Tydens een actie tegen Indonesische in filtranten naby Teininaboean in Nieuw- Guinea zyn twee Nederlandse militairen gewond geraakt, zo deelt de legervoor- lichtingsdienst mede. De gewonden zijn de 2ü-jarige dienst plichtig soldaat J. Bood uit Nieuw-Ven- nep (gem. Haarlemmermeer), die een schotwond in een bovenbeen kreeg en de 19-jarige dienstplichtig soldaat C. D. Jongejan uit Vlaardingen, die een kaak- verwonding opliep. PARTIJ VOOR SAMENWERKING IN ALGERIJE Jacques Chevallier, voormalig bur gemeester van Algiers, zal zich aan het hoofd stellen van een partij onder Europese leiding, die ijvert voor een onafhankelijk Algerije' dat nauwe banden onderhoudt met Frankrijk, aldus is van gezagheb bende zijde vernomen. Chevallier zal waarschyniyk vandaag zyn partij laten inschryven met het oog op liet referendum van 1 juli in Alge rije. Alle partijen hebben tot vanavond de tyd om zulks te doen. Medewerkers van Chevallier hebben ge zegd, dat zyn party open zal staan voor Europeanen en mohammedanen die Al gerijnse samenwerking met Frankrijk na de onafhankelykheid van Algerije voor- Bas-reliëf portret van stichtster Prinses Beatrix was als burge meester van Madurodam gister morgen aanwezig bij de onthul ling van een door haar geschon ken gedenkteken voor de sticht ster van het miniatuurstadje, wijlen mevrouw Boon-Van der Starp. Dit monument werd ont huld door een kleindochter van mevrouw Boon, de elfjarige Re- nee Glastra van Loon. Daarbij waren de ouders van wij len George Maduro, de heer en mevrouw J. M. L. Maduro-Ma- duro, mi'. G. A. Boon, de gevol machtigd minister van de Ne derlandse Antillen de heer W. F. M. Lampe, de deken van het corps diplomatique Baron van der Straten-Waillet en tal van andere in Den Haag geaccredi teerde diplomaten aanwezig. Het monument bestaat uit een door Al- bert Termote gebeeldhouwd bas-re- lief portret van mevrouw Boon. De heer en mevrouw Maduro schonken tegelijkertijd het stadje een beeld van dezelfde kunstenaar, voorstelr lend „Tobias met de vis", als sym bool van de genezing. Daarbij staat de spreuk uit Prediker Hl: „Er is een dag voor allesin het st gegrift. Aan het begin van de plechtige ontl ling voerden de voorzitster van Ma durodam mevr. J. E. Glastra van Loon-Boon, de voorzitter van het Nederlands Studenten Sanatorium prof- dr. G. C. Heerlnga en de oud- secretaris van de stichting prof. dr- ir. W. L. H. Schmid het woord. Zij Smartegeld geëist na ramp te Orly Twee broers, wier moeder is omgeko men by de vliegramp van j.l. zondag te Parijs, welke aan 130 mensen het leven heeft gekost, onder wie 121 inwoners van Atlanta, hebben van de Air France 250.000 dollar smartegeld geëist, zy stellen dat te veel passagiers, baga ge en brandstof aan boord waren en dat het toestel niet luchtwaardig was als gevolg van het opzettelijk wanbeheer en de grove onachtzaamheid van de ge daagde. BOUW EXPERIMENTEEL DORP SWIFTERBAND BEGONNEN j y-v j..] een wordt gescheiden door een lan- 171 UOStelllK ge en brede brink, die met gras 3 wordt ingezaaid en waar veel bomen hloilnlnnn zullen komen te staan. Men zal hier 1 Itl/GlUJlU kunnen wandelen en kinderen zullen hier veilig kunnen spelen, want au- 0|> een kale zandvlakte in de uitge- to>s zauen er niet kunnen komen, strekte polder van Oostelijk Flevo- Het derde gedeelte van het dorp is land is thans een begin gemaakt met j^e(- recreatieve deel, waar de sport- <ie funderingen van de eerste wo- velden, de volkstuinen, een kinder- ningen voor het nieuwe dorp Swit- speelplaats, een gymnastiekzaal en torbant. een ijsbaan zijn geprojecteerd. Dit In de afgelopen winter zy'n de riolc- recreatieve gedeelte zal aan alle lering en de bestrating grotendeels kanten, behalve aan de dorpszyde gereed gekomen. Swifterbant, dat vt worden omgeven met een 35 ha noordelijkste deel van Oostelijk Fle- §V?ot ^os- voland zal worden, komt op ongeveer £y de toegang tot het dorp komt een vyf km van Kamperhoek aan de weg hoge vluchtterp, waar plaats is voor Drenten-Lelystad te liggen. ?en school en waar een groot aantal bomen zal komen. De terp is bedoeld Uit stedebouwkundig oogpunt bezien als toevluchtsoord in geval van een wordt het een experimenteel dorp. dijkdoorbraak. Het zal uit drie delen bestaan. Aan Het plan voor Swifterbant, dat een de grote weg komt het dorpsplein uitgesproken landarbeidersdorp zal met winkels, garagebedrijf en een worden, voorziet in de bouw van 156 café, waardoor do aandacht van het arbeiderswoningen en 30 midden- verkeer direct op het dorp wordt ge- standswoningen. Verder is o.m. ge vestigd. Achter deze zakenwijk komt rekend op drie lagere scholen, twee het woongedeelte, dat in twee helf- kleuterscholen en drie kerken. UUWWWWWWUWVWWWUWWWWWUWUWMWWWVUMWWUUWVUWAA/WWUWUWWUWUWWI herdachten in warme bewoordingen het zegenrijke werk van mevrouw Boon voor het Nederlands Studen ten Sanatorium en de nazorg voor genezend t.b.c.-patiënten. Ongekende bloei Het kleine stadje heeft onder het tien jarige burgemeesterschap van prin ses Beatrix een ongekende bloei door gemaakt en is wereldberoemd ge worden. „Jaarlijks lopen zes tot ze venhonderdduizend buitenlanders door uw stad", zo zei mevrouw Glastra van Loon tot de prinses en prof. Heeringa wees in eerbied en dank jegens mevrouw Boon op het feest voor de kinderen, de vreugde voor volwassenen en de genezing van zieken, die door haar moeder lijke, niet te breken, energie tot stand kwamen. Bij het monument werden bloemen ge legd door de heer en mevrouw Ma duro, door de voorzitter van de raad van toezicht prof. Van der Schroef f en namens het personeel door de heer A. W. F. Sleesen. „Het is duidelijk, dat de houding van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ten opzich te van de kwestie-Nieuw-Guinea gaat veranderen. Men erkent thans het recht van de Papoea's op zelf beschikking". Dit zei de vice-voorzitter van de Nicuw- Guinearaad, de heer Nicolaas Jouwe, gisteren op Schiphol, kort nadat hij daar met het K.L.M.-vliegtuig uit New York was aangelcomen. De heer Jouwe heeft in Amerika o.a. besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van het minis terie van buitenlandse zaken en met de heer Bunker. Op een vraag van de heer Bunker, of het mogelijk was op Nieuw-Guinea verkie zingen te houden, had de heer Jouwe geantwoord dat tussen de 250.000 en 300.000 Papoea's daaraan zouden kun nen deelnemen. Op het ogenblik vond de heer Jouwe het allereerst noodzakelijk, dat de wen sen van de Papoea's in Nederland zelf worden gerespecteerd. „De verdeeldheid hier maakt Amerika kopschuw", zo zei hy, „en Indonesië maakt er dankbaar gebruik van". ZEELANDS provinciale staten hebben gistermorgen voor de eerstvolgende vier jaar de leden van Gedeputeerde Staten gekozen. Daarbij kwamen als nieuwe G.S.- leden uit de (stem)bus de heren: J. VAN DEN BOS (a.r.), J. M. A. C. VAN DONGEN, (k.v.p.), A. J. IvALAND, (c.h.u.), en jhr. nu T. A. J. W. SCHRORER (p.v.d.a.). Zoals reeds bij voorbaat vaststond werden twee leden, die in het vori ge college van Gedeputeerde Sta ten reeds zitting hadden, weer in dit provinciale bestuurscollege ge kozen, te weten de heren mr. dr. A. J. J. M. MES (k.v.p.) en M. J. VAN POELJE (p.v.d.a.). Voorafgaande aan deze verkiezing stel de de heer J. I1". G. Schlingemaun (v.v. d.) met grote nadruk, dat zyn fractie zich gegriefd voelt, omdat de twee kleinste partijen in de Provinciale Sta ten (v.v.d. en s.g.p.) niet betrokken zy'n in het vooroverleg aangaande de ver kiezing van Gedeputeerde Staten. Ook dc heer D. Kodde (s.g.p.) liet tegen deze gang van zaken een pro test horen. Hoewel mr. Schlingemann de nieuwe G.S.-leden de „loyale steun" van zyn fractie toezegde, lie ten bolde fractievoorzitters toch we ten voor deze verkiezing geen ver antwoordelijkheid op zich tc nemen. Uit het resultaat van do stemming viel dan ook op te maken, dat zowel de V.V.D.-ers, als de S.G.P.-ers blan co stemden. Grote ontwikkeling Mr. Schlingemann noemde met name deze verkiezing een uiterst belangrijke zaak. Niet alleen moeten er niet minder dan vier nieuwe G.S.-leden gekozen wor den, maar bovendien staat deze provin cie op de drempel van een grote ontwik keling, die vooral in de eerstvolgende vier jaar veel van het college van G.S. zal vergen. Mede daarom betreurde de heer Schlingemann het, dat de twee kleinste fracties niet in het vooroverleg' zyn betrokken. „In het jongste verleden gebeurde dit wel", aldus de V.V.D.- woordvoerder „.al waren we ook toen niet in een positie om een G.S.-lid op te leveren". De heer Schlingeniaiin achtte dit ge zamenlijk vooroverleg getuigen van do goeue sfeer en samenwerking in de provinciale staten. „Hoewel onze partjj zich steeds sportief l»y het ver lies geen G.S.-zetel te verwerven heeft neergelegd, moet ik nu tot mijn spyt vaststellen, dat onze mening niet werd gevraagd en dat er dus geen meningsuitwisseling was tussen de grootste, grote, middelgrote en kleine fracties", zo zei deze fractie voorzitter. Toen tenslotte de kleine fracties bena derd werden, was dat alleen om een be sluit mee te delen. De heer Schlinge mann noemde het „niet aangenaam" als deze gang van zaken zich in de toe komst zou herhalen. Hy vroeg de klein ste van de vier fracties, die wel in het vooroverleg zijn betrokken geweest, te bedenken, dat deze „ook niet meer zo ver af staat" van dc kleinste fracties in de provinciale staten Vanzelfsprekend had de heer Schlinge mann gezocht naar redenen, die er toe leidden de V.V.D. en de S.G.P. van het vooroverleg uit te sluiten. Hij vond er drie. „De eerste is nog het meest aan genaam voor ons: wellicht was men be ducht voor onze welbespraaktheid en de kracht van onze argumenten", aldus spreker. Een tweede reden zou kunnen zy'n, dat men het niet de moeite waard achtte om de fracties, die toch geen kans maakten op een G.S.-zetel in het vooroverleg te mengen. Wel wilde de heer Schlingemann er in dit verband op wyzen, dat bij het samenstellen van de landsregering een formateur Alle frac ties raadpleegt. Een dorde reden zag de V.V.D.-woord- voerder in de „oiicrvarendheid van dc fractievoorzitter van do grootste frac- In de stijlvolle statenzaal in Mid delburg stond gisteren het nieuwe college van Gedeputeerde Staten van Zeeland bijeen. Van links naar rechts: de heren J. M. A. C. van Dongen, A. J. Kaland, jhr. mr. T. A. J. W. Schor er, de commissa ris der koningin in Zeeland jhr mr. A. F. C. de Casembroot, grif fier mr. J. M. Pilaar, mr. Ar. A. J. J. M. Mes, M. J. van Poelje en J. van den Bos. Foto P.Z.C.) tie". „Moge hij spoedig de soepelheid van zy'n voorganger verkrijgen", aldus do heer Schlingemann. (Zie slot pag. 2 kol. 5) fttuttlijti Minister Korthals heeft in de Eerste Kamer erkend dat de outillage van het veer Kruiningen-Perkpolder op koRe termijn moet worden verbeterd. Maar tegelijkertyd heeft hij er op gewe zen dat de diverse investeringen ten be hoeve van deze verbetering op rond tweeëntwintig miljoen zullen komen. „Dat bedrag laat zich niet zo gemakke lijk inpassen in. de begroting", meende hij. Als troost voegde hij er evenwel aan toe, dat in beginsel met G.S. van Zeeland overleg is bereikt over uitbrei ding van het varende materieel: er wordt thans zoals bekend een ontwen) plus een begroting gemaakt voor een open veerboot voor Kruiningen-Perk polder. Wanneer men nu van deze mede deling kennisneemt, dan krijgt men de indruk alsof de bewindsman suggereert dat hij wel bereid is voortgang te maken met de verbetering van het varend ma terieel, maar dat hij ten aanzien van de uitbreiding van de havens een slag om de arm houdt. Daarom is het wellicht- goed er op te wijzen, dat in dit geval de ze twee zaken (havens en boten) niet gescheiden kunnen worden. Als er inder daad een nieuwe honderd-meterboot komt, dan zal synchroon met de bouw daarvan óók de havenverbetering tot stand behoren te komen: honderd-meter- boten kunnen immers geen gebruik maken van de huidige outillage! Een derge lijke situatie deed zich destijds ook voor op Vlissingen-Bres- kens: de ingebruikne ming van de eerste veerboot van het honderd-metertype betekende zowel in Vlissingen als in Breskens nieuwe aan- leginstallaties. Minister Korthals weet dat even goed als wie ook in Zeeland. En daarom vinden wij zijn woorden nog al hoopgevend: als er inderdaad spoed zal worden betracht met een nieuwe boot voor Kruiningen-Perkpolder en spoed is hier dringend geboden! dan komt al het andere ook wel. Noch de bewindsman noch Gedeputeerde Staten kunnen zich permitteren een nieuwe boot „zomaar" voor de wal te laten lig gen. Excellentie Korthals zal dus toch de tweeëntwintig miljoen in zijn begro ting moeten inpassen. De verkiezing van een nieuw college van Gedeputeerde Staten is giste ren verlopen volgens de verwach tingen. Het is allemaal heel rustig ge gaan en politiek vuurwerk is er niet bij afgestoken. Het enige opmerkelyke was ditmaal een verklaring van de zyde der V.V.D.men voelde zich gegriefd, omdat deze party en de S.G.P. van het voor overleg over de zetelverdeling waren buitengesloten. Beide partijen stemden bij wijze van symbolisch protest ook blanco. De verklaring van mr. Schlingemann van de V.V.D. had nog tweede aspect: hij wees er voorts op tweederde van het nieuwe college lidmaatschap van Gedeputeerde Sta- als „hoofdberoep" zal uitoefenen en hij bond de Staten op het hart te beden ken dat het hier om een politieke functie ging. „Indien het nodig is zullen betrok kenen op politieke wijze van het toneel dienen te verdwynen", betoogde hij. Met andere woorden: by de beoordeling van het beleid mogen geen sociale overwe gingen een rol spelen. Fractievoorzitter Westerhout van de P.v.d.A. was het daarmee volkomen eens: enerzyds vond hij het verheugend, dat er in Zeeland mensen zyn, die bereid blyken zich vol ledig te geven aan de zo zware taak van het dagelijks bestuur van de provincie, maar anderzyds beklemtoonde ook hy, dat by een eventuele herverkiezing uit sluitend het beleid ter beoordeling ligt en dat eventuele financiële consequenties voor betrokkenen daarby niet in over weging mogen worden genomen. Dit deel van deze korte discussie was menen wij zeker niet zinloos. Politiek is een hard bedrijf, spij kerhard zelfs, vooral in de landspolitiek. Het duel Van Riel-Visser van onlangs was er een voorbeeld van, het vertrek van minister Van Rooij destijds even zeer. In de provincie echter, waar de verhoudingen wat soepeler liggen, waar over het algemeen de polit'feke pap minder heet gegeten wordt dan in Den Haag. heeft men wel eens neiging om ook andere overwegingen dan uitslui tend van beleid een plaats- in de gedach- tenwereld te gunnen. Daarom kan het geen kwaad dat bij deze verkiezing het politieke karakter van de functie is on derstreept. Dat behoeft niemand zich aan te trekken, het dient alleen om de verhoudingen even scherp te stellen. Een nieuwe „ploeg" is nu aangetre den. Geen van de leden kan men op bestuursgebied debutant noemen:- zowel de nieuwe als de „oude" Gedepu-' teerden hebben ervaring, sommigen zelfs een zeer grote ervaring. Met vertrouwen kan Zeeland dus dit nieuwe college tege moet treden, hetzelfde vertrouwen aat ook het vorige in zo ruime mate heeft genoten. „De grote achteruitgang in de zelfstandigheid van de gemeenten is te zorgelijker, omdat zij slechts een facet is van de vermindering van invloed, die de bevolking en haar vertrouwenslieden uitoefe nen op het beleid". Dit was een van de stellingen van de Leidse hoogleraar prof. mr. C. H. F. Po lak, neergelegd in zijn gistermor gen uitgesproken feestrede op de tweede congresdag van de thans vijftig jaren bestaande Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In deze toespraak heeft prof. mr. Polak gewezen op de betekenis van de vereni ging, die aldus werd gezegd uit gegroeid is tot een der belangrijkste instellingen van ons staatsbestel. Sprekende over het losser worden van de lokale bindingen en over de verzwak king van de historische betekenis van de gemeenten constateerde prof. mr. Polak, dat men steeds toenemende con centratie en centralisatie, zowel in de maatschappij als in het openbaar be stuur, zonder veel tegenzin aanvaardt. De viering van het gouden jubileum van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten bereikte gistermorgen een hoogtepunt doordat koningin Juliana met haar aanwezigheid op deze jaar bijeenkomst van haar belangstelling- voor het werk van de vereniging blyk gaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1