PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG NEDERLAND-INDONESIE ZAL HERVAT WORDEN' IS** Dramatisch beroep van Jouhaud op Salan VIER ZEEUWSE GEDEPUTEERDEN NAMEN AFSCHEID Later gevolgd door onderhandelingen in algemene vergadering Para's doen zich als Nederlanders voor Er werd wat teruggedaan ZIJ KREGEN HUN TWEEDE BABY TWEE MENSEN IN DE MAAS VERDRONKEN Duitse bakker op vrije voeten GEEN AKKOORD OVER HULP AAN GEASSOCIEERDEN „Beveel O.A.S. strijd te staken" RUMOERIG PROTEST UTRECHTSE DETAILHANDEL IN AARDAPPELEN LEIDER DAROEL ISLAM GEPAKT Vandaag... Rimpeling Commissaris„Geen der colleges heeft zoveel meegemaakt als het huidige" Voorrecht 205e jaargang - no. 132 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Ve:de en F. Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. Zierilu.ee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. ƒ8,00 per kw.; fr per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51 tel. 3841 (b.g e. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel 6140 (b g.g. red. 7853. adv 5213). Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,—. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25). „Brieven nur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 6 juni 1962 (pagina 3) Prinses Paola van België heeft gisteren een dochter gekregen. In het kasteel Belvédère bij Brussel stroomden gisteren de bloemen en geluks telegrammen binnen voor prinses Astrid en haar moeder prinses Paola. In een officiële mededeling van het hof werd gezegd, dat moeder en kind het uitstekend maakten. Een hofdignitarïs deed geen moeite zijn glimlach te verbergen toen hy daaraan toevoegde: „ook de vader voelt zich uitste kend". De nieuwe prinses, die niet met saluutschoten werd aangekondigd omdat zij niet in rechte lijn aanspraak kan maken op de Belgische troon heet Astrid, Josephine-Charlotte, Fabrizzia, Elisabeth, Paola, Marie. Morgen zal tijdens een besloten plechtigheid burgemeester Lucien Coore- mans van Brussel op het paleis een geboorte-certificaat uitschrijven. In de tweede helft van juni zal prinses Astrid gedoopt worden. Peetvader is een oudere broer van prinses Paola, prins Fabrizio Ruffo di Calabria. Peetmoeder is prinses Josephine Charlotte, echtgenote van prins Jan van Luxemburg. Deze foto werd nog geen vierentwintig uur voor de geboorte van prinses Astrid genomen op het vliegveld van Brussel: prinses Paola haalt prins Albert af bij zijn terugkeer van een handelsmissie naar het Verre Oosten. NAAR STELLIGE MENING VAN THANT De waarnemend secretaris-generaal der V.N. Thant, heeft op zijn persconferentie gisteren meegedeeld dat hij verwacht dat Nederland en Indonesië het overlég over de kwestie Nieuw-Guïnea zullen her vatten. Hij zei dat hij zelf aanwezig zou zijn bij iatere volledige on derhandelingen. Thant zei te menen dat Nederland en Indonesië in aanwezigheid van Ellsworth Bunker samen zouden komen om meer in bijzonderheden de formule voor een regeling die de heer Bunker had aangeboden en die de V.N.-leider steunde, te bespreken. „Als deze formule aanvaardbaar voor beide partijen is, zullen formele onderhandelingen onder mijn auspiciën en in mijn aanwezigheid in de V.N. worden gehouden. Dat is de procedure". Ie, zullen, zoals ik al eerder heb opge merkt, in de Verenigde Naties in mijn tegenwoordigheid onderhandelingen wor den gehouden en wanneer deze formele onderhandelingen tot een -bevredigend resultaat leiden dan moet ik de algeme ne vergadering om een oordeel vragen. Mandaat Ik kan natuurlijk geen enkele overeen gekomen formule laten uitvoeren zonder het mandaat van de algemene ver- adering, en ik ben van gevoelen, dat lit punt als alles goed gaat op de agen da voor de zeventiende zitting zal wor den geplaatst. Thant verdedigde ook zijn weigering om het Nederlandse voorstel tot het zen den van V.N.-waarnemers naar westelijk Nieuw-Guïnea, te aanvaarden. Hij zei dat zijn voorgangers, wijlen Dag Ham- marskjöld, soortgelijke Nederlands gesties had verworpen. In de huidige situatie zou het noodza kelijk zijn geweest militaire waariie- e sug- Gistermorgen om elf uur zijn in de Maas op de grens van de gemeenten Linne en Herten twee personen verdronken. Drie arbeiders van de grinderij van de Ne- derlandsehe Spoorwegen wilden mot een zogenaamde hnkciiboot een waarselui- wingsboei in <lo Maas leggen ter hoogte van do kristalsodafabrick aldaar. Door tot nu toe onbekende oorzaak is do boot omgeslagen, waardoor de inzittenden te water raakten. De 34-jarige J. Verstraeten uit Linne kon zich nog vastklampen aan een drij vende plank en dreef de rivier al'. Een voorbijvarende schipper sprong on middellijk in een roeiboot en kon' hem op het laatste nippertje redden. Do beide anderen, de 33-jarige H. van <le Kamp uit Linne en de 29-jarige P. Suskens uit Montfoort, beiden gehuwd, verdwe nen in de diepte. Ondanks yverig dreg gen door de rijkspolitie te water, ae rijkspolitie, personeel van de rijkswater staat en de grindery zijn de vermisten tot op heden niet gevonden. De 25-jarige bakkersknecht Alfred It. uit Stefmbke bij Nienberg (Did.) is op vrjje voeten gesteld. Maandag reed hy met zyn bestelwagen in op een colonne Nederlandse militai ren. Drie werden gedood. Geen der ge wonden bevindt zien thans nog in levens gevaar. Francc huilt en Franco lacht Dit zijn twee plaatjes van Franco. Het linkse werd enige weken ge leden genomen, toen de stakingen in Spanje een hoogtepunt bereik ten en merkbaar werd, dat niet iedereen met het regime is inge nomen. Franco moest toen een tentoonstelling openen, maar hij deed het nogal onopgemerkt: hij droeg geen uniform, maar een lieel gewoon kostuum. Daardoor leek de dictator zelfs een gewone, vriendelijke man.... Maar gisteren was de bui weer óver'en kon Franco zijn uniform weer aan trekken. Hij nam een grote para de af ter gelegenheid van de drie ëntwintigste verjaardag van zijn ovencinning in de burgeroorlog. Breed-lachend. Inderdaad twee maal de dictator: Franco huilt en Franco lacht Nieuwe tactiek Bij Teminaboean is pleit beslist Indonesische parachutisten in de omgeving van Kaimana, die ope reren onder leiding van een als uiterst fanatiek bekend staande luitenant, hebben een nieuwe tak- tiek toegepast om te trachten het vertrouwen van de Papoeabevol king te winnen. Volgens een officieel communiqué over het verloop van de acties tegen de infil tranten, dat gisteren in HolTandia werd uitgegeven, doen zij zich voor als Neder landse militairen. Zij spreken Nederlands en verbergen de bewapening waaraan zij zouden kunnen worden herkend, on der hun camouflage-uniformen. De be volking in de omgeving van Kaimana heeft dc Nederlandse militaire autoritei ten op de hoogte gebrncht van deze nieuwe tactiek. Van de Indonesische parachutisten die by Kaimana werden afgeworpen en wier aantal werd geschat op 60, is het grootste gedeelte onschadelijk gemaakt. Het was tegen deze infil tranten dat de vorige week twee Ne derlandse militairen zyn gesneuveld. In vorengenoemd communiqué wordt verder gezegd, dat de in de om:) \»ng van Teminaboean nog overgebleven pa rachutisten zich in kleine groc""n heb ben gesplitst en dat wedoror.» in ner gevangen zijn genomen. Een van Ion bleek niet in het bezit van wapenen te zijn. GREWE AMBASSADEUR BIJ NAVO IN PARIJS Wilhelm Grcwft, <le voormalige Wcst- duitse ambassadeur in Washington, zal benoemd worden als ambassadeur bij dc permanente N.A.V.O.-raad in Parüs. Elf vun dc 12 schilderijen en tekeningen, die uit dc „Lcfevre-nrt-gnllery" ln Londen zijn gstolen. zijn terecht. Zij bevonden zich op een bureau voor gevonden voorwerpen van do Londense ondergrondse spoorweg. Inmiddels valt uit berichten uit Fak Fak af te leiden dat vele omstandighe den erop wijzen, dat voor de parachutis ten bij Teminaboean het pleit is be slist. Meer dan de helft der daar neer gelaten infiltranten, ongeveer 40, zyn gesneuveld of gevangen genomen. E.E.G.-ministerraad De EJS.G.-ministerraad is er gisteren na een hele dag moeizaam onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te be reiken over een nieuw fonds voor finan ciële hulp aan de geassocieerde over zeese gebieden voor de komende vyf jaar. Het gevolg hiervan is, dat zij de minis teriële vertegenwoordigers van deze voornamelijk Franse gebieden in Afri ka, met wie zij op 20 en 21 juni in Brus sel over een nieuwe associatie-overeen komst zouden spreken, zullen moeten vragen die conferentie uit te stellen tot 4 en 5 juli. mers te zenden. Thant zei dat hij zich niet bevoegd zou achten dit te doen zon der de machtiging van de Veiligheids raad. In antwoord op een vraag over de voor stellen van Bunker zei Thant, dat hij geen enkel vex'schil kon zien tussen aan vaarding van dc voorstellen „in begin- ""il" of „als basis" voor besprekingen. Garanties Op de vraag, wat voor garantie de Verenigde Naties zouden geven voor een onafhankelijke volksstemming in Nieuw-Guinea zei hij: „de Verenigde Naties zijn hier op dit ogenblik nog niet bij betrokken. Ex-generaal Edmond Jouhaud heeft gis teravond van uit zijn dodencel in een Paryse gevangenis een dramatisch be roep gedaan óp dc tot levenslange ver oordeelde O.A.S.-leider ex-generaal Raoul Salan om te zorgen dat het extre mistische geheime leger zijn activiteiten in Algerye staakt. Jouhaud gaf zijn raadslieden uit de Fx-es- nesgevangenis de volgende verklaring mede die hij de man, wiens x-echterhand hij eens was, verzocI/L le tekenen: „Zodra een leider inziet dat de strijd op dood spoor is geraakt en de eer gered is, komt er voor hem het pynlyke en tra gische ogenblik: hij moet de gevechten staken. Het is van belang dat de activi teiten van de O.A.S. zo spoedig moge lijk worden gestaakt, Het is haar leider dit dit beveelt aan al degenen die haar orders spontaan hebben opgevolgd". Rechtse tegenstanders van president De Gaulle zyn gisteren een praatmarathon begonnen in de Kamer, om de executie te beletten van ex-generaal Edmond Jouhaud. Minister Dillon AMERIKAANSE BELASTINGEN OMLAAG De Amerikaanse minister van financiën, Douglas Dillon, heeft binnen een jaar, als onderdeel van een ingrijpend pro gramma van belastingherziening, een verlaging van de Amerikaanse inkom stenbelasting „van hoog tot laag" aan gekondigd. Dit is de Franse stewardess mej. Authie, die met de andere stewar dess, mej. Gilles, de ramp met de Boeing 707 op het Parijse vlieg veld Orly heeft overleefd. Deze foto van mej. Authie werd genomen tijdens een persconferen tie in Parijs waar zij haar relaas deed van de ramp, waarbij zo als bekend 181 mensen om het leven kwamen. Handel haast niet meer mogelijk De Utrechtse detailhandelaren in aardappelen, groenten en frnit hebben gisteravond tijdens een zeer rumoerige vergadering in het Utrechtse veilinggebouw ge protesteerd tegen de prijsvast stelling van aardappelen door de ministers van landbouw en economische zaken. Vanaf vandaag mogen de aardappelen voor niet meer dan 35 cent per kilo gram verkocht worden. De groothan del mag de kleinhandel dertig cent in rekening brengen. Tegen deze vyf cent bruto winst pér kilogram gin gen voornamelijk de grieven. De voorzitter van de Utrechtse fede ratie van detailhandel in aardappe len, groenten en fruit, de heer Th. C. van Straalen, had moeite om de orde te handhaven en ook de voorzitter van het bedryfschap voor groenten en fruit, de heer j. Mol, die een toe lichting ter vergadering gaf, werd herhaaldelijk onderbroken. Men betoogde, dat men voor deze prijs onmogelyk aardappelen kan verko pen, omdat veelal ae inkoopprijs ho ger ligt dan de vastgestelde verkoop prijs. Koopt men deze aardappelen niet voor een hogere prijs, dan is de OOSTDUITSER OP VLUCHT GEDOOD Oostduitse grenswachten hebben gister middag een vluchteling by de grens tussen Oost-Berlijn en de Britse sector doodgeschoten. Het incident gebeurde niet ver van de plaats, waar twee weken geleden een 15-jarige Oostduitse jongen werd ge dood, toen hij via een grenskanaal wilde vluchten. De vluchteling werd ontdekt, toen hy nog ongeveer 100 meter van de grens was. Er werden zes schoten op hem afgevuurd. De Westberlijnse politie zag de vluchteling onder het wateroppervlak verdwynen. handel in aardappelen geheel onmo gelijk. Deze handel begint de laatste dagen reeds te tanen. De groothandel kan geen aardappelen meer kopen waaruit men een rede lijke winst kan halen. Ter vergade ring werd medegedeeld, dat de telers de aardappelen voor vijftig cent per kilogram te koop aanbieden. Voorts werd medegedeeld, dat ondanks de prijsvaststelling van de aardappelen door de minister van veertig cent per kilogram namens het ministerie van marine aardappelen werden in gekocht voor prijzen die varieerden van 46 tot 49 cent per kilogram. De aardappelen zyn bijzonder schaars en de markt krijgt thans fabrieks- en veenaardappelen aangeboden. De detailhandelaren die in Utrecht bij een waren, menen dat déze aardap pelen voor de varkens nog te slecht zyn. fvwllj» De leider van de Daroel Islam in West- Java, Kartosoewirjo, zijn vrouw en een twintigtal andere leden van de Daroel Islam, zijn door strijdkrachten van de Indonesische regering gevangen geno men in een plaats nabij Bandoeng. Dit werd bericht door radio-Djakarta, hetgeen werd opgevangen te Singapore. Volgens autoriteiten te Djakarta zou Kartosoewirjo negen van zijn volgelin gen hebben bevolen president Soekarno te vermoorden, hetgeen resulteerde in de aanslag van 14 mei j.l. ...is het D-day (1944) ...is het 250 jaar geleden, dat sir Mark Cole en drie andere leidende figuren van een zich „Scourers" noemende bende voor de Old Bai ley terechtstonden. Dit betekende voor Londen het einde van een schrikwekkende reeks misdaden, die de bende drie jaar lang had bedreven onder het mom het pu bliek te willen beveiligen voor de terreur van §en soortgelyke bende van goed gesitueerde jongeman nen, genaamd „Mohawks". UNIEK FEIT IN G.S.-GESCHIEDENIS Er deed zich gisteren een onverwach te rimpeling voor in het politieke wateroppervlak van Zeeland, toen in kleine kring bekend werd dat een kan didaat voor het lidmaatschap van Gede puteerde Staten zich op het laatste mo ment had teruggetrokken. Het betrof hier de heer C. F. van der Peijl, die al gemeen werd gezien als de opvolger in het college van de heer C. Philipse. Na dere overwegingen hebben de heer Van der Peijl er eenter toe geleid aan zyn fractie mee te delen dat hij een eventu ele verkiezing tot lid van G.S. niet zou accepteren. De combinatie van twee veelvergende functies, namelijk kamer lidmaatschap met dat van Gedeputeer den, waarbij nog gevoegd dient te wor den de verantwoordelijkheid voor een eigen bedrijf, achtte de heer Van der Peijl te zwaar, zodat hij voor het feit gesteld van een keuze tussen deze drie functies meende te moeten afzien van een eventuele verkiezing tot Gedepu teerde van Zeeland. Wij geloven dat de heer Van der Peijt een wijs besluit heeft genomen. Als kamerlid maakt hij deel uit van een betrekkelijk kleine fractie, waardoor hij (eerder dan in een grote groep) vele onderwerpen moet beheer sen. Tegeiykcrtijd echter moet worden vastgesteld dat een Zeeuwse Gedepu teerde zeker geen gemakkelyke, weinig tijd vergende functie bekleedt: de werk zaamheden zyn integendeel zo omvat tend, dat een combinatie met een andere veeleisende werkkring vrijwel is uitge sloten. Op feitelijke gronden is daardoor het lidmaatschap van de Tweede Kamer eigenlijk onverenigbaar met dat van een Gedeputeerdencollege. Terecht zijn er politieke groeperingen de P.v.d.A. bijvoorbeeld die van hun vertegen woordigers in de Tweede Kamer eisen, dat zij een eventueel Gedeputeerdenschap laten schieten. For meel bestaat er welis waar geen beletsel om deze functies te combineren, praktisch gesproken moet of het een of het ander er onder lijden. De heer Van der Peijl, voor een keuze gesteld, heeft het werk in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor zich zelf een hogere prioriteit gegeven. Ook dat, menen wij, is een verstandig be sluit. Hij bezet namelyk in de C.H.U. geen als „Zeeuws" gekwalificeerde ze tel: met andere woorden, by zyn vertrek uit de Kamer zal zijn plaats worden in genomen door iemand van elders. In het verleden echter is bij herhaling geble ken, hoe belangrijk het is wanneer een Zeeuwse stem in de Kamer wordt ge hoord. De heren Van der Peyl, Wester- !hout, Van Dongen en Kodde hebben zonder dat zij overigens door Zeeland waren verkozen verscheidene malen de Zeeuwse zaak bekwaam kunnen die nen doordat zij als geen ander de pro blematiek rond waterstaat, visserij, e.d. 'kenden. Wij geven toe, dat het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging geen „Zeeuwse" afgevaardigden kent, maar het feit dat ze er zijn, is toch wel een prettige omstandigheid. Op grond van al deze overwegingen achten wy het besluit van de heer Van der Peijl een goede beslissing. De vraag, die nu onmiddellijk naar voren springt, is uiteraard: wiè dan wel? Wij hebben begrepen dat informeel contact tussen enkele fracties er toe heeft geleid, dat van C.H.-zijde de heer A. J. Kaland, thans wethouder van Middelburg, naar voren zal worden geschoven. De heer Kaland heeft, zoals bekend, reeds vier jaar zitting als lid van Provinciale Staten. Indien dit juist zou zijn en indien hij met de andere kan didaten, wier namen thans de ronde doen, gekozen zou worden, dan zou het college bestaan uit twee „oude" le den, de heren Mes en Van Poelje, als mede door de heren Van Dongen (k.v. p.), Kaland (c.h.), Schorer (p.v.d.a.) en Van den Bos (a.r.). In dit verband en mede gelet op ons voorgaande betoog moet er nog op worden gewezen, dat de combinatie van G.S.-lidmaatschap met dat van de Kamer zich in dat geval óók zal voor doen bij de heer Van Dongen, die boven dien ontslag zal moeten nemen als bur gemeester van Aardenburg. De bezwa ren, die tegen deze combinatie zyn aan te voeren, gelden inderdaad ook voor hem. Als verzachtende omstandigheid moet evenwel worden aangevoerd dat de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer een groot aantal leden heeft, zodat de werk verdeling daar gunstiger li<rt dan bij voorbeeld by de C.H.U. Bovendien spreekt het oordeel van betrokkene zelf een grote rol: hij in eerste instantie moet er over beslissen of een combinatie mogelijk is. En als hij na beraad tot de conclusie komt, dat hij een eventuele verkiezing kar. aanvaarden, dan is dat voor de Staten een vingerwyzing: de heer Van Dongen is er immers de man niet naar lichtvaardige besluiten te ne men. En wat hy doet, wil hy goed doen. Zo zal dus vandaag een nieuw college plaats nemen aan de verhoogde ta fel in de Statenzaal: de kaarten zijn echter grotendeels al geschud en nieuwe ontwikkelingen zijn vermoedelijk niet te verwachten. Toch zullen wij met grote belangstelling de gang van zaken in de gewestelijke vergaderzaal volgen: er begint vandaag een nieuwe, laten wij hopen belangrijke periode voor Zeelands Staten. TOEN VANNACHT de torenklokken van 's-Heer Arendskerke, Vlis singen, Middelburg en Terneuzen twaalf uur sloegen, was op dit mo ment een einde gekomen aan de zittingsperiode van vier Zeeuwse Gedeputeerden: de heren C. Philipse, A. Schout, mr. A. J. van der Weel en ir. G. I'. M. Dikötter. Tijdens een gisteren in de Statenzaal te Middelburg gehouden receptie hebben vele Zeeuwse autoriteiten de vier scheidende leden van Gedeputeerde Staten dank gebracht voor het vele werk, dat zij in de afgelopen jaren verricht hebben. In een toespraak wees de commissaris der koningin in Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Casembroót er op, dat een afscheid van vier Gedeputeer den samen wel zelden zal zijn voorgekomen in de geschiedenis van de hoogste gezagscolleges in de elf Nederlandse provincies. „Maar wanneer we de geschiedenis van Zeeland nagaan, is er nimmer een college van Gedeputeerde Staten geweest, dat zoveel meegemaakt heeft als het college waarin U zitting had", verzekerde de commissaris der koningin. „Namens de vele aanwezige Zeeuwen kan ik zeggen: wij betreuren het allen, dat U vertrekt", voegde Zeelands eerste bur ger er aan toe eri daarna de oudste Gedeputeer de, mr. dr. A. J. J. M. Mes, tot de heren Philipse, Schout, Van der Weel en Dikötter spraken, bleek duidelijk de grote waardering, die Zeeland de vier scheidende Gede puteerden toedraagt. De commissaris der koningin wees Vóórdat de commissaris zijn af scheidswoorden tot de vier Gede puteerden richtte, zei hij dankbaar te zijn, dat de heer Philipse na van zijn ziekte te zijn hersteld weer volkomen gezond deze bijeen komst kon bijwonen. En uit de woorden, die jhr. De Casembroot er op, dat de Gedeputeerden (met uitzondering van de heren Dikötter en M. J. van Poelje, die in 1955 huu intrede in het college deden) in de jaren na de tweede wereldoorlog hun beste krachten moesten geven aan de opbouw van een verwoest Zeeland. „En amper waren wij daarmee klaar of U wachtte weer een nieuwe we deropbouw, thans na «Ie watersnood ramp van 1953", zei jhr. De Casem broot tot de scheidende G.S.-leden. „Het was een moeilijke, maar boeien de taak. en toen die klaar was volg den onder meer bet Delta- en Sloe- plan, de samenwerking van dc ge meenten m de Kanaalzone en liet Oosterscheldebrug-plan". „U hebt inderdaad heel wat mee moeten maken, maar het zal U ongctwyfeld een voorrecht zijn geweest mee te hebben mogen werken aan het herstel en de bloei van de provincie, waar drie van U zijn geboren en waar de lieer Diköt ter zich even thuisvoelt als ware hij er óók geboren", aldus dc commissaris. Deze wees voorts op het contact gedu rende dc laatste jaren met de grens provincies en hij was verheugd, dat hij Zie slot pag. 2 kol. 6) Afscheid in de Statenzaal van vier Zeeuwse Gedeputeerden, voor deze bijzondere gelegenheid vergezeld van hun dames. V.ln.r. de heren mr. A. J. (Foto P.Z.C

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1