Iets anders dan aardappelen! N.-GUINEA'S economie door politieke onzekerheid verlamd Schrap spelregels als basis loonbeleid Indonesische para's doden Papoea-gids Nieuwe regelingen voor eindexamens MR- J. A. W. BURGER trekt zich terug uit parlementaire leven Papoea's schrijven Thant over plan-Bunker AARDAPPELV00RRAAD IN GROTE STEDEN RAAKT DEZE WEEK OP DINSDAG 5 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Auto's, scooters en meubilair worden „voor een prikje" te koop aangeboden Van Hollandia tot Fak Fak en van Merauke tot Sorong liggen in Nieuw-Guinea voedselvoorraden en distributiekaarten gereed, die in geval van stagnatie in de aanvoer, de levensmiddelenvoorziening voor een periode van twee maanden moeten garanderen. Het tekort aan ambtenaren werkt verlammend op het ontwikkelings werk, dat juist had moeten worden versneld. Importeurs en winke liers voeren met hun voorraden een voorzichtig beleid. De verkoop van duurzame artikelen zoals auto's en ijskasten heeft een diepte punt bereikt. onder hen echter aanzienlijk afnemen. Het gaat hierbij echter niet over enorme kapitalen, daar de totale bankbiljetten- circulatie van Nieuw-Guinea de 25 mil joen gulden niet overtreft. Prijzen Ambtenarentekort Dit is een aantal verschijnselen van de politieke .onzekerheid, die het leven in Nieuw-Guinea thans kenmerkt. „Het be stuur loopt op eigen kracht nog door", aldus formuleerde een hoge bestuurs ambtenaar de gang van zaken. Van het korps leidende ambtenaren dat normaal ruim 70 mensen telt, ontbreekt tl meer dan eenderde gedeelte, degenen die met Europees verlof afwezig zijn, inbe grepen. In de door de Indonesische parachutis ten geïnfiltreerde gebieden is het ont wikkelingswerk vrijwel tot stilstand ge komen. Vele Papoea-kinderen zyn door het vertrek van onderwijzeressen ver stoken van onderwijs, en de voorlich- lings- en controlereizen van bestuurs ambtenaren zijn in bepaalde streken on derbroken door de aanwezigheid der In donesische parachutisten. Van een drang tot een massale uittocht uit Nieuw-Guinea kan zo wordt door de autoriteiten te Hollandia verzekerd zeker niet worden gesproken. Met een enkele uitzondering zet het beperkte handels- en bedrijfsleven zijn activitei ten, zij het voorzichtig, voort, daarbij re kenend op garanties van de Nederlandse regering. Kapitaalvlucht Na ben begin van wat zou kunnen gaan lijken op een kapitaalsvlucht in de eerste maanden van dit jaar, is op dit gebied de rust teruggekeerd. Dit is een gevolg geweest van het feit, dat het gouvernement van Nieuw- Guinea heeft afgezien van maatrege len om de inwisselbaarheid van de Nieuwguinese gulden in buitenlandse valuta te beperken, en van optimisme t.a.v. garandering door Nederland van het recht om de Nieuwguinese gulden tegen gelijke koers om te rui len voor de Nederlandse gulden, ook wanneer de soevereiniteit over Nieuw-Guinea zou worden overgedra gen. Dit is overigens een punt waar over het Nederlandse kabinet nog een beslissing zal moeten nemen. Hot waren vooral ook Chinese handela ren, die in de afgelopen maanden aan vragen hebben ingediend voor het over maken van min of meer belangrijke be dragen naar het buitenland, bij voorkeur naar Hongkong of Singapore. De maat regel, dat het verstrekken van een der gelijke vergunning moet worden vooraf gegaan door een fiscaal onderzoek of de verzoeker aan zijn belastingplicht hoeft voldaan deed het enthousia ADVIES S.E.R. (Van onze Haagse redactie). De Sociaal-Economische Raad zal de regering eind juni adviseren de zogenaamde spelregels van de overheid als basis van het loonbeleid te schrappen en deze te doen vervangen door een rap port, dat de S.E.R. tweemaal per jaar zal moeten uitbrengen. Hot toezicht op dc loonontwikkeling zou volgens de meerderheid van de S.E.R. moeten berusten bij de Stichting van de Arbeid, het. orgaan van het geor ganiseerde bedrijfsleven. De liberale werkgevers willen echter het toezicht voorlopig nog laten aan het college van rijksbcmiddelaars. Nadat vol doende ervaring met het nieuwe sy steem is opgedaan, zou het toezicht aan de Stichting van de Arbeid kun nen worden overgedragen. Morgen komt het onl worp-advies, dat is opgesteld door de zogenaamde werkgroep Schouten in behandeling bjj de commissie ontwikkeling natio nale economie van de S.E.R. Daarna is het de beurt aar. de S.E.R. zelf, die op 22 juni aanstaande in besloten vergadering dc eindtekst van het advies zal vaststellen, dat in oktober i960 reeds door staatssecretaris Rool- vlnk is gevraagd. De werkgroep-Schouten is tot de con clusie gekomen dat de ontwikkeling van de nationale nroduktiviteit de norm moet zijn, die beslissend is voor dc toelaatbare gemiddelde loonkos tenontwikkeling. Hiervoor zal de ver antwoordelijkheid b(i het georgani seerde bedrijfsleven moeten berusten, terwijl dc ovcheid zich in uitzonde ringsgevallen moet beperken tot glo bale maatregelen. Verder is do erkgroep van mening, dut de loonontwikkeling per bedrijfs tak niet langer uitsluitend gebonden moet worden aan de ontwikkeling van de produktiviteit. omdat er meer factoren zijn die invloed hebben op het loonpeil, zoals ho> buitenlandse loon- en prijspeil, de werkgelegen heid en dc coördinatie, ook in regio naal opzicht. OPSCHRIFT I. In de wachtkamer van een tandarts in de Amerikaanse stad St.-Louis hangt deze (zakelijke) verma ling: „Wil uc waarheid kennen om trent, uw tandon. Zo niet, dan worden zo vals". OPSCHRIFT II. Onder het bordje „Ver boden te roken" in een garage in do Amerikaanse stad St.-Louis, hangt het opschrift: „Gunt U ons uw volgende deuk?" Het prijsverloop wordt trou wens nauwlettend gadegeslagen door het gouvernement, opdat er onmiddellijk kan worden ingegrepen. Voor meubilair, auto's, scooters en andere duurzame verbruiksgoederen is er zelfs een prijs daling en die gaat zo ver, dat mensen, die uit Nieuw-Guinea vertrekken er ,de voorkeur aan geven, hun auto mee te nemen, ondanks de vrachtkosten die soms ver boven de duizend gulden lig gen, dan hun wagen voor abnormaal la ge prijs in Hollandia te verkopen. KERNPROEF OP GROTE HOOGTE MISLUKT De Verenigde Staten v hebben maandagmorgen om 10.46 uur Ne derlandse tijd een poging gedaan een kernproef op grote hoogte te nemen. De Thor-raket, die de kern lading vervoerde is echter ander halve minuut voordat de ontplof fing moest plaats vinden, vernie tigd. De raket was met de kernlading opge stegen maar moest enkele ogenblikken na de lancering worden vernietigd om dat zij uit de koers was geraakt, zo deel de een officier mee. Honderd seconden later had de kernont ploffing moeten plaatsvinden, maar dit is niet gebeurd. De resten van de raket zijn binnen het vooraf afgebakende ge bied in zee gevallen. Aan de installaties op het eiland Johnston is geen schade toegebracht cn niemand van het perso neel werd gewond. De officier kon niet zeggen wanneer opnieuw een poging zal worden gedaan. De voorgenomen kern proef was maandag vier maal uitgesteld, iedere keer voor een half uur, voordat zij werd ondernomen. Al eerder was de proef twee maal voor 24suur uitgesteld. Afwisseling van spijs doet eten. Verras uw gezin morgen eens op iets anders. Verrukkelijk idee: macaroni, 'n rijst- of eiergerecht, vervolmaakt met nieuwe Knorr Tomatensaus. Kant-en-klaar! Tips en menu's op ieder zakje. Dat wordt g-e-n-i-e-t-e-n Tijdens observatie verrast Eerste slachtoffer onder autochtone bevolking In de omgeving van Fak Fak heb ben Indonesische parachutisten het eerste slachtoffer gemaakt on der de Papoea-bevolking. Volgens een gisteren te Hollandia uitge geven communiqué is een Papoea mee gevoerd door een groep Indonesische parachutisten en door een Nederlandse militaire patrouille, die de achtervolging had ingezet, dood teruggevonden. Vast gesteld werd, dat hij door de Indone siërs is vermoord. De vermoorde Papoea was opgetre den als gids van Nederlandse mili tairen bij hun actie tegen de para chutisten. Hij zou door de Indone siërs z(jn verrast toen hij hen obser veerde en werd gedood door twee ko gels uit een automatisch wapen. De gebruikte munitie toont aan, dat de moord alleen kan zijn bedreven door Indonesische parachutisten. steun van dc autochtone bevolking, over gaan tot een guerila-oorlog en onrust willen zaaien. Zij hebben ondervonden, in vele gevallen de Papoea's de Ne derlandse militairen helpen om hen op te sporen en hen in hinderlagen lokken. Men vraagt zich te Hollandia af, of door het doden van deze Papoea-gids de In donesiërs een voorbeeld hebben willen stellen om er de bevolking van te weer houden, verder Nederlandse militairen te helpen. De vraag rijst ook, wat de reactie daar op zal zijn van de Papoea's te Fak Fak. de mogelijkheid, dat zij verdere hulp aan Nederlandse m:'"*-"' militairen zullen staken wordt geringer geacht dan dat zy in tegendeel wraak zullen willen nemen. Tot dusver hebben zij gevangen geno men Indonesiërs uitgeleverd aan de Ne derlandse militairen. Levenslang voor Vera B. en Johann F. Do 52-jarige Vera B. en de 48-jarige Jo hann F. zijn door het gerecht te Miin- chen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan de moord op de Miinchense arts Ot to Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo op witte donderdag I960, in een vil la van Praun in Pöcking aan het Starn- berger meer. Het proces, waarin meer dan honderd getuigen zijn gehoord, begon 25 april j.l. De aanklacht berustte slechts op aanwij zingen. Het motief voor de moord zou geweest zijn zich het bezit van een villa van Praun aan de Costa Brava, door de dokter bij testament aan zijn vroegere vriendin Vera B. vermaakt, te verzeke ren door te verhinderen dat deze alsnog aan een ander werd verkocht. Vera B. zou F. tot de dubbele moord hebben in Pöcking eerst de kelder en later dokter Praun met twee schoten hebben gedood. Het vonnis is conform de eis. De verde diging had vrijspraak wegens gebrek aan bewijs gevraagd. Na de bekendma king van het vonnis brak Vera in tranen uit en riep de rechters toe: „Ik ben on schuldig". Zij sloeg de handen voor het gezicht en liet het hoofd op de leuning van de beklaagdenbank rusten. De voor lezing van het vonnis werd tien minuten onderbroken. Toen Vera werd wegge leid jouwde het publiek buiten de volle zaal haar uit. De verdedigers van beide veroordeelden hebben meegedeeld tegen het vonnis van levenslang over hun cliënten in cassatie te zullen gaan. Tegen een vonnis van een rechtbank van gezworenen, als het onderhavige, is in West-Duitsland name lijk geen gewoon hoger beroep mogelijk doch alleen cassatie bij het hoogge rechtshof in Karlsruhe. Een aantal Papoea-inwoners te Biak en Noemfoer hebben zich ge wend tot secretaris-generaal Thant met het volgende schrijven: „Wij verwerpen met stelligheid het voor stel van de heer Bunker, omdat het zou leiden tot slavernij en vernietiging voor het volk van West-Papoea door het mo derne imperialisme van Indonesië. Wij verwerpen het voorstel van de In donesische avonturiers, die te Fak Fak de „Party Grib" vormen, omdat de in houd ervan niet waar en niet juist is. Wq kiezen met beslistheid voor het Ne derlandse bestuur en het Nederlandse leger om voor recht en veiligheid te zorgen tot de tijd dat West-Papoea over eigen lot zal beslissen. Steward na ramp bij Orly overleden De Air France heeft meegedeeld, dat ook de steward, die ernstig werd ge wond by het ongeluk met de Boeing 707 op het vliegveld Orly. gestorven ïs. De ramp heeft nu aan 131 mensen het le ven gekost. De het 1 Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financlerings maatschappij MAHUKOt Sophia Loren heeft het gepresteerd om zonder visum van Hamburg naar Berlijn te rijden. Zij behoefde geen gebruik te maken van de officieel voor geschreven grensovergang van Hehnstedt. Foto: Deze Berlijnse douaneman hield aan het passeren van Sophia een foto met handtekening over. De actrice iverkt in Berlijn mee aan een nieuwe film van Vittoria dc Sica. De Sica, die thans ook in Berlijn vertoeft, is in de Duitse pers fel aange vallen vanwege zijn beslissing om in Oost-Berlijn te gaan filmen. Men verweet hem, dat hij de „muur der moorden" negeerde. De Sica echter, mees alle beschuldigingen van de hand met de opmerking, dat hij geen politicus was, maar een kunstenaar. (VWWWWVUWWWVAnAIWWWWVWVWVVWWWVVUWWWVtAfVWWVWVWWVWVWWVWWWWUVWWV Voor privé-doelelnden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING Is de mo derne vorm van een verantwoorde crediotverlenlng, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen In alfe kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK Meer dan 245 kantoren in Nederland Vraag een P.L-folder aan bijMahuko N.V., Postbus 342, Amsterdam GYMNASIUM EN H.B.S. Mondelinge deel korter De te verwachten sterke toeneming: van het aantal eindexamen-kandidaten in de komende jaren heeft het noodzakelyk gemaakt, vooral in verband met de des organiserende werking, die de toenemen de uitbreiding van het aantal eindexa- mendagen op de scholen heeft, maar ook op grond van het beschikbare aantal ge committeerden en deskundigen, de duur van het mondelinge gedeelte van de eind examens van de gymnasia en hogerebur gerscholen A en B te bekorten. Dit is geschied in de eïndexamenregelingen, vastgesteld by Koninklyk Besluit van 17 mei, die van toepassing zullen zijn gedu rende het tydvak 1 januari 1963 tot 1 januari 1968, waarna de situatie op nieuw zal worden bezien, aldus het mi nisterie van o. k. en w. Deze eindexamenregelingen die nog door wijlen staatssecretaris Stubenrouch werden voorbereid zyn tot stand ge komen, nadat met de daarvoor in aan merking komende instanties (de Fede ratie van Rectoren en Directeuren van Scholen voor V.H.M.O. in Nederland en de Raad van Leraren bij het V.H.M.O.) overleg was gepleegd en uiteraard nadat de onderwijsraad daarover geadviseerd had. De eindexamenbesluiten van 27 sep tember 1960, die zoals bekend tot nader te bepalen datum waren opgeschort, zijn ingetrokken. In de nieuwe eindexamen regelingen, die de thans geldende van 1 januari 1963 af zullen vervangen, is de bekorting van het mondelinge gedeelte van de eindexamens verkregen door be palingen die tot strekking hebben, dat voor een aantal vakken of onderdelen van vakken, waarin tot nu toe een mon deling examen wordt afgenomen, dit komt te vervallen. OPSTAND IN VENEZUELA ONDERDRUKT Venezolaanse regeringstroepen hebben gisteren de bezetting van Puerto Cabeilo voltooid en hon derden burgers gevangen genomen die waren gevlucht voor de zuive ringsactie volgend op de mislukte opstand. Van de zijde der regering is bekendge maakt dat de gevechtsactiviteit volledig tot stilstand is gekomen. Onofficieel worden de als gevolg van de opstand ge leden verliezen op ruim 400 geschat. Besluit kwam als verrassing, ook voor P.v.d.AAeiding SPECULATIES OVER DE OPVOLGING (Van onze Haagse redactie). Mr. J. A. W. Burger, fractie-voorzitter van de P.V.d.A. in de Tweede Kamer heeft besloten zich uit het parlementaire leven terug te trek ken. De heer Burger heeft de voorzitter van de P.v.d.A., zo vernemen wij van goedingelichte zijde, op de avond voor de gemeenteraads verkiezingen van zijn besluit op de hoogte gesteld. Het besluit staat dus los van de uitslag der verkiezingen. jp het effect dat het bekend worden van dit besluit op de verkiezin gen voor de Staten en de gemeenteraden zou kunnen hebben, indien andere par tijen liet; politieke karakter van het be sluit zouden aangrijpen, werd besloten zelfs de party-organen voorlopig niet op de hoogte te stellen van liet iiesluit van mr. Burger. Dat heeft tot gevolg gehud, dat zelfs de naaste medewerkers van nir. Burger in de Tweede-Kamerfraotie van de P.v.d.A. niet op de hoogte waren, dat gold met name ook voor de tweede voorzitter van de fractie, mr. Jonn Wil- lems. Tot 1 juli Officieel zal de fractie vandaag by het begin van de fractievergadering op de hoogte worden gesteld van het besluit van haar voorzitter. Mr. Burger blijft tot 1 juli het voorzitterschap van dc Na het bedanken van mr. Burger voor het kamerlidmaatschap zou oud-lid van de Tweede Kamer de heer Engelsman in aanmerking ko men voor een benoeming. De opvol ging van mr. Burger als fractievoor zitter van de P.v.d.A. voi-mt op het ogenblik in vrijwel alle politieke krin- gen onderwerp van verregaande spe culaties. Algemeen wordt aangeno men, dat de fractie van de P.v.d.A, vandaag zeker geen beslissing over die opvolging zal nemen, en dat aan liet fractiebureau opdracht zal wor den gegeven over de mogeUikheden binnenkort een rapport aan de frac tie uit te brengen. Nieuwe leiders Behalve de P.v.d.A. zal binnenkort ook de K.V.P. nieuwe politieke leiding gaan krygen: hetzelfde geldt voor de VV.D. waar prof. Oud aan zijn laatste kamer jaar is begonnen en vermoedelyk ook voor de C.H.U. waarvan men mag aan nemen, dat de 78-jarige heer Tilanus "net fractieleiderschap tenslotte zal neerleg- Bovendien begint het er volgens ïwqden meer en meer naar uit te zien, dat dc Anti-Revolutionaire fractie binnen niet te lange tyd een dergelijke mededeling van haar fractievoorzitter dr. Bruins Slot tegemoet te zien heeft als de P.v.d.A.-fractie thans van mr. Burger heeft ontvangen. Dat wil dus zeggen, dat het Neder landse politieke leven volgend jaar vermoedelyk door een heel nieuw team van politieke leiders zal worden aangevoerd, en dat er een heel nieuw tydvak in dat politieke leven van Ne derland voor de deur staat. In dat licht bezien is de kwestie van de op volging van mr. Burger als leider van de socialistische politiek van bijzon dere betekenis. Kandidaten Vast staat dat tallozen in socialistische kring nu de kwestie van dc opvolging van mr. Burger een actuele vraag is ge worden onmkldeliyk biyicen te denken aan de mogeiykheid aan de oud-minister van justitie, prof. Samkalden, deze taak toe te vertrouwen. Prof. Samkalden heeft zich indertyd teruggetrokken uit de Tweede Kamer in verband met zijn benoeming tot hoogleraar in Leiden en sinds enkele jaren maakt hij thans deel uit van de Eerste-Kamerfractie van de P.v.d.A. Tot de andere ernstige kandidaten voor de opvolging rekent men in politieke kringen de huidige Tweede-Kamerleden prof. A. Vondeling, en do specialist in woningbouw en financiële aangelegenhe den J. Bomraer. Sommigen achten een kandidatuur van de specialist in econo- mischè en integratie-vraagstukken drs. G. M. Nederhorst mogelijk. En daar naast worden dan als namen van_outsi- enoemd die van drs. Dc heer J. J. A. Berger. Keuze Door de inspectie van het gymnasiaal en middelbaar onderwys wordt n.l. jaarlijks, voor alle kandidaten van de onderscheidene scholen of afdelingen van scholen gelijkelijk geldende, een keuze gedaan uit bepaalde vakken of onderdelen daarvan, waarin een mon deling examen zal worden afgeno men. Deze keuze wordt bekendge maakt aanstonds na afloop van de schriftelyke examens. Voor de vakken, die als gevolg van de keuze door de inspectie in een bepaald jaar niet mondeling geëxamineerd zul len worden, geldt als examencyfer het gemiddelde van de laatste drie rapport cijfers van het hoogste leerjaar. Voor de vakken, waarin wel een schrif- telyk examen wordt afgelegd, doch waarvan als gevolg van de keuze door de inspectie het mondelinge gedeelte van het examen vervalt, wordt het eindcijfer afgeleid uit het cijfer voor het schrifte- lyk examen en het gemiddelde van de laatste drie rapportcijfers. Overigens bevatten de nieuwe regelin gen nog enkele wyzigingen ten opzichte van de huidige regelingen, die in hoofd zaak samenhangen met beperking van de mondelinge examens. Prinses Sophia rooms-katholiek Prinses Sophia van Griekenland, die kortgeleden met Don Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent, in het huwelyk ïs getreden, is op 31 mei op Itorfou (een van de Ionische eilan den) tijdens haar huwelijksreis tot de Hoorns-Katholieke Kerk overgegaan, al dus is uit de omgeving van het prin selijk paar vc De prinses behoorde tot de Grieks- Orthodoxe Kerk en het Vaticaan had voor haar huwelijk met de rooms-ka- tholieke Spaanse prins dispensatie ver leend. Nederlands kapitein voor smokkel veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens poging tot smokkel. P. bekende getracht te hebben tweedui zend horloges in Engeland binnen te smokkelen. Bij onderzoek van het schip werden deze onder de vloerplanken van de hut van de kapitein aangetroffen. Volgens de openbare aanklager was P. waarschynlijk slechts vervoerder van de horloges. Het Wereldgebeuren Blokken De Russische premier Kroesjtsjew heeft in de afgelopen week nogal scherpe dingen gezegd over de Eu ropese Economische Gemeenschap. Hy was niet bang voor de E.E.G., maar toch was die gemeenschap niet anders dan een „monopolistisch verbond", dat ge leid werd door de Westeuropese kapita listen, die zich keerden tegen de levens belangen van alle andere volkeren en ook tegen de wereldvrede. Naar de heer Kroesjtsjew zeide zou het veel beter zijn, wanneer onder leiding van de Verenigde Naties een wereldcon ferentie bijeenkwam om een schema te ontwerpen voor een vorm van wereld handel, waarbij geen enkel land zou worden uitgesloten. Dit ideaal van de Russische premier is niet nieuw. Hy heeft het uit de kapitalistische landen van West- Europa, waar men jarenlang geijverd heeft voor vrije wereldhandel, totdat dit ideaal voorlopig niet te verwerkelijken bleek. Er waren teveel moeiiykheden. De communistische landen vormden een fesloten economisch blok, de Verenigde taten waren een blok op zichzelf, daar naast bestond het Britse Gemenebest en voorts was er een grote groep „vrije landen, die ieder voor zich tussen de blokken door moesten laveren. Nu heb ben uit die groep vrije landen zes West europese landen zich verenigd tot een nieuw blok, en dat blok doet het niet on aardig, maar het mag niet al te groot worden, want dan zouden de mannen, die in Brussel de leiding van dit econo mische blok hebben, de zaak niet meer kunnen overzien. Er zyn grenzen aan het menselijk ver mogen en ook aan de administratieve capaciteiten van de overheid in de aan gesloten landen. Men moet niet -teveel ineens willen en zeker moet men geen wereldorganisatie opzetten als men nog moeite heeft met een organisatie, waarbij slechts zes lan den zijn aangesloten. Ook de berichten, welke van tijd tot tijd uit het omvangrijke Russische blok naar de buitenwereld door dringen zijn niet zodanig dat men zou moeten verlangen naar een veel groter blok of. dat men diep respect zou moe ten hebben voor de wijze waarop het ge weldige communistische blok wordt ge leid. Die berichten wijzen uit, dat men daar de zaken dikwijls slecht overzien kan en in akelige verwarring terecht komt. Zo heeft bijvoorbeeld de Russische premier vrijdag j.l. medegedeeld, dat in zijn land de pryzen van vlees, boter en melk met niet minder dan 30 proeent zijn ver hoogd en dat nog wel op staande voet. In een verklaring van de regering en het (communistische) partijsecretariaat wordt gezegd, dat de prijsverhoging no dig is om de agrarische produktie te sti muleren. Er wordt ook gezegd, dat deze prijsver hoging niet gefinancierd kon worden uit een vermindering van de" uitgaven voor defensie, de zware industrie of de wo ningbouw. De consument zal zich dit of fer moeten getroosten, opdat de boeren door een betere beloning geprikkeld worden tot produktieverhogïng. |3 at klinkt allemaal nogal kapitalis tisch en het ligt dus voor de hand, dat er ook nog wat anders gezegd moest worden. Het andere is dan dit, dat de Westerse mogendheden de schuldigen zyn, want zij gingen een bewapenings wedloop aan met de Sowjet-Unie en zij hebben plannen gereed voor een atoom- aanval op de communistische landen. Uit de officiële verklaring kan afgeleid worden, dat de hogere prijzen gehand haafd zullen blyven totdat door mecha nisatie, verbeterde uitrusting etc. van de boerenbedrijven de huidige produktie sterk ïs gestegen. Voor vlees zal de produktiestyging waarschijnlijk 30 en voor melk zo ongeveer 50 moeten zyn: Dat bete kent in feite een jarenlang tekort aan vlees en melk, want zo'n groot tekort kan niet in korte tijd overbrugd worden. Geen compliment dus voor de leiders van het Russische economische leven, die de boeren te lang voor een minï- mumbeloning lieten werken, waardoor er voor deze (gecollectiviseerde) wer kers geen aardigheid meer aan was. Die leiders hebben zich lelyk verkeken. Een dag voordat de prijsverhoging van kracht werd, lekte het bericht daarover in Moskou uit en de Moskouse huis moeders bestormden de winkels, die spoedig uitverkocht waren. Nu kost dan het vlees zo ongeveer f 7,50 per pondals we het juist berekend heb ben en bij zo'n prijs in Rusland kunnen de huisvrouwen uit de andere economi sche „blokken" zich nog altyd gelukkig prijzen dat er ook nog andere blokken bestaan! GEEN AANBOD MEER OP BEURS Moeilijkheden met „Egyptenaren" Gisteren was er op de wekelijkse aardappelbeurs in Rotterdam vrij wel geen aanbod meer. Volgens het bedrijfschap voor de groothan del en tussenpersonen in aardap pelen zijn vele grossiers in de gro te steden nu uitverkocht en is te verwachten, dat de kleinhandel daar aan het eind van deze week ook door zijn aardappelen heen zal zijn. Bij de controle op de naleving der maxi- mum-prijsvoorsehriften schynen zich moeilijkheden te hebben voorgedaan ging daarbij om de vraag apoelen van oogst 1961 zyn en dus ge bonden aan de maximumprijs, of van oogst 1962, en dus vrij. Volgens het bedrijfschap komen er op het ogenblik geen Egyptische „winters", dat zyn in december ge rooide aardappelen meer ons land binnen.- De Egyptische aardappelen die hier nu worden geïmporteerd zyn de in januari of februari gerooide „springs". Gisteren heeft het bedrijfschap gepro beerd, vrijdom van invoerrechten te krij gen voor geelvlezige oude aardappelen uit Duitsland en Polen (voor witvlezige verwacht men toch geen voldoende be langstelling van. de Nederlandse consu ment). Het ging speciaal om de Poolse aardappelen, die zonder invoerrechten zouden kunnen worden geïmporteerd voor een prys. die beneden de dertig cent ligt, dus beneden de maximumprijs die woensdag a.s. voor de groothandel gaat gelden. Dc importeur zou er dus nog winst op kunnen maken. Het bleek echter, dat het ministerie van financiën de vrijstelling niet op zo korte termijn zou kunnen geven als het be drijfschap gewenst achtte. Oud-Kamerlid Krol overleden Op 73-jarige leeftijd is in Haren (Gr.) overleden de heer Tj. Krol, oud-lld van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie, oud-gedeputeerde van de provincie Groningen en oud-burge meester van Uithuizermeeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3