PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR. VAN R0YEN ONVERWACHT TERUG UIT V.S. Conflict met mr. Luns in beslissend stadium Beroep van ex-generaal J0UHAUD afgewezen ZEELAND FAVORIET IN SCARBOROUGH E.M.M. uit Serooskerke maakte televisiedebuut Drie commando's in Duitsland gedood O.A.S. verlengt bestand Op naar ,Rammetjes' DOODSTRAF WEER VAN KRACHT Vandaag... De vier SPORT EN COMMERCIE IN CHILI OPVOLGER VOOR GREWE IN WASHINGTON 205e jaargang - no. 131 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en O A. de Kok. 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; Ir. per post ƒ8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vliss ngen. Walstraai 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 <b g.g. red 7853, adv 5213), Oostburg. tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Zienkzeered tel 2425 adm. tel. 2094 0 Adv. pr. 27 ct per mm Min. per adv ƒ4.—. Ir.gez med. 3 s tanef Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. ƒ125). Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Dinsdag 5 juni 1962 (pagina 2) Den Haag gistontslag of nieuwe opdracht (Van onze Haagse redactie). Ambassadeur dr. J. H. van Royén, door het kabinet aangewezen om de nog steeds onbereikbaar gebleken onderhandelingen met Indo nesië te voeren, vertrekt morgen van zijn standplaats Washington naar Den Haag, om met de regering de aan de onderhandelingen In de weg staande obstakels te bespreken. Van officiële zijde is geen duidelijkheid te verkrijgen over de vraag of dr. Van Royen is ontboden, of dat hij zelf het initiatief tot zijn overkomst heeft genomen. In politieke kringen houdt men echter ernstig rekening met de mogelijkheid dat tijdens het verblijf van dr. Van Royen in Den Haag verreikende beslissingen zullen worden ge nomen. Meningsverschil over plan-Bunker Do kans, dat do als onderhandelaar aangewezen Nederlandse ambassadeur in Washington zal verzoeken van zijn opdracht te worden ontheven en als ge volg daarvan zich genoodzaakt zal zien ontslag te vragen als ambassadeur te Washington wordt in enkele regerings partijen allerminst voor uitgesloten ge houden. De tegenoverliggende mogelijkheid acht men in deze kring, dat minister van buitenlandse zaken Luns, hetzy bereid wordt gevonden nu eindelijk het groene st.n voor onderhandelingen op basis van h Bunker-plan tc geven, hetzij zijn portefeuille ter beschikking stelt. Men -ie nt te moeten aannemen, dat dr. Van Koyen niet naar Washington zal terug keren dan mot een opdracht om het plan-Bunker als uitgangspunt voor de onderhandelingen te aanvaarderr, of met het doel er zijn koffers te pakken. Volgens zeer goed ingelichte parle mentaire zegslieden heeft zich de laatste tijd een conflict ontwikkeld tussen de minister van buitenlandse zaken mr. Luns en de door het kabi net als onderhandelaar aangewezen dr. Van Royen. Mr. Luns schijnt van de aanvang af gekant te zijn geweest tegen het voornemen van liet kabinet dr. Van Royen als onderhandelaar aan te wijzen, omdat de Nederlandse ambassadeur in Washington daar door direct aan het Kabinet en niet slechts aan de minister van buiten landse zaken kon adviseren. De onverwachte terugkeer van dr. Van Royen uit Washington naar Den Haag houdt volgens parlementaire kringen verband met het feit, dat niettegenstaan de de toezegging welke prof. Dc Quay eind mei tot duidelijk gedemonstreerd ongenoegen van mr. Luns aan de Twee de Kamer deed, dc regering het plan- Bunker toch niet zonder voorwaarden als onderhandelingsbasis heeft aan vaard. V.S. ongeduldig In buitenlandse diplomatieke kringen in Den Haag werd ons inderdaad De- SLAYTON Wellicht toch volgende astronaut IN GEZAGHEBBENDE kringen in Washington is gisteren verno men, dat de kans groot is, dat majoor Donald li. Sla.vton de as tronaut zal zjjn, die de volgende driebaanstocht om de aarde zal maken. Slayton werd niet lang geleden afgekeurd voor de vlucht die toen door Scott Carpenter werd ge maakt. Er was oen zeer kleine afwijking aan het hart geweest bij Slayton. Later bleek, dat de afwijking zich wel vaker had voorgedaan en zich niet ernstig liet aanzien. Daarop werd besloten dat Slayton nog een kans zou krijgen 0111 te tonen, dat zijn hartafwijking geen invloed had op zijn werk als as tronaut. Slayton zal daarom nog een aan tal proeven moeten doen. Als Slayton niet wordt aangewe zen voor de volgende vlucht, zo werd gezegd, is het logisch dat Walter M. Shlrra Amerika's vol gende astronaut wordt. Shirra was do „plaatsvervanger" van Slayton. T0011 deze niet ging werd hij „plaatsvervanger" van Carpenter. vestigd, dat daarin de oorzaak lag van het feit dat Indonesië andermaal niet tot onmiddellijke hervatting van de onderhandelingen bereid blijkt, en dat zowel Thant als het Amerikaanse State-Department thans vrij onbe dekt uiting geven aan ongeduld over de houding van Nederland. De conclusie lijkt gerechtvaardigd, dat mr. Luns in de formulering waarbfj het plan-Bunker als uitgangspunt voor de onderhandelingen wordt aanvaard heeft aangetekend, dat dit niet wil zeggen dat de Nederlandse regering nu onherroepe lijk met overdracht van het gebied heeft ingestemd. Als gevolg daarvan heeft Indonesië zich andermaal niet tot her vattingen van de besprekingen bereid getoond. Naar in parlementaire kringen verluidt staat dr. Van Royen op het standpunt dat Nederland in de gegeven situatie DR. VAN ROYEN de belangen van de Papoea's op de beste wyze dient door het plan-Bunker thans onverwijld en zonder verder voorbehou den als uitgangspunt tot een gesprek te aanvaarden. In dat g->val schijnt er op te mogen worden gerekend dat de Verenigde Staten zijn volle invloed zal aanwenden om de zelfbcschikkingspara- grafen in het Nederlands-Indonesisch akkoord reële inhoud te geven. In de maanden die sedert het indienen van het plan-Bunker zijn verlopen is de onder handelingspositie van Indonesië voort durend sterker geworden, mede als ge volg van de ontplooiing van zorgwek kende militaire activiteiten waartoe de diplomatieke impasse de mogelijkheden heeft gegeven. Verder uitstel van de hervatting van direct diplomatiek overleg wordt door Washington beschouwd als een verdere uitholling van de kansen om nog iets reëels op het gebied der zelfbeschikking van de Indonesiërs gedaan te krijgen. Het hoogste Franse hof van be roep heeft gisteren geweigerd het verzoek van ex-generaal Edmond Jouhaud, 0111 een nieuwe behande ling van zijn zaak, in overweging te nemen. Jouhaud werd ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de leiding van de O.A.S. Het hof van cassatie maakte uit, dat het verzoek van Jouhaud niet ontvanke lijk was. Het doodvonnis, dat opgehou den was in verband met het verzoek, is nu weer „van kracht". Jouhaud diende zijn verzoek in na dat ex-generaal Salan berecht was. Salan, algemeen gezien als de hoogs te leider van de O.A.S. werd niet ter dood veroordeeld. Nu het verzoek van Jouhauü is afgewezen, kan al leen president De Gaullc Jouhaud nog redden. André Mayer, die voor Jouhaud pleitte, zei dat de ex-generaal een nieuwe zaak diende te hebben „als een menselijk recht". Hij vestigde er dc aandacht op, dat de arrestatie van een man, die onder beschuldiging staat een Frans officier te hebben gedood in Algerije, betekende dat er een nieuwe getuige was voor de verdediging van Jouhaud. Jouhaud werd er van beschuldigd op dracht te hebben gegeven de officier te doden. Hü heeft die beschuldiging ont kend. Nederlands echtpaar in Tirol omgekomen Het Nederlandse echtpaar Dalmulder uit Bilthoven is op Hemelvaartsdag in Tirol om het leven gekomen. De 57- jarige accountant, de heer H. P. Dal- mulder, en zijn 52-jarige echtgenote, zyn op een voettocht door de bergen van een hoogte van zestig meter naar beneden gevallen. Een Oostenrijkse bergpatrouille heeft de ontzielde lichamen van de heer en me vrouw Dalmulder aangetroffen in een beekbedding. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar Breïtenwang. is het 100 jaar geleden, dat de 5 befaamde Zweedse oogspecialist f en Nobelprijswinaar Allvar Gull- strand te Landskrona werd gebo- ren. Gullstrand was ontwerper 5 van de spleetlampmicroscoop. 5 VIJF MAN ERNSTIG GEWOND Auto reed op colonne in Omstreeks drie uur gistermorgen is in Steimbke in Duitsland Duitse particuliere auto, waarvan vermoed wordt dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde, zijdelings op een kolon- ne Nederlandse militairen gereden. Hierbij werden drie militairen ge dood, xdjf min of meer ernstig ge wond, en een tiental militairen liep Santiago in Chili is thans het dorado van de voetbalsport. Duizenden zijn naar de stad getrokken om er de we reldkampioenschappen te volgen. Tien tallen anderen met meer gevoel voor de commercie dan voor de sport kwa men met hen mee. Zoals deze koopman in souvenirs. Terwijl de gemoederen in Santiago nog steeds verhit zijn door de incidenten tijdens de wedstrijd Chili Italië, maakt hij zich alleen maar druk over zijn handeltje in herinneringsvaan tjes en mouwemblemen. ACTEURS EN ACTRICES GEEERD MET „BOUWMEESTER-PENNINGEN" Gistermiddag zijn in de schouwburg „De Harmonie" in Leeuwar den tijdens de vijftiende jaarvergadering van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Nederland zes „Bouwmeester penningen" uitgereikt aan toneelkunstenaars, die in het afgelopen seizoen bijzondere prestaties hebben geleverd. De gouden „Bouwmeester penning", de „Theo d'Or", werd toegekend aan mevrouw Anny de Lange voor haar creaties in society-stukken. Me vrouw Lla Dorana werd de zilveren „Bouwmeester penning" toegekend op grond van haar spel in „De Kaukasische krijtkring" van Bertolt Brecht. In plaats van één gouden „Louis d'Or" werden ditmaal twee zil veren penningen uitgereikt. Ze waren voor Paul Steenbergen op grond van zijn rol in „Arme Bitos" van Jean Anouilh en voor Guus Hermus' creatie als Cyrano de Bergerac in het gelijknamige stuk van Edmond Rostand. Mevrouw Elly van Stekelenburg en Dick Scheffer kregen ten slotte elk eer bronzen „Bouwmeester penning-" voor hun- kleinere rollen in respectievelijk „Speelgoed op zolder" van Anna Berniers en „De tiende man" van Paddy Chayefsky. Voor de derde maal werd ook de plaquette van verdienste toegekend en wel aan mevrouw Charlotte Kohier. De organisatie van het geheime leger (O.A.S.) heeft eergisteren via de radio laten weten dat zij gisteravond om twaalf uur haar vrijheid van handelen zou herne men. In kringen rond de Franse rege ring te Parijs is echter gezegd dat men van officiële zijde in Algiers vernomen lieeft dat de „wapen stilstand" voor 24 uur is verlengd. Het contact tussen de Europeanen en de mohammedaanse nationalisten zou nog niet verbroken zijn. In Algiers schijnt het steeds duidelijker te worden, dat er een breuk in de gelederen van de O.A.S. dreigt. De burgerlijke en de mili taire sector schijnen met elkaar over hoop te liggen. Men meent nu in Algiers dat de burger-leden van de O.A.S. vóór contact is met de mohammedaanse na tionalisten. De militaire groepering zou er echter tegen zijn. Naar verluidt zou den de Europese onderhandelaars ervoor gewaarschuwd hebben, dat alle Euro peanen uit Algerije zullen vertrekken na hun huizen en alle grote fabriekscom plexen te hebben opgeblazen, als de ge vraagde waarborgen niet spoedig gege ven worden. JHR. DE CASEMBROOT SPRAK OPENINGSWOORD (Van een onzer redacteuren). „I11 Scarborough, badplaats aan Engeiands oostkust, heeft een „Dutch week" nog nooit zoveel belangstelling getrokken als dit jaar, nu Zeeland er vertegenwoordigd is dooi elf demonstrerende leden van de Plattelandsvrouwenbond en een boerenkapel van E.M.M. uit Serooskerke". Deze vriendelijke uitlating is voor reke ning van mr Fuller, één van de leden van het organiserende comi té, die gisteren bij de opening van de Dutch Week niet enkele woorden burgemeester mr. W. A. Smith van Scarborough en Zee- lands commissaris, jhr. inr. A. F. C. de Casembroot inleidde. De heer De Casembroot zou kort daarop de Dutch Week officieel openen. Dat gebeurde in the „Spa", een barok bouwsel aan de voet van de heuvels, waarop en waarte gen Scarborough is gebouwd. Daar leek het inderdaad of half Yorkshire was uitgelopen om de Farmers Band te kunnen zien en horen en uiteraard de andere Nederlandse deelnemers aan dit festival: vendelzwaaiers en rol- schaatsters uit Eindhoven, de stuntende motorpolitie uit Rot terdam en vanzelfsprekend de Zeeuwse plattelandsvrouwen, die er in klederdracht de Zeeuw se tentoonstelling „They live by the sea" opluisteren. En daar zelfs meer belangstelling trek ken dan de kaasmeisjes, die op de expositie een commercieel hoekje vullen, waar men toch niet één-twee-drie aan voorbij gaat. Scarborough heeft nu voor de vyfde achtereenvolgende jaar met een Dutch Week het badseizoen geopend. Het is voor het eerst, dat in deze week het aceent sterk op Zeeland valt. Vandaar de komst van jhr. Dc Casembroot naar Scarborough, die vergezeld was van zjjn echtgenote mevrouw F. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz. In zijn openingstoespraak zei jonk heer De Casembroot er van overtuigd te zijn, dat het festival in dc eerste plaats is georganiseerd om het de badgasten naar dc zin te maken, een commercieel streven dus. „Maar het bewerkstelligt nog iets anders", zo zei hij, „het brengt Engelsen en Ne derlanders samen; hieruit ontstaan vriendschapsbanden. Dit is een prach tig ding. Het stemt mij bly hier te zijn en hierin een aandeel te heb ben". Nader ging jhr. mr. De Casembroot in op de noodzaak van het Deltaplan, waarvan op de tentoonstelling een grote maouette van rijkswaterstaat is te zien. In dit verband wees h\j op de toepassing van caissons, waarvan de eerst gebruikte bij de droog making van Walcheren in 1954 van Engelse makelij waren. „Dit was het begin van een nieuw dijkdichtingssysteem, zo vervolgde jhr. De Casembroot. „We konden de ze caissons goedkoop overnemen, iets waarvoor wy uw land altijd dankbaar zullen blijven". „GEZELLIG" Nadat de commissaris iets had ver teld over de langste brug van Euro pa de Oosterscheldebrug richt te hij zich in het Nederlands tot de Zeeuwen: „Het is hier machtig ge zellig". Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het festival mag bijdragen (Zie slot pag. 5 kol. 6) lichtere verwondingen op. De mili tairen behoren tot 104 compagnie commandotroepen. Dodelijk getroffen werden de dienst plichtig vaandrig J. van Wolfswinkel 20 jaar, ongehuwd, woonachtig in Schiedam, de dienstplichtig sergeant titulair A. van Eyk, 20 jaar, gehuwd, woonachtig in Rotterdam en de dienstplichtig soldaat der eerste klas B. H. A. Smulders, 20 jaar ongehuwd woonachtig in Tilburg. Geopereerd Bij de lichtgewonde militairen is onder meer de 20-jarige soldaat der eerste klas P. van Langevelde uit Axel. De zwaar- fewonde militairen werden in het zie- enhuis in Nienburg opgenomen en on middellijk geopereerd. De familieleden van de min of meer ernstig gewonden zijn gewaarschuwd. Het ongeluk gebeur de op de autoweg 214 nabij Nienburg in Nedersaksen. De Nederlandse colonne was sedert vier dagen op weg naar het oefenterrein Bergen-Hohne. De commandant van de 60 man com. mandotroepen uit Roosendaal, kapitein W. A. Sier. verklaarde tegenover de po litie met zijn troepen volgens de voor schriften in twee rijen aan de linker kant van de rijbaan te hebben gemar cheerd. Achter de colonne liep een ser geant met een staaflantaarn die geel licht gaf. Toch reed de 35-jarige bakkersknecht Alfred K. met zijn vrachtauto achter op de militaire eenheid in. De militairen werden door de auto neergemaaid. De politie heeft de bakkersknecht een bloed proef afgenomen, hy rook sterk naar al cohol. De man is ingesloten. Donderdag debat over huurverhoging Naar wy vernemen zal de Tweede Ka mer donderdag des middags om één uur, een begin maken met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. Donderdagavond vergadert de Kamer eveneens. Het debat zal dinsdag 12 juni des mid dags om één unr worden voortgezet. De Amerikaanse regering heeft inge stemd met de benoeming van Karl Hein- rich Knappstein tot ambassadeur van West-Duitsland in de V.S. De benoeming zal pas later in het jaar van kracht worden. Knappstein vervangt Wilhelm Grewe, die in moeilijkheden kwam met de Ame rikaanse regering. Een meisje van katoen Jawel, dit is er weer één: een miss. Er gaat geen dag voorbij of er wordt er in deze vreemde wereld een geko zen, miss Bier, miss Kaas, miss Tulp, miss Europa, miss Poes en hoe se al lemaal nog verder mogen heten. Soms worden ze koninginnen, feeën of bloemenmeisje genoemd, maar het resultaat is in vrijwel alle gevallen hetzelfde: een lief meisje met een lief gezichtje. Deze jongedame kwam gis teren op Schiphol aan, waar ze door een fotograaf bij een vliegtuigpropel ler werd gezet om een aardig plaatje te krijgen. Dat is wel gelukt, zoals men hier kan vaststellen. Deze „miss" in kwestie heeft geen miss-ti- telmaar wordt „maid of cotton" ge noemd, wij zouden zeggen: het ka toenmeisje. Ze is negentien jaarheet Penne Percy, is het vierentwintigste katoenmeisjë dat tot dusver werd ge kozen, moet nu een reis door Europa maken en is in Nederland de gaste van het Nederlands Katoeninstituut. Het is weer eens iets anders dan kop jes «lossen of achter een schrijfma chine zitten.Wie weet kan ze zelfs kopjes wassen! Hun bewind eindigt vandaag defini tief, het bewind van de wier gede puteerden die zich bij de jongste statenverkiezing niet meer herkiesbaar hebben gesteld: ir. G. P. M. Dikötter, C. Philipse, A. Schout en mr. A. J. van der Weel. Wij zouden vandaag als provin ciale krant tekortschieten, wanneer wij aan dit afscheid geen bijzondere aan dacht zouden schenken. Het gaat hier immers om een viertal bestuurders, van wie het merendeel gedurende zeer vele jaren en een gedurende een kortere tijd de belangen van Zeeland op een verant woordelijke post hebben gediend. Hun vertrek is in feite meer dan een gewoon afscheid, het is tevens het einde van een opmerkelijke periode in de jongste Zeeuwse historie. De heren Philipse, Schout en Van der Weel waren geroepen deze provincie te besturen na de barre oorlogsjaren: wat dat betekende kan men zich alleen nog voorstellen wanneer men zich de desolate situatie voor ogen roept, waarin Zeeland toen verkeerde. Nadat de ergste wonden waren gehee'd kwam het jaar 1953 met de afschuwelij ke ramp, die dc provincie Zeeland op nieuw tot een zwaargetroffen gebied maakte. Na 1953 volgde het herstel, dit maal met onverwachte kansen en per- ftafitltjK ons Zeeuwen van 1962 is het (nog) niet mogelijk oorlog en ramp en hun ge volgen in de juiste verhoudingen te zien, maar toch geloven we niet al te onvoorzichtig te zijn, wan neer wij concluderen dat de ramp voer het Zeeuwse leven nog ingrijpender is geweest dan de oorlogsjaren. In en na 1953 is het allemaal op ons afgestormd, schoksgewijze vernieuwingen, aanpas sing aan totaal veranderde omstandig heden, vooral echter ook de dwingende tot voortdurende waakzaamheid. Zij s van minuut tot minuut nodig om te midden van de soms zo onstuimige ver anderingen het juiste woord -het Zeeuwse woord dikwijls te vinden, de geëigende beslissing te nemen. In ons land zullen er maar weinig colleges van Gedeputeerde Staten zijn, die in de afge lopen jaren zo vaak en zo intensief op regeringsniveau hebben moeten spreken over allerlei gewichtige zaken. Wij den ken aan de Dèltawet, de veerdiensten, de bijdragenwetgeving, de concentratie van de polders en waterschappen, de schade regelingen, de visserijkwesties, de onren dabele gebieden, de herverkavelingen en de Oosterscheldebrug. Zo zijn er nog vele onderwerpen te noemen, waarvoor in eerste instantie Gedeputeerde Staten de verantwoordelijkheid droegen. Dr. A. J. van der Weel was in de zittingen van de Zeeuwse Stalen de gedeputeerde, die het alge mene beleid verdedigde en hij was in die kwaliteit het meest aan het woord. Aan de hand van de notulen heb ben we een zeer globale schatting ge maakt over het aantal woorden dat de heer Van der Weel tijdens zijn G.S.-lid- maatschap in openbare zittingen heeft gesproken en daarbij kwamen wij op een aantal van om ende bij driehonderd duizend. Een groot deel daarvan hebben wij ambtshalve gehoord en wij moeten zeg gen: steeds hebben wij met groot ge noegen geluisterd. Want de heer van der Weel verstond en verstaat de kunst om zijn gehoor te boeien, verstaat ook de kunst in de politiek een grote ver dienste zijn tegenstanders duidelijk te kunnen afstraffen. Zo'n afstraffing ge beurt op het puntje van de degen: iro nisch, maar raak. In een vroegere be schouwing hebben wij eens geschreven dat de aldus behandelden eigenlijk pas by het nalezen van de notulen begrijpen en voelen hoe hard de klap is aangeko men. Wanneer men daarbij nog voegt da grote beheersing van de hem toever trouwde materie, mag worden gecon cludeerd dat mr. A. J. van der Weel zich gedurende lange jaren een excel lente gedeputeerde heeft getoond. De titel excellentie zou hem voluit toege komen zijn! De heer C. Philipse verenigt r.aar ons gevoel in zich alle kenmerken van C.H.U.-man, beter nog van een Zeeuwse C.H.-man. Op bepaalde punten is hij zeer principieel, maar aan de an dere kant toont hij een grote openheid en staat hij allerminst afwijzend tegen over nieuwe gedachten. De door hem be heerde portefeuille had voor hem geen enkel geheim vakje: de zaken van wa terstaat en landbouw kende en kent hij als weinig anderen. Zijn kennis van lokale situaties is verbluffend en in me nige bespreking verbaasde hij zijn op ponenten door aan niet te verwaarlozen details te herinneren, die aan anderen waren ontgaan. De polderconcentratie kwam onder zijn leiding tot stand, een werk waarvoor hij zich met zijn he.e persoonlijkheid heeft ingezet. Zijn op treden als gedeputeerde en als waarne mend Commissaris droeg het stempel van ernst en waardigheid, waardoor hij ook buiten Zeeland velen voor zich in nam. Zijn vertrek betekent het verlies van een markante figuur in het Zeeuw se college van G.S. Schrijvende over de heer A. Schout kunnen we niet nalaten hier de naam te gebruiken, waaronder de- gedeputeerde in de wandelgangen nog wel eens werd aangeduid: „vader Schout". Vermoedelijk heeft hij deze kwalificatie te danken aan zijn manier van optreden, waaraan bepaalde vader lijke kenmerken niet zijn te ontzeggen. Mede daardoor werd hij een wat men noemt „populaire figuur". Zelfs zijn te genstanders konden niet kwaad op hem worden als hij (inderdaad in een geheel eigen stijl) zijn standpunt verdedigde. Als oud-hoofdonderwijzer had vooral het onderwijs zijn belangstelling: voor deze sector van het provinciale beleid met name heeft hij hard gewerkt.. Het spijt ons en velen met ons dat hij heen gaat, een oprecht en blijmoedig christen, die in menig opzicht zo al niet het „zout der aarde", dan toch wel het „zout van het college" was. De heer Dikötter tenslotte heeft een betrekkelijk korte periode zitting in het college gehad. Zijn optreden was dat van een bekwaam technicus," rechtlijnig, maar duidelijk. Men wist wat men aan hem had. Enige jaren geleden, toen er in de Staten kritiek was geweest op het beleid van het college, hoorden wij tijdens een pauze een opponent wat gramstorig de opmerking maken doelend op de laatste zittingsperiode van een aantal leden „Les héros sont fa- tigués". de helden zijn vermoeid. Dat is echter een vergissing gebleken: er was geen sprake van vermoeidheid. De jong ste periode, uitmondend in het besluit tot bouw van de Oosterscheldebrug, heeft het bewezen. Onvermoeid kunnen de vier nu hun taak overdragen, daar mee echter tevens de „nieuwe lichting" een zware opdracht gevend: voort te bouwen en af te maken wat in de afge lopen jaren met zoveel energie werd begonnen. Inderdaad, een niet geringe taak! De vier kunnen over eigen arbeid echter gerust huns weegs gaan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1