FONGERS Zeeuwse vervoerders bespraken de oprichting „Vervoercentrale" N.V. LEZERS SCHRIJVEN OPZET OMTE KOMEN TOT SANERING VAN HET ONGEREGELDE VERVOER CHR. ZANGVERENIGINGEN HIELDEN JAARLIJKS CONCOURS IN GOES AGENDA Regionale atletiekwedstrijden Zeeland Sport in Vlissingen SPORT EN WEDSTRIJDEN SCHAKER KERES LEIDT NU ALLEEN KARELl MAANDAG 4 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Hoe weet U hoe een Fongers fietst? Stap naar de dealer stap op een £r is er een voor iedereen I Fongers rijwielen zijn voorzien van Fabrikaat Vredestein banden en Sturmey-Archer versnellingsnaven. ZIERIKZEESE SCHAKERS DICHT BIJ PROMOTIE Voor de promotiewedstrijden naar de tweede klas van de Koninklijke Neder landse Schaakbond speelde Zierikzee zijn laatste wedstrijd tegen het tien tal uit Venlo. De wedstrijd is geëin digd in een 54-stand in het voordeel van Zierikzee. Als de laatste afgebro ken partij remise wordt waar 90 kans op is dan promoveert het Zie- rikzeese tiental naar de tweede klas. Mocht de partij verloren gaan dan promoveert Venlo met de reeds bekende derde: Eindhoven m. BIJEENKOMST IN GOES Zaterdagmorgen waren in de „Prins van Oranje" te Goes een groot aantal vervoerders van het zogenaamde ongeregelde wegvervoer uit alle delen van Zeeland bijeengekomen om tijdens een voorlichtings vergadering nader te worden geïnformeerd omtrent de op woensdag 23 mei opgerichte „Vervoerscentrale Zeeland" N.V. Het initiatief voor deze oprichting is uitgegaan van een tiental vertegenwoordigers van het ongeregelde wegvervoer, afkomstig uit nagenoeg geheel Zee land. Opzet hiervan is te komen tot sanering van dit ongeregelde vervoer, daar de huidige situatie velen tot ontevredenheid stemt. In samenwerking met adviserende vertegenwoordigers van het N.O.B.- wegtransport en georiënteerd op het E.T.I.-rapport van vorig jaar kwam de oprichting tot stand. Gezien liet feit, dat velen de noodzaak ervan inzien, dat in de huidige situatie verandering moet komen en de grote belangstelling voor deze vergadering, waar de initiatiefnemers van de oprich ting van de N.V. in feite hun plan aan de vervoersondernemingen voorlegden, heeft men goede hoop, dat velen de ge boden gelegenheid zullen aangrijpen en als deelnemer in de N.V. zullen toetre den. In enkele andere provincies bestaat reeds een dergelijke combinatie. Deze voorlichtingsbijeenkomst stond onder leiding van de heer J. van Luijk uit Caclzand, een van de initia tiefnemers. Deze schetste de tot standkoming van een combinatie, die werd geboren uit harde noodzaak. De felle concurrentie en de vracht prijzen, die soms zelfs liggen beneden die van de jaren 1945-1946, maakten dat het wegvervoer tot lage, nauwe lijks lonende vervoerstarievcn kwam. Ook de toekomst van Zeeland als ontwikkelingsgebied maakte grotere eenheid dringend gewenst. Eenheid zowel onderling als ten opzichte van de andere provincies, die door betere verbindingen gemakkelijke toegangs wegen tot Zeeland hebben. De N.V. „Vervoerscentrale Zeeland" wenst een gezonde marktverhouding door samenspel tussen de vervoerders te bewerkstelligen. De technische kant van de zaak werd uit de doeken gedaan door de N.O.B.- vertegenwoordiger, die heer A. S. Win ters uit Bennekom, samenwerltings- adviseur. Op het gesprokene volgde een uitvoerige bespreking. Onder meer kwam ter spra ke de verhoudingen bij het plaatsen van aandelen en de kosten van het appa raat. Deze kosten worden gedragen door een provisiepercentage, jaarlijks vast te stellen en berekend over het bedrag, dat voor de N.V. wordt opgereden. In dc vervoersvoorwaarden werd namelijk on der meer bepaald, dat de deelnemers vrachten, die zjj niet zelf kunnen ver voeren aan het bureau moeten aanbie den aangewezen. Aanmelding Hoewel de oprichtingsacte reeds is ver leden, kregen de aanwezigen nog de ge legenheid zich, na op deze vergadering uitgebreid te zijn voorgelicht, als deel nemer aan te melden. Na enkele weken zal dan een algemene vergadering van aandeelhouders worden belegd waar een bestuur zal worden gekozen en even tuele wijzigingen in het vervoersregle. ment nog kunnen worden aangebracht. De nieuw toegetreden deelnemers ko men dus niet Sn een reeds volkomen uit gemaakte zaak. In afwachting van deze algemene vergadering wil men inmid dels trachten met de werkzaamheid een aanvang te nemen. OM DE MOORMANBEKER Zeeland veroverde geen finaleplaats Hot Zeeuws afdelingselftal dat gisteren in Breda in een voorronde met de KN VB-afdelingselftallen van Brabant en Limburg moest spelen om een finale plaats in de strijd om de Moormanbeker, heeft zich niet kunnen plaatsen. In de eerste wedstrijd tegen Limburg nam Zeeland reeds na 1 minuut, door een doelpunt van Lambert (Vogelwaarde), een 1—0 voorsprong, die na een kwar tier door de IJzendykespeler Van Op- dorp tot 2—0 werd opgevoerd. Met deze stand brak ook do rust aan. In de tweede helft slaagden de Zeeuwen er echter niet in dc voorsprong te hand haven, want mot 2 doelpunten brachten de Limburgers de partijen op gelijke voet (2—2). In de tweede ontmoeting tussen Bra bant en Limburg werd evenmin een be slissing verkregen. Ook hier was de einduitslag 22. Het laatste treffen tussen Brabant en Zeeland moest derhalve de beslissing brengen. Weer was het Lambert, die de score opende, maar Brabant had nog voor de rust de partij op gelijke voet gebracht (11). Het zag er hoopvol voor dc Zeeuwen uit toen Lambert op nieuw een doelpunt maakte (21), maar een ongelukkige scheidsrechter lijke beslissing was er de oorzaak van, dat Brabant door een toegekende straf schop de stand in evenwicht bracht (•22). In de slotfase slaagde Brabant er nog juist in de zege uit het vuur te slepen (32). Ouderavond openbare lagere school A In het jeugdgebouw aan de Kerkstraat te Biervliet werd deze week de jaar lijkse ouderavond van de openbare la gere school A gehouden. De waarne mend voorzitter van de oudercommissie de heer B. A. de Groote, heette in het bijzonder burgemeester Kostense en echtgenote welkom. In een vacature in de oudercommisise, ontstaan door het bedanken van de heer A. Lijbaart, werd benoemd de heer C. van Hercules. Het hoofd der school, de heer P. J. R. Bax, deed een reeks van mededelingen met be trekking tot de school, de jaarlijkse schoolreis (dit jaar met heel de school naar „de Efteling"), stichting school fonds en schoolkeuze na het lager on- derwijs. In verband met daling van het aantal leerlingen zal het aantal onder wijzers met ingang van 1 augustus aan staande tot twee worden gereduceerd. De onderwijzer J. van de Berg zal in verband hiermee afscheid nemen van de school. Hierna volgde een feestavond, verzorgd door de schoolkinderen. Onder leiding van het onderwijzend personeel hadden alle kinderen toneel-, zang en muziekstukjes ingestudeerd, zowel indi vidueel als in klasverband. De kleding was door hen zelf vervaardigd. In de pauze werd aan de ouders koffie en thee geserveerd en aan de kinderen limonade, ovendien was er een verloting. RING ZEELAND BIJEEN Koor uit Souburg haalde hoogste aantal punten Vele honderden zangers en zangeressen uit Zeeland hebben zaterdagmiddag en -avond in de gereformeerde kerk aan de Westwal te Goes hun stem doen horen tijdens het jaarlijkse zangcon cours van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereni gingen in Nederland van de Ring Zee land. Het is een gezellige dag geworden voor de leden van de zevenentwintig verschillende verenigingen. Niet alleen worden over het algemeen goede resul taten bereikt op zang-technisch gebied, maar ook de ongedwongen sfeer en de sportieve rivaliteit tussen de verenigin gen droegen ertoe by, dat het een ge slaagde dag werd. Rond half "drie arriveerden uit vrijwel alle delen van dc provincie de deelne mers aan het concóurs. Na een kort ope ningswoord van de ringvoorzitter, de heer P. van dc Wiele uit Goes, en het gezamenlijk zingen van psalm 47 de verzen 3 en 1 traden de koren met hun zangnummers voor het „voetlicht". Tot ongeveer 10 uur weerklonken de stem men van mannen en vrouwen, jongens en meisjes door het kerkgebouw. De zangliefhebbers kwamen deze dag wel aan hun trekken en de toehoorders be loonden de prestaties dan ook met spon taan en dankbaar applaus. Do jury, dio werd gevormd door de he ren H- M. do Wolff uit Rotterdam en P- O. Brakman uit Axel, was van deel dat een groeiende tendens in de koren in vergelijking tot voorguande jaren is te ontdekken. Ook do presta ties waren over het algemeen goed en ende lijn. Het. algemeen peil doet liet onder voor die in andere pro vincies. Dat dc prestaties goed waren bleek duidelijk uit de toegekende prij zen, zeventien eerste en tien tweede. Weliswaar liepen de prestaties vnn en kele koren wut uiteen, wat in enkele ge vallen te wijten was aan een „ongelukje" maar voor een deel ook het gevolg van een geringe bezetting. DE PRIJZEN Nadat het laatste koor zijn nummers ten gehore had gebracht en de jury de prijzen had toegekeud, maakte de heer Van dc Wiclc deze bekend. HU felici teerde het koor „Soli Deo Gloria" te Oost- en West-Souburg (dirigent Jac. Suurmond), dat met 243 punten het hoogste aantal punten behaalde. Do prijzen werden als volgt toegekend: Jeugdkoren: derde afdeling: Kinderkoor, Ritthem, 225% punt, le prUs- Tweede afdeling: le prijs jeugdkoor „De jonge zangers". Nieuw- en Sint-Joosland,- 243 punten; kinderkoor „Van knop tot bloem", Nieuwerkerk, 226 punten; jeugdkoor „Zuiderstemmen", Oost- en West-Souburg, 231 punten. Derde afde ling: le prUs „Harpe Davids", Coiyns- plaat, 230 punten. Tweede afdeling: le prijs „Nieuw- lands Dameskoor", Nieuw- en Sint- Joosland, 232 punten; meisjeskoor Nieuw- en Siht-Joosland 231 punten; „De Lofstem", Lcwedorp, 227 punten; .Jubilate Deo", Kruiningen, 226 pun- Middelburg City: Rilling, 20 uur. 18 Jaar. Electro: Dodenrit. 10,30 uur, 1-1 Jaar. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 9—18 uur. Van Honthem en Jutting: Expo sitie Jan Slee-boom. 4—18 uur. Vllsslngen Alhambra: Rilling, 20 uur, 18 Jaar. Luxor: Patrouille aes doods, 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: Rilling. 20 uur, 18 Jaar. Bergen op ZO nut Roxy. Het verraad der Tartaren, 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Ma- riondel, 20 uur, n.l. Xomeuzen Luxor: Oorlogsheld zonder ge nade, 20 uur, 14 Jaar. Onstburg Ledelthenter; Maoiste, de zoon van Hercules, 20 uur, 14 Jaar, Axel Het Centrum: Zedenpolitie contra blond, 20 uur, 18 Jaar. Sas vnn Gent Olympiatheater: Afspraakje in september. 20 uur. a.l. Hulst Bioscoopgebouw: Freddy und der MillionSr. 20 uur, n.«. Zierikzee Concertzaal. Cineac-voorstel ling „Zilveren bruiloft koninklijk paar", 17. 19 en 21 uur. Haamstede Bioscoop Bom: Eddy op leven cn dood, 20 uur, 14 jaar. WALCHEREN Lutherse kerkdag Op Hemelvaartsdag is in Eindhoven een regionale lutherse kerkdag voor leden van gemeenten in de zuidelijke provin cies gehouden. Enkele honderden Luthe ranen waren aanwezig, waaronder uit Middelburg en Vlissingen. In een litur gische hoofddienst ging ds. J. P. Boen dermaker van Eindhoven voor, predica- tor was dr. H. .1. Jaanus uit Rotterdam. Bij de aansluitende viering van het H. Avondmaal assisteerden ds. J. Gronloh (Arnhem), ds. W. F. ten Rouwelaar (Middelburg-Vlissingen), ds. A. Burg hoorn (Ede) on ds. A. J. Allan (Heer len). In discussiegroepen werd het the ma van de bijeenkomst van de Lutherse Wereldfederatie in Helsinki 1963 be sproken: „Christus nu". NIEUW- EN ST.-JOOSLAND N.C.V.B. vergaderde De N.C.V.B. te Nieuw- en Sint-Joosland hield een vergadering onder leiding van de presidente, mevrouw Van Haarlem. De heer Schoenmakers sprak over het onderwerp „Het leven in Marokko". ten; „De Lofstem", Baarland-Oudelan- de, 225 punten; „Hosanna", Wissen- kerke, 224 punten; 2e prijs „Soli Deo Gloria", Borssele, 217% punten; „Kunst naar Kracht", Driewegen-Ovezande, 204 punten. Eerste afdeling: le prijs „Soli Deo Gloria", Oostburg. 236 punten: „Ons Lied", Ritthem. 234 punten; „Jubilate Deo", Goes, 225 punten; „Looft den Heer", Wolphaartsdijk, 229 punten; 2e prijs Zuid Bevclands dubbel kwartet, Rilland-Bath 216 punten; „V.Z.O. Stre ven", Sint-Annaland, 215% punten; „Tot Nut en Genoegen", Nieuwdorp, 215 punten; „Ons Genoegen", Hein- Icenszand, 213 punten. Afdeling uitmuntendheid: 2e prijs „Soli Deo Gloria", Kamperland, 217 punten. Ere-afdeling: Ie prijs „Soli Deo Gloria", Oost- en West Souburg, 243 punten; Eén in geest en streven", Serooskerke (W.) 232 punten; 2e prijs „Hosanna", Vlissingen, 219 punten; „Souburgs ka merkoor", Oost- en West Souburg, 21S punten; „Sursum Corda", Oostkapelle, 215 punten. LUCTOR VERLOOR EERSTE PROMOTIEWEDSTRIJD Luctor maakte zijn eerste uitreisje in de promotiecompetitie om een plaats in de derde klas naar Tilburg, waar men T.A.C. party moest geven. De Zeeuwen moesten daarvan met lege handen te rugkeren (3-2). Nienw Borgvliet ver sloeg Gloria met 21. Nw. Borgvliet 2 1 1 0 3 43 T.A.C. 2 1 1 0 3 5—4 Luctor 2 10 12 5—5 Gloria 2 0 0 2 0 3—5 T.A.C.—LUCTOR 3—2. Na een spannende, sportieve wedstrijd heeft Luctor de, beide punten in Tilburg moeten laten. Na een wederzijds ver kennen namen de Zeeuwen na ongeveer 20 minuten spelen een voorsprong toen midvoor A. Debbout de T.A.C.-doelman voor een onoplosbaar probleem plaatste (01). De vreugde in het Luctor-kamp was van korte duur, want reeds 5 minu ten later bracht Zeegers de partijen op gelijke voet (11). Twee minuten later kreeg Zeegers op ongeveer 40 meter af stand een vrije trap te nemen, die hij keihard tegen de deklat schoot. De te rugkaatsende bal werd daarna door Van Gooi ingekopt (21). Luctor gaf zich geenszins gewonnen en met een ver schot van A. Debbout werd de stand nog voor de rust gelyk (2—2). Na de her vatting was er een licht T.A.C.-over- wicht, dat 10 minuten voor het einde werd uitgedrukt in het beslissende doel punt, dat door Sanders werd gemaakt. Onder hevige spanning kwam het einde. Een gelijkspel zou de verhouding beter hebben weergegeven. ZUID-BEVELAND Kom Ellewoutsdijk wordt herbestraat De raad van de gemeente Ellewoutsdijk heeft in de vrijdagavond gehouden ver gadering besloten de herbestrating van de kom van het dorp voor 12.500 on derhands aan te besteden aan de firma De Bourggraaf. Het werk zal in augus tus en september worden uitgevoerd. Enkele aftredende leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim wer den herbenoemd. In de plaats van de heer C. J. P. van Liere, die niet meer voor herbenoeming in aanmerking wen ste te komen, werd de heer N. A. van Overbeeke benoemd. De bijdrage van de gemeente aan de instelling voor sociale zorg kon met 1750 worden verlaagd. De raad besloot voorts adhesie te betui len aan de motie van de gemeente Aar lenburg met betrekking tot de verlen ing van de wet vervreemding land- iouwgronden. In een schrijven van het provinciaal bestuur werd voorgesteld de straatbelasting met 10 procent te verho gen. De raadsleden waren van mening, dat aan dit voorstel zal moeten worden voldaan. De raad besloot voorts enkele iremies voor woningverbetering toe te :ennen. De gemeentebegroting voor 1961 werd gewijzigd. Een wijziging van de begroting voor 1962 werd aangehou den tot de volgende raadsvergadering Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het provinciaal bestuur, waarin werd meegedeeld, dat aan Elle woutsdijk voor 1962 geen woningwet woningen zijn toegewezen. Collecten De collecte voor de S.A.K.O.R. (samen- werkende-kinder-organïsaties) bracht te Krabbendijke 76,20 op. Portret van Frans Hals door Adriaen Brouwer? Naar aanleiding van het artikel over Frans Hals, dat in de P.ZC. van 25 mei j.l. verscheen, zou ik een enkele kant tekening willen maken in de vorm van een hypothese. Het fraai gereprodu ceerde zelfportret van de Haarlemse meester heeft my nog eens in de over tuiging gesterkt dat deze kop zo goed als dezelfde trekken vertoont als die op het paneeltje van Adriaen Brouwer, dat in het Mauritshuis hangt, en als een zelfportret van deze grote artiest, over wie onlangs een belangwekkende studie van de hand van dr. G. H. Knuttel ver schenen is, beschouwd wordt. Ik had me er altyd al over verwonderd, waar om dit zelfportret cn profil geschilderd was en dat in zulk een betrekkelijk vroeg stadium der schilderkunst en waarom de trekken van de uitge beelde zozeer afwijken van het door Jan Lievens getekende portret dat de schil der op het laatst van zijn leven voor stelt. Ook met het bekende portret van de hand van ztin begunstiger Anthonie van Dijck heeft het maar weinig ge meen Daarentegen kan men de volgende vele overeenkomsten tussen het portret uit het Haagse museum met het in het Frans Hals museum aanwezige consta teren: het allereerste wat de toeschou wer opvalt la de byna „letterlijke" ge lijkenis van snor en sik. Dan treffen ons de ogen die op beide schilderyen enigszins bol van vorm zijn. De welge vormde neus met van bruisende zinne lijkheid getuigende neusvleugels is eveneens op beide afbeeldingen op nage noeg dezelfde wyze gevormd. Kortom: wanneer een schilder de op- NOORD-ZEELAND SCHERPEN1SSE Rijkspostspaarbank in mei Op het hulpkantoor te Scherpenissc is er over de maand mei ingelegd aan de rykspostspaarbank met 91 inleggingen een bedrag van ƒ14.801,20 en uitbe taald met 27 handelingen ƒ7969,24. VLISSINGEN Wedvlucht „Scheldevliegers' Scheldevliegers, Vlissingen. P.v. St.- Ghislaln, 5 mei, afstand 113 km, aantal 219 duiven. 1 en 9 R. O. Spinnewyn, 2 J. Harms, 3 F. Wagenaar, 4 en 10 Spon- selee, 5 en 8 P. C. van Loon, 6 A. Rijkse en Zn.. 7 L, A. Lievense. Bohain, 12 mei, 163 km. aantal duiven 190. 1 A. P. Rottier, 2 J. Nagtegaal, 3 R. O. Spinnewyn, 4 J. Platteeuw, 5 G. J. v. Zweeden, 6 H. v. Belzen, 7 A. Beekman. 8 F. Wagenaar, 9 P. J. Alebregtse, 10 M. Moes. Noyon, 19 mei. 212 km, aantal dui ven 158. 1 A. Beekman, 2 J. Harms, 3 F. Wagenaar, 4 J. Platteeuw, 5 A. P. Rottier, 6 K. Rietbergen, 7 en 9 J. M. Nagtegaal, 8 F. Wagenaar, 10 A. v. d. Wcele. dracht kreeg van het en face portret dat op het in Haarlem hangende schut- terstuk is aangebracht tot een beelte nis en profil te transformeren, zou hy het Brouwer niet kunnen verbeteren. Alleen: in het uiteriyk vertonen de twee geportretteerden een schynbaar diep gaand verschil: terwijl Frans Hals, on danks een zekere volkse nonchalance, toch een grand seigneur blyft, treedt ons de „Adriaan Brouwer" uit Den Haag als een echte bohémien tegemoet. Hoe valt dat te rijmen? Slaan wij daartoe eens de prachtige biografie van de grote Vlaming door Schmidt Degener in 1950, naar aanlei ding van zyn 300ste geboortejaar ge publiceerd, eens op. In zijn meesteriyke evocatie, die nog niets van zijn fraï- cheur verloren heeft, tekent ons de voor malige directeur van het rijksmuseum aldus het samentreffen der beide schil ders, de grootmeester en de zg. klein- meester: tusschen den geest van beide kunstenaars was groote gemeen schap, ze waren gemaakt om elkaar te begrijpen". „Hals, een „vierendeel eeuws" de oudere van Brouwer, kreeg natuurlyk een zeker overwicht over den jeugdigen artiest, maar toonde zich, als bij andere gelegen heden, een uitstekend opvoeder. Hij sneed, om zoo te zeggen, zijn jongen vriend den tongriem los". Het contact tussen mentor en gunste ling werd omstreeks 1626 gelegd, kort na de aankomst van de Vlaamse meester in Hollands toenmalige hoofdstad. Het paneeltje in kwestie dateert echter wel van tien jaar later. De auteur van genoemde Brouwer-stu die had, eeriyk gezegd, enige moeite om in dit zelfportret (sedert niet al te lange tyd als een zelfportret van Brou wer beschouwd) de jonge, indertyd door Van Dyck geconterfeite schilder te her kennen. Reden te meer om van deze suppositie af te stappen. Op de tekening van Jan Lievens, zowel als op de Tabakskroeg van Brouwer en Craesbeeck te Haar lem. zien wij trouwens Brouwer aan het eind van zijn leven als een wat verlo pen signeur met vervallen trekken en lange haardos bijna een tegenstel ling vormend met de veel steviger, zij het eveneens „gehavende" figuur die wij uit het Mauritshuis kennen Neen, dan lyken de figuur uit het Haar lemmer schutterstuk en de Haagse Bo hémien veel minder op elkaar, al zijn ze ook uit verschillende gezichtshoeken be keken. De moeiiykheld, die zich na dit alles nog voordoet, is intussen deze: hoe kan Brouwer zyn leermeester hebben uitge beeld een tiental jaren na hun eerste ontmoeting (getuige de rijpe toets van het stuk), toen Brouwer al sinds enige jaren weer in Vlaanderen was terugge keerd? Maar waarom zou hy niet een naar zyn mentor indertyd vervaardigde schets nader uitgewerkt kunnen heb ben. waarby hij het ontbrekende aan vulde? Wij zouden hier dus Hals op een leeftijd zien die slechts enkele jaren ver schilt met die van de op het zelfportret uitgebeelde. Niet alleen als aan zyn vroegere leer meester zal overigens Brouwer aan Hals gedacht hebben. Volgens een anecdote van Houbraken waaraan deze „rod delaar" zo ryk was! zou Hals zijn De Vlissingse sportvereniging Zeeland Sport heeft zaterdagmiddag op de sin- telbaan in Vlissingen regionale atletiek- wedstrijden gehouden. Hier een beeld uit de 1500 meter heren. Piet Zwartepoorte zegevierde op dit nummer in 4.1S. Foto P.Z.C.) Sportuitslagen VOETBAL. Zondagcompetitie: res. le klas: Biervliet 2 RSC 2 n.o.g.; 2e klas A: Kwadendamme Volharding '32 53, Middelb. Boys—Patrijzen 2 3—5. Bekercompetitie zondagvoetbal: Groede Hoofdplaat 16. Bekercompetitie 'zaterdagvoetbal: VCK—Be velanders 13, KatsKap olie 0G. KORFBAL l. TJoba 2—TOP 5—2, Elto l—Zeelandia l 3—2, Vios 1—Zuidwesters 1 4—3. Togo 1— Swift 2 84, TOP—Swift 2 1—8: 2B: Vitesse -Luctor 1 06, De Poel—Olympia 48: 3A: Dos '55—Swift 3 2—10, Vedo 2—Animo 3 2— 5, Swift 5Animo 3 86, Ondo 3Storm vogels 2 8—4; 3B: VZOD—Zeelandia 2 11—5, Togo 3—Elto 2 9—1, Vopo—Tjoba 3 6—4, TJoba 3Togo 4 6—2. Adspiranten: A: Zuidwesters ASwift B 10 KVLNOAD 6—0: C: Ondo B—Swift Vlug 12, Ondo BAnimo C 25: D: De Poel—Luctor 42. Pupillen B: EltoTjoba 10. Blauw Wit B TJoba 0—0, Blauw Wit A—Olympia A 1—0, Blauw Wit B—Togo 12. Avondklasse: Animo 4—Zuidwesters 3 3—6, Ondo 2—Swift 4 1—4. VELDHANDBAL. Overgangsklasse B dames: DWSPosterholt 8—3, Marathon—Swift uitgesteld, Verburch Zld. Sport 12—7, VHC—Animo 4—2. Heren: DynamoBSV 5—9, VoltEs ca 57. Hellas 2 EBHV 146. Sir. MeteoorAnimo 153. District Zuid B: dames le klas: Olympus Hontenlsse 24. Heren le klas: Fortuna Volharding 10—9. Heren 2e klas: SIOS—Ma rathon 2 9—6. Afdeling West Noord-Brabant: Dames le klas: EmBeE—Desk 59. Heren 2e klas: Uno Animo—Desk 2 311. Afdeling Zeeland. Dames dïstr. 2e klas: Zld. Sport 2Volharding 63. Heren afd. le klas: Marathon 3—Tonido 3 13—11. Heren Junio- 1: Volharding—Tonido 87. Hellas—Olym pus 9—5. Dames junioren: ODI—Fortuna 82. Jongens adsp. 1415 J.: Tonido—Wal cheren 13—7, SIOS—Fortuna 6—30. Jongens 12-13 j.: TonidoFortuna A 65, Hellas Olympus 0—20, ODI—Fortuna C 164. Meis jes 12-13 j.: ODI—Olympus 2 7—2. Meisjes adsp. 12-13 j. B.: Walcheren 2—Tonido 3—6, Walcheren 3—Volharding 1—8. Promotie overgangsklas. Dames: SIOS Quintus 36. Heren: EindhovenHellas 12 7. GEEN OPVALLENDE PRESTATIES Delta Sport kampioen 4 x 60 m meisjes B De regionale atletiekwedstrijden van Zeeland Sport hebben zaterdagmiddag in Vlissingen weinig hoogtepunten opge leverd. De harde wind deed veel afbreuk aan de verrichtingen van de atleten en opvallende prestaties zijn er dan ook niet geleverd. Het programma vermeld de vier kampioenschappen van Zeeland, maar hiervan kon er door een geringe deelname op deze nummers slechts één worden verlopen. Dit kampioenschap de 4 x 60 meter meisjes B kwam op naam van een ploeg van Delta Sport uit Zierikzee. De tijd, 36.2 sec., had veel beter kun nen zijn als het voorlaatste meisje bij het wisselen het stokje niet had laten vallen. Typerend voor de belangstelling op de etafettenummers is wel, dat de enige deelnemers op de 4 x 60 meter meisjes B, twee teams van Delta Sport waren. De 400 meter heren werd een overwin ning voor Emiel Kal van Marathon in 55.9 sec. Hans Bostelaar van Dynamo werd tweede in 57.3 sec. RAYMOND MASTROTTO WON DE DAUPHINE LIBERE Raymond Mastrotto (Frankrijk) heeft het criterium van de Daphiné Libéré gewonnen. De laatste etappe, Van Avig non naar Grenoble, leverde zondag een zege op voor de Belg Fians Demulder. De Belg Doom werd vijfde. BOONMAN DERDE IN DE PIJL VAN HET ZUIDEN De amateur etappewedstryd „De Pijl van het Zuiden" in Luxemburg, is zater dag gewonnen door de Belg Manzo, voor diens landgenoot Montv en de Nederlan der Boonman, die derde werd in het al gemeen klassement. Piet Zwartepoorte van Dynamo won de 1500 meter heren in 4.13.C. Zuijderveld van Excelsior '55 werd tweede in 4.18.2. A. Bouwens van Marathon legde beslag op de derde plaats in 4.26.2. Hans Bostelaar van Dynamo moest uitvallen wegens kramp. De 100 meter heren werd een zege van W. van Beest-van Marathon in 11.3 sec. P. v. Sluijs van Dynamo en E. Kal van Marathon werden hier respectievelijk tweede en derde in 11.6 en 11.8 sec. Pe ter van de Schaaf van Marathon ein digde als eerst op de 1500 meter jon gens A/B in 4.27.6 sec. L. Oerlemans van Excelsior '55 werd tweede in 4.28.6 sec. A. Roose van Zeeland Sport won de 100 meter dames in 13.6 sec. M. Riemens van Marathon eindigde als tweede in 14 see.; A. Roose zegevierde eveneens op het nummer verspringen dames en meisjes B. Zij maakte een verste sprong van 4.86% meter. J. Stoutjesdijk van Delta Sport die tweede werd deed niet veel voor haar onder met een ver ste sprong van 4.85% meter. H. Hage van Delta Sport kwam bij het hoog springen jongens A tot een sprong van 1.65 meter. M. Riemens won het kogel stoten met 12.45% meter. Het kogelstoten werd een overwinning voor M. Grootjans voor Zeeland Sport met 13.11 meter. Grootjans werd ook eerste bij het discuswerpen met een worp van 38.55 meter. De hink-stap- sprong leverde een zege op voor W. v. d. Linden van Zeeland Sport met 10.89 meter. Twee winstparlijen tegen Filip en Michael Tal Paul Keres, de 46-jarige Russische schaakgrootmeester die reeds sinds 1933 in de hoogste schaakkringen verkeert, heeft nooit een betere kans gehad om zijn bijnaam van „eeuwige tweede" kwyt te raken dan nu, juist na de helft van het kandidatentoernooi op Curasao- Na zijn imponerende overwinning op Filip, vrijdagavond, overrompelde hy zater dagavond in een adembenemend tinei ex-wereldkampioen Tal, zodat hy sinds de vyf dagen rust op Sint-Maarten al leen het zoet van de overwinning heeft gesmaakt en fier de ranglijst aanvoert met 10% pnt. uit 16 partijen. Onbedreigd is zijn positie vooralsnog niet. Gelier en Petrosjan hébben welis waar slechts 9 pnt., maar beiden kun nen op 11 pnt. komen, indien zy ten minste beiden hun afgebroken partyen winnen maar dat is iets, waarin men in Willemstad nauwelijks gelooft. De uitslagen van de vijftiende ronde luiden: Kortsnoj (Rusl.)Gelier (Rusl.) afgebroken; Petrosjan (Rusl.)Tal (Rusl.) afgebroken; Keres (Rusl.) Filip (Tsj. SI.) 1—0; Benkö (VS) Fischer (VS) afgebroken. De uitslagen van de partyen van de zes tiende ronde luiden: Kortsnoj (Rusl.)— Petrosjan (Rusl.) afgebroken; Tal (Rusl.)Keres (Rusl.) 01; Filip (Tsj. SI-)—Benkö (VS) 0—1; Gelier (Rusl.)Fischer (VS) afgebroken. leerling eens te zamen met zijn vrouw in een „galante situatie" hebben aange troffenWat daarvan zij, wy mogen in ieder geval veronderstellen dat er een vertrouwelijke omgang tussen Brou wer en het gezin Hals bestaan heeft. Vandaar waarschijnlijk de ongegeneerde houding van het „model" tegenover de portrettist. Ook al zou er twijfel aan dc juistheid er hypothese blyven bestaan, dan nog •e er mijns inziens alles voor te zeg gen dat het Mauritshuis het bewuste paneeltje voor de Hals-tentoonstelling in het Haarlemse museum deze zomer tydelyk afstond. Al was het maar bij wyze van experiment. Goes De stand luidt nu: 1 Keres 10% pnt; 2 en 3 Gelier en Petrosjan beiden 9 pnt. en 2 afg. partijen; 4 Kortsnoj 8 pnt. en 2 afg. partijen; 5 Fischer 7 pnt. en 2 afg. partyen; 6 Benkö 7 pnt. en 1 afg. partii; 7 Tal 4% pnt. en 1 afg. partij en 8 Filip 4 pnt. RONDE VAN ITALIË Zilverberg derde in vijftiende etappe De Nederlander Huub Zilverberg heeft zondag de derde plaats veroverd in de vijftiende étappe van de Ronde van Italië. Hij eindigde achter de Italianen Vittorio Adornï en Vito Taccone, die respectievelijk eerste en tweede wer den. In het algemeen klassement schoof Zilverberg daardoor op van de vijftiende plaats (die hij zaterdag na de veer tiende étappe innam) naar de dertiende plaats. Na deze vijftiende étpppe worden de eerste vijf plaatsen respectievelijk bezet door Battistini, Perez Frances, Massig- nan, Defilippis en de Fransman An- glade. De veertiende étappe, die zaterdag, na de enige rustdag in Nevegal de renners van Belluno naar Moena zou leiden, bleef letterlijk in de sneeuw steken. Sneeuwstormen, afgewisseld door een ijskoude regen en spiegelgladde we gen in de Dolomieten, dwongen de organisatoren deze étappe op de top van de Rolle te laten eindigen, in nlaats van in het 3S km verder liggende Moe- na. Zesenvijftig van de 109 gestarte renners staakten de strijd. Onder hen waren favorieten als Gaul, Rik van Looy, Pambianco, Ronchini en onze landgenoot Piet van Est. Deze étappe werd tenslotte gewonnen door Meco. In de algemene rangschikking werd toen Battistini eerste, Anglade tweede, Frances derde, Massignan vierde en Defilippis vijfde. HANDBALTEAMS KANSLOOS TEGEN WEST-DUITSLAND De Nederlandse handbalploegen heb ben zondagmiddag voor 3000 toeschou wers op het gemeentelijke sportpark in Roermond een handballesje gekre gen van West-Duitsland. Zowel de Ne derlandse dames (25) als de heren (1220) waren kansloos tegen onze oosterburen, die in de herenwedstrijd niet eens htm sterkste ploeg in het veld hadden gebracht. TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT /W#erq> ZO VOOR EEN GULDEN MACMILLAN BIJ DE GAULLE Na aflooo van de besprekingen tussen generaal De Gaulle en premier Mac- miUan is in Parijs het volgende com muniqué uitgegeven: „Na het vergelij ken van de standpunten over de we reldproblemen zijn generaal De Gaulle en premier Macmillan het eens ge worden over de gemeenschappelijke be langen van Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Zij hebben het voornemen geuit zich door deze geest te laten be zielen bij het overwegen van de grote vraagstukken die zij te beliandelen heb ben. In dezelfde geest zijn zij de on derhandelingen die nu in Brussel wor den gevoerd, begonnen en zullen deze worden voortgezet". Aan de besprekingen hebben gisteren de Franse premier, Georges Pompidou, de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, de Franse ambassadeur in Londen en de Engelse ambassadeur in Parijs deelgenomen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zei gisteravond dat de besprekingen „zeer hartelijk en bevredigend" waren verlo pen". T.U.-straalbommenwerpers naar Indonesië onderweg Volgens de diplomatieke corres pondent van het Britse blad „Sun day Telegraph", Gordon Brook- Shepherd, zijn de eerste met ge leide raketten uitgeruste Russi sche straalbommenwerpers op weg naar Indonesië. Hij verklaarde uit „diplomatieke krin gen te Londen" te hebben vernomen, dat zes TU-16 straalbommenwerpers de afgelopen 10 dagen Rangoon waren ge passeerd op wee naar Indonesië. Éen groep van 3 toestellen was vorige week dinsdag verder vervoerd naar Indone sië. Binnenkort zou een tweede groep van 4 toestellen in Birma verwacht worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7