ZIERIKZEE KRIJGT „KUNST-GALERIJ" MLTC zeker van titel na overwinning op DOS DENKT U OVER HET KOPEN VAN EEN GEBRUIKTE AUTO? Initiatief van twee Schouwse schilders WALCHEREN DEBAT IN WATERSCHAP NOORD- BEVELAND OVER BEPLANTINGEN Ongewenste splitsing Walcherse boerderijen SUPRIMAL NIEUWS UIT DE KERKEN MAANDAG 4 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeker is zeker. Natuurlijk, wanneer u een gebruikte auto koopt, dan wilt u zoveel mogelijk zekerheid hebben. Welnu, deze kan u iedere Voiks- wagendealer geven. Zodra u zo'n wagen koopt, wordt u opgenomen in de kring van VW-rijders die kunnen beschikken over alle voordelen die u de uitgebreide en goed functionerende VW-organisatie biedt. Over al. Bij elke gebruikte wagen behoort een ga rantiebewijs, geldig over 5.000 km. of drie maanden, voor alle onderdelen die gebreken zouden blijken te vertonen. Bovendien krijgt u o.a. ook nog een cheque, die recht geeft op een uitgebreide gratis servïcebeurt én een gewaarmerkt rapport waarin nauwkeurig vermeld wordt de staat waarin de wagen zich bij aankoop bevindt. Alles is gedaan om u zekerheid te verschaf fen. Koop daarom uw gebruikte Volkswagen bij een VW-dealer. Zeker is zeker. „DE BREEDE BRUG" AAN HET HAVENPARK TWEE JONGE SCHOUWSE kunstschilders, Jan Jongsehaap uit Zierikzee en Peter van Vee- len uit Zonnemaire hebben bin nen een paar maanden in een leegstaand herenhuis een expo' sitie-galerij letterlijk in elkaar getimmerd. Donderdagavond zal bprgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee in het pand Havenpark 21 de eer ste tentoonstelling van schilde rijen, tekeningen, etsen kera miek en beeldhouwwerk openen: werk van eigen bodem, op ver zoek van het enthousiaste twee tal ingezonden door de leden van de Stichting Zeeuwse Beel dende Kunstenaars. Zierikzee en omgeving zullen dan voor het eerst kunnen kennismaken mei de nieuwe kunstzaal. opgezet uit een gedurfd Initiatief, met veel Subsidies voor zeven Zeeuwse monumenten van geschiedenis In de restauratiekosten van zeven Zeeuwse monumenten van geschiedenis en kunst, alle voorkomende op de voor lopige lysten der Nederlandse monumen ten van geschiedenis en kunst, stellen Geputeerde Staten van Zeeland aan pro vinciale staten voor een bydrage te ver lenen. Aan de gemeente Axel wil het college een bijdrage van ten hoogste 4276 in de restauratiekosten, geraamd op 21,379, toekennen voor de wïndkore-n- molen te Axel-Spui; aan de kerkvoogdij van de Ned. hervormde kerk te Dom burg 5275 in de restauratie van de kerk (geraamd op 75.500); aan de heer W. Bakker te Gapinge ten hoogste 3240 voor de restauratie van de ron de stellingmolen te Gapinge 16.200); aan de kerkvoogdij van de Ned. her vormde kerk te 's-Gravenpolder ten hoogste 375 in de restauratie van de herenbank en het wetsbord in de kerk 2500); aan de gemeente Middelburg ten hoogste 5400 in de op f 78.000 ge raamde kosten van restauratie van de vishal op de Vismarkt en aan de ge meenten Tholen ten hoogste 825,in de op 4126,14 geraamde kosten van restauratie van de windkorenmolen „De Hoop". Voorts wordt Provinciale Staten gead viseerd de gemeente Kattendijk een sup- pletiebijdrage te verlenen van 42 in de meerder kosten van de restauratie van de toren bij de Ned. hervormde kerk. Afwijzend willen Ged. Staten beschik ken op een verzoek van de gemeente Axel om een bijdrage in de kosten van aankoop van de windkorenmolen te Axel-Spui. GELDLENINGEN VOOR PROVINCIE-AMBTENAREN Als provinciale staten van Zeeland ak koord kunnen gaan met een voorstel van Ged. Staten, zal met ingang van 1 anuari 1963 een „Financieringsregeling lUisvesting provinciaal personeel Zee land" van kracht worden. Met deze re geling wordt de mogelijkheid geschapen ambtenaren in dienst van de provincie Zeeland een geldlening te verstrekken voor de bouw, de aankoop of de ver bouwing van een huis voor eigen be woning. In een toelichting op het voorstel delen Ged. Stater mee, dat zo'n regeling reeds in het merendeel van de andere provin cies van kracht is. Ook maakt een der. gelijke regeling waarbij een geldle ning onder hypothecair verband aan provinciaal personeel kan worden ver strekt het mogelijk, dat het nog voor verschillende ambtenaren bestaande huisvestingsprobleem tot een oplossing wordt gebracht. Ged. Staten achten het verder verantwoord het maximum der geldleningen te stellen op negentig pro cent van de netto grond- en bouwkosten, c.q. van de getaxeerde waarde van de aan te kopen woning. Hieraan is echter de bepaling verbonden dat van het te verstrekken bedrag eerst de rijksbij drage van de bruto-bouwkosten wordt afgetrokken. SUBS1DIEVOORSTEL VOOR WIT-GELE KRUIS Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben bij provinciale staten een voorstel aanhangig gemaakt om, met intrekking van een reeds eerder genomen besluit, aan de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" ten behoeve van zijn dienst voor de geestelijke volksgezond heid over 1957 een subsidie te verlenen van ten hoogste ƒ14,500. Verder wordt voorgesteld voor 1958 en de daarop volgende jaren tot wederopzegging een subsidie te verlenen van ten hoogste 16.000 per jaar. Aan deze subsidie-verlening willen Ged. Staten enkele voorwaarden verbinden: onder meer dat over 1957 en 1958 niet meer wordt uitgekeerd dan het exploi tatie-tekort var de dienst voor de gees telijke volksgezondheid. Verder willen Ged. Staten hierbij bepalen, dat te be ginnen met 1959 door de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" in de kosten van de dienst voor de gees telijke volksgezondheid ten minste 2500 wordt bijgedragen per jaar en dat niet meer wordt uitgekeerd dan het exploitatie.tekort. Voorts wensen Ged. Staten, dat deze maximum subsidie-be dragen worden verminderd met hetgeen het ryk voor de dienst van dé geestelijke volksgezondehid meer bijdraagt dan ""0 per jaar. energie en als ruggesteun de vaste wil ook Schouwen-Duiveland nader incontact te brengen met de mo derne artistieke uitingen. Jongschap en Van Veeier komen om te begin nen deze zomer met een serie expo- KOMENDE WINTER UITLEENBUREAU sïties, waarin zo gevarieerd moge lijke collecties zullen worden ge bracht. Naast eigen werk zullen er regelma tig kleine tentoonstellingen van kunstenaars elders in het land te be. ziehtigen zijn En voor de komende winter heeft het tweetal plannen om te komen tot de oprichting van een uitleeabureau voor schilderijen. Be langstellenden kunnen dan via een abonnement een werkstuk voor kor tere of langere termijn in hun huiska mer hangen. „We zoeken contact. Thuis hebben we kamers en zolders vol hangen met onze werkstukken. Maar dat is nu juist niet de bedoeling" De Zierik- zeese journalist en de onderwijzer uit Zonnemaire hebben er maanden lang hu.' vrije uren in gestoken er zü offeren er straks hun vakantie voor op om het eiland en zijn toe risten op artistiek gebied „iets te zeggen". Daarom zal aan de luifel van het statige herenhuis aan het Havenpark volgende week een wit bord uithangen met: Galerij „De Breede Brug". Een naam, die niet alleen een ideële klankbodem heeft, maar ook een his torische achtergrond. Enkele eeuwen geleden namelijk, toen tussen de ge vels langs Zierikzees huidige Haven plein en Havenpark nog een kanaal het centrum van de stad binnen drong, kon men ongeveer ter hoogte van de Gasthuiskerk over De Breede Brug wandelen..... Anno 1962 krijgt de stad ongeveer op dezelfde plaats „een brug naar de beeldende kunst". LEEGSTAAND PAND Jan Jongsehaap en Peter van Veelen liepen al lang met plannen rond om een permanente expositie in te rich ten. Het enige wat hun ontbrak was een geschikte ruimte. Die kwam beschikbaar toen de N.V. Koninklijke ..Zeelandia'' hen spontaan het leeg staand pand tijdelijk in bruikleen gaf. Toen Jongsehaap de sleutel meekreeg vond hij achter de zware voordeur een huis. waarin nog wel een en an der moest gebeuren, eer het een aan trekkelijke omgeving voor schilde rijen en etsen zou zijn. De eigenaresse van het historische woonhuis hielp hem een handje door het nodige ma teriaal binnen te dragen. binnenwand werd behangen met vis netten, de witkwast ging over schot ten en planken, er kwamen banken en stoeltjes, vloeren moesten worden gebeitst en een wirwar van deuren geblindeerd. Tot diep in de nacht brandde er licht in de kamers, wan neer de twee enthousiaste kunstschil ders weer met de gereedschapskist naar de galerij-in-wording waren ge- Zaterdag haalden ze hun eerste expo- sitiewerk op Schilderijen, etsen, te keningen en beeldhouwwerk van de Zeeuwse collega's, die er tot 30 juni als groep zullen exposeren. „Zeelan dia" heeft inmiddels gezorgd voor verlichting en meubilair en deze week komen Jongsehaap en Van Veelen toe aan het karweitje, dat ze zich de afgelopen maanden steeds voor ogen hebben gehouden: alle werkstukken een verantwoord plaatsje geven. ATELIER Van het Havenpark-huis zullen twee gangen en een voorvertrek als gale rij dienen. Achterin op de beneden verdieping, met het uitzicht op een wat verwilderde tuin, hebben de Schouwse artiesten zich een atelier ingericht In deze donker geverfde bibliotheek met open haard en voor name balustrade zal mogelijk de ko mende winter het materiaal voor het uitleenbureau voor aflevering gereed worden gemaakt. Vanuit Zierikzee zal dan worden voortgeborduurd op een idee, dat elders in het land al wordt toegepast, maar dat voor Zee land nog geheel nieuw is. De exposities de eerste tot 30 ju ni te bezichtigen zullen de voorbij gangers dagelijks inviteren. De echt genotes van de beide Schouwse kun stenaars znllen de bezoekers ontvan gen. De collecties, die de komende maanden in Zierikzee zullen hangen, zullen de pfodukten zyn van een uit wisselingsprogramma, dat de beide initiatiefnemers met geestverwanten in het land gaan opbouwen. Van tijd tot tijd is er dus in de galerij „De Breede Brug" wat nieuws te zien. Het ligt in de bedoeling om ook een tototentoonstelling in te richten. Ook voor het nitleenbureau hebben Jong- Bromfietser botste tegen vrachtauto in Aagtekerke Vrijdagavond omstreeks half zeven is op het T-kruispunt Duvekotseweg-Pe- lcelingse weg in de gemeente Aagteker ke de 19-jarige bromfietser K. uit Aag tekerke tegen een vrachtauto geredden. De bromfietser liep hierbij een hersen schudding en wonden aan de kin op. Hij werd overgebracht naar het Gast huis in Middelburg. R, kwam nit de Duvekotseweg en wilde de Pekelingseweg oversteken naar liet ielpad. Hij werd hierby aangereden r de uit de richting Aagtekerke ko mende vrachtwagen, bestuurd door H. uit Kapelle. De vrachtauto geraakte van de weg en reed een betonnen paal tje omver. De bromfiets en de vracht auto werden beschadigd. MIDDELBURG „Onderlinge Steun" had gunstig jaar De assnrantievereniging „Onderlinge Steun" hield dezer dagen onder voorzit terschap van de heer Jac, Besuijen de jaarvergadering te Middelburg. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. de Kam, bleek dat 1961 een voor de ver eniging gunstig jaar is geweest. Het aantal leden is per 31 december 1961 gestegen tot 1445, terwyl het totaal van de verzekerde waarborgsom opliep tot 52.981.600,—. De vergoedingen van brandschade belie pen over 1961 82.881,96 waarvan f 73.706,60 terug werd ontvangen van de Nationale Onderlinge Brand Herver zekeringsmaatschappij te Zwolle. Het in totaal bij deze landelijke centrale van Brandwaarborgmaatschappijen te gen brandschade verzekerde kapitaal be draagt 2,7 miljard gulden. Over het afgelopen jaar werd aan brandschade 1.373.900,aan de leden hervergoed. Het batig saldo van deze maatschappij wordt aan de leden gerestitueerd, het geen over 1961 ongeveer 22 procent zal bedragen van de betaalde herverzeke ringspremie. De verlies- en winstrekening over 1961 alsmede de balans per 31 deecmber 1961 werden vastgesteld, respectievelijk met een voordelig saldo van 1203,81 en een zuiver vermogen van 169.323,71. Te vens werd besloten een restitutie van 15 procent te verlenen over de voor 1961 betaalde premies. De premie-tarieven ondergingen geen wijziging en bleven gehandhaafd op: 40 procent voor burgerwoonhuizen, 30 pro cent voor woningen op landbouwbedrij ven, 1,20 voor moderne, minder brand gevaarlij ke landbouw-bedrijf sgebouwen en 1,80 voor meer brandgevaarlijke bedrijfsgebouwen. In deze vergadering werd het overlijden herdacht van de heer A. Aarnoutse, die 39 jaar de administratie verzorgde, en van de heer S. A. Versluijs, die als taxa teur optrad. In 1961 organiseerde „Onderlinge Steun" in samenwerking met de N.O.B.H. een taxatiedag. Voor het bestuur waren de heren Jac. Besuijen en J. Jasperse aan de beurt om af te treden en voor de raad van commissarissen de heren J. de Vis ser en C. A. Polderdijk. Allen werden herkozen. GAPINGE Ned. Chr. Vrouwen Bond van de Nederlandse ond kwam dezer da gen bijeen onder leiding van de nieuwe Eresidente, mevrouw A. Sturm-Lous. •s. R. Oosterhoff, gereformeerd predi kant te Sliedrecht, sprak over het on derwerp „Kerk en toekomstverwach ting". De volgende vergadering is vast gesteld op 26 juni. IN STADSWIJNKELDER TE KORTGENE Voor mechanisch reinigen sloten De vergadering van hoofdingelanden van het waterschap „Noord-Beveland" heeft tijdens de vrijdagmiddag in de „De Stadswijnkelder" te Kortgene ge houden vergadering uitvoerig gediscu- sieerd over een voorstel betreffende be plantingen langs waterleidingen. In plaats van twee meter wilde het water schapsbestuur een afstand van 7 meter voor hoofdwaterleidingen en 4 meter voor andere waterleidingen tussen de beplanting en de waterleidingen. Tevens werd daarbij de mogelijkheid tot ver lening van ontheffing opengehouden. Het voorstel werd gedaan in verband met het feit, dat het waterschap de bij haar in onderhoud zijnde sloten en wa terleidingen voortaan mechanisch gaat reinigen. Tijdens de discussie bleken de hoofdingelanden op verschillende pun ten een afwijkende menipg te hebben, waarbij kwam vast te staan, dat de per soonlijke belangen soms sterker spra ken dan de belangen van het water schap. Na uitvoerige besprekingen tus sen bestuur en hoofdingelanden werd het voorstel tenslotte aanaard- Bij de aanvang der vergadering sprak dijkgraaf M. W. van Arenthals zijn te leurstelling uit over het feit, dat de ge- combinneerde vergadering van de dis tricten HI en IV slechts door vijf per sonen was bezocht. „Als dit zo doorgaat zullen we ons genoodzaakt zien écn ver gadering te houden voor alle vier districten tegelijk", aldus de dijkgraaf. Nadat de zaken van de waterkering ca- lamiteuze polder Jonkvrouw Anna wa ren afgehandeld, werd besloten het kre diet in rekening-courant bij de Neder landse Waterscnapsbank N-V, te Den Haag te verhogen van f 100.000 op f 250.000. Verhoging bleek noodzakelijk ter voorlopige financiering van diverse kapitaalswerken, met name voor de „aanpassingswerken" en de kosten ver bonden aan de mechanisatie. Aangeno men werd een voorstel om ten behoeve van de bouw van een eenvoudige stenen loods met golfplatenbedekking voor de stalling van de tractor, kraan en verder materieel van het waterschap het erf pacht over te nemen van een perceel grond ter grootte van 850 vlerkante me ter aan de Torendijk in de Willem Adri- aanpolder te Kortgene voor het sym bolische bedrag van f 1,Aan de ge bruiker van de grond werd een schade vergoeding toegekend. Besloten werd voorts met ingang van het dienstjaar 1962 de omslag van het te heffen geschot van de ongebouwde eigendommen in de calamiteuze polders Onrust, Jaeoba, Anna-Friso en Vlietc niet meer te doen plaatsvinden op basis van de classificatie, maar naar het voor elke polder vastgesteld gemiddeld te heffen geschot. Houten schuurtje in Middelburg afgebrand De heer Marynen, minister van land bouw en visserij, heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Egas (p.v.d.a.) meegedeeld, dat het inderdaad juist is dat van diverse boer derijen op Walcheren, die bij de herve- kaveling vergroot ziju, de laatste jaren delen zyn afgesplitst doordat de eigena ren deze gedeelten uit de pacht, namen voor eigen gebruik. In totaal gaat 't om 34 bedryven, die op deze wyze 65 ha verkleind zyn, van de 239 bedryven op Walcheren, die in het kader van de her verkaveling vergroot zijn. De totale op pervlakte van deze bedrijven bedraagt 2251 ha. Op de vraag van de heer Egas of de minister kan meedelen, waardoor deze ongewenste splitsing mogelijk is en of de minister tegen een voortgang daarvan maatregelen kan en wil nemen, deelt de heer Marijnen mee, dat deze afsplit sing mogelijk was, omdat het hier pacht grond betrof en de pachtrechter krach tens artikel 41 van de pachtwet ver plicht is pachtverlenging te weigeren, wanneer eigen gebruik door de pachter van overwegende betekenis is en door het verlies van het gepachte de grond slag van het maatschappelijk bestaan van de pachter niet ernstig wordt aan getast. Hierbij tekent de minister verder aan.' dat hij aan deze toepassing van de pachtwet uiteraard niets kan verande ren. Volgens de minister bestaat er ech ter ook geen reden tot het treffen van maatregelen, niet voor Walcheren en ook niet in het algemeen voor ruil- en herverkavelingsgebieden. Voor Walche ren niet, omdat daar in totaliteit van een gezonde situatie kan worden ge sproken. In het algemeen niet omdat op grond van de op Walcheren opgedane ervaringen bedryfsvergroting in ruilver- kavelingsverband niet meer door mid del van de pacht, tenzij zogenaamde veilige pacht, doch nog slechts door overdracht van Stichting Beheer Land bouwgrond in eigendom wordt tot stand gebracht. OPGRAVINGEN SINT ANNA TER MUIDEN STOPGEZET De opgravingen rond de Ned. herv. kerk te Sint-Anna ter Muiden zijn stopgezet. Behalve de twee reeds eerder gevonden potten met kinderlijkjes is er niets bij zonders meer uit de bodem gekomen, uitgezonderd een fresco met de bekende „stabat mater" voorstelling. De fresco, die aanzienlijk minder gaaf is dan de eerder gedane vondsten te Aardenburg en op het voormalige Sint-Janskerkhof te Sluis, is voorlopig ondergebracht in de Ned. herv. kerk te Sint-Anna ter Muiden. Overigens hebben de opgravin gen wel een duidelijker beeld gegeven van de fundering van de voormalige kruiskerk. Vrijdagmiddag laat is een oud houten schuurtje aan de Seisweg te Middelburg tot de grond toe afgebrand. Met de hogedrukspuit was de brandweer het vuur binnen een kwartier meester. Daar het schuurtje leegstond, werd er verder geen schade aangericht. Het schuurtje hoort bij een leegstaande woning, eigendom van J. P. uit Middel burg. De eigenaar had opruiming ge houden in het huis en hij verbrandde het afval in de tuin. Door de sterke wind kwamen brandende stukken papier en dergelyke bij het schuurtje terecht, zo dat dit vlam vatte. Collecle De Blauwe-weekcollecte heeft in Mld- deburg dit jaar opgebracht 372,66. Uitbreidingsplan in raad Aagtekerke De gemeenteraad van Aagtekerke heeft vrijdagavond besloten een wijziging van het uitbreidingsplan „Oost" te laten voorbereiden. Volgens het college van b. en w. is namelijk aan een wyziging niet te ontkomen. Het college bad dit punt opnieuw op de agenda geplaatst, omdat het college van Gedeputeerde Staten de eis had gesteld om een ex ploitatierekening over te leggen voor het bouwrijpmaken van de aangekochte gronden in het uitbreidingsplan. Een door Bouw- en Woningtoezicht on gemaakte begroting toonde aan, dat de uitgifteprijs van de bouwgrond zou ko men op een bedrag van f 25,^- per m2, Hierin was ook de sanering van de ge bouwen begrepen. Het college van b. en w. was van mening, dat dit veel te hoog is- Twee oplossingen zijn aangewe zen om de uitgifteprijs te drukken: n.l. 1. de straat aanleggen zonder de sane ring van de opstallen of 2. door het plan nader beraden over de vraag welke van deze twee oplossingen de beste is. De heer S. de Visser Pz., vond in deze gang van zaken aanleiding om te vragen waarom men de grond in het uitbrei dingsplan had gekocht, terwyl men wist dat de uitgifteprijs te hoog zou komen te liggen en daardoor het plan zou moe ten worden gewijzigd. „De gemeente is ermee doorgegaan, omdat men al zo ver was gevorderd", aldus secretaris K. Dekker. Voorts zijn de onderwysvergoedingen '61 tijdens de vergadering van vrijdagavond de onderwijsvergoedingen voor 1961 vastgesteld. Voor de diaconieschool be liep dit een bedrag van 1725. Omdat een voorschot van 1875 is uitgekeerd zal de school f 150,moeten restituere. De gereformeerde school kreeg een vergoeding van 1' 3645 en zal nog 105,ontvangen, omdat een voor schot van slechts f 3540 werd verleend. Ook de 5-jaarIjjkse afrekening voor de beide scholen werd goedgekeurd. De heer S. de Visser Pz. merkte hierby op de vergoedingen wel wat laag te vinden. bijdrage voor het ophalen van huis vuil werd verhoogd van f 10,45 tot f 11 per emmer per jaar, voor kampeerter reinen f 9,Deze verhoging had men nodig geoordeeld, omdat het aantal em mers sterk is verhoogd door de toetre ding van Nieuw- en Sint-Joosland tot de gemeenschappelijke regeling. Ook Oost- kapelle en Vrouwenpolder willen thans toetreden. Door de verhoging zou tevens een tweede auto voor het ophalen van het huisvuil kunnen worden aangeschaft, zodat de capaciteit dan weer voldoende zal zijn. De raad besloot een bijdrage van f 40,te.verlenen voor de jubi leum fokveedagen voor Walcheren, die in Koudekerke worden gehouden. 1-Iet bedrag zal worden besteed voor prijzen en is als volgt verdeeld: paarden f 10; rundvee f 10; kleinvee f 20. De gemeon- terekening 1960 werd voorlopig vastge steld. De gewone dienst vertoont een te kort van f 138.711,04. Voor het badhuis van de hoer Moens, dat per 1 januari j.l. is gesloten wegens het grote tekort werd een verhoogde subsidie van f 400 over 1961 verleend. Voorts keurde de raad twee begrotingswijzigingen 1961 en 1962 goed. Bij de wijziging voor 1962 werd een bedrag van f 2500 gevo teerd voor een verbetering van de vloer van het verenigingsgebouw. Men wil trachten de vloer te repareren, mocht dit niet gaan dan zal een betonnen vloer worden gelegd. De raad zal tezij- nertijd een voorstel hierover in behan deling krijgen. Een viertal subsidiever zoeken werd voor kennisgeving aange nomen, terwijl een salarisvcrordening voor het gemeentepersoneel werd vastge steld. Bij de rondvraag vroeg de heer S. Verhage (s.g.) hoe het met het slacht huis staat. Waarnemend burgemeester J. Melse antwoordde, dat men nog wacht op de tegels. (Van onze Haagse redactie) SCHEPEN KLEM IN KLEINE SLUIS TE HANSWEERT In de kleine sluis te Hansweert zijn vrij dagmiddag enkele schepen klem komen te zitten. Met nog enkele andere sche pen lag het Belgische motorschip „Es- nia" in de sluis gemeerd om te worden ;eschut. Als laatste vaartuig wilde het sluis binnenvaren. De ruimte was echter te klein zodat de „Esnia" en de „Rubis" klem kwamen te zitten. De huidbepla ting van de „Esnia" werd hierdoor over enige meters ingedrukt. De „Rubis", die later in de middensluis werd geschut, liep lichte schade op. TENNIS Middelburgers wonnen in Vlissingen met 5-3 In de tennis 3de klas Zuid, afdeling 1, is de beslissing zo goed als zeker geval len .doordat M.L.T.C. I erin slaagde om iu Vlissingen de wedstrijd tegen D.O.S. met 53 te winnen In de verschillen- b 4de klassen Zuid bleef o.a. D.O.S. II royaal winnen. Regen onderbrak de wedstrijd tegen B.T.C.I. V, maar de stand was al 50 in het voordeel van de Vlissiugers en de punten zijn dus ze ker; M.L.T.C. Ill won met 62 van Animo UI en het 2de team van de Mid delburgers boekte eveneens een zege; het versloeg Breda L.T.V. Hl met 53. In de jeugdcompetitïe kon het 2de team van D.O.S. niet op tegen het eerste van Middelburg fin verloor met 52. D.O.S. I—M.L.T.C. I 3—5. Enkelspeler: P HermsenW. Sandberg 62, 61; J. J OranjeL. Parent 36, 63, 36: mevr. R. Timmermanmej. M. Sandberg 61, 57, 36; mevr. C. Braakmej. M Pukken 46, 36. Dobbelspelen: mevr. Braak/Hermsen mej. Sandberg/Sandberg 64, 64; mevr. Timmerman/Oranjemej. Fuk- lren/Parent 6—4, 36, 57; Hermsen/ OranjeSandberg/Parent 62, 64; mevr. Timmerman/mevr. Braakmej. Sandberg/mej Fukken 79, 97, 3—6. ANIMO III—M.L.T.C. Hl.2—6. Enkelspelen: J. W. VisserJ. J. Ver burg 36, 86, 2—6; E. VisserA. J. Haag 75, 61; mej. M. van Osmevr. N. Muller 06, 16: mej. F. Nijsten mej. M. Wolthers 16, 46. Dubbelspelen: mej. Van Os/Visser n\ Muller/Haag 79, 79; mej. Nijsten/Van Osmej. Wolthers/Verburg 26, 16; Visser/Van OsHaag/Ver burg 57, 62, 119; mej. Van Os/ mej. Nijstenmevr. Muller/mej. Wol thers 06, 46. M.L.T.C. II—BREDASE L.T.V. OT 5—3. Enkelspelen: A DrostF. van der La ken 64, 63; A. BooneJ. M. Wit 75; mevr. G. Hermanidesmej. M. Robaard 16, 36; mevr. M: Viseh mej. M. Fluijl 60, 61. Dubbelspelenmevr. Hermanides/Drost mej. Robaard/Van der Laken 61, 62; mevr Visch/Drostmej. Raayma- kers/Wit 16, 26; Boone/DrostVan der Laken/Wit 79, 26; mevr. Her- manides/mevr. Vischmej. Fluijt/mej. Raaymakers 62, 61. B.T.C.I. V—D.O.S. H 0—5. Enkelspelen: J. VerhagenE. Timmer man 36, 57B. BuiseI. Gasille 0 6, 36; mej. A. Daemsmevr. J. Le- gein 36, 26; mej. G. v. Ierssel mevr. M. Gasille 06, 26. Dubbelspel: mej. Daems/mej. Van Iers selmevr. Gasille/mevr. Legein 16, 4—6. D.O.S. II—M.L.T.C. 2—5. Enkelspelen: H. VervaatP. Koning 26, 57; M. LegeinR. Labruyère 06, 75, 36; mej. J. van Lammeren —mej. A. Koops 3—6, 6—8; mej. J. Gasille—mej. H Visch 5—7, 3—6. Dubbelspelen: mej. Van Lammeren/Ver- vaatmej Visch/Koning 119, 26, 63; mej. Gasille/Kamermansmej. Koops/Labruyère 46, 64, 64; Le- gein/KamermansLabruyère/Koning 4 —6, 4—6. Advertentie Arriveer UITSLAGEN VAN SWIFT-SERIES De belangrijkste resultaten van het Swift-seriestoernooi zijn: seniorenafde ling I: Tjoba—Swift 02, Kwik KC (Merksem, Belg.)—Tjoba 22, Swift Albatros (Zwyndrecht) 20, Antwerp KCKwiek (Den Haag) 10. Albatros —Tjoba 1—2. Kwiek—Kwik KC 1—0, AntwerpSwift 04, TjobaKwiek 21, AlbatrosAntwerp 41, Swift Kwik KC 40, AntwerpTjoba 11, KwiekAlbatros 12, Kwik KC-Ant werp 04, KwiekSwift 1—2, Alba trosKwik KC 11. De eindstand: 1. Swift 10 p., 2. Tjoba 6 p., 3. Albatros en Antwerp 5 p. (Antwerp wint na straf worpen), Kwiek en Kwik KC 2 p. Afdeling II: Deurne KCSwift n 03, ZuidwestersFortuna (Delft) 21, LuctofDeurne 41, Swift IIZuid westers 20, FortunaLuctor 2—1, DeurneZuidwesters 20, Luctor Swift II 03, FortunaDeurne 41, ZuidwestersLuctor 24, Swift II Fortuna 11. Eindstand: 1. Swift II 7 p., 2. Fortuna 5 p., 3. Luctor 4 p., 4. Zuidwesters en Deurne 2 p. Afdeling III: Tjoba II—Togo 03, DKVAnimo 11, AnimoTjoba II vertrekt tijdig Ingenomen, reisziekte voorkómen. fin do hlauwo verpakking-lot op do juiste dosering} 42, TogoSpartaan (Rotterdam) 20, SpartaanDKV 11, Animo Togo l—O, DKV—Tjoba II 3—1, Spar taanAnimo 12, TogoDKV 43, Tjoba nSpartaan 10. Eindstand: 1. Animo 7 p., 2. Togo 6 p., 3. DKV 4 p.,. 4. Tjoba II 2 p., 5. Spartaan 1 p. Afdeling IV: 1. Ondo, 2. Vedo, 3. Zee landia (na strafworpen), 4. Togo in, 5. HPV, 6. TOP: afdeling V: 1. Animo II, 2. Hoogvliet, 3. Brouwershaven, 4. Kwik KC II; afdeling VI: 1. Togo H S p.; 2. Blauw Wit Roosendaal 5 p.; 3. Volhar- NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Krimpen aan de Lek J. A. de Bruyn te Ernst. Aangenomen naar Amsterdam als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (Stichting Her vormde Jeugdhonken) L. L. Blok te Huissen (Gld.) die bedankte voor Heem stede wjjkgemeente West). Aangeno men het beroep van de classis Maas tricht als predikant voor buitengewone werkzaamheden (stichting A.M.V.J. Zuid-Limburg), te Geleen-Oost Ph. Kroes vicaris te Dongen. Bedankt voor Tholen J. C. Stelwagen te Wouden berg. Beroepen te Baambruggetoezegging W. J. Hottinga te Lage Zwaluwen: be roepen te Deventer toezegging D. Zink stok te Maa.rn-Maarsbergenbedankt voor Leiden vacature M. Ottevanger dr- C. Graafland te Worden. GEREF. KERKEN Beroepen te Helpman (Gr.) (tweede pred. plaats) J. Winter'te Jutryp-Hom- merts. Bedankt voor Schoonhoven-Willige Lan- gerak G. de Zeeuw te Ezinge. CHR. GER, KERKEN. Beroepen te Sliedrecht (Middeldiep straat) F. A. Bakker te Driebergen; tweetal te Deventer J. Brons te Bun schot m en C. Verhage te Hilversum-C. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Gees (Dr.) en te Hoek J. Slotman kandidaat te Heemse. Melkbrigadiertjes vieren M-feest Bjjna 2400 Walcherse M-brigadicrtjes gaan in juni feestvieren: 672 in Middel burg, 1000 uit Vlissingen, Souburg er Ritthem, en rond 700 uit de overigs Walcherse gemeenten. Dit „melkbriga- dierfeest" dat gehouden wordt in het kader van een landelijke M-actle, wordt de brigadiertjes aangeboden door de Middelburgse, Vlissingse en Walcherse melkliandelaren, die dat doen in samen werking met de Zeeuwse Melkfederatie. Het doel Is niét name de jeugd te wijzen op de voedingswaarde van de melk. De ze M-actle, uitgaande van het Neder lands Zuivëlbureau, is niet alleen in Ne derland enorm „aangeslagen", maar ook reeds in Engeland, België en West- Duitsland, waar soortgelijke acties ge voerd worden. De Middelburgse en Walcherse melk brigadiertjes krijgen hun feest aange boden op woensdag 6 juni in het Schut tershof, waar een aantal artiesten een kindercabaret zal opvoeren. Aan het feestprogramma van de Mid delburgse kinderen wordt vooraf een op tocht door het centrum van de stad ge houden, waaraan behalve honderden melkbrigadiertjes „gewapend" met vlag getjes, ook de veertig Middelburgse melkhandelaren met hun vervoersmid delen deelnemen en het muziekgezel schap „O.N.D.A.". Op 20 juni a.s. komen de melk-brigadiertjes uit Vlissingen, Souburg en Ritthem aan de beurt; voor hen wordt een cabaretprogramma ver zorgd in het Schcldokwartier. In verband met, dit l'eesl: voor de melk brigadiertjes zullen de melkhandelaren van Middelburg en Sint-Laurens dins dag 5 juni voor twee dagen: dus voor dinsdag en woensdag, de melk bezorgen. De inwoners zullen hun dat zonder twij fel niet kwalijk nemen: het is immers voor een goed doel. Officiële publikatie MIDDELBURG. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van gemeenteraad maakt ingevolge art. N 23 der kieswet bekend, dal het proces-verbaal de zitting van het centraal slembureau tot liet vaststellen van de uitslag der verkiezing van de gemeenteraad, ingevolge de stem ming gehouden op 30 mei 1062, ter secretarie dezer gemeente voor een leder ter inzage is gelegd. Middelburg, 1 Juni 1962. De voorzitter voornoemd, Mr. J. DRIJBEIl. De Verhoging vergoeding voor ophalen van huisvuil gemeenschappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil door de firma L. F. Boon te St.-Laurens, werkt in de gemeente Koudekerke doeltreffend en geeft geen aanleiding tot klachten. Het aantal emmers is sinds het invoeren van de nieuwe regeling aanmerkelijk uitge breid. Intussen is ook de gemeente Nieuw- en St.-Joosland tot de samen werkende gemeenten toegetreden. Thans willen ook de gemeenten Vrouwenpol der en Oostkapelle van de regeling ge bruik maken. Door de uitbreiding van het aantal em mers en de invoering van de vijfdaagse werkweek is de capaciteit van de thans in gebruik zijnde vuilniswagen over- benut. De aannemer is daardoor ge dwongen een tweede auto aan te schaf fen, waardoor en als gevolg van ver rekenposten betreffende brandstof en lonen een verhoging van de vergoe ding per emmer noodzakelijk is. E. en w. van Koudekerke stellen de raad, die dinsdag a.s. bijeenkomt, onder meer voor de vergoeding te verhogen tot 11 voor de eerste emmer. De agenda ver meldt verder onder meer de toelating van nleuw-inkomende raadsleden, liet verlenen van financiële medewerking voor do aanschaf van ontwikkelingsma teriaal voor de christelijke kleuter school „De Klim-op", de aankoop van twee percelen grond aan de Kerkhof laan en een voorstel tot bouw van zes woningwetwoningen. WATERBOUW WON SPORTDAG VAN VLISSINGSE H.T.S. Do afdeling waterbouw Is winnaar ge worden van de sportdag van de hogere technische school In Vlissingen. Al op 6 april j.l. zou deze sportdag gehouden worden, maar toen konden wegens overvloedige regenval alleen de bin nensporten worden afgewerkt. Gisteren kon echter het vervolg (voetbal en handbal) gehouden worden. Tenslotte kwam waterbouw niet 20 punten als winnaar uit de bus, voor werktugibomv (11 punten) en elektrotechniek (8 pun ten). De uitslagen van de voetbalwedstrijden waren: waterbouw IIelektro II 40, werktuigenbouw IIIclelctro III 20, elektro IIwerktuigenbouw II 22, wa terbouw IIwerktuigenbouw II 30, waterbouw IIIwerktuigbouw HI 13, elektro IIIwaterbouw III 03, elek tro Iwerktuigbouw I 11, waterbouw Iwerktuigbouw I 50, waterbouw I elektro I 80. Winnaar van do eerste teams werd dus waterbouw, winnaar van de tweede elf tallen werd waterbouw n en winnaar van de derde ploegen werd werktuig bouw III. Waterbouw II speelde tegen werktuig bouw III om de eer, te mogen aantreden tegen het elftal van de leraren. Water bouw II won met 20 en werd vervol gens door dc leraren met 32, „dankzij de hulp van de scheidsrechter" zoals een der leraren volmondig toegaf. De uitslagen van de handbalwcdstrljden waren: waterbouw-elektro 131, werk tuigbouwelektro 71, waterbouw werktuigbouw 82. Ir. C. J. A. Bax, di recteur van de h.t.s. reikte 's avonds tij dens een dansavond in café-restaurant Delta de prijzen uit. ding 4 p.; 4. Boomse KC 2 p.; 5. Animo in 1 p.; afdeling VII: 1. AKC en Kwiek H, beide 7 punten, AKC wint na straf worpen; afdeling VIII: 1. Neerlandia (Gentbrugge) 6 p.; 2. Ondo H 4 p.; 3. Tjoba IH en Luctor H 3 p.; afdeling IX; 1. Antwerp KC LI en Blauw Wit Kloe- tinge H, beiden 6 punten, Antwerp wint na strafworpen; 3. Atlas, 4 p.; junioren- afdeling: DKVSwift 10, Neerlandia •DKV 03, Antwerp KCAlbatros -2, Swift—Neerlandia 1—1, DKV— Antwerp 4—0, SwiftAlbatros 02, NeerlandiaAntwerp 00, Albatros DKV 11, AntwerpSwift 14, Alba trosNeerlandia 30. Eindstand: 1. Al batros en DKV 7 punten, Albatros wint na strafworpen; 3. Swift 3 p.; 4. Neer landia 2 p.; 5. Antwerp 1 p.; adspiran- ten afdeling A 1: Animo ABlauw Wit (Kloetinge) A 1—1, Elto A—KIK A 20, KIK AAnimo A 10, Blauw Wit A—Elto A 2—1, Blauw Wit AKIK A 31, Elto AAnimo A 10; afdeling A II: Tjoba A—Swift A 0—3, Blauw Wit (Roosendaal) AFortuna A 05, Fortuna A—Tjoba A 3—0, Swift A— Blauw Wit A 20, Tjoba ABlauw Wit A 40, Fortuna ASwift A 11; finale: Blauw Wit ASwift A 22 (Blauw Wit wint na strafworpen), 3. Fortuna A, 4. Elto A; afdeling B: 1. Ondo A 8 p.; 2. Zuidwesters 6 p.; 3. Brouwershaven 3 p.; 4. Atlas 2 p.; 5. Volharding 1 p.; afdeling C: 1. De Poel, 2. Albatros. 3. Unitas, 4. TOP; afdeling D: 1. Vedo 6 p.; 2. Togo 4 p.; 3. Animo B en Swift Snel 1 p.; afdeling E: 1. El. Wit (Kloetinge) B en KIK B 5 p.; Bl. Wit eerste, 3. Elto B en Fortuna B 3 p.; afdeling F: Olympia 7 p.; 2. Kwiek 5 p.; 3. Swift Kwiek 4 p.; afdeling G: Tjoba B 8 p.; 2. Blauw Wit (Kloetinge) D 5 p.; 3. Animo C en Antwerp KC 3 p.; pu pillen I; 1. Togo 5 p.; 2. Blauw Wit (Kloetinge) 4 p.; 3. Swift 2 p.; 4. DOS 1 p.; II: Blauw Wit (R'daal) 5 p.; 2. Anfmo 3 p.; 3. Elto en Olympia 2 p.; Ill: 1. Blauw Wit (Kloetinge) H, 2. Tjoba. Prestaties Zeeuwse atleten in Apeldoorn Do Zeeuwse atleten leverden tijdens de 6-distrlctenontmoeting te Apeldoorn de volgende prestaties: Heren: 100 meter: 6e W. van Beest, Marathon, 11,7 sec.; 200 m.: 5e W. van Beest, Marathon, 23.6 sec.; 400 m.: 6e F. Brouwer. Dynamo, 57,4 sec.; 800 m.: 5e P. Zwartepoortc, Dynamo, 2.02.2; 1500 m.: Ie H. G'ujé, Dynamo, 3.56.8; 5000 m.: 4e H. Bostelaar. Dynamo, 15.59.8; 110 m. horden: 4e P. Versluijs, Dynamo. 17.1 sec.; verspringen: 5e B. de Rijke, Marathon, 5.81 m.; hoogsprin gen: 3c H. Hage, Delta Sport, 1.70 m.; hink-stap-sprong: 5e H. Hage, Delta Sport, 11.38 m.; kogelstoten: 4e M. Grootjans, Zeeland Sp., 12.89 m.; dis cuswerpen: 3c M. Grootjans, Zeeland Sport, 40 56 m.; speerwerpen: 6e W, v. d. Linden, Zeeland Sp.: 39.46 m.; 4 x 100 m.: 6e Zeeland. 46,8 sec.; Olymp. est.: 6e Zeeland, 3.51.2. Dames: 100 m.: 6e N. Visser, Delta Sport, 13.2 sec.; 200 m.: 6e J. Niestho- ven, Dynamo, 31.7 sec.; 400 m.: 6e G. Dixhoorn, Marathon, 75,6 sec.; 80 m horden: 6e E. Schot, Delta Sport, 14,1 sec.; vérspringen: 5o .T. Stoutjesdijk, Delta Sport, 4,62 m.; hoogspringen: 5c W. Bakker, Marathon, '1.30 m; kogel stoten: ie M. Riemens, Marathon, 12,28 m; discuswerpen: le E. Sot, Delta Sport, 38,10 m; speerwerpen: 4c V. Koster, Marathon, 29,03 m; 4x100 m: 6c Zee land, geen tijd. De einduitslag van de 6-districtenont- moeting was: Heren: 1 Oost 92 pnt.; 2 Gron. Drente 82 pnt.; 3 Twente 64 pnt.; 4 Utrecht 63% pnt.; 5 Friesland 55% pnt.; 6 Zee land 38 pnt. Dames: 1 Oost 50 pnt.; 2 Twente 50 pnt.: 3 Utrecht 45 pnt.; 4 Gron. Drente 44 pnt.; 5 Zeeland 27 pnt.; 6 Friesland 26 pnt. Bij Zeeland ontbraken onder meer door blessures en examens; H. d'Hondt (200 m); H. Sinke (400 m); G, Christiaanseri (800 m olymp. est.); O. Mulder (5000 m); W. Er del map (hink-stap-sprong); J. Ribbens (polstokhoogspringen); M. Picavct (100 m dames); D. Houter (200 m dames); C. Schot (hoogspringen da mes).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6