PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HONDERDDERTIG DODEN BIJ RAMP MET BOEING 707 OP PARIJSE VLIEGVELD 0RLY SPOED MET INPOLDERING VAN SAEFTINGE Steward en twee stewardessen enige overlevenden Nederland antwoordt Thant Twee Nederlanders in actie tegen para's gesneuveld Militair verdwenen Venezolaans leger in botsing met rebellen Schandaal voor de sport FRANS STRAALVERKEERSVLIEGTUIGTIJDENS START NEERGESTORT BEJAARDE VROUW JAAGT LAFFE OVERVALLER OP DE VLUCHT Politie arresteert bovenbuurman EERSTE MUUR BUITEN BERLIJN Auto te water baby verdrinkt Vermaning Modelpolder mogelijk in een gebied met een oppervlakte van 3000 hectaren 205e jaargang - no. 130 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Direoiie. P. van de Velde en F B den Boer Adjunct; W de Pagter. Hoofdredacteuren: V Vlisslngen Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelbi Zier k/i-e red tel 1425 adm tei 2094 Adv nr 27 ct oer mm. Min. oer adv 14.- 1 G. A. de Sok. i ..._s 15 cent. Bureaus: 95; Temeuzen: tel. 2116; Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Maandag 4 juni 1962 (pagina 3) Een Boeing 707 van de Air France, die op weg was naar Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, is gisteren bij de start op het vliegveld Orly bij Parijs neergestort en in brand gevlogen. De 130 inzittenden, 122 passagiers allen Amerikanen, zeven bemannings leden en een functionaris van de Air France kwamen om het leven. Een steward, Marcel Ugon, is zwaar gewond. De twee stewardessen, mej. Gilles en mej. Authie, brachten het er levend vanaf. Zij zaten achter in het toestel en werden er uitgewor pen toen het de grond raakte. Beide meisjes zijn slechts licht gewond. Passagiers waren op rondreis door Europa Ooggetuigen, die op het dak van een der gebouwen op het vliegveld stonden, ver klaarden dat de Boeing maar een hoogte van 30 meter had toen hy neerstortte. Ziekenwagens en brandweerauto's wa ren spoedig op de plaats van de ramp. Overal in het rond lagen wrakstukken. Het toestel kwam terecht in een tuin aan het einde van de startbaan. Het huis, dat daar staat, werd niet geraakt. De bewoners bleven ongedeerd. De Boeing was gecharterd door de „At lanta Art Association". De tweede penningmeester va vereniging, N. A. O'Shea, deelde giste ren in Atlanta mee, dat ruim honderd leden van de vereniging, die een maand in Europa hadden rondgereisd, gistex'en naar Atlanta zouden terugkeren. Dc reis was georganiseerd door een com missie van dames uit dc vereniging Het gezelschap was op 9 mei naar Parijs ver trokken en bestond uit 81 vrouwen, en een kind. Banden rookten schijnt dat de piloot nog een laatste poging heeft gedaan Boeing tot stilstand te breng. het toestel over de startbaan raasde, Op de verkeerstoren merkte men al direct dat er iets niet in orde was. Een technicus verklaarde dat de wie len op rond 700 meter voor het einde van de startbaan begonnen te roken. Een der twee als door een wonder redde stewardessen, mej. Jacqueline I nad ing lag ik op de grond, tussen bloe- n in een tuin. Mijn kleren stonden in les, vertelde tegen dokters wat meegemaakt. „Ik zat met gesloten vei- J cordel op een van de achterste van de Boeing, samen met de andere stewardess en een steward. Plot seling men brand. Ik stond vlug op en rende van het brandende vliegtuigwrak wej klom zelfs over een klein tuinhel weet niet hoe ik het allemaal heb. Het was verschrikkelijk". Tweede keer Mej. Gilles heeft brandwonden aan het gezicht, knieën en voeten. De andere ste wardess, mej. Authie, heeft een hersen schudding en een shock. Mej. Gilles ver telde dat zy voor de tweede maal een vliegramp heeft meegemaakt. Vorig jaar zat zy in een Boeing 707 die een buiklanding bij Hamburg moest maken. OP ETAGE IN AMSTERDAM De 86-jarige alleenwonende weduwe R. Waringa-Steenstra is zaterdagoch tend in haar woning aan de Bentinck- straat in Amsterdam overvallen door een man, die het kennelijk op haar spaarcentjes had voorzien. De man sloeg de vrouw hard in het gezicht en ook op haar hoofd. De politie heeft later op de dag de bijna 33-jarige bo venbuurman van de weduwe, de fa brieksarbeider B. L., onder verdenking van poging tot doodslag of zware mis handeling aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Zijn motief is nog duister- Hij heeft slechts laten blijken dat hij een hekel aan de vrouw had. Omstreeks elf uur zag een overbuurman mevrouw Warin- ga met een bebloed hoofd voor het raam zitten. Hij waarschuwde meteen Het WASHINGTON HOOPT OP OPLOSSING IN AUGUSTUS Minister-president De Quay heeft secretaris-generaal Thant der V.N. het antwoord laten overhandigen op het beroep, dat Thant dinsdag heeft gedaan op Nederland en In donesië om een eind te maken aan de vijandelijkheden in Nederlands Nieuw-Guinea. Het antwoord van premier De Quay luidt: ..De Nederlundse regerlii" deelt volledig uvv wens, dut alle vijandelijkheden on middellijk dienen te worden gestaakt. Wij van onze kant hebben geen enkele vijandige daad ondernomen. Wij hebben slechts gebruik gemaakt van ons recht tot rechtmatige zelfverdediging, in over eenstemming met artikel 51 van het hundvest der Verenigde Naties". Dc Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio heeft za terdag medegedeeld, dat president Soe- kurno in de komende week Thant zal antwoorden op diens beroep. Uit welingelichte bron in Washington is zaterdag' vernomen, dat er op het ogenblik „enige hoop" bestaat, dat de kwestie Nieuw-Guinea mogelijk om streeks midden augustus definitief zal zijn geregeld, na besprekingen op hoog niveau tussen Nederlandse en Indonesi sche vertegenwoordigers in het bijzijn van de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties. Naar verluidt zou reeds een voorlopig tijdschema voor het bereiken van een dergelijk resulluat zijn opgesteld. Prinses Irene lid Johanniter Orde Tijdens de zaterdag in Utrecht genouden jaarvergadering van de damesafdeling van de Johan niter Orde in Nederland is prinses Irene toegetreden als gewoon lid. Anders clan prinses Beatrix, die drie jaar geleden door prins Bern- hard tot crecommandeur van de orde werd geïnstalleerd, is prinses Irene toegetreden als werkend lid. tijdens treffen in oerwoud bij Kaimana Do regering heeft zaterdag be kendgemaakt, dat op 1 juni, tij dens gevechtsacties met Indonesi sche infiltranten nabij Kaimana 2 Nederlandse militairen zijn ge sneuveld. Het zijn dienstplichtig sergeant W. Kevelam, 20 jaar oud, ongehuwd uit Harderwijk dienstplichtig soldaat eerste klasse K. J. Faber, ongehuwd, afkomstig uit Amsterdam. Het gouvernementsvoorlichtingsbureau in Hollandia gaf gistermiddag het vol le uit o „sactics tegi sche parachutisten nabij Kaimana ont- ïn Hoiiandia gaf gistel gende communiqué uit over dé gesneu velde militairen: de zuiveringsacties tegen Indonesi- stond op 1 juni een vuurgevecht waarbij aan Nederlandse zijde de dienstplichtig sergeant Kevelam en de dienstplichtig soldaat eerste klasse Faber sneuvelden, terwijl marinier derde klasse zcemilicien J. Bi'iggcman werd gewond. Do overige resultaten van deze acties zijn nog niet bekend. Uit verhoren van gevangenen is geble ken dat de commandant van de para chutisten nabij Kaimana fanatiek is en zelfs vijf parachutisten die zich onwillig toonden, neerschoot. Begraven in Kaimana Dc twee militairen zijn gisteren met militaire eer in Kaimana begra ven, In Hollandia is over de omstan digheden waaronder beiden de dood De Oostduilsers zyn ertoe overgegaan naby Bad Hersfehl een muur aan dc grens tussen Oost- en West-Dultsland te bouwen, zo is gisteren bericht, j De nieuwe muur wordt de eerste versperring van deze aard buiten Berlijn Functionarissen van de Westduitse douane zeiden gisteren dat Oostduitse arbeiders de prikkeldraadversperring langs de grens tussen Philippsthal, j nabij Hersfeld, en het Oostduitse grensstadje Vach hadden neergehaald j De prikkeldraadversperring was ongeveer 800 meter lang. Tegelijkertijd begon men met zware stenen een drie meter hoge muur te I bouwen. Bij het werk werden twee kranen gebruikt. Het ziet ernaar uit dat dc muur dagelijks ongeveer 275 meter langer i wordt. vonden, weinig bekend. De verbindin- §en tussen Hollandia en het hemels- reed 900 km verwijderde Kaimana z(jn uiterst moeilijk en zelfs telegra fische verbinding op zondag is onmo gelijk. Het enige dat uit de summiere medede lingen van een militaire woordvoerder kan worden opgemaakt is dat de twee gesneuvelde militairen behoorden tot een gemengde patrouille van landmacht en mariniers en dat Ret vuurgevecht met de Indonesiërs waarschijnlijk ge schiedde in het oerwoud. In het gebied van Kaimana werd, naar wordt aange nomen, een zestigtal parachutisten neer gelaten die allen met de modernste auto matische vuurwapens waren uitgerust De Nederlandse patrouille beschikte ten dele over automatische wapens en dele over geweren. Geen mededelingen De militaire woordvoerder deelde in ant woord op wagen voorts nog mee dat over de omstandigheden waaronder de twee militairen sneuvelden, zoals gebrui kelijk geen verdere officiële mededelin gen kunnen worden verwacht. „Hoezeer het ons ook spijt, kunnen aan liet thuisfront onmogelyk meer by'zon- derheden worden verstrekt, daar het voor operationale doeleinden bestemde militaire verbindingsnet dit. niet toelaat", zo antwoordde hij op verdere vragen. Wel zullen de ouders door de comman dant van beide gesneuvelden in een per soonlijk schrijven worden ingelicht en zulen hen, indien mogelijk, foto's worden toegestuurd van de militaire begrafenis. VLAK VOOR VERTREK NAAR NIEUW-GUINEA Sinds 16 april is de twintigjarige dienstplichtig militair M. H. uit Oter- leek verdwenen. Dc jongeman, die behoorde tot het 17e bataljon infanterie, zou eind april met de „Zuiderkruis" naar Nieuw-Guinea vertrekken. Van zijn inschepingsverlof heeft hij echter gebruik gemaakt om te verdwijnen. De marechaussee is met zijn opsporing belast- In een tuin arm het einde van de startbaan van het vliegveld Orly liggen de wrakstukken van de E neergestorte Boeing 707 van de 3 Air France. Reddingsploegen zoe- 3 ken tussen de resten van het 3 vliegtuig naar slachtoffers. Op de 3 ■j voorgrond een landingsgestel, op 3 de achtergrond steekt een van ae 3 vleugels omhoog. UllllllllllllllllllllllllllllllIlIIllIIIUlll haar zoon, die van zijn moeder te ho ren kreeg, dat zij omstreeks half negen bij het toilet in het portaal van achte ren was aangevallen door een man. Hij klemde zijn handen om haar hals en sloeg daarna de vrouw enkele malen met een gebalde vuist op het hoofd. De bejaarde vrouw verzette zich hevig tegen de laffe aanvaller. Toen ze om hulp begon te schreeuwen kneep de man haar keel dicht- Toch slaagde de moedige vrouw er in zich van de man te ontdoen en hem een paar stevige klappen in het gezicht te geven. Ze voelde daarbij dat hij een bril droeg. Dit herkenningsteken en de herinnering dat de man na zijn aanval naar de tweede étage was gevlucht, leidde uiteindelijk tot de aanhouding van de bovenbuurman. Mevrouw Waringa, die na de aanval enige tijd versuft op bed had gelegen, strompelde tenslotte naar het aan de straatzijde gelegen keukenraam om op deze wijze de aandacht van de buren te trekken. Zij heeft een lichte hersen schudding opgelopen. Na in het Wilhel- minagasthuis te zijn behandeld, kon zij naar de woning van haar zoon terug keren. Toen de politie de fabrieksarbei der aanhield, had hij nog verse bloed sporen op zijn jas en zijn polshorloge. Hij had al enkele malen geld van de vrouw geleend, hoewel zij aan lenen een hekel had. Het terugbetalen had vaak moeilijkheden opgeleverd. De fa brieksarbeider zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. Dit is prof. dr. ff. ff. Jansen. De nieuwe staatssecretaris van on- i derwijs, kunsten en xvetenschap- J pen, die zoals geméld, vandaag zijn ambt zal aanvaarden. III1III1I1IIII1II111II1I1U In de nacht van zaterdag op zo» is een personenauto met drie inzit tenden tussen de Snoebjesgracht en de Oude Dijkstraat in Amsterdam in het water van de Oude Schans gereden. De acht weken oude Vera Horstman daarbij verdronken. De achttienjarige N. Pronk, die het ongeluk zag gebeuren, sprong in het water en slaagde er in de ouders van de baby (respectievelijk 24 en 25 jaar) te redden. fltlijK Bloedige opstand van mariniers Strijd van basis verplaatst naar Puerto Cabello-stad In Venezuela is een nieuwe opstand uitgebroken. De Venezolaanse re gering heeft bekendgemaakt, dat regeringstroepen der marinebasis Puerto Cabello op muitende mari niers hebben veroverd en de over blijvende rebellen hebben terugge dreven in een wijk van de stad. Uit berichten uit Puerto Cabello blijkt, dat de opstand die zaterdag begon, een der bloedigste uit de Venezolaanse ge schiedenis is, waarbij reeds ongeveer 35 personen om het leven zijn gekomen en 100 gewond. Volgens een regeringscommuniquê heb ben drie de regering trouw gebleven ma rinecommandanten, die door de rebellen gevangen waren genomen, bijgestaan door mariniers, de basis op de rebellen heroverd. De basis bevindt zich op on geveer 6 kilometer van de stad en is het hoofdkwartier van de Venezolaanse vloot. Straaljagers van de rej pen bestookten de rebel met machinegeweren en mortieren- Later werden 20 Sherman tanks en verscheidene pantserwagens naar Puerto Cabello overgebracht, ter wijl 153 houwitsers aan de stads grenzen aankwamen voor een bom bardement van de stad als de rebel len zich niet zouden overgeven. De rebellen echter wisten zich in de stad in te graven en sloegen zondag vroeg een aanval der regeringsstrijd krachten af. De regeringstroepen wer den gedwongen zich terug te trekken. Ondanks aanvallen die op hen werden gepleegd door tanks en straalvliegtui gen van luchtmacht, hielden de op standelingen stand in het hart van de stad. De ongeveer 400 rebellerende mariniers zouden worden bijgestaan door commu nistische studenten en linkse guerilla's, die zij uit de gevangenis van Puerto Cabello hadden bevrijd, schout Het is een trieste voorpagina van daag: hpnderddertig doden bij een vliegtuigongeval, verkeersslacht offers, en tenslotte twee Nederlandse militairen, die op Nieuw-Guinea zijn ge sneuveld. Het is geen onverwacht be richt: sinds de infiltraties van Indonesi sche zijde begonnen, kon men aannemen dat Nederlandse militairen in gevecht zouden raken met de infiltranten met alle kwade kansen vandien. Nu is het dan zover: twee dienstplichtigen zyn ver van huis gevallen. In Nederlandse gezin nen heerst droefheid, zoals in Indone sische families in de afgelopen weken is gerouwd. Ook aan de andere zijde immers zijn verliezen geleden, aanzien lijk zwaarder zelfs dan aan Nederlandse kant. Wat nu? Verandert do .dood van deze twee jonge Nederlanders het re geringstandpunt inzake Nieuw- Guinea? Vermoedelijk niet. Wij geloven niettemin, dat het sneuvelen van Neder landse soldaten op Nieuw-Guinea voor de regering in Den Haag een érnstig en niet te ontwijken vermaan behoort te zijn om de kwestie-Nieuw-Guinea op de snelst mogelijke manier af te wikke len. Of dat vermaan inderdaad als zodanig zal worden opgevat? Wij hoorden een op merking maken over „defaitisme", waarbij werd betoogd dat Djakarta ver moedelijk op de beïnvloeding in Neder land van de openbare mening door dit soort berichten zal speculeren. Wij twij felen daar géén moment aan: aan het „hof" van Soekarno zal het doodsbe richt van Nederlandse soldaten met een glimlach worden ontvangen en inder daad is het een vaststaand feit dat de infiltraties van de afgelopen weken niet alleen een militair doel nastreven, maar vooral van politieke aard zijn. En daar bij speelt uiteraard een rol de beïnvloe ding van de openbare mening in Neder land. Desondanks, dit wetende en erken nende, ja deze chantagepolitiek van Soekarno verfoeiende, menen wij dat het bericht over het sneuvelen van Ne derlandse militairen nog weer eens te meer een ernstige vermaning inhoudt aan het adres van dc Nederlandse rege ring om haast te maken met de afwik keling van dè zaak-Nieuw-Guinea. Deze opvatting is gebaseerd op de realiteit, de realiteit namelijk van het alleen-zijn van Nederland in deze wereld. Want dat is zo langzamer hand iedereen wel duidelijk geworden: de heer Luns heeft buiten eigen land weinig enthousiaste medestanders. En dat nu zal van invloed behoren te zijn bij het bepalen van de uiteindelijke be slissing aan Nederlandse kant. Er moet worden gekozen tussen de internationa le rechtsorde en het zelfbeschikkings recht aan de ene kant, het alleen-zijn van Nederland (en dus overdracht van Nieuw-Guinea) aan de andere kant, in welk schema nu ook moet worden ge voegd de feitelijke omstandigheid van het sneuvelen van jonge Nederlanders. Wij kunnen het niet anders zien dat juist dit laatste nog weer eens dc cis tot snel handelen aan Nederlandse zijde onderstreept. En daarom is het bericht over de dood van de twee soldaten een ernstige vermaning tot de regering: .Haast U! Ook al weet ge, dat men er aan Indonesische zijde op speculeert dat dergelijke vermaningen U zullen worden toegevoegd". Bepaalde ontwikkelingen in de binnenlandse politiek wijzen er bovendien op dat het politiek patroon mede door de Nieuw-Guineapolitiek in beweging is gekomen. Het gevoel, dat ons vandaag als Ne derlanders beheerst, is dat van grote deernis en meeleven met de nabestaanden van de twee soldaten, die zo ver van land en huis zijn gevallen. Verzoek in telegram aan minister verlies van de vele hectaren landbouw grond, die voor diverse doeleinden aan hun oorspronkelijke bestemmine zijn en worden onttrokken. Met name noemde hy de gronden beno digd voor uitvoering van het Sloeplan, de kanaalwerken in Zeeuwsch-Vlaande- ren, de industrialisatie van dat gebied, de aanleg van wegen en ten behoeve van gemeentelijke uitbreidingsplannen. „Niemand heeft daar tegen overwegen de bezwaren", zo vervolgde burgemees ter Vercauteren, „maar dit verlies moet worden gecompenseerd. En de mogelijk heid tot compensatie ligt in Saeftinge", zo voegde hij er aan toe. De gemeenteraden van Clinge, Graauw en Langendani, Hulst en Sint Jansteen hebben de minister van verkeer en waterstaat in een telegram verzocht met grote aan drang te bevorderen, dat de indij king van Saeftinge zonder uitstel ter hand wordt genomen. „Met de inpoldering van dit verdronken land", zo wordt in het telegram gesteld, „zouden de algemene- en streekbelangen worden gediend". De raden van de vier gemeenten zeggen in het telegram verder, dat het in te dijken land nu overrijp is voor agrarische cultuur en dat verder uitstel van de inpoldering nadelig kan werken. Een afschrift van het telegram zal worden ge zonden aan het college van Gede puteerde Staten van Zeeland, aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Gene raal, aan de Zeeuwse kamerleden en aan een aantal Nederlandse dagbladen. Dit besluit werd zaterdagmiddag ge nomen te Nieuw-Namen, waar de 4 gemeenteraden een gezamenlijke by- eenkomst hielden over het land van Saeftinge. Do burgemeester van Gemeentebestuurders bezoek het Land van Saeftinge, dat naar hun stellige overtuiging op korte termijn moet worden ingepolderd. Clinge, de lieer P. V. M. Vercauteren, zei in zijn openingswoord dat dc kosten van een dijk die liet Saeftinge- Iand moe', inpolderen, niet veel meer zoude» bedragen dan het op deltahoogte brengen van de huidige zeeweringen. Modelpolder De 3000 hectaren grond, die door de in dijking vrijkomen voor agrarische doel einden, zouden volgens hem uitstekend geschikt zyn voor een modelpolder. Daarin zag hy zeker plaats voor een honderdtal agrarische bedrijven en voor een bloeiend dorp met 2000 tot 2500 zie len. De kwaliteit van de Saeftingegron- den noemde hij aanzienlijk beter dan die van de ingepolderde Braakman en van de IJselmeerpolders. Het geheel zou een uitstekende compensatie zyn voor het Schelietraktaat Clinges burgemeester betrok ook de consequenties van het uit 1839 dateren de Scheldestraktaat in zijn beschouwing over het land van Saeftinge. „Voor in poldering zal dus toestemming van Bel gië nodig zijn en daar blijkt de vrees te bestaan, dat indijking van Saeftinge een hogere waterstand zal veroorzaken in Antwerpen en het hogerop gelegen Scheldegebied naar Gent. „Maar de Nederlandse ingenieurs hebben in het waterloopkundig labo ratorium te Delft proefondervindelijk aangetoond dat die vrees ongegrond is", aldus burgemeester Vercauteren. Hij sprak de hoop uit dat op korte termijn een oplossing in deze kwestie zal kunnen worden gevonden. „Onze regeringsvertegenwoordigers krij gen nog volop gelegenheid deze zaak die vooral Zeeuwsch-Vlaanderen hoog zit aan de orde te stellen bij de on derhandelingen over de Rijn-Schelde- verbinding en over het Kreekrakplan", aldus burgemeester Vercauteren van Clinge. Tevoren had de heer P. J. Brand, wet houder van Hulst, een interessante le zing gehouden over de bewogen geschie denis van Saeftinge. Uitvoerig beschreef hij de daar eeuwenlang gevoerde strijd van mensen tegen water, een strijd die uiteindelijk door de zee werd gewonnen. Daarna gingen de gemeentebestuurders op excursie naar het betrokken gebied, waai* zij op drie verschillende punten het „verdronken land" aanschouwden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1