Tilburgers vervalsten honde-stambomen „Cijfers van minister nopen tot diepgaand debat over huurbeleid" Hildebrandt- monument in Haarlem onthuld Juni koud van start MET RUBBERBOOT NAAR RIVIERA NU REEDS 110.000 AANVRAGEN VOOR VRIJE OF PREMIEWONING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN EICHMANN GECREMEERD BENNY GOODMAN SPEELDE JA72 OP RODE PLEIN ZATERDAG 2 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t Kamercommissie volkshuisvesting meent Inlopen huurverschil oude en nieuwe huizen te gunstig voorgesteld Gisteravond is verschenen het verslag van het mondeling overleg dat de vaste commissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid uit de Tweede Kamer op 3 mei jJ. op haar verzoek heeft gehad met de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Uit dit verslag blijkt ouder meer dat vele leden uit de commissie, aan de hand van cijfers verkregen uit verschillende berekeningsinethoden, hebben betoogd dat de minister het inlopen van het verschil in huur prijs tussen oude en nieuwe woningen te gunstig heeft afgeschilderd in zijn memorie van antwoord. Naar de mening van de voorzitter der commissie, de heer W. J. An- driessen, geven deze cijfers aanlei ding tot een diepgaand debat over het huurbeleid. De vraag is mers, of dit huurbeleid in verband met de gestegen bouwkosten en kostprijzen leidt tot de doelstellin gen van dit kabinet, te weten een evenwiclitssituatie. „Wat ik lang gezien heb in mijn geest en verbeelding is thans werkelijkheid. Het Hildebrandt-monument, opge- riqht te Haarlem in de Haarlemmer hout, is een deel geworden van de schone stad en het prachtige Hout, waar ik mjjn jeugd hel» doorgebracht. Uit herinneringen aan mijn jonge ja ren is dit werk ontstaan en ge groeid". Aldus richtte de ontwerper van het Hildebrandt-monument, prof. Jan Bronner, zich gisteravond tot de Haarlemse jeugd aan wie hjj het Hildebrandt-monument opdroeg. Met het onthullen van het beeld van Hildebrandt door de achterkleindoch ter van Nicolaas Beets, mej. G. M. Beets uit Amsterdam, is een einde gekomen aan de oljna vijftigjarige historie van het Hildebrandt-comité. Het monument, bestaande uit een beeld van Hildebrandt en acht figuren uit de Camera Obscura, Buikje, de oude heer Stastok, Keesje het diakenhuis mannetje, Teun de-Jager, grootmoe der Kegge, Nurks, de Charmante, en Suzette Nolret, verenigd rond een fontein, is gisteravond in de zoge naamde Doorkijk van de Haarlem merhout aan de gemeente Haarlem overgedragen. V oorwaardeli jke straf in „Trek Air"-zaak De Maastrichtenaar M. S. is door ïiet gerechtshof in 's-Hcrtogenbosch veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en f 500 boete, van welke boete voor iedere dag van zijn voorarrest tien gulden in mindering zal worden ge bracht- Hij stond op 16, 17 en 18 mei voor het hof terecht onder verdenking van op lichting door het doen verongelukken van een vliegtuig, om daardoor de verzekeringsgelden ad. ƒ30.000 te kun nen Incasseren (waarbij de piloot Ben Kleyn om het leven is gekomen), voorts op beschuldiging van valsheid in ge schrifte door op de verzekerings papieren voor het vliegtuig een cata- loguswaarde van ƒ70.000 te noemen en het als nieuw aan te geven en tenslotte wegens belastingfraude. Het hof heeft de opzet tot het doen verongelukken van het vliegtuig niet bewezen geacht en ook niet het plegen van valsheid in geschrifte. De door de rechtbank opgelegde straf betrof zowel de valsheid in geschrifte als de belas tingfraude. Het hof heeft daarom voor laatstgenoemd delict de straf opnieuw vastgesteld. De advocaat-generaal, dr. De Vries, had evenals de rechtbank te Maastricht de oplichting niet bewezen geacht. De commissie zeide een herhaling te vrezen van de moeilijkheden die bij de huurverhoging van 1960 zijn ont staan tussen de woningbouwcorpora ties en de huuradviescommissies enerzijds en tussen de huuradvies commissies en de huurders ander zijds. Nu nog liggen er duizenden on- afgewikkelde gevallen uit 1960. Gevraagd werd in elk geval nog eens te overwegen, of de mogelijkheid niet ge opend kan worden dat de huuradvies commissies in bepaalde gevallen de be voegdheid krijgen een complexgewijze beoordeling toe te passen. De minister zeide hierin geen oplossing te zien, maar de suggestie wel in over weging te willen nemen. Naar aanleiding van de vraag der com missie of de minister bereid was toe te zeggen dat, evenals op grond van de thans bestaande regeling, in geen geval meer dan vijftig procent van de huur verhoging in mindering gebracht zal worden' op de rijksbijdrage, antwoordde de minister dat deze regeling geldt voor woningwetwoningen die vóór 31 decem ber 1945 tot stand zijn gekomen. Voor do na-oorlogse woningen geldt zij niet. Het is de bedoeling de helft van de in KORTE PREDIKATIE .Mere, herstelt Gij in deze tijd het koningschap over Israël f" Hand. 1 CbJ Deze vraag van de discipelen aan Jezus lijkt volkomen gerechtvaardigd. Het herstel van Israël is immers een belofte, die in het Oude Testament ligt veran kerd. Wij weten echter, dat het joodse volk ten tijde van Jezus de toezegging van het herstel in eng-nationale zin had om gebogen. Het beickende niet veel anders dan revanche op de Romeinse bezetters, machtsontplooiing en eerzucht. Als de bijbel spreekt over „herstel" wordt ei- iets heel anders bedoeld. Het gaat dan allereerst over bekering en een nieuw verstaan van Gods genade en wet, om de toerusting tot dienstbetoon aan an dere volken. Jezus heeft aan cm geestelijke vernieu wing van zijn volk willen werken; poli tieke agitatie voor het nationaal herstel heeft- Hij afgewezenomdat hierover „de Vader de beschikking aan Zich heeft gehouden". Daarom mogen de discipelen hun aan dacht ook met hieraan geven, maar aan het veel grootsere koningschap van Jezus Christ us. ..Gij zult mijn getuigen zijnzegt Jezus. Uw werk ligt in de proclamatie van Mijn Koningschap en dat reikt onein dig veel verder dan Israël. Dat gaat. de- grenzen van het nationaal gevoel te buiten. Daarbij zijn ook de vijanden (Samaritanen!betrokken, zelfs de hele wereld Romeinse Rijk). In de proclamatie van Jezus' macht wordt het. herstel in bijbelse zin aange vangen. Het echte herstel houdt in: J. De afwijzing van chauvinistische en nationale interessen, van de revanche- gedachte en van bloed-en-bodem-theo- rieën. 2. Een heenwijzing naar de opdracht van het getuigenis, dat over alle over heden en machten Jezus DE koning is. Ik meen, dat dit de gemeente er nog eens op wijst hoe gevaarlijk nationale eer, landsbelang en vaderlandsliefde ge hanteerd kunnen worden. Iedereen weet, hoe deze dingen ons op de dwaalwegen tpuur heidendom kunnen voeren (Hitler-Duitsland, Algiers). Het moet ons allereerst, gaan om een andere eer," een ander belang en een andere liefde., De natte mag ons nooit doen vergeten, dat vergeving boven vergelding en vrede boven oorlog gaan. Wij zouden ons eens moeten afvragen of wij ons in ons den- ÏSk ?irfde" over <Ie kwestie Nteuto-Guinea laten leiden door motie- Veii van herstel tn menselijke of.... in bijbelse zin. KVmterzande. E. Bram,bergen. De voorzitter heeft, op basis van de overgelegde cijfers, een betoog van de minister gevraagd, hetzij in een nieuw overleg, hetzij bij de openbare behande ling van dit wetsontwerp. De minister heeft desgevraagd zjjn in de memorie van antwoord geuite bezwaren tegen een complexgewijze beoordeling van woningen door de huuradviescom missies nader toegelicht. De minister heeft betoogd dat ons recht nu eenmaal geen collectieve huurovereenkomst kent, doch slechts individuele overeenkom sten van huur en verhuur. Een complex is, ook al wordt het gezamenlijk g ministreerd of beheerd, toch een ve meling individuele gebouwde onroerende goederen, c.q. woningen die elk individu eel worden verhuurd. De minister zeide voorts er wel oog voor te hebben dat een woningbouwvereni ging, c.q. gemeente, die tot huurverho ging is overgegaan op grond van wet telijke bepalingen, in moeilijkheden kan komen wanneer enkele huurders in een complex ontheffing van deze verhoging hebben gekregen van de huuradvies, commissie, de woningbouwcorporatie, c.q. gemeente, kan zich dan evenwel al tijd tot de minister wenden met het ver zoek genoegen te mogen nemen met een lagere huur indien deze ook voor de overige woningen billijk is. Commissie De Roos De minister wil niet tot uitbreiding van de regeling overgaan. De com missie-De Roos, op welker voorstel indertijd de regeling is getroffen, heeft in haar eindrapport veel ver der gaande maatregelen voorgesteld. Dit eindrapport is op het ogenblik in studie. Op grond hiervan wil de mi nister later met een nadere regeling komen. Naar aanleiding van de vraag of de mi nister (regering) van oordeel is dat de huurverhoging in overeenstemming te brengen is met de feitelijke en mogelijk komende ontwikkeling van de algemene economische en sociale situatie (een en ander tegen de achtergrond van de doel stellingen van de regering: prijsstabili- satie en voorkomen van overbesteding) merkte de minister op dat. gelet op de afspraken van „Oud-Wassenaar" de prjjsstabilisatie niet in gevaar zal mo gen kunnen komen en dat het effect op de bestedingen niet van dien aard lijkt, dat daardoor de huurverhoging niet ver antwoord zou zijn. i Moeilijkheden De junimaand is gisteren bijzonder koud begonnen, want het kwik kwam in Zeeland niet hoger dan tien graden Celsius. Dit lag dicht bij het koudereeord voor juni, dat negen graden bedraagt en op 2 juni 1953 werd gemeten. Een ho- gedrukcentrum bij Schotland zal ook het komende weekeinde het weer bepalen. Met een wind tus sen west en noord wordt nog voortdurend koude lucht via de Noordzee aangevoerd, waardoor het water drie graden kouder is dan begin juni van het vorige jaar. In Zwitserland viel op en kele plaatsen sneeuw, hetgeen ook daar begin juni een abnor maal verschijnsel is. In de komen de dagen zal langzaam enige ver betering intreden, doordat het ho- gedrukgebied zich langzaam naar de Noordzee uitbreidt. Twee Amerikaanse mi'itaire adviseurs zón in veiligheid gebracht na verleden zon dag vermist te zijn geraakt toen de Pathet Lao Ban Hoeei Saï aanviel. De militairen wisten met behulp van een lichtkogel de aandacht te trekken van een hefschroefvliegtuig, dat boven het oerwoud vloog, De Amerikanen hadden hun wapens nog bij zich. VIER ARRESTATIES Fictieve instelling gaf certificaten af Vooral in Duitsland en Oostenrijk, doch ook in Italië, Zwitserland en Frankrijk bereikten de politie steeds meer klach ten over vervalsing van stambomen van honden, die kenneljjk in Nederland en in het bijzonder in Tilburg waren ver handeld. Een recente aanwijzing vanuit Wenen gaf de Tilburgse politie de mo gelijkheid eindelijk op te treden. Op verdenking van valsheid in geschrifte en het vervalsen van stambomen werden 2 Tilburgse hondenhandelaren, de veertig jarige V. en de 42-jarige M. en hun bei der boekhouders aangehouden en inge sloten. Ze zullen voor de officier van justitie in Breda worden geleid. Gebleken is, volgens de politie, dat dit tweetal reeds jarenlang bezig is ge weest met het vervalsen van stambo- i. In het begin was hun handel volko men legaal en werden aan het veel eisende buitenland, waar men voor hon den met papieren dikke prijzen betaalt, stambomen afgeleverd, afkomstig van de Raad van Beheer op Kynologisch ge bied in Nederland. Nadat echter deze officiële instantie, mede ter beteugeling van de handel, besloot geen certificaten meer af te geven aan handelaren en aan particulieren, die aan handelaren hun honden verkochten, viel de handel stil, maar de vraag bleef. Nieuw systeem M. dacht toen een systeem van ver valste stambomen (zestig tot vijfen zeventig Duitse marken per stuk) uit. Hij liet 4000 formulieren drukken onder de naam van de „Kynologische Unie tot Verbetering van het Hon. Drie bekende Amerikaanse en drie be kende Japanse atleten hebben model ge staan voor dit affiche, dat de komende Olympische spelen in Tokio, in lOGJf, aankondigt. Het zijn de Amerikanen Franklin Armstein, Donald E. Tucker en Clin G. Evans en de Japanners Kyohei Ushio, Northileo Kubo en Masaki Oka- moto, tijdens een indrukwekkende start. denras in België", gevestigd Rue la Mine te Brussel: een niet bestaande instelling in een niet bestaande straat. De Tilburgse handelaar V., die oorspronkelijk zijn formulieren van M. betrok, liet er spoedig ook een tienduizend drukken en zo was de handel gered, waarbij de buiten landse handelaren zeer goed wisten, dat de certificaten vervalst waren. Klachtenstro om Dit had tot gevolg, dat een nieuwe klachtenstroom loskwam. In België was uiteraard de „Kynologische Unie" onbe kend. Vele hondenbezitters, die met hun honden naar een tentoonstelling wilden, kregen immers geen toegang, omdat de stambomen vals waren. Steeds opnieuw leidde het spoor naar Tilburg, waar men echter onvoldoende bewijs had om te kunnen ingrijpen. Wel werden medio 1960 verschillende hondenhandelaren at tent gemaakt op het bestaan van valse stambomen, doch zij verklaarden zich daarmee niet op de hoogte en beweer den hun honden met stambomen van De 2l/-jarige Engelse Gaye Allen is bezig met een ongewone boot tocht. Zij maakt haar vakantiereis van Engeland tiaar de Rivièra met een rubberboot, uitgerust met een S pk buitenboordmotor. Men ziet mej. Allen hier in Parijs, nadat zij zonder moeilijkheden het Kanaal was overgestoken en de Seine was opgevaren tot de Franse hoofd stad. mniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii onbekenden op de hondenmarkt te heb ben gekocht. De rol van de „Kynologi sche Unie" was toen echter uitgespeeld. V. richtte toen een nieuwe instelling op: „De Kynologische Vereniging Zuia-Ne- derland", alweer een fictieve vereniging, die weer valse stambomen ging afge ven. Een bediende van V. voerde het secretariaat. Weer volgden klachten en toen de situatie precair werd, verdween op 1 april ook de „Vereniging Zuid-Ne derland". De ldacht uit Wenen, die daar na binnenkwam, was echter zo duidelijk, dat ontkennen V. en M. niet hielp. Bij huiszoekingen werden trouwens blanco stamboomformulieren, stempels, clichés enz. aangetroffen, die een duidelijke taal spraken. Het onderzoek wordt voortge zet. EERSTE KWARTAAL 1962 (Vaii onze Haagse redactie). Per T mei j.l. "wachtten in dez.g. „vrije" sector 42.190 ingediende aan vragen om een bouwvergunning op een rijksgoedkeuring. Hoe sterk de animo om ongesubsidieerd te bouwen is toegenomen, blijkt wel uit het feit, dat het aantal aanvragen oj) 1 januari j.l. 25.000 bedroeg. Intussen is het contingent voor dit jaar 25.000. Het ziet er naar uit, dat ongeveer de helft van hen, die op 1 mei aangemeld stonden als liefhebbers voor een subsidieloze woning, nog minstens een jaar op goedkeuring moet wachten; of zij daarna kunnen gaan bouwen, hangt af van de situatie op de bouwmarkt, die momenteel uiterst gespannen is. Er zijn nu 113.000 woningen in aanbouw en dat is teveel. Contingent voor heel jaar 52.000 Niet „teveel" in de zin van de behoefte, maar in die van de bouwcapaciteit, die ernstig is aangetast door de weersom standigheden van winter en voorjaar en mede door de gevolgen van de arbeids tijdverkorting. Achter een cijfer van 113.000 in aanbouw zijnde woningen, terwijl er naar schattingen ten departe- mente ruimte is voor 90.000, staat le vensgroot het odium „stagnatie". Overloop Aangezien de toewijzing van woningen in dé vrije en overigens ook in de gesubsidieerde sector in het alge meen geschiedt naar de volgorde van binnenkomst der aanvragen, moet met een belangrijke „overloop" van aanvra gers naar 1963 rekening worden gehou den. Volgend jaar zal derhalve in deze categorie het beeld nog versterkt worden, dat 1962 al tc zien gaf. Per 1 mei j.l: waren van de 25-000 open staande aanvragen op 1 januari nog slechts 3000 afgewerkt. Teneinde de verhoudingen in de aantallen in voorbereiding of in aanbouw zijnde woningen niet scheef te laten groeien. Hoe groot de animo voor ongesubsidi eerde bouw wel is geworden, blijkt niet alleen uit een vergelijking van de aan tallen aanvragen per 1 januari en 1 mei. Hij komt ook tot uiting in de ver gelijking van het aantal „vrije" wonin gen, dat over elf maanden van 1961 werd toegewezen 41.970 en van hot cijfer van 42.190, dat het aantal aangevraagde vergunningen over slechts vier maanden van 1962 betreft. Verdeling Deze aanvragen zijn als volgt over de provincies gespreid (met tussen haakjes de cijfers, die medio decem ber 1961 waren geregistreerd): Gro ningen 1530 (515); Friesland 1604 (1300): Drente 1001 (629); Over use! 2311 (1718); Gelderland 6550 3468); Utrecht 3616 (2330); Noord- Holland 8352 (4065); Zuid-Holland 8045 (3493); Zeeland 836 (336); Noord-Brabant 5897 (1653) en Lim burg 2444 (1227). In de sector van de gesubsidieerde bouw (voor verhuur en zelfbewoning) figu reert nog een veel hoger cijfer. Per 1 mei wachtten hier 68.000 aanvragen op goedkeuring. Daaronder bevinden zich nog ettelijke van twee jaar, mogelijker wijs zelfs van drie jaar terug. Tegenover dit vraagcjjfer staat het ge- contingenteerde aanbod over 1962: in de gesubsidieerde sector kunnen slechts 27-000 vergunningen worden afgegeven. Ook dit jaar zullen dus weer zeer veel aanvragen naar volgende jaren moeten worden overgeheveld. Geen maatregelen import-aardappelen oogst 1962 Van het ministerie van economische zaken verneemt het A.N.l'., dat het beslist niet in de bedoeling van de mi nister li -t, prijsmaatregelen te nemen voor geïmporteerde aardappelen van oogst 1962. Bij de bespreking, die de minister woensdag met vertegenwoordi gers van 'de anrdappelhandel heeft go- had, was gebleken dat er in deze kring enige onzekerheid over dit punt heerste. NA AANVARING: Schipper omgekomen; zoontje vermist Bij een aanvaring op de Maas is de 37- jarige A. Kik uit Rotterdam, schipper van het 100 ton metende schrootscheep- je „Agnes" omgekomen. Zijn zoontje, de 11-jarige Willem Kik, wordt nog ver mist. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de motortanker „Appia" van Van Om meren, toen deze bezig was op de Noord een sleep op te lopen, ter hoogte van de Alblasserdamse haven in aanvaring ge komen met de „Agnes", die van Vlaar- dingen op weg was naar de Nederland se Kabelfabrïek te Alblasserdam. De „Agnes" maakte terstond herig slag- zij. Twee Duitse matrozen, de 18-jarige Werner Haas uit Duisburg-Beek en de 20-jarige Ernst Heiermann uit Wezel, die de aanvaring zagen gebeuren vanaf ""1 in de sleep varend schip, sprongen een roeiboot en voeren naar het schrootscheepje. Zij waren nauwelijks aan boord, toen dit zonk. Zij kwamen daardoor in het water terecht, maar wisten de zwaargewonde schipper van de „Agnes" in de roeiboot te hijsen, waarna zij naar de wal roeiden. Hier aangekomen bleek de schipper reeds te zijn overleden. Het elfjarig zoontje van de schipper, Willem Kik, die ook aan boord was, wordt vermist. Huurwet wellicht later in de Kamer De voorzatter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, heeft de leden der kamer onder meer laten weten dat (in afwijking van hetgeen eerder werd bepaald) de kamer op dinsdag 5 juni niet zal vergaderen. Het vervallen van deze vergadering is het gevolg van het feit dat de bewindslieden die betrokken zijn bij de begrotingen van het gemeentefonds (welke voor die op de agenda waren geplaatst) op dins" dag verhinderd zijn. Ook woensdag 7 juni zijn zij niet beschikbaar. Het is de bedoeling van de voorzitter om, indien mocht blijken dat de bijzon-' dere commissie voor het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet a.s. dins dag 5 juni niet gereed kan zijn met haar verslag, de kamer op woensdag 6 en donderdag 7 juni niet te laten bijeenkomen. Tot nu toe is het wetsont werp tot wijziging van de huurwet nog wel op de agenda van woensdag 6 juni geplaatst. De voorzitter zal dan voorstellen het wetsontwerp ter goedkeuring van het verdrag inzake het centrum voor kern energie te Petten aan de orde te stellen tegen woensdag 13 juni. Mocht dit het geval zijn dan zullen de leden der ka mer zo spoedig mogelijk worden inge licht. O Ia het gebied van Clioix Sn de Mexl- caanste staat Sinaloa heeft men een stenen tempel, drie kleine piramiden, aardewerk en verscheidene gouden voorwerpen gevonden, die kennelijk behoren tot een cultuur van het Aztekentype. Volgens deskundigen gaat het hier om resten van de legendarische zeven Steden van Cibola. Terechtstelling was voor verdediger een verrassing Het lijk van Eichinann is gisteren in speciaal daarvoor vervaardigde oven in de omgeving van Ramleh gecremeerd. De as "is daarna door een politieboot op ongeveer acht kilometer uit de kust ver spreid. Alle installaties voor de terecht stelling in de gevangenis van Ramleh zijn vernietigd. Volgens één der journa listen die dc terechtstelling bijwoonden, behield Eichmann tot het einde zyn kalmte en zelfbeheersing. Van berouw was geen sprake. De Amerikaanse swingkoning en bij ty*d en wijle even verdienstelijk ver tolker van Mozarts kamermuziek voor klarinet Bennie Goodman, heeft vrjjdag op aandrang van bewonderende Russen een paar wijsjes geblazen op bet Rode Plein bij de muur van het Kremlin. Mnar die kwam niet naar beneden zoals die van Jericho in dc negro spiritual. Goodman speelde enkele maten uit zijn arrangement van „Moskouse nachten", en de favoriet „Pop goes the weazel". Nadat Goodman zqn concert in miniatuur had gegeven, riep hij Russische kindertjes bij zich en prikte hen „Benny-Goodman-rosetjes" op de revers. Goodman heeft in Moskou een bezoek gebracht aan de bond van musici. Hij ontmoette er onder andere de Russische componist Aram Katsja- toerian, die heeft beloofd voor Goodman en trompettist Joe Wilder een stuk te schrijven. imMMMMMMMMmWMMMMWmmWMMWMmMMMBmMMMWMMMMWMMMjmMmMMJrA Zijn laatste woorden waren: „Lang leve Duitsland, lang leve Argentinië, lang le ve Oostenrijk. Dit zijn de landen waar mee ik het meest verbonden was en die ik nooit zal vergeten. Ik groet mijn vrouw, mijn famflie en mijn vrienden. Ik moest gehoorzamen aan de wet van de oorlog en mijn vlag. Ik ben gereed". Eerder had hij tot de journalisten ge zegd: „Over een korte tijd, heren, zullen wij elkaar weer ontmoeten zo is het lot van alle mensen. Ik heb mijn gehele leven in God geloofd en ik sterf als een geloviere". Het Duitse woord „G'ottesglaubiger" dat Eichmann bezigde, was de uit drukking van de Nazi's voor christe nen. die op last van de party de Kerk de rug hadden toegekeerd maar verklaarden nog wel in God te gelo- De geestelijke, die de executie bijwoonde, was de Canadese zendeling William Hull, die een aantal gesprekken met de ter dood veroordeelde heeft gehad. Hun laatste gesprek van anderhalf uur vond donderdag plaats. Mevrouw Hulle die als tolk bij de gesprekken optrad, verklaar den na afloop van het laatste onderhoud, dat Eichmann hard en bitter gestemd was over de afwijzing van het hóger be roep. Van berouw had de veroordeelde ook toen volgens haar geen blijk gege ven. Verrassing Het bericht van Eiclinianns terechtstel ling is op het kantoor te Keulen van dr. Robert Servatius, Eiclinianns voornaam ste verdediger, ais een volslagen verras- ig gekomen. Dit is meegedeeld door iberts broer Alfred. Volgens Alfred Servatius bestonden er plannen voor een nieuwe juridische pro cedure over de ontvoering van EicJi- niann uit zijn woning in Argentinië. Hij meende ook dat zijn broer nog wilde proberen Eichmann als getuige te laten optreden in een proces in Duitsland. Het Wereldgebeuren In de schuld Een goudmijn, rijke olievelden en mil jarden dollars uit de Verenigde Staten, dat is wat Turkije nodig heeft, so sprak een Turkse automobiel verkoper tot een redacteur van de New York Herald Times in de stad Trebizon- de. Helaas heeft Turkije geen goudmijn geen rijke olievelden en het heeft al zo veel miljarden dollars opgenomen in het buitenland, dat het bepaald niet meer eenvoudig is nieuw kapitaal voor Tur kije te krijgen. Dit heeft er toe geleld, dat de nieuwe Turkse republiek van pre sident Cemal Gürsel haar tweede ver jaardag zondag j.l. onder sombere voor uitzichten heeft gevierd. Er liepen op die verjaardag in Turkije zo ongeveer vier miljoen mensen rond voor wie geen nuttig werk was te vinden en dat is op een bevolking van 27 miljoen zielen erg veel. Van die werklozen huizen een half mil joen in de grote steden, maar het woord „huizen" is te mooi, want ze vertoeven ïh zelfgebouwde hutten van hout en golf platen. De overige heel en half werklozen leven op het platteland waar ze geen bestaan in de landbouw kunnen vinden en waar de industrie nagenoeg geheel ontbreekt. Op de verjaardag van de republiek moest president Gürsel verklaren, dat de rust in het land na zijn staatsgreep nog niet was hersteld. Een van zijn ministers had het over „leren met schade en schande, dat het veel ge makkelijker is een oud stelsel af te bre ken dan een nieuw op te bouwen". Die laatste woorden waren blijkbaar ook uit het hart gegrepen van de Turkse premier Inönu, want hij vond zijn taak te zwaar en hij heeft deze week zijn ontslag aangeboden aan president Gür sel. In verband daarmede bestaat thans ernstige vrees voor nieuwe revolutionai re ontwikkelingen in Turkije. Het huidige bewind in Turkije is ont staan door een staatsgreep van officie ren op 27 mei 1960. Er ging toen een golf van arrestaties over het land en enkele leidende figuren van de verjaag de regering werden later ter dood ge bracht. Dat moest dan volgens Gürsel die in het gewone leven opperbevelhebber van het Turkse leger was een lesje zijn voor alle politici. Het lesje is in zoverre geleerd, dat er thans geen corruptie meer bestaat in de hoogste regeringskringen, maar helaas er is tot nog toe van het nieuwe regi me niets positiefs uitgegaan. In novem ber 1961 slaagde de heer Inönu er in na lang touwtrekken een coalitieregering te vormen, waarin ook de „Gerechtig- heidspartij „betrokken moest worden, die bijzonder mild staat tegenover het verdreven regime van de geëxecuteerde premier Menderes. Het regeren met een coalitie was nieuw voor Turkije èn het is dus niet zo verbazingwekkend, dat de eerste poging mislukt is. De 77-jarige heer Inönu (hij is oud-generaal) was niet in staat het coalitie-spel handig ge noeg te spelen en bovendien zag hij geen kans orde te scheppen in de economische chaos, welke wijlen de heer Menderes hem had nagelaten. Deze laatste had enorme sommen in het buitenland geleend om daarmee indus trieën op te bouwen, verkeerswegen te verbeteren, de produktiviteit van de landbouw op te voeren enz., maar zijn grote projecten waren te slecht georga niseerd en te onharmonisch, waardoor het effect van de enorme geldinjecties gering was. Er ontstond een soort schijnwelvaart, die tegelijk met het re gime van president Menderes ineenstort te. Wanneer men weet, dat de huidige Turkse regering alleen al voor het beta len en aflossen van schulden in het bui tenland 350 miljoen gulden per jaar moet opbrengen, dan blijkt daaruit dui delijk de lichtvaardigheid, waarmee het verdreven regime geld heeft geleend. Onder president Gürsel en premier Inönu is- gepoogd een vijfjaren plan op te stellen voor het verbete ren van de economische toestand en voornamelijk voor verdere industrialise ring. De financiering zou uit het buitenland lees: de Verenigde Staten moeten komen, maar niemand verwacht dat die financiering volledig zal gelukken en niemand verwacht ook grote resultaten van het plan. Enkele maanden geleden heeft een aantal Turkse intellectuelen een mani fest gepubliceerd, waarin zij waarschuw den, dat „een bewind, dat geen middelen weet te vinden tegen de honger, de werkloosheid en het gebrek aan nuisves- ting, ophoudt een democratie te zijn en ineen zal storten". Dat is een vrij sombere voorspelling. Eenzelfde sombere toekomstverwachting leeft blijkbaar ook in de kringen van het Turkse bedrijfsleven, dat min of meer stagneert sedert generaal Gürsel aan de macht kwam. Men investeert niet meer en Turkse kapitaalbezitters proberen geld naar 't buitenland te brengen omdat het daar winstgevender belegd kan wor den. Het persoonlijk gezag van de afge treden premier Inönu is overigens groot in Turkije. Men moet wellicht aannemen, dat niemand in staat is in Turkije een democratische regering te vormen, wan neer generaal Inönu dat niet kan, waar mee dan het voorlopige einde van de democratie in Turkije vermoedelijk is ingeluid. PRESIDENT GÜRSEL rijf jarenplan NIEUWE FUNCTIE VOOR DE HEER VAN DER PUTTEN De heer F. H. van der Putten heeft, naar het A.N.P. uit welinge lichte bron verneemt, per 4 juni aanstaande een functie in het par ticuliere bedrijfsleven aanvaard. De heer Van der Putten is benoemd in een leidende, technische functie bij de firma Bessel Kok in Amsterdam, welke firma een aanzienlijk deel van de voor ziening met l.p.g. (liquid petroleumgas) voor het aandrijven van automotoren in ons land, verzorgt. De heer Van der Putten heeft deze func tie verworven na een structuurwijziging in de leiding van genoemde firma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5