SOCIALE UITKERINGEN HOGER GELIJK MET NIEUWE HUREN Soebandrio: ,Tot geweld gedwongen' Bij „Brandaris" bijna 200.0C0 schuldeisers DERDE BOOT VOOR VLISSINGEN-BRESKENS Regering volgt advies op Van Soestdijk aan vierde 2 PARA'S BIJ TEMINABOEAN IN EEN HINDERLAAG GEVALLEN 0RAN.1EUAR1NG UIT VLAARDINGEN Prof. H. H. Jansen staatssecretaris van onderwijs PORTUGAL WIL TOT E.E.G. TOETREDEN De meeloper Vandaag... VJissingen-Bresftcns-pont j reeds 1964 in de vaart 205e jaargang - no. 129 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W, Leertouwer en G. A. de Kok. 9 Abonnementsprijs 6 ------- .-'.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51 tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: red tel 1425 adm. tel 2094. ft Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4.—. Ingea med. 3 i tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25). „Brieven bur. r___ 15 cent. ft Bureaus: 7853, adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 2 juni 1962 (pagina 2) Dc Amerikaanse astronaut Scott Car penter Iaat een van zijn dochtertjes het interieur van zijn ruimtecapsule zien. De „Aurora 7" staat hier op de basis te Cape Canaveral. Russen moeten meer betalen voor vlees en boter Het Russische regeringsblad ,,Iz- vestia" en het persbureau Tass hebben gisteren verklaard, dat het Russische volk massaal zijn goed keuring heeft gehecht aan ver hoogde prijzen voor vlees en boter. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren verklaard dat de verhoging van de Russische vlees- en boterprijzen een gevolg is van het „onvermogen' van de collectieve landbouwbedrijven om voldoende te pro duceren en dat. de „kleine man" hierdoor hoofdzakelijk zal worden getroffen. jjnilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllj| Eerste dag van juni sneeuw St. Gotthardpas gesloten ZWITSERLAND oeleefde gisteren het slechtste juni weer dat er ooit is geregistreerd. Terwijl het kwik daalde tot 2.1 gr Celsius, viel lichte sneeuw in steden in liet laagland, met name in Bern en ZUrich. Sedert de meteorologische dienst in 1861 begon, was nooit een jiini-tcmpeiatnur lager dan 8.5 graden genoteerd, lil laagge legen streken smolt de sneeuw spoedig, doch op de Alpenpassen ondervond het verkeer overlast. Om vijf uur gisteravond werd de St.-Gotthard-pas „tot nader or der" gesloten. De laag sneeuw was tegen die tijd 50 centimeter hoog. Het gevaar dat iawines zouden neerkomen nam toe. Ook te Dalaroe nabij Stockholm en in bet gebergte rondom de Noorse stad Bergen is gisteren sneeuw gevallen. In de nacht te voren waren overal in Zweden en In dc omgeving van Bergen tem peraturen beneden het nulpunt ge registreerd. Verscheidene bergwegen in het svesten van Noorwegen zijn in de afgelopen dagen geblokkeerd door sneeuwval. In het Zweedse deel van Lapland sneeuwde het don- derdag. Te Uddevalla vroor het gister ochtend vroeg vyf graden. Ook bij Greifswald aan de Oostzeekust neeft het gistermorgen ge sneeuwd, wat in de laatste eeuw slechts tweemaal eerder op deze datum is waargenomen. In Kopen hagen hagelde het. IN VERBAND MET de behande ling van het ontwerp-huurwet in de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, mede namens zijn betrokken ambtgenoten, aan de voorzitter dier Kamer medege deeld, dat de regering, nu advies van de Stichting van den Arbeid, de volgende maatregelen zal be vorderen met betrekking tot de compensatie van de gevolgen van de voorgenomen huurverhoging voor de sociale uitkeringen: Verhoging van de kinderbijslagen met 1 cent per dag voor het eerste tot en met 2 cent per dag voor vierde en vol gende kinderen. Verhoging van de A.O.W.-pensioenen voor gehuwden en de A.W.W.-pensioe- nen voor weduwen met kinderen met 84 per jaar. Verhoging van de A.O.W.-pensioenen voor ongehuwden en de A.W.W.-pen- sioenen voor weduwen zonder kinderen met 78 per jaar. Verhoging van de ongevals- en invali- diteitsrenten en de daarop verleende toeslagen met 7V2 procent. Verhoging van de lonen en uitkerin gen ingevolge de complementaire sociale voorzieningen met 2,25 per week, be houdens de uitkeringen, welke in een percentage van het vroegere inkomen zijn uitgedrukt, in welke gevallen een aan 2.25 evenredig percentage wordt gegeven. 9 Verhoging van de toeslag op de uitke ringen op grond van de wet buitenge woon pensioen 1940-1945 en de wet bui tengewoon pensioen zeelieden-oorlogs slachtoffers 1947 met 3 procent. Blijkens een, spoedshalve in gestencilde vorm, gisteravond uitgegeven kamer stuk dat de tekst van de brief bevat die de minister van sociale zaken en volks gezondheid heden aan de voorzitter dei- Tweede Kamer heeft gezonden komt, naar de mening van de minister, de door de Stichting van den Arbeid aanbevolen maatregel ten aanzien van de aanpas sing van de kinderbijslagen aan de stij ging van het indexcijfer sedert septem ber I960, thans niet aan de orde. De minister stelt zich voor dit punt nader in beschouwing te nemen bij het invoeren van de algemene kin- !J derbïjslagwet. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren tegenover verslag gevers verklaard, dat hij nog niet kon zeggen of Indonesië bereid was, de besprekingen met Neder land over het geschil om westelijk Nieuw-Guinea te hervatten. Op desbetreffende vragen antwoordde Soebandrio: ..Ik weet het niet. Wij heb ben het plan-Bunker in beginsel aan vaard terwijl ik uit persberichten heb vernomen, dat de Nederlanders er alleen maar vanuit het in het plan vervatte aspect van de zelfbeschikking akkoord mee zijn gegaan". Op de vraag, of Indonesië bereid is, acht te slaan op het beroep van Thant om alle vijandelijkheden te staken, ant woordde Soebandrio: „Dit beroep moet verduidelijkt worden. Wij bedrijven geen agressie, omdat West-Irian tot ons ge bied behoort. Als de Nederlanders het plan Bunker in beginsel hadden aan vaard, zoals wij deden, dan zouden er ACTIE VERLOOPT VLOT Indonesiërs zitten zonder voedsel By Temïnanboean zyn vier Indonesische parachutisten door een patrouille van Nederlandse mariniers en Papoea's ge vangen genomen. Zij waren op 19 mei met ongeveer 60 anderen op 5 kilometer van Temïnaboean door vliegtuigen afge worpen. Van deze parachutisteneenheid zijn reeds 18 para's gevangen genomen en 3 gedood. De nog voortvluchtige Indonesi sche infiltranten bewegen zich door een geen parachutisten zijn neergelaten en dan zou er alleen machtsvertoon ge bruikt zijn. Nu zijn wij tot het gebruik van geweld gedwongen". Minister Soebandrio zei, dat hij een nota voor Thant voorbereidt. Het beroep van de secretaris-generaal omvat twee pun ten het plan Bunker en een staking der vijandelijkheden. „Wij hebben alle waardering voor Thant's pogingen om deze kwestie te re. elen", aldus Soebandrio. listermorgen had dr. Soebandrio een onderhoud van een uur met de Ameri kaanse ambassadeur Howard Jones, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Amerikaanse pogingen, om Nederland en Indonesië tot hervatting van het sprelc te bewegen. moerasachtig en dichtbegroeid oerwoud in zuidwestelijke richting naar Inanwa- tan, op de hielen gezeten door Neder landse patrouilles. De gevangen genomen parachutisten konden in een hinderlaag worden lokt, die door de militairen in de tuin van een Papoea was gelegd. Een in filtrant, zonder wapens en alleen kleed in shorts, wist te ontkomen. Een Indonesiër die bij het treffen in de heup was gewond, werd 6 kilometer door het oerwoud naar een Nederlandse voorpost gedragen en vandaar per vrachtwagen de overige 10 kilometer naar Teminaboean. Het vervoer der In donesische gevangenen werd begeleid door overwinningskreten van de Pa poea-leden der patrouille. De Indonesiërs verklaarden negen dagen zonder voedsel te hebben doorgebracht. By hun landing waren zij in het bezit van rantsoenen voor twee dagen. Uit de inlichtingen die de Indonesische krijgsgevangenen vrijelyk geven blykt, dat alle parachutisten veteranen zyn die 10 tot 15 jaar dienst achter de rug heb ben. Men schat dat er zich nog onge veer 175 infiltranten op vrije voeten be vinden, 35 by Teminaboean, 80 bij Fak Fak en 50 by Kaimana. ACTIVA f 23,9 MILJOEN Nederlands deficit ruim 25 miljoen bewindvoerders van de N.V. Assu- antiemaatschappij de „.Brandaris", aan wie vorig jaar surséance van be taling werd verleend, hebben voorlo pig te maken niet 190.000 crediteu- •en, die aanspraak maken drag van 49,1 miljoen. op c be- aantal crediteuren voor premiercstitic evenwel nog niet bekend. Er is aan ctiva beschikbaar een bedrag van bijna 23,9 miljoen, zodat er wat de Nederlandse boedel betreft een deficit is van ruim ƒ25 miljoen. Dit blijkt uit een nader verslag van de „Bratidaris"-boedeI per 31 maart, dat de bewindvoerders dezer dagen heb ben samengesteld in verband met de op 5 juni in het paleis van justitie in Amsterdam te houden crediteuren- vergadering. Omtrent do activa en passiva van de buitenlandse liquidaties bestaat vol gens de bewindvoerders een zodanige onzekerheid, dat zij zich van bespie gelingen omtrent de grootte ervan menen te moeten onthouden. Hoewel het nieuwe overzicht van baten en schulden veel onzekere elementen be vat, menen de bewindvoerders toch op grond van de gegevens en de op de crediteurenvergadering nog te verstrekken inlichtingen, een verant woorde beslissing over dc aanvaar ding van het akkoord kan worden genomen. Verstrekking van een nauwkeurig inzicht leidt volgens de bewindvoerders tot langdurig uitstel. Twee staten De stand van de „Brandaris"-boedel hebben de bewindvoerders in twee staten samengevat, namelijk één van verplichtingen jegens crediteuren, die Bromfietser rijdt kleuters aan Gistermiddag heeft een achttienjarige, ongehuwde mijnwerker uit Bruiissuiu met zijn bromfiets twee kinderen, van jjf en van vier jaar, die do Heerenweg in Heerlen wilden oversteken, aangere den. Verkecrsbrigadiertjes hadden het ver keer stilgelegd om de kinderen to laten oversteken. De bromfietser negeerde echter het stopteken en reed op de kin deren in. Beiden zijn zwaar gewond op. genomen in hel „St-Jozefzickenhuis' te Heerlen. hun vorderingen rechtstreeks bij de Nederlandse boedel geldend kunnen maken, en één van de vier buiten landse liquidaties, waarover nog veel onzekerheid bestaat, mede in verband met processen die over vorderingen worden gevoerd. De belangrijkste vorderingen op de Ne derlandse boedellijst zijn die van 26.700 krediteuren inzake schade- en rcgeliugskosten exclusief transport 17 miljoen), van 6250 crediteuren inzake premiën, schaden en rege- I lingskosten transport (ƒ6,5 miljoen), en van 154.200 crediteuren die aan spraak maken op premierestitutie (door het mathematisch centrum getaxeerd op ƒ7.792.000). Een vor dering van 9.250.000 van tien agen ten wordt niet erkend, omdat het vrijwel uitsluitend buitenlandse ge volmachtigden betreft. Gistermiddag zijn twee feestelijk versierde auto's van Vlaardin- gen naar Apeldoorn gereden om op paleis Het Loo aan koningin -Juliana en prinses Wilhelmina elk twee vaatjes zogenaamde Oranjeharing aan te bieden. Bij de deputatie uit Vlaai-dingen bevonden zich de burgemeester van deze gemeente, mr. J. Heusden, de reder van de Vlaardingen 89, de heer J. Kornaat, de schipper van de jager, die de vaatjes naar de wal bracht, de lieer L. Kuyper, en de inspecteur van de dienst haringcontrole, de heer W. J. van der Wind. Voorts waren aanwezig mevrouw H. J. Savornin Lohman- van Hasselt, dame du palais, en de heer Th. Booy, particulier secrtaris van prinses Wilhelmina. De vaatjes werden aangeboden door de echtgenote van de schipper van de Vlaardingen 89 mevrouw Bot. Foto: H. M. de Ko ningin met het vaatje haring. Als opvolger van wijlen staatsse cretaris drs. G. C. Stubenrouch is bij K.B. van 1 juni 1962 met in gang van de datum zijner beëdi ging, benoemd tot staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen prof. dr. H. H. Janssen, hoogleraar te Nijmegen. Prof. Janssen zal meer in het bijzonder belast worden met de behartiging van de zaken, die liggen op het terrein van de hoofdafdelingen lager onderwijs, nij verheidsonderwijs en voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, alsmede van de afdelingen sociaal pedagogisch onderwijs en vormingsinstituten voor de leerplichtvrye jeugd. Hiervan is het wetsontwerp op het voortgezet onder wijs uitgezonderd, gezien het stadium waarin de openbare beraadslaging over dit wetsontwerp zich bevindt. Voorts zal evenals in het verleden het salarisbeleid ook voor genoemde sectoren bij de mi nister blflven berusten. De beëdiging van de nieuwe staatsse cretaris zal geschieden op maandag a.s. Prof. dr. Hendrilcus Hubertus Janssen werd geboren te Swalmen op 7 septem ber 1910. Hii volgde het gymnasium aan het bisschoppelijk college te Roermond en deed in 1929 het eindexamen alpha. Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen studeerde hij klassieke taal en letteren, waar hy in 1935 het doctoraal examen aflegde. In de jaren 19351938 was hij leraar Grieks en Latijn aan het bis schoppelijk college te Roermond. In 1938 promoveerde hii aan de r.-k. universi teit van Nijmegen. In 1938 was hij lector aan de r.-k. universiteit te Nijmegen voor Griekse en Latijnse taalkunde. Ver der werd hij gewoon hoogleraar Latijnse taal- en letterkunde te Nnmegen in 1940. Portugal zul de Europese Econo mische Gemeenschap maandag verzoeken om onderhandelingen over een band met de gemeen schappelijke markt van de zes, al dus heeft een woordvoerder van de Portugese ambassade te Brus sel gisteravond meegedeeld. De woordvoerder zei dat Portugal er de voorkeur aan geeft volledig lid te wor den van de E.E.G. Echter in de brief aan de ministerraad laat Portugal de kwestie van de vorm van de toekomsti- betrekkingen open in afwachting van het resultaat van onderhandelingen over beide vraagstukken. Als toetreding niet mogelijk is, zou associatie of een andere regeling de oplossing kunnen zijn, aldus de woordvoerder. Eichmann is terechtgesteld.'Het lijkt een bericht uit een andere wereld, alsof een periode die reeds lang was afgesloten, een uitloper had in onze tijd waarmee nog moest worden afgere kend. Die afrekening is nu achter de rug en slechts weinigen kunnen en zul len er lang bij stilstaan, zodat we nu tot de orde van de dag mogen overgaan. En wat is die orde van de dag Dat is onder meer: verder met de Duitsers in de E.E.G., waarbij vooral op Adenauer moet worden gelet; dat is voorts ons stilzwijgend te scharen achter de opvat tingen, die aan de andere zijde van onze oostgrens over Duitslands toekomst wor den verkondigd. Met de Duitsers moeten wij immers onvermijdelijk samenwer ken! Van hen mogen we echter vooral de Oder-Neisse-lijn niet erkennen en verder óók opgepast voor onderhandelin gen met Rusland over de status van Serlijn. En eens dienen we het natuurlijk te zyn met het streven naar de hereni ging van Duitsland. Immers, de Russi sche expansiedrang is zoveel groter dan het Duitse gevaar! Gevaar? Js er ooit wel een Duits gevaar geweest? Dat is waar ook, men zou het haast vergeten; een kleine twintig jaar geleden zat zo wat heel Europa onder de laars. Maar gelukkig is dat al heel lang voorbij en inmiddels zijn de overheersers van toen onze vrienden geworden en alle plooien die er na 1945 hebben bestaan, zijn keu- gladgestreken. Mochten er nog klei ne' vlekjes zitten, hier of daar, dan kan men er van verzekerd zijn dat die systematisch worden verwijderd. De krant van gisteren meldde het nog: Eichmann terechtgesteld. Weer een plooi minder, weer een mogelijkheid meer om rustiger tot de orde van de dag over te gaan. ichmann terechtgesteld. Zyn ver weer bestond voornamelijk uit het afwyzen van verantwoordelijkheid: hij was slechts een ondergeschikte ge weest, die opdrachten uitvoerde. Welis waar ging die uitvoering gepaard met een fantasieloze nauwgezetheid, maar dat werd nu eenmaal van een Duitse ambtenaar verwacht. Meer dan een mee- lopertje vond massamoordenaar Eich mann zichzelf niet. Een meeloper: Wal ter Guggenheimer heeft daarover jaren ",'eleden eens een artikel geschreven, dat Ie moeite waard is om in dit verband te worden geciteerd. Guggenheimer, die- in de jaren dertig voor de nazis vluchtte en pas na de oorlog in zijn land terugkeerde, gaf zijn artikel de vorm van 'n brief aan „een meeloper". En hij betoogde daarin, dat men in deze wereld niet gemakkelijk een zo grote kudde yan miljoenen mee lopers zou aantreffen als in Duitsland, een kudde van „willoze werktuigen, die zich voor een karige fooi hun politieke zelfbestemming en hun persoonlijke ei genwaarde lieten afnemen en die boven dien nog nalieten na te gaan of het hun toegeworpen geld wel waarde had". Het zijn er miljoenen geweest, stelde Gug genheimer vast en met bitterheid wierp hij hen zijn verwijten in het gezicht: „U. meneer de meeloper, U bent het on geluk van Duitsland, U hebt er onbewo gen en laf bijgezeten!" En met bijtende ironie stelt hij tenslotte vast dat de mee loper zich ondanks alles geen zorgen be hoefde te maken. „Men zal heus weer wel spoedig de waarde weten te schat ten van een goed-gedrilde. verzorgde Duitse man, een die in de houding weet te staan wanneer men dat van hem ver wacht, een man ook die er niet bang voor is bepaalde ontwikkelingen en op vattingen met de vereiste energie aan een ondergeschikt publiek bij te bren gen". ïuggenheimer schreef dit alles in 1947, twee jaar na de oorlog. Nu, vyftien jaar later, is een deel van zijn voorspelling al uitgekomen. Maar over het algemeen maken we ons weinig zorgen meer over de meelopers van toen: het zijn er Inder daad miljoenen geweest en het is onver mijdelijk hen te ontmoeten in het Euro- ia van vandaag. Gemaks- en realiteits- ialve vergeten we er dus zoveel moge lijk en slechts hier cn daar wordt er nog slag geleverd. De dichter J. B. Charles doet dat bijvoorbeeld in ons land: zijn jongste boek „Van het kleine koude front" is er een boeiend voorbeeld van. Maar voor het overige vergeten we zo veel als maar passend is. Af en toe ech ter is er de schok der herinnering, giste ren bijvoorbeeld: een bericht in de krant dat Eichmann is terechtgesteld. Het is de herinnering aan tóen, aan de meelo pers. Miljoenen. fttuttlij K i is het 100 jaar geleden, dat de befaamde Franse iconograaf en kunsthistoricus M. Emile Male te Commetry werd geboren. Male 3 verrichtte baanbrekend werk met s zijn „L'art réligieux". 1 MORGEN is het 300 jaar geleden, dat M de Nederlandse schilder van mv- thologische en allegorische voor- stellingen Willem van Mieris te Leiden werd geboren. Gedeputeerde Staten verwachten spoedig machtiging lllillltllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOOR KRUININGEN-PERKPOLDER EEN 100 METER LANGOPEN SCHIP OP KORTE TERMIJN zal voor liet veer Vlissingen-Breskens een derde schip van liet type als de „Prinses Beatrix" en de „Prinses Irene" moeten worden gebouwd. Tot deze resolute uitspraak ko men Gedeputeerde Staten van Zeeland in een voorstel aan de Provinciale Staten om machtiging te verlenen voor de bouw van dit schip. G.S. verwachten, dat zij zeer binnenkort gemachtigd zullen worden om de bouw van dit schip bestedingsklaar te doen .maken. Wellicht kan de opdracht voor de bouw reeds in de zomer van 1962 worden verstrekt. Reeds vóór het drukke seizoeu van 1964 kan het schip dan in de vaart komen. Ook de veerdienst Kruiningen- Perkpolder zal uitgebreid worden: Gedeputeerde Staten hebben reeds opdracht gegeven een ontwerp met begroting van kosten te maken voor een 100 meter lange, open vrachtveerboot met passa giersaccommodatie. Voor dit alles is een bedrag van 9 miljoen gulden nodig. Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten bij herhaling gewezen op de noodzaak van uitbreiding der Wes- lerscheldeveren. Dit onderwerp was dan ook een voortdurende zorg voor dtt college. Inmiddels is dit vraag stuk nader en diepgaand bestudeerd, terwijl er voorts ce.u ruim overleg met rijksinstanties is geweest. Naai- het zich laat aanzien, zo menen Ge deputeerde Staten van Zeeland, zal dit overleg tot resultaat hebben, dat op korte termijn opdracht kan wor den gegeven voor de bouw van een derde schip voor het veer Vlissingen- Breskens, terwijl ook de veerdienst Kruiningen - Perkpolder uitgebreid kan worden. Omdat liet up het veer Breskens- Vlissingen vooral gaat om een uit breiding van de vervoerscapaciteit voor het wegverkeer, kunnen op de derde boor de salons onder het rydek worden gemist. Hoewel dit derde schip dan ook vrijwel iden tiek zal zijn aan de „Prinses Bea trix" en de „Prinses Irene", zal er dus toch een belangrijke afwij king zijn. Men mag aannemen, dat Gedeputeer de Staten vooral haast zullen zetten achter de realisering van dit plan, omdat in 1964 er eon verhoogd ver voersaanbod In Zeeland zal zijn, door dat dan wellicht de andere verbindin gen naar de Randstad Holland ge reedkomen. Daarom laat hot zich aanzien, dat in de zomer van 1962. eventueel in het najaar een opdracht tot de bouw kan worden verstrekt, zodat het schip vóór het drukke sei zoen van 1964 in de vaart kan ko men. Open veerboot Inmiddels heeft de minister van ver keer en waterstaat de Gedeputeerde Staten van Zeeland machtiging ver leend om opdracht te geven voor het maken van een ontwerp met een be groting van kosten voor een nieuwe boot voor het veer Kruiningen-Perk- polder. Deze opdracht hebben Gede puteerde Staten reeds verstrekt. Het gaat hier dus om een 100 meter lan ge, open vrachtveerboot met passa giersaccommodatie. Deze boot zal uitsluitend bestemd zyn voor het veer Kruiningen-Perk polder. Overigens zijn de bestaande aanleggelegeniieden, alsmede de lia- venoutiHage niet berekend op een zo danig schip. Het tijdstip van de bouw van dit schip zal daarom nader moe ten worden bepaald in overeenstem- .ming met dc van rykswege uit te voeren werken. Wanneer het derde schip voor het veer Vlissingen-Breskens in de vaart is, kan het motofSchip „Koningin Ju liana" naast de motorschepen „Dordrecht" en „Prins Bernhard" uitsluitend voor het Veer Kruiningen- Perkpolder worden benut, althans tot het moment, dat de nieuwe, 100 me ter lange, open veerboot in de vaart komt. Zoals beleend zal tijdens het winterseizoen 1962/1963 de „Prins Bernhard" zodanig worden verbouwd, dat de hoogte van bepaalde vracht auto's geen beletsel meer vormt voor het verschepen met deze boot. Gedeputeerde Staten van Zeeland venvachten, dat zy zeer binnenkort gemachtigd zullen worden tot het be stedingsklaar doen maken van de bouw van een derde schip voor het veer Breskens-Vlissingen en spoedig daarna om de bouw op te dragen. Dit college hééft dan ook gemeend niet te moeten wacnten tot de eerst volgende zitting van de Provinciale- Staten, maar nu reeds met een voor stel te moeten komen Dit voorstel omvat: 1. Het verlenen van machti ging aan Gedeputeerde Sta ten tot de bouw van een der de schip over te gaan; 2. Gedeputeerde Staten te machtigen een of meer geld leningen aan te gaan voor de kosten van ontwerpen, voor bereiden en toezicht, de bouwkosten, de rente tijdens de bouw, het doen ontwerpen van een 100 meter lange vrachtveerboot met passa giersaccommodatie enzo voort. Het totaal van al deze kosten stellen Gedeputeerde Staten voorshands op 90 miljoen gulden. Hoewel de grootte van dit bedrag niet is gebaseerd op specifieke ramingen deze ramin gen zyn namelijk ihans nog niet te maken dient voorkomen te worden, dat de bouwopdrachten niet zouden kunnen worden verleend, omdat de financieringsmiddelen zouden ontbre ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1