Gebrek aan vertrouwen veroorzaakte scherpe koersdaling in Wallstreet Vrije zaterdag in de Groninger akkerbouw Geen gunstiger C.A.O. voor georganiseerden Haring voor Haagse burgemeester POLITIEBOND TELEURGESTELD Reserveringen bij Buttinger WOENSDAG 30 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een deputatie uit Schevenin- A. M. T. Kolfschoten ten stad- Hollandse Nieuwe aangebo den heeft burgemeester mr. H. huize in Den Haag de eerste den. Dividenden BRAAT. In de op 18 juli te houden al gemene vergadering van aandeelhouders zal het bestuur van de koninklijke fa briek F. W. Braat N.V. te Delft over 1961 een dividend van 20 voorstellen, waarvan 10 uit te keren in contanten en 10 in de vorm van nïet-royeerbare certificaten. (Vorig jaar eveneens 10 in contanten en 10% in aandelen). VLOEDGOLF VAN VERKOPEN NIET TE STUITEN RECORD SINDS OKTOBER 1929 Een ware vloedgolf van verkopen veroorzaakte maandag op de New- yorkse effectenbeurs in Wall Street een zeer zware koersval. In de beurszaal van Wail Street werd nerveus gehandeld. Volgens een schatting zijn er aclit tot tien mil joen aandelen verhandeld, tegen op normale drukke dagen drie mil joen. Makelaars schreven de beurs- inzinking toe aan het nog steeds ontbrekende vertrouwen bij de be leggers. Er waren maar weinig economisch* berichten, die de nieu we verkoopsgolf konden rechtvaar digen, aldus deskundigen in Wall Street, ftet Dow Jones gemiddelde voor koersen van 30 industriefond sen is met 34,95 gedaald tot 576,93, de sterkste daling sedert oktober 1929. Naar aanleiding van deze koersdaling schrijft onze economische medewerker: „Is de Amerikaanse beurs op hol ge slagen? Is de Amerikaanse belegger zijn hoofd kwijtgeraakt? Stevenen wij regelrecht op een crisis af, zoals wij die na de beursdaling in 1929 gehad heb ben Men zou het haast denken nu de koersen in New York met sprongen om. laag gaan". Zo zwartgallig behoeven wy gelukkig niet te zijn. Maar wat gebeurt er dan in Wall Street, de straat waar de New- yorkse effectenbeurs zich bevindt Bij het aan de gang zjjnde proces moe ten wij oorzaken en gevolgen onder scheiden. De Amerikaanse beurs is al vele, vele maanden erg onzeker- De be legger miste het vertrouwen in de toe komst, hij had geen hoop op een verder oplopen van de conjunctuur, stijgende winsten en hogere dividenden. Boven dien gooide de internationale politieke situatie vaak roet in het eten. Staalconflict In zo'n omstandigheid moet er maar iets opvallends gebeuren of het gaat mis. Daar nu zorgde president Ken nedy voor door zjjn ingrijpen in het staalconflict, nu enkele maanden ge- Het congres van de Rooms-Katholieke Politiebond St.-Michael heeft in een re solutie maandagmiddag zijn ernstige te leurstelling uitgesproken over 't feit, dat de regering nog steeds geen voorstellen betreffende een herziening van de sala rissen van het politiepersoneel heeft in gediend. Volgens de resolutie, die met algemene stemmen werd aanvaard, heeft de rege ring reeds in I960 een spoedige realise ring van deze voorstellen op basis van het rapport Boot (workclqssificatie poli tiefuncties) toegezegd. Bezorgdheid wordt uitgesproken over het. door de gering in dit opzicht gevoerde beleid. De Rooms-Katholieke Politiebond dringt er bij de regering op aan on verwijld overleg te plegen over voor stellen tot definitieve herziening van de salarissen van het politiepersoneel, ingaande op 1 januari 1962 op basis van het rapport Boot. In een andere resolutie die eveneens met algemene stemmen werd aanvaard, wordt vastgesteld dat de financiële posi tie van de gepensioneerde ambtenaren in het algemeen en van de met vervroegd ouderdomspensioen (Q0 jaar) ontslagen politiefunctionarissen in het byzonder, dringend verbetering behoeft. Bij de regering wordt er met klem op aangedrongen maatregelen te treffen om aan deze „noodtoestand" van de ge pensioneerden" onverwijld een einde te maken. leden. Verscheidene staalconcerns hadden in verband met oplopende kosten hun prijzen verhoogd. De pre sident, bevreesd voor steeds verder naar boven gaande prijzen, greep in waarop de staalmagnaten de terug tocht wel moesten blazen en de pre sident als overwinnaar te voorschijn kwam. Dit ingrijpen laat thans zijn sporen diep achter. In het bedrijfsleven, daarna in beurskringen en vervolgens bij de beleg gers is men zich gaan afvragen of de overheid afstuurt op een „welvaart zon der winsten". Waar moet het bedrijfs leven heen, als het zijn prijzen niet mag afstemmmen op zijn stijgende kosten? Bedrijven zo is hierbij de redenering kunnen niet werken als zij voort durend het zwaard van Damocles boven het hoofd zien hangen. Kettingreactie Dit klimaat van onzekerheid en ver dwenen gebrek aan vertrouwen is uiter mate ongunstig voor de beurs. De be legger ziet de koersen dalen. De moedi gen trachten hun hoofd koel te houden, maar de zwakken verkopen en werken daardoor een nieuwe daling in de hand, die op een gegeven ogenblik ook de meer standvastigen doet wankelen. Het is een kettingreactie die van dag tot dag ernstiger vormen kan aannemen en die pas uitgewerkt is, als de belegger tot bezinning komt. Als hij beseffen gaat dat de economische situatie werkelijk niet zo somber ingezien moet worden. Wanneer dit ogenblik zal komen, is al leen heel moeilijk te voorspellen. Op 23 juli a.s., op de tiende verjaardag van de revolutie in de Verenigde Ara bische Republiek, zal het nieuxoe ver- keersareaal van het internationale vlieg veld van Cairo in gébruik worden ge stéld. Op deze foto zien we de moderne stationsgebouwen met op de achtergrond de verkeerstoren. Aartsbisschop van New Orleans treedt af De 86-jarige aartsbisschop Joseph cis Rummel van New Orleans is afge treden en zal worden opgevolgd door de onlangs benoemde aartsbisschop coadju tor John Patrick Cody. Zowel Rummel als Cody hebben onlangs scherpe kritiek te verduren had van de talloze segregationisten in de aarts- diocees. In maart gaf Rummel opdracht, dat alle 153 scholen in zijn gebied open gesteld moesten worden voor zowel blanken als negers. Uitzondering in oogsttijd (Van onze Haagse redactie) De boerenorganisaties en de landarbeidersbonden in de provincie Groningen heb ben een overeenkomst aangegaan, waarby in de akkerbouw de vrije zaterdag bij een 45-urige werkweek wordt ingevoerd. Alleen in zeer dringende gevallen, zoals b.v. in de oogsttyd, mag op zaterdag worden gewerkt. Deze uitzondering is echter tot vier zaterdagen per jaar beperkt. De overeenkomst is mogelijk gewor den, doordat men de z.g. stoptijden, dat zijn de twee maal tien minuten per dag, de tijd van de baas waarin de arbei ders iets mogen eten, heeft laten ver vallen. Hierdoor werd een besparing ver kregen van 300 maal 20 minuten, een tijd precies voldoende voor 26 extra vrije zaterdagen, naast de 26, die de c.a.o. al kende. Het college van rijksbemiddelaars moet nog zijn goedkeuring hechten aan de overeenkomst. Moeilijkheden worden hierbij niet verwacht, omdat het advies van de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap, waarin staat dat bij de 'arbeidstijdverkorting de nadruk moet worden gelegd op de zaterdag, door het college van rijksbemiddelaars is goedgekeurd. In de gistermiddag gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Handelmaatschappij v.h. Pli. But tinger te Groningen werd meegedeeld, dat de functie van grossier inhoudt dat krediet moet worden verleend. De post handelsdebiteuren op de balans bedroeg n.l. 3.294.047 (v. j. 2.999.553) De omloopsnelheid van het geld wordt goed in de gaten gehouden en is nage noeg gelijk gebleven. De grens van de krediettermijn (onge veer 2.8 maand) is altijd vrij straf ge trokken. By de goedkeuring van de ruim twin tig c.a.o.'s in de landbouw toetst het college de overeenkomsten eenvoudig aan de normen in het advies van de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap. Zes Oostduitse kinderen, die een dag of tien geleden na door een prikkeldraadver sperring te zijn gekropen, in Eschwege, West-Duitsland, waren ninnengekomen om eens wat van het leven in het westen te zien, zijn weer naar hun ouders terugge zonden. Deze Iaatsten hadden telefonisch hierom gevraagd. Bescherming voor verzekerd publiek (Van onze Haagse redactie) Op de jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse Dnie van Schade verzekeraars, die dinsdag in het Kur- haus te Scheveningen werd gehouden, heeft de voorzitter nir. B. P. van der Veen gezegd de preventieve werking van de wet op het schadeverzekerings bedrijf, zoals zij in ontwerp thans voor ons ligt, hoog aan te slaan. Had de wet reeds bestaan ten tijde van de decon fiture van de Nationale Unie, dat was deze unie er nimmer geweest, aldus mr- Van der Veen. Ook een instelling als de Ahoy, die slechts uit zijn premie-inkomen leefde zonder adequate reserves te vormen, had volgens zijn oordeel onder vigueur van de wet evenmin van de grond kun nen komen. „En zou de leiding van „De Brandaris" niet wat meer op haar tellen hebben gepast, als de rode lamp van artikel 14 toen reeds bestaan had?" zo vroeg mr. Van der Veen zich af. De voorzitter van de Unie zei begrip te kunnen op brengen voor het hoofdmotief van de wet, namelijk bescherming van het ver zekerde publiek. Maar naar die zijde moet men, zo betoogde hij, de gevolgen van een deconfiture in de schadever zekering niet overtrekken. Waar Nederland beroemd om is ZELFS DE WIND ZWEEG, TOEN VOGELS VOOR BLINDEN ZONGEN Er heerste maandag volkomen stilte in het kleine Engelse dorpje Bucking hamshire. De 428 dorpelingen hielden hun kinderen binnenshuis, ver maanden tijdig de hond en hadden de deurbel buiten werking gesteld. Deuren werden geruisloos gesloten en automobilisten, gewaarschuwd door „stilte a.u.b."-bordjes, maakten een omweg. Daarom kon een groep van 100 blinden gedurende twee uur ongestoord genieten van het gezang van 2000 tropische vogels. Inwoners van de dierentuin „Birdhaven". John Lee-Hudson, de directeur van „Birdhaven" zei „het was fantastisch. Gewoonlijk is dit een levendig dorp, maar maandag was er geen geluid dat de stilte verstoorde. Zelfs de wind hield de adem in „U had de gezichten van die blinden moeten zien, toen zij vertrokken". 6 Blijkens een medisch bulletin gaat Everett Knowles. wiens rechterarm door een chirur gische ingreep werd aangezet, nadat het door een ongeluk was afgerukt, steeds vooruit. Hij staal echter nog op de lijst van patiënten die in gevaar verkeren. De vooruitgang was gestaag, zo werd ge zegd, maar het zal weken duren voor men kan vaststellen of de poging een succes is geworden. Het zal jaren duren voordat bekend is of de arm weer volledig bruikbaar zal zijn. 0 Voor het eerst sedert twintig Jaar is in deze tijd van het Jaar einde mei. in de dalen van de Beierse Alpen sneeuw gevallen, wel twee centimeter dik. Premier ontvangt dagbladpers De minister-president en de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen hebben gisterochtend, zoals in een communiqué van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" werd bericht, een delegatie van het bestuur van deze vereniging ontvangen. Naar van de zijde van het kabinet van de minister-president verklaard wordt had deze bespreking ten doel van ge dachten te wisselen over bepaalde om standigheden voor de verschijning van de dagbladen op zaterdag, die door de dagbladdirecties verontrustend werden geacht. De aanwezigheid van de staats secretaris Scholten bij deze bespreking duidt er volgens deze verklaring reeds opj»dat het niet in de bedoeling lag hier bij c.a-o.-problemen op de voorgrond te stellen, doch dat het gesprek ging over de problemen, die de vrije zaterdag met zich brengt voor het verschijnen van de dagbladen en voor de nieuws voorziening door de pers tijdens het weekeinde in het algemeen. Problemen, die verband houden met de c.a.o. voor het grafische bedrijf, zijn daarbij slechts zijdelings als een van de facetten van het gehele probleem aan de orde ge weest, zo werd ons van genoemde zijde verklaard- Volgens een in de Zuldvletnamese hoofd stad Saigon gepubliceerd communiqué, zijn op 18 en 19 mei bij twee gevechten in de provincie Baxuijen 71 communistische op standelingen gedood. Over verliezen aan re geringszijde werd niets meegedeeld. VOORZITTER A.W.V.: Oplossing zoeken buiten onderneming De voorzitter der Algemene Werkgevers Vereniging, ir. F. K. T. Beukema Toe Water, heeft in zijn gisterochtend in de besloten algemene ledenvergadering der vereniging uitgesproken jaarrede, bij zijn overzicht der sociaal-politieke si tuatie de positie van de vakbonden aan gesneden. „Ilt geloof", zo zei de heer Beukema Toe Water op de in „Esplanade" te Utrecht gehouden vergadering, „dat hieraan bijzondere aandacht moet worden be steed omdat door hen een vraagstuk aan de orde is gesteld dat zo belangrijk is, ook voor de leden van de A.W.V., dat een vermelding hier niet achterwege kan blijven". Het punt waar het om gaat is het vraagstuk van de ongeor niseerden. De vakbonden stellen dat het vraagstuk van de ongeorganiseerden thans in een stadium is gekomen dat concrete stap pen moeten worden genomen. De onge organiseerden zijn in de ogen van de vakbonden mensen met een onvoldoende verantwoordelijkheidsgevoel die klaplo- pen op de bijdrage en de inspanning van de anderen. Ir. Beukema Toe Water merkte op dat van de Nederlandse beroepsbe volking ongeveer veertig procent ge organiseerd is De kleinere helft draagt als georganiseerden dus de financiële offers voor de steeds stij gende kosten die aan het huidige vakbondsbedrijf zijn verbonden. Daarbij is te bedenken dat behalve op het nationale vlak ook een aan zienlijke uitbreiding op het Europese werkterrein optreedt. Onderhandelingen De vakbondscontributie bedraagt onge veer anderhalf procent van het week loon. De vakbonden stellen thans dat het besteedbare inkomen van hun leden lager ligt dan dat van de ongeorgani seerden en zij verbinden hieraan de ge volgtrekking dat op de een of andere wijze voor dit verschil een compensatie moet worden gevonden. Reeds verschei dene malen is bij C.A.O.-onderhandelin- gen een dergelijke wens geuit. Het bestuur van de A.W.V. is van me ning dat enige discriminatie binnen de onderneming tussen georganiseerden en ongeorganiseerden van de hand moet worden gewezen. Naar 't oordeel van dit bestuur moet binnen de onderneming dc werknemer door de leiding beoordeeld worden naar datgene wat hij doet voor de onderneming. Het is daarbij onjuist zich af te vragen of de ene man wel en de andere niet georganiseerd is. Geen aparte C.A.O. Wij stellen steeds, aldus de voorzitter van de A.W.V., dat de mens vrij is om zich te organiseren en in de oude Nederlandse traditie wordt" elke bur ger gewaardeerd naar wat hij doet als mens, zonder daarbij te vragen wat zyn geloofs- of politieke overtui ging is. Wij menen daarom dat van een ondernemer niet verlangd mag worden dat hy een C.A.O. aangaat waarbij gunstiger arbeidsvoorwaar den zouden zijn vastgesteld voor de georganiseerden dan voor de ongeor ganiseerden. Naar onze mening, aldus spreker, moet een oplossing voor het vraagstuk van de ongeorganiseerden zo zich dat voordoet en indien de medewerking van de werkgeversorganisatie gewenst wordt om tot een oplossing te komen dus nadrukkelijk buiten de onderneming worden gezocht. In welke richting een dergelijke oplossing zou kunnen worden gezocht zou uiteraard te zamen met de vakbonden nader besproken moeten worden. de natuur in met de natuurzuivere KING pepermunt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 19