HONDERDEN Z.L.M.-ERS NAAR JAARVERGADERING IN GOES Stedenontmoeting werd Vlissingse overwinning Kraak met 300 buit Aalburg kampioen in de vierde klas B Twee nederlagen en 2 zeges in intertoto Hervormden en gereformeerden getuigden van wil tot eenheid FortunaVl. kampioen Jhr. De Casemhrootmet adviezen landbouw wordt rekening gehouden AGENDA Engelse studenten bekladden het Nationaal monument Rustige nachttocht Vlissingen- Bergen op Zoom MAANDAG 28 MEI 1962. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Honderden Z.L.M.-ers hebben zaterdag in „de Prins van Oranje" te Goes de al gemene vergadering bijgewoond van deze landbouwmaatschappij. Na het ope ningswoord van de voorzitter, ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, werden verschillende huishoudelijke zaken afgehandeld, waarna met aandacht werd geluisterd naar ir. A. P. Minderhoud, directeur van de Wieringermeer en IJselmeerpolders, die sprak over het onderwerp: „IJselmeerpolders ten dienste van overig Nederland". Van de vele genodigden, de acte de présence gaven op de Z.L.M.-vergadering, voerden het woord de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A_ F. C. de Casembroot en burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes. Jhr. De Casembroot verklaarde in zijn speech het eens te zijn met de woorden van ir. Geuze ten aanzien van de wel vaart. „We zullen waakzaam moeten zijn en trachten te behouden, wat we hebben," aldus de commissaris. Verder in zijn toespraak merkte spreker op, dat hij wat betreft de wet vervreemding landbouwgronden gevoelig is voor vele bezwaren. „Wy als overheidspersonen hebben met vele nadelen van de huidige wet te maken", vervolgde hij. De com missaris verklaarde het voorts eens te zijn met het advies van de Z.L.M.-com- missie over deze zaak. Hij zei het zeer op prijs te stellen, dat het advies ook kenbaar zal worden gemaakt aan het provinciaal bestuur van Zeeland. De commissaris zei er ongerust over te zijn dat wij bij een handhaven van de wet vervreemding landbouwgronden wel eens een uitverkoop van gronden aan buitenlanders zouden kunnen krijgen. Voorts was hij de mening toegedaan, dat de pachten gecontroleerd moeten blijven. Sprekende over het verwerven van gronden in uitbreidingsplannen merk te de commissaris op: „Iedereen jam mert over cultuurgronden, maar als een boer zijn gronden aan de kust voor een goede prüs kan verkopen, dan doet hij dat!". Jhr. de Casem broot deelde nog mede, dat de Staten van Zeeland aanstaande dinsdag het advies zullen bespreken over de we genplannen op Noord-Beveland, mede in verband met de voorgenomen uit voering van het brugplan. Over de adviezen van de landbouw ten aan zien van wegenkwestie zei de com missaris: „Wij zullen uw adviezen niet altijd opvolgen, maar U kunt er van verzekerd zijn, dat wjj er ernstig rekening mee houden". Burgemeester Huber van Goes waar schuwde voor het gevaar, dat Zeeuwse gronden in handen van buitenlanders komen. „De Zeeuwse gronden moet zo lang mogelijk in handen van de Zeeu wen blijven", betoogde hy. landaanwinning als hoofdmotief maa. daarnaast speelden volgens spreker toch vele andere belangen een rol. Hy noem de o.m. de verbinding Holland-Friesland, een zoetwaterreservoir, minder dijkon- houd en beheersing afwatering. Ir. Min derhoud herinnerde eraan, dat in 1947 werd besloten 3000 ha grond in de N.O. P. beschikbaar te stellen voor bedryfs- vergroting op Walcheren. De inleider betoogde, dat over het alge meen gesteld kan worden, dat de IJsel meerpolders een stimulerende invloed hebben op wetenschap en praktyk. Ook vormen de polders een toeristische trek pleister. Sedert kort heeft men in N.O.P. de vrij gekomen bedrijfsgebou wen van de exploitatie in Emmeloord beschikbaar gesteld voor industrieves tiging. Momenteel werken al 250 perso nen in de industrie, aldus spreker. Tevoren had de vergadering het huis houdelijk gedeelte afgewerkt. Besloten werd aan gedeputeerde C. Philipse, die onlangs uit het ziekenhuis is ontslagen, een telegram te sturen. Eveneens werd een telegram gestuurd naar de rijks- landbouwconsulent voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. J. A. H. Haenen, die mo menteel in het ziekenhuis verblijft. Ir. Geuze sprak zyn erkentelijkheid uit aan het adres van de P.Z.E.M., die een plan heeft opgesteld voor de aansluiting op het elektrisch net van bijna 600 onren dabele percelen in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. Ook het provin ciaal bestuur was ir. Geuze in dezen er kentelijk. De Z.L.M.-voorzitter deed ver der mededeling van de benoeming van een groot aantal leden van verdienste wegens 50-jarig of langer lidmaatschap. Het financieel verslag 1961 werd afge sloten op een bedrag van ruim 7% ton. Er was een batig saldo van 16.360,24. Besloten werd f 15.000 hiervan toe te voegen aan het onderhoudfonds Land- bouwhuis. De vergadering werd „opge luisterd" door L.J.G.-ers, die de landbou wers testten op hun Z.L.M.- en L.J.G.- kennis. NEDERLAAG VOOR MIDDELBURG IJselmeerpolders Ir. Minderhoud hield tijdens deze verga dering een causerie over de IJselmeer polders. Na uitvoerig te hebben stilge staan bij verleden en heden, ging spre ker in het kort in op de toekomst van deze polders. Hij wees er op, dat bij de vele oude plannen voor de Zuiderzee-af- sluiting vrijwel alleen aan landaanwin ning werd gedacht. Het plan „Lely", dat thans in uitvoering is, bevatte weliswaar Tijdens taptoe Terwijl de hele familie gezellig naar de taptoe was, is zaterdag avond ingebroken in de woning van de Goese koopman L. A. aan de Vogelzangweg. Een be drag van f 3000,is vermist. De heer A. had het geld de dag te voren van verschillende zakentrans acties ontvangen. De dader(s) moet (en) zich toegung hebben ver schaft via de achterzijde van de wo ning. Een ruitje In de deur werd ingedrukt, waarna de sleutel aan de binnenzijde zonder moeite kon worden omge draaid. Het geld Is weggenomen uit het kantoor van de koopman op de eerste verdieping. Het geld was in oen portefeuille ge stopt, die in het bureau in het kan toor was gelegd. Dit bureau Is open. gebroken. Toen de familie A. van de taptoe te rugkeerde werd de diefstal ontdekt. De politie heeft tot nog toe geen spoor van de dader(s). Auto uit Tholen te Bergen op Zoom aangereden In de nacht van zaterdag op zondag zijn te Bergen op Zoom, In de Burg. Stulemeijerlaan een door A. O. uit Tho len en een door N. v. d. H. uit Boxtel bestuurde personenauto met elkaar in botsing gekomen. De auto's werden zwaar beschadigd, maar de Inzittenden bleven ongedeerd. De botsing ontstond, doordat de automobilist uit Boxtel het bord „éénrichtingverkeer" niet had op gemerkt en hij de Burgemeester Stu lemeijerlaan in de voor hem verboden richting was ingereden. Goese Leger des Heils officieren jubileerden De bevelvoerend officier van het Leger des Heils in Goes, majoor D. Pieters heeft vrijdagavond in intieme kring in het Leger des Heilsgebouw aan het Ra velijn ztfn 25-jarlg jubileum gevierd. Velen kwamen de majoor en zijn echt genote geluk wensen met dit Jubileum. Tevens recipieerde de plaatsvervangend officier in Goes, mej. E. J. W. Fran ken. die eveneens de rang van majoor bekleedt. Zij is 40-jaar bij het Leger des Heils. Twee jeugdbands luisterden de bijeenkomst op met vrolijke muziek. Eindstand 26-20 De stedenontmoeting VlissingenMid delburg is geëindigd in een 2620 over winning voor de Scheldestad- De strijd is tot net laatst toe aantrekkelijk ge bleven; pas vrijdag en zaterdagmiddag viel de beslissing. Was deze stedenont moeting in sportief opzicht een sue voor wat betreft de financiële zijde heeft deze strijd niet of bijna niet aan het doel gelden bijeen te brengen voor oe „actie sporthal" beantwoord. De publieke belangstelling was slechts ng, zodat slechts weinig gelden in de van de actie zullen kunnen worden gestort. De bridge-ontmoeting leverde met een verschil van 50 matchpunten een 60 zege opr voor Vlissingen. Met de oriën tatie- en gezelligheldsrit voor auto's en motoren en bromfietsen liep het niet zo best. Er zat een fout in de opgave en de organisatoren besloten deze rit over te laten rijden- Als datum waarop dit zal gebeuren is voorlopig 11 juli vastge steld. De voetbalwedstrijd voor spelers tot 23 jaar leverde een kleine 10 zege op voor Middelburg. Zaterdagmiddag traden op het Bone- dijkeplein de zevenhandbalploegen in het veld. Middelburg behaalde hier twee overwinningen. De dames junio ren wonnen met 32; de herensenio ren zegevierden met 1714. De he renwedstrijd liet in de tweede helft die was ingegaan met een 118 Middelburg City: Uo Kanonnen van Nn- varone, 20 uur, M Jaar Electro: Revak. tie rebel, 19.20 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: Pe kanonnen van Navarone, 20 uur, (4 Jaar. Luxor: De dood rijdt mee. 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: De kanonnen van Navarone. 20 uur. H Jaar. Leeszaal verg. openbare leeszaal en bibliotheek 20 uur Bergen up Zoom Roxy: üm 4 uur breekt de hel los, 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Blue Hawaii, 14 Jaar, 7 en 9 uur, Torncuzcn LuxortheaVr Dynamite Jack, 14 Jaar. 20 uur. Oostburg - Ledeltheatcr Om 4 uur breekt de hel los. 14 Jaar, 20 uur. i Geni Olymplntheater: Fanny. 14 20 Het Centrum: De mavln van Rome. Jat Axel - 13 Jaar. 20 t Hulst Bloscoopgcbouw: UH angst voor de schande, 14 Jaar, 20 uur. Zierlkzee Coneertzanl: Heldencommando. 14 Jaar, 20 uur. Haamstede Hotel Bom- Nachtleven In een wereldstad, 18 Jaar, 20 uur. MIDDELBURG Buurtvereniging hield jaarvergadering De buurtvereniging Vlasmarkt-Kromme Weele en Omgeving te Middelburg kwam in jaarvergadering bheen onder voorzitterschap van de heer D. Lampe, die, wegens vertrek uit de buurt, af scheid nam als voorzitter. In z(jn plaats werd de heer L. koole gekozen. Deze dankte voor het vertrouwen maar sprak daarbij de wens uit, dat wanneer onze buurtvereniging nog bestaansrecht wil hebben er meer samenwerking zal moe ten komen. Hij deed daarom een beroep op bestuur en leden hieraan mede te werken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Budde, dat weer in dichtvorm was gesteld, bleek dat de activiteit in het af gelopen jaar zeer gering is geweest. Al leen de jeugd heeft genoten van een aangeboden filmmiddag. Uit het verslag van de penningmeester, de heer v d. Ven. kon men opmerken, dal er nog geen financiële zorgen zijn. Het bestuur ondergaat thans een gehele vernieuwing, wegens bedanken, van de heer Lampe. de neer P. A. de Kam en de heer Budde. Hiervoor in de plaats werden gekozen mej. Pieters, mevr. Janse-Van Klinken en de heer A. Klap. Een byzonder woord van dank werd ge bracht aan de secretaris de heer Budde, die zovele jaren In alle bescheidenheid zijn werk heeft gedaan. Tenslotte dankte de heer Koole de heer Lampe en de heer P. A. de Kam voor hun medewerking in het belang van de buurtvereniging. Scheepvaartberichten Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 23 mei: Raket naar zee. Neptuna naar Boston- Terneuzen. Eagle naar Londen. Borreley n. Lysekill. Heerengracht naar Topplln Oceaan naar Amsterdam. 24 mei- Steenbergen naar Nantes. Mira naar Chatham-Hansweert. Lien naar Boston-IIansweert Bonrrkom naar Am sterdam. TJoba nnar Londen. Ceres naar Rotterdam. Antares naar Rcndcrs-Gent. De mocraat naar Londen-TTneuzen. Schicdijk naar Rotterdam. Pial naar Dublin. Jongkind naar Belfast-Gent. Taurus naar Dublin. Fambo naar Rotterdam. Areas naar Amster dam. Bonafide naar Lorteni Sirlus naar Sheerness-Hansweert. 25 mei: Baltic naar Amsterdam. Libra naar Gothenburg. Heiloo naar Goole. Europa naar 'Malmo. Merwestad naar Aalborg. Aerdenhout naar Kotka. Ono- ba naar Rotterdam-Vliss. rede. Zaterdagavond, werden in het ,J3chel- dekwartier" te Vlissingen de prijzen van de stedenontmoeting Vlissingen- Middelburg uitgereikt. Anneke Loe- kemeijer mocht namens de Vlissingse sportlieden de eerste prijs, een beker van de gemeente Vlissingen, uit han den van wethouder Oh. J. Gillissen Verschage in ontvangst nemen. (Foto P.Z.C.) voorsprong voor Middelburg bij zonder ruw spel zien. Op de glooiing vanaf „Delta" tot aan „Britannia" streden de zeehengelaars van de twee steden hun wedstrijd. De Vlissingers bleken deze sport het beste te beheersen. De puntenverhouding was: Vlissingen 15 pnt., Middelburg 95 pnt. De schaakontmoeting van maandag, die eerst door Middelburg was gewonnen, is uiteindelijk toch in een Vlissingse zege geëindigd. Oorspronkelijk zouden alleen de eerste tien borden voor de stedenont moeting meetellen. Later werd besloten de resultaten aan alle borden mee te la ten tellen. Hierdoor won Vlissingen met 12 tegen 11 punten. Prijsuitreiking Zaterdagavond werden in het „Schelde- kwarticr" de prijzen uitgereikt. Nadat de drumband van „Oranje Nassau" en kele nummers ten gehore had gebracht en liet vlaggendefilé was gehouden, sprak 'wethouder Ch. J. Gillissen Ver schage een welkomstwoord. Hij memo reerde, dat de weersomstandigheden er niet toe hadden hijgedragen deze sport week te doen slagen- De wethouder sprak de hoop uit, dat de stedenontmoe ting volgend jaar in Middelburg even spannend zal zijn als dit jaar. Vervolgens reikte hij de eerste prijs een beker, beschikbaar gesteld door de gemeente Vlissingen uit aan de Vlissingse sportlieden, vertegenwoor digd door Anneke Loekemeijer. De tweede prijs een beker van de ge meente Middelburg overhandigde hij aan Ria Janisse. De Middelburgse wet houder A. J. Berenpas feliciteerde de Vlissingers met hun succes. Ook hij hoopte op een even spannende strijd vol gend jaar in Middelburg. Na de prijsuitreiking was er een ge zellig samenzijn, waarbij de band van Jan Wijnen voor de muziek zorgde. De Amsterdamse politie heeft twee Engelse studenten uitgewe zen, die het nationaal monument op de Dam hebben beklad met anti-atoombomtekens. Ook rond het Leidseplein, op de Stads schouwburg brachten de twee En gelsen met een kwast en witte verf de tekens aan, waarbij ze op heter daad betrapt werden. De 21-jarige student John Mitchell en de 20-jarige student Anselm van Rood, beiden uit Londen, verbleven reeds een week met vakantie in ons land, toen ze besloten een pot verf en een kwast te kopen. De Amsterdamse politie was zeer verontwaardigd over het bekladden van het nationaal monument. De twee stu denten verklaarden echter van mening te zijn dat ook het nationaal monument voor een dergelijk hoog ideaal mocht worden gebruikt. De dienst van publieke werken heeft het monument gereinigd. De politie acht het van groot belang dat de bekladders bekend zijn omdat anders de verdenking wellicht gevallen zou zijn op twee politieke partijen die het anti-atoombomteken wel gebruiken in de campagne voor de a.s. verkiezin gen. J. H. Blank damkampioen van Bergen op Zoom In de stryd om het damkampioenschap Bergen op Zoom, georganiseerd door de damvereniging D.O.S. van de inrichting Vrederust is het de heer J. H. Blank voor de vijfde maal gelukt de titel in de hoofdklasse van Bergen op Zoom te veroveren en daarmee de wisselbeker van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom definitief in zijn bezit te krijgen Sinds het openstellen van deze wedstrij den in 1957 is het alleen in 1959 de heer Blank niet gelukt om de top te bereiken. Toen was het de heer A. v. d. Kreeke, die de veelvoudige kampioen één punt wist voor te blijven. Ook dit jaar heeft het kampioenschap voor hem aan een zijden draadje gehan gen. Met nog 2 partijen te spelen had de heer Brouwer met 2 punten voorsprong de leiding. Door een remisepartij tegen Wagenaar en een overwinning van Blank op Brouwer wist hij zich juist met één punt voorsprong de titel te verove ren. In de strijd om het eerste klaskam pioenschap was het de heer D. de Vos, die zijn titel vorig jaar moest afstaan aan de heer Rijkse, maar dit jaar weer opnieuw beslag wist te leggen op het eerste klaskampioenschap. De heer K. v. d. Stege kreeg de verleden jaar ver loren titel opnieuw in zijn bezit. Het ligt in de bedoeling de beker en verdere prij zen uit te reiken op een speciale dam- avond in het ontspanningslokaal van de inrichting Vrederust. De kampioen van België, Oscar Ver poets uit Merksem bij Antwerpen, zal worden uitgenodigd om een simultaan wedstrijd tegen de deelnemers te spelen. KERKNIEUWS Afscheid ds. A. N. Doornhein van Hervormd Vlissingen In de hervormde Johanniskerk te Vlis singen nam zondag ds. A. N. Doorn hein afscheid van hervormd Vlissingen. De predikant heeft gedurende het le- gerpredikantschap van ds. IJ. van der Schoot als vicaris diens werkzaamhe den in Vlissingen waargenomen. In een goed bezochte avonddienst preekte de scheidende predikant naar aanleiding van Rom. 12 12a „Weest blijde in de hoop". In een wereld zonder blijdschap hoop mag de gemeente blij zijn en verwachting hebben, omdat God be slissend in de geschiedenis is ingetre den", aldus ds. Doornhein. Op verzoek van ds. A. Th. Rothfusz, voorzitter van de centrale kerkeraad, die ds. Doorn hein had bedankt voor zijn werkzaam heden, zong de gemeente ds, en me vrouw Doornhein gezang 117 toe. De dienst werd bijgewoond door ds. J. de Boer, voorzitter van de classis Mid delburg, dr. A, van Haarlem, uit Nieuw en St.-Joosland, ds. J. C. Nennie en de plaatselijke predikanten. Ds. Doornhein zal volgende week zon dag na 's morgens half tien bevestigd te zijn in zijn nieuwe gemeente Eng- wierum (F.) zijn intrede doen in deze gemeente. De middagdienst begint om 2 uur. Velen drukten hierna de predikant en zijn echtgenote de hand ten afscheid. Officiële publikatie VLISSINGEN. Tijdelijke afsluiting van ren gedeelte van de Lange Zcltce. n w. van Vlissingen btengen ter open bare kennis, dal het gedeelte van de Lange Zelke gelegen tussen de Noordstraat en het pand nr. 31 (dit pand rlt-i medegerekend) vanaf 28 mei tot nadere aanhouding zal zijn iten voor alle verkeer met inbegrip van voetgangers. HERSTEL MOLENS 1 IN ZEELAND M „Molennieuws", het orgaan van s de vereniging „De Hollandsche Molen" weet te melden, dat het definitieve herstel van de koren- molens te Borssele en te 's-Gra- venpolder deze zomer zal worden uitgevoerd. Voorts is in het mei-nummer van „Molennieuws" te lezen, dat het herstel van de korenmolen te Westkapelle binnenkort ter hand e= zal worden genomen, dat de bui- een gebruik staande korenmolen es e .Landzicht" te Wissenkerke een E= oestemming krijgt als weekend- verblijf en de onlangs te Ooster- ,and herstelde molen „tot nieuw H leven" is geroepen en dagelijks in ES H jedrijf is. Te Zierikzee zal binnen- Kort worden begonnen met het lerstel van de ronde stellingmolen ,De Hoop". Hoopvolle berichten 3us- KORFBAL Togo II kampioen tweede klas A In de tweede klas A van de Zeeuwse Korfbal Bond heeft Togo H beslag ge legd op het kampioenschap. Zatterdag wonnen de Togonezen met 112 van KVL, waardoor zij zonder een enkel verliespunt en met nog drie wedstrijden voor de boeg de titel behaalden. De uit slagen waren: 1: Vios—Animo 3—10, Top—Zuidwes ters 2—8, Togo—El to 11—3, Zeelandia Tjoba II 1—7- 2 A: AKC—Vedo 2—7, Togo II—KVL 112. 2 B: Blauw WitVolharding 3- 3. 3 A: Animo mAtlas 9—5, Animo UI Ondo UI 55. 3 B: Blauw Wit II Vopo 44, Togo IV—Togo III 62, To- -Togo IV 25- Animo CDos '55 06, Zuid- B—Atlas B 110. D: Blauw Wit A—Togo A 12—0, E: Volharding— Vios 12, Blauw Wit CVios 02. Pupillen B: Blauw Wit B—Blauw Wit A 07, Olympia BBlauw Wit B 6 2. Alle andere wedstrijden werden afge- last. Avondklas: Ondo IIZuidwesters m 1—7, Animo TV—Swift IV 3—11. go UI—Ti Adsp. C: i westers B Marktberichten VEILING ROTTERDAM. Aardappelen 35—45. Andijvie 1 53—70, 2 35—58. Aanvoer 11.000 kg. Sla LA 21—28, 2A 16—20, IC 14—20. 69—75 p. kg. Aanvoer 51.000 stuks. Spinazie 1 2842, 2 1030. Aan voer 15.000 kg. Komkommers 70-80 42—52, 60-70 4143. 50-60 3440, 40-50 30—35, 30-40 2832 p. st.. 32—60 p. kg. Bospeen 1 661.04, 2 42—68. Aanvoer 14.000 bos. Aardbeien 1 78—1.36, 2 83—98 p. doos. Aanvoer 4000 doos jes. Kroten 32—51 p. b. Rabarber 13—18 p. kg. Postelein 1 65—72 p. kg.. 2 44—63 p. kg. Radijs rood 6—8 p. b.. wilpunt 7—16 p. b. Waspeen 2A 1.11—1.17 p. kg. Prei IA 61—73 p. kg. Selderij 23—26 p. b. Peterselie 15—23 p. b. Sjalotten groen 48 p. bos. Uien 4447 p. kg. Nieuwe aardappelen groot 1.40—1.42, poters 1.10—1.20. kriel 1.90—2.00 p. kg. Toma ten extra A 8.50, IA 8.30-3 40. 1B 8.20, extra C 8.70. IC 8.60, ICC 7.00 p. bak. Winter bloemkool 1 6 st. p. bak 98—1.18, 8 st. p. bak 68—90 p. st. Winterbloemkool 2 6 st. p. bak 78—1.03. 8 st. p. bak 48—86, 10 st. p. bak 45—75, 12 st. p. bak 57—68 p. st. Aan voer 10.000 stuks. Kasbloemkool 1 6 st, p. bak 1.04—1.42. 8 st. p. bak 90—1.35, 10 st. p. bak 67—92, 12 st. p. bak 55—65 p. st. Kas bloemkool 2 6 St. p. bak 861.25, 8 st. p. bak 77—1.06. 10 st. p. bak 66—74, 12 st. p. bak 4572, 15 st. p. bak 4145 p. st. Aan voer 15.000 stuks. Jonathan klasse IA 96—1.05, 1B 85-87, 2A 83—1.05. 2B 77—86, 2C 70-72. LANDELIJK ZATERDAGVOETBAL Nieuwdorp en Smerdiek besloten met een zege In de landelijke vierde klas van het za terdagvoetbal werden in 4 A twee wed strijden gespeeld. Spui trad als gastheer op van Nieuwdorp en moest met een 02 nederlaag genoegen nemen. Smer diek maakte het reisje naar Klundert, waar V.V.N. met lege handen werd achtergelaten (35). Het late vaststel len van deze wedstryden werkt er ze ker niet toe mee de aantrekkelijkheid te verhogen en zo moest o.m. een Spui- bestuurslid als scheidsrechter fungeren bij Spui-Nieuwdorp. In de vierde klas B kon Aalburg kampioensviag hijsen. De laatste wed strijd tegen Roda Boys leverde de volle winst op (S1). Good Luck incasseerde een 71 nederlaag in zijn uitwedstrijd tegen Zwaluwse Boys die destijds bij een 20 stand moest worden gestaakt. Vierde klas A. 17 12 3 2 27 52-18 17 10 4 3 24 44-30 18 10 3 5 23 64-40 18 10 2 6 22 48-43 5 21 40-38 Arnemuiden Dinteloord A.Z.V.V. Tern. Boys Chrislandia V.V.N. Smerdiek Nieuwdorp Spui Mevo Vierde klas B Aalburg Good Luck Sprang Rillandïa Roda Boys SleeuwHk s.s.c. Krabbendijke Zwaluwse Boys Wijk Wemeldinge 6 2 10 14 43-41 5 4 9 14 48-48 5 3 10 13 28-43 4 4 10 12 25-43 2 2 13 6 28-76 17 20 13 5 2 31 54-28 19 12 3 4 27 49-r 20 12 3 5 27 58-34 20 11 1 8 23 55-41 19 10 1 8 21 52-46 20 8 5 7 21 56-41 20 8 3 9 19 46-45 20 7 3 10 17 40-52 19 6 1 12 13 39-62 19 3 3 13 9 31-59 20 3 2 15 8 37-76 Spui-Nieuwdorp 0-2 Omdat de scheidsrechter verstek had laten gaan werd de wedstrijd geleid door Spui-secretaris Witte, die zich uit stekend van zijn taak kweet. Reeds kort na het begin kreeg De Visser een be hoorlijke kans om Spui de leiding te be zorgen maar zijn tam schot leverde doelman Traas geen moeilijkheden op. W. de Kok probeerde het aan de andere kant maar ook hij had geen succes. Nieuwdorp had een kleine veldmeerder- heïd en het was in de 17e minuut dat rechtsbinnen C. Goedegebure deze meer derheid in een doelpunt kon uitdrukken (01). Met deze stand brak ook de rust aan. Na de hervatting behielden de bezoekers, ondanks het nadeel van de wind, een licht overwicht. Spui kwam weliswaar heel dicht bij een doelpunt maar het hardè schot van De Visser beukte de lat. Voor het overige bleek de Spui-voorhoede vrij ongevaarlijk. Tien minuten voor het einde maakte de naar de voorhoede verhuisde kanthalf Jac. Goedegebure aan alle onzekerheid een einde door nummer twee in het Spui- doel te plaatsen (02). V.V.N.-Smerdiek 3-5 Het begon voor de thuisclub fortuin lijk want na 6 minuten opende Veenstra de score (10). Reeds 2 minuten later echter werd het 11 toen een voorzet van Van de Ree via back Leyte in het V.V.N.-doel terechtkwam (11). In de 30e minuut mocht v. d. Hoek een vrije FE1JENOORD TECHNISCH OVERTROEFD Winst: Ajax en P.S.V. verlies: Blauw Wit en Feijenoord De eerste ronde van de intertoto-com- petitie is voor de vier Nederlandse clubs niet onverdeeld gunstig verlo pen: twee clubs verloren en twee wonnen. De winnaars waren ditmaal Ajax en P.S.V. De Amsterdammers versloegen met 21 Nancy en P.S.V. bleef met 4S de meerdere van FC Basel. Landskampioen Feyenoord slaagde er niet in een zege te be vechten. De Rotterdammers verloren op eigen veld met 21 van FC Bel grado. Blauw Wit werd eveneens verliezer tegen Sc. Pees, 52. Feyenoord-F.C. Belgrado Het werd een was pijnlijke nederlaag voor Feyenoord tegen de Zuidslaven, die de Nederlandse ploeg in techni sche opzicht volkomen de baas wa ren, maar de stootkracht misten om de vaak goed opgezette aanvallen af te ronden. De start van de Rot terdammers, die Bouwmeester mis ten. was veelbelovend. In de zesde minuut tikte v. d. Gyp de bal na een voorzet van Moulijn door naar Ben- naars, die van dichtbij inschoot, 10. „Achttien" werden vijfduizend (Van een verslaggever) Er is zaterdag op net hervormd-ge reformeerd congres van kerken tot kerk geestdriftig gezongen, harts tochtelijk gesproken en vurig gebe den om de zo gewénste eenheid tus sen de twee grote protestantse kerk gemeenschappen in ons land. De Bea trix- en Irenehallen van het jaar- beurscomplex te Utrecht waren ge vuld met bijna vijfduizend mensen uit het gehele land. Zij kwamen na de befaamde oproep van dc negen hervormde en negen gereformeerde predikanten, die verleden jaar het samengaan van hervormd en gere formeerd aan de orde stelden. Zo werden achttien tot vijfduizend Mensen, die gekomen waren om te getuigen van hun verlangen naar een heid, dat tenslotte aan het einde van het congres gestalte kreeg in een „oproep", die werd voorgelezen door ds. Sillevis Smit en in duizenden exemplaren werd uitgereikt. De op roep gaat uit naar dc leden, naar de kerkeraden en do synodes van de heide kerken om gezumenlljk de op dracht in dc wereld te aanvaarden en gemeenschappelijk kerkeraadsver- gaderingen, gemeente-avonden en waar mogelijk kerkdiensten, waar in ook het heilig avondmaal kan wor den gevierd, te houden. De synodes worden opgewekt om het bestaande overleg van haar organen krachtig voort te zetten en uit te breiden, „Wij vragen IJ dringend de plaatse- ïyke gemeenten ruimte te laten of te bieden om de eenheid van Jezus Christus vorm te geven", aldus de oproep, die aldus wordt besloten: „moge ons en alle gelovigen, mede door aller inspanning en gebed, de eenheid geschonken worden, waarom Christus gebeden hceil, opdat de we reld gelove. dat God Hem gezonden heeft". Voordat de oproep uitging hebben de duizenden, onder wie opvallend vee) jongeren, geluisterd naar toespraken van prof. mr. W. F. de Gaay Fort man uit Den Haag en prof. dr. H. Berkhof uit Leiden en korte speeches van gemeenteleden en een forumdis cussie tussen jonge gemeenteleden. In de pauze was er gelegenheid uit voerig van gedachten te wisselen met de „Achttien", de negen hervormde en negen gereformeerde predikanten. die het initiatief tot dit congres na men. Ook de „Achttien" gaven acte de présence. Honderden verdrongen zich rond de predikanten om een ge sprek te voeren. Ds. Pop sprak aan het begin van de samenkomst over de blijdschap en verrassing, dat zovelon waren geko men, waarbij hy in het bijzonder een woord .van welkom richtte tot H.K.H. Prinses Irene. Het moet geen moeizaam in elkaar schuiven van twee kerken zijn, aldus deze predikant. Wy mikken op iets hogers, wy vragen God of Hy ons wil heenleiden naar een nieuwe gemeen schap, een gemeenschap van één hoop, één geloof, één liefde, waarbij wij gaarne ook andere kerken be trekken. üs. Sillevis Smit betoogde aan het einde van de bijeenkomst, dat het primair een gebedsbeweging is en moet blyven. „Wy gaan een moeilijke periode tegemoet naarmate de be geerte tot samengaan toeneemt. Af weer en wantrouwen zullen toene men, maar In het gebed zullen wij alles afleggen en de zaak aan God voorleggen". In de 14e minuut kreeg Feyenoord echter twee tegenvallers te ini seren: eerst maakte linksbuiten novic gelijk en toen verdween Coen Moulijn in dezelfde minuut hinkend naar de kant. Hij werd door trainer Fuchs weliswaar weer het veld inge stuurd, maar tien minuten voor rust viel hij definitief uit. Temming kwam hem vervangen. Na rust werd de stemming onder de spelers er niet beter op. Er kwamen nogal wat schermutselingen voor. In de laatste minuut besliste midvoor Milosev de strijd. Hy kreeg na een snelle uitval de bal vrij en passeerde Pieters Graafland, 12. P.S.V.-F.C. Basel ieze wedstryd, die qna spelpeil de toe schouwers wat teleurstelde heeft een merkwaardig seoreverlnop gehad. Nadat namelyk in het begin van de tweede helft de Eindhovenaren ro yaal een verdiende 30 voorsprong hadden verworven kregen zy na een grove fout van doelman Bals met een hevige inzinking te kampen, die de Zwitsers drie doelpunten opleverde. In de eerste helft was er nauwelijks sprake van spanning. P.S.V. was op permachtig en drukte dit uit door doelpunten van Kerkhoffs (37e en 39e minunt) en Svehsson (49e mi nuut). Door een inzinking kwamen de Zwit sers echter op 33. De doelpunten werden gescoord door Stoeckli (59e minuut) en Meyer. In de slotfase veerde P.S.V. echter weer op en Kerkhoffs zorgde voor 43. Ajax-Nancy Bekerhouder Ajax won in een onvrien- delijke wedstry'd geheel verdiend van Nancy. De onprettige stemming werd veroorzaakt door het zwakke leiden van scheidsrechter Roomer. In de 39e minuut maakte Prins een doel punt, dat volgens het boekje had moeten worden afgekeurd, maar toch werd toegekend. Daarna speelden zich enkele nare incidenten af. In de tweede helft overspeelde Ajax de Fransen volkomen. Swart rondde een mooie combinatie van Keizer en Cees Groot af (20), maar tal van scho ten belandden daarna tegen lat of paal. Vijf minuten voor tijd scoorde Gassert een doelpunt, 2—1. Pees-Blauw Wit Tot rust heeft Blauw Wit in het Hon gaarse stadje Pees kansen gehad op de overwinning. De eerste speeltijd werd met een 21 achterstand af gesloten. Na de hervatting waren de Hongaren aanzienlijk sterker dan de Nederlanders. Een kleine 15.000 toe schouwers waren er getuige van, dat de overwinning met onverwacht hoge cijfers naar Pees ging. Voor de Am sterdammers scoorde rechtsbinnen Koeman beide doelpunten. De overige uitslagen tn groep 5 (Feije noord luiden: Bayern MiinchenLa- nerossi 42; groep 6 (P.S.V-) Rot Weiss OberhausenRyeke 43; groep 7 (Ajax) FC Kaiserslautern Tatabanya 22; groep 8 (Blauw Wit) VFV Hildesheim—Velez Mos- tar 02. trap nemen die hij in een doelpunt om zette (12). Tot tweemaal toe kreeg Van de Ree een kans om de voorsprong te vergroten, maar beide malen faalde hij. Toen 8 minuten na de rust Van Driel met een onhoudbaar doelpunt de Smerdiek-voorsprong tot 13 opvoerde leek de zaak bekeken, maar V.V.N. dacht er anders over en door doelpunten van Knook en de Wit in de 13e en 20e minuut kwam de balans weer in even wicht (33). Twee minuten na deze laatste treffer blunderde de jeugdige V.V.N.-doelman waardoor Smerdiek goedkoop aan zijn vierde doelpunt kwam (34) en het was tenslotte v. d. Hoek die 10 minuten voor het einde de zege voor Smerdiek veilig kon stellen (3—5). De competitie in de eerste divisies van het betaalde voetbal is ten einde. De uitslagen van de laatste wedstrijden in de eerste divisie A luiden: B.V.V.Go Ahead 3—3; K.F.C.—Helmond 26; Haarlem'fc Gooi 03; Veendam Leeuwarden 31; S.V.V.D.F.C. 11; AlkmaarEindhoven 23Stormvo gels—Vitesse 1—2; A.G.O.V.V.—Sittar- dia 30; Fortuna—D.H.C. 20; Fortu- na kampioen. De eindstand Fortuna VI. 34—47; D.H.C. 34—46; Sittardia 3445; Go Ahead 3442; Veendam 3441; Eindhoven 3441; S.V.V. 34—41; A.G.O.V.V. 34—40; D.F. C. 34—39; Vitesse 34—36; K.F.C. 34— 34; Alkmaar 3433; Leeuwarden 34 30; 't Gooi 34—30; B.V.V. 34—25; Haar lem 3415; Stormvogels 3414; Hel mond 3413. Helmond, Stormvogels, Haarlem, B.V. V., 't Gooi, Leeuwarden, Alkmaar, KJ. C., Vitesse, D.F.C. en A.G.O.V.V. de graderen. S.V.V., Veendam en Eindhoven spelen een beslissingscompetitie om twee plaatsen in de eerste divisie. De laagst- geplaatste club in deze competitie komt vervolgens uit in een beslissingswed strijd tegen nr. 7 van de eerste divisie A. Eerste divisie B: WageningenHeracles 12; ElinkwijkLimburgia 42; En- schedese BoysV.S.V. 61; Be Qnick S.H.S. 1—4; E.B.O.H.—Hermes D.V. S. 1—6; Heerenveen—R.B.C. 2—2; Hil versumWilhelmina 11; NoadH.V. C. 52; ExcelsiorZ.F.C. 10; Olden- zaalGraafschap 31. De eindstand Heracles 3450; Excelsior 3447; Elinkwijk 34r—44; R.B.C. 34—43; En- schedese Boys 3442; Limburgia 34 41; S.H.S. 34—40; Z.F.C. 34—36; Be Quick 3433; Wageningen 3433; Heerenveen 3431; Hermes D.V.S. 34 31; NOAD 34—31; Hilversum 34—29; V.S.V. 34—27; H.V.C. 34—26; Wilhel mina 34—23; E.B.O.H. 34—5. E.B.O.H., Wilhelmina, Hermes D.V.S., H.V.C., V.S.V., Heerenveen, Hilversum, NOAD, Wageningen, Be Quick en Z.F. C. degraderen. S.H.S. moet beslissings wedstrijd spelen tegen nr. 7 van de le divisie A om een plaats In de eerste di visie. Tweehonderdzesentwintig enthousiaste tippelaars zijn in de nacht van za terdag op zondag met goed weer en weinig uitvallers van Vlissingen naar Bergen op Zoom gewandeld, een tip pel van maar liefst 75 km. Er waren inderdaad slechts weinig uitvallers, namelijk 16, maar dat was toch iets meer dan vorig janr. Het weer was bijzonder goed: geen regen en prak tisch geen wind. Een omstandigheid, die de 226 moedigen zeer op prijs hebben gesteld. De veteranen onder hen herinnerden zich namelijk nog maar al te goed hoe ze vorig jaar van Vlissingen naar Goes door een dichte plensbui sjokten. Onder de 226 wandelaars waren in to taal 66 buitenlanders, Engelsen, Duitsers en Belgen. Zij waren niet de enigen, die die nacht op pad wa ren. In Goes, na de rustpauze in „De Landbouw", kregen zij namelijk ge zelschap van een honderdtal wande laars, die VlissingenBergen op Zoom wat te gortig hadden gevon den, maar Goes—Bergen op Zoom wel aandurfden. Het was nog altijd 40 km. Eendrachtig zijn de deelnemers zo op Bergen op Zoom afgegaan met eerst nog een rustpauze in „De Ark" in Rilland-Bath- In Bergen op Zoom kwam dan de bekroning van de tocht- De bevolking toonde veel be langstelling en op het sportpark „Rozenoord", waar alle wandelaars samenkwamen, stond de drumband „Odiles-Rapid" klaar om de laatste meters wat op te vrolijken. Deze laatste meters leidden naar „De Ko renbeurs", het „hoofdkwartier" van de organiserende vereniging B.W V„ waar de prijzen werden uitgereikt. Veel deelnemers bleken weinig ge- imponeerd door de afstand en toon den zich nog monter en fris, maar er waren er ook die er anders over dachten. Dat dit wel het geval moet zijn geweest bewijst het aantal van 300 blaren, dat de helpsters van het Rode Kruis hebben doorgeprikt. De aankomst in „De Korenbeurs" bete kende voor alle tippelaars de belo ning voor de tocht: de 75-km-lopers ontvingen het zogenaamde „nacht- kruis" en de 40-km-lopers konden kiezen uit een standaard, een beker tje of een zeiltje. Fischer verloor van Petrosjan In Willemstad zijn de afgebroken par tijen uit de dertiende en veertiende ron de van het kandidatentoernooi uitge speeld. De resultatf waren FischerPetrosjan 01; BenköKeres 01; FilipKortsnoj 01; KeresFi scher Vt\ Kortsnoj—Tal 01. De stand luidt nu 1/2. Gelier en Petros jan (beiden Rus land) beiden 9 punten; 3. Keres (Rus land) 8^ punt; 4. Kortsnoj (Rusland) 8 punten; 5. Fischer (V.S.) 7 punten; Benkö (V.S.) 6 punten; 7. Tal 4% punt; 8. Filip (Tsj. Slow.) 4 punten. Verkoping Oostkapelle Notaris R. Batten uit Middelburg heeft vrijdag te Oostkapelle in het openbaar verkocht het perceel Noordstraat 3 te Oostkapelle. Eigenaar werd de heer C. Pattenier voor een bedrag van 80.050.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7