ASPRO' In de greep van de angst Verkoudheid „FIETSEN IS OOK KOMEDIE MAKEN" PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Tegenstrijdige preadviezen voor A.N.V.V. over „logeerbelasting" Suriname weet niets af van koffiesmokkel Klanken uit de ether I, MR, TOEBES: „VOOR"; DR. VAN SAARLOOS: „TEGEN" KarelI Castella Schoonheidszeep CARPENTER ENTHOUSIAST OVER ZIJN AVONTUUR IN DE RUIMTE MAANDAG 28 MEI 1962. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Ook de wielersport in Nederland beschikt over een niet te ver waarlozen groep „eigen" verslag gevers-deskundige, aan het metier der schrijverij en der fietserij ver knochte collega's, die niet slechts weten wat een wegrenner aan „moreel" in „de kas" heeft, maar ook kunnen meepraten over de „verzetten", dewelke de man draait, op „het vlakke", bij tegen wind en in de bergen. Onder die verslaggevers zijn er velen, die zelf hun carrière op het smalle zadeltje Met Pierre Huijskens door de sport begonnen zijn en afgestapt hun „stiel" trouw bleven door er over te schrijven. Zij hebben vaak lange, lange jaren de wielersport gediend en haar helpen groot maken. Men kan zelfs zeggen, dat die wieler sport in Nederland zo over een ge heel eigen „persdienst" kwam te beschikken, waarop de voetbalwe reld jaloers kan zijn. Met eigen ogen heb ik kunnen aanschouwen hoe tussen de fietserij en een deel van de pers een verbroedering groeide, die de renners in staat stelde over hun werk alles te ver tellen, ook de „geheimen" die eigenlijk niet voor de voorlichting bestemd waren. Zij konden de vaktechnische myste ries echter gerust prijsgeven, omdat zij wisten dat de „echte" wieler- journalistiek er toch over zou zwij- WIM VAN EST ..dreun voor Jaak... gen. In die zwijgplicht is de laatste jaren verandering gekomen. De meeste verslaggevers begrepen het als hun plicht om een paar zaken te openbaren, die zo zij in stil zwijgendheid verborgen bleven de wielersport zelf naar de blik sem zouden helpen. Deze stroming heeft dan ook veroorzaakt, dat heel Nederland nu weet, hoe er door renners bijvoorbeeld gedro geerd wordt, hoe tegen hef euvel wordt gevochten en welke waarde precies de overwinning heeft van een coureur, die met de krans der triomf om zijn schouders en met ogen waaruit boekdelen spreken, op het ereschavotje ineenzakt. Men weet over het algemeen wel, dat de guillotine der doping in zo'n geval haar werk heeft gedaan. Maai" van een openhartigheid op zo grote schaal is er wat de voorlich ting omtrent de wielersport betreft toch altijd nog geen sprake. Er zijn collega's, die meer verzwijgen dan zij schrijven en dat doende zich zelf wijsmaken aan een soort „ere code" te gehoorzamen. Ik kan dat il lustreren met de verslagen die vo rige week maandag over de „Haven- ronde" te Terneuzen in de kranten kwamen. Beperk ik mij tot wat „sport- en sportwereld" ten beste geeft, dan krijg ik het volgende beeld: „Good old Wim van Est en de jonge Jaak van de Klundert wa ren zaterdag in Terneuzen de enigen, die de verkleumde toe schouwers wat spectaculairs bo den in de aldaar verreden vijfde havenronde. Zij namen een volle ronde winst op alle anderen. Dat tenslotte Van der Klundert in de eindsprint geen moeite zou heb ben met zijn 39-jarige rivaal, lag in de lijn der verwachtingen... De vlucht van het duo Van Est Van de Klundert begon steeds meer allure te krijgen". Enzovoort. Uit deze regelen rijst voor de lezer het beeld op van een wed strijd, die niet veel zaaks zou zijn, geweest, indien de jonge Jaak en de oude Willem er niet aan waren gaan trekken. Laten we ons niet tot „Sport- en sportwereld" beperken, want de be- richtigever van dit sportblad had kennelijk zand in de ogen. Hij had in ieder geval méér kunnen zien. In de kolommen van deze krant, de P.Z.C., stond te lezen: „Na de eindsprint die door Van der Klundert met duidelijke voor sprong werd gewonnen, gaf ijze ren Willem zijn jongere collega een enorme dreun op het hoofd, die de jonge v. d. Klundert de tranen in de ogen deed schieten. Welke mentaliteit men er in deze krin gen soms op na houdt, bleek uit de in het openbaar geuite beschul diging van Van Est aan het adres van v. d. Klundert, dat die zich niet gehouden zou hebben aan de afspraak volgens welke Van Est moest winnen... v. d. Klundert ontkende dit. Wel zei hij dat Van Est hem vijftig gulden had aan geboden om hem (v. Est) te la ten winnen. „Daar ben ik niet op ingegaan, omdat het verschil tus sen de eerste en de tweede prys slechts vijftig gulden bedroeg" al dus v. d. Klundert". De P.Z.C. onthulde verder dat de hele „Havenronde" maar een slappe vertoning was en een ongediscipli neerde zaak. De onlangs opgerichte „Vereniging van beroepsrenners" had toegezegd „voor een puik deelne mersveld" te zullen zorgen, maar ve le toegezegde „puike krachten" kwa men niet opdagen en namen zelfs niet de moeite bericht van verhindering te sturen. De informaties van deze verslagge ver boezemen mij wat het wieier- evenement betreft meer vertrouwen in dan de kritiekloze visie van „Sport en sportwereld". De grote bladen schenken aan een „plaatselijke" ron de altijd weinig aandacht en be perken zich tot een vlekkeloze uit slag. Zo'n registratie heeft generlei indruk en de argeloze lezer warm noch „kwaad" der wielrennerij blijkt voor- koud wordend denkt, dat de wiel rennerij groeit en bloeit tot in alle uithoeken des lands. Maar het al daar te schuilen, in de dorpen en kleine steden, die jaarlijks veel moeite doen om 't gilde der beroeps coureurs aan de kost te helpen. Dat de heren in Terneuzen niet wensten te fietsen, is tot daaraan toe. Dat zü hardop en in een onmogelijk te reproduceren idioom ook nog iets van hun „omangsvormen" prijsga ven iets dat liet publiek moet heb ben geschokt getuigt van gebrek aan smaak en aan acteurtalent. .Fietsen is óók komedie-maken' heeft Gerrit Schulte eens gezegd. Die kunst bljjkt good old Willem niet te ver staan. Hij had er voor gestraft moe ten worden in alle krantenverslagen. „Wordt er behoorlijk komedie ge maakt, dan kan ik behoorlijk schrij ven", zei een beroemd wielerjourna- list eens tegen me. „Maar als ze het vertikken het spel goed te spelen en er alles maar uit flappen, wordt het moeilijk voor me. Zieje", zo vervolgde de publicist". „Ze denken dat we niets meer dur ven te schrijven". Er is maar één manier om de coureurs te dwingen hun wellevendheid te betrachten. Dat is dunkt me nietsontziende openhartigheid omtrent alle gehei men van het „metier". De krante verslagen worden dan spiegels, waar in wielrennend Nederland lean zien hoé lelijk het af en toe nog is. 2107. Hun flauwe hoop. dat de plotse linge ruk van de snel wegschietende Bubble de harpoen uit de keel van de trychon zou doen losschieten, ging niet in vervulling. De situatie was aanmerkelijk veranderd, maar de half versufte mannen kregen niet di rect de overtuiging lat deze veran dering een verbetering inhield, want toen het monster tenslotte zijn woes te pogingen om los te komen staakte, zocht het zyn heil in de vlucht. Met een sneltreinvaart zwom de trychon instinctief naar de duistere diepten, als verwachtte hij daar redding en hjj sleurde de Bubble met zich mee. „We moeten die lijn zien te kappen, andei's kan het schip straks dc druk niet meer verdragen!" riep Marc. Baryl was zich daar alleszins van bewust en hij stelde dan ook vertwijfelde pogingen in het werk om het har- poen-mèchanisme aan zijn wil te onderwerpen. Maar er was bij alle ongebruikelijke manoeuvres die de Bubble had moeten maken, blijkbaar iets verwrongen, want het resultaat bleef nihil. HM... HET 15 LfifiT, JULLIE KUNT BETERW NOOR BINNEN GAAN. EN TIM, GEEN PO- GING TOT ONTVLUCHTEN, DAT ZAL TOCH T NIET LUKKEN. M'JN MANNEN Z'JN BINNEN M'N BEREIK Feuilleton door Karl IJnselt 40 Zij bleef lang naar dat gezicht staan kijken cn toen er een weemoedige ge dachte aan Georg bij haar wilde opko men, werd zij zowaar een beetje rood van hals tot voorhoofd en zij schudde wanhopig het hoofd. Toen vond zij de moed, zich geërgerd als een domme, gans te betitelen en zich gewoon te beschuldigen van vermetelheid, omdat die „ouwe tante" daar zich verbeeldde op een man als haar chef ook maar de geringste indruk te maken. Zij stak haar tong tegen de „ouwe tante" uit en vertrok haar gezicht tot een grimas. Toen kleedde zij zich uit en kroop in het koude bed. Na een poosje beet zij in haar kussen, om te voorkomen, dat haar hospita in de ka mer ernaast, haar zou horen huilen. Eindelijk sliep zij in met het vaste voornemen haar betrekking op tc zeg gen. Toen de wekker schril begon to spek- takelen en juffrouw Maas uit het bed overeind kwam, verwonderde het haar een ogenblik, dat zij op de harde kant van het bed zat, want zij droomde juist dat Böhme de deur van zijn wagen had ilt de zachte, gemak- de voorbank te hel- pen. Zij tikte tegen haar voorhoofd en zei hardop: „Je bent niet lekker!" Toen was zij weer „bij haar posietleven". zoals zij het noemde. Maar op hetzelfde ogenblik nam ook de fabriek weer bezit van haar, en zij zag zichzelf al tussen hekken van cijfers doorlopen, waar ach ter woedende honden liepen te blaffen. Door het open venster drong dc nevel naar binnen. Zij stak haar haar op, zonder de spiegel te gebruiken. Op de een of andere manier had zij nog iets tegen de spiegel. Zij dacht aan do lijst, waarop haar chef 'voor zijn arrestatie de namen had aangestreept van degenen, die ontslagen moesten worden. Maar tot nu toe had zij van die rode kruisjes nog geen gebruik gemaakt, maar van daag zou het wel zover komen. Zij zou echter ook achter haar eigen naam een kruisje zetten en dr. Ramdohr verzoe ken, meneer Ludeeke van dat besluit op de hoogte te brengen. Mocht hij het soms als verraad of ontrouw uitleggen, zij kon het niet helpen, zij was op. De ondergrondse sleepte haar onder de verwoeste stad door. Mannen en vrou wen, jongens en meisjes droegen akten- tassen in hun handen of onder de ar men. In de loop der jaren waren deze tekenen van hun onvermoeide werk zaamheid er gehavend en smoezelig gaan uitzien. Men knikte elkaar toe, zonder elkanders naam te weten. Maar men behoorde bijeen. Als de trein bin nenliep ging iedereen naar „zijn" wagon en ging- staan of zitten, waar hij altijd gestaan of gezeten had. Juffrouw Maas had zich opgesteld, waar dc eerste wagon moest stoppen, want zij moest aan de voorkant uitstappen en beschouwde het als onnodig tijd verlies van de laatste wagon over het hole perron te moeten lopen. Men ging opzij, toen zii naar haar plaats op de voorste bank liep- Men zei: „Mogge" en keelt we^r in zijn krant, die men altijd zo hield, dat anderen konden meelezen. Juffrouw Maas miste twee gezichten en zij vroeg zich af, of dat aan ziekte moest toegeschreven worden, of dat die twee in hun bedrijf ontslagen waren. Sedert zij dit traject gereden had wa ren cr zö al veel uitgevallen. Dc ver- lleslijst van de strijd dezer stad om haar economische instandhouding werd steeds maar langer. Een jongeman met een pleister onder zijn rechter oog. stond naast haar en scheen haar gade te slaan. Hij had geen aktentas bij zich, waarin gemeen lijk het ontbijt, het middagmaal of wat gereedschap was opgeborgen. Juffrouw Maas hield hem voor een werkloze, alhoewel hij nog behoorlijk in de kleren zat. Zij schonk verder geen aandacht aan hem en droomde weer weg tussen de hekken van de cijfers die haar leven omringden. Als men ergens boven de grond uit kwam, zag men een dichte nevel tegen de ruiten hangen. Onophoudelijk zat er iemand te hoesten en zijn ademhaling klonk als een gekreun. Daar hij een van de vaste reizigers was, lette niémand meer daarop. Pas als hij eens zou ont breken, zou men ook zijn hoesten en kreunen missen. Iedereen vermoedde wel, dat hij ten dode was opgeschreven. De trein ging door een bocht. De men sen hielden er zich een beetje naar, ge hoorzamend aan de wet der middelpunt vliedende kracht. Door die beweging raakte de jongeman met de pleister haar been aan en mompelde een ver ontschuldiging. Dat deed men hier anders niet en daarom verwonderde het juf frouw Maas. Deze man hoorde hier dus eigenlijk niet. De eentonigheid der ge beurtenissen had hem nog niet afge stompt. De trein stopte. Iedereen wist, wie er hier zou uitstappen of binnenkomen, knikte even, maakte plaats en zo schoof ook juffrouw Maas door het vrijge maakte' gangetje naar de uitgang van de wagen. Zoals iedereen liep zij vlug naar de trap en trede voor trede met de hele golf mensen het nevoligc licht tege moet. gezicht de pleister. Neemt U mij niet. kwalijk, er werd zo geduwd, zei de jongeman die in de wagen naast: haar gestaan had. Zij knikte en zette haar weg voort. De uitgang deed denken aan een sproeier die de mensenmassa naar alle richtin gen verstoof. De nevel was onbehagelijk vochtig en zo dicht, dat alle geluiden fluwelig ge dempt klonken Juffrouw Maas ver heugde zich reeds by voorbaat over de behaaglijkheid van haar warme kantoor. By een kruispunt moest zij even wach ten, omdat de opgestoken arm van een verkeersagent de stroom auto's en men sen tegenhield. Tot haar verwondering, ditmaal gemengd mot een licht gevoel van bevreemding, zag zy .naast zich weer de jongeman met de pleister onder het oog. Een ogenblik had zy de indruk, alsof hy haar op een vertrouwe- ïyké manier toelachte en toenadering zocht. Zowel haar leeftijd als het vroege ochtenduu*" behoedden haar voor een vorkeerde uitleg. Maar zy was nu op merkzaam geworden en op haar verdere weg ging zy herhaaldoiyk aan de over kant van de straat lopen en stelde zo doende vast, dat die man haar onge twijfeld volgde, of op zijn minst in een buurt moest zijn, die in dezelfde rich ting- lag als haar kantoor. Daarom was zy biy toen zij dc poort van de fabriek bereikte, maar zij kon niet naleten achterom te kijken, of de jongeman nu zijn weg zou vervolgen. Tot haar verbazing bleef hy voor de Soort staan en monsterde' aandachtig et hele gebouw, zy deed alsof zy hem niet opmerkte, haalde de sleutel van het kantoorge bouw uit haar tasje en keek intussen naar het ketelhuis aan de overkant waar tot haar voldoening de stoker al aan het werk was. Toen gebeurde er echter zo iets onver wachts, dat zy er helemaal door van haar stuk gebracht werd. De sleutel draalde namclyk niet in het slot. Zy was de jongeman ineens vergeten. Zy probeerde nog eens, maar de sleutel ondervond weex-stand. Onthutst drukte zy de kruk van de deur neer en onmid- deliyk gaf deze mee: zij was helemaal niet gesloten geweest. Even dacht zij na, niet zonder schuldgevoel, maar zij herinnerde zich beslist de deur gister avond gesloten te hebben. Nu ging de nevelige ochtend er ineens heel anders uitzien: het was alsof er. overal gevaren loerden, zy dacht aan de uitlatingen van de assistente Bittrich, de geheim zinnige telefoontjes schoten haar te bin nen en zelfs de jongeman met de pleis ter leek nu ineens mede in het complot van een aanslag op de fabriek te zijn betrokken. Want juffrouw Maas twij felde er niet meer aan, dat er een of ander sabotageplan was opgebouwd. Wel ver van zich door die gedachte te laten intimideren of naar manneÖjke hulp om te zien, sloop zy op haar tenen naar haar kamer. Heimelijk hoopte zy de dader misschien op heterdaad te betrappen en daarbij in een handgemeen haar offervaardigheid voor het bedrijf en voor meneer Ludeeke op oen voor beeldige manier te bewijzen. De deur van de wachtkamer was in alle geval niet gesloten, zy hield haar schre den in een luisterde. Haat' hart klopte in haar keel. Achter de volgende deur. die toegang gaf tot het kantoor van haar chef, stond de brankast met con structieplannen en patent-documenten. Voorzichtig legde zij haar tas op het lage tafeltje naast haar schrijfmachine om beide handen vry te hebben. Toen drukt j zy de kruk omlaag en stootte met één ruk de deur open. En met één blik had zy de hele kamer in zich opge nomen en zag achter het schrijfbureau Georg Ludeeke zitten, die haar aankeek en begroette met de woorden: (Wordt vervolgd). GEMEENTEN ZOUDEN PROFITEREN (Van een onzer verslaggevers) Op de algemene ledenvergadering van de A.N.V.V., die in Arnhem is gehouden, zijn een tweetal preadviezen uitgebracht over de invoe ring van een (gemeentelijke) logeerbelasting. Het advies, dat tegen een dergelijke belasting pleit, werd opgesteld door dr. J. F. van Waar loos, economisch adviseur van de Nederlandse Bond van Werkgevers in hotel-, restaurant-, café- eu aanverwante bedrijven „Horeca". Pro een logeerbelasting is preadviseur mr. G. W. Toebes, directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Beide preadvïseurs echter zijn het over één ding eens: tengevolge van de financiële verhoudingen tussen rijk, provincie en gemeente ko men de meerdere inkomsten uit het toerisme, die weèr resulteren in een hogere belastingopbrengst, niet aan de gemeenten ten goede en kunnen deze ook niet aangewend worden ten behoeve van toeristische voorzieningen. de aandacht op worden gevestigd, dat de welvaart van de ingezetenen prak tisch aan de gemeente voorbijgaat. Hij toont zich zonder meer voorstander van een logeerbelasting geheven door de gemeente en met de duidelijke bestem ming het verbeteren van de toeristische aantrekkelijkheid van de gemeente. Hij stelt, dat bij een belasting van tien tot 25 cent per nacht een opbrengst ver wacht zon kunnen worden van t 2.25 miljoen per jaar. Hy meent dat een toe ristenbelasting niet ,.als een spook be hoeft te worden beschouwd, dat de toe rist verjaagt. Integendeel, zy kan er toe bjjdragen de service, die aan toeristen wordt verleend, te verhogen en das juist tot gevolg hebben, dat ons land voor de toerist zowel vreemdeling als Neder lander nog aantrekkelijker wordt. De organisaties, die het vreemdelingenver keer behartigen, zullen er goed aan doen, dit aspect van de belasting in hun beschouwingen te betrelcken", aldus be sluit de heer Toebes zyn preadvies voor het A.N.V.V. MENINGEN LOPEN UITEEN Een gemeente, die het toerisme wil bevorderen of behouden door het scheppen van een voor de toerist aantrekkelijk milieu, zal dit dus moe ten doen uit de beschikbare midde len, dio hierop niet berekend zijn. Beide pre-adviseurs zeggen dan ook: op de een of andere manier zal een toeristische gemeente dan ook over de geldmiddelen moeten kunnen be schikken voor het bevorderen van het toerisme. Daarna echter lopen de meningen uiteen. Extra belasting Dr. Van Saarloos zegt: „Ik heb er om verschillende redenen bezwaar tegen, dit gemeentelijk financieringsprobleem op te lossen door middel van een logeerbe lasting". Mr. Toebes daarentegen ziet hier geen bezwaar tegen. De bezwaren van dr. Saarloos zijn in drie groepen te verdelen, namelijk bezwaren van sociale aard, van nationaal-economische aard en van rechtvaardigheid. Zyn bezwaren van sociale aard vloeien voort uit zyn overtuiging gestaafd door enquêtes dat weliswaar thans de tijd voor re creatie aanwezig is, maar dat bepaald niet de gehele bevolking, in feite slechts een betrekkelyk klein deel daarvan, fi nancieel sterk genoeg is. om deze tijd ook inderdaad aan toeristische recreatie te besteden. Hy acht het sociaal niet verantwoord, deze groep te belasten met wat hij een extra-belasling noemt. Een van de bezwaren van nationaal economische aard is volgens de heer Saarloos, dat door de invoering van een plaatselijke toeristenbelasting de reeds bestaande toeristencentra hun accommodatie kunnen verbeteren en tegengesteld aan de regeringspo- litiek ten aanzien van dé probleem gebieden de concentratie nog zou toenemen. Indien echter al een lo geerbelasting zo>' moeten worden in gevoerd, dan zou dat volgens deze preadvïseurs een rijksbelasting moe ten zijn en geen gemeentelijke. Niet rechtvaardig Aan het derde argument van deze pre adviseur, dat der bezwaren op het ge bied van de rechtvaardigheid ontlenen wy de mening, dat eoorzyds de toerist in sommige plaatsen wel, in andere (feiet belast zal worden en dat anderzijds in plaatsen met een logeerbelasting ook de niet-toerist in de belasting zal moeten bijdragen. Voorts komt liet deze pread viseur voor, dat het niet rechtvaardig i, uitsluitend het logies te belasten, zo- Is mogelijk wordt gemaakt door het overigens nooit toegepaste artikel 277 m van de gemeentewet van 1920, en niet bijvoorbeeld de maaltijden. Ondanks het feit, dat dr. Saarloos min der ernstige bezwaren lieeft tegen een rijksbelasting, te heffen op het toerisme, dan tegen een gemeentelijke, gelden zyn bezwaren ten aanzien van de rechtvaar digheid toch mede een rijksbelasting. Hy staat dan ook afwijzend tegenover wel ke vorm van toeristische belasting ook. Twee en een kwart miljoen Zijn opponent, mr. J. W. Toebes daaren tegen baseert zijn „pro" onder meer op ervaringen in het buitenland, waar men de „Kurtax" of „Taxe de séjour" al lang kent. Hij stelt, dat het bedrag van zulk een toeristenbelasting niet afschrikwek kend behoeft te zyrt. Mr. Toehes zegt onder andere: „Er kan niet voldoende (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN I CHARMANT Vo VOOR EEN GULDEN Volgens mr. H. Pos Normale gang van zeiken in de transitohandel In Suriname is niets bekend over uit Brazilië binnengesmokkelde koffieoverschotten, die via legale kanalen naar Amsterdam zouden zijn doorverscheept, vanwaar de koffie met valse douaneverkla ringen naar Frankrijk is getrans porteerd. „Mij zijn geen strafrechtelijke onregel matigheden bekend", verklaarde de Su rinaamse procureur-generaal, mr. H. Pos. Mr. Pos, die piomenteel met verlof in Nederland is, zei dat hem van de zyde van de Nederlandse politie- en justitie- autoriteiten nimmer een verzoek om in lichtingen heeft bereikt. „Zodra de au- Tijdelijk fer kennismaking 4 sfukken voor de prijs van 3 DINSDAG 29 MEI. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 800—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria, (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht. Aansluitend: Rechtdoor naar school en kantoor (gr.). 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Kamerorkest (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Arbeidsvita minen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Volksuniversiteit: De schil der J. B. Jongkind, door mevr. V. Bak- ker-Hefting. 11.30 Voor cie zieken. 12.00 Hammondorgelspel en zang. 12.20 Re geringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Lichte muziek en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actu aliteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmu ziek. 14.00 Oude kamermuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Viool en piano. 16.00 Lichte or kestmuziek (gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang: lichte muziek. 17.55 New York calling. 18.0C Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Pianospel. 18.30 Ra dio Volksuniversiteit: Mens en weten schappen, VI Filosofie II, door prof. dr. C, A. van Peursen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Operamuziek (gr.). 19.55 Wielrennen: Olympia's Tour door Nederland. 20.00 Nieuws. 20.05 Spectacle coupé: gevari eerd programma. 22.00 Zangrecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klassieke grammofoonmuziek. 23.25 Ka mermuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. ill. 1007 kc/s. 7.00 KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 9.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag (gr.),. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Orkestmuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Muziek houdt fit (gr.). 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok Noodklok. 12,04- Walsmuziek (gr.). 12.30 Mededelingen! t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Ballet muziek (gr.) 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Piatennteuws. 13.30 Ge varieerde gxammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevari eerd programma (herh.). 15.50 Gram mofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending: De geologisch-mynbouwkun- 'dige dienst van Suriname, door ir. C. van Kooten. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Dansorkest en zangsohsten. 18.45 Piano spel. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht te verteren (gr.). 20.00 Eer ste slotuitzending S.U.S. 9. 21.00 Weet je weetje, fotocursus. 21.20 Kerkorgel- recital. 21.45 Sopraan, bariton en piano. 21.55 De zilverfluit: licht programma. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en onge huwd, lezing. 22.55 Vreemdlitera tuur en muziek in cabaretvorm. 23.25 Noordhollands Filharmonisch orkest: amusementsmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Politieke uitzending: P.S.P. 20.30 EUROPA 1957- 1962, film over de ontwikkeling van de Europese samenwerking. 20.40 Chiles Uhren geben anders (ln Chili lopen de klokken anders), uitzending in verband met de wereldkampioenschappen voet bal. 21.1022.40 Geordie, film (alle leef tijden). VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 14.0514.30 Schooltelevisie. 19.00 Inter nationaal jeugdkroniek. 19.30 Tekenfilm. 19.40 Wetenschappelijke horizonten. 20.00 Nieuws. 20.30 De trein van 8.08 u., t.v.-komedie. 20.55 Zu jung um blond zu sein, variétéprogramma van de W.D.R. 22.05 Programma over blinde grotvis- sen. 22.50 Nieuws. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Muzikaal programma. 19.30 Uitzending van filo sofie en lekenmoraal. 20.00 Nieuws. 20.30 Noix de Coco, toneelstuk. 22.00 Lectuur voo.r allen. 22.50 Nieuws. toriteiten in Amsterdam mij van de fei ten op de hoogte stellen, zal ik in Suri name de zaak laten onderzoeken", aldus mr. Pos, die te kermen gaf dat hij niet op de hoogte was van hetgeen onlangs omtrent deze affaire is gepubliceerd. Wel herinnerde hy zich 'dagbladpublika- ties over inferieure Braziliaanse koffies. die vanuit Suriname naar Nederland zouden zyn verscheept. Daarover gingen eind 1960 geruchten. Mr. Pos heeft zich toen onmiddellijk via zyn broer, de gevolmachtigde mi nister van Suriname in ons land. in verbinding gesteld met de Amster damse officier van justitie. Volgens mr. Pos heeft deze hem toen medege deeld, dat Suriname geheel buiten deze affaire, staat, „Ik ben al enige weken in Nederland", aldus de heer Pos, „maar men heeft mij over deze zaak niet benaderd. Volgens de Surinaamse procureur-generaal wa ren de documenten bij de uit Brazilië in gevoerde koffies steeds in orde. Hy op perde de mogelykheid dat bepaalde par tijen in entrepot zyn gegaan. „Maar dat is een kwestie die alleen de seheepvaart- maatschappyen aangaat", zo verklaarde mr. Pos tenslotte. De correspondent van het A.N.P. in Pa ramaribo heeft vernomen, dat in Suri name geen Braziliaanse koffie is binnen gesmokkeld. De koffie uit dit Zuidame- rikaanse land wordt met schoeners in Paramaribo aangevoerd en direct over geladen in veelal K.N.S.M.-schepen en schepen van de „Dovar-Iine". De schoeners nemen dan in entrepot op geslagen Ijskasten, auto's e=d= naar Bra zilië mee terug. Deze koffie-aanvoer en ijskasten-uitvoer liep dus geheel buiten ae douane om, zodat volgens de Suri naamse autoriteiten niet van smokkel kan worden gesproken. 0 De economische afdeling van het Franse persbureau Agence France Presse (A.F.P.) in New York heeft, als eeste persbureau ter wereld, de beschikking gekregen over een elektronische apparatuur voor verwer king van de noteringen der Newyorkse ef fectenbeurs. 0 President Ngo Dinh Diem van Zuid- V iet nam heeft een door het parlement aan genomen wet ter bescherming van de zeden uitgevaardigd waarbij o.ni. bokswedstrijden om geldelijk gewin en dans- en schoonheids wedstrijden verboden worden. Voorkörr) Rillerig? Onprettig? Vlug.: „ZONSOPGANG WAS GEWELDIG" Reis is hem prima bevallen Amerika's vierde astronaut Scott Car penter is gisteren na een uitvoerig medisch onderzoek aan wetenschaps mensen gaan vertellen over zyn drie ruimtevluchten rond de aarde, een reis door het heelal die eindigde met drie uur dobberen op een reddings vlotje in de Atlantische Oceaan. Carpenter ging donderdagavond opge wekt naar bed. Hij was klaarblijke lijk minder geschokt door de riskante afloop van zyn vlucht dan vele van de duizenden mensen die 40 angstige minuten moesten doormaken voor zij wisten dat hij zijn terugkeer naar de aarde had overleefd. De 37-jarige astronaut zag er goed uit en voelde zich prima toen hy donder dag door een hefschroefvliegtuig op Grand Turk werd gebracht. Het toe stel had hem 200 mijl van zijn tevo ren bepaalde landingspunt uit zee moeten oppikken. Zyn eerste zorg was wat er nu verder met hem ging gebeui-en. „Waar ga ik nu neen", zo waren zijn eerste woor den. Over zijn ruimtevlucht was Car penter bijzonder enthousiast Hij was diep onder de indruk van de dingen die hy had gezien uit de „Aurora ze ven". „Ik heb nog nooit zo iets prachtigs ge zien als de kleuren van zonsopgang en ondergang in de ruimte, geweldig gewoonweg In de ziekenboeg van de waarnemings post op het eiland zou hij verslag uit brengen aan wetenschapsmensen en artsen van het Mercury-project. Op grond daarvan zal worden bepaaid óf het Amerikaanse schema voor de ruimtevaart verder punt voor punt zal worden afgewerkt. De mogelijkheid bestaat dat men de volgende driebaans proef zalover slaan en voorbereidingen zal gaan treffen voor een bemande ruimte- vlucht van vijf, zes of zeven banen rond de- aarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3