REVALUATIE NADELIG VOOR LANDBOUW Prijsbeheersing landbouwgronden moet verdwijnen Nieuwe reddingboot voor Koudekerke llll llll l l llllllll i III III II III t IrGeuze in Z.LM.-vergadering Zeeuwse ALMANAK de eerste Hollandse Nieuwe BIJ ZEEUWS-VLAMING LIGT OP HET VLAMING ZIJN STEEDS DE NADRUK A 4f" PROVINCIALE SCHIETWEDSTRIJD IN SCHERPENISSE GEOPEND GROOTSE TAPTOE IN GOES s PRO VI NCI ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 MEI 1962. De afzet van landbouwprodukten verdient bijzondere aandacht Causerie over IJselmeerpolders De algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze heeft in de zaterdagmiddag in Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij de moeilijke positie geschetst, waarin de Nederlandse boer zo langzamerhand is komen te verkeren. Ir. Geuze betoogde in zijn openingsrede, dat de landbouw evenals de industrie te maken heeft gehad met de nadelige gevolgen van de revaluatie, die de uitvoerposïtie van ons land heeft aangetast. Ook het kosten- vraagstuk, met name in de loonsector, speelt, een belangrijke rol. Verder is de zuigkracht, van het concurrerende andere bedrijfsleven zo groot geweest, dat het veel boeren niet mogelijk was daar tegenop te bieden, aldus de Z.L.M.-voorzitter. Ondanks de invloeden van buitenaf gaat de agrariër niet bij de pakken neerzitten. Er zijn wel degelijk krachten, die werken in de richting van vergro ting van het inkomen voor de boer. Op vier fronten zag ir. Geuze hiervoor in spanningen: 1. de pogingen van de individuele on dernemer; 2. de maatregelen en de leiding welke de eigen agrarische organisaties en het Landbouwschap daaraan probe ren te geven; daarop gericht; 3. de maatregelen van de rijksoverheid; 4. de internationale maatregelen, zoals die in E.E.G.-verband in voorberei ding zijn. Een punt, dat volgens de algemene voorzitter van de Z.L.M. in de nabije toekomst de bijzondere aandacht van de boerenstand zal moeten hebben, is de kwestie van de afzet van landbouwpro dukten. Het landbouwschap kan daar over bepaalde gedachten ontwikkelen, maar het is aan het bedrijfsleven zelf om tot uitvoering te komen, stelde hy. Spreker herinnerde er in dit verband van de overheid is hierop nog uitgeble ven. „Het zou belangwekkend zijn om te weten hoe de overheid denkt over en staat tegenover de in dit rapport ont wikkelde stellingen" merkte ir. Geuze op. „In het algemeen staan bij de afzet van produkten de marges van de tussenper sonen vast. Het is uiteindelijk de producent van de grondstof, die in het dalende klimaat zijn prijzen terug ziet lopen. Spreker trok, evenals ir. Luiltjes op het laatste Landbouwkundig Congres, de conclusie, dat het uitermate gewenst zou zijn, dat in de top van de landbouw- en landarbeidersorganisaties te zamen met de top van de meest voor aanstaande en belangrijkste coöperaties overleg zou plaatsvinden hoe te komen tot een bundeling van zoveel mogelijk krachten". „Bij het industriële bedrijfs leven zien wij deze bundeling regelmatig en sinds lange tijd", aldus ir. Geuze. Hij vervolgde: „Deze bundeling van krachten heeft daar geleid tot trust- en kartelvorming, waartegen wij door mid del van de coöperatie ook welbewust ten strijde zijn getrokken, maar waarbij we toch hebben verzuimd om het voor beeld van de concentratie in dit bedrijfs leven tot op voldoende hoogte op te voe ren". „Dat speelt ons op het ogenblik par ten. Als ive deze weg opgaan van bundeling van krachten vinden we mogelijk de Consumentenbond en an dere belangengroepen tegenover ons, maar we kunnen het ons niet langer meer veroorloven door een te grote splitsing, een te grote gespletenheid en een te grote spreiding voort te gaan onze krachten geïsoleerd te houden", betoogde de Z.L.M.-voor zitter. Lessen Bij het begin van zijn rede stond ir. Geuze stil bij het jaarverslag 1961 van de Nederlandse Bank, waarin de presi dent van deze bank gewezen heeft op de gevolgen van de revaluatie en de snelle invoering van de vijfdaagse werkweek voor de economie van ons land. „De ge volgen zijn reeds merkbaar en hebben de nationale huishouding in een gemakke lijk kwetsbare situatie gebracht", citeer de ir. Geuze de president van de Neder landse Bank. Volgens de ZiJM.-voorzitter zijn uit de woorden van de bankpresident verschil lende lessen te trekken, niet alleen voor de burger, maar ook voor de onderne mer. De invloeden van de revaluatie zijr eveneens waar te nemen in de landbouw sector, merkte hij op. Uit het statistisch overzicht 1960-1961 van de uitkomsten van landbouwbedrijven blijkt, dat in het zuidwestelijk kleigebied de opbrengsten in dat jaar van de oogst 1960 dus gemiddeld 5 pet. hoger waren dan in de jaren 1955-1956 tot en met 1959-1960. De kosten waren daarentegen bijna 8 pet. hoger. Bij de granen waren de geldopbreng- sten per ha van wintertarwe en zo- mergerst gemiddeld resp. 25 pet. en 12 pet. beter dan in deze basisperio de; de geldopbrengsten per ha van zomertarwe vertoonde alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen een gunstig re sultaat. De peulvruchten, die in het zuidwestelijk kleigebied gemiddelde 13 pet. van de oppervlakte innemen, hadden gemiddeld lagere opbreng sten dan in de basisperiode. Tenslotte waren de geldopbrengsten van de consumptie-aardappelen in Zeeland ongeveer de helft van die in de ja ren 1955-1956 tot en met 1959-1960, deelde ir. Geuze devergadering mede. Inspanningen Maar de agrariër getroost zich in elk geval nog inspanningen om tot een beter financieel resultaat te komen. „Wat de maatregelen van de individuele boer be treft lijkt het er vaak op, dat hij meer gedreven wordt dan dat hij zelf drijft", aldus ir. Geuze. „Het tempo van de ver anderingen, die zich aan de boer op dringen, komt als een stroomversnelling over hem heen. Vooral het feit, van de overlopend toenemende arbeidsschaars- te dwingt die boer tot allerlei verande ringen in de organisatie van zijn bedrijf, in zijn bouwplan, in zijn mechanisering en motorisering op de akker en in de gebouwen en de stal. Dit alles zet hem in de kneep van een veel grotere finan- cieringsdruk dan tevoren". Het investeringstempo van de boer laat echter zien, dat hij niet geneigd is het hoofd in de schoot te leggen. Van de bruto investeringen in vaste activa in 1961 heeft de landbouw 5 pet. voor zijn rekening genomen, terwijl de stijging in procenten ten opzichte van het vooraf gaande jaar van deze investeringen in 1959: 23 pet. bedroeg, in 1960: 15 pet. in 1961 (weer oplopend na het natte slechte jaar 1960) 21 pet. Totaal moet in de landbouw thans ongeveer 16 mil jard gulden beheerd worden door de agrariërs, zei ir. Geuze. STRANDBRIGADE INGESTELD Advertentie Zend een briefkaart aan K2r. Singel Amsterdam (afd. 23) en U ontvangt om gaand de Vlekkcn- Vraagbaak K2r. (Plak Overheid Aangaande de overheidsbemoeiingen merkte ir. Geuze op, dat het agrarisch bedrijfsleven graag grotere activiteit zou ien. Spreker wilde de overheidsbijdra gen in geld met name voor de vee- louderij en de landbouw op de lichtere gronden zeker niet bagatelliseren, maar hij was toch van mening, dat de landbouw onvoldoende merkt, dat „een man als minister Marijnen aanvoelt, wat onze verhoudingsgewijze lage inkoipens in deze laatste jaren voor de boeren stand in het algemeen betekenen". Een lichtpunt noemde hy het, dat de overheid nu ook wil inzien, dat zy de Nederlandse vlasteelt niet langer de du pe mag laten worden van de discrimina toire bepalingen, die België en vooral Frankryk in dit opzicht nemen. Maar ten aanzien van de koolzaadteelt, de bie ten, de regulering van de vleesimport en de aardappelteelt loopt men volgens ir. Geuze op tegen een muur van te weinig ïvoel. De landbouw wenst vooral meer '.grip voor de praktische omstandighe den, betoogde hij. Over de aardappelen merkte ir. Geuze nog op: „Het hoofdbestuur van Z.L.M. heeft van de jongste maatrege len, welke in de aardappelsector zijn troffen, kennis genomen. Wy ouden ;raag willen zien, dat in Nederland be- ient werd, dat er geen aardappel meer bij de boeren zyn. Rond 90 van de boeren heen zyn aardappelen afgezet tegen een prjjs, die ongeveer met de kostprjjs overeenkomt. Slechts een en keling heeft van de hoge prijzen gepro fiteerd". 0.25 haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen WEERPRAATJE. „Daar werd ik nou, gewoon neerslachtig van. Van die regen en al dat sombere weer", sprak gisteravond een jonge vrouw, gezeten op een terrasje aan dt VJissingse boulevard. Ze zat er niet alleen. Verscheidene men sen bleken bij het verrassende, door heus zonlicht begeleide ontwaken beslo ten te hebben om ook duchtig van dat zonlicht te profileren en zo zag menig een rond één uur die donderbui naderen. D'r komt een schip met zure appelen", ■udest iemand en dal was een zegswijze, die wij in lang niet hadden gehoord. Lo gisch eigenlijk, want de afgelopen ken was het meer een vloot niet zure appelen en op de duur praat ie daar niet meer over. Hoewél. Zelden zullen de weersomstandigheden zo veelvuldig stof tot praten hebben ge geven als i>t deze meimaand. ,flat komt 'door de ijsheiligen", verklaarde een Mid delburgse tandarts tot zijn patiënt, want ook tandartsen praten over het weer. „Dan hoop ik maar, dat die ijsheiligen geen kindertjes krijgen, die ook weer 'kinderbijslag moeten hébben, want dan komt er hélemaal geen einde aan", meende de patiënt tussen twee boorbeur- Gistermorgen had het er gelukkig alle schijn van, dat zijn wens in vervulling was gegaan en dat de kindertjes van de ijsheïigen ons gespaard bleven, 't Was lekker in de zón, 't was net voorjaar en in ieder geval hebben wij één man gesignaleerd, die er helemaal in geloof de Die kwam voorbij brommen met al les bij zich wat hij maar nodig zou kun nen hebben, te weten: een draagbaar ra- dio'tje, een fototoestel, een verrekijker en met achterop, in een mand. zijn hond. Een waakhond, vermoedelijk. Samen bromden ze de zon en/of het on weer tegemoet, muzikaal opgeluisterd door dé zender, die zo kwistig muziek door zijn reclame doet Burgemeester Dregmans blies op signaalhoorn MET EEN" STOOT op een signaalhoorn door burgemeester J. L. Dregmans op een winderig strand zaterdagmiddag in Koudekerke is de nieuwe strandred- dingsbrigade Koudekerke een feit ge worden. Het belangrijkste stuk van de uitrusting der 16 brigadeleden is een oranje polyester reddingsboot met bui tenboordmotor, de A.F- 120, die Koude kerke in bruikleen heeft van de Konink lijke Nederlandse Brigade tot het Red den van Drenkelingen. Niet alleen heeft de brigade Koudekerke met deze boot een Zeeuwse primeur als strandpost van de K.N.B.R.D.: een door eigen mensen vrijwel doorlopend bezette strandpost in het huisje „Zeeduin 15", maar Koude kerke zal over veertien dagen ook de eerste strandpost zijn in Zeeland met een kindercrèche, een box achter de strandpost, waar men zoekgeraakte kin deren onder zijn hoede zal nemen, tot de ouders ze weer hebben gevonden. Animator van al deze Koudekerkse plannen is de heer I. van Bel, uit Mid delburg, voorzitter van de nieuwe bri gade Koudekerke, die daarbij de volle steun en medewerking kreeg van mede bestuursleden, gemeentebestuur en V.V. V. Koudekerke, waarvan de laatste de financiële risico's van de post voor haar rekening neemt, terwijl de gemeente de exploitatie en het onderhoud van de reddingsboot zal verzorgen. De gemeen te zal ook een opslagplaats voor de boot in de wintermaanden zoeken. Nóg veiliger ertelde allemaal burgemeester Dregmans, nadat de heer I. van Bel had gezegd, dat het Koudekerkse strand, dat de reputatie heeft van het veiligste strand te zijn, nu nóg veiliger is ge worden. „Het is een grote stap vooruit", vond burgemeester Dregmans over de nieuwe post. Er zijn weer een aantal risico's opgeheven en Koudekerke „klaar voor de redding." Uiteraard kreeg de Reddingshond de dige bedankjes voor de royale geste om de boot uit het 60 tellende botendepot van deze instelling in Velzen beschik baar te stellen. De heer G. J- de Rooij uit Vlissingen, sprak het kleine gezel schap van bestuursleden, brigademensen belangstellenden toe namens het hoofdbestuur, als vertegenwoordiger van het district Zeeland van de bond, en uit naam van de zusterbrigade in Vlissingen. De reddingsboot, waarmee voorlopig drie wisselploegen van drie mensen langs 4,5 kilometer strand van Koude kerke zullen patrouilleren heeft een mo tor van 5,5 pk, is 4,5 meter lang en 1,60 meter breed en heeft een diepgang van 30 cm. De maximumsnelheid is rond 15 km per uur, het scheepje is onzinkbaar, omdat dc luchtkasten zijn gevuld met schuimplastic. De'boot weegt in totaal 120 kg en kan dus gemakkelijk door mensen naar zee worden gedragen. Er kunnen totaal acht mensen in. De boot heeft nog tijdens de ramp in Tuindorp Oostzaan dienst gedaan. De 16 leden vfln de reddingsbrigade zijn voor een deel nog „onbevoegd", zij zullen waarschijnlijk door de Vlis- singse reddingsbrigade worden inge wijd in de geheimen van het redden uit zee. Als er erg veel belangstelling voor zo'n opleiding bestaat, zal de brïgadeleider de cursus op het Kou dekerkse strand verzorgen. De post heeft nu de beschikking een strandhuisje nabij de duinovergang voor kampeerboerderij „Witte" met alle benodigdheden voor het redden, zoals een reddingsboei, sleepanker, een drij- Rond de nieuwe reddingboot voor de onlangs ongerichte strandredding- Sloeg Koudékerke staan hier van nks naar rechts burgemeester J. L. van Dregmans uit Koudekerke, die de boot in gebruik stelde, de heer I. van Bel uit Middelburg, voorzitter van de ploeg en de heer G. J. de Rooij, afgevaardigde van het hoofd bestuur van de Kon. Ned, Bond tot het Redden van Drenkelingen. (Foto P.Z.C.) Afscheidsreceptie leden Ged. Staten Het provinciaal bestuur van Zeeland zal de vier scheidende leden van Gedepu teerde Staten een afscheidsreceptie aan bieden op dinsdag 5 juni a.s. des mid dags van 14.30 tot 16.30 uur in de Sta tenzaal. Omstreeks drie uur zal de com- aris het woord voeren, waarna nog gesproken zal worden door de Gedepu teerde rar. dr. A. J. J. M. Mes. Tijdens de zitting van de Zeeuwse Staten op woensdag 6 juni zullen nieuwe Gedepu teerden worden gekozen. AUTO UIT MIDDELBURG REED OP VERKEERSZUIL Op de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom is zaterdag een door J. v. d. B. uit Middelburg bestuui-de personenauto ter hoogte van de Guido Gezellelaan te gen een verkeerszuil gereden. De auto werd vernield; de inzittenden bleven ongedeerd. Het grote moment van het jaar voor fijnproevers. Vandaag komen ze Laat die malse maatjes uw tong strelen Grijp 'm bij z'n staart. vende reddingslijn. Nog maar pas be staat de brigade, maar men heeft alweer plannen: uitbreiding van het waarschu wingssysteem. Mogelijk zullen de con- sumptletenthouders worden ingescha keld'voor een keten van waarschuwin gen. Op de hoogste duintop zal een waarschuwingsvlag worden geplaatst. Behalve de heer Van Bel, als (voorlo- >ig) voorzitter hebben in het nieuwe iestuur van de reddingsbrigade zitting de heren H. Wildeboër (secr.) en J. Steutel als penningmeester. BURGEMEESTER LOCKEFEER TE HULST Grote belangstelling voor Rederijkersdag VOOR MEER WAARDERING van de provinciale Zeeuwse overheid voor het Zeeuwse amateurtoneel heeft zondag middag in Hulst gepleit burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst op een eerste Rederijkersdag. Omstreeks 200 leden van r.-k. amatèurtoneelverenigin- gen in de provincie en van twee „Camere van Rhetorica" luisterden naar het gloedvolle betoog van de Hulster burger vader, die niet een lans brak voor het amateurtoneel in Zeeland, maar ook de historische taak van de „Camere van Rhetorica" onder de loep nam en verde digde. Burgemeester Lockefeer kwam verder op voor het eigen karakter van het Zeeuws-Vlaamse land, welks geest ver bonden is met Vlaanderen en welks be volking „Zeeuw en Vlaming is, met de nadruk op Vlaming". De heer Lockefeer uitte voorts kritiek op „sommigen, die menen met de rederijkers een loopje te kunnen nemen". Hij doelde hierbij onder meer op een artikel uit ons blad, waar in, zoals de heer Lockefeer het althans uitdrukte, „spottend en denigrerend over de rederijkersdag en het daartoe genomen initiatief werd geschreven". SFEER Burgemeester Lockefeer, „Prince-Sou- verem", van de Camere Rhetorica „De Transfiguratie" in Hulst, van welke Hoofdcamere voor Zeeland het initiatief tot deze rederijkersdag uitging, zei in zijn rede in het begin van het middag programma, dat van d" sfeer uit de Middeleeuwen toch nog wel enkele din gen spreken in het Vlaamse land en in het bijzonder in het Land van Hulst. De Hulster Camere van Rhetorica (opge richt 1467) heeft eertijds een zeer be hoorlijke rol gespeeld in de gemeen schap, aldus de burgervader. Trouw aan het devies hebben de leden een „reyne minne" voor het toneelspel en voor voor drachten, zoals dat in vroeger -eeuwen reeds was. De rederijkerskamers hebben nu in de cultuur van ons land de belang rijke taak om het amateurtoneel vooruit te helpen. „Ik klasseer de le den hoger dan het nozemdom, dat mijn stad met knallende bromfietsen onveilig maakt", aldus de heer Locke feer. Het amateurtoneel staat op goed peil, dat bewijzen de behaalde prij zen, meer waardering van de over heid, meer provinciale steun, verge leken met het beroepstoneel is ook gewenst. Dc heer Lockefeer kwam hierna op het chapiter „Zeeuws-Vlaming", mede naar aanleiding van bepaalde persberichten. „Men diene te begrijpen, (lat wy nu een maal van huis uit Zeeuws-Vlaming zjjn, nauw verwant aan de Vlamingen, waar door wy een dergelijke rederijkersbij eenkomst kunnen organiseren. Er is een aantal recepten voor het leven, óók een Zeeuws-Vlaams recept". De heer Lockefeer zei verder, dat eer- j vanuit Vlaanderen de beschaving naar Noord-Nederland is gekomen en dat Middelburg het echte bestuurscen trum van de provincie is. Op het gebied van de cultuur en de eco nomie, zo ging hij voort, is Zeeuwsch- Vlaanderen gericht op België, maar de staatsgrens is de Zeéuws-Vlaming hei lig. De Hulster burgemeester herinnerde aan het jonge initiatief van de l.E.S. om de economische grenzen te doorbreken tussen Zuid-Nederland en de omringende landen. De heer Lockefeer zei tot slot, dat Zeeuwsch-Vlaanderen er niet naar streeft twee „werelden" („Middelburg" en „Zeeuwsch-Vlaande ren") te kweken. - CONTACT De opgewekte dag, die tot doel had het onderling persoonlijk contact tussen de r.-k. amateurtoneelspelers te bevorderen en waarop men de mogelijkheid tot meer samenwerking in groter verband onder de loep heeft genomen, werd bijgewoond door onder meer kapelaan J. Videier, geestelijk adviseur, burgemeester mr. J. I. M. Reuser van St.-Jansteen, „Prin- ce-Souverein" van de Camere van Rhe torica „St.-Jan ten Steene", door bur- emeester R. O. M. Waelput van 's- leerenhoek, door de heer Frits Bloem- :olk, landelijk directeur van het Werk verband Katholiek Amateurtoneel uil Amsterdam, door Toine van Bergen uit Middelburg, provinciaal toneeladviseur, wethouder P. J. Brand van Hulst, drs. B. Lockefeer, Bergen op Zoom, drs. L. (Advertentie) ia r> ik vind je zo stoer in GENTLEROY 3 vuIuibHsyHtu Ijercm^ Z.L.M.-COMMISSIE CONCLUDEERT: waarde voi grond door de Grondka- IR. M. A. GEUZE heeft zaterdagmiddag tijdens dc algemene verga dering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij iu Goes de eindcon clusies meegedeeld uit 'het pas gereedgekomen rapport van een speciaal benoemde Z.L.M.-commissie over het vraagstuk van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. „De grootst mogelijke meerderheid van de commissie verklaarde zich vóór opheffing van de wet voor wat betreft de prijsbeheersing. Éénstemmig echter was men van oordeel, dat een dergelijke opheffing alleen aanvaardbaar is bij een goede regeling van het voorkeursrecht van de pachter", aldus de Z.L.M.-voorzitter. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft in zijn zaterdagmorgen gehou den vergadering liet rapport aanvaard en de conclusies overgenomen. Het hoofdbestuur is van mening, dat per 1 januari 1963 de prijsbe heersing van de grond kan komen te vervallen, maar het wil een slui tende regeling voor de pachters, zo deelde ir. Geuze 's middags mee. Betere waarborgen voor pachters eis Volgens ir. Geuze zijn cr na 1945 wei nig kwesties geweest, die in de boeren stand zulk een onderwerp van discus sie hebben uitgemaakt als thans het al of niet verlengen van de wet vervreem ding landbouwgronden. Vergelijkbare objecten wat de belangstelling betreft v/aren de wet op de materiële oorlogs schade en de wet op de watersnoodscna- de, merkte ir. Geuze op. Bij de wet en de discussie daar omheen, wilde spre ker enige kanttekeningen plaatsen. Met name ging h|j in op het eerst zaterdag morgen in de vergadering van het dage lijks bestuur besproken rapport van de Z.L.M.-commissie over deze voor de agrariërs zo belangrijke aangelegenheid. Spreker betoogde, dat het gaat om de vraag: „Wat is bij deze zaak het agra risch belang, daarbij strokend met het algemeen belang, op lang zicht." Hij verklaarde, dat de commissie ten aanzien van de pachters betere waar borgen wil, in net bijzondere op een tweetal punten. Bezwaarlijk en niet afdoende wordt de regeling geacht betreffende de schadevergoeding van de grondeigenaar aan de pachter als deze eerste tegen de wetvoor- schriften in toch grond verkoopt met voorbijgaan van de pachter. Voor dergelijke gevallen wil de c missie, zei ir. Geuze, de mogelijkheid openen zodanige sancties te kunnen ne men, dat er zekerheid bestaat dat dc pachter, hetzij alsnog zijn rechten kan doen gelden, hetzij zodanige schadever goeding wordt toegewezen, dat dit feit alleen al verbiedend werkt tegen over treding. Een tweede punt, dat volgens dc com missie onvoldoende gewaarborgd lijkt, is de vaststelling van de vr|jc verkeer»- - gi mer. Van essentieel belang voor het treden van de Grondkamer op dit ge bied wordt geacht het al of niet kunnen beschikken over gegevens van verko pen op minnelijke basis, omdat deze b|| een vrij spel van vraag on aanbod tot stand komen. Rechten Ir. Geuze vervolgde, dat dc commissie er tevens op wijst, dat tot nu toe het pachtrecht als een zuiver persoonlijk recht wordt gezien en niet als een za kelijk recht. Het afstaan van pachten te gen een geldelijke vergoeding is, be houdens onder bepaalde omstandighe den in de ruilverkavelingsgebieden, dan ook officieel niet toegestaan. De le den zijn volgens lr. Geuze verder van mening, dat net verschil tussen verpach te en niet verpachte gronden niet te -jroot dient te zijn, daar hierdoor de icrcidheid tot verpachten sterk zou afnemen. Ten aanzien van deze twee punten zullen naar de mening van de heer Geuze in het bijzonder verbete ringen dienen te worden aangebracht, wil de wet vervreemding landbouw gronden volledig kunnen worden afge schaft. Ir. Geuze citeerde voorts enke le vooraanstaande figuren uit de Ne derlandse landbouw, waarbij bleek, dat dc opvattingen nogal uiteenlopen ten aanzien van de wet vervreemding land bouwgronden. In zjj:i rede merkte de Z.L.M.-voorzitter nog op, dat de commissie het als een zeer belangrijk feit heeft aangemerkt, dat van de handhaving van de prijsbe heersing van de grond in de praktijk niet veel terecht is gekomen. De Z.L.M.-voorzitter besloot z|jn rede met de opmerking: „Hoe het echter ook wordt; uit; zou mijns inziens moeten vast staan: namelijk dat de niet nage leefde, verouderde en te strak kunst matige normstelling voor de verkeers- waardebepaling van de grond wordt aangepast aan de eisen van behoefte, rechtmatigheid en billijkheid in het ka der van een zich dynamisch ontwikkel de agrarische bedrijfstak in alle gele dingen. Lockefeer, Hulst, de heer J. van Hecke, bestuurslid W.K.A. Zeeland uit Middel burg en enige Belgische tonelisten. Hoofdman Charles Heirman had de vele aanwezigen in zaal „Van Oosterom" welkom geheten. Van de stichting Zee land voor maatschappelijk en cultureel werk was er een schriftelijke „succes- wens", evenals van het Middelburgs Di lettantentoneel. Het rooms-katholieke amateurtoneel in Zeeland omvat rond 28 verenigingen met gemiddeld 15 leden, die officieel nog zijn georganiseerd in de afdeling Zeeland van net Werkverband Katholiek Ama teurtoneel. Dat dit toneel springlevend is, bleek in Holst. Op de rederijkersdag tijad op de Camere van Rhetorica „St.-Jan ten Stoene" uit St.-Jansteen met een fragment uit „De Banier van de Koning" onder regie van Cor Verdonschot, declameerde mej. Ria Serrarens van de toneelgroep Stoppel dijk, was er muziek van een damestrio, discussie over de belangen van het Zeeuwse Katholieke Amateurtoneel en spraken Arch. Antoon Bracke uit Oost- acker (B.) over moderne decorbouw op kleine tonelen, hield d° heer P. Verwer, lid van „De Transfiguratie", een voor dracht en hield de Vlaamse beroeps kunstenaar en leider van een groep, Herman Bruggen uit Gent, een gloed volle speech over de schoonheid van ons toneel, waarin deze aandacht vroeg voor het toneel als gemeenschapskunst, waar uit bleek, dat hij het niet eens was met het modern toneel en de vele avantgarde- groepen en waarin hij zei het noodza kelijk te achten, dat dc r.-k. gemeen schap meer belangstelling toont voor het amateurtoneel. De huis-aan-huis-collecte ten bate van Sakor heeft te Sluis 106,30 opge bracht. Bij 50-jarig bestaan van „Prinses Juliana" Burgemeester D. C. Bouwense van Siut-Maartensd|jk heeft zaterdag de eerste schoten gelost in de eerste provinciale wedstrijd voor schietver enigingen, die de schietvereniging „Prinses Juliana" uit Sclierpenisse ter gelegenheid van het 50-Jarlg be staan had georganiseerd. Er waren veertig deelnemers, die met de genodigden werden welkom geheten door voorzitter W. J. Potap- pel. Deze deelde mee, dat de com missaris van de koningin in de pro vincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een telegrafische geluk wens had gestuurd. Aanwezig wa ren onder meer de gemeentearts, dokter Helleman, de voorzitter van dc Provinciale Zeeuwse Schietbond, de heer P. Kloosterman uit Nisse, de dijkgraven H. van Gorsel en Van Daalen van het waterschap „Tholen" alsmede wethouder D. Kleppe, oud voorzitter W. Quaak en de heer L. A. M. Elenbaas, die namens de Dorpsgemeenschap een enveloppe met inhoud aanbood. Geschenken werden ook aangeboden namens de schietverenigingen „Tholen" en „St.- Annaland". onder meer een stand aard. Op de schietbaan In Gorishoek kon men aan twee wedstrijden deelne men: voor korpsen op de 100 meter en op de 12 meter op de vr|je baan. Zaterdag 2 juni volgt het tweede deel van de schieting. De banen wa ren in verband met de regenval over dekt met tentdoek. Bovendien was op het terrein een consumptietent geplaatst. Burgemeester D. C. Bouwense van St.-Maartensdijk loste zaterdag de eerste schoten in dc wedstrijden, die de gouden schietvereniging „Prinses Juliana" in Gorishoek had georgani seerd. (Slot van pag. 1 Een bijzondere attractie voor het dui zendkoppig publiek WB3 het optreden van een demonstratie- en excercitiepelo- ton van dc luchtmacht. Dit „spookpelo- ton" voerde zonder enig commando en zonder één stukje muzien zeer ingewik kelde exccrcitiefiguren uit. Daar bleef het niet b|j. Als goochelaars manipuleer den de soldaten met hun geweer. Het „zet-af-gewecr" was :n harde tik, het „presenteer-geweer" cèn gelijkmatige schittering van staal. Ken daverend ap plaus, tevoren reeds herhaaldelijk opge klonken voor de muzikanten, viel de in hun eenvoudige grijs-blauwe battle-dress geklede militairen ten deel. Indrukwekkend en groots was ook de finsie: eerst de taptoe der bereden wa pens, het défilé van de bijna 400 deel nemende muzikanten, de retraite en de taptoe der infanterie, gevolgd door een massaal meegezongen Wilhelmus. leze taptoe dc V.V.V. en Z.L.M. gezind was, bleek toen. Want nauwelijks was de show beëindigd en waren dc muzikanten afgemarcheerd of «Ie eerste waarschuwende regendruppels vielen neer, spoedig overgaande in een flinke regenbui. Voor hetzelfde geld had het gedurende de taptoe kunnen rege nen Rest nog to vermelden, dat er een goed bezochte middagvoorstelling werd gegeven, speciaal bedoeld voor de jeugd. (Advertentie) Alle nieuwtjes op foto- en filmgebied in een speciale catalogus. Bekijk thuis op uw gemak deze schitterende catalogus. 64 pagina's vo! foto's, beschrijvingen en tips van alles op fotogebied. Op aanvraag zenden wij U deze catalogus toe. Prijs 1,25 en dit bedrug ontvangt U terug wanneer U een camera koopt. Schrijf of bel ons vandaag nog. FOTO VERSCHOORE Goes Tel. 6159 Vlissingen Tel. 4081 Kruiningen Tel. 232 WEINIG VERANDERING. Op dc meeste plaatsen enkele buien met een kans op onweer, muur in do ochtend ook enkele opklnringcn. Zwak ke tot matige noordoostelijke wind. On geveer dezelfde mlddagtemperuturen als gisteren. ZON EN MAAN. 29 mei Zon op 4.29 onder 20.46 Maan op 2.56 onder 15.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2