Leon Uris bovenaan op Zeeuwse bestsellerlijst Raad Vlissingen akkoord met het nieuwbouwplan huishoudschool Omzet veiling Kapelle steeg tot 12 miljoen „OPRECHTE AMATEURSTE GOES IN HET STRIJDPERK „Mila 18" is duidelijk teken voor deze tijd VESPA SCOOTERS YTL J- >vcwuaSSe krant niet „DE KANONNEN VAN NAVARONE" ZATERDAG 26 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 IN BOUWPLAN 1963-1964 OPGENOMEN Bouw ulo-scholen niet in gevaar; Rotterdamse architect ingeschakeld De Vlissingse gemeenteraad heeft tijdens zijn vergadering van vrij dag besloten tot de bouw van een nieuwe industrie- en huishoudschool in het uitbreidingsplan Paauwenburg. Tegelijkertijd werden b. en w. gemachtigd om het Rotterdamse architectenbureau Van Tij en Boom en Posno opdracht te geven om een plan voor deze nieuwbouw te ma ken. Dit besluit van de Vlissingse raad houdt in, dat de aanvankelijk gemaakte uitbreidingsplannen voor de oude huishoudschool in het Groenewoud niet uitgevoerd zullen worden. In de voor het merendeel uit hamerstukken bestaande agenda was dit nieuwbouwplan één van de zaken, waarover de raadsleden uitvoerig discussieerden. De heer J. J. Kempe (p.v.d.a.) had eer der reeds een aantal schriftelijke vra gen aan het college van b. en w. voor gelegd. In antwoord daarop hadden b. en w. meegedeeld, dat tijdens de be grotingsbehandeling voor 1962 de in lichtingen van het ministerie van onder wijs over de uitbreiding van de be staande school zodanig waren, dat de rijksgoedkeuring niet lang meer op zich zou laten wachten. Nadien is echter ge bleken, dat de adviseurs van de minister meenden het voorstel te moeten doen tot algehele nieuwbouw over te gaan. De redenen hiervoor waren: de scnool vol- deel niet meer aan de eisen en zou dat ook niet doen na verbouwingen, de lig ging van het schoolgebouw was niet in overeenstemming met de huidige inzich ten .terwijl de totale nieuwbouwkosten slechts weinig hoger zouden zijn dan de verbeteringsplannen. Tydens de raadszitting vroeg de heer Kempe nog, waarom de minister van begin af niet gesteld had dat nieuw bouw gewenst zou zijn. Dan zouden er volgens het P.v.d.A.-raadslid vele kos ten bespaard zyn. Voorts had de heer Kempe er evenals de heer P. Bikker (c.h.u.) aanmerkingen op, dat b. en w. een Rotterdams architectenbureau voor de nieuwbouw wilden inschakelen. Ulo-scholen Het C.H.U.-raadslid H. van Rooijen sprak zfln vreugde uit over de vervan ging van de oude school. Hij vroeg zich evenwel af welke gevolgen dit project zal hebben voor de beide uloscholen, waarvoor nieuwbouw ook buitengewoon urgent is. De heer Van Rooijen hoopte niet, dat de ulobouw er door op het tweede plan zal geraken. Een vrees, die ook bij de heer S.'J. Adriaanse (k.v.p.) leefde. Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage (p.v.d.a.), die de beantwoording voor zijn collega van onderwijs W. Poppe waarnam, verklaarde dat de nieuwe huishoudschool in het bouwplan 1963- 1964 opgenomen is. Volgens het mi nisterie zal spoedig na deze periode de rijksgoedkeuring verleend kunnen worden. Voorts legde de wethouder er de nadruk op, dat bij de besprekingen door het ministerie van onderwijs aangedrongen is om zo spoedig mogelijk met de plan nen voor de dag te komen. „Wij hebben ons afgevraagd hoe we zo snel mogelijk, dit jaar nog, een plan in Den Haag kon den krijgen", merkte de heer Gillissen Verschage op. Bij onderzoekingen is het college toen gebleken, dat het Rotter damse bureau Van Tij en Boom en Pos no al meerdere scholen van dit type ge bouwd heeft en dat het ministerie on middellijk met die plannen akkoord gaat. Een Zeeuws architect zou zich ge heel moete ninwerken, hetgeen te veel tijd zou vergen. Een opmerking van de heer Bikker, dat hij niet akkoord kon gaan met aan trekking van architecten buiten Zeeland, moendo wethouder Gillissen Verschage te kunnen weerleggen met te stellen, dat vele objecten in Vlissingen toch door Zeeuwse architecten ontworpen zijn. Voorts deelde de wethouder nog mee. dat de reeds eerder voor de uitbreiding §emaakte kosten geheel in het nieuw- ouwplan opgenomen kunnen worden, tcrwtyl hij er tot slot aan toevoegde, dat deze nieuwbouw geen afbreuk zal doen aan de plannen voor de nieuwe ulo scholen. Bestemming Over «Ie nieuwe bestemming van de oude huishoudschool en het terrein er van konden b. en w. nog geen mededelingen doen. Met een suggestie van de heer Bikker om (daar dit gebied in de twee de fase van het saneringsplan ligt) vooraf met de saneringscommissie over te praten, was wethouder F. G. Smit (P. v.d.a.) niet zo erg gelukkig. De heer Smit verwachtte van een dergelijke be spreking weinig, zolang geen nieuwe ideeën naar voren gebracht worden. „We kunnen toch niet steeds vergade ren met deze commisie. Dat is zonde van de tyd, voor het college en voor de com missie", stelde de heer Smit. Waarop de heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.) zich af vroeg „of het nu eens geen tijd wordt, dat de raad wordt voorgelicht over deze plannen. De commissie weet veel meer over de sanering dan de raad", aldus het V.V.D.-raadslid. Hetgeen ontkend werd door burgemeester mr. B. Kolff, die er aan toevoegde, dat de nieuwe situatie door het plan voor de huishoudschool in een wijzigingsvoorstel aan de raad zal worden voorgelegd. De raad besloot verder ruim 9000 vier kante meter grond te verkopen aan de woningbouwvereniging „Goed Wonen" voor de bouw van 112 woningen en 14 garages in het uitbreidingsplan Paau wenburg. „Goed Wonen" kreeg daarvoor ook ee ngrond- en bouwvoorschot toege wezen. In de rondvraag bracht de heer Bik- ker de slechte bewoonbaarheid van het Havendorp ter sprake. „Er is niet meer in te leven", aldus dit raadslid, die Havendorp een „donkere vlek" in Vlissingen noemde. Hij vroeg dan ook wat b. en w. van plan te zijn te doen. Wethouder Gillissen Verschage verze kerde de heer Bikker, dat het probleem- Havendorp de volle aandacht heeft van b. en w. De wethouder was het met de gedachte van de heer Bikker: de bewo ners uit het achterste deel van deze wijk te concentreren in woningen aar de voorz yde, geheel eens. Vyftien ge zinnen hebben reeds gevolg gegeven aai deze mogelijkheid tot betere huisves ting. Verder zullen b. en w. enkele mo gelijkheden uit het Havendorp-rapp zoals dat is opgemaakt door sociale ken, trachten te realiseren. Ten aanzien van de jeugd dacht re heer Gillissen Verschage onder meer aan de eventuele inrichting van een jeugdgebouw. Tenslotte deelde wethouder Smit op een vraag van de heer Adriaanse mee, dat er thans een plan ontworpen wordt voor de verbetering van de verkeerssituatie bij de Keersluisbrug. De brugwachters woning in die omgeving zal daarbij on getwijfeld opgeruimd moeten worden, zo deelde hij mee. GROOT AANTAL FINALISTEN Duo Francke uit Souburg kampioen Donderdagavond hield de afdeling Zee land van d'Opreehte Amateur in dt „Prins van Oranje" te Goes de finale voor het populaire gedeelte. Met minimaal verschil wisten Suus Emma Francke uit Souburg beslag te leggen op de eerste plaats. Zij zul len hierdoor op 16 juni a.s. de provin ciale kleuren moeten hooghouden op de landelijke finale in Zuid-Laren. Tevens kwamen zij in het bezit van de door de P.Z.C. beschikbaar gestel de wisselbcker. Evenals vorig jaar was ook nu weer een groot aantal beoefenaars van het mo derne genre voor deze finale uitge nodigd. Een teken, dat de prestaties van de deelnemers aan de audities zich in stijgende lijn blijft voortbewe gen. Met veel enthousiasme brachten deze aanbidders van de lichte muze een gevarieerd programma van po- Eulaire liedjes en muziek ten gehore, let niet-muzikale gedeelte was voor rekening van de heer Simon Berre- voets uit Goes, die met enkele voor drachten de talrijke aanwezigen eni ge ogenblikken wist te verpozen. De gezusters Francke behaalden hun kampioenschap met de nummers „Besame Mucho" en „Iwan Iwano- witsch". Accordeonmuziek was er te horen van Sannie Brandt uit 's-Hec- renhoek, Jan Verweij uit Vlissingen liet op het chromatische mondorgel een tweetal eigen composities horen. Hij werd daarbij bijgestaan door gi taarbegeleiding van de heer P. Eek- hardt, Jef van Hese uit Goes zong op verdienstelijke wijze een tweetal door hem zelf gemaakte liedjes, „Maric kijk naar ie knie" en „Donna Ria", waarbij hy veel succes oogstte. Hij begeleidde zich met de gitaar. Zang met gitaarbegeleiding werd eveneens ten gehore gebracht door Gert Over man uit Middelburg met „Die Gitare und das Mer" en „De drie klokken"; het duo Anneke Leemeijer en Ria Luijks uit Goes en door Gerard Kra mer uit Wissenkerke. Jaap Koning uit Middelburg had ter afwisseling de gitaar vervangen door een ukelele. Bijzonder charmant was het optreden van de jeugdige Ditje Ivcrsen uit i-Gravcnpolder. Zij bespeelde even- eens de ukelele en zong hierbij „Droom cowboy" en „Twee kleine kleuters". Haar vader en Adrie Alle- mekinders zorgden voor gitaarbege leiding. Ook ditmaal wisten de „The Swing Brothers" uit Goes met hun vurig enthousiasme een dankbaar ap plaus te verkrijgen. Goede prestaties De heer Henk Ras van de A.V.R.O., die samen met de heer Henk Mennes uit Middelburg, secretaris van de stich ting, de jury vormde noemde de pres taties over het geheel genomen zeer behoorlijk. Het peil verschilde niet zo bijzonder veel en het was dan ook niet gemakkelijk een rangschikking te maken. Hij prees het bestuur van de Zeeuwse afdeling, die na de grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam het grootste is in het land. Voor het vele werk. dat de bestuursle den de heren J. G. J. Geldhof, Henk Mennes en P. de Leeuw uit Vlissin gen verrichtten overhandigde hij deze een gasaansteker namens de A.V.R. O. Voor mevrouw Mennes was er zilveren poederdoos. De uitslag was als volgt: 1. en Zeeuws kampioen Suus en Emma Francke; 2. (zilveren med.) Jan Verweij, Mid delburg; 3. (bronzen med.) Jef van Hese, Goes; 4. (kleine bronzen med.) Gert Overman, Middelburg; 5. Ditje Iversen, 's-Gravenpolder. Deze ver kreeg een plak chocolade. Verdere rangschikking werd niet gemaakt. De leiding was in handen van de heer J. G. J. Geldhof. H Na 2621 opvoeringen van „My fair lady" zal deze musical op 7 Juli a.s. voor het laatst in New York op de planken worden gebracht. Sedert maart 1956 hebben drie-en- een-half miljoen mensen deze musical van Broadway gezien. Onder supervisie van de Verenigde Naties gaan duizenden Algerijnse vluchtelingen in Marokko terug naar hun land. Een beeld in Oujda, Marok ko, waar de treinen met vluchtelin gen en hun bagage vertrekken. KERKNIEUWS Het Gereformeerd Convent in oprichting heeft dezer dagen op „Woudschoten" te Zeist een besloten bijeenkomst gehouden. Sinds 1957 kwam dit Gereformeerd Con vent in besloten kring bijeen. Hierin hebben zitting personen uit de Chr. Geref. Kerken, de Geref- bond in de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Gemeenten, de Geref. Kerken al of niet vrijgemaakt en de chr. geref. en geref. deelnemers met officiële kerkelijke opdracht. De verga dering werd bezocht door in totaal 80 personen uit genoemde vijf groeperin gen. Na bespreking van diverse toespraken in secties bleek het algemeen gevoelen van de aanwezigen te zijn dat op de inge slagen weg verder gegaan moet worden. Op de basis van de drie formulieren van enigheid aanvaardden de aanwezigen elkaar in het besef van de ongeoor loofdheid van de verdeeldheid van hen, die eenzelfde belijdenis onderschrijven en spraken ze uit voor elkaar op deze confessionele basis aanspreekbaar te zijn. De hoop werd geuit dat ook de an dere kerken kunnen komen tot een ker kelijke vertegenwoordiging in dit Geref. Convent. Het ligt in de bedoeling deze vorm van contact voort te zetten en die onderwerpen te bespreken, die de ker ken van geref. belijdenis verdeeld hou den of betrekking hebben op actuele problemen, waar de geref. groe vandaag mee te maken hebben. Theolog. hogeschooldag in Kampen Onder grote belangstelling uit het gehele land werd donderdag in Kampen in de Burgwalkerk de theologische hoge schooldag gehouden. De leiding van de hogeschooldag was in handen van prof. dr. H. N. Ridderbos. Prof. dr. J. L. Koole gaf een jaarover zicht. Tien studenten werden voor het eerst ingeschreven, tien studenten kwa men met; hun studie gereed. Het totaal aantal studenten is 80. Uitbreiding van het aantal studenten zou gewenst zyn, aldus prof. Koole, gezien de vacatures, die er zyn en zullen komen. Conferentie broederschap van baptistenvoorgangers Ds. J. W. Weenink uit Haarlem heeft de 39e conferentie van de Broederschap van Baptistenvoorgangers gesloten. Aan deze conferentie in het centrum „De Vinkenhof" te Bosch en Duin namen baptistenpredikanten uit Nederland en België (Vlaanderen) deel. De broederschap heeft zich ter confe rentie beziggehouden met veel prakti sche problemen, zoals bijvoorbeeld het evangelisatiewerk. Ook aan het onder- werp zielzorg werd veel aandacht be steed. Drs. D. Slort uit Apeldoorn sprak over zielzorg in het algemeen. Hij acht te voor de predikant zielzorg aan eigen ziel allereerst nodig. De zielzorg, die zich tot de enkeling richt, moet echter de gehele mens omvatten. Ds. Joh; de Bres, eerder St.-Annaland, 75 jaar Ds. Joh. de Bres te Heesbeen (N.-Br.) emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, is vrijdag 25 mei 75 jaar geworden. Ds. De Bres werd op 25 mei 1887 te Dordrecht geboren. Op 6 de cember 1914 werd hij predikant van de herv. gemeente Sint-Annaland, van waar hij op 1 oktober 1916 naar die van Bruchem en Kerkwijk in de classis Bom mel vertrok. Tenslotte diende ds. De Bres nog byna vierentwintig jaar de hervormde gemeente van Sint-Maar tensdijk op het eiland Tholen, waar hem met ingang van 1 mei 1953 na ruim 42 volbrachte dienstjaren op bijna 66-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat diende ds. De Bres de her vormde gemeente van Sint-Maartens dijk nog enige jaren als ouderling. Te Sint-Maartensdijk was hij praetor van de ring Tholen en voorzitter van het bestuur van de christelijke school, waarvan hij mede één van de mede- Sirichters was. Ds. De Bres is lid van de eerformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Buit van f 43.000 bij inbraak in Delft In de nncht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het kantoor van de Van der Woudenstichting op de Paarden markt in Delft. De brandkast werd open gesneden en daaruit werden de lonen en salarissen gestolen tot een totaal bedrag van f 43.000, De Van der Woudenstichting is een semi-gemeentelijke instelling voor de nazorg van geestelijk gehandicapten. Ook de gemeentelijke sociale werkvoor ziening is er bij onder gebracht. De poli tie weigerde, hangende het onderzoek, elke mededeling. Ook de gemeentelijke voorlichtingsdienst gaf geen inlichtin- IN DE MAAND APRIL Reddingbootschipper Mees Toxopeus vertelt in „Woest maar kalm" De bekende Amerikaanse schrijver Leon Uris heeft in april in Zeeland op de lijst van best verkochte boeken een indrukwek kende comeback gemaakt. Nadat zijn boek „Exodus", dat maan denlang tot dc best verkochte titels in Nederland en ook in Zee land behoorde, de laatste tijd steeds verder op de lijst naar beneden was gezakt, slaat Uris met zijn laatste roman „Mila 18" weer alle records. Verreweg het merendeel van de Zeeuwse boek handelaren, dat aan de maandelijkse enquête meewerkt, gaf dit boek als bestseller nummer één van april op. Bestseller bij de pockets was „De bezetting", deel twee, van dr. De Jong met op de tweede plaats „Van Kerken tot Kerk", de oproep van achttie: gereformeerde en hervorm de predikanten voor meer eenheid tussen beide kerken. Verder ston- dei. de verschillende pockets van God fried Bomans sterk in de aandacht van het lezerspubliek met als uit schieter het aardige boekje „Caprio- de joden tot onderwerp gekozen: in „Exodus" de strijd voor het krij gen var een eigen staat; in „Mila 18" de opstand in het getto van Warschau. Eén van de bloedigste epi soden uit de tweede wereldoorlog, maar voor de joden ook één van de belangrijkste Voor het eerst in de geschiedenis bestreden zij daadwer kelijk hun vyanden, al was het dan eer hopeloze stryd van vertwijfelden legen een oppermachtig Duits leger. Maar toch verkozen de gettojoden liever te sterven met de wapens in de hand dan in de gaskamers van de concentratiekampen. Veel opwekkender lectuurvormt de trilogie „Jungle", waarmee Anthonie vat. Kampen in april op de tweede plaats kwam, terwijl het charmante boek „Noten Kraken" van Godfried Bomans derde werd. Veel belangstel ling trekt ook nog steeds Guareschi's „Dón Camillo in Rusland", dat op de irfst van de best verkochte boe ken de vierde plaats voor zich opeis te. Een geheel nieuw „gezicht" is het pas verschenen boek „Woest maar Kalm" ove rhet leven van de bekende reddingbootschipper Mees Toxopeus, zoals het door hemzelf aan de jour nalist Jan Hardenberg werd verteld. Dit boek werd vijfde, waarna de Jan de Hartog Omnibus op de zesde plaats kwam. Een gelijk aantal vermeldingen kregen de boe ken „Jacob Moens" van de Vlissing se geschiedleraar en schryver L. W. de Bree- „Gehuwd en ongehuwd" van C. J. B. J. Trimbos en „De laatste verzoeking" van Jozeph Viertel, die samen de zevende plaats moesten delen. Acht werd tenslotte „De ka nonnen van Navarone" van Alistair Maclean Opmerkelijk is voorts de grote be. langstelling, die het boekje „Er zyn geen Belgen" van de Nederlander dr. Paardekooper, in Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft getrokken. Met name in Oostburg, waar er ettelijke tiental len van zijn verkocht. „Een boek dat mensen tot nadenken stemt" Mila 18" is een teken voor deze tijd. Een waarschu wing dat we er voor moeten op passen, „dat het niet nogmaals gebeurt. Rustig, maar met grote nadruk worden deze woorden gezegd door de 36-jarige Goese betonfabrikant A. Molenaar, die in „Mila 18" meer ziet dan al leen maar een goede roman over de opstand der joden in het ghetto van Warschau. „Het is een teken aan de wand". Over het boek zelf heeft hij eigenlijk weinig te zeggen. Het is goed: „het heeft me geboeid van de eerste tot de laatste bladzijde. Een boek dat je niet eerder weglegt voordat je het uithebt. Ik zou het iedereen wil len aanbevelen. Veel mensen zouden het geloof ik liever doodzwijgen, om dat ze zelf lauw geweest zijn in de oorlog toen er geholpen kon worden. Nu we weten wat er allemaal ge- A. MOLENAAR teken RECORDBEDRAG Voor de bétere elastieken KOUSEN buikbanden BREUKBANDEN ii EKEN GOK DELS HEKNIABANDEN STEUNZOLEN ENZ.. ENZ. gaat U het bést naar de bekende gcnecmnlddelen- bandageznak met de grote afdeling parfumerie van Q,. van t[cr IANGE KERKSTRAAT 4? - GOES Lid „Orthobanda", Nederl. Ver. van vakkundigen. HOOGTEZONNEN de echte „Hanau". HOOKAPPAKATEN dc originele „Siemens". Alles met garantie. Llbelle Supp-hose steunkouxen In alle maten. 16.90 per paar. Oók voor heren die veel staan moeten 1 HUWELIJK Het vinden van een goede levenspartner ls en blijft een zaak van vertrouwen. Bij ons ls uw geheim in vertrouwde en deskundige handen Selecte relaties In alle beschaafde kringen In het gehele land. Honderden dankbetuigingen. Gratis Inlichtingen onder blanco couvert. Bemiddelingskantoor M E r R O P A Mathenesserlann 458h Telef. 50613 Rotterdam Wilt U iedere dag het laatste nieuws in de brievenbus Dan een abonnement op de Provinciale Zeeuwse Courant een klasse apart, betrouwbaar, snel en comfortabel, van&t 1271, Alle modellen en kleuren uit voorraad leverbaar. GOES - Telefoon 6063 VESPA-DKALEK voor de Bevelauden. De missen. Geen Voorstel: 10.000 voor studiebeurzen jonge glastuinders De veilingvereniging „Kupelle-Bie- zelinge en Omgeving" te Kapelle heeft het boekjaar, dat eindigt per 31 maart, kunnen afsluiten zonder verlies of winst. De omzet bereik te het recordbedrag van f 12.002.592,92. Dat is ruim vier miljoen meer dan over het voor gaande jaar, toen deze f 7817.100,57 beliep en ruim twee miljoen meer dan over het boek jaar 19591960. Toen bedroeg de omzet f 9.852.643,58. Deze cijfers zijn ontleend aan het jaarover zicht, dat de leden in verband met de op zaterdag 2 juni des middags in de kantine te houden algemene vergadering is toegezonden. De ex port nam het afgelopen jaar een ruime plaats in. Van de totaalaan- voer van 20483 ton ging een vierde gedeelte, 5084 tonde grenzen over. In het exportoverzicht staat België op de eerste plaats met een afname van 2512 ton, gevolgd door W.-Duitsland met 1717 ton. Ook Engeland kon met 501 ton nog flink meedoen. Daarna vol gen Zwitserland met 143 ton. Zweden met 126 ton, Frankrijk met 67 ton en Luxemburg met 15 ton. De appelen ne men de voornaamste plaats in met 2289 ton, gevolgd door de peren met 1974 ton. Zwitserland was een goede afnemer van bramen, terwijl ook België en West- Duitsland belangstelling voor dit pro- dukt toonden. Appelen werd er tien miljoen kg aangevoerd. Voor de peren is dit cyfer 5.8 miljoen kg. Verdere aan- voercijfers zijn: aardbeien 773 ton, frambozen 521 ton, pruimen 796 ton, rode bessen 542 ton. bramen 563 ton en Êroene bonen 743 ton. 'e exploitatierekening vertoont in ba ten en lasten een totaalbedrag van 298.788,09. De balans geeft een totaal aan van 1.832.655.32. In de algemene exploitatierekening zyn ook opgenomen de verliezen van de exploitatierekenin gen koelhuis en sorteren fruit. Deze be droegen resp. 36.710,84 en 16.847,08 De agenda vermeldt naast de gebrui kelijke punten als vaststelling con tributie en veilingspercentages eer bestuursvoorstel tot het beschikbaar stellen van 10.000,voor praktijk- studiebeurzen aan jonge glastuin ders. FILMS IN ZEELAND Spectaculaire actie in de Griekse archipel In de groene heuvels van de Griekse ar chipel speelt zich het oorlogsdrama af, dat scenarioschryver-producent Carl Foreman putte uit het boek van Alistair MacLean: „De kanonnen van Navaro ne", aangekondigd als het meest indruk wekkende spektakel uit Hollywoods op kan wat drama betreft gerust op lyn geschakeld worden met „Brug over de Kwai". De laatste film dreef voor het grootste deel evenwel op de talentvolle Sir Alec Guinness. In „De kanonnen" is nog meer talent gestoken. Gregory Peek staat in de rolbezetting weliswaar als eerste genoemd, maar David Niven, An thony Quinn, Stanley Baker en Anthony Quayle hebben geen minder aandeel in het epos van Navarone. De film verhaalt in een reeks spannen de episodes van do ondergang van een Duitse versterking op het Griekse eiland Navarone. Twee kanonnen, reusachtige vernietigingsmiddelen, die naarmate het verhaal vordert steeds grotere en af schrikwekkender vormen aannemen in de verbeelding van de toeschouwer moe ten onschadelijk worden gemaakt, om dat zy de toegang versperren tot het eiland waar tweeduizend geallieerde sol daten ingesloten liggen. Een commandogroep van zes man zal de monsters vernietigen. De groep is van een zeer heterogene sa- conflicten reeds in het verleden ge boren en nieuwe spanningen, veroor zaakt door het gevaar, aan deze op dracht verbonden, leiden tot een reeks van incidenten. Zolang we geconfronteerd worden met deze groep en haar opdracht is de film tot en met aanvaardbaar. Minder mak kelijk te aanvaarden is het verdere ver loop van dit grillige avontuur, wanneer de groep na vele malen heldhaftig op treden het eiland bereikt en contact krijgt met een verzetsgroep. Twee vrou wen komen nu in het spel en hier heeft Foreman de grootste concessie gedaan aan de slechte smaak. Hy vervalt hier in goedkope effecten en weet zich pas te herstellen, wanneer de draad van het verhaal naar nieuwe heroïsche daden voert. Actie ls het voornaamste element in „De kanonnen van Navarone" en op dat punt kan men zich moeilijk een film inden ken, die deze slaat. Gregory Peck, David Niven en Anthony Quinn (de laatste als de Griekse kolonel Stavrou, gids van het groepje) beelden de markantste figuren uit en dragen met hun spel veel bij tot het succes van de film. Qua vorm blijft „De kanonnen van Navarone" evenwel een heroïsch spektakelstuk, boeiend vooral door zijn grootse opzet, zware rolbezetting en actierijkdom. De film is te zien in drie bioscopen: City (Middelburg), Grand (Goes) en Alhambra (Vlissingen). LUXOR (Vlissingen) vertoont als ge woonlijk een western, ditmaal weer eens van Audie Murphy: „De dood rijdt mee", boeiende gebeurtenissen uit de geschie denis van de Texas Rangers. t„ fi T?rrr?r» beurd is, vraag je je af waarom er toen niet meer geholpen is. Waarom hebben ook de Nederlanders niet meer gedaan om de joden te helpen". Zonder tussenpozen komen de woor den in vaak korte zinnen snel over zijn lippen. Het houdt hem bezig. Zoals de vervolging van de joden in hun totaliteit. Met al zijn wreedhe den en bestialiteiten, zoals ook Nederland het in de tweede wereld oorlog heeft gekend. Veel heeft hij er over gelezen en zelf ook meege maakt. HELPEN Pas veertien jaar oud was de heer Molenaar toen de oorlog uitbrak. HU woonde nog bij zijn ouders in Dordrecht, waar hij zijn vader hielp als er geholpen moest worden. Trots klinkt er door in zijn stem als hij spreekt over zijn vader, die zich gedurende vijf jaar heeft ingezet om de ondergedoken joden van eten te voorzien. Overdag werkzaam als ambtenaar, 's avonds op pad om voedsel te orga niseren. Avond aan avond. Onge merkt is dit voor de oudste zoon niet gebeurd. Hij wist het als er spannen de dingen stonden te gebeuren en la ter, toen hij wat onder was, werd ook hij ingeschakeld. Helpen, ook als er gevaar aan verbonden zit, heeft voor hem geen holle klank. Dan wordt er geholpen Een toevalligheid kan het dan ook niet genoemd worden, dat hij, die aan het hoofd staat van een kleine maar actieve zaak en dus over wei nig vrye tyd beschikt, „Mila 18" kocht en het achter elkaar uitlas. Zoals hij ook „Exodus" van Leon Uris heeft gelezen en „De Muur", dat eveneens over het ghetto van War schau gaat. Alleen meer gedocu menteerd aan „Mila 18". Boeken die de mensen tot nadenken stemmen over al het leed dat er is geweest, alle onrecht en hoe laks wij toen zelf vaak waren. Nadenken, de heer Molenaar zou zo graag willen dat meer mensen dat deden. Zich eens zouden bezinnen over wat er gebeurd Zelf hebben we in Nederland kunnen zien hoe hele gezinnen uit elkaar gerukt en afgevoerd werden naar on bekende bestemming. De daad is toen eigenlijk veel te laat gekomen. Ieder een had zich toen veel meer moeten inzetten om de joden te helpen. PLICHT En dit juist intrigeert hem. Ergert hem ook. Vaak houdt men zich afzijdig, offert men anderen op om het zelf maar rustig te hebben. „Nu doen we het byna weer", zegt hij. Ditmaal zijn het niet de joden, maar is het Nieuw-Guinea. Als een plicht ziet hij het dat Nederland zich inzet om voor dit land alles te doen wat maar mogelijk is. En bij de heer Molenaar is alles een heleboel. „Men beseft niet dat men in Neder land is bevrijd. Hoeveel geallieerde soldaten hebben voor ons niet hun leven gegeven. Nu is Nederland in ..Mila 18" zou voor ons een waarschu wing moeten zijn, is zyn mening. Het wijst er ons-nog eens op wat er kan gebeuren als men zich teveel afzijdig houdt. Daarom kan hij het boek iedereen aanraden. Al is het dan geen opwekkende lectuur, het stemt in ieder geval tot lïadenken. e De autoproduktie van de Britse autofa- briek British Motor Corporation, in Birming ham. niet een personeelsbezetting van 14.000 man. is vrijdag volledig tot stilstand gekomen als gevolg van een staking van 55 elektrotechnici: 20 van deze laatsten eisen een loonsverhoging die de maatschap pij in totaal 300 gulden per week zou kosten. De B.M.C. bood 200 gulden aan. In een teer verwerkende fabriek in de Oostduitse plaats Rositz zijn donderdag acht arbeiders om het leven gekomen door het uiteenbarsten van een tank met gloeiend hete inhoud, aldus een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N menstelling; karaktertegenstellingcn, I In ELECTRO (Middelburg)' kan men Jack Palance het zwaard zien hanteren in een „historische" film, spelend in de tyd van de Phoenlcische oorlogen: „Re- vak, de rebel".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11