EEK FIETS VOOR NIETS! WKUNT U ZÜN In Terneuzen komt nieuw modern internaat voor schipperskinderen Veere lootte al zijn „kansbiljetten" uit... GESLAAGDE LEERKRACHTENDAG VAN DE Z.L.M. TE K0RTGENE MIDDELBURGS DAMES VOETBALELFTAL WON PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 MEI 1962 RUIMTE IN FLAT ONVOLDOENDE Advertentie Bij voorkeur dicht bij haven Het „Koningin Juliana Inter naat" voor schipperskinderen in Terneuzen gaat uitbreiden. Door de gestadige groei van liet aantal schipperskinderen, die lager- en voortgezet on derwijs aan de wal volgen, begint de ruimte in het voor lopig internaat te klein te worden. Het „Koningin Julia na Internaat", dat thans is ondergebracht in een viertal woningen van hét nog vrij nieuwe flatgebouw aan de Iepenlaan, zal nog dezer da gen met één woning worden uitgebreid. Aangezien deze huisvesting echter een noodoplossing blijft, heeft de „Stichting Schoolfonds voor Schippers kinderen vanwege de Neder lands Hervormde Kerk", waarvan het Terneuzense in ternaat uitgaat, kortgeleden optie gevraagd op een terrein nabij de Rosenstraat. Het ligt in de bedoeling van het schoolfonds om daarop een modern, permanent internaat te bouwen met een accommo datie voor circa 100 schip perskinderen. De stichting wil, zo spoedig als vergun ningen en dergelijke dit toe laten, de bouw daarvan met de meeste voortvarendheid ter hand nemen. Het „Koningin Juliana Internaat" - op 29 oktober 1959 officieel geopend door de commissaris der koningin in Zeeland kende aanvankelijk een aarzelend be gin. Ook schippers kijken „de kat uit de boom" alvorens zij hun kinderen aan de zorg van ande ren toevertrouwen. Dit vertrou wen hebben directrice, mej. A. Kielman en haar assistentes in de afgelopen 2 V. jaar weten te.ver overen want momenteel zijn reeds. 51 kinderen uit schippèrsgezinnen in het internaat gehuisvest. Voor het-schooljaar, dat in september begint, zyn nu reeds zeven nieu we leerlingen opgegeven. Hoewel het gros van de jonge gas ten de gemeentelijke school voor schipperskinderen aan de v. d. Peijlstraat bezoekt, is dit niet ver plicht. Zo volgens kinderen uit het internaat ook het onderwijs aan de openbare school A en aan de hervormde school. Verder zijn in het internaat kinderen onder gebracht, die de b.l.o.-school, de lagere technische school, de open bare ulo en het Petrus Hondius lyceum bezoeken. de kinderen. Zo lang het goed weer is, weten de schippersjon- gens en meisjes zich na schooltijd wel te vermaken in de openlucht. Maar 's winters en bij regenach tig weer is het voor het personeel een enorme, opgave om zo'n 50 kinderen binnenshuis bezig te hon den. Speciaal geldt dit voor de jongsteu onder hen, die nog maar kort geleden van boord zijn ge komen en aan het nieuwe en bij zonder grote „gezin" nog moeten wennen. Eén en ander betekent dat er ook binnenshuis ruimte nodig is voor hot maken van schoolwerk, een i brief schrijven naar ..thuis", vóór gezamenlijke gezelschapsspelen én het vertonen van films cn dia's. De nu ter beschikking gestelde vijfde woning biedt dus wél enig soelaas maar blijft een noodop lossing totdat het zo noodzake lijke, nieuwe internaat in gebruik kan worden genomen. Kortgeleden werd ln het inter naat een enorme hoeveelheid olie bollen gebakken, die Vlot „aan de ken maar dan dreigt het gevaar van een te massale bevolking waardoor de band met de kinde ren verloren kan gaan. Het wachten is nog op een defi nitieve plaats, liefst niet te ver van de haven. Verder wordt; nog onderzocht in hoeverre het rijk financiële steun bij de bouw zal verlenen. Bij al deze zaken wordt momenteel zo veel mogelyk spoed 1 betracht hetgeen niet de gestadige I groei van het aantal kinderen noodzakelijk is", aldus directeur Broeze. Jubilarissen bij veiling in Goes De veiling in Goes heeft volgende maand niet minder dan vier jubilaris sen in zijn midden. Het zijn de he ren W. G. M. de Valk, adjunct- directcur, P. J. Oelé, chef koelhui zen en pakstation, H. M. Mijrisber- gen, ladingnieester en C. Westdorp, r - - I transportarbeider. Zij vieren allen man werden gebracht. Voor de J hun 25-jarig jubileum bij de veiling, opbrengst kon het eerste gedeelte Dinsdag 5 jtini a.s. 's middags van van een kampeeruitrusting wor- 2 tot 4 uur zullen de jubilarissen re cipiëren iii dé restauratie van de veiling aan de Fruitlaan. een kampeeruitrusting wor den aangeschaft, waarmee nu elk weekeinde een groepje van circa tien kinderen naar de West Zeeuws-Vlaamse kust trekt. Ook neemt het internaat dit jaar weer met een 30-tal kinderen deel aan het jaarlijkse, grote schipperskin- derenkamp in Hattem (25 tot en met 29 juli). Niet té groot Over de plannen voor het nieuwe internaat zei de directeur van de stichting schoolfonds, de heer J. Broeze uit Amsterdam, dat de tegenwoordige intcx'naten alle ge richt zijn op maximaal 100 kin deren. Een nog groter gebouw zou de exploitatie wel voordeliger ma- Groot t „gezin Eén van de moeilijkheden waar voor het personeel zich gedurig ziet geplaatst, is het vinden van een goede vrijetijdsbesteding voor EXAMENS Mejuffrouw A. J. v. Dongen te Kou- dekerke is aan de Amsterdamse huishoudschool. Zandpad, geslaagd voor lerares koken en huishoudkun de. akte N 12. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde vóór hét kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid mejuffrouw S. T. Mulder te Middelburg. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen rechten de heer W. Loof te Tholen. Kettingbotsing in Bergen op Zoom liep goed af Toen de Middelburgse autobestuur der S. V. maandagmorgen in de Waa- senaarstraat ie Bergen öp Zoom voorrang verleende aan een andere autobus had dit een gecompliceerde kettingbotsing tot gevolg. De autobus van V. ging slippen en schoof tegen een rechts van de weg geparkeerd staande auto, dié tegen een door een inwoner uit Eindhoven bestuurde wagen botste. Deze auto schoot hierop naar voren en kwam tegen de voorgevel van een woning, die ernstig werd beschadigd. Een bewoner uit de.Wassenaarstraat, die juist zy.i woning verliet, kon met een sprong over de auto nog net vóórko men. dat hij tussen auto en gevel bekneld zou zijn geraakt. De auto's, alsmede de beide personenwagens en een fiets liepen van liehte tot vrij zware beschadigingen op. ELKE DAG-3 MAANDEN LANG (t/rh 3D [uni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kansdiefiets (plus toebehoren) cadeau te krijgen I DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE ZESDE WEEK ZATERDAG 5 HEI mevr. J. Berssenbrujge M. Montessorihan 1, Amersfoort. MAANDAG 7 MEI mej. A. Michels Molenstraat 11. Tilburg. DINSDAG 8 MEI <le heer S. Feensira No. 110. St. Nlcólaasta. WOENSDAG 9 MEI mej. S. Modderman Schonegevelscraac 3?. Wolvega. DONDERDAG 10 MEI de heer C. J. van Ginneken Kerkstraat 12, Cavel. VRIJDAG 11 MEI mevr. K. v.d. Meer Zuidweg 41, Rijpwetering. STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) EXCURSIE OVER NOORD-BEVELAND Mej. M. W. Schut: goede leergang is noodzakelijk De „lcerkraclitendag 19G2", die woensdag in „De Stadswijnkelder" in Kortgene door de commissie voor het landbouwonderwijs van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is belegd, is een succes geworden. Kuim tachtig directrices, directeureu en onderwijzend personeel van huis houd- en tuinbouwscholen uit heel Zeeland hebben deze geanimeerde dag bijgewoond. De leerkrachtemla- gen zoals die in liet verleden al meer zijn gehouden, beogen een middel tot een zekere bezinning te zijn op de leerstof van de verschillende scho len. waarin men het juiste midden tracht te vinden tussen vrijheid en aanpassing van de leerlingen en een te starre gebondenheid van hel les rooster. De voorzitter van de commissie voor het landbouwhuishcudonderwijs. dc heer B. H. G. ter Haar Ronieny, burgemeester van Wóïphaartsdijk. heette woensdagmorgen in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene het grote aantal leerkrachten wel kom, in het bijzonder burgemeester A. Schuit van Kortgene, die verge zeld was van zijn echtgenote, voorts de inspectrice van het nijverheids onderwijs mej. M. W. Schut, alsmede de directrice van de vakschool voor meisjes te Goes, mej. Ibis en de ver dere leden van de commissie land- bouwhuislioudonderwijs van de Z.L. M. Mej. M. W. Schut sprak in de morgenbijeenkomst op bijzonder des kundige wijze over de noodzaak van een goede leergang voor alle vak ken op de landbouwhulshoudscholen. Zij stelde, dat een goed leerplan niet behoeft in te houden, dat liét leer plan op dè school ook goed wordt De Vlissingsc sportlieden hebben woensdagavond kans gezien om de 12-10 achterstand, die zij in de ste- rienontmoeling Vlissingen-Middel- burg hadden opgelopen, weg te wer ken. De stand is momenteel in even wicht: 15-15. Nadat de Middelburgse biljarters dinsdagavond de stand ge lijk hadden gebracht (12-12) kregen de hoofdstedelingen door de tafelten niswedstrijden to winnen een 12-10 voorsprong. Het eerste tafeltcnnis- team van Middelburg moest genoe- S>n nemen met een 5-5 gelijk spel. et tweede en het derde team won nen beide met 8-2. Alleen de damcsvoetbalwedstryd le verde Middelburg woensdagavond de volle winst op. Dc hoofdstedelijke da me* wonnen met 1-0. Het enige doel punt werd na rust gescoord door me vrouw W. Wisse-Adriaanse. De vol leybalwedstrijd leverde voor Vlissin- gen een 3-1 zege op. De Vlissingers wonnen de eerste set met 15-6, ver loren de tweede met 15-10 en wonnen de derde en vierde met respeotiovelijk 1.5-10 en 15-9. De atletiekontmoeting eindigde in een vrij duidelijke overwinning voor de Scheldestadbcwoncrs: 108-78. Vlis- singen veroverde vooral veel punten op de nummers 60 m meisjes C. 100 m meisjes A en kogelstoten meisjes C. Op deze drie onderdelen kreeg Vlissingen in totaal 21 punten, waar tegenover Middelburg, doordat de In geschreven meisjes verstek lieten gaan. geen enkel punt kon stellen. De olympische estafette einidgde in Op de foto: een spelmoment uit de damcsvoetbalwedstrijd bij een aanval op het Middelburgse doel. (Foto P.Z.C.) een verrassende Vlissingse overwin ning. De judoteams van Vlissingen cn Mid delburg deelden de punten broeder lijk: l-l. Het eerste gedeelte van de tennisontnioeting werd afgesloten met een 5-4 voorsprong voor Vlissin gen. Het tweede gedeelte wordt van avond, donderdag, gespeeld. Op liet veld aan de Irislaan werd verder nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Vlissings zomeravondvoetbalelf tal en het "Vlissings veteranenteam. Deze ontmoeting eindigde onbeslist: 1-1. toegepast. De punten waarmee men in een goed leerplan rekening moet houden, zijn do soort opleiding, het doel van de opleiding, de toelatings eis, een lessentabel met een aantal kern- en keuzevakken, de aard van de leerstof voor ieder vak en de omschrijving van de leergang. Ver volgens gaf mej. Schut in grove ljjnen aan, hoe men te werk moet gaan by het opmaken van een leer gang. Daarbij moet men er van uit gaan, dat men vanuit liet ge makkelijke naar het moeilijke werkt en zo tot het eindo van de leergang komt. Daarnaast gaf zij nog enkele inlichtingen over de opleiding tot inrichtingsassistente, tot huisnaaister en tot costumiè- re. Van bijzonder veel belang achtte zij de algemene vorming (VAVO), die ook een bclangrijlt deel moet uitmaken van de pri maire opleiding van de meisjeè. zowel als de opleiding van de inrichtingsassislénles. „Het ligt in de ontwikkeling van de tijd", aldus nïej. Schut, „dat wy de meisjes zó klaar maken, dat zij een beroep kunnen kie zen". Na de koffiemaaltijd en het bezichtigen van de landbouwhuis- lioudschool te Kortgene, die Juist naast „Do Stadswijnkelder" ligt, beantwoordde mej' Schut nog een aantal vragen, die betrekking- hadden op dc tuinbouw-, huis houd-, naald- en VAVO-vakken. Excursie Burgemeester Ter Haar Romeny bood mej. Schut na afloop van haar causerie namens de Z.L.M. een Nóordbevelands sieraad aan. Ook de huishoudschool-meisjes, die als dienstertjes waren opgetreden bij de koffiemaaltijd, werden niet vergeten. Mej. M. W. don Engelsen, directrice van de landbouwhuisnoudschool te Kortgene organisatrice van deze dag kreeg een boekwerk aange boden. De echtgenote van burge meester A. Schuit overhandigde bur gemeester Ter Haar Ronieny een bos tulpen als meae-gastvrouwe en lid van de commissie van toezicht van de school te Kortgene. Tenslotte bood mej. A. Zandee. directrice van de landbouwhuishoud3chool te Ter neuzen, mej. Den Engelsen en mej. A. v. d. Leeden, consulente land- bouwhuishoudonderwijs van de Z.L. M., eveneens oen geschenk aan. Des middags maakten de leerkrach ten een excursie naar de Veersegat- dain en de vismijn van Colijnsplaat. In hotel „Kamperduin" in bet Kani- perlandse bungalowpark „De Ban- jaard" gebruikte het gezelschap de thee. Leger des Heilsband uit Kettering naar Middelburg Op vrijdag I juni a.s. (aanvang 8 uur) geeft het Kettering Citadel-mu ziekkorps uit Engeland een concert in de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal. Dit gebeurt in liet kader van een bezoek, dat deze Leger des I-Ieilsband voor de eerste maal aan Nederland brengt. Geen andere stad van gelijke afme tingen als Kettering heeft meer be kende muziekkorpsen binnen zijn poorten: thans beleven hun glorietijd de in Zeeland ook bekende Munn and Feltons-band en het Leger des Hcils- muzielckorps van Kettering Citadel. De in 1956 aangestelde kapelmeester Cyril E. Manning, een waardig op volger van zijn voorganger A. E. Munn, heeft reeds een lange en ver dienstelijke periode van Leger des Heils-dienst achter zich. Het muziek korps heeft in de laatste jaren bij tal van gelegenheden voor de radio gespeeld cn neeft in Engeland vele tournees gemaakt. Luitenant-kolonel H. Orton zal als vertegenwoordiger van het interna tionaal hoofdkwartier hol muziek korps op. zijn tocht door Nederland vergezellen. EIND AAN 135-3ARJGE TRADITIE Ruim 1000 obligaties van „Napoleontische" schuld DUIZENDNËGENTIG pa- piertjes ter grootte van een half sigarettevlöeitje, op gevouwen en aan beidé zijden dichtgeplakt lagen gister morgen op de tafel in de Veerse raadzaal. Burgemees ter jhr. F. den Beer Poor- tugael had ze leeggeschud uit een oude trommel: 1090 con tra-nummers van „obligaties wegéns oude achterstallige schulden ten laste van de ge meente Vèere". Wannéér nu alle eigenaars van die 1090 obligaties zich gisteren rond de Veerse raadstafel hadden vervoegd om hun papieren ter verzilvering aan te bie den, had de markizaatsstad geen „oude achterstallige schuld" meer gehad. Want Veere zette definitief een punt achter eêii 135-jarige oude schuld: alle resterende obligaties van eeïl vórdering van meer dan 37.000 gulden, zijn woensdag uitgeloot. Het zal velen wel békend zyn, dat die Veerse schuld een nala tenschap is gtweest van dc Na poleontisch tijd. Die was voor de ze Zeeuwse stad bepaald niet gun stig: de stadsiiitgaven namen op onrustbarende wijze toe en hoewel Napoleon zijn bést deed óm er nog wat van te maken, had Veere na liet vertrek van de Franse sol. daten een voor die tijd enorme schuld van precies f 37.078 in zjjn boeken staan Iedereen, die iets van de gèmeente te vorderen had, kon toen zijn eisen indienen: lijfrenten en schul den vah leningen werden meteen maar afgeschreven niet moer betaald maar schulden, die ontstaan waren uit leveranties en arbeidsprestaties werden voldaan met „kansbiljetten" van tien gul den. Dat betekende, dat ieder ten minste de kans had ötn te zijner tijd zijn bonnetjes voor een tien tje te kunnen inwisselen. Start in 1928 Nadat de toenmalige minister van binnenlandse zaken op 27 juni 1827 de Veerse terugbetalingsrc- geling had goedgekeurd, startte «Ie- gemeente in 1828 niet; do uit loting van 50 „kansbiljetten" (na 1851 heetten zo obligaties). Dat duurde tot 1817, waarna or elk jaar dertig uitgeloot werden en vanaf 1857 steeds tien. Dat ging zo door tot enkele jaren geleden. Voot dè laatste maal vèfècheen de trommel op de Veerse raadstafel. Linhs burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael 'tijdens de uitloting. Fotó P.Z.C.) Steeds maar renteloos. „Dat von den wo zo a-sociaal", zei ons bur gemeester Den Beer Poortugael, „dat we besloten om er voortaan 100 per jaar uit te loten". Ge meente-secretaris L. van der Hie- le kwam tenslotte met een nog beter voorstel om de obligaties nu maar allemaal uit te loten. Dc raad ging er mee akkoord en ten slotte ook Ged. Staten. Zo werd dus woensdag een eind gemaakt aan een traditie, dié vooi'schréef, dat elk jaar de grote houten trommel op de raadstafel verscheen en waarbij de burge meester dan mét enige plechtig heid tien nummertjes uitlootte. Dc oiido trommel is gisteren voor het "laatst op tafel geplaatst, te zanten met de oude registers, waarin de bezitters van de obli gaties opgetekènd staan. Daarna zetten burgemeester, zijn wethou ders. de secretaris en nog enkele helpers zich aan een karweitje, waarmee ze de gehèlè mórgen „zóet" waren: het ,*opénpeJlen" van de contra-nummers. Naarstig werd g'ózocht naar huntmer één (de vinder zou mogen „trakte ren"). dat vólgens het register nog niet uitgeloot was, maar het eerste nummer wds niet tc vin den Gemiddeld 40 procent Wanneer straks de gehele zaak in volgorde geadministreerd is wor den alle obligatiehouders, die nog een schuldbewijs in hun bezit heb ben, er per advertentie van op de hoogte gebracht, dat hun obliga ties zyn uitgeloot. Daar gemid deld ongeveer 40 procent van de uitgelote nummers ter verzilve ring wordt aaiigóboden, rekent het Veerse gemeentebestuur er op, dat niet de gehele uitloting een bedrag van tussen de 4000 en 4.300 gulden gemoeid zal zijn. Uit liet feit, dat maar 30 tot 40 pro cent ter verzilvering wordt aan geboden, moge blyken dat de ge meente er nooit veel nadeel bij heeft ondervonden, temeer omdat Vecro in de loop der tijden zelf vele obligaties heeft opgekocht. Behalve de gemeente Veere, tal rijke particulieren en enkele bank instellingen heeft ook het Delftse tuchthuis een aantal obligaties. Die werden rond 1830 aan dit in stituut overgemaakt ter betaling van de kosten, die men in Delft moest maken om een Veerse bur ger weer tot de orde te roepen Veere was overigens niet de enige gemeente, die na de val van Na poleon zijn heil moest zoeken in „kansbiljetten". Vlissingen heeft hetzelfde gedaan, alleen: Vlissin gen heeft nooit een cent betaald. Wat dat betreft is Veere dus een goede schuldenaar geweest in de loop van 135 jaar! Borgstellingsfonds: in 1961 76 kredietaanvragen De Stichting „Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden" heeft in 1961 76 aanvragen voor kredieten ontvangen, 17 meer dan in 1960, al dus blijkt uit het jaarverslag van de Stichting over het jaar 196.1. Aan 62 aanvragers kón een krediet wor den toegestaan tot een totaalbedrag van 193.435. Van deze 62 kredieten waren 9 borgstellingsfondskredieten (in totaal 20.600). 40 bedryfsuit- rustingskredieten (in totaal een be drag van 135.060) en 13 bijzondere kredieten (in totaal 37.775). Hiervan werden nog niet opgenomen 1 borgstellingsfondskrediet vart 3000 gulden, 8 bedrijfsultrustingskredieten van ln totaal 36.060 en 1 bijzonder krediet van 3000. Er werden dus 52 kredieten opgenomen tot een to taal bedrag van 151,375. In 1961 werd in totaal afgelost 119.898,09. Op 1 januari 1962 stond aan kredie ten uil een bedrag van 270.925,15. De gemeentelijke bijdrage bedraagt 1.853 cent per inwoner. Van dè aan gesloten gemeenten met in totaal 155.552 inwoners ontvangt het fonds zodoende een bedrag van 2883,64. De garantiebijdrage van de provin cie is 1441,82, die van de Kamer van Koophandel 480.59. In 1961 is een subsidieregeling van het rijk tot stand gekomen. Hoewel het bedrag, dat aan liet fonds over 1.961 zal wor den uitgekeerd, nog niet definitief is vastgesteld, is volgens een voorlopige rekening van het departement te verwachten, dat de uitkering ruim 2600 zal bedragen. Het kapitaal van het fonds bedroeg op 31 december 1961 13.330.20. Met ingang van 1 januari 1961 cn 1962 hebben de gemeenten Zoutelande, Veere, Arnemuiden. 's-Heer Abts- kerke, Oud-Vossemeer, Scherpenisse, 's-GravenpoIder, Borssele en Vrou wenpolder zich bij het fonds aange sloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6