A.B.V.A. op de bres voor gepensioneerden Dr. Paardekooper citeerde een geacht Belgisch minister Evacués willen naar Nederland toe Soldaat weigert burgerpak voor N.-Guinea-reis VORSTELIJKE VAARTOCHT OP DE BLAUWE DONAU Jongen ernstig gewond bij chemische proef DONDERDAG 24 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 „ER ZIJN GEEN BELGEN" „Merkwaardige discriminatie" „Majesteit, er zijn geen Belgen. Er zijn enkel Walen en Vla mingen". „Dit zei ruim een halve eeuw geleden de Belgi sche niiuister Jules Despreé tegen de koning van België. Deze regering eerde deze zelfde minister, door een postzegel met zijn beeltenis uit te geven. Er bestaat ook een standbeeld van hem. Er wordt een.merkwaardige dis criminatie toegepast in Bel gië: het is aan buitenlanders verboden een verdienstelijke Belg te citeren". Dit zei dr. Paardekooper gistermor gen naar aanleiding van één der drie factoren die de Belgische mi nister van justitie de heer F. Ver- meylen, in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft genoemd als motieven voor het door hem tegen de Nederland se leraar uitgevaardigde uitwij zingsbevel: „de uitdagende" wij ze waarop de lezing van dr. Paardekooper in Leuven was aangekondigd, namelijk onder het hoofd „Er zijn geen Belgen". De minister betoogde voorts dat de stelling in de brochure van dr. Paardenkooper, dat België in feite Zuid-Nederland is, niet anders kan worden geïnterpre teerd, dan dat Vlaanderen en Ne derland één en dezelfde staat moeten worden". De heer Paar dekooper stelt in antwoord hier op, dat men niet moet verwarren hetgeen hij als journalist schrijft, en voor de radio zegt, en hetgeen hij als gast in een ander land zegt. Beleefdheid „In het eerste geval is de pers vrijheid in het geding, in het tweede de beleefdheid. De bro chure was voor Nederland be doeld. Om Nederlanders voorlich ting te geven over problemen In België. Daarin ben ik vry. In België wil ik mij niet over de Belgische binnenlandse politiek uitlaten". „Hetgeen ik geschreven heb (dat België in feite Zuid-Nederland is) houdt geen aansporing tot annexatie in," aldus dr. Paarde kooper. „In Brussel is een Zuid-Nederlandse Maatschappij voor Taal- en Let terkunde en Geschiedenis en in Antwerpen is de Kon. Nederland se Schouwburg. Daai\ neemt toch ook niemand aanstoot aan". Minister Vermeylen voerde als derde motief aan. dat het onduld baar zou zijn dat een Nederlan der in Leuven zou zeggen, dat de hogeschool moet worden ge splitst en dat de Waalse studen ten moeten vertrekken. De heer Paardekooper voert hier te gen aan. dat het niet in zijn be doeling lag in Leuven te spreken, maar in het plaatsje Herent, na bij Leuven. Men zou mij trouwens op grond hiervan hoogstens een spreekverbod in Leuven kunnen opleggen, maar niet voor geheel België. Hij vroeg zich af, hoe de Djakarta benoemt „N.-Guinea-diplomaten" De Indonesische regering heeft haar eerste „Nieuw-Guineadiplomaten" benoemd, zo is bekendgemaakt. Het zyn mejuffrouw Mary Papare, die naar Brussel zal gaan en Moses Seror die toegevoegd zal worden aan de In- donesiche diplomatieke missie in Canberra. Mejuffrouw Papare is de dochter van Silas Papare. voorvechter van de In- donesiche aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea. Moses Seror is af komstig uit Seroei, Dr. Paardekooper spreekt toch in Putte 5 De Vlaamse Volksbeweging - S heeft dr. Paardekooper, de Ne- E derlandse leraar, die niet in g België mocht spreken over het onderwerp „Er zijn geen Bel- B gen", uitgenodigd oni zijn le- E zing te houden aan de Bel- gisch-Nederlandse grens op Bi .Nederlands gebied.- Naar ver- luidt heeft dr. Paardekooper de invitatie aanvaard. Hij zal-zijn E rede op 5 juni uitspreken in hotel De Roskam in Putte. Uit Leuven zullen, belangstellenden met bussen naar Putte worden J gebracht.. minister wist dat hij dit zou zeg gen. Ik had hem geen afschrift van mijn toespraak toegestuurd, zo zei hij. Vrije meningsuiting Ten aanzien van de uitlating van de minister, „dat deze wederom zal ingrijpen als een lezing van dr. Paardekooper wordt aangekon digd, waarvan het vermoeden be staat dat daaruit moeilijkheden ontstaan kunnen", verklaarde de heer Paardekooper „te zullen vasthouden aan het recht van de journalist op vrije meningsuiting". Overigens overweegt dr. Paardekoo per gebruik te maken van de uit nodiging van de heer Vermeylen om naar Brusselte komen en de zaak daar met hem te bespreken. „Voorlopig zal .dat wel niet gaan, want," zo zef' dr. Paardekooper, die leraar is aan de rijks h.b.s. in Roermond, „ik heb het veel te druk met de examens". Wetsontwerp wederverkoop van brood ingediend By de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp wederverkoop van brood. Dit wetsontwerp beoogt een regeling voor de wederverkoop van brood te treffen, die noodzakelijk is om na liet vervallen van het „er- keiiningsreglement wederverkopers bakkersartikelen'.' te voorkomen dat een te plotselinge uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen van brood zou kunnen ontstaan. De hierin voorgestelde regeling, die bedoeld is voor een periode van ten hoogste vijf jaar, houdt in, dat voor de wederverkoop van brood een ver gunning van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten nood zakelijk zal zijn. Het verlenen van een vergunning zal echter afhankelijk zijn van zodanige voorwaarden, dat een geleidelijke uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen mogelijk wordt. In afwachting van de even tuele totstandkoming van deze nieu we wettelijke regeling is het „erken ningsreglement" verlengd, uiterlijk tot en met 31 december 1962. kj/i ii.e«. tiun ulj het Kivoe-Mecr wachten Belgische miltairen hij een vliegtuig van de luchtmacht, dat hen naar huiszal brengen. De Belgische regering wil alle mili tairen voor 1 juli uit Roeanda- Oeroehdi teruggetrokken hebben. Overigens wordt gevreesd, dat, na de afkondiging van de onafhankelijk heid op 1 juli, stammenoorlogen zul len uitbreken (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen weigeren, behal ve Tom Clardij uit Zaandam, nog twee andere soldaten hun diensttijd in Nieiiw-Guinea te vervullen. De tweede is, evenals soldaat Clardij, ingesloten in het Depot voor Disci pline te Nieuwersluls. De derde be vindt zich in hechtenis in het leger kamp Oirschot. Deze laatste, die per vliegtuig naar Nieuw-Guinea zou reizen, heeft zyn commandant doen weten dat hij geen burgerpak heeft. Zoals bekend geschiedt de vliegreis in burgerkleding. De. soldaat is vervolgens een voor schot van 150 aangeboden om een burgerpak te kopen. Hij heeft ge weigerd .dit voorschot te aanvaar den. De militaire justitiële autori teiten onderzoeken in hoeverre de soldaat zich door deze houding aan een strafbare handeling schuldig maakt. Dit is vooralsnog niet duide lijk. Ook wordt onderzocht of het leger het recht heeft de soldaat een burgerpak op rijkskosten te verstrek ken en hem vervolgens te verplichten dit aan te trekken. Door de vele onduidelijkheden rond het geval-Oirschot spreken de mili taire autoriteiten in deze zaak nog niet van een pertinente dienstweige ring. In het geval-Clardij is wel spra ke van een duidelijke dienstweige ring. Soldaat Clardij komt eerst voor de adviescommissie inzake dienstwei geringszaken. Worden zijn bezwaren niet erkend, dan wordt hij voor de krijgsraad gedaagd. De andere sol daat, die in Nieuwersluïs is opge sloten, komt direct voor de krijgs raad, omdat hij geen gewetensbezwa ren aanvoert, doch zonder meer elke dienst weigert. MET GRATIS CHOCOLADEREPEN Voorzitter: „regering laat hen in de kou staan" (Van onze Haagse redactie). „Het is een schande, dat de regering de gepensioneerden in de kou laat staan. Het buiten de aftrekregelïng laten van de 15 procent verhoging van de A.O.W., die op 1 juli ingaat, biedt geen afdoende oplossing en be tekent trouwens alleen maar een voordeeltje voor een bepaalde groep gepensioneerden". Dit betoogde de heer A. van Rossen, de voorzitter van de Algemene Bond van Amb tenaren in zyn iede, waarmee hij woensdagmorgen het driedaagse con gres van deze bond in het Kurliaus te Scheveningen opende. De heer Van Rossen zei het con gres niet te willen openen zonder een vlammend protest te hebben laten horen tegen een regering, die bij monde van de minister van binnenlandse zaken zegt, dat zij „voor de gepensioneerden wel veel gevoel heeft", maar er niet naar handelt. Wat de pensioenwet betreft bracht de heer Van Rossen in herinnering, Prins Bernhard ging gekleed in jagerskostuum Honderden Oostenrijkse wijn bouwers uit de Wachau vallei hadden zich gisteren naar de oevers van de Donau begeven om de plezierboot met de ko ninklijke bezoekers uit Neder land toe te wuiven. Een scheikundig experiment is gis termiddag de 13-jarige ulo-scholier, Hermanus Traudes uit Amsterdam, noodlottig geworden. Er ontstond een explosie waarbij de jongen zeer ern stig aan de hand werd gewond. De scholier had een hoeveelheid zwa vel en kaliumchloraat in een pijp ge daan, die hij vervolgens afsloot, waarop de pijp explodeerdé. Nieuw-Guinea VROUWEN EN KINDEREN IN BIAK AANGEKOMEN Meer dan 800 vrouwen en kin deren zijn gisteren in liet kader van de dinsdag begonnen eva cuatie uit zeven zuidelijke plaat sen op de noordkust van weste lijk Nieuw-Guinea aangekomen. Volgens zegslieden zei het merendeel van de évacués „wij willen hier niet blijven, we willen naar Holland te rug en willen dat onze mannen ook van hun posten worden teruggetrok ken". In een telefoongesprek met de inter nationale luchthaven op Biak ver telde een ambtenaar „de meesten wil len naar huis. Zij zijn van mening dat de kans op een onbezorgd be- GOUDEN PALM VAN CANNES VOOR BRAZILIAANSE FILM De Braziliaanse film „O pagador de' proniessas" (het gegeven woord) van Anselmo Duarte heelt gisteren de hoofdrpys, de gouden palm, van liet festival in Cannes 1962 gekregen. Deze spectaculaire film had zaterdag bij de vertoning reeds een geestdriftig onthaal en 'de verwachting bestond dat zij grote kans maakte op de eerste prijs. Speciale prijzen werden verleend aan „Le proces de Jeanne d'Arc" van Robert Bresson en „l'Eclisse" van Michelangelo Antonioni. De prijzen voor het beste spel werden gedeeld door zes acteurs, drie Amerikanen en drie Britten. De Britse acteurs Rita Tushingham en Murray Meivin kregen de prijs voor hün rol in „A taste of honey" en de Brit Sir Ralph Richardson en de Amerikanen Katherine Hep burn, Jason Robards jr. en Dean Stockwell voor hun vertolkingen in „Long day's journey into night". In de categorie korte films werd de hoofdprijs toegekend aan „La riviere du Hibou" van Robert Enrico. Een der twee speciale prijzen was voor de Nederlandse film „Pan" van Herman van der Horst. staan in Nieuw-Guinea door de In donesische landingen van parachu tisten verkeken is". De zegslieden op Biak verklaar den dat de vrouwen, die meren deels jonge kinderen bij zich had den direct na aankomst formulie ren waren begonnen in te vullen om de terugreis naar Nederland aan te vragen. Zij voegden hieraan toe, dat de vrou wen hadden geprotesteerd toen bleek dat een aantal van hen was aange zegd dat zij verder moesten reizen naar Manokwari, op het vasteland van Nieuw-Guinea. Ze wilden by het grote vliegveld blij ven, het enige waarvan drie keer per week DC-8 toestellen van de K.L.M. een dienst op Nederland on derhouden. De wijnbouwers waren vergezeld door hun vrouwen en kinderen. De meisjes waren gekleed in dirndles en de jongens droegen korte leren broe ken. Vele van de kinderen zwaaiden met .Nederlandse vlaggetjes. De konink lijke bezoekers wuifden terug met overgrote zakdoeken. Een lid van het gevolg van de konin gin zei dat het bezoek aan de Wa chau vallei het schoonste deel was geweest van het driedaagse bezoek aan Oostenrijk. Koningin Juliana droeg een blauw wollen mantelpak en een blauwe hoed. Prin3 Bernhard had zich in een donkergrijs, met groene stof gegar neerd, kostuum uit Stiermarken ge stoken. Prinses Irene was gekleed in een blauwe dirndl. De koningin en haar gevolg waren verrukt toen twintig kinderen, die klederdracht uit de Wachau vallei droegen, een blokfluitserenade weg gaven. De koninklijke bezoekers werden ver gezeld door de gouverneur van be neden-Oostenrijk, Leopold Figl, kan selier Alfons Gorbach, president Adolf Schaerf en vice-kanselier Bru no Pittermann. President Schaerf en vice-kanselier Pittermann waren de enige Oosten rijkers die zich niet in de nationale klederdracht hadden gestoken. Overlevende „Titanic"- ramp in New York overleden De in Zweden geboren Amerikaanse financier Hokan Bjorustrem Stef- l'anson, een overlevende van de ramp mei de „Titanic" in 1912, is dinsdagavond in het Doctors Hospital van New York op 78- jarige leeftijd overleden. Steffanson vestigde zich in 1909 in de Verenigde Staten. Hij maakte er goede zaken in onder andere de papier- en pulpindustrie. In 1912 keerde hij voor een bezoek aan Europa per „Titanic" naar de V.S. terug. Het schip verging en Steffanson werd algemeen be schouwd als een passagier die met doodsverachting redde wie hij red den kon, o.a. mevrouw John Ja cob Astor. Hij probeerde, zonder succes, het echtpaar Isidor Straus in een reddingboot te krijgen, maar dit wilde zijn plaats afstaan aan jongeren. Vier uur na de ondergang van de oceaanreus werd Steffanson uit zijn half ondergelopen sloep opge pikt. Door de ramp leerde hij ook zijn in 1953 overleden vrouw ken nen. Mevrouw Churchill Candee uit Washington, een van de vrou wen die door Steffanson werden gered, bracht hem in kennis met Marv Pinchot, met wie Steffanson in 1917 huwde. ZOAVO-TROEPEN NAAR THAILAND Australië zal soldaten naar Thailand sturen voor liet handhaven van de vrede in dat land. Dit is men in Bangkok overeengekomen. Premier Holyoalte van Nieuw-Zee- land heeft gisteren verklaard, dat zijn land, na overleg met de Thai- landse regering en op haar uitnodi ging, een strijdmacht beschikbaar zal stellen voor diensten in Thailand. LIPS ONTSLAAT CIRCA ZEVENTIG BEAMBTEN Circa zeventig beambten bij de firma Lips N.V. te Drunen zullen in de ko mende maanden moeten afvloeien. Dit is het gevolg van heroriëntatie in dit metaalbedrijf, dat circa 1500 man personeel In dienst heeft. dat minister Toxopeus in 1959 aan de Tweede Kamer had medegedeeld, dat het streven van de regering er op gericht was, dat nog aan het einde van dat jaar een wetsontwerp voor een nieuwe pensioenwet bij de Sta- ten-generaal zou kunnen worden in gediend. Een jaar later rekende de minister erop, dat dit ontwerp aan de centrale, commissie voor georga niseerd overleg zou kunnen worden aangeboden en nog een jaar later waren wij, aldus de heer Van Ros sen, afgedaald tot de regeringsdele gatie in die centrale commissie voor georganiseerd overleg. Weigering Tijdens de salarisonderhandelin gen per 1 januari 1960 kon nog een redelijk resultaat voor de ge pensioneerden worden bereiltt, maar twee jaar later weigerde de regering hardnekkig gevolg te ge ven aan de aandrang van alle organisaties en van de gehele Tweede Kamer. Ten aanzien van de ambtenarensala rissen zei de heer Van Rossen slecht te spreken te zijn over de wijze, waarop de toenemende welvaart is verdeeld. „Het blijft voor ons een onverteerbare zaak, dat bij de verbe tering van de salarissen der schaal- loners aan de lagere en middelbare ambtenaren hun rechtmatig aandeel werd onthouden". De voorzitter van A.B.V.A. was van mening, dat de uitkomsten van de algemene sala risverhogingen helaas hebben beves tigd, dat de vrijere loonpolitiek het overheidspersoneel achteraan doet komen. Sprekend over het ledental van de bond, deelde de heer Van Rossen mede, dat dit met rond 4500 omhoog ging. Intussen telt de bond meer dan 78.000 leden. Dit getal zou nog hoger kunnen zyn, aldus de voorzitter, wanneer niet zo- velen de overheidsdienst de rug had den toegekeerd. In 1958 deden dat 1800 van onze leden, in 1959: 2200, in 1960: 2600 en in 1961: 3100. „Wy zullen moeten zorgen", zo besloot de heer Van Rossen zyn rede, „dat het in overheidsdienst te aanvaarden, wèer aantrekkelijk wordt een functie Dan dienen wij de gemeenschap en onszelf". ipiniiiiiiiiiiniiiiniiH Geen rechtspraak in de kou „Wat mij betreft", bulderde 5 rechter J. W. Whitworth in 2 Ashton-Under-Lyne in Enge- J land, „achter slot en grendel E met hem die verantwoordelijk 3is voor de kou hier. Al is het de politie. Ik zal geen recht meer spreken tenzij het hier E warmer wordt". In de belendende strafkamer Bi 2 kon rechter T. Norton niet eens meer bulderen. Hij huiver- E de van kou en protesteerde: „De magistratuur heeft recht E 5 op comfort wanneer zij zit". m De beide magistraten hebben 5 recht tot klagen, want het ge- 5 bouw waarin ze recht spreken E 3" is pas acht maanden oud. Een P parketwacht had drie redenen H achter de hand waarom de za- 5 ken niet liepen, zoals dit wel E E gewenst was: Daar zijn de rijksvoorschrif- 5 ten die verwarming van een E 5 openbaar gebouw na april P verbieden. H De oliebranders van de ver- P 2 warming zijn kapot en een 3 lek in het ketelhuis is in re- E paratie. m En toen men het gebouw elektrisch wilde verwarmen bleek een verdeelkast on- g klaar te zijn". ■niinnmnniiiiiniii Eindelijk: de lijdensweg van het Hil- debrand-monument in de Haarlem merhout nadert zijn einde: over en kele dagen zal het werk dan toch onthuld kunnen worden. Op het ogenblik wordt onder leiding van prof. Bronner de laatste hand aan de groep gelegd. Hier het bijwer ken van het diakenhuismannetje Op de achtergrond het beeld van Su- ze Noiret. (Advertentie) OP CONGRES IN SCHEVENINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5