Amendementen op wetsontwerp subsidiëring kerkenbouw V.V.D. stelt „vonnis" over ir. Visser uit Politie in Oran maakt wapens van O.A.S. buit VLIELANDER P. A. KROON (62) BROIRFIETSTE NAAR DE SOEDAN EN TERUG Steeds meer stakers in Spanje DONDERDAG 24 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer zal vandaag stemmen Premie voor niet-kerkelijke genootschappen in het geding (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal vandaag, voordat het debat over Nieuw- Guinea begint, stemmen over het wetsontwerp tot regeling van het verstrekken van een premie aan kerkgenootschappen ter zake van de stichting van kerkgebouwen (wet premie kerken bouw) Tevoren zal nog beslist moeten worden over een aantal amendementen, waarvan wel het voornaamste is dat van de heer Scheps (p.v.d.a.) tot wijziging van het voorgestèlde artikel 13 van het ontwerp. Dit artikel stelt namelijk het ver-1 strekken van een premie uit de schatkist voor de stichting van ge bouwen van genootschappen op gees telijke grondslag, andere dan kerk genootschappen, afliankelyk van re gelen bij of krachtens algemene maatregel van bestuur te stellen. De kerkgenootschappen daarentegen krijgen hun premie rechtstreeks op grond van het ontweip als dit tot wet. wordt verheven. De heer Scheps ziet in hot voorgestelde artikel een discriminatie ten opzichte van de niet-godsdienstige geestelijke ge nootschappen. Zijn amendement heeft dan ook .de strekking in de wet op te nemen dat ook genootschappen op geestelijke grondslag rechtstreeks een premie van 25 procent van de wettelijke stichtingskosten zullen ont vangen. In verband hiermede heeft de heer Scheps tevens een amende ment ingediend tot wijziging van de considerans teneinde de tekst van de wet en van de beweegredenen op elkaar af te stemmen. Geen discriminatie Minister Van Aartsen heeft zo wel gistermiddag als gisteravond, toen de amendementen door de kamer werden behandeld, ver klaard geen discriminatie in ar tikel 13 te zien. Hij gaf de Ka mer dan ook in overweging arti kel 13 van het ontwerp ongewij zigd goed te keuren. De heer Lu cas (k.v.p.) zei gisteravond op nieuw dat zijn functie geen prin cipiële bezwaren heeft tegen het amendement-Scheps. Op artikel 13 is ook een amendement ingediend door de heer Diepenhorst (ch.). Dit amendement wil, dat bin nen drie maanden na het vaststellen van een algemene maatregel van bestuur een wetsontwerp wordt in gediend tot bekrachtiging daarvan. De bevestiging geschiedt in de vorm van vaststelling van de regeling, al dan niet gewijzigd bij de wet. Dertig procent? Ook van K.V.P.-zijde is er een be langrijk amendement. De heer Lu cas heeft namelijk voorgesteld de premie uit de schatkist van 25 op 30 procent te brengen. De mi nister had 's middags al verklaard op zich geen bezwaar te hebben tegen een premieverhoging tot 28 procent. Gisteravond zei de be windsman de beslissing over het amendement-Lucas aan de Kamer te zullen laten, omdat toch een Dringend beroep van Thant op Nederland en Indonesië De waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Tliant, heeft woensdagavond een dringend beroep op Nederland en Indonesië gedaan om de besprekingen over een vreedzame oplossing van de kwestie-Niemv-Guinea te hervatten. In telegrammen aan de Nederlandse en Indonesische leiders verwees Oe Thant naar de „ernstige ontwikkelin gen in de afgelopen dagen" en deed hij een beroep om „met spoed de be sprekingen te hervatten die door de goede diensten van ambassadeur Banker waren begonnen". BABBELTJE. De politie van Miami, in de Amerikaanse staat Florida heeft een man ingesloten, die een vrouw heeft willen neerschieten, om dat zij te lang praatte door de tele foon. De 41-jarige Inez Davis, zo had de man moeten ervaren, had een dime in de gleuf van een openbare tele fooninstallatie gedaan en was toen tegen haar gesprekpartner van wal gestoken om pas na een vol uur op te houden. En toen kwam het nog omdat de man de haak had neergc- druilt. -De 35-jarige Robert Démps vertelde, 'dat hij „gebedeld en gebedeld had" met de vrouw, zonder resultaat. Toen had hij zelf maar maatregelen ge nomen en de haak een tik gegeven. De vrouw had echter onvervaard het telefoonboek geraadpleegd en een an dere kennis gebeld. Derhps had toen zijn pistool gepakt en een schot ge lost. De vrouw werd, zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. EXERCITIE, MODERNE STIJL. Vierhonderd recruten van de Britse Koninklijke Luchtmacht ln Bircham Newton hebben dinsdag geëxerceerd op twistplaten. „Je komt er zo lek ker los van1', zei sergeant-instructeur Reg Parmenter sadistisch. belangrijk deel van de kosten voor rekening van de kerkenblyft. Hoe de socialisten over dit amende ment denken staat nog niet vast. De heer Scheps wilde geen uitspraak doen voordat hij overleg met zijn fractie had gepleegd. Bezwaar had de minister tegen een amendement van de heer Diepen horst (c.h.), dat ten doel heeft de premie ook te geven voor uitbrei ding van een bestaand kerkgebouw, indien daardoor het aantal zitplaat sen tenminste wordt verdubbeld. Fiscale faciliteiten Voorts zal de Kamer nog moeten beslissen over een motie ingediend iloor de liberaal-Van Dyk, waarin (le Kamer uitspreekt, dat de fiscale faciliteiten bij het bouwen van ker ken uit particuliere middelen aan merkelijk moet worden verruimd. 3Iinister Aartsen heeft de Kamer in overweging gegeven deze motie niet te aanvaarden. 5 Engelse jeugd kiest partij voor boningin j S De Londense Daily Mirror S heeft een enquête gehouden H onder jongeren van zestien tot vijfentwintig jaar, die heeft 5 geleid tot de conclusie dat acht van de tien van mening zijn 5 dat koningin Elizabeth „bet g| JË gemenebest bijeenhoudt." BOp de vraag of men van me- 5 ning was dat de koningin te 5 H weelderig leefde, antwoordden 5 drie op vier „nee". Op elke vier ondervraagden was er één die van mening was, dat als jg H een van de leden van de ko- h 5 ninklijke familie niet In aan- 3 merking diende te komen voor 3 een rijkssalaris, het Lord 5 Snowdon, echtgenoot van prin- gg m ses Margaret, moest zijn. liimiiiiiiiliKiiiiiiiiii Het Wereldgebeuren Vrijheid Amerika wil Chinese vluchtelingen helpen President Kennedy heeft volgens re geringsfunctionarissen te Washing ton besloten, middelen te zoeken om Amerikaanse bijstand te verlenen aan de duizenden hongerige vluchte lingen die dagelijks China ontvluch ten. De president zou van mening zijn, dat Amerika krachtige leiding zou moeten geven om dit probleem tot een oplossing te brengen. Hij heeft opdracht gegeven een studie te ma ken van de wijze waarop de nood der vluchtelingen gelenigd zou kunnen worden. De Chinese grenswacht heeft voor de eerste maal maatregelen genomen om de vluchtelingenstroom naar Hongkong tegen te gaan, zo hebben ooggetuigen meegedeeld. Dinsdag werd een aantal vluchtelingen bij de grenspost Shautatok, waar de grens door de hoofdstraat loopt, door de grenswacht met vrachtwagens te ruggevoerd. De derde dag van het staats- gs S bezoek aan Oostenrijk: vertrek g| S uit Wenen naar Warchau. V.k S u.r. E.M. de Koningin, de mi- S - - '-r-.i-r-.-~ ..na. .ÉM.T...M. J. XXT f.1 fj— Q nister van verkeer dr. Wald- brunner en Z.K.H. Prins Bern- hard. 'r/mimmu/mmtm/imtmiu. De ordetroepen in Oran hebben giste ren een grote hoeveelheid oorlogs materiaal in beslag genomen bij raz zia's in de Europese wijk Saint Eugene. Bovendien werden 45 arres taties verricht. Tot het ingeslaggenomen materiaal behoren o.a. 40.000 patronen, 132 ba zooka's, 95 automatische pistolen, 250 granaten, een grote hoeveelheid ontplofbare stoffen en een aantal auto's en vrachtwagens. Slot van pag. 1) Prof. Oud zou het van uitnemend be lang achten, wanneer de bijzondere commissie zou kunnen besluiten daaromtrent op korte termijn een tussentijds verslag uit te brengen. K.V.P.-kritiek De voorzitter van de K.VJ?.-fractie, dr. De Kort, leverde scherpe kritiek op het optreden van „senator Van Rlel". De heer Van Riel, aldus dr. Do Kort, heeft geïntervenieerd op een wijze, die ik uit oogpunt van deugdelijkheid en parlementaire de mocratie betreur. „Het is aan de Kamer een minister tot aftreden te dwingen", betoogde dr. De Kort, die hieraan toevoegde, WVWMWWWWVMVWWVWVWWWM/WU Foto: de heer P. A. Kroon, werd bij zijn thuiskomst ver welkomd door sportlieden en dames in het fraaie Friese kos tuum. „Ritje" van drie maanden (Van een onzer verslag gevers) Toen gistermiddag 0111 twee uur de 62-jarige heer P. A. Kroon van Vlieland op zijn bromfiets het terrein van zijn sponser een rijwiel- en moto- renfabriek te Oudcsclioot- Heerenvee» opreed, bad deze gepensioneerde P.T.T.-ambte- naar die nu zomerhuisjes ex ploiteert op het eiland, waar hij woont, bijna 16.000 km gebromd. Misschien, omdat men op Vlieland maar een wegennet van enkele tiental len kilometers tot zijn be schikking heeft, is deze brom- fietsgeestdriftige de laatste jaren tienduizenden kilome ters gaan verslinden op toch ten, die hem tot in Afrika en Azië voerden. Helemaal alleen, zonder enige show de heer Kroon draagt geen witte valhelm en heeft zich ook niet in leer gestoken en met 55 kilo bagage achterop zyn HH 4442, vertrok hij, na in vorige jaren respectievelijk 12.000 en 14.000 km te hebben afgelegd op bromfietsreizen naar Alexan dria en Marokko, op 28 februari in dé richting Ethiopië, zoals hij vaag zijn reisdoel had aangege ven. Na elf weken keerde deze sportieve eilander fris als een hoentje op zijn basis terug, na als verste punt van zijn reis aan de grens van de Soedan te hebben gestaan. Visummoeilijkheden ver ijdelden zyn plan een bezoek te brengen aan Addis Abeba. Afwisseling „Toch was mijn reis rijk aan af wisseling", zo verklaarde de lieer Kroon by zijn aankomst aan de pers, „al is het ditmaal wel een zware tocht geweest". Hij vond tenminste, dat hij voor dit jaar genoeg had gereisd, of het moest nu nog een reisje met een vlieg tuig ziju. De moeilijkheden die de 62-jarige te overwinnen had, werden niet veroorzaakt door het voertuig, dat hem al die elf weken dage lijks vele honderden kilometers h'ad gedragen, maar door weers omstandigheden, sneeuwstormen, zandstormen, lage en zeer hoge temperaturen, slechte wegen, op onthoud aan grenzen, zelfs geslo ten grenzen als gevolg van poli tieke onrust in het Middenoosten, onvriendelijke bejegening, met name in Egypte. Levensgevaarlijk Over Egypte toonde de drie we relddelen-reiziger zich trouwens toch niet erg geestdriftig. Hij zei: „In de dorpen gooien ze je met stenen en sturen ze honden op je af. Kamperen is er levensgevaar lijk, evenals het rijden by avond, want in de suikerrietvelden schui len rovers en moordenaars en die sleuren je tussen do halmen, zodat er geen haan nï:ir kraait. Wie tyfus wil hebben, moet water drinken uit de kruiken die overal klaar staan", vertelde de heer Kroon, die ook geen rauwe andijvie had willen eten, sinds hij in Egypte gezien had hoe ergens deze groente gewassen werd in hetzelfde bassin, waarin ook ezels en dromedarissen van hun vuil werden ontdaan. De Arabische letters van de heer Nasser kon de eilandbewoner niet lezen met het gevolg dat hij zich in de weg ver giste en 80 kilometer omreed, waarna hij in de buurt van Port Said gekomen voor een spion werd versleten en prompt een hal ve dag werd vastgehouden. Prettiger Prettiger herinneringen bewaart hij aan Joegoslavië, waar in de dórpen iedereen de reiziger groet te en gastvrije lieden hem in huis nodigden, eten en drinken voor zetten en zich uitsloofden om liet de vreemdeling naar de zin te ma ken. Voor wie ook eens zo'n trip van drie maanden wil maken, interes seert het misschien de kosten te weten. De heer Kroon betaalde aan logies in hotels ruim f 800, aan benzine en olie f 170, aan re paraties f 18.50, terwijl boot en trein 220 gulden kostten. Maar de heer Kroon is dan ook een sober levend man. die zijn geld blijkbaar meer beeft besteed aan het maken van kleurenfilms, zijn de zyn ontspanning op deze in spannende reis. Ontvangst Dat vooraanstaande figuren uit de Nederlandse sportwereld de reis van de heer Kroon ook als sportieve prestatie konden waar deren, bewees de aanwezigheid bij de aankomst van cracks als Gatsonides, Scliulte en Fanny Blnnkers-Koen en natnurlyk was ook burgemeester Anker van Vlieland aanwezig om zijn gewe zen wethouder te verwelkomen. dat minister Visser de parlementaire democratie een dienst bewijst door te blijven waar hij is. Ook mr. Roosjen, de woordvoerder van de anti-revolutionaire fractie, kritiseerde scherp het optreden van mr. Van Riel, die volgens hem in de Eerste Kamer het önlslcg van Van der Putten niet ter sprake had moe ten brengen, omdat de zaak zowel nog in de Tweede Kamer als bij de centrale raad van beroep aan de orde was. Geen supergerechtshof De voorzitter van de P.v.d.A.» fractie, mr. Burger, zei een drei gend misverstand weg te willen nemen, namelijk dat de Kamer een super-gerechtshof zou zijn. De Kamer is een medewetgevend en politiek bepalend orgaan en zij heeft niet de bevoegdheid in algemene zin incidentele zaken te onderzoeken. Mr. Burger had het al twijfelachtig gevonden om de zaak-Meulenbelt door de Kamer te onderzoeken, maar met de zaak-Van der Putten is de grens nu toch wel bereikt. Wat het optreden van mr. Van Riel betreft, zei mr. Burger, dat diens gevolgde methode hem wel aantrok, maar dat de grondslagen van de gevolgde me thode „buitengewoon ondeugdelijk" zijn. De minister heeft ons aan de rand van de oorlog gebracht. Mr. Burger maakte onderscheid tussen de directe politieke weg van mr. Van Riel en de justitiële weg, die de Kamer volgt, waarbij wordt ge werkt met een commissie als een soort rechter van instructie. Niemand, ook prof. Oud niet, voer de in tweede instantie het woord, Op verzoek van de communist Bak ker sprak de Kamer zich bij hoof delijke stemming uit voor het voor stel van de voorzitter om de nota- Van der Putten in handen te stellen van een bijzondere commissie. Alleen de twee aanwezige communisten stemden tegen. Er is enige onrust in Spanje, maar men zou er verkeerd aan doen daarom een vakantiereisje naar het zonnige land van de citroe nen uit te stellen. Zo erg is die plaatselijke onrust ook weer niet. Toch kan het niet anders of de hui dige stakingen, relletjes, studenten opstootjes enz. betekenen het inlui den van een nieuw regime. Eens zal Spanje weer een democratisch land worden, waar niet op staken ge vangenisstraf of zelfs de doodstraf staat, waar geen censuur zal bestaan op dagbladen, tijdschriften en boe ken. waar vrijheid bestaat voor alle kerkelijke organisaties, voor vakor ganisaties, studenten-organisaties enz. Al is dan niet van vandaag op mor gen de val van Franco te verwach ten. en al is er in de meeste streken van Spanje helemaal geen sprake van openbare onrust, er is in Spanje sprake van een ontwaken. Dat was enige jaren geleden reeds merkbaar in de kringen van de stu denten, die maar in één enkele bond verenigd mogen zijn. Velen van hen kwamen in verzet, organiseerden be togingen en riepen om meer vrijheid. De regering greep krachtig in door een aantal jongelieden van de uni versiteiten te verwijderen, anderen uit te sluiten van examens en aan de pers te verbieden de relletjes te beschrijven of het doel er van toe te lichten. Dit voorjaar waren er behalve de gebruikelijke studentenopstoot jes ook vrij uitgebreide stakin gen, voornamelijk in drie noordelij ke districten. De regering had niet de moed direct met gevangenisstraf fen en doodstraffen de stakers te overweldigen. Waarschijnlijk heeft hierbij de leiding van de officiële vakbond een rol "gespeeld. De bonds- bestuurders die onder toezicht van de regering staan wilden probe ren het conflict bij te leggen door onderhandelingen, waarbij zij loons verbeteringen wilden verkrijgen van de werkgevers. Dat laatste is ook wel gelukt, als men tenminste de of ficiële berichtgeving mag geloven. Toch wordt er nog hier en daar ge staakt en dat is temeer opvallend aangezien de stakers geen uitkering krijgen van de vakbond. Stakingsuit keringen zijn in Spanje niet geoor loofd. Uit armoede zouden de sta kers dus weer aan het werk moeten gaan. at ze toch nog volhouden is een- dcels een gevolg van hun hard nekkigheid en voor een ander van steun, welke buitenlandse vak organisaties aan de Spanjaarden ver leenden. Die. buitenlandse vakorgani saties hebben ook waarnemers ge stuurd en daarover is de Spaanse regering bepaald verbolgen. Zoals te doen gebruikelijk in Spanje wordt ieder, die het niet met het Franco regime eens is, bij de communisten ingedeeld. Niemand buiten Spanje zal echter dat fabeltje geloven. Bij de stakin gen in het noorden van Spanje deed zich het opmerkelijke feit voor. dat ook enkele rooms-katholieke geeste lijken zich uitspraken voor verbete ring van het lot der arbeiders. Zij werden in de Spaanse (regerings) pers heftig aangevallen en het ver wijt werd tot hen gericht, dat zij de „demagoog" zouden spelen. In tussen hebben zes clandestiene op positiegroepjes in Madrid een mani- laten verschijnen, waarin wordt gedrongen op het instellen van een democratisch regime in Spanje. Tot deze oppositiegroepjes behoort ook een monarchistische organisatie. In het manifest wordt onder méér een beroep gedaan op de R.-K. Kerk m Spanje om haar invloed aan te wen den voor het scheppen van een maat schappelijke vrede, welke gebaseerd moet zijn op wederzijdse overeenkom sten en niet op onderdrukking door de sterkeren. Behalve het bovenge noemde manifest zijn er ook andere manifesten verspreid van christelijke, socialistische en communistische zij de, waarin wordt aangedrongen op vorming van een verenigd front van anti-Franco groeperingen. Sommige dezer manifesten pleiten voor „da den van burgerlijke ongehoorzaam heid" jegens de regering. De arbeids onrust he^t zich ook al aan Madrid meegedeeld. Duizend arbeiders van werkspoor in Vallecas. een Madri- leense voorstad, en in Villaverde, be gonnen een sitdown staking toen d© directies speciale sociale toelagen in trokken op grond van de overweging dat recente loonsverhogingen deze onnodig maakten. Dit zijn allemaal waarschuwingen aan het adres van de heer Franco! Vele Spanjaarden willen niet langer in een arnioe-land leven. Zij wensen een soortgelijke industriële wel vaartsstaat als de andere Westeuro- pese volkeren hebben opgebouwd en het is voor hen duidelijk, dat het huidige regime in Spanje daarvoor een ernstig beletsel vormt. D' LEVENSLANG GEËIST IN MÜNCHENSE MOORDZAAK In het geruchtmakende proces te Müiiclien tegen de 52-jarige Vera B. en de 48-jarige Johann 'F. heeft (le openbare aanklager gisteren te gen beide beklaagden levenslange gevangenisstraf geëist. Hij achtte hen schuldig aan dé moord op de Münchense arts dr. Otto Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo. Deze dubbele moord, die ge pleegd werd op 14 april 1960, zou ten doel hebben gehad te voorkomen, dat dr. Praun een kapitale villa in Span je, die hij aan mevrouw B. had ver maakt, verkocht. De politie in Karlsruhe heeft dins dagavond de 20-jarige Sylvia Cossy, de dochter van Vera B., gearresteerd. Zij verbleef bij familieleden. Het meisje, dat door politie werd gezocht in verband met een verkeersongeval in februari j.l., waarbij zij met haar auto de dood van een voetganger ver oorzaakte, was in de loop van dins dag spoorloos verdwenen. De moeilijkheden in het Spaan se bedrijfsleven zijn gisteren toegenomen doordat op nieuwe fronten is gestaakt. Naar schatting 100.000 mijnwerkers en fabrieksarbeiders begaven zich gisteren niet naar hun werk. Te Madrid is vernomen dat er in de provincie Oviedo drie r.-k.-priesters gearresteerd zijn. Zij zijn ervan be schuldigd dat zij stakingen hebben uitgelokt en deze hebben begunstigd uit naam van de „sociale gerechtig heid, evangelische voorschriften en de pauselijke encycliek „mater et magistra". De namen van de pries ters zijn niet bekendgemaakt. De dood op de weg Op de Nunspetenveg te Elspeet zijn gistermiddag omstreeks één uur twee bromfietsen met elkaar in bot sing gekomen. De 22-jarige C. Pluim werd hij dit ongeval gedood. Hij was de oudste van een gezin met elf kin- lieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3