CAMERA INRUIL ACTIE. Ministeriële medewerking voor infrastructuurwerken in Goes Zeeuwse Almanak METHODE TEGEN VERZILTING EN AANSLIBBING BEPROEFD cn FOTO VERSCHOORE VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 MEI 1962 MEDEDELING IN RAADSVERGADERING Verzakking bij graanhandel Duvekot zal met mijnsteen worden hersteld Do (kern)gemeente Goes kan verzekerd zijn van de medewerking van de minister van economische zaken voor wat betreft de realisering van enkele infrastructuurwerken. In de woensdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. G. A. Huber gehouden raadsvergadering deelde do raadsvoorzitter mede, dat een brief was ontvangen van Ged. Staten van Zeeland, waarin staat, dat de minister van economische zaken bereid is ten laste van het programma 1962 medewerking te verlenen voor de totstandkoming van een westelijke toegangsweg naar het havenindustrie- terrein. Het betreft de havenspoorlijn, westelijke ontsluitïngsweg met ont moetingspunt aan de rijksweg, beweegbare brug en een deel van dc oostelijke toegangsweg tot een totaalbedrag van f 3.720.000, waarin econo mische zaken 85 procent zal subsidiëren. Burgemeester Huber verklaarde, dat onder leiding van de stedebouwkun- dige van de gemeente, ir. Bos van het adviesbureau Witteveen en Bos uit Deventer nog dinsdagavond nauwelijks twaalf uur nadat de ver zakking was geconstateerd eert onderzoek is ingesteld. Een van de voorlopige conclusies van dit onder- De volgende fase is, dat de minis ter een voorlopige subsidietoezeg ging doet. Hierover zal. zoals wij gisteren berichtten, nog deze week een beslissing worden geno men tijdens een vergadering van vertegenwoordigers van het mi nisterie van economische zaken en 't provinciaal bestuur van Zeeland. De gemeente Goes zal dan later op de hoogte worden gesteld van deze beslissing. Wanneer de prin cipiële toezegging is gedaan, kun nen de bestektekeningen worden klaargemaakt en volgt uiteinde lijk de definitieve subsidietoezeg ging- Zoals wij gisteren eveneeijs reeds meedeelden heeft de minister van economische zaken toestemming ver leend enkele „kleinere" infrastruc tuurwerken uit te voeren. Behalve het uitbaggeren van het kanaal en het maken van een zwaaikom is ook toestemming verkregen voor het ver der afwerken van het liavenindustrie- terrein en het graven van industrie haven I. Verzakking Dc raadsvoorzitter koppelde aan deze mededeling over de werken aan en rond de haven een minder prettige boodschap: de verzakking van een ongeveer 20 meter lang stuk van de betonnen daimvaml achter het pak huis van Duvekot's Graanliandel. Van deze X.V. was een brief ontvan- 5en, waarin niet klem werd aange- rongen op 't nemen van maatregelen Voorts werd de gemeente daarin nog op haar aansprakelijkheid gewezen. f Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT lO VOOR EEN GULOEN zoek is, dat de scheuren in het pak huis mogelijk ook een andere oorzaak kunnen hebben. Twee oplossingen zijn er. zo vervolg de de burgemeester: 1. het slaan van een kostbare dam- wand. een werk, dat niet zonder ge vaar zal zijn voor verder scheuren van de muren van het pakhuis en 2. het storten van mijnsteen over een afstand van 35 meter en een breedte van 4 meter, hetgeen eenvoudig en minder kostbaar is. Deskundigen hebben het werk geschat op 15.000 tot 25.000. De kwestie van de aan sprakelijkheid zal nog grondig wor den bekeken, zo deelde de raadsvoor zitter verder mee. Op een vraag van de heer J. H. Koo- se (k.v.p.) verklaarde burgemeester Huber, dat het zwaaien van de sche pen ter plaatse na het storten van de mijnsteen inderdaad niet gemakke lijk zal zijn. Maar het is mogelijk, zij het met veel moeite, aldus spreker. De raad besloot daarop bij wijze van tijdelijke voorziening een mijnsteen- kade van 4 meter breed te laten aan brengen. Slot van pagI deuren open gedraaid. Op dat mo ment ontstaat een verschil in dicht heid, zoals men dat pleegt te noe men. Onmiddellijk begint nu het zou te water in een neerwaartse richting de kolk binnen te dringen, terwijl het zoetere (brak) water uit de sluis wordt gestuwd. Na verloop van korte tijd is de gehele kolk gevuld met zout water. Luchtsclierm Om het binnenstromen van dit zoute water nu zo veel mogelijk te beletten, heeft men het volgende systeem uit gedacht. Iu de bodem van de kolk, vlak achter de sluisdeuren, wordt een kokervor'mige buis met kleine gaatjes aangebracht, waarin lucht wordt geperst. Deze lucht stuwt het water naar hoven waardoor een z.g. „luchtscherm" ontslaat. Dit heeft tot gevolg dat de binnendringende zout- massa's eveneens worden opgestuwd en met het uitstromende zoet wa ter terug naar buiten worden mee gevoerd! Hetzelfde „spelletje" wordt herhaald als de sluisdeuren aan de Schip bij Vlissingen aan de grond en weer los Het Nederlandse schip „Myra" (482 ton) van de rederij De Ruiter is woensdagnacht om 12.15 uur bij de Oranjemolen voor Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip is bij opko mend water om tien voor half twee op eigen gelegenheid vlot gekomen. De Myra voer de Westersehelde af en kwam van Hansweert. Sleepboothulp werd geweigerd. De oorzaak van het aan de grond lopen is onbekend. Het schip had in Hansweert aardappelen geladen en was op weg naar Chat ham, Engeland. VAN TOT Wijfie MINIATUUR GOLF Breskens wordt weer een toeristi sche attractie rijker: een midget- golfbaan. Reeds op 1 juni zal deze haan op het terrein „Het halve maantje" in gebruik kunnen worden genomen. Op dit terrein ten westen van de veerhaven zal een miniatuur golfbaan komen met achttien spelen. De baan komt op de plaats, waai' vroeger een bunker heeft gestaan. Bij golfspelen blijft het overigens niet. Er komt ook nog een kinderspeeltuin bij en bovendien wordt er nog een consumptietent geplaatst. WV in Breskens is eigenaar van het terrein waarop ook enige zomerwoningen staan. BE JA A ItDEN CENTRUM Ook Schoondijke krijgt een aan winst: een bejaardencentrum. Maandag wordt dit centrum aan de Prins Bernhardstraat om half drie geopend. Er is veel belang- KOUS.... Het is natuurlijk niet waar, laten we dat vooropstellenVerder hoeft u zich daar niets van aan te trek ken, want het is een mooi verhaal. Over een visser uit een der Zeeuw se vissersplaatsen, die besloot tot aankoop van een andere boot. De koop kwam tot stand en samen met zijn wederhelft begaf de visser zich naar de notaris om de koop som, groot .f 39.100, te voldoen. Bo ter bij de vis. Ten kantore van de notaris sprak het hoofd van het gezin: „M.ien, pak de kous maar", waarop Mien een goedgevulde ouwe kous produceerde en liet. bedrag zorgvuldig begon uit te tellen. Ze lcu:am niet verder dan f 38.000. Piet, de visserbleef kalm. „Je telt verkeerd", wus zijn enige commen taar, waarop hij de taak overnam. Maar Piet kwam ook niet verder dan f 38.000 en toen Mien het tenslotte óók nog een keer had nageteld, vAst Piet. dat er maar één mogelijkheid .restte en dat zei hij dan ook. Allien", sprak hij berustend., „Mien, dan heb ben we toch nog üc verkeerde kous meegenomen". En daarmee was de kous af... stelling voor dit centrum: er zijn nu nog slechts twee kamers vrij, een eenpersoons- en een twccpcr- soonskamer. Dank zij nieuwe fleurige gordijnen ziet het tehuis er aantrekkelijk uit, maar door het slechte weer is het werk aan de tuin vertraagd. De flo ra-entourage is dan ook nog niet zo florissant. Het intérieur is bijzon der smaakvol. HALVE EEUW DUIVEN In Zaanislag zjjn er twee opmer kelijke jubilea in de duivensport wereld. De heren R. J. van de Veke en E. van Dorsselaer zijn namelijk reeds vijftig jaar lang duivenmelker. Dat wordt onder meer gevierd met een gewaar borgde course vanuit Breteuil. Dc snelste duiven kunnen prachtige prijzen voor hun eigenaar ver dienen. De heer R. J. van de Veke is overigens niet alleen bekend als dnivenhouder, hij is ook reeds geruime tijd keurmeester. HEEMKUNDE De vorig jaar opgerichte Heemkun dige Kring West Zeeuwsch-Vlaande- ren (nu al 112 leden)- wekt veler belangstelling voor Zeeuwsch-VIaan- deren op met voordrachten, excur sies, de uitgave van een jaarboek, tentoonstellingen, enzovoort. In hét gemeentehuis te Oostburg is er dins dagavond weer een belangrijke bij eenkomst van deze heemkundige kring: prof. mr. E. I. Strubbe zal dan spreken over de geschiedenis van Aardenburg en Oostburg. GOUD IN GOES Ditmaal een gouden bruiloft in Goes: de heer en mevrouw Bruinooge- Ardewijn in de Heernisseweg 183 zijn 30 mei vijftig jaar getrouwd. Onge twijfeld zullen er 's middags tussen drie uur en half vijf velen hun ge lukwensen aanbieden. kanaalzijde worden geopend, met dien verstande, dat nu het „lucht scherm" de zoutdelen zo veel moge lijk binnen de sluizen wil houden. De proeven hebben uitgewezen, zo vertelde ir. v. d. Burgh, dat twee van dergelijke uitwisselingen bjj één schutting, het doorstromende zout reduceren tot 50 a 75 Hoewel het hoofdmotief van het systeem zich dus gemakkelijk laat beschrijven, komt er nog wel een en ander kijken alvorens het in de praktijk kan worden toege past. De eerste proeven werden genomen in het waterbouwkundig laborato- rium in Delft. Daarna begonnen praktijkproeven in diverse sluizen, j Van groot belang is uiteraard het onderzoek naar het zoutgehalte in i de verschillende „proefstations". In Terneuzen vinden die plaats in de huidige zeesluis, waar tijdens het schatten van zeeschepen vrijwel on onderbroken monsters water op ver schillende diepte worden getrokken. Dit geschiedt op drie plaatsen tege lijk. Naar ir. v. d. Burgh vertelde, worden de proeven eveneens genomen in tij havens, zoals bijvoorbeeld in Rotter dam. Hier gaat het echter minder om het tegenhouden van zout maar I om het aanslibben te verminderen. Bij elk opkomend tij, dus vrijwel I tweemaal daags, komt een laagje slib de havens binnen. Bekend is dat dit slib zich vastzet en bij afgaand water slechts voor een gering ge deelte mee teruggevoerd wordt. Vandaar dat in vrijwel alle tijhavens regelmatig baggerwerken moeten worden uitgevoerd, waarmee grote kapitalen zijn gemoeid. Zou men deze havens nu met de reeds eerder genoemde „luchtscher- men" kunnen afsluiten, dan zou dit een enorme besparing betekenen. „Ook al zouden de daarvoor benodig de installaties even duur zijn als de zuig- en baggerkosten, dan nög le vert dit voordeel op omdat men de molens en zuigers uit de havens kwijt ïs", aldus de waterstaatinge- nieur P. v. d. Burgh. Zo al deze proeven het gewenste re sultaat opleveren en de betrok ken technici spreken nu reeds van „goede effecten" dan kan het nieuwe systeem van grote invloed zijn bij de verziltingsbestrijding van kanalen en het eeuwenoude aanslib- probleem in de havens. Mart Hack, het vierjarig zoontje van burgemeester A. Hack heeft woens dagmorgen de eerste steengelegd voor het nieuwe gymnastieklokaal voor de Arnemuidense lagere scho len, Op dc foto is Mart Hack de steen aan het inmetselen, terwijl zijn vader en moeder belangstellend toe kijken, (Foto P.Z.C.) Twintig woningen extra voor Goes De gemeente Goes, krijgt dit jaar twintig woningen extra. Dit deelde burgemeester mr. F .G. A. Hüber mede bij de aanvang van de. woens dagavond gehouden raadsvergade ring. Hij verklaarde, dat een medede ling van het provinciaal bestuur van Zeeland' is vervangen, waarin wordt meegedeeld, dat Goes twintig wo ningwetwoningen extra krijgt, die. zijn.overgeheveld van de premiesec tor, naar de woningbouwsector. Geen verkeer in centrum Goes tijdens taptoe Dc inspecteur van politie te Goes verzoekt ons er op te wyzen, dat in verband met de tc houden taptoe op 26 mei 1962, van 19.00 uur af geen rjj verkeer tot het centrum van de gemeente zal worden toegelaten. De bestuurders van auto's,komende uit de richting Bergen op Zóom, kun nen voertuigen pai'keren in de Ter- welstraat bij de oude veiling en aan gelegen straten, alsmede op de Frans den Hollanderlaan (Stationsweg). Voorts kunnen de bestuurders van auto's, komende uit de richting Ber gen op Zoom, rijden via de Voorstad en Zonnebloemstraat, teneinde hun voertuigen te parkeren op het par keerterrein bij het ziekenhuis Oost- wal, bij de D.A.F.-garage, op de Oostsingel en aangrenzende straten. De bestuurders van auto's, komende uit de richting Middelburg, kunnen parkeren óp beide parkeerterreinen aan dc Koepoort. de-M. A. de Ruytér- laan én bij de Hollandia melkfabriek en aangelegen straten. Waterstaatsmensen aan de sluis te Terneuzen, tijdens de beproeving van de nieuwste methoden tegen vcrzil- ting van het kanadlwater. (Foto P.Z.C.) VIERDE NACHTELIJKE TOCHT VLISSINGEN-BERGEN OP ZOOM OM TWAALF UUR PRECIES zullen in de nacht van zaterdag op zondag O'm en nabij de tweehonderd wande laars vanaf dc VIïs- singse boulevard bij „Delta" beginnen aan een monster-wandel tocht van 75 km. Het eindpunt van deze nachtelijke wandel- mars vormt liet sport park „Rozenoord" in Bergen op Zoom. Het is de vierde maal, dat dé Bergen op Zoomse wan del sportvereni ging (BAV.V.) deze tocht houdt. Twee verplichte rust- Eeriodes in „De andoouw" te Goes en in „De Ark" te Rilland uitgezonderd zullen dc deememevs de ge hele nacht langs de rijksweg Vlissingen- Bergcn op Zoom tippe-. lenIn Goes krijgen deze 200 gezelschap van r.og eens ongeveer honderd wandel- enthousiasten, die heb ben ingeschrev.cn voor de tocht Goes-Bergen op Zoom. Onder de 200, die Vlissingen-Eergen op Zoom hebben geko zen zijn ongeveer 50 buitenlandcrsc voorna melijk Britse en Duitse militairen. De wande laars worden zondag middag omstreeks half twee in Bcvgen op Zoom verwacht, op het sportpark ..Rozen- oord". Vandaar wordt —begeleid door een drumband een tocht gemaakt naar „De Korenbeurs", de hoofdzetel van de or ganisatie. Ónder degenen, die za terdagavond de wan delschoenen aantrek ken zijn enkele wande laars (sters) van naam. Zo neemt de bijna 70- jarige G. Buddc uit Middelburg weer deel voor de vierde keer en aanvaarden ook mej. Van der Velde uit Hoèlc en mej. Water- schoot uit Kloosterzan- do de 75 km lange tocht. Beide dames na men onder meer ook deel aan de vierdaagse in Israël. Van de deelnemers van buiten Zeeland noemen wij de heer H. de Bruin uit Roosendaal, die de vierdaagse in Israël reeds lwee maal vol bracht en mej. J. van Zandvliet uit Bergen op Zoom, die de tocht Brussel—Rotterdam heeft gemaakt. Gedeputeerde Philipse uit ziekenhuis ontslagen Het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer C. Philipse. is woensdag uit het ziekenhuis ontslagen, waarin hij bijna drie weken geleden vrij plot seling moest worden opgenomen. De heer Philipse zal voorlopig nog en kele dagen thuis rusthouden, waarna hij zijn werkzaamheden zal hervat ten. KUNST Handels „Samson" uitgevoerd in Goes De Christelijke Oiatoriumvereni- ging „Willem 't I-Ioolt" te Goes gaf gisteravond in de Grote Kerk een uitvoering van Handels oratorium „Samson" en het bestuur had ons deswege een tekstboekje doen toe komen, vervaardigd door de Ver enigde drukkerijen Judels en Brink man in Delft. In dit boekje troffen wij een inleiding tot het werk aan, waaruit wij gaarne één zin willen citeren, de zin namelijk waarin wordt betoogd dat liet oratorium „Samson" een „der voortreffelijkste en allerwege meest op prijs gestelde werken des groten meesters" is. We hebben bij het luisteren gisteravond deze woorden enige malen en niet zonder verbazing herlezen en ons daarbij afgevraagd hoe lang het wel geléden zou zijn, dat deze zin aan een pen is ontvloden. Zou de huidige generatie een dergelijk apodictische aanprijzing van deze compositie wel durven neerschrijven? Het is moei lijk aan te nemen. Wij hebben het gisteravond ervaren als een werk, dat inderdaad enkele magnifieke hoogtepunten heeft, maar dat toch als geheel een vergelijking' met bijv. een „Messiah" allerminst kan doorstaan. Handel had voor „Sam son" do beschikking over een arm zalig libretto, waaruit de dramati sche bewogenheid van het oorspron kelijke Bijbelverhaal hijna geheel is verdwenen, met als gevolg dat óólc de muziek meer dan eens aan bloed armoede lijdt. Men zal ons nu wel licht verwijten, dat wij op onze beurt ons te buiten gaan aan al te stel lige uitspraken, maar toch menen we dat de grootheid van Handel niet met zich mee behoeft te bren gen dat men al zijn werken kritiek loos aanvaardt. Het ging ons gister avond een beetje aaii het hart, dat zoveel energie en muzikaliteit aan dit oratorium was gespendeerd. Tot zover onze „cri de cocur" ten aan zien van de compositie. De uilvoering, die gisteravond van dit stuk werd gegeven, was in menig opzicht typerend voor deze orató- riumvereniging. 01' moet men zeg gen: voor de dirigent? Wie de laatste jaren de concerten van „Wil lem 't Hooft" heeft meegemaakt, kan vrij nauwkeurig voorspellen hoe een uitvoering zal verlopen. Ook gisteravond klopte het. Dit zijit na melijk de kenmerken: een koor. dat gedegen is ingestudeerd, een rustige directie van dirigent Adriaan Kouse maker. een stilistische verantwoorde interpretatie, samengevat: een de gelijk, vakkundig geleid en uitge voerd concert. Dit wat de gunstige kwaliteiten betreft. Er zijn ook na delen. waarvan hot opvallendste het gebrek aan mannenstemmen is. En ook dit aspect was in overeenstem ming met de verwachtingen: een to taal aan bassen en tenoren van nog geen twintig (tegenover een aan zienlijk groter aantal vrouwenstem men), waarbij het weliswaar opval lend was, dat er gedegen met deze mannenestemmen was gewerkt (geen geforceerde zang), maar toch óók dui delijk werd dat door dit gebrek het koor in wezen (nog) niet gezond is« Er zou zoveel meer mee kunnen worden gedaan, als men over meer en vooral ook bekwame tenoren en bassen zöu beschikken. Ze zijn er evenwel nietWanneer men ech ter dit onloochenbare feit in aanmer king néémt, dan moet men toch weer erkennen, dat respectabele resultaten worden bereikt! Evenals de vorige keer had men voor de begeleiding een beroep ge daan op het Zeeuws Kamerorkest. Wij moeten erkennen: dit orkest heeft gisteravond getoond een der gelijk accompagnement volledig aan te kunnen. Er is in Goes in dit op zicht in het verleden wel eens wat anders gehoord. Deze homogeen spelende groep paste zich uitmun tend aan de sfeer van dit concert aan: ook zij deed horen dat er goed en degelijk was gewerkt, zodat een woord van lof zeker op zijn plaats is. De vocale solisten willen wij gaarne noemen in volgorde van onze ap preciatie: Peter de Vos, bas, Wilhel- mina Matthès, alt, Nelly van der Spek, sopraan en Arjen Blanken, tenor. Zij namen een groot deel van het werk voor hun rekening, omdat de koorgcdeelten niet zo talrijk zijn. De trage en vaak zonder spanning verlopende recitatieven waren ech ter voor deze vocalisten vermoede lijk al evenmin boeiend als voor de luisteraar. Gelukkig, dat enkele aria's de schade vergoedden: het duet b.v. van bas en tenor „Geh Feigling", de alt-aria „O. hor mein Fleh'n", om er enkele te noemen. Nu wij hierboven dc tenor-solist als laatste hebben vermeld, willen wij. om misverstanden te voorkomen nog meedelen, dat de oorzaak niet is ge legen in de stemkwaliteiten van de ze tenor, integendeel: zij zyn uit muntend, maar in zijn vertolkingen die mank gingen aan een maniertje, een poging om meer in deze muziek te brengen dan er in zat. Vermelden wij tenslotte nog, dat er voor dit concert een grote belangstelling be stond. de K. t/m 9 j Inlichtingen bij uw fotohandelaar Goes - Kruidingen - Vlissingen en KOUD WEER. Wisselende bewolking en hier daar een bui. Matige tot krachtige aan do kust aanvankelijk nog harde noordwestelijke wind. Koud weer. ZON EN MAAN. 25 mei Zon op 4.34 onder 20.40 Maan op 0.59 ondir 10.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2