voorzitter: de landbouw deelt niet in welvaartsstijging KATOENSHOW 1962 BOEIEND VUURWERK VAN STOF EN LIJN CHR. PLATTELANDSVROUWEN VIERDEN 10-JARIG BESTAAN Castella Schoonheidszeep Waar zijn onze schepen? DONDERDAG 24 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 VERGADERING ZEEUWSE C.B.T.B. IN GOES „Afvloeiing arbeidskrachten uit de landbouw bevorderde bloei industrie" Gemeentebestuur Oostburg radioen t.v.-rubriek hield besluit raad aan Uitslagen van 't Zeeuwse juniorenvoetbal Groep B UI: RCS B II—Vlissingen B VIII 32, Vlissingen B VIZld. Sport B II 30. Vlissingen B VII Vlissingen B V 410. Groep B XII: Steen B II—HVV '24 B III 1—1. Groep B XIII: Oostburg B IIOost burg B I 012, Schoondijke B I— IJzendijke B I 22. Zaterdag 19 mei 3 962. Groep A II: Vlissingen A IIIMiddelburg A III 3^-3, Groep B II: Middelburg B III Vlissingen B III 11, Oostkapellc B IVeere B I 70. Groep B III: Middelburg B V— Walcheren B II 50. Zeelandia B II Vlissingen B VII 80, Vlissingen B VI—Middelburg B VII 4—0. Nieuwland B IZeeland Sport B I 71. Groep B IV: Goes B IVolhar ding '32 B I 130, Nieuwdorp B I —Patrijzen B I 90, Groep B V: Wolphaartsdijk B IBeren B I 32, Groep B VII: Dreisehor B IBruse Boys B 1 0—7, Zierilrzee B III Zonnemaire B I 0—7. Groep B VIII: Nieuwerkerk B IBruse Boys B II 12, Zierikzee B IIZwaluwen '61 B I 0—3, WIK B I—Burgh B II 6—2 Groep B IX: Sluiskil B I—Ria W B I 2—1, HVV '24 B I—Corn Boys B I 50, Groep B X: Zaamslag B I Graauw B I 0—0. Groep lï XI: AZVV B II—Hoek B II 1—8,Groep B XII: Koewacht B I—Axel B III 2—1, HVV '24 B III—Hontenisse B H 0— 6: Groep B XIII: Oostburg B I Aardenburg B I 00, Aardenburg B nBiervliet B I 28. IJzendijke B IGroede B I 13, Schoondijke B IRetranchement B I 20. Oriëntatierit De M.A.C. „De Zeeuwen" en de M.A.C. „Scheldegouwen" organiseren een oriënteringsrit op vrijdagavond 25 mei a.s. ten bate van de actie sporthallen Middelburg-Vlissingen. Start te Middelburg, café-restaurant „De Schouwburg".waar de eerste rijder zal starten te 20.00 uur. Finish te Vlissingen in „Delta". Lengte voor bromfietsen ongeveer 37 km. en vóór overige voertuigen circa 50 km. Ge middelde snelheid resp. 20 en 36 km per uur. „In landbouwkringen bestaat de laatste tijd meer cn meer ongerustheid en bezorgdheid over het feit, dat de, boer niet deelt in de stijging van de algemene welvaart. Dit wordt nog geaccentueerd door de economische ontwikkeling, welke voert tot een sterkere en scherpere belaugcn-tegen- stelling tussen de landbouw en de sectoren van het maatschappelijk leven". Dit verklaarde de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., burgemeester J. van den Bos uit Sint-Annaland tijdèns de woensdagmiddag in zaal „Julia na" te Goes gehouden jaarvergadering van de christelijke boerenorgani- satic. De C.B.T.B.-voorzitter betoogde, dat stijging van de produktiviteit in de industrie geleid heeft tot toeneming van de reële inkomens (Ionen en winsten), in tegenstelling tot de landbouw, waar produktiviteitsstijging Cen afneming van de werkgelegenheid tot gevolg had en relatief gezien ook een vrij behoorlijke daling van de beloning. Spreker zag deze ontwikkeling tegen Clttlnvdnö de achtergrond van de verhouding vyyiuaaui;, vraag en aanbod in de landbouw. Deze verhouding ligt momenteel bij zonder ongunstig. Vooral de elastici teit van de waag is gering. Dit is volgens de heer Van den Bos duide lijk gebleken in het afgelopen oogst jaar. vooral ten opzichte van de aardappelprijzen. Het overheidsin grijpen heeft het rechtsgevoel niet kunnen bevredigen, gezien tegen de situatie van een jaar geleden, toen de aardappelprijs voor de boer terug viel tot ongeveer twee cent per kg en een door velen gewenst ingrijpen door de regering achterwege bleef, zo betoogde de C.B.T.B.-voorzitter. Verder in zijn openingsrede tot de vergadering stelde de heer Van den Bos, dat de huidige ontwikkeling tot een tweetal punten kan worden te ruggebracht. Hij noemde in de eerste plaats de toenemende produktiviteit in de industrie, die tot expansie leidt. Spreker was van oordeel, dat de bloei van de industrie nimmer die hoogte zou hebben bereikt als mede in de landbouw de arbeidskrachten niet door een hogere produktiviteit waren vrijgekomen. Voorts was Iiij van mening, dat de expansie in de landbouw vastloopt tegen de in-elastische vraag. Spreker zag het zo, dat een gro tere produktïe de tendens ver toont naar verlaging van de prijs en derhalve ook naar verlaging van het inkomen van f!è landbou wers. MODEFESTIJN IN VLISSINGEN (Van onze redactrice) De laatste jaren is ons zo hier en daar al tijdens een groot aantal mo deshows getoond wat er allemaal met katoen te bereiken valt. Dat we desondanks toch tijdens de show, die gisteravond in Britannia tc Vlissin gen werd gepresenteerd, werden ge ïmponeerd, is te danken aau het gro te vakmanschap van do vyf ontwer pers. Deze show was de Katoenshow 1962. De vijf ontwerpers van dit interes sant geheel waren Alwin Eberlé, Fer ry Offerman. Max Heymans, Ernst Jan Beeuwkes en Dick Holthaus. Holthaus was, waar het de stoffen keus betreft, de meest experimentele van de vijf. Hij koos voor zijn aan deel in de show een denim en een im- primé in verschillende tinten. Hij ont wierp opvallend mooie denim ensem- FEIJENOORD: KORT GEDING TEGEN K.N.V.B. De K.N.V.B. noch het Eindhovcnse P.S.V. heeft gereageerd op de som matie van Feijenoords raadsman mr. D. A. Slager hem mede te delen, dat alsnog medewerking zal worden ver leend aan de inschrijving van Feijen- oord voor het toernooi om de Euro pese voetbalbeker. Mr. Slager had voor gistermiddag twaalf uur ant woord verlangd. De Rotterdamse advocaat heeft nu bij de president van de rechtbank in Den Haag een kort geding aange. spannen tegen de K.N.V.B. Dat zal woensdag 30 mei om 10.15 uur die nen. De dagvaarding is nog niet op gesteld. Mr. Slager overweegt ook een kort geding tegen PSV. maar daar over is nog geen beslissing geno men. Dertien deejnemers hadden dertien juiste tips in toto Woensdagmiddag om '12.00 uur had den zich op het bondsbureau van de K.N.V.B. in Den Haag 13 deelnemers gemeld met 13 juist voorspelde uit slagen in de sporttoto van zondag j.l. Onder de winnaars zal een bedrag van 317.415,10 worden verdeeld, wat neerkomt op 7677,20 per juist ingevulde kolom. Van de 213.482,die het totaal aan prijzen in deze toto vormde, was 64.044,60 beschikbaar voor de twee de prijs. Hiervoor zijn 443 meldingen binnengekomen, waarvan drie met 2 kolommen. Het uit te keren bedrag bedraagt hier 144,per kolom. De extra-prijs ten bedrage van 32.022,30 wordt gevoegd bij sport toto no. 82 van zondag 27 mei a.s., aangezien er zondag j<h sléchts één wedstrijd op het totoformulier voor kwam, die in een gelijk spel eindigde. bles en zijn pronkstuk op deze show was ook het slotvuurwerk van het geheel: een imprimé,, waarvan de uit geknipte dessins waren opgestikt te zamen met een enorme hoeveelheid flonkerende steentjes. Van Beeuwkes zagen we een beeld schone japon in wit-zwarte schaduw- ruit. De speelse boot vormde een bre de stola, die uit een schöudernaad sprong. Een opvallende creatie van Eberlé was een strakke gedessineerde japon, waarover een mantel werd gedragen met losse panden. Voor- en achter panden waren alleen via de schou dernaden aan elkaar verbonden: een brede ceintuur hield de panden op hun plaats. Ook de collectie van Ferry Offerman was zeef aantrekkelijk. Grote bewon dering oogstte onder meer een en semble in imprimé, mantel met ja pon. De gehele jurk was in fijne plissé in een geraffineerde coupe. Heymans werkte met bijzonder op vallende ensembles; Eén daarvan was een ensemble, bestaande uit een wit bovenstuk op een oud-rose gedra peerd taillestuk, een imprimé jasje en een wijd geplooide imprimé rok. Het is een show geworden, waar we met genoegen naar hebben gekeken, niet het minst dank zij de voortref felijke organisatie van dit modefes- tyn in de meest ware zin van het woord. Piet Rentmeester in Ronde van Luxemburg Aan de Ronde van Luxemburg voor profs, die van 15 tot en met 18 juni wordt gehouden, zal een gemengd Nederlands-Duits-Engolse ploeg deel nemen. Geselecteerd werden: dé Ne derlanders Jo de Haan, Piet Rent meester, Kees de Jongh en Bas Ma liepaard, vóórts de Engelsman Simp son en de Duitser Wolfshohl. De Fransman Raymond Louviot is ploeg leider. Er starten zeven ploegen van zes renners. De start, van de eerste etap pe is té Luxemburg. Een oplossing voor dit alles mag vol gens spreker niet zijn alleen hulp te verlangen van de regering. Een ge heel leunen en steunen en op de over heid is een gedachte, die moet wor den uitgebannen, aklus de C.B.T.B.- voorzitter. De ondernemer heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. Als on dernemer zal. de boer er steeds weer op uit moeten zijn om zelfstandig zijn ïositie te verbeteren. Als mogelijk- leden noemde hij overschakeling op andere teelten, waarvan in Zeeland al vele voorbeelden zijn te Vinden. De organisatie zal de individuele boer bij dit alles dienen te helpen, was de heer Van den Bos van mening. Het bestuur van de C.B.T.B. is hier van dieD doordrongen. Het stemt daarom tot voldoening, zo vervolgde de voorzitter, dat de C.B.T.B. in Zeeland de agrarisch-sociale en be drijfseconomische voorlichting- ter hand zal nemen. Voorts herinnerde hij aan de instelling per 1 januari 1962 van een bureau voor grond- en pachtzaken. Ook op andere punten blijft de C.B.T.B. actief, zo bleek verder uit zijn woorden. Het landelijk be stuur spant zich bijzonder in om het prijzenbeleid, vooral ook ten aanzien van de melk. op een 'ver antwoord peil te krijgen, ver klaarde spreker. Dit geldt trou wens voor dé gehele landbouwpo litiek. Tijdens de woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering van Oost burg deelde burgemeester J. L. van Leeuwen mee, dat de destijds goed gekeurde adhesiebetuiging aan de Aardenburgse motie inzake de wet vervreemding landbouwgronden niet is doorgestuurd. Bij een nader onder zoek is het college van b. en w. ge bleken, dat de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zich nog niet over deze kwestie had uitgesproken, zodat de motivering „alle landbouworganisa ties" niet juist is. De heer E. Dekker (piot. chr.) vroeg zich af of het aanhouden van cen door dc raad goedgekeurd besluit ook wel juist was. Volgens hem had één en ander eerst onderzocht moeten worden óf liet college van b. en w. had het voorstel moeten aanhouden. Concours-hippique op 2e pinksterdag in B. op Zoom De West-Brabantse Harddraverij- en Concours Hippiquevereniging, geves tigd te Bergen op Zoom, organiseert 2e pinksterdag op het middenterrein van dc renbaan Kijk in de Pot een nationaal concours hippique. Op het programma staat o.m. een spring concours L.. waarvoor de beste ruiter een zilveren medaille door Z.K.H. Prins Bernhard beschikbaar is ge steld. Verder is er in deze categorie de zilveren wisselbeker van de ver eniging. Er is voorts een dressuur- proef L. en B.; een handicap dres- suurproef voor landelijke ruiters en amazones. 's'Middags om half twee begint het concours van éénspa'nnen stamboek merries waarop een jeugdspringcon- cours volgt. Verder vermeldt het pro gramma concoursen voor tuigpaar- den, het beste landbouwrijpaard en elegantste rijpaarden. Om kwart over drie begint het grote springconcours M.A. om de zilveren wisselbekcr van de gemeente Bergen op Zoom. Tot slot is er „Faites votre jeu!" en een jachlrit met eindloop over de renbaan Kijk in de Pot. oren, 31CH oh.... schrijven VANDAAG T elevisie Om acht uur het journaal. Om tien voor half negen A.V.R.Ö.'s Televizier en om half negen het toneelstuk „De kardinaal van-Spahje". De Vlaamse televisie presenteert om zeven uur de Tienerklanken. Om half acht de teletaalles. Öm half negen IN „DE PRINS VAN ORANJE" TE GOES Felicitaties van mevr. De Casembroot Landbouwgronden i Honderden Zeeuwse christelijke boe- ren en i,oerinnen (]C ie(ien van de De C.B.T.B.-voorzitter maakte verder enkele opmerkingen over de wet ver vreemding landbouwgronden, die zo als bekend, zeer waarschijnlijk niet zal worden verlengd per 1 januari 1963. Er zijn voor- en tegenstanders van deze wet. Ook in de C.B.T.B. zijn de meningen verdeeld: een kleine meerderheid is voor afschaffing en een niet geringe minderheid acht de tijd daarvoor nog niet aangebroken, gezien de bijzondere situatie in grote delen van Zeeland. Voorzichtigheid niet het niet-verlen- gen van de wet is daarom geboden, volgens dc heer Van den Bos. Het zal voorts zaak zijn de bijzondere aan dacht te schenken aan de waarbor gen voor de positie van de pachters. C.P.B. én de C.B.T.B. hebben woensdagniidag in „de Prins van Oranje" te Goes een gezamenlijke vergadering gehouden, welke ten dele was gewijd aan het tienjarig bestaan van de C.P.B. in Zeeland. Tal van ge nodigden voerden het woord en wensten de. jubilerende afdeling ge luk met het bereiken van het tweede lustrum. Onder degenen, die hun gelukwensen aanboden, was de echtgenote van de eommïsaris der koningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casembroot baro nesse van der Feltz. Zij verklaarde verheugd te zijn, dat er in het veran derende Zeeland vrouwen zijn. die verantwoordelijkheid op zich durven nemen. Mevrouw Dc Casembroot Het wetsontwerp tot wijziging- van 1 wees er op, dat ook de christelijke de paclitwet blijkt in dit opzicht nog plattelandsvrouwen een taak hebben te kort te schieten, merkte hjj op. 111 de Zeeuwse samenleving, speciaal (Advertentie) Tijdelijk fer kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 nu Zeeland naar het noorden en het zuiden wordt opengelegd. Gelukwensen tot de jubilerende afde ling werden voorts gesproken, dooi de "voorzitter van de Zeeuwse C.B.T. B. de heer J. van den Bos uit Sint- Annaland. die een geschenk namens de organisatie overhandigde. Namens de Nederlandse Christelijke Platte landsvrouwenbond voerde de presi dente, mevrouw A. Vermet-de Ruyter het woord, namens de afdeling Zuid- Holland de presidente van deze afde ling, mevrouw De Wit, namens de Christelijke Plattelahdsmeisjesbond in Zeeland de presidente, mej. J. de Jager, namens de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en "Cultureel Werk, mej. W. J. H. Westera en na mens het college van consulenten, de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. van Beekom te Goes. Na het zingen van het Wilhelmus lueld drs. C'. V. d. Zwet uit Den Ilaag, medewerker van liet Chris telijk Paedagogïseh Studieccn- tum een referaat over het onder werp: „Drempelposities in ons leven", waarin hij nader inging op het ontwikkelingsproces van de mens. Met name zette spreker aan de hand van vele voorbeelden de begrippen „differentiatie" uiteen. Xa deze aandachtig beluisterde canserïe volgde de opvoering van een schets. Tevoren hadden de dames hun huis houdelijke vergadering gehouden 'on der leiding van de presidente, me vrouw P. C. op 't IIof-Fredeviksen. Uit het verslag van de secretaresse, mevrouw J. de Jager-Aarhoutse uit St.-Philipsland bleek, dat het leden tal van de afdeling in tien jaar tijd is gegroeit van 260 tot ruim 600,. Ge start -werd met afdelingen in Oost Zeeuwsch-Vlaandefên, op Walcheren cn op Zuid- en Nóord-Beveland. Thans zijn er ook afdelingen op Schouwen-Duiveland en St.-Philips land en in West Zéeuwsch-Vlaande- ren. In de plaats van de aftredende bestuui-sleden, mevrouw De Ruyter en mej. Dominicus werden benoemd do dames Boelman-Passchier te Wil- helminadorp en Van Hoeve-Dekker te. Axel. Enkele dames van de afde ling Zuïd-Bevcland voerden op de schets „De Christenvrouw". De ver gadering wevd bijgewoond door me vrouw De Casembroot en de lande lijke presidente mevrouw A. Vcrmet- de Ruyter. ok de lieren hielden vooraf een ver gadering. Zij kwamen bijeen in zaal „Juliana", waar na het openings woord van de voorzitter, de heer J. v. d. Bos uit St.-Annaland (elders in dit blad opgenomen), het jaarverslag aan de orde wevd gesteld. Uit hel fi nancieel verslag bleek, dat het de Zeeuwse C.B.T.B. goed is gegaan in hei afgelopen jaar. De ontvangsten bedroegen f 66.(100 tegen de uitgaven 60.000. Hel batig saldo bedroeg bij na f" 6000, waarvan 2800 111 liet reservefonds werd gestort. Ida Wasserman én Albert van Dalr sum in een scène uit ..De kardinaal van Spanjehét A.V.R.O.-televisie spél van hedenavond. kunstzinnige actualiteiten en om ne gen uur „De kardinaal van Spanje", het toneelstuk dat op de Nederlandse beeldbuis al om half negen bcgint;- Radio Hilversum I: Om vijf. over acht zingt bariton Michel Dens Franse liederen. Om kwart over acht luisteren haar het Concertgebouworkest 'óJ.v. Pierre Monteux iri.m.v. Zinó Franeescati, vïöol. Uitgevoerd wordt dë ouverture van Cherubini, concert voor viool en orkest in g van Bruch en de sympho- nie fantastique van Berlioz. Om elf uur sport. Om tien over elf Discota- ria. Hilversum II: De.hele avond muziek: om acht uur het Nëw World Theater Orkest, 011Ï tien over acht Thom Kei ling niet zijn Latijns-Amerikaans or kest. Om half negen even een klank beeld over de afsluiting van het Ha ringvliet, daarna om tien over negen Kwintet Frans Poptie. Om half tien Carla Brunott, alt en Johan Otten, piano, die Franse chansons zullen la ten horen. Om tien uur Muziek voor miljoenen. Om èlf uur het pianoduo Joseph Rollino en Paul Scheftel met Finse volkswijsjes en de fantasie van Schubert. Piet van Est tweede in vijfde etappe Giro De Fransman Joseph Carrara heeft woensdag de vijfde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Hij reed de 258 kilometer lange rit van Pe- rouse naar Rieti in 8 uur 41. minuten en 1 seconde. Onze landgenoot Piet van Est kvvain 1 minuut en 25 se conden na de winnaar als tweede over de eindstreep. De Italiaan Brugnami bezette de derde plaats. De Spanjaard Süarez behield de leiding in de algemene rangschikking. De uitslag van de vijfde étappe luidt: 1. Cafrara (Fr.) 8 41.01 (gem. 29,771 km per uur)2. Piet van Est (Ned.) op 1.25; 3. Brugnami (It.)4. Taccone (It.); 5. Désmet (Bèlg.): 6. Anglade (Fr.); 7. Sabbadin (It.); 8. Hoévenaefs (Bèlg.): 9. Battistini (It.): 10. Zilverberg (Ned.) allen in dezelfde tijd als Van Est: 8.42.26. Beslissingswedstrijden in tweede divisie Het programma van de beslissings wedstrijden die de tweede-divisie- clubs Oldcnzaal, De Graafschap en N.E.C. moeten spelen om uit té ma ken welke van deze drie verenigingen in aanmerking komt voor eventuele teruggang naar het amateurvoetbal is samengesteld. Besloten is de wedstrijden in do vorm van een halve competitie te spelen. Élke club komt eenmaal op eigen terrein uit. Het programma ziet er als volgt uit: 27 mei: Olden- zaal-De Graafschap; 31 mei: N.E.O.- Oldenzaal; 1 juni: De Graafschap-N. E.C. Nagekomen advertentie Algeméne kennisgeving. Heden overleed, in het rusthuis „Ter Poorte" onze lieve vader, be huwd-, groot- en over grootvader VILLE3I KESTELOO, weduwnaar van Lena Evertse, in dc ouderdom van 85 jaar. Uit aller naam. J. F. Hondsmerk- Kesteloo Middelburg. 23 mei 1962, Klein Vlaanderen 76. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 26 mei a.s. te 12 uur op de algemene be graafplaats te Middel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15