BATAVUS Fischer schaarde zich bij de kanshebbers Zuurstofinjectie met dodelijk gevolg Kentucky's best! Lekkere pittige zware shag SWIFT-SERIES IN MIDDELBURG MET BIJNA 110 TWAALFTALLEN KAMER PROTESTEERT TEGEN RAADPLEGING N.G.-RAAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 MEI 1962 „Gevaarlijke therapie" Gevangenisstraf geëist tegen Bussumse arts Is de 64-jarige Bussumse arts H. van de U. schuldig aan de dood van zijn 59-jarige patiën te mej. YV. H. van Ameyden uit Utrecht, aan wie hij op 14 ok tober van liet vorig jaar door zijn ongediplomeerde assistente een zuurstof-injectie liet toedie nen? Dit zal moeten worden uit gemaakt door de Amsterdamse rechtbank, die zich gistermid dag heelt beziggehouden met hetgeen zich vóór en na deze do delijke injectie heeft afgespeeld. De officier van justitie verklaarde de arts schuldig aan de dood van de Utrechtse ambtenares, die zich. als zoveel andere reumapatiënten, al 62 maal eerder - door dr. Van der U. had laten injecteren. ..Hoogst roekeloos, onachtzaam, na latig en onvoorzichtig", noemde de officier van justitie het gedrag van de arts. Hij nam liet hem kwalijk dat hij een gevaarlijke zuurstofin jectie door zijn ongediplomeerde as sistente heeft laten toedienen, zon der dat hij er zelf hij was. ..Men moet zich als Nederlands burger in vol vertrouwen tot ten arts kunnen wenden voor een behandelingsme thode. die het minste risico mee brengt". vond de officier van justi tie, die de door de arts ontwikkelde zuurstoftherapie als hoogst gevaar lijk veroordeelde. IIij eiste een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. In 1938 begonnen De arts vertelde de rechtbank, dat hij in zijn loopbaan zeker al een kwart miljoen zuurstofinjec ties lieeft toegediend. In 1938 is hij ermee begonnen, nadat hij eerst een praktijk als orthope disch chirurg had uitgeoefend. Met zijn zuurstof therapie het onder hoge druk inspuiten van een hoeveelheid zuurstof in het onderhuidse veldveefsel had hij vooral bij reumapatiënten veel succes bereikt. Nog nooit was er iets mis gegaan. Wel had hij het twee maal meege maakt. dat bij het toedienen van de zuurstof geruis hoorbaar werd. maar toen had hij de zuurstofkraan met een, dicht gedraaid. ..Mijn behande lingsmethode vermindert niet alleen de pijn, doch bevordert ook het ge nezingsproces", zei de arts. Volgens prof. Borst worden gasin- jecties alleen gegeven om een zeer ernstig ziektebeeld, bijv. een nier gezwel. te kunnen verduidelijken. „Maar ook daarbij durf ik het vaak niet te doen l.v.m. de grote risico's" voegde deze getuigc-deskondige er aan toe. De rechtbank zal op 5 juni vonnis wijzen. Onderscheidingen voor P.T.T.-ambtenaren Tijdens een lunch op liet landgoed „Ekeiisteïn" bij Appingedam, aanslui tend aan de officiële ingebruikstel ling van de automatische telefoon centrale in Warffum, heeft de minis ter van verkeer en waterstaat, drs. L. A. Korthals, een aantal koninklij ke onderscheidingen uitgereikt. Ir. R. Diks, hoofddirecteur telegrafie en telefonie van de P.T.T., is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Ir. D. van Heniert, adjunct-directeur van het telefoon district Maastricht, werd officier in de Orde van Oranje-N'assau. De ver sierselen verbonden aan de onder scheiding ridder in de Orde van Oranje-N'assau werden uitgereikt aan de heer A. van Brussel, lioofd-teken- kamer van de centrale afdeling tele fonie van de centrale directie der P.T.T. in Den Hang. Zeeuwse V.K.A.J. boven de Westerschelde van start De rustige sfeer van het Vormings centrum te Vlissingeii werd zater dagavond verbroken bij de aankomst van de deelneemsters uit verschillen de Zeeuwse parochies voor een eerste leidsterstraining in bet kader van de V.K.A.J., de vrouwelijke ka.jotster.s- beweging. Diocesaan aalmoezenier II. Vaarten gaf deze eerste avond een boeiende inleiding over: „Het doel van de V.K.A.J." Rector Kroon leidde als districtsaal moezenier de Avondwake, in de kapel van het St.-Josephziekenhuis. Tevens hield hjj de predikatie tijdens de in tieme misviering op zondagmorgen in het Vormingscentrum. In de ochtenduren sprak de dioce saan voorzitster Jeanne Vriens over: „De opbouw van de afdeling en van de hele beweging". In de namiddag bezag do districtsaülmoezenier de praktische mogelijkheden en moei lijkheden op Walcheren en Zuid- Beveland. In juni en juli zullen de dames dit uiterst prettig en leerzaam weckend met vervolgweekeinden herhalen. Reeds enkele parochies kwamen tot een eigen V.K.A.J.-stichting. De an dere aanwezige dames hopen binnen kort tot enige groeperingen te ko men. Vernietigend. Vernietigend was het deskundigen oordeel van de Amsterdamse hoog leraar prof. dr. J. J. G. ter Borst. ..Er is geen twijfel over mogelijk, dat zuurstofinjecties zeer gevaarlijk zijn", verklaarde do hoogleraar als getuigc-deskundigc. Beslist onver antwoord noemde hij het, dat de arts het injecteren aan zijn ongediplo meerde assistente heeft overgelaten. (Advertentie) Bailetti won vierde etappe in de Giro De Italiaan Antonio Bailetti heeft de vierde etappe gewonnen van de lïontle van Italië. Bailetti legde de 240 kilometer van Alta Valdinievole naar Citta della Domenïea af in 6 uur 54 minuten en 55 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Zanca- naro, die 4 minuten en 34 seconden achter de winnaar aankwam. De officiële uitslagen van de vierde etappe over 248 kilometer zijn als volgt: 1- Bailetti (It.) 6-54.55: 2. Zan- canaro (It.) 6.59.29; 3. Balmanion (It.) z.t.; 4- Guernieri (It.) 7.01.07; 5. Meco (It.) 7.01-08; 6. Favero (It-) z.t-: 7. Brugnani (It.) z.t.; 8. Bene- detti (It.) 7.01.10; 9- Pifferi (It.) z.t-; 10. Piet van Est (Nederland) z.t. 14. Huub Zilverberg (Nederland) z.t. De Spanjaard Suarez behield de leiderstrui. Zeeuws zwemseizoen begint later: 16 juni De kring Zeeland van de K.N.Z.B. heeft zjjn zwemprogramma vastge steld voor de komende zomermaan den. Aanvankelijk wilde men begin nen op 9 juni maar het risico is door het koude weer te groot geworden. Zaterdag 16 juni is er een ontmoe ting tussen Alblasserdam en Souburg. Het programma vermeldt voorts de traditionele wedstrijden. zoals: Scheldebekervvedstrijd te Vlissingen (30 juni); havenwedstrijd in Bres- kens (4 aug.) en de Ronde van SAS van Gent (1 sept.). De kringzwem- competities worden verzwommen in: Aardenburg (23 juni); Tevneuzen (7 juli), Sas van Gent (14 juli) en Mid delburg (21 juli). De juniorenkam pioenschappen op '11 augustus te Middelburg, die voor de senioren op 18 augustus in Breskens, polotoer- nooien te Terneuken op 28 juli en te Goes op 25 augustus; een driekamp Breskens - Aardenburg - Souburg op 8 september te Aardenburg. Middelburg biljartte beter in stedenontmoeting: 17-7 De biljartwedstrijden die dinsdag avond in 't Vlissingse „Scheldekwar- tier" werden gehouden, als onderdeel van de steden-sportontmoeting Mid- delburg-Vlissingen zijn voor de hoofdstedelingen in een klinkende overwinning geëindigd. De eindstand was 17-7 in het voordeel van de Mid delburgers. OP HEMELVAARTSDAG In totaal meer dan 1300 korfbal(st)lers DE SWIFT-SERIES op Hemel- vaartsdag hebben een ongekend grote deelneming: meer dan honderd twaalftallen, om pre cies te zijn 109 hebben zich in geschreven. Dat betekent, dat de Middelburgse korfbal-le klasser op die dag de gastheer zal zijn van meer dan 1300 korfballers en korf halsters (tot nu toe zorgden rond 80 twaalf tallen voor de grootste deelne ming). Dat de organisatoren heel wat verwerkt moeten heb ben blijkt wel uit enkele cijfers ASSOCIATIE E.E.G.-SURINAME Voorbereidingscommissie heeft zaak in handen (Van onze parlementaire redacteur) In Icrasse bewoordingen lieeft nir. Kranenburg van dc P.v.d.A. gisteren in dc Tweede Kamer afgekeurd, dat de regering aan de Nieuw-Guinea- Raad advies gevraagd heeft over liet wetsontwerp tot goedkeuring van het ontwerp van rijkswet, waarbij Suri name geassocieerd wordt aan de Europese Economische Gemeenschap. Hij geloofde, dat de regering hier uit gegleden is. Hij sprak van een ver- Advertentie) ..want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes storing van de staatsrechtelijke ver houdingen ten nadele van Suriname en de Nederlandse Antillen, van een staatsrechtelijke blunder en van een politieke fout. Hij had er bezwaar tegen, dat de Nieuw-Guinea-Raad ge hoord is zonder dat Suriname, zelfs maar gekend is in deze consultatie. De heer Kranenburg noemde het onjuist dat aan de structuur van het koninkrijk geraakt is en dat aan de Nieuw-Guinea-Raad bete kenis gegeven is als vertegen woordiging van een quasi-land. De heer Berkhouwer van de V.V. D. deelde aan staatssecretaris Bot eenvoudig mee. dat zijn fractie niet inziet welke constitutionele rechten de Nieuw-Guinea-Raad in deze kwestie heeft. Als wettelijke basis voor de consul tatie van Nieuw-Guinea noemde mr. Bot artikel 92 van de bewindsrege ling van Nieuw-Guinea. Daarin slaat, dat Nieuw-Guinea geconsulteerd moet worden over wetten, ook rijks wetten. die voor Nieuw-Guinea bin dend zijn. Dr. Pos, de gevolmachtigde minister van Suriname, bleek liet niet met mr. Bot eens te zijn. Hij zei. dat Su riname. toen liet hoorde dat dc Ne derlandse regering advies aan de Nieuw-Guinea-Raad gevraagd had, zich daarover ten zeerste heeft ver baasd- De Kamer besloot, dat dc voorberei dingscommissie voor de associatie de consultatie van Nieuw-Guinea in haar onderzoek van liet wetsontwerp zal betrekken. GESTOLEN AUTO ZONDER KOBALT TERUGGEVONDEN Dinsdagochtend is de vrachtwagen, die maandag te Venlo op onnaspeur lijke wijze, verdween, na niet een la ding kobalt over de Duitse grens te zijn gekomen, leeg in Valkenswaard teruggevonden. Naar de lading en de, inzittenden wordt een onderzoek in gesteld. MINISTER IN SENAAT: Nationaal landbouwbeleid zal verdwijnen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Marijnen heeft er gister avond iu de Eerste Kanier nog eens op gewezen, dat door het op gang komen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de E.E.G., onze vrijheid èen eigen nationaal beleid te voeren geleidelijk zal verminderen. Alleen in de overgangstijd zullen nog allerlei vormen van nationale be scherming mogen worden toegepast. Ook legde de bewindsman er de na druk op, dat door do overgang- naai de gemeenschappelijke markt, wij geconfronteerd zullen worden met één veel scherper onderlinge concur rentie op het gebied van dc land- eij tuinbouw. De minister kon geen besliste toezeg ging doen, dat zijn landbouwnota reeds in het najaar zal verschijnen. Er wordt met kracht aan gewerkt. De heer Marijnen zcide met klem, dat met landschapsschoon en recrea tie bij cultuurtechnische plannen ze ker rekening wordt gehouden. Het overleg over de suikerprijs 1962 met de minister van economische zaken zal binnenkort worden afge sloten. Dc verlaging van de export heffing op suikerhoudende goede ren op België en dc invoer van lich telijk met cacao veimengdc suiker uit België hebben geen invloed op de bietenprijs 1961 van de boer ge had. Dc minister hoopte het overleg over steun aan de vlasindustrie zeer bin nenkort te kunnen afsluiten. Hij vond het nationaal niet verantwoord een garantieregeling votfr koolzaad in het leven te roepen zolang dat produkt regionaal een verlies van f 650 per hectare oplevert. De Eerste Kamer nam na het stel len en beantwoorden van een reeks detailvragen de begroting van land bouw 1962 aan met aantekening van communistische tegenstemmen. Ook de begroting van het land- bouw-cgalisatiefonds werd goodge- ikeurd. KANDIDAT ENSCHAAKTOERNOOI Verliezende Tal nu vrijwel kansloos Met één slag lieeft de negentienjari ge Bobby Fischer zich bij de kans hebbers vuil het kandidatentoernooi op Curasao geplaatst. De Amerikaan se grootmeester won in dc enige hang par tij, die nog op het program ma stond na 63 zetten van ex-we reldkampioen Tal en heeft daarmee zijn achterstand op do leidende Kus Geiler gereduceerd tot één punt. Met nog 16 ronden in het voor uitzicht is dc strijd nog geheel open met zeker vijf, misschien zelfs zes kanshebbers. Voor Tal betekende deze nieuwe nederlaag dat hij zich evenals Filip uitge schakeld kan achten. Het is de vraag of Bobby Fischer zijn manier van spelen nog lang zal ftunneti voortzetten. Hij kweekte ver reweg het grootste aantal afgebroken partijen, hetgeen inhoudt, dat hij sa men met zijn secondant Bisguier ve le malen zijn nachtrust heeft moeten opofferen om dc mogelijkheden te analyseren. De stand is nu: 1. Geiler (Rusland) 7% pnt.; 2. t.m. 4. Kortsnoj, Petrosjan en Keres (al len Rusland), allen 7 pnt.; 5. Fischer (V.S.) 6V> pnt.; 6. Benkö (V.S.) 5% pnt.; 7. Filip (Tsj. Slow.) 4 pnt.; S. Tal (Rusland) 3% pnt. Damesvoetbalteams stedenontmoeting De teams voor dc vanavond, woensdag, te spelen dames voetbalwedstrijd Vlissingen Middelburg zijn als volgt sa mengesteld; Vlissingen: doel: F. van Pamo- len; achter: I. Kruijt. en F. Hirdêns; midden: Tr. Snel, I. Nijhuis en L. Harting; voor: Aarssen, Doeland, Maaike, Wirtz en Mulder. Middelburg: doel: K. van Oos ten; achter: Neeve en W. Wis se: midden: E. Montenari. L. Mcliefste en E. Munter: voor: L. dc Neeve, B. Joziassc, R. Boon, T. v. d. Berg en A. Schunselaar. "WWl/VWVUWVWWVUWWWWWWVlAlwuVl^Art Tal-Filip Wit: M. Tal Ruslandzwart: dr. M. Filip (Tsj. Slow.). Siciliaanse par tij. 1. e2e4, c7c5; 2. Pgl—f3, e7 e6; 3. d2—d4, c6xd4; 4. Pf3xd4, a7 a; 5. 1'2—f4, b7—ba; 6. Pbl—c3. DdS c7; 7. a2a3. Lc8—b7; 8. Ddl— f3. PgSf6; 9. Lfld3, Lf8—c5; 10. Pd4b3, Lc5e711. 0—0. 0—0; 12. Lel—d2, d7d6; 13. g2—g4. d6—d5; 14. e4e5. Pf6—d7; 15. Df3—h3, g7 gö; 16. Pb3d4, Pb8—c6; 17. Pc3 e2. Pc6xd4; 18. Pe2xd4. Pd7—c5; 19. b2b4, Pc5—e4; 20. Ld2—e3, Tf8 c8; 21. Tal—el, Le7—f8; 21. Tal —el, Le7—f8; 22. Pd4—f3, a6—a5; 23. f4—f5, e6xf524. g4xf5, Te8xe5!? 25. f5xg6. h7xg6; 26. Pf3xe5, Dc7xe5; 27. c2—c3. a5xb428. Lc3—dl, Lb7 c8; 29. Dh3g'2. De5li5; 30. Ldo xc4, döxel; 31. Dg2xel. Dh5g5 (sch.); 32. Kgl—-hl, Lc8—e6; 33. Ld4c5, Ta8d8; 34. h2—h4, Dg5— h5; 35. De4—f4. Td8—d3; 36. Le5— f6, Dh5d5 (sch.); 37. Khi—gl, h4x c3; 38. Tel—cl, Lf8—c5 (sch.); 39, Kglh2, Dd5a2 (sell.). Wit geeft het op. er wordt gespeeld op dertien velden, op elk veld worden ze ventien wedstrijden afgewerkt, in totaal dus 217 wedstrijden en dat alles duurt van 's mor gens negen uur tot 's middags half zes. Er nemen in totaal 38 clubs aan de Swift-series deel, waaronder zes Belgische vereni gingen, verschillende Hollandse en Brabantse en vanzelfspre kend vele Zeeuwse verenigingen. lil dc eerste afdeling staat voor het eerst een wisselbeker op het spel. Kandidaten daarvoor zijn do Belgi sche ere-klasser AKC uit Antwerpen, waaruit talrijke spelers en speelsters voor het Belgische team gerekru teerd worden, Albatros uit Zwijn- dre.cht, een sterke ploeg uit dc Chris telijke Korfbalboud, Kwiek uit Den Haag, één der topploegen uit de Haagse Korfbalboncï, liet. Belgische Kwik KC uit Merksem, ecu ploeg uit de eerste afdeling en de beide Zeeuw se KNKB-ploegen Swift en Tjoba uit 's-Hecr-Hendrikskiiuleren. Favoriet voor de beker is AKC uit Antwerpen met Tjoba als ,.runner-up". Swift niet? De Mid delburgers moeten liet wellicht met een bescheiden plekje doen, daar ze nooit sterk spelen tijdens toernooien. De tweede afdeling is interessant door de deelneming van Deume KC uit België, liet sterke Fortuna Delft uit dc Haagse Korfbalbond, en Luc- tor uit Terncuzen, een jonge enthou siaste ploeg. In de derde afdeling spelen de grote Zeeuwse concurren ten Animo uit Souburg en Togo uit Goes, alsmede DKV uit Dubbeldam, een sterke ploeg uit de Dordtse Korf balbond. In de junioren-afdeling (met Alba tros, DKV, Neerlandia uit Gent-Brug ge, Swift en AICC uit Antwerpen) worden aantrekkelijke wedstrijden verwacht. Ook in de adspirantenaf- deling A staat een wisselbeker op het spel. Hiernaar doen een gooi be kerhouder Fortuna A weer favo riet met als andere kanshebbers Animo A en Swift A, terwijl voorts meespelen Blauw Wit A. KIK A en Elto A. Tijdens de wedstrijden zal om half vijf de trekking gehouden worden van een verloting. RAADSMAN FEIJENOORD SOMMEERT K.N.V.B. EN P.S.V. De raadsman van Feyenoord, de Rot terdamse advocaat mr. D, A. Slager, heeft naar aanleiding van liet besluit van het IC.N.V.B.-bestuur om Feijen- oord niet iu te schrijven voor het toernooi om de Europese voetbalhe- Uer zowel de K.N.V.B. als P.S.V. schriftelijk (aangetekende, expresse- brieven) medegedeeld dat de regle menten de K.N.V.B. niet do bevoegd heid geven om Feyenoord van deel neming aan het toernooi uit te slui ten en in haar plaats hiervoor P.S.V. aan te wijzen. Mr. Slager sommeerde dc K.N.V.B. hem voor vanmiddag (23 mei, 12.00 uur) uitdrukkelijk en onvoorwaarde lijk te bevestigen dat van de zijde van de bond alle medewerking zal worden verleend aan deelneming door Feijenoord aan het toernooi en dat zal worden afgezien van de voor genomen inschrijving van P.S.V. De Eindhovcnse vereniging werd ge zegd geen medewerking te verlenen aan haar inschrijving. Zo de K.N.VJ3. en/of P.S.V. weigeren aan de som matie te voldoen, zullen alle ten dienste staande maatregelen worden genomen, aldus mr. Slager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8