Dr. Paardekooper mag naar België komen Opnieuw levenslang geëist tegen Berkelse arts ,KAREL DOORMAN' VERTROKKEN VOOR OEFENREIS OP NOORDZEE Barbara Moore heeft genoeg van Engeland Procureur-generaal acht moord op medegevangene bewezen De procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, jhr. mr. M. Witsen Elïas, heeft gistermiddag in de zaak tegen de voormalige Berkelse arts dokter O. bevestiging gevraagd van het vonnis van arrondissementsrechtbank te Leeuwarden van 20 maart 1961, waarbij dokter O. werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens het plegen van gifmoord op zijn medegevangene A. L. De procureur-generaal was van oor deel, dat dokter O. wegens het ge mene en gruwelijke karakter van zijn misdaad zijn verdere leven in volstrekte eenzaamheid zal moéten doorbrengen. Hij had als medicus een verdienstelijk lid van de maatschap pij kunnen zijn en een redder van mensenlevens. In plaats daarvan echter werd hij een vernietiger van mensenlevens en een handlanger van de dood. Verstokt misdadiger Als dokter O. ook in hoogste in stantie mocht worden veroordeeld, dan zal zijn naam voortleven als een van de meest geraffineerde moordenaars, die de Nederlandse rechtspleging heeft gekend in de afgelopen vijftig jaar en als een van de meest verstokte misdadi gers. die steeds zal blijven ont kennen schuldig te zijn, aldus de procureur-generaal. Deze achtte het desondanks zijn menselijke plicht een beroep te doen op verdachte om te eniger tijd zijn afschuwelijk masker nog eens te la ten vallen. Als er nog enig gevoel van hogere orde in hem aanwezig is, zal hij moeten denken aan zijn kin deren over wier leven zo'n donkere schaduw is gevallen, doordat de moeder werd vermoord en de vader levenslang in de gevangenis werd opgesloten. Dit is de meest tragische situatie, die denkbaar is. De procu reur-generaal hoopte, dat dokter O. nog eens door belijdenis van schuld de verschrikkelijke last, die op zijn geweten rust, zal afwentelen. Me vrouw O- en L. zijn dood, maar zijn leven en dat van zijn kinderen gaat verder, aldus mr. Witsen Elias. In zijn requisitoir sprak mr. Witsen Elias over de „ongeloofwaardigheid van de verhalen die dokter O. heeft verteld" over de gang van zaken met betrekking tot de herkomst van de cyaankali, die volgens O. via L. in de gevangenis zou zijn gekomen. „Maagpoeder" Er was geen enkele reden voor L. om O. te vergiftigen, zoals laatst genoemde suggereerde, toen hij énig poeder aan een reclasseerder meegaf om te laten analyseren. O. had aanvankelijk gezegd het poe der te hebben ontvangen in de vorm van maagpoeder. Al deze verhalen dienden volgens de pro cureur-generaal om de werkelijke Invoerrecht op auto's omlaag in W.-Duitsland Met grote meerderheid van stemmen heeft de Westduitse Bondsdag giste ren een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een tariefsverlaging met 50 procent op uit Euromarkt- landen ingevoerde auto's. De Westduitse regering is tot het indienen van dit wetsontwerp over gegaan, nadat tevergeefs een beroep was gedaan op de binnenlandse au toindustrie aangekondigde prijsverho gingen, ongedaan te maken. Praktisch vestje herkomst van de cyaankali te ver bloemen en die herkomst lag naar de overtuiging van de procureur- generaal in België bij het echt paar Van der Hagen, waarvan de vrouw een nicht van O. is- O. had een „cyaankali-complex" en heeft steeds alles in het werk gesteld om op clandestiene wijze dit dode lijk vergif te bemachtigen. Volgens de procureur-generaal lieeft O. de cyaankali gekregen tijdens het be zoek, dat zijn Belgische neef aan de Leeuwarder gevangenis bracht. De cyaankali die in de vergiftigings affaire in de Leeuwarder gevangenis een rol speelde, bleek opmerkelijke overeenkomsten te vertonen met de cyaankali, die in België bij de fami lie Van der Hagen werd aangetrof fen en waarvan tien gram zoek is geraakt. Duizend bochten De procureur-generaal achtte bewe zen, dat dokter O- de geestelijke va der is geweest van de afscheidsbrief van BAls dokter O. werkelijk on schuldig zou zijn, dan behoefde hij zich niet telkens in duizend bochten te wringen om zijn verhaal vol te houden. Naar het oordeel van de Erocureur-generaal had L. geen en- ele reden om zelfmoord te plegen of om O. te vergiftigen. De procureur-generaal was van oor deel, dat O. zijn medegevangene op zettelijk en met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd. Het briefje, dat in L.'s cel werd gevon den, vormde de sleutel van de poort, waarachter voor L. de dood wachtte, maar waarachter tevens O. zijn ver dere leven in volstrekte eenzaamheid zal moeten doorbrengen. NIET NAAR NIEUW-GUINEA Vliegdekschip alleen, zonder escorte, uiterst kwetsbaar (Van onze Haagse redactie) Het vliegkampschlp „Karei Door man" is maandag uit Den Helder vertrokken voor een oefenreïs op de Noordzee en in Het Kanaal, samen met de onderzeeboten H.M. Zeehond en H.M. Tijgerhaai. Het is de bedoe ling dat het schip 8 juni in Den Hel der terug is. Tijdens de oefentocht brengt het van 25 tot 28 mei een niet-officieel bezoek aan de Engelse havenstad Plymouth. Berichten dat de „Karei Doorman" naar Nieuw- Guinea zou zyn vertrokken worden door de marineleiding tegengespro ken. Waarnemers geloven dat. als de „Ka- rel Doorman" in de wateren rond Nieuw-Guinea, met name aan de zuidkust waar vliegvelden ontbreken, bruikbaar zou zijn, het schip reeds enkele weken geleden, toen het oe fende in het Caraïbische gebied, zijn doorgevaren naar het bedre gebied. Weliswaar kan het schip door het Panamakanaal, maar een vaart om de zuid zou mogelijk ge weest zijn, desnoods zonder de mo gelijkheid van bunkeren in aanloop- navens. De bevoorrading van het schip zou op open zee hebben kunnen plaatsvinden. De waarnemers baseren hun ver wachting dat de „Karei Doorman" niet naar Nieuw-Guinea zal gaan vanwege de maritieme omstandig heid, dat het schip alleen uiterst kwetsbaar is en derhalve een be schermend escorte zou moeten heb ben van kruisers, jagers en onderzee boten. Nato-vliegdekschip Dit roept reeds direct problemen in zake de bevoorrading op, aangezien aan de zuidkust van Nieuw-Guinea geen geschikte aanloophavens be staan. Debarkering bij Biak aan de noordkust heeft weinig zin. Een bij komende moeilijkheid is dat een smaldeel, waarin de „Karei Door man" zou zijn opgenomen, zou moe ten worden onttrokken aan de N.A.T.O.-zeestrijdkrachten. Dit kan tot politieke complicaties binnen de N.A.T.O. leiden. Het onttrekken van militairen van de parate troepen aan de landstrijdkrachten van de N.A.T.O. heeft op de ministersconfe rentie in Athene niet tot moeilijkhe den geleid, omdat het hier slechts en kele honderden manschappen betreft, hetgeen de afweerkracht van de N.A.T.O. niet wezenlijk treft. Het inzetten voor nationale taken van een smaldeel van de marine ligt anders. De waarnemers wij zen er evenwel op, dat alle rede lijke argumenten tegen het zen den van de „Karei Doorman" naar Nieuw-Guinea gelden voor „nor- Dr. Barbara Moore, de 59-ja- rige Britse lange-afstandwan- delaarster, heeft maandag ver klaard dat zij Engeland zal verlaten omdat „mijn leven hier duivels hels is geweest". Zij werd vorige week vrijgela ten uit de gevangenis waarin zij tien dagen had vertoefd omdat zij geen gevolg had ge- i geven aan een gerechtelijk be- I vel om haar buurman recht I van doorgang te verlenen over het terrèin van haar woning, i Zij had de doorgang met enke- I le obstakels versperd. Deze i werden later echter tegen i haar wens verwijderd en zij I werd vrijgelaten. In de gevan- I genis had zij een hongersta- icing „tot de dood toe" gehou- i den. I Dr. Moore, die van Russische i afkomst is, verklaarde thans I dat zij Engeland zal verlaten wanneer het proces is geëin- digd maar zij wilde niet zeg- gen waar zij heen zal gaan. Zij j dacht niet dp.t haar echtge- noot, de bekende beeldhouwer Henry Moore, met haar zal meegaan, want „hij is hier ge- boren". male" omstandigheden. Zou de militaire toestand op Nieuw-Gui nea verslechteren, dan zou het, ondanks de bezwaren, wellicht toch noodzakelijk kunnen worden de „Karei Doorman" met begelei dende schepen te doen uitvaren. Naar Nieuw-Guinea is vandaag in middels vertrokken de onderzeeboot H.M. Walrus, vergezeld van het voorraadsehip Pelikaan. Dit vertrek is reeds enkele weken geleden aange kondigd. De Walrus gaat ter aflos sing van de onderzeeboot H.M. Zee leeuw. De bedoeling is dat de Walrus óver tien maanden terug is. Dit is luitenant Jean-Loup Blanchi, de ex-vreemdelingenlegioen-parachu- Hst, die in Frankrijk is gearresteerd op verdenking de geestelijke vader te zijn van de beraamde aanslag op pre sident De Gaulle. Prinses Beatrix heeft lichte oorontsteking Sft'inses Beatrix, die in Wenen ver blijft in verband met: het bezoek dat het Nederlandse vorstelijke paar en de oudste twee prinsessen aan Oos tenrijk brengen, heeft een lichte o ontsteking. De prinses, die maandagmiddag hog een zanguitvoering door het Wiener Sangerknabenkoor bijwoonde, werd 's avonds dermate door oorpijn ge plaagd, dat zij niet aan de gala-ont vangst in het slot Schönbrunn kon deelnemen. Zij bleef in haar hotel in gezelschap van haar zuster, prinses Irene. Een 's avonds geraadpleegde specialist stelde een lichte oorontste king vast. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zaanse militair wil niet naar Nieuw-Guinea De Zaandamse militair Tom Cl ar dij heeft geweigerd zijn diensttijd in Nieuw-Gninea te vervullen. Hij is in arrest ge steld en bevindt zich momenteel in een cel te Nieuwersluis. In verband met zijn gezondheidstoe stand heeft de vader van deze Zaan damse militair enige tijd geleden een verzoek ingediend tot vrijstelling van dienst in Nieuw-Guinea. Twee dagen voor het vertrek van de „Water man", met welke boot Tom diende te vertrekken, werd het rekest afgewe zen. Clardij zond toen zelf een rekest in. Voorts deed hij een beroep op cle dienstweigeringswet, voor het geval ook dit medische rekest geen genade in de ogen van militaire autoriteiten zou vinden. Clardij deelde hierin mee, dat hij zy'n dienstplicht wél in Ne derland wil vervullen. Inmiddels is hij reeds medisch speciaal onderzocht, maar heeft hiervan nog geen uit slag ontvangen. Verwonderlijk is, dat tijdens het ver trek van de „Waterman" op 4 mei in Hoek van Holland, door de com mandant werd meegedeeld, dat geen enkele opgeroepen militair zich aan de dienst op Nieuw-Guinea onttrok ken had. Ciardij was toen reeds in arrest. Brussel draait bij Maar lezing blijft verboden „Dr Paardekooper mag zich vrij in België bewegen". Dit heeft de Belgische minister van justi tie, P. Vermeylen, gistermiddag in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers ver klaard in antwoord op een inter pellatie over de door hem tegen de Nederlandse leraar getroffen maatregelen. De minister voegde hier echter aan toe wederóm te kunnen ingrijpen, in dien een lezing van dr. Paardekooper zou worden aangekondigd, waarvan het vermoeden bestaat dat daaruit moeilijkheden kunnen voortvloeien. Maandagavond bood de Oostenrijkse regering aan de hoge gasten een ga ladiner aan in de ceremonïezaal van de Hofburg. Op deze foto •v.l.n.r.: prinses Ireneprinses Beatrix, prins Bemhard, koningin Juliana en pre sident Schaerf. Dit is gebaseerd op het tegen hem uitgevaardigde besluit tot uitwijzing, dat naar de minister zei geen rechterlijke of administratieve ge volgen heeft voor een verblijf van dr. Paardekooper in België en alleen „onder bepaalde omstandigheden" wordt toegepast. „Indien dr. Paarde kooper naar Brussel wil komen, mag hij de kwestie met mij komen be- Sreken", voegde minister Vermeylen er aan toe. Interruptie De minister werd geïnterpelleerd door twee Vlaamse leden van dc kamer, Van Damme van de Chris telijke Volkspaitij en Vanderelst van de Volksunie. Beiden werden herhaaldelijk door geroep en in terrupties, vooral door Waalse parlementsleden, onderbroken. Na de juridische achtergronden van de maatregelen tegen dr. Paardekoo per te hebben belicht betoogde mi nister Vermeylen, dat drie factoren hem tot het nemen daarvan hadden geleid: 1. De „uitdagende" wijze waarop de lezing van dr. Paardekooper in Leu ven was aangekondigd, nl. „Er zijn feen Belgen"; De stelling in de brochure van dr. Paardekooper, dat België in feite Zuid-Nederland is, „hetgeen niet an ders kan worden geïnterpreteerd, dan dat Vlaanderen en Nederland een en dezelfde staat moeten worden"; 3. De uitlatingen van dr. Paardekoo per, dat de Waalse studenten de ka tholieke universiteit van Leuven zou den moeten verlaten. „Het is onduld baar, dat een Nederlander in Leuven zou zeggen, dat de hogeschool moet worden gesplitst en dat de Waalse hoogleraren en studenten zouden moeten vertrekken. Er zouden grote moeilijkheden onder de studenten ontstaan". In het algemeen noemde minister Vermeylen de verklaringen van dr. Paardekooper „heel wat anders dan de geschiedenis van de cultuur: poli tiek". De heer Vanderelst had in zijn interpellatie de maatregelen tegen dr. Paardekooper, die „als een booswicht en misdadiger de toe gang tot ons land is c aanvaardbaar genoei den volgens hem eer golf van vcrontwaarc_„ Vlaamse land" veroorzaakt. Hij herinnerde er aan, dat veertig jaar geleden de Nederlandse hoogle raar prof. Geyl onder dezelfde om standigheden over de grens was ge zet en vroeg zich af „of er al die veertig jaar niets is veranderd in de geestesgesteldheid van de gezagheb bers in Brussel?" De Belgische kamer va» volksverte genwoordigers zal op een nader te bepalen datum stemmen over een motie, waarin het besluit van minis- tec Vermeylen wordt betreurd. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7