Discussie in Tweede Kamer over subsidiëring kerkenbouw KLANKBORD Geen aardappelen meer op de beurs INDIEN NOODZAKELIJK LEVERINGSPLICHT TWEE AKKOORDEN EURATOM-V.S. PROTEST COÖPERATIEVE RAAD TEGEN BELASTINGONTWERP Ontwerp discriminatie tegenover coöperaties Antwoord van Thant aan prof. De Quay VERKENNINGSVLIEGTUIG VAN V.S. STORT NEER: ZESENTWINTIG DODEN C.A.O. zeevaart goedgekeurd M WOENSDAG 23 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Meningen zeer verdeeld Vrees voor inmenging overheid in kerkelijke zaken (Van onze parlementaire redacteur) Zal de kerkenbouw voor 25 procent door de rijksoverheid ge subsidieerd orden en zullen ook andere organisaties op gees telijk gebied, zoals bijvoorbeeld het Humanistisch Verbond wettelijke aanspraak kunnen maken op een premie van 25 pro cent der stichtïngskosten bij de oprichting van bezinningsge- bouwen? Ziedaar de vraag, waarmee de Tweede Ivamer zich op het ogenblik bezighoudt. hulp Bezwaren tegen aan humanisten Gisteren is zij begonnen met de be handeling' van liet wetsontwerp dat kortweg wordt aangeduid als „wet premie kerkenbouw". De door de re gering voorgestelde premieregeling is gebaseerd op de opgetreden stroomversnelling in de kerkenbouw, die de kerkgenootschappen finan cieel niet kunnen bijhouden, alsmede op de scherpe stijging Aan de bouw kosten, die onder meer als ge\rolg heeft gehad, dat een groot deel van de nieuwbouw van overheidswege wordt gesubsidieerd. De regering acht deze subsidiëring gerechtvaardigd, zolang de bijzondere omstandigheden, die de premierege ling noodzakelijk maken, voortduren, maar zij geeft de voorkeur aan een subsidiëring door de centrale over heid boven die door gemeenten en provincies, die tot dusver bijspron- gen. Tijdelijke regeling De voorgestelde subsidiëring zal van tijdelijke aard zijn, zij ver valt op 1 maart 1971 en zij laat de vrijheid der kerken geheel in tact. Het al of niet aanvaarden van subsidie blijft geheel voor ei gen verantwoordelijkheid van het kerkgenootschap. De regering Is van mening, dat de bouw van pastorieën buiten de sub sidieregeling behoort te vallen. Wel is zij bereid om de bouw va.n kerk torens en de aankoop van luidklok- ken te subsidiëren. Overheidstaak In een zeer lang betoog bestreed de socialistische afgevaardigde de heer Scheps vooral de opvattin gen van de S.G.P. en de C.H.U., die niet voor subsidiëring A'an de kerkenbouw voelen en die hele maal niet bereid zijn mede te wer ken aan een regeling, die ook voorziet in de toekenning van pre mies voor de bouw van bijvoor beeld humanistische bezinningste- huizen. De P.v.d.A. en de K.V.P., aldus de heer Scheps, zien de sub sidiëring als een taak van de over heid in deze voor de kerken finan cieel zo moeilijke tijd. De subsidi ering zal echter moeten geschie den, zo voegde hij er aan toe, zon der aanzien van geestelijke rich ting. De christelijk-hïstorische heer Die penhorst bevestigde, dat zijn partij tegen do subsidiëring van humanis tische bezinningstehuizeu is. Eenmalig De heer Lucas van de K.V.P. vond dat op dc duur de kerken gc- PUBLICITEIT. Salvador Dali, de Spaanse surrealistische schilder, die onlangs Delft bezocht en wiens werk ook in Nedei'land erg bekend is dooi de culturele t.v.-uitzcndingen, zegt dat iemand de beste publiciteit krijgt, als ie zich aanstelt als een dwaas. ..Je moet doen als een dwaas en je moet praten als een dwaas, zegt hij, aan iedereen die het maar horen wil, vertel ik dat mijn snorpunten de an tennes zijn waarmee ik de inspiratie opvang." Salvador Dali heeft ook een boek geschreven over zichzelf, waarin hij vertelt dat 1904 het be langrijkste jaar van deze eeuw is, omdat li ij in dat jaar op 24 mei ge boren is. Hy haait herinneringen op uit de tijd ver voor zijn geboorte. Op zijn zesde jaar wilde hij Napoleon zijn, toen hij tien was, schilderde hij Helena van Troje met een carnavals- kroon op en met haar voeten in een bak water. Als jongen hield hij een lezing voor de studenten van de universiteit in Madrid. Om goed in hun onder bewustzijn te kunnen doordringen, had hij een duikorspak aan. daarmee wilde hij de allerdiepste diepten van het onderbewustzijn bereiken. Een half jaar later werd hij dierenbeul en weer later moordenaar door een buurjongen van een rots af te duwen. Op 21-jarige leeftijd won hij een prijs voor het mallen van een schilderij zonder kwast. Hij kneep de tubes spiraalgewijs uit en wreef met het kopje van de tube door de slingertjes verf. Velasquez, zegt hij, is mijn meester. Rafaël inspireert me, maar ik ben do schilder. De zuster van Salvador Dali is heel boos over dat onzin-boek. Zij heeft nu ook een boek geschreven 'en dat heet: de ware Salvador Dali. Zij be schrijft hem als een goedmoedig 'man, een echte kunstenaar die geen vlieg kwaad zou kunnen doen. Zij vertelt ook dat een zigeunerin Salvador Dali heeft voorspeld, dat hij de een of andere dag met Gina Lollobrigida zal 1 rouwen. Ilc moot bekennen, dal ik wél gekke dingen denk, zei Salvador Dali toen hij hot bock lus. maar trouwen met Gina? Nee, daar zou jk nooit op gekomen ziin. i holpen zullen moeten worden met belastingfaciliteiten. Die brengen echter op het ogenblik geen uit komst. Voor de antirevolutionai ren verklaarde prof. Versteeg, dat financiële steun van de overheid bij de kerkenbouw onder bijzon dere omstandigheden niet onjuist is, als die steun maar eenmalig is en geen blijvende band tussen kerk en overheid wordt Van de liberale heer Van Dijk heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid mr. Van Aartsen, die het wetsontwerp moet verdedigen, niets te verwachten, wanneer ten minste het wetsontwerp blijft luiden, zoals het nu bij de Kamer aanhangig is. Hij verklaarde zich tegen subsidi ering en kondigde aan tegen het ont werp te zullen stemmen. Uitdrukkelijk deelde de heer Van Dijk mee. dat een aantal leden van zijn fractie anders over deze mate rie denkt dan hij. Draagkracht De heer Lankhorst \'an de P.S.P. liet de minister niet in het onzekere dat hij tegen het wetsontAverp zal stem men. Als motieven daarA'oor gaf hij op: de benadering van de kerkelijke en niet-kerkelijke genootschappen is ongelijk en het ontwerp gaat uit A-an een niet aanvaardbaar automatisme ïn de toekenning van de premie. Er wordt niet op de draagkracht \7an de kerk gelet. Voor een aantal leden van de fractie van de P.v.d.A., die er een andere mening op nahouden dan de heer Scheps, sprak de heer Bommer. Deze afgevaardigde voorzag, dat de direc te financiële hulp onvermijdelijk tot een inmenging van de overheid ik de zaken van de kerk zal leiden. Om allerlei redenen verklaarde de heer Aantjes van de A.R.P. zich te gen de subsidiëring van lierkenbomv. Hij meende dat subsidiëring in strijd is met het wezen van de kerk en dat de leden vrywillig moeten offeren om de kerken in stand te honden. Het A'erste Avaarloe de overheid ten aan zien van de kerk kan gaan, is A'olgens de heer Aantjf j belastingaftrek Minister Van Aartsen zal de sprekers vandaag antwoorden. Bij kleinhandel nog voorraad In ïvringeii die op een of andere wijze met de aardappelhandel en de aardappelvoorziening te ma ken hebben, heerste gistermor gen onzekerheid over de situa tie, die is ontstaan, nu maan dag op de Rotterdamse beurs geen notering loL stand is ge komen. Hier eR tiaar bleek men enige vrees te koesteren voor een stopzetten van de aflevering door groothandelaren. DaaroA'er heeft de vergadering van groothandelaren, die maandag in Rot terdam bijeen was om te protesteren tegen de vorige week afgekondigde prijsstop, het in haar telegram aan de regering niet gehad, maar in de kringen die ons gisteren inlichten, vroeg men zich wel af wat individuele groothandelaren zullen doen. Zou het tot zo'n stopzetting komen, dan is het niet onmogelijk dat daar van regeringszijde de afkondiging van een leveringsverplichting op zal volgen. Bij de ministeries van landbouw en vissery en van economische zaken gaan de gedachten in die richting. Beursreactie Het ministerie van landbouw, dat het in deze kwestie als zijn spe ciale zorg beschouwt dat er aard appelen beschikbaar worden ge houden. had, om een inzicht in de 'situatie na de prijsstop te krij gen, de reacties op de beurs willen volgen. Nu de Rotterdamse beurs niet gereageerd heeft, is het ver krijgen van dat inzicht natuur lijk bemoeilijkt. Men had nog enige hoop gevestigd op de gistermiddag te houden beurs in Goes waar doorgaans ook de minder gewilde soorten genoteerd worden als tweede graadmeter, maar op de aardappelbeurs in Goes zijn gisteren geen zaken gedaan en er is dan ook geen notering tot Laatste meiweek warmer (Van onze weerkundige mede werker) Wy zyn na zoveel teleurstel lingen in deze lente niet erg ODtimistisch meer wat warme re lentedagen betreft. Dit in tegenstelling met de weerkun digen in Offenbach in Duits land. die zich bezig houden met verwachtingen op wat lan gere .termijn. Zij verwachten namelijk, dat de laatste week van deze mei-maand een sterke temperatuurstijging te zien zal geven met dagen, die warmer worden dan 20 graden. Op kor te termijn lijkt het daar nog niet op. Van dc Oceaan stroomt nog koele lucht naar ons land met af en toe een regënfrontje. Een hogedrukgebied, dat Ier land nadert, komt ook naar West-Europa en zal in de tweede helft van deze week wel enige verbetering brengen met een kleine stijging van temperatuur. Warm zal het echter de eerstkomende twee lot drie dagen nog niet wor den. al wordt- het wel aange namer dan het begin van deze weck, toen het wel bijzonder Koud was voor mei. stand gekomen. Telers van de beide Bevelanden en een deel van Walche ren plegen aan deze beurs aardappe len te verhandelen, maar zijn nu door hun voorraden heen. Voorraad By de kleinhandel zijn nog overal aardappelen in voorraad en er wordt verkocht, vertelde ons de voorzitter van het bedrijfschap voor de klein handel in aardappelen, groenten en fruit, de heer J. D. Mol. Het bedrijf schap heeft verschillende groothan delsadressen tot zijn beschikking, waar nog aardappelen te krijgen zijn: Bij het proiluktschap is een inventa risatie van de aardappelvoorraden aan de gang. Ongeveer een zesde van de formulieren is nu binnen en het resultaat lijkt wel ongeA'eer te Idop- pen met de eerder door het produkt sehap gemaakte prognoses. Cijfers wilde men niet- noemen. We halen het wel of we halen het niet tot de nieuwe aardappelen komen, maar er zullen geen aardappelen van de oude oogst overblijven, meende men. Wie deze nog heeft zal wel zorgen er tijdig van af te komen. De lieer W. W. Buttenvorth, verte- gemvoordiger van de Amerikaanse regering bij de Europese gemeen schappen, en de heren H. L. Krekeier en E. M. J. A. Sassen, leden van de Euratom-commissïe, hebben dinsdag te Brussel twee overeenkomsten on dertekend ter aanvulling A-an de tus sen Euratom en de Verenigde Staten gesloten samenwerkingsakkoorden. Het doel A'an de eerste dezer over eenkomsten is, de maatschappijen die in het kader van het gemeenschap pelijk programma Euratom-Verenig- de Staten kerncentrales willen bou wen, in staat, te stellen, indien zij dit wensen, de benodigde splijtstoffen te huren. De tweede aanvulling heeft ten doel, de gemeenschap zelf of in de ge meenschap gevestigde ondernemin gen op hun verzoek, nieuwe hoeveel heden splijtstoffen ter beschikking te stellen, bestemd zowel voor de in de gemeenschap uit te voeren onder zoeken als voor de bevoorrading van nieuwe kerncentrales. KONINGIN ELIZABETH KOMT OP VOOR DE VROUWEN Koningin Elizabeth van Enge land is opgekomen voor het vrouwelijk geslacht en heeft bij de opening van een laborato rium A'oor vrouwelijke studen ten aan de universiteit van Londen verklaard, dat de reden waarom de mannen de vrouwen sen betere opleiding onthouden hadden terecht veroorzaakt was door hun vrees voor vrou welijke concurrentie. „Nog niet zo lang geleden wer den wouwen slechts met de uiterste tegenzin toegelaten tot de voordelen van een hogere opleiding. Deze tegenstand was wellicht enigszins gebaseerd op de vrees, dat zij rivalen der mannen zouden blijken te zijn. Ik A\reet het niet, maar als dat het geval Avas, zat daar zeker iets in". BRIEF AAN STATEN-GENERAAL (Van een onzer verslaggevers.) Minister Zijlstra en zyn staatssecre taris schatten dc geA'olgen A'an de toepassing van het ontwerp-Avet op de A'ennootschapbelasting voor de coöperaties op ongeveer tien miljoen gulden. Maar dat is niet de voor naamste reden, dat de nationale coö peratieve raad verzet tegen het ont werp heeft aangetekend. Dit verzet komt voort uit de mis kenning van de functie der coöpera ties. In een brief aan de leden van de Staten-Generaal heeft de raad daarvan blijk gegeven en thans heeft de raad daarop in een persconferen tie in Den Haag een roelichting gege ven, waarbij dc heren A'an de raad geflankeerd werden door vertegen woordigers van de drie centrale land bouworganisaties. In de brief herhaalt de raad nog eens, dat bij het huidige systeem van enige fiscale bevoordeling \'an dc coöperatie ten opzichte van de naamloze vennootschap geen sprake is. Het wetsontwerp wil hier verandering in brengen en de in het coöperatieve vei'keer tot stand gekomen prijzen aantas ten. Het wetsontwerp wil name lijk het verschil in prijs voor le den en nict-léden als winst be schouwen. Over een eventueel verlies wordt in de toelichting niet gesproken. In de brief wordt gozgg'd, datjjelas- tinghèffing geen bezwaar ontmoet, wanneer het verschil in prijs een ver kapte kapitaalsuitkering inhoudt. Het ontwerp gaat echter A'eel verdel en introduceert de mogelijkheid tot prijscorreetie ook ingeval er geen sprake is een i'ermomde kapi- taalsA'ergoeding, heigeen een scherpe discriminatie ten nadele A-an de coö peratie betekent. De brief van de raad geeft uitvoerig weer hoe moei lijk het is om de ..marktprijs" vast te stellen, omdat dit een theoretisch geA'al is. Omdat bovendien sprake is in het wetsontwerp van een „neu trale prijs", de prijs, die met uit schakeling van de invloed van het lidmaatschap van de coöperatie zou zijn gevormd, zal de hantering van deze begrippen niet alleen tot moei lijkheden aanleiding geven maar ook tot willekeur en rechtsonzekerheid. Resumerend stelt de brief, dat het wetsontwerp discrimineert ten na dele A'an de coöperatie en dit doet in een stelsel, dat niet alleen aan inner lijke tegenstrijdigheid en praktisch onuitvoerbaarheid lijdt, maar boven dien lot de meest onbillijke conse quenties \-oert. Het Avetsontwerp is dientengOA'olge onaamaardbaar. In de vergadering van de Tweede Kamer van dinsdag middag heeft minister-presi dent prof. De Quay medege deeld, dat de debatten over Nieuw-Guinea donderdag, als minister Luns teruggekeerd is, leunnen worden gehouden. Op de foto v.l.n.r.: staatssecre taris Van Houtenpremier De Quay en staatssecretaris Bot. De waarnemend secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Thant, heeft zijn antwoord op de brief van prof. De Quay over Nieuw-Guinea aan de Neder landse delegatie doen toekomen ter doorzending naar Den Haag. In kringen van het V.N.-secretariaat werd gezegd dat het antwoord ver moedelijk vandaag in New York zal worden gepubliceerd. Het schrijven werd per koerier aan mr. C. W. A. Schürmann overhandigd. Een verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse marine is gis teren met 26 inzittenden in de lucht ontploft en neergestort op een bouwland bij München. li zijn geen overlevenden gevon den. De verkeerstoren van München heeft gemeld, dat de piloot verzocht heeft een noodlanding op het vliegveld te mogen maken. Wrakstukken van de viermotorige Superconstellation, die in Spanje was gestationeerd, lagen over een groot oppervlak verspreid. Het toestel was uitgerust met een geheime radarinstallatie. Van de zyde van de Raad van Be stuur Aoor de Zeevaart ïs medege deeld, dat men bericht ontvangen heeft dat liet college van rijksbemid delaars de wijzigingen in de C.A.O. voor zeevarenden, zoals die door par tijen waren oA-ereengekomen, heeft goedgekeurd. Het college heeft daar bij liot advies van de Stichting van den Arbeid gevolgd. Partijen bij de onderhandelingen wa ren de Raad van Bestuur voor de Zeevaart enerzijds en de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij en twee confessionele bonden anderzijds. Down Town Jazz Band niet naar Washington De reis, die de Down Town Jazz Band A-an 31 mei tot 3 juni naar Washington zou maken om tijdens een jazzfestival daar op te treden, gaat niet door. Het orkest heeft be richt ontvangen, dat er intussen \*ol- doende Dixieland-ensembles zijn, zo deelt het mede. Het Wereldgebeuren Honger isschien wordt er in de West- europese landen wel meer ge praat over het kouds voorjaar dan over de crisis-A'ersehijnselen in Oost-Azië. Dat koude voorjaar is dichtbij en Oost-Azië is ver! De Manchester Guardian A'ertelt, dat het Engelse volk de crisis in Laos en de Amerikaanse militaire activi teiten bepaald koel opneemt. Het zelfde kan gezegd worden van alle Westeuropese volkeren voor wat be treft president Soekarno's militaire agressie op Nederlands Nieuw-Gui nea. En nog onverschilliger reageert Europa op de toch wel docr de heer Mao Tse Toeng goedgekeurde Chinese vluchtelineeninvasie in de Engelse kroonkolonie Hongkong. Dat Hongkong is nog een échte ouderwetse kolonie al omvat die kolonie slechts een enkele stad, die op een paar eilandjes en een heel klein stukje vasteland ligt. Enkele jaren geleden vroeg men zich in Hongkong herhaaldelijk af hoe lang de Chinese communistische re publiek de aanwezigheid van deze Engelse kolonie nog zou gedogen. In de eerste plaats was Hongkong een centrum van spionageactiviteiten te gen Rood China, daarnaast was het een vrijplaats voor politieke vluch telingen en in de derde plaats was het een traditioneel smoklteloord' Maar Hongkong bood aan Rood Chi na een gewichtig voordeel: het fun geerde als een soort venster \'oor Rood China op het westen. En nu ko men dan opeens bij tienduizenden de A'luchtelingen A'an het Chinese A'aste- Iand binnen in Hongkong. Anders dan in Oost-Berlijn leggen de communistische bewakings troepen bij Hongkong geen strobreed in de weg aan de vluch telingen. Ze laten ze rustig gaan. Vo rige week kwamen er dertigduizend de grens over. De Engelse bewakers - dat zijn Gurkha's van het oude Engelse koloniale leger wisten niet wat ze met deze mensen moes ten aanvangen. De meeste van hen worden nu teruggestuurd naar Rood China, want er is geen plaats meer in de propvolle stad Hongkong. Ze gaan dus terug naar de werkloos heid en naar de honger. Alleen de zieken en ernstig gewonden mogen blijven. Intussen heeft generaal Tsjang Kai Sjek op Formosa verklaard, dat alle vluchtelingen onderdak kun nen krijgen op zijn eiland, maar dat aanbod kan men niet ernstig nemen. Formosa is vrij dicht bevolkt en het kan aan boeren de meeste Chine se vluchtelingen komen van het plat teland geen nieuw bestaan bieden. Slechts een vierde deel van Formo sa bestaat uit bebouwbaar land! An dere landen zyn ook weinig gesteld op Chinese vluchtelingen. Australië zwijgt betekenisvol, op de Filippij nen leeft al een groot aantal Chi nezen, in Thailand vormen ze al bij na een derde deel van de bevolking, op Malakka heeft men er ook vol doende en Indonesië zond kort gele den zelfs tienduizenden Chinezen te rug naar hun land van herkomst. In de Verenigde Staten wil men wel iets doen voor deze vluchtelin gen bijvoorbeeld door voedselver- strekking. maar om ze bij tiendui zenden o'p de westkust van Amerika te huisvesten, dat gaat juist iets te ver. Pus blijft Hongkong zitten met z'n vluchtelingenprobleem. De provincie Kwantoeng. waaruit de meeste vluchtelingen komen is zwaar door de hongersnood getrof fen en het zou aan de Amerikanen niet moeilijk vallen uit hun enorme buffervoorraden van voedsel grote schenkingen te doen aan China. Maar Rood China waagt er niet om en men kan moeilijk voedsel opdringen aan een land, dat niet bereid is dat voedsel te aanvaarden. Dus blijft de vluchtelingenstroom naar Hongkong aanhouden, waarbij Mao Tse Toeng zelfs nog een klein politiek succesje heeft: hij oefent druk uit op het Engelse bestuur en hij veroorzaakt moeilijkheden. Eindelijk doet hij dus iets tegen Hongkong. Dat zijn landgenoten nog dieper in de ellende worden gedom peld zegt hem misschien weinig... Er zijn bijna 700 miljoen Chinezen... Elk jaar komen er 17 miljoen Chine zen bij. AI die monden vragen om eten. Wat betekent het dan A'oor een dictator die aan zo'n miljoenenmas sa leiding moet geven, als ze vluch ten in een tempo van 30.000 per week? Hij zal er vermoedelijk geen slapeloze nacht om hebben. Duizenden mensen uit communistisch China zijn de laatste dagen gevlucht en in de Engelse kroonkolonie Hong Kong aangekomen. De rneesten onder hen worden echter teruggezonden. Op de foto houdt een Engelse politie man toezicht op een groepje vluch telingen, dat teruggestuurd zal wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5